's Lands economische ontwikkeling in het eerste kwartaal van 1951 Smokkeldorp in repen roer Tal van personen werden voor f 182.000 opgelicht Nederlanders ontdekken een dorp in Nieuw-Guinea BANDJIR OVER JAVA In het kader van het Europese Herstelprogramma RADIO Duitse douane grijpt in Commisshnnair-oplichter leefde er goed van Vriendelijke man' Ag goud-gele VIRGINIA s/tam. Naar wij vernemen BEU R SOVfERZ ICffT Scheepsberichten door Leo Broeksmit WÜbNSDAG 2V w i i Beeldhouwer ArHiur Fleischmann maakt beeld voor Philips De beeldhouwer Ar thur Fleischmann, ge boren in Tsjecho-Slo- wakije, thans wonen de in Londen, heeft de ovdracht gekregen tot het vervaardigen van een beeldhouw werk, een symbolische figuur, die een plaats zal krijgen in de hal van het Philips hoofd gebouw in Eindhoven Het beeld is een ca deau van de organisa tie van agenten van Philips over de gehele wereld. Het zal nog enkele maanden duren voor het werk vol tooid zal zijn. Foto toont Arthur Fleisch mann bij het blok van geheel doorzichtig materiaal, waaruit het beeld vervaardigd zal worden. 3RAVENHAGE. In het elfde verslag van de Nederlandse gering aangaande de werking van het Europese herstel- jgramma, dat eerst thans wordt aangeboden, wordt de periode ïuari tot en met Maart 1951 behandeld. Het derde hoofdstuk handelt de economische ontwikkeling van ons land in het rste kwartaal van dit jaar. Iet indexcijfer (1938 100) i het volume der industriële iductie daalde van het vierde artaal 1950 op het eerste kwar- 1 1951 van 152 tot 150. welke ing aan seizoeninvloeden moet rden toegeschreven. Het pe ddelde voor 1950 bedroeg 139. danks de toenemende grond- ffenschaarste ontwikkelt de >ductie zich nog steeds in stij- ide lijn. let indexcijfer (1938 100) a de arbeidsproductiviteit gaf onbelangrijke seizoendaling 98 in het vierde kwartaal '50 96 in de verslagperiode te n. Deze daling is kleiner dan teruggang, die in de overeen- PROGRAMMA iNDERDAG 30 AUGUSTUS HLVERSUM I. 402 m. '.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 00 AVRO. VVRO :7.00 Nieuws; 7.15 Gra- foonmuziek; VPRO: 7.50 Dag- ening; AVRO: 8.00 Nieuws; 5 Gramofoonmuziek; 9.0Ó ■rgenwijding; 9.15 Gramofoon- iziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 amofoonmuziek; 10.30 Ant- ordman: 10.45 Gramofoonmu- k: 10.50 Voor de kleuters; 00 Orgelconcert; 11.40 „Zon- -linge wederwaardigheden van journalist", causerie; 12.00 kestconcert 12.30 Land- en nbouwmededelingen; 12.33 In spionnetje: 12.38 Gramofoon- iziek; 13.00 Nieuws; 13.15 ■dedelingen of gramofoonmuz.: 20 Promenade orkest; 13.55 .,U nt het geloven of niet"; 14.00 amofoonmuziek; 15.00 Voor de ken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 00 Gramofoonmuziek; 17.20 :hte muziek; 17.50 Regerings zending: Jeugduitzending: Re- 1a Zwart: ..De brievenbus gaat an"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- jblemen: 18.30 Lichte muziek; 00 .,De School voor Reserve- icieren Infanterie", causerie; 10 Orgelconcert; 19.25 Nieuws; 30 Philharmonisch orkest; 1.2020.35 „Kermis in Volen ti"); 21.15 „Vermist;', hoorspel. 40 Gramofoonmuziek; 22.30 nsmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 ortactuaüteiten; 23.30—24.00 amof o onmuziek, 3ILVERSUM n m. 7.00 KRO; 00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00— 00 NCRV. £RO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- idgymnastiek; 7.30 Gramofoon- tziek; 7.45 Morgengebed en irgisehe kalender; 8.00 Nieuws weerberichten; 8.15 Gramo- rasmuziek; 9.00 Voor de isvrouw; 9.40 Gramofoonmu- k; NCRV: 10.00 Gramfoonmu- k; 10.15 Morgendienst; 10.45 wijde muziek. KRO: 11.00 ntificale Hoogmis, 12.15 Gram. iz.; 12.30 Land- en tuinbouw- idedelingen; 12.33 Gramofoon- iziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 euws en katholiek nieuws; 20 Gramofoonmuziek; 13.35 Pi- orecital; NCRV: 14.00 Metro- Ie orkest en solist; 14.45 Voor vrouw; 15.15 Kamermuziek; 00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal semble; 17.00 Voor de leugd; 30 Amusementsmuziek: 18.00 ^zoekprogramma; 18.30 „Het ,r. ambulante Landbouwhuis- udonderwiis", causerie; 18.45 ger des Heils muziek; 19.00 èuws en weerberichten; 19.15 vensvragen van allerlei aard een pastoraal antwoord! 19.oU irinierskapel; 19.40 Radiokrant 00 Nieuws; 20.05 Gramofoon- jziek; 20.45 „De strijd tegen lksvijand no. 2: De Tuberculo- vraaggesprek; 21.00 Kerkmu- >k; 21.30 Marinierskapel; 22.15 ïitenlands overzicht; 22.35 •amofoonmuziek; 22.4o Avond- erdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. komstige periode van 1949-1950 optrad. Het prijsindexcijfer (1949 100) van de kosten van het ge- zinsverbruik (bruto weekloon '49 f 5060) steeg met nog geen 4 van 15 December op 15 Maart. Deze stijging was in hoofdzaak het gevolg van prijsstijgingen in de niet-voedingsmiddelen-sector. Na 15 Maart hebben prijsstijgin gen in de voedingsmiddelensector plaats gehad, voortvloeiende uit de in de regeringsverklaring me degedeelde beslissing om de sub sidies te beperken tot het oor spronkelijk voor 1951 verwachte bedrag van f 175 millioen en niet te blijven aanpassen aan de ge stegen wereldmarktprijzen. In dit verband is het interes sant te weten, dat Nederland voor het fiscale jaar 1950-'l een toe wijzing van 20 millioen dollar uit de Marshall-hulp ontving. De voor dit fiscale jaar ontvangen toewijzingen ten bedrage van 79.5 millioen dollar bestaan geheel uit schenkingen. Na de verslagpe riode op 5 Juni i.l. verstrekte de E.C.A. aan Nederland nog een toewijzing van 20 millioen dollar. Het reële nationale inkomen per hoofd der bevolking steeg van 1947 tot 1950 met 18 pet. Het inzetten van een belang rijk deel van de in het licht van het huidige niveau van onze bui tenlandse handel toch reeds krap pe goud- en deviezenreserves voor dekking van het tekort op de betalingsbalans, kan slechts worden voorkomen, wanneer de Nederlandse volkshuishouding zich, indien dit noodzakelijk zou blijken, verder aanpast aan de ongunstiger omstandigheden. Voorts is voor dit gehele pro bleem van het grootste belang, wat uiteindelijk aan ons land zal worden toegewezen onder het Amerikaanse programma voor civiele en militaire hulpverle ning. Engelse Luchtvaartmaat schappijen leden verlies LONDEN (Ass. Press) De beide genationaliseerde Britse luchtvaart maaatschappijen BEA (British European Airways) en British Overseas Airways hebben gedurende het jaar, dat is ge ëindigd op 31 Maart, een verlies geleden van 5.540.000 pond. Ge durende de voorafgaande twaalf maanden bedroeg het verlies 9.160.000 pond. Nederlandse kustvaarder in veiligheid AMSTERDAM De Neder landse kustvaarder „Lucas Bols II", die gistermorgen om sleep boothulp verzocht, is in veilig heid. Het schip is de haven van Dartmouth binnengesleept. Het heeft slechts geringe schade aan de machine. KERKRADE Meer dan 34 inwoners van het Duitse dorp Muetzenich, een ten Zuiden van Aken liggend grensplaatsje, bevinden zich in arrest, verdacht van zich te hebben opgehou den met smokkelen,. Volgens mededelingen van de Duitse douane-recherche zouden de inwoners van Muetzenich in on geveer een jaar tijd meer dan 100.000 kilo koffie de West- Duitse bondsrepubliek hebben binnengesmokkeld. Nagenoeg alle families in het dorp zouden hierbij zijn betrok ken. Bij de gearresteerden moe ten zich o.a. twee zonen van de burgemeester van het dorp be vinden, evenals twee douaniers, die van medeplichtigheid wor den verdacht. Zij zouden aan de bende het dienstrooster van de Duitse douane in de omgeving van Muetzenich hebben verstrekt. HALF SCHIP ANTWERPEN, (Ass. Press) Na een reis van 10.000 mi.il is hier vandaag een half schip met een ladmg van drie ton aangekomen. Het is de helft van het motorschip Christer Falen, dat bij een storm in Februari bij Japan in tweeën brak. Na in Yokohama voorzien te zijn van een tijdelijke boeg, ging het schip op eigen kracht naar Manilla om daar een lading voor Ant werpen aan boord te nemen. De kapitein van het schip vertelde, dat passerende schepen ziin schip gelukge wenst hadden met zijn prima zeemanschap. In een tele gram van Lloyd's uit Lon den werd gezegd: „Het is de eerste keer in de geschiede nis, dat een dergelijk schip een dergelijke lange reis aanvaard mét een lading". Trekking loterij Studenten Sanatorium Gisteren heeft de trekking plaats gehad van de loterij zonder nieten van het Ned. Studenten Sanatorium. De nummers van de hoofdprijzen luiden als volgt: le prijs 78725, 2e prijs 93629, 3e prijs 63048, 4e prijs 58451, 5e prijs 114504. De trekkingslij sten zijn van 1 September af ver krijgbaar. Het onderzoek heeft maanden in beslag genomen. De zaak be gon te rollen, toen in Maart van dit jaar in Keulen een taxi werd aangehouden, waarin meer dan 300 pond koffie werd vervoerd. De taxi was afkomstig uit Mon- schau, een Duitse grensplaats. Na uitgebreide nasporingen kwam vast te staan, dat de smokkel waar in Muetzenich over de grens was gebracht. De douane recherche beschikt over bewij zen, dat meer dan 80.000 kilo koffie door de bende is gesmok keld. Men neemt echter aan, dat de werkelijke hoeveelheid veel groter is geweest en de 100.000 kilo belangrijk overschrijdt. 's GRAVENHAGE. De 50-jarige commiasionnair in effecten G. van N. uit Boekoop heeft de afgelopen jaren een goed leven geleid. Leveranciers voeren wèl bij de grote uitgaven, die het gezin van N. wekelijks maakte. Tot de dag kwam dat de be lastingambtenaren uit Utrecht eens een onderzoek instelden naar de juistheid van de belastingaangiften, die na de oorlog door Van N. gedaan waren. Daarmede werd de stoot gegeven tot de ontmaskering van Van N.. die hedenmorgen geheel ont luisterd voor de Haagse arrondissementsrechtbank verscheen. n Er was namelijk aan het lieht gekomen dat van. N. tot 2 maal toe onjuist zijn belastingbiljet had ingevuld en voorts tal van personen wiens vertrouwen hij genoot tezamen voor een bedrag van ruim f182.000 had opgelicht. Door de Officier van Justitie waren uit het grote aantal van deze oplichtingen slechts drie gevallen gelicht. Van N. had van een zekere V. f2800 aan effecten in commissie die hij ten eigent bate aanwendde. „Schandelijk" noemde de pre sident de oplichting van mej. V. uit Leiden, die als huisnaaister regelmatig bij de fam. van N. werkzaam was en die door van N. f3900 lichter werd gemaakt. Hedenmorgen ter zitting hoor de mej. van N„ die als getuige was opgeroepen pas, dat zij haar spaarcentjes kwijt was. „Van N. vertelde mij inder tijd dat mijn effecten in beslag waren genomen" zeide mej. V., maar verder weet ik er niets van". „Uw geld is opgesoupeerd in het gezin van van N.. dat is de waarheid", deelde de Officier haar mede. De ervaringen die de land bouwkundige S. uit Oegstgeest met van N. had opgedaan, waren even fataal. Door een mooi ver haal over een goede relatie op te dissen had van N. S. bewogen hem 20.000 gulden te geven voor welk bedrag hii effecten had gekregen, die achteraf ongere gistreerd bleken te ziin. „Ook dat geld bent u kwijt" zeidp de Officier tot S. Deze bleek met dit droeve feit reeds bekend te ziin. „U was zo'n aangenaam popu lair mens in de omgang met zo'n vriendelijk uiterlijk en zo'n vriendelijk optreden, die enorme bestellingen deed bij leveran ciers en op grote voet leefde. 175 gulden in een week werden bij de banketbakker besteed, en de rest van uw uitgaven was navenant," aldus de president van de rechtbank. „Middelerwijl bestal u echter uw huisnaaister en wist u tal van mensen door uw vriendelijk optreden te mis leiden." De Officier van Justitie was in een scherp reauisitoir van oordeel dat beklaagde met lie gen en bedriegen de Jaatste ia- ren aan de kost was gekomen. „Een aardige vent", werd hij doer iedereen genoemd en mid delerwijl had hij het vertrou wen dat hii door zijn optreden wist te wekken, schromelijk ge schonden. Hij bedroog en bena deelde anderen tot ziin eigen meerdere eer en glorie, opdat hij zijn vorstelijke levensstaat kon handhaven. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek luidde de eis. De rechtbank zal over 14 da gen uitspraak doen. Communisten op Hawaii gearresteerd WASHINGTON (A.P.) De F.B.I. heeft gisteren zeven leiders van de communistische partij op de Hawaii-eilanden gearresteerd. DE MOORD OP KONING ABDOELLAH AMMAN (A.P.) Zes mannen zijn vandaag schuldig bevonden aan samenzwering tot moord op koning Abdoellah. De openbare aanklager heeft de doodstraf te gen hen geëist. De vier overigen van de tien beklaagden werden niet schuldig bevonden, o.w. Pa ter Ibrahim Ayyad, secretaris van het Latijnse patriarchaat van Je ruzalem. DE ROMANTIEK IS DE WERELD NOG NIET UIT 's-GRAVENHAGE Gister nacht klom de 24-jarige student M. P. D. L. langs de regenpijp van een perceel aan de Benoov- denhoutseweg naar de eerste etage. Daar aangekomen sloeg hij een ruit in en stapte de slaapka mer van zijn ex-verloofde bin nen. Hij legde voorzichtig zijn hand op haar gelaat, maar daar mee was de romantiek dan ook ten einde. De jonge dame ont waakte, vloog het bed uit en riep de hulp van haar vader in. Deze waarschuwde de politie, die L. een proces-verbaal gaf wegens opzettelijke vernieling en huis vredebreuk. (Advertentie DARWIN (A.P.) Een Neder landse patrouille heeft diep in de wildernis van Nederlands Nieuw Guinea een geheel ommuurd dorp ontdekt, dat wordt bewoond door een primitieve stam- Het verhaal van de?.e ontdek king werd verteld door luitenant kolonel dr. Bernard Damen, de hoogste rechterlijke autoriteit op Ned. Nieuw Guinea. Dr. Damen deelde mede, dat het dorp tot een sterkte tegen vijandelijke stammen was ge maakt en dat de manschappen van de patrouille een voor een door een nauw gat in de muur moesten kruipen. De verbaasde inboorlingen kwa men in dreigende houding met speren, bogen en pijlen op hen af. De aanvoerder van de pa trouille, Den Haam, bracht hen is de 32-jarige vertegenwoordi ger W. v. E. uit Apeldoorn, die de Duitse Veritas automobielfa brieken in 1950 op grootscheepse wijze heeft opgelicht, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden. veroordeelde de Amsterdamse rechtbank een koopman, die voor de derde maal in een zaak van gesmokkelde horloges terecht stond, tot vier maanden gevange nisstraf, verbeurdverklaring van 79 horloges en gevangenneming ter zitting. treedt dc wet tot wijziging en aanvulling van de successiewet met ingang van 1 September in werking. hebben de resultaten van de K.L.M. in het eerste halfjaar van 1951 de ramingen overtroffen, doordat in vergelijking met het eerste halfjaar van '50 de pro ductie is toegenomen met 22 pet. en de verkoop met 26 pet opende men gisteren de tweede Nederlandse Lederwarenbeurs in Krasnapolsky te Amsterdam legden zij, die in Nijmegen be zig zijn met het doen van opgra vingen, een groot deel van het legerkamp van het tiende Ro meinse legioen bloot, terwijl men ook op dc plek waar eens de Broerskerk stond, belangrijke vondsten heeft gedaan Regenregen over de Seine, over de Notre Dame en over de Eijfeltoren Regen in Parijs. Twee jonge mensen hebben ijverig en volhardend gespaard om eens die droom te kunnen beleven: samen naar Parijs. Nu is die droom eindelijk werkelijkheid gewor den. Het is vacantie, ze zijn in Parijs, samenen het regent. Het regent zoals in Amsterdam, zoals in Brussel, zoals overal. Maar niets is zo knus als samen wandelen on der een paraplu en ze zien Parijs. AMSTERDAM, 28 Aug. Het verloop van de Staatsfondsen- markt blijft een der voornaam ste elementen van de Effecten beurs. Nu in feite het 4 procent renteniveau is bereikt, schom melt de markt wat heen en weer. Waren staffellening en investe- lungscertificaten gisteren flauw gestemd, vandaag vertoonden ze een technische verbetering, zon der dat echter van een herstel ge sproken kon worden. De gehele markt was trouwens duidelijk ongeanimeerd en bood totaal geen nieuwe aspecten. De be langstelling voor de dollarwaar den duurt onverminderd voort. De gehele middag werd vrli druk gehandeld in de Philips dollar leningen en de 4 procent Philips kwam boven de 107 uit. Ook de 3 V, procent dollarlening Philips was aan de vaste kant op 1Q4, Het agio van Amerikaanse fond sen was vandaag wederom iets hoger en werd vernomen van 17 tot 171/4. De dollarleningen Nederland hadden een ietwat verdeeld aanzien. De 3 3/4 pro cent dollarcertifieaten waren iets beter gedisponeerd. Daarmede was het voornaamste van de Beurs gezegd. De aande lenmarkt kan stationnair ge noemd worden en internationale fondsen deden nauwelijks van zich spreken. Ze vertoonden al thans maar zeer geringe wijzi gingen en de affaire was gering. Olie werd gedaan van 288 tot 289. In de cultuurafdelingen wordt over het verslag HVA nauwelijks meer gerept. Amster dam rubber bereikte precies de parikoers. Er ging overal maar heel wei nig om. Scheepvaartpapieren blij ven vrij gunstig gedisponeerd, hoewel de stijging zich vandaag niet voortzette. Eerder bestond de neiging hier en daar enige winst te nemen. Belastingwetten afgekondigd In het Staatsblad van gisteren is opgenomen de wet van 16 Au gustus 1951 tot wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, het besluit op de loonbe lasting 1940 en de wet op de ver mogensbelasting 1892. Voorts zijn in dit Staatsblad verschenen de wet van 16 Aug. 1951 tot verhoging van het ta rief van de vermogensbelasting er» de wet van dezelfde datum tot verhoging van het tarief der Vennootschapsbelasting. Deze wetten treden heden in werking. tot rust door enkele inheemse vredeszangen te zingen en wist vervolgens hun vertrouwen te winnen door hun geschenken te geven. Het dorp bevindt zich slechts enkele dagen gaans van de hoofd stad van Nederlands Nieuw Gui nea, Hollandia, in de richting van de grens met het aan Austra lië toebehorende gedeelte van dit eiland. PLAN VOOR EUROPEES LEGER PARIJS. Het Franse kabinet heeft besloten zijn plan voor het instellen van een Europees leger op de bijeenkomsten der Staten leden van het Noordatlantisch Verdrag, te verdedigen. Ook zal de Franse regering vasthouden aan haar standpunt, dat zij slechts zal instemmen met herbewape ning van West-Duitsland, indien de Duitse eenheden worden in gelijfd in een Europees leger, on der een algemene Europese be velvoering. WIELRIJDER GEDOOD AMSTERDAM Op de Gel derse Kade te Amsterdam is gis teravond omstreeks half zes een 39-jarige wielrijder beklemd ge raakt tussen 'n slippende vracht auto en een boom. De man was vrijwel op slag dood- Omtrent de oorzaak meldt de politie, dat de auto plotseling moest remmen voor een andere wielrijder en daardoor op het vochtige wegdek slipte. BEGRAFENIS SLACHTOFFER VAN GEZONKEN JACHT GIETHOORN Op de alge mene begraafplaats te Giethoorn is gistermiddag onder grote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. H. L. Prinsen Geerlings, een van de drie slachtoffers van de ramp met het zeiljacht „Ex Aio" op het IJsselmeer op 19 Augustus j.l. De beide overlevenden van de ramp, dr. W. M. Bok, specialist te Mep- pel en de heer Sollewijn Gelpke, medisch student uit Zwolle, fun geerden als slippendragers. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 28 Aug, Aanvoer 250 stuks. Notering zware in cen ten per kg levend gewient 214 218, lichte 202204, zeugen 204- 207. Handel slap. Alchia p. 27 n.m. St. Vincent Kaap Verd. eil.; Bloemfontein 22 te LorencomarquesCheshire 28 v. Colombo; Congostroom 28 v. Duala te Takoradi verw.j Diemer- dijk 28 v. San Francisco te Los Angeles- Garoet vertr. 28 v. Su- rabaja-SemarangGroote Beer 28 v. Trinidad-Balboa; Kota Baroe p. 27 n.m. kp. Bon; Tarakan p, 28 Finisterre-Liverpool- Oranjestad 28 v. Antwerpen; Phrontis 24 te Dublin; Willemstad 26 v. Aruba- Maracaibo; Celebes 28 te Napels Prins Willem 3 27 n.m.-v. Ham burg; Abbekerk 27 v. Mombasa; Jagersfontein 27 v. Eastlonden- Durban; Kedoe 28 te Singapore verw.; Kertosono p. 27 lYz gr. Kanaal-PtsudanKieldrecht p. 27 Azoren-Alexandrië; Laertes p. 27 Gibraltar; Modjokerto 27 te Panaroekan; Oranje p. 27 Algiers Rups 27 v. Dar es Salaam-Loren- comargues; Teiresias 28 Port Said verw.; Willem Ruys 27 120 m. W ten Z Minikoy-Aden; Zuiderkruis 27 100 m. ZW Scillys. FEUILLETON 4. En van zijn kant had hij de juiste gesprektoon ook niet kunnen vinden. Waarschijn lijk had hij te lang westerse ge sprekken gevoerd, die immers altijd een bepaald onderwerp hebben, dan dat hij ooit weer zou kunnen meedoen aan de oosterse gewoonte van te praten om het genoegen van het praten alleen Hij was blji dat zijn vader nog niet naar zijn verdere planner» had gevraagd. Nu kon hij zeg gen. dat hij spoedig naar Bata via moest vertrekken. Misschien was het alleen de dorpse sfeer van de dessa, waaraan hij niet meer kon wennen. Wellicht zou de grote stad hem zijn zelfver trouwen teruggeven. Het was z'n vader zelf, die hem gelegenheid gaf, over zijn voornemen te be ginnen. „Als je er geer» bezwaar tegen hebt. Óemar. wilde ik vandaag met je naar je oom Pridr gaan, die in de dessa La tratan woont. Hij is het hoofd van de familie en' hij heeft dikwijls gevraagd hoe je' het maakte". Oemar knikte. „Ik had er zelf al aan gedacht, om zo spoedig mogelijk de beleefdheidsbezoe ken te doen. Als ik in Batavia ben, komt daar niets meer van". Hij keek zijn ouders aan om te zien, hoe ze het nieuws zouden opvatten. Zijn vader knikte ver scheidene malen nadrukkelijk. „Wel, wel. Dus je gaat naar Batavia. Ik geloof dat dit heel goed is. Alle grote heren wonen in Batavia en jij benrt zeker ook een grote heer geworden. Ik had al gedacht wat dat nu in Pema- lang moest worden". Hij liep naar buiten om zijn sirihpruim uit te spuwen. Toen hurkte hu weer neer en knikte nog1 eens met voldoening. „Ja, in Batavia zal je het ver brengen. Ik heb altijd gedacht, dat jij nog eer»s naar Batavia zou gaan". Oemar antwoordde niet. Zijn moeder was naar buiten gelopen toen ze hoorde dat hij wegging. Het paste immers niet, dat zij, domme vrouw, het gesprek tus sen haar man en zijn oudste zoon zou onderbreken! De loerah had driemaal geknikt, dat Oe- mars besluit verstandig was en zii mocht haar droefheid erover dus niet tonen. Oemar vond haar schreiend neergehurkt onder het atap afdakje, waar de geit en de kippen beschutting vonder» te gen de brandende zon. H;j kniel de naast haar en legde zijn arm om haar smalle schouders. „Ik kan hier niet blijven, ma ma. ik kan niet. Maar in Batavia ben ik toch ook dicht bij je. Ik kan elke twee maanden hier ko men en ik zal veel schrijven. Ik kan niet meer wennen in Pema- lang, mamma, en ik kan hier ook niet werken. In Batavia zal het beter voor mij zijn. Alles is hier zo vreemd, zo anders, geworden" Hij streelde haar hand, die in de zijne rustte, de smalle bruine hand, die hem gesteund had, toen hij als een heel klein kereltje leerde lopen, die zijn tranen h «1 weggewist, als hij zich bezeerd had. die hem steeds weer had ge troost in zijn kinderverdriet. Hij keek naar die vermoeide handen waarop de aderen zich als koor den onder de rimpelige huid af tekenden. Het waren deze bruine handen geweest, waarnaar hjj had verlangd, toen hij in zijn ijlkoorts de witte handen weg duwde van de verpleegster, toen hij zo ziek was en zo eenzaam in dat kleine land. ver overzee. En toen hij zijn moeder door haar tranen heen zag glimlachen omdat ze haar zoon die laatste dagen bij haar niet verdrietig mocht maker», bedacht Oemar, dat alle verschillen tussen Oost en West bij moeders ophouden, misschien omdat zelfs de knappe ste dokter geen verschil kon zien tussen het hart van 'n blan ke en van een bruine moeder. Oom Pridi was de oudste broer van Oemars moeder en dus het hoofd van de familie, omdat in de dessa de vrouwelijke adat poesaka geldt. Hij had geen openbare functie, zoals z'n zwa ger en was evenmin.landbouwer. Dat ontdekte Oemar, toen ze na een wandeling van anderhalf uur in de naburige dessa aan kwamen. Zjjn vader wees od 'n groot, modern huis en zei: „Daar moeten we zijn. Dat witte huis daar". Oemar keek ongelovig naar de mooie villa, die een hon derd meter van de weg lag te- erfrecht midden van een uitgestrekte siertuin. Opzü was een garage en er achter lag een tennisbaan, Oemar was nog nooit bij oom Pridi geweest, maar het leek hem toch onwaarschijnlijk dat hij zo'n huis zou bezitten, „Woont oom Pridi hier?" vroeg hij verbaasd. Zijn vader knikte, „Al vier maanden. Wij zijn er eenmaal geweest". „Maar dan moet oom Pridi rjjk zijn!" De oude man keek hem ver baasd aan. „Rijk? Weineen. Hij zou zijn zoon niet overzee kun nen laten studeren», ook niet als mevrouw de Koningin de lessen betaalde. Je zult eens zien wat voor ogen hij zal opzetten, als hij jou ziet in je Westerse costuum". Hij stampte het stof van zijn sandalen en sloeg toen de oprij laan in. U gaat verkeerd", wees Oe mar. „Daar is de ingang". „Ik ken de weg", zei zijn va der trots. „Als ik ergens eenmaal geweest ben, ken ik de weg"En hij ging hem voor. Eerst toen begreep Oemar z'n vergissing, want ze gingen niet naar de ingang van de villa, maar naar de bijgebouwen, waar de bedienden woonden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4