Nieuuu Peking beschuldigt U.N.O.-leger opnieuw van »schendingen« Duizenden rode soldaten op weg naar het front Soesterberg overgedragen als vliegbasis Weer drama op IJselmeer Vergiftigd brood maakte mensen waanzinnig Vulkanische uitbarsting op Oost-Java DAGBLAD VOOR ALKMAAR Amerika doet maar Opbouwkosten: 25 millioen Zeilboot omgeslagen; student waarschijnlijk verdronken Voorzitter van Sint Adelbert verduidelijkt zijn bedoelingen EN OMGEVING I tl Verbondenen in de aanval Vier doden; molenaar gearresteerd Kokende modder stroomt hellingen af 200 ex-guerilla's meldden zich Kamper dame kwam goed in de kleren Evita Peron geen candidate „Koning Lorre" woont in Utrecht Nederl. „Seafury stortte neer Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.7" per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tariet per ->ditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. I Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 1 September 1951 46e Jaargang 4 No. 12260 Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZO SCHRIJFT ONS een lezer die belang stelt in onze buiten landse polemiek, en die niet be grijpt, dat „wij het maar goedvin- :n" met wij, bedoelt hij blijk- V-aar het Nederlandse volk i.it Amerika feitelijk een vre- iStesverdrag met Japan dicteert. T Dicteren is een groot woord, dat ruikt naar dictatuur en daar hebben wij een hekel aan. Maar het lijkt er wel wat op. dat Ame- al te gemakkelijk in bepaal de zaken, zoals ook in de regeling •Ts>n het vredesverdrag met Japan i,r,n gang gaat, al is er dan met alle betrokkenen wel „over legd", al is Engeland ingescha keld bij het ontwerpen van het verdrag en al is het eerste ont- verp herzien tot een tweede, Ifeaarna dit ook weer wat is bij geschaafd. Maar de termijnen waarbinnen de „geallieerden" hun bezwaren tegen het verdrag konden kenbaar maken, waren voor deze gelegenheid wel heel erg kort! Er is bekend gemaakt, dat Ne- 5 -rland zijn aanvankelijke be- waren handhaaft en begrijpelijk moet het heten, dat wij bijzon der de kwijtschelding van oor logsschadevergoeding aan de Ne derlandse Staat, de veel te kleine persoonlijke schadevergoedingen waarvan de 75.000 burger-gein terneerden van ons land in het geheel niets krijgen, zwaar voe len. Dan is er nog een bezwaar te gen de al te grote vrijheid, welke Japan zou krijgen voor de tonijn visserij bij Nieuw-Guinea. Al met al reeds genoeg, om vele Neder landers weer in het harnas te ragen tegen Amerikaanse eigen- i reidheid. Nu is echter daarte- ■JUon wel op te merken, dat het ionftwerp-verdrag, dat de be J ende Amerikaanse diplomaat j. oster Dulles heeft opgemaakt, kening moet houden met de -.iele grote lijn, waarbij wellicht ■wensen als die van Nederland at op de achtergrond moeten eraken. De vrije wereld heeft apan nodig als bolwerk in het rre Oosten voor haar idealen, vrije wereld hoopt tenminste c Japan, door het regiem van Mac Arthur mede, al voldoende dn die richting is opgevoed, om, ■jeerunsal weer eigen baas, zozeer aan de idealen van het Westen verknocht te zijn, om daarvoor idoor het vuur te gaan Niettemin blijven wij het als 'n pijnlijk gemis voelen dat aan de rechtmatige Nederlandse aan spraken zo weinig tegemoet ge komen wordt Men kan natuur lijk bepaalde overwegingen weg wuiven als „gevoelsargumenten", waarmee grootmachten als Ame rika geen rekening kunnen hou den overgevoelig zijn ze daar nooit geweest maar wij blij ven dan toch van mening, dat het verdrag, zoals het straks in San Francisco besproken wordt, niet Voldoende recht doet wederva ren aan de enorme offers van bloed en goed, welke Nederland ïn de oorlog tegen Japan heeft ge bracht. Wij waren de eersten die na Pearl Harbour de oorlog ver klaarden aan de Jappen, wij ver loren onze gehele Pacific-vloot met haar dappere bemanning in de befaamde slag op de Java- !zee, wij leden zwaar onder een gemene terreur, enz. Het kan dus niet anders of het Nederlandse volk heeft met vol doening kennis genomen van het besluit van de Nederlandse rege ring, om zich de ondertekening van het verdrag te San Fmncisco vóór te houden. Of het tot een nii t-ondertekenen door Neder land zal komen, is natuurlijk een andere vraag. Van de 45 landen, ie in Francisco bijeenkomen, is sde grote meerderheid vóór aan vaarding en de tactisch-politieke Situatie is door het optreden van Rusland niet plezieriger gewor den, al weet men overal in de vereld heel goed, dat wij niets net de Russische propaganda stunts te maken hebben, ook in deze „sector" niet, wanneer wij .toevallig tegen dit verdrag be zwaren hebben, welke ook in de Russische klachtenlitanie zullen voorkomen: men weet heel goed, dat onze bezwaren op een andere grondslag berusten. Er is boven dien nog iets anders, waarop nog ieens gewezen werd in een artikel in het „Handelsblad" van j.l. Maandag. Wanneer Japan zijn souvereiniteit, dus zijn volle vrij heid van handelen ook op econo- imisch, financieel en handelspoli tiek terrein herkrijgt, welke waar borg bestaat er dan, .dat Japan niet weer dezelfde „agressieve" conomische politiek zal volgen, welke het ruim vóór de oorlog, "eitelijk vanaf 1929, toepaste! Hier staan inderdaad grote Europese en Nederlandse handels- en exportbelangen op het spel! Uitlatingen van de zijde van Ja pan hebben er al op gewezen, dat de gevoelens van het „nieuwe" Japan op dit punt weinig veran derd zijn, vergeleken bij vroe ger. In genoemd artikel wordt ver aard, dat hier te lande in de ïngen van onze export-industrie -handel ernstige bezorgdheid leerst over de mogelijkheid, dat de vroegere unfaire Japanse con currentie weer gaat opleven. Wij toeten er op rekenen, dat onze «gering er bij onze thans naar r >an Francisco vertrokken delega tie op aangedrongen heeft, ook an deze belangrijke kwestie de ■)otst mogelijke aandacht te enken. En de delegatie moge zich van overtuigd houden, dat .iet Nederlandse volk achter haar staat, wanneer zij onze rechtma tige aanspraken zo lang en zo taai mogelijk verdedigt! De strijdkrachten der verbon denen hebben Zaterdag langs het gehele oostelijke en centrale ge deelte van het Koreaanse front aanvallen gedaan. Nieuwe heu velstellingen werden ingenomen. De tegenstander bood tegen stand, hier en daar in de sterkte van bataljons. Mijnenvelden, mor tier- en artillerievuur hielden de opmars in sommige gebieden te gen. Op sommige plaatsen wer den de verbondenen door de sterke tegenstand genoodzaakt zich enigszins terug te trekken. Volgens het hoofdkwartier van generaal Ridgway is bij Kansong aan de oostkust ter ondersteu ning van de aanvallende troepen een der zwaarste aanvallen der zee- en luchtstrijdkrachten van de Koreaanse oorlog uitgevoerd. TOKIO (Reuter-A.P.) Radio-Peking wordt niet moede, beschuldigingen wegens „schendingen" van de neutrale zone bij Kaesong de wereld in te slingeren. Het zijn er sedert gis teren weer vijf. Een vliegtuig der V.N. zou Woensdagmorgen per parachute een lichtkogel boven de neutrale zone hebben neergelaten. Gewapende V.N.-soldaten zouden Donderdag die zone bij Pan Moendjon hebben aangevallen en betreden. Zij zouden ook bij Tsjong Damdong leden der communistische militaire politie hebben aangevallen. Terwijl de luchtmacht kapel het Wilhelmus speelde, was gisteren in Soesterberg de driekleur omhooqgegaan. De „Soes- terberq-mars" begeleidde het hijsen van de lucht- machtvlaq. Zuid-Koreaanse soldaten zou den Vrijdag tot op 5 km van Kaesong zijn opgerukt en drie Chinese soldaten hebben aange vallen, waarvan er twee werden gedood en de derde, gewond, wist te ontkomen. Een andere geallieerde afde ling zou de aftocht der Zuidko- reanen binnen de neutrale zone Op het IJsselmeer heeft zich werd afgezocht, doch het zicht Donderdagavond opnieuw een drama afgespeeld, dat waarschijn lijk het leven heeft gekost aan de 19-jarige student J. Wassink uit Nijkerk. Om half vijf waren hij en de 18-jarige H.B.S.'er H. van Dijk huizen, eveneens uit Nijkerk, met een flinke BM-er uit hun woon plaats vertrokken voor een tocht over het IJsselmeer, waarna zij in Harderwijk zouden overnach ten. Tegen zes uur brak echter door de buien een stag, waardoor het zeil achterover sloeg en de boot vol water liep. Ze waren toen zes kilometer ten Westen van Nijkerk en ongeveer twee en een halve kilometer uit de kust. Wassink besloot te pogen zwem mende de wal te bereiken en hulp te gaan halen. Sedertdien is niets meer van hem gezien. De andere jongen bleef in de boot achter. Inmiddels maakte men zich in Nijkerk ongerust, dat na het overtrekken van de bui nog geen bericht van de aan komst van de jongens uit Har derwijk was ontvangen. Het na- sporingswerk werd, geleid door de burgemeester en de heer ter Velde, voorzitter van de zeil- en motorbootvereniging „De Zuid- wal", die beiden de gehele nacht in touw bleven, onmiddellijk krachtig aangepakt. Van Nijkerk voeren twee boten van de gebr. Zuiddam en een achttal jachten van de zeilvereniging uit, terwijl op verzoek van de familie ook de Rijkspolitie te water van Har derwijk met de RP 73 even na negen uur uitvoer. De gehele kust VIER NIEUWE KAMPEN VOOR MILITAIREN Uit hoofde van het Legerop- bouwplan zal dezer dagen begon nen worden met de bouw van vier nieuwe kampementen voor legering van militairen. De vier kampen, welke ieder aan 3000 man plaats zullen bieden, zullen komen in Ermelo, tussen Nun- speet en Elspeet, nabij Oldebroek en nabij Steenwijk. was slecht en toen de politie om twaalf uur te Nijkerk aankwam, had zij nog niets kunnen vinden. Op de terugtocht ging comman dant Paling zelf in de sloep en om één uur des nachts werd door het hulpgeroep van de uitgeputte v. Dijkhuizen de omgeslagen boot tussen Putten en Ermelo, twee kilometer uit de kust, gevonden. De jongen is later naar zijn wo ning vervoerd. Naar Wassink is nog de gehele Vrijdag vergeefs gezocht. COMMUNISTE LID VAN DE TWEEDE KAMER De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van de heer J. H. Hermans (CPN) te Vaals, mw. M. E. NobbeOdinot te Hilversum. met machinegeweren hebben ge dekt. En tenslotte zou een Ameri kaans vliegtuig vanmorgen te 0.30 uur plaatselijke tijd twee bommen hebben uitgeworpen, die op 5 tot 600 meter van de ver blijfplaats van generaal Nam II te Pingkotong ontploften. Intussen zijn volgens geallieer de berichten duizenden Noord- koreaanse soldaten op weg naar het front in het heuvelachtige Oostelijke deel van Korea, waar sedert twee weken reeds hevige gevechten woeden. Communistische versterkingen en bevoorradingsconvooien ston den bloot aan zware luchtaanval len. 36 „vliegende verhuiswagens" voerden gisteren 110 ton munitie, rantsoenen en medicamenten naar de V.N.-troepen aan dit zelfde front, waarheen door de regen gezwollen rivieren en mod derige wegen de toevoer over land bemoeilijken. In een krachtige tegenaanval hebben V.N.-troepen hier de com munisten Vrijdag 7 km terugge worpen uit de stellingen, die juist door een verse divisie van 8000 man waren bezet. Hardnekkige geruchten doen voorts de ronde, dat de commu nisten enige duizenden Europea nen in een internationale rode brigade onder de wapenen heb ben geroepen. Zij zouden zich reeds aan het front bevinden. SENAAT BESNOEIT TRUMANS HULPWET WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft met 61 tegen 5 stemmen het wetsontwerp tot militaire hulp en economische hulp aan het buitenland aange nomen. Er zal 7.286.250.000 dollar beschikbaar worden gesteld. Dit is 1.176.750.000 dollar minder dan Truman had verzocht. Vrijdagmorgen heeft de Chef van de Luchtmachtstaf, luit.-ge- neraal A. I. Aler, het histori sche vliegveld Soesterberg als vliegbasis van de Nederlandse luchtmacht overgedragen aan de Commandant van de Luchtverde diging, kolonel J. van der Werff, onder wiens hoogste uitvoerend gezag Soesterberg zal staan. Deze droeg het op zijn beurt over aan de luitenant-kolonel-vlieger A. P. 51. van Rooij, die als commandant zal optreden. Generaal Aler zei, dat hij aan vankelijk ernstige bedenkingen tegen Soesterberg had gehad, om dat het in een dichtbevolkte streek ligt en de omwonenden heel wat hinder van de basis zullen hebben, vooral als er later duizend uur per maand zal wor den gevlogen, ook des nachts. Maar het veld is nu eenmaal onmisbaar. Hij zeide ook, dat er in de ko mende vier jaar voor meer dan een milliard voor het luchtmacht plan zal worden bestemd. De steun van Amerika en Canada zal het bedrag der Nederlandse bijdrage waarschijnlijk nog aan zienlijk overtreffen. Per dag wordt er vanaf 1 Januari 1951 al anderhalf millioen aan de luchtmacht besteed. De opbouw van Soesterberg zal 25 millioen guldenkosten, nog af gezien van de materiële en ex ploitatiekosten. DJAKARTA (A.P.) De vul kaan de Kloet, 40 km ten Wes ten van Malang, is Vrijdagmor gen vroeg tot uitbarsting geko men. Volgens de eerste berichten is er door vallend gesteente een arbeider gedood, die op een plan tage in de omgeving van de vul kaan werkte. Radio Djakarta meldde gister avond, dat het meer op de top van de berg bij de uitbarsting, die 45 minuten duurde, in de lucht vloog en dat er vier stro men kokende modder langs de Belast en beladen marcheert het eerste bataljon van het „Royal Norfolk"-regiment langs de havenkade te Southamp ton. Het gaat zich inschepen op de „Empire Orwell", om deel te nemen cum de strijd in Korea als aflossing voor de 29e brigade. berghellingen naar beneden stroomden. De bevolking van Blitar, onge veer 27 km ten Zuidwesten van de vulkaan, trekt naar het Wes ten. De laatste maal, dat de Kloet tot uitbarsting kwam, was in 1919. Duizenden kwamen bij die ramp om het leven. De uitbarsting van gisteren kwam niet onverwacht. De vul kaan toonde twee weken geleden reeds tekenen van activiteit. In de onmiddellijke nabijheid werd een observatiepost ingericht. De verbindingen met deze observatie post werden na de uitbarsting verbroken en zijn nog niet her vat. Uit Djocja wordt gemeld, dat de stad gistermiddag om twaalf uur door een dichte asregen vol komen in het duister werd ge huld. Alle winkels en kantoren gingen dicht. Het vliegveld werd voor alle verkeer gesloten. In Soerabaja werd een enorme aswolk waargenomen. Volgens de schaarse berichten, die in Djakarta binnenkomen, ging de uitbarsting vergezeld van vier explosies. Onmiddellijk daar na regende het stenen en as. Piloten van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda meldden, dat er een grote wolk in de vorm van een bloemkool boven de krater hangt tot op een hoogte van 6000 meter. Zij schat ten de doorsnede van de wolk aan de top op ongeveer 320 km. DJAKARTA. Op Celebes hebben 200 voormalige guerilla's zich aangemeld bij de autoritei ten. Een woordvoerder van het Indonesische loger deelde mee, dat deze ex-guerillas behoorlijk zullen worden behandeld, zoals in de oproep van kolonel Kawi- larang is beloofd. Zij zullen m de gelegenheid worden gesteld, zich aan te sluiten bij het geregeide Indonesische leger. In het Franse dorpje Pont Saint Esprit zijn in de afgelopen week vier personen overleden en ruim twintig bijna waanzinnig geworden door het eten van rog gebrood, dat vergiftigd was dooi de aanwezigheid van moederko ren in het meel, een woekerplant die speciaal op rogge tiert. De slachtoffers leden aan hal lucinaties, waarbij zij zich ver beeldden door slangen en andere monsters te worden aangevallen en door vuur te worden omringd. Moederkoren veroorzaakte reeds in de middeleeuwen dergelijke verschijnselen, toen „de branden de duivel" genoemd. Donderdag werden de twee laatste gevallen van waanzin gemeld, doch giste ren waren er geen nieuwe geval len en van de in de ziekenhui zen opgenomen patiënten, die in dwangbuizen moesten worden ge stoken, waren er enkele aan de beterende hand. Na een uitgebreid politie-on- derzoek is gisteren in het nabij Poitiers gelegen dorp Saint Mar tin la Rivière, 480 km van Pont Saint Esprit, de molenaar Mau- De grote „FF"-prijs voor de 250.000ste bezoeker is gisteren m Enschede ten deel gevallen aan mevr. M. H. van der Waal-Heuss, Irenestraat 8 te Kampen. Zij werd bij de ingang van de tentoonstel ling op een voetstuk van balen ruwe katoen geplaatst en terwijl het Twentse volkslied werd ge speeld, kwam de prijs: een och tendjapon, een middagjapon, een cocktailjapon en een wollen man tel, alles van de prachtigste stof fen, die Twente in 1951 voor de wereldmarkt heeft gecreëerd. Je moet maar boffen. BUENOS AIRES - Evita Peron, de echtgenote van de president van Argentinië, heeft voor de radio verklaard, dat zij zich geen candidate zal stellen voor het vice-presidentschap bij de verkie zingen van 11 November. Met wankele stem, aldus Reuter, ver klaarde zij, dat haar besluit on herroepelijk en definitief is. Na de toespraak werd een of ficieel communiqué van de Pe- ronistische partij voorgelezen, waarin haar besluit „het hoogste blijk van zelfverloochening en onzelfzuchtigheid uit de geschie denis van het Argentijnse volk" wordt genoemd. rice Maillet gearresteerd, nadat hij had toegegeven tarwemeel met oud roggemeel te hebben ver mengd. Bij haar onderzoek werd de po litie geleid door het publieke ge heim, dat sommige Franse boe ren ,om de belasting op tarwe te ontduiken, graan direct aan mo lenaars verkopen. Bij dergelijke onwettige handel is het graan niet op zuiverheid en kwaliteit onder zocht. De politie heeft voorts een bakker en drie boeren aangehou den, die allen bekenden, Maillet van graan te hebben voorzien. Volgens AFP zal Maillet waar schijnlijk worden beschuldigd.van „onvrijwillige doodslag". Gisteravond is „Koning Lorre", winnaar van Ger de Roos' KRO- competitie in de studio in Hil versum gehuldigd, gekroond en in een nieuwe smeedijzeren sier- kooi gezet. Het was, van de 40 candidaten die uit de 250 aanmel dingen werden gekazen om voor de microfoon te verschijnen, de 15-jarige papegaai van mevrouw Swartjes te Utrecht, afkomstig uit Belgisch Congo (lorre dan). Het dier zingt de eerste vers regels van „Juffrouw van Dalen heeft een hoedje gekocht" en werd aangewezen op advies v. d. direc teur Portielje van Artis, omdat het 't grootst aantal lettergrepen duidelijk verstaanbaar achter el kaar wist te zeggen. ll STEEKPARTIJ OP DE ZEEDIJK Vrijdagavond is op de Zeedijk te Amsterdam tijdens een vecht partij een Amsterdamse zeeman neergestoken. Toen agenten van de radio-autodienst ter plaatse arriveerden, troffen zij een hevig bloedende zeeman aan, die een messteek in de borst had opge lopen. De man verklaarde door een onbekende te zijn aangeval len, maar wist omtrent het mo tief en de dader zelf niets posi tiefs mede te delen. De steek was gelukkig niet van ernstige aard. VLIEGER WIST ZICH ZWEMMEND TE REDDEN LONDEN (Reuter). Een „Seafury" van de Nederlandse Marine is boven Engeland om laag gestort. De piloot, die voor een oefen- vlucht van de luchtbasis van St. Meryn, in Cornwall, was vertrok ken, geraakte daarbij in moei lijkheden. Hij zette koers naar zee en verliet het toestel met zijn valscherm. Hij viel een hon derdtal meters van het strand in de golven, doch wist zwemmend de vaste wal te bereiken. Het verlaten toestel maakte in de lucht een bocht, vloog terug naar het land en stortte neer, waarbij een landhuisje geheel werd vernield en een ander zwaar beschadigd. Er zijn geen slacht offers. Garudaprijs 1950 toegekend De Raad van Beheer van het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft, op advies van de keuringscommissie voor Indische Jeugdlectuur, de Garu daprijs 1950 toegekend aan mw. M. J. van MarleHubregtse voor haar manuscript „Kusmini, leer ling-verpleegster". Een eervolle vermelding verwierf de heer H. J. Franken voor zijn manuscript „De Togog". De Voorzitter van de Sint Adel- bertvereniging, Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, heeft het K.N.P. de volgende verklaring gezonden, n. a. v. de uitvoe rige discussies, die gevolgd zijn op zijn rede te 's-Hertogenbosch bij gelegenheid van de Landdag dezer Vereniging. „Gebleken is, aldus de verkla ring, dat de onderwerpen, welke daarbij aan de orde zijn gesteld, van zodanig belang zijn, dat na dere bespreking daarvan o.a. bin nen het kader van het overleg der Standsorganisaties nuttig en noodzakelijk is te achten. Naar mag worden verwacht, zal dit overleg op korte termijn plaats vinden. Gebleken is echter ook, dat in het bijzonder één passage uit vo renbedoelde rede, met name die, betrekking hebbende op de machtsontwikkeling van de K. A. B„ zodanig is geïnterpreteerd, dat zij ver afweek van de bedoe ling. Deze bedoeling was niet, te stellen, dat de K.A.B. als zoda nig zich aan machtsmisbruik eiste is.' schuldig maakt, doch bezorgdheid te uiten in verband met de vraag of de katholieke sociale beginse len, zoals deze door de sociale organisaties worden aanvaard, wel steeds op de juiste wijze wor den toegepast. In het bijzonder wordt dezerzijds gaarne verklaard dat ondanks bezwaren, welke te gen ieder der samenwerkende or ganisaties in het algemeen kun nen worden aangevoerd, ook in de kringen van St. Adelbert grote waardering bestaat voor de bij zondere prestaties van de zijde van de K.A.B., welke mede zijn verricht in het belang van de Nederlandse gemeenschap en van het katholieke volksdeel in het bijzonder. Herhaald moge worden, dat een hechte samenwerking der katho lieke vak- en standsorganisaties ook naar de mening van de St. Adelbert-Vereniging, gezien de aan de orde zijnde problemen, van eminent belang is, waarbij begrip voor elkanders moeilijk heden en noden een eerste ver-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1