Toen voor de laatste keer „NAAR VOREN" klonk Uw schuld monnik" 23 wijzigingen in ontwerp Toezicht Credietwezen Prinses Wilhelmina vierde verjaardag in familiekring HET KINDERACHTIGE SPEL IN KAESONG Nederland vraagt openstelling van Duitse grensposten gebrek onderolie Buitenlands overzicht Wim Dussel schrijft uit Korea Je hoeft niet mee Zondags - Evangelie Naar wij vernemen: Weer arrestaties in Indonesië Historisch toneelspel van André Rutten in drie bedrijven Roeping" ter ziele ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 bleef ilapen. Als beneden kwam, laf laai werk weer netjes °P haar te wachten, 8 op een stapel. Zo het naaisterje het net !n. s Middags begon n aan een paar Jurken haar klanten en ra het al heel gewoon, ie de volgende morgen af waren. ging steeds meer uit are kwam steeds thuis. Op een keer iet al twaalf uur ge- toen ze de sleutel ir hulsdeurtje stak. Ze i haar kamer binnen enzag se twee mannetjes in helrode s heel ijverig werken 'aar naaigoed. De ke- keken op en o, wat kken ze! „Een mens, lens!" riepen ze en in np sprongen ze de ta- Ze glipten langs het ertje heen en renden de kier van de deur, og openstond. „Hela, riep het naaistertje, terug. Ik zal jullie doen!" Maar de man luisterden niet. Ze i hard weg om nooit olt meer terug te ko- naaistertje probeerde vel eenj haar naal- 's nachts te laten lig- maar het werd niet afgemaakt. De vol- morgen lag het er iet zo. Nu moest ze weer aan de gang, dag van 's morgens tot 's avonds laat. n dansen kwam niets Alles was nu weer s zoals vroeger, op ing na. Het naaister- id meer klanten ge- omdat dl* vorige l Je weet wel die e kaboutertjes zo ig gemaakt waren, teg nu ook veel meer oor elke japon en 10 e voortaan toch nog rondkomen, ook al ze, net als vroeger, laar één Jurk in de klaar. VORIGE WEEK 1 Sinjeur; 7 Kris- 14 Brons; 16 Tas; laf; 19 Eb; 21 Fez; ir; 25 Rag; 26 Bed; level; 30 Palet; 32 14 Leger; 36 Nog; ïl; 42 Mep: 45 Nut; k; 51 Os; 53 Sober; 5 Las; 58 Pal; 59 1 Thee; 62 U.N.O.; 66 Radio; 68 Bol; ;el; 72 Parade; 74 irabijn. Spreeuw; 2 i.l.; 3 5 Ets; 6 U.S.; 7 iel; 9 Ink; 10 s.s.; Lafenis; 14 Blz.; 20 Belet; 21 Fa- 25 Rel; 26 Baret; er; 31 Tom; 35 Ge- 39 Lus; 41 Legio; Roltrap; 46 Top; toeien; 52 Sahara; Set; 59 Eno; 62 66 Ren; 67 Der; b.; 71 t.t; 72 Pa; HIA (USIS). Inde :en wordt dit jaar i ricinusoogst ver ricinus-areaal be- ongeveer 33.000 ha ihoma, Texas, Ari- ornië is op grote gezaaid, die voorail op zeer die niet bevloeid i wordt verbouwd ongedopte bonen dwergvariëteit die akkers verbouwd 'emiddeld per ha. ïdopte bonen. Be- iruik als genees- er grote vraag ;e voor de smering 3, de vervaardiging mor militaire doel- r houden. Kees v. nooit aan Indië tas er gekomen, Nederland dreigde in omdat zijn oom as van een koffie- :at noch de ener- aanpassingsvermo- ichamelijke condi- >en van de Euro- i in de eerste we- :'n verwachtingen zien vergruizelen, hem beloofd, dat lden per maand Dat was vier s hij in Amster- ij had verwacht, honderd gulden te ;gen. In twee jaar zeventienduizend ;n gespaard en e hij zich in een als compagnon is in het Gooi of Maar oom had it men hem in La- fles bier één twintig zou vra- ier kropjes salade ij had er ook op n Indië elke Euro- vorst leefde en zo'n bruine kerel er hem aan zou n sigaretten te (Wordt vervolgd De regenmantel is een niet te ontbe ren kledingstuk in de garderobe van de Nederlandse vrouw. Daarvoor zorgt ons grillige klimaat, dat ons vaak op de meest ongelegen tijden verrast met een fikse bui. Gelukkig is de tijd, dat zo'n regenjas een saai en donker gekleurd „geval" was, voor bij. De confectie- industrie levert nu mantels in vlotte modellen en frisse tinten, in de weten schap, dat een vrouw er ook (en misschien juist) bij regenweer zo voor delig mogelijk moet uitzien. Links een gabar dine regenmantel in chartreuse geel met aparte, ruim vallende capuchon. De brede ceintuur en grote kraag ma ken hem zeer ge schikt voor lange, slanke figuren. Foto midden een model van geranium-rood fluweel. De capuchon is gevoerd met een harmoniërende kleur groen en doet tegelijkertijd dienst als kraag. De knopen en smalle leren ceintuur zijn zwart. Er worden zwarte schoenen en handschoenen bij gedragen. Foto rechts een mantel uitge voerd in militaire stijl, van een lichte kleur wollen gabardine, gegarneerd met knopen in een afstekende, donkere tint. De grote zakken zorgen voor een apart effect. Daar de jas het ontwerp is van een Engels modehuis, is het bijpassende hoedje gegarneerd met het „Festival of Brittain"-embleem. n 's-GRAVENHACE, 31 Aug. De le luitenant W. W. Dussel heeft uit Korea het volgende geschreven aan de Legervoor- lichtingsdienst. (Door bijzondere omstandigheden zeer ver laat.) Op 16 Juli is het NDVN voor de laatste keer „naar voren" gegaan. Nog eenmaal werd er op het bataljon een beroep gedaan, nog eenmaal moest het al zijn krachten in spannen. Nog eenmaal heeft het, ten koste van twaalf ge- snuvelden en enkele tientallen gewonden, alles op alles gezet en tezamen met zijn Amerikaanse wapenbroeders van de beroemde tweede infanteriedivisie heeft het die punten, welke veilig gesteld moesten worden, bezet. „Naar voren". Overste Eekhout wist het: de mannen waren moeilijk meer in beweging te krijgen na de rust in de maanden Juni en Juli. Zij wisten, dat het niet zeker was dat ze nog weer naar voren zouden moeten en naarmate Juli vorderde werd er meer en meer over de thuisvaart gesproken, die nu al zo dichtbij leek Maar het was er niet bij. Het bataljon was nodig, brood nodig zelfs. En de overste, dit wetende, sprak de compagnieën stuk voor stuk toe, alvorens hij met hen naar voren ging. „Ik begrijp heel goed, dat dit de laatste loodjes zijn en dat deze laatste loodjes voor jullie 16DE ZONDAG NA PINKSTEREN We maken wel eens de fout onze Heer Meester te laten zijn in het geestelijk leven en Hem ver boven he.t alledaagse te plaat sen. Dat komt natuurlijk niet uit Als wij ons inwendig leven waarvan Christus Koning wil zijn op peil hebben gebracht kan het niet anders of uit beinvloedt onk'* uiterlijk gedrag. Volkomen terecht kunnen we beweren dat van degene, die inwendig en uit wendig leven scheidt het geeste lijk leven, het zieleleven niet op peil kan staan, om de eenvoudige reden dat de ziel, het beginsel en de motor van ops uitwendig ge drag moet zijn. Er is een noodza kelijke correspondentie tussen het een en het ander. Vandaar dat het verkeerd is het laatste deel van 't Zondagsevangelie te be schouwen als een regel voor ons louter uiterüjk gedrag, in deze trant: Weest nederig in het open baar. en men prijst en eert u. Zonder twijfel zal deze regel zijn dienstbaarheid tonen, ook in de praktijk, maar heel zeker niet al tijd. Dikwijls is het in de huidige samenleving zo: wie zich achteraf houdt, wie zijn ellebogen niet weet te gebruiken, wie geen krui wagen heeft en niet opvalt door uitzonderlijke gaven, wordt over het hoofd gezien en vergeten. Be vordering, promotie, eerbewijzen hangen helaas, niet alleen af van capaciteit, van kunde en kennis. Van rhetoriek is geen sprake als wij vragen: hoe vaak wordt in Nederland een Katholiek voorbij gegaan, wanneer een invloedrijke post vergeven moet worden? Om omhoog te komen op de maatschappelijke ladder wordt (ook in Nederland) practisch wel eens geëist dat men zijn geloof of zijn christelijke beginselen ver loochent. Het klinkt overdreven maar is waar. Dit juist doet ons inzien dat de diepe betekenis van dit stuk evan gelie moet gelegen zijn in het verband van maatschappelijk- economtsch (stoffelijk) leven en zieleleven. Wie zich verheft, wordt vernederd, dwz wie ten koste van zijn ziel in de wereld hoger weet te komen, wie het be zit van geld en goed van meer waarde acht als het leven naar Gods geboden, wie de Zondags heiliging verwaarloost, om gelde lijk -ewin, wie zijn naaste haat, een afkeer tegen hem voedt, hem door woord en daad benadeelt: al die mensen verheffen zich zelf ten koste van hun zieleleven. Daarom worden zij vernederd, in die mate als zij zich hebben om- hoo"'erkt voor hun eigen ogen of in de ogen van anderen. In waarheid: zij zullen op de laat ste da- met lege handen, of beter met een enorme schuld voor de Heer staan. C. de Haas, O.FM. heel zwaar wegen. Voor ons ligt de laatste gevechtsperiode. We zullen het moeilijk hebben, heel moeilijk. We kunnen er alleen doorkomen als we elkaar geza menlijk steunen, ook in de a 11 e r- moeilijkste en allergevaarlijk ste ogenblikken, die weldra weer voor ons zullen zijn. Dat we nu weer gaan, is voor jullie niet leuk, maar voor mij al evenmin. De man, die nu naast je staat, moet op j o u kunnen vertrouwen en hij zal dit ook zeker doen, houdt dat vooral voor ogen. Hij vertrouwt op jou. Zo kunnen jul lie ook op mij vertrouwen en zo vertrouw ik ook op jullie. Als iemand meent, dat hij dit tegenover de anderen niet zal kunnen doen, dan kan hij dat beter n u zeggen, zodat we er rekening mee kunnen houden. Wie meent, dat hij om welke reden dan ook, niet in staat is om mee te gaan, laat hij dan naar voren stappen. Ik beloof je: hij behoeft niet mee". Er stapte niemand naar voren. Wel heerste er een diepe stilte. De overste wachtte even en zei toen: „Nu weet je het dus: de man „die naast je staat rekent op jou, nu en straks". Het bataljon is gegaan. „Veer tien dagen", zei men. Het kwam in de voorste lijn, op de plaats, waar de weerstand van de vijand het zwaarst was. De foxholes werden tot bunkers gemaakt, want er kwam artillerie, dag en nacht en altijd onverwacht. Het regende dat het goot en de we tenschap, dat dit de laatste dagen waren, deed geen goed. „Maar ze hebben volgehouden", zegt de overste. „Ze hebben volgehouden tot de allerlaatste dag, tot de allerlaatste minuut. Ik heb niet tevergeefs gerekend: niemand heeft mij teleurgesteld. Dat is, wat ik in hen bewonder". Drie weken De twee weken zijn drie ge worden, want toen de „laatste dag" was aangebroken, kwamen er nog zes bij. Een oorlog is iets onberekenbaars. Er kunnen elke dag, elk uur, je elke minuut ver anderingen komen in alles. Ten goede en ten kwade, maar meest al ten kwade. Zes dagen langer zijn ze gebleven. Zes dagen, die een eeuwigheid leken nu de boot, bij wijze van spreken,, lag te wachten in Pusan. Zes dagen regen meer, zes dagen in de grond, in het water, met artillerie om je heen, granaten, die vallen en die elk ogenblik jou kunnen raken. Zes dagen langer op een tjot, de allerhoogste die we hebben gehad, in de wolken, zonder zicht. En zes nachten langer, dat is nog het ergste. Nachten, waarin „het" elk ogenblik kon gebeuren, met die steeds stokkende besprekin gen in Kaesong.... Twaalf gesneuvelden en enkele tientallen gewonden is de balans. De gesneuvelden bijna allemaal van de nieuwelingen, die nu wel geen nieuwelingen meer zijn. Ge wonden ook veel onder de oude rotten, waarvan er waren, die op hun stretcher liggende zeiden: „Sorry, maar ik ben blij dat het voor mij gedaan is". Toen kwam de zesde Augustus. Zes jaar was het op die dag ge leden dat de atoombom barstte boven Horishima. Maar de op winding kon niet groter zijn dan die bij het Nederlandse baltajon: ze gingen „er uit". Naar achteren, in reserve en dan: naar huis. is dezer dagen overleden prof. dr. ir. Jacob Kraus, op 14 Oct. 1861 te Groningen geboren en van 1905 tot 1908 minister van Wa terstaat in het kabinet Goeman Borgesius. woedde gisteren brand in de machinekamer van het Noorse m.s. „Carrier" in de haven van Vlaardingen. Door resoluut optre den van de brandweer kon het vuur spoedig worden bedwon gen werd bij de Rotterdamse Droog dok mij. een 63-jarige ijzerwerker dodelijk getroffen door een dim- bint van 800 kg. is minister Stikker gisteravond per K.L.M. naar San Francisco vertrokken. Via Washington en Ottawa keert hij op 20 Sept. in ons land terug. zijn in Londen twee Nederlandse luchtacrobaten, Hendrik Kore- vaar en Corn. Johannesen, van vijf meter hoogte neergestort. Ze werden slechts licht gewond TELEVISIE COLUMBUS, Ohio (A.P.). De heer en mevrouw Lawrence Seiple hoorden vreemde geluiden in hun televisie-toestel. Zij open den het en vonden hun poes, omringd door een stel jongen. Gisteren is de Memorie van Antwoord verschenen op het voor lopig verslag der Commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp toe zicht credietwezen. Bij de memo rie is een nota van wijziging ge voegd, die 23 wijzigingen met toe lichting bevat. De belangrijkste daarvan be treffen art. 10, waarbij de minis ter ten dele tegemoet is willen komen aan de bezwaren, geuit tijdens de besprekingen met ver tegenwoordigers van de Nederl. Bankiersvereniging en de beide Centrale Landbouwcredietbanken, welke op wens van de Kamer alsnog hebben plaats gevonden. De door de bankiers op dit punt gedane voorstellen kon de minis ter echter niet tot de zijne maken. Het ontwerp stelt thans in ge noemd artikel voor, dat de Ne derl. Bank slechts algemene voor schriften kan geven, na daarover met de representatieve organisa ties op het gebied van het cre dietwezen overleg te hebben ge- Vóór de tweede wereldoorlog werd het personenverkeer tussen Nederland en Duitsland over on geveer zestig grensposten geleid. Na het einde van de oorlog wer den reeds in 1945 van Nederland se zijde alle grensposten weder voor 't algemene personenverkeer opengesteld. Uit organisatorische overwegingen besloten echter de bevoegde autoriteiten in Duits land tot dusver het Nederlandse voorbeeld voor slechts ongeveer 25 grensposten te volgen. De ove rige 35 grensovergangen werden slechts voor een beperkt verkeer het zogenaamde „kleine grens verkeer" waaraan slechts bepaal de bewoners van het grensgebied, in het bezit van speciale vergun ningen, konden deelnemen in gebruik genomen. De Nederlandse regering heeft zich thans tot de Bondsregering gericht met het voorstel de hui dige onbevredigende toestand op te heffen door de tegenover de sinds 1945 opengestelde Neder landse grensposten gelegen Duitse grenskantoren eveneens alle voor het algemene personenverkeer in gebruik te doen nemen. In de motivering van het Ne derlandse voorstel wordt gezegd, dat de nieuwe regeling een einde zal maken aan de talrijke klach ten, welke aan beide zijden van de grens geuit worden en een merkbare verlichting voor de reeds opengestelde Duitse grens posten en in het algemeen voor het Nederlands-Duitse personen verkeer zal betekenen. Tevens heeft de Nederlandse regering de Bondsregering voor gesteld, door een wederzijdse overeenkomst het deelnemen aan het „kleine grensverkeer" zo mo gelijk uit te breiden. pleegd. Zij zullen, behalve wat de controle op de liquiditeit en de solvabiliteit betreft, niet ver der mogen gaan dan nodig is om de waarde van de gulden te re guleren op zodanige wijze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is, en daarbij die waarde zoveel mogelijk te stabiliseren. Voorts zijn de bevoegdheden van de Ned. Bank hier en daar wat ingeperkt, terwijl de cre- dietinstellingen niet meer genood zaakt kunnen worden voor een bepaald percentage van de hun toevertrouwde gelden schatkistpa pier aan te houden. Zij zullen n.l. in plaats daarvan steeds een te goed in rekening-courant bij de Ned. Bank kunnen aanhouden. De bevoegdheid tot het uitoefe nen van een qualitatieve crediet- controle' zal voorts slechts gelden tot 1 Januari 1955. Andere wijzigingen betreffen o.a. het vervallen van de ver plichting, het boekjaar van de credietinstelling samen te laten vallen met het kalenderjaar. Voorts zal het toezicht op de spaarbanken, landbouwcrediet banken en de commissionnairs in effecten, voorzover het strekt in het belang van haar liquiditeit en solvabiliteit, bij K.B. aan an dere organen dan de Ned. Bank kunnen worden gedelegeerd. RAZZIA IN KOTA RADJA DJAKARTA Op verscheide ne plaatsen in Indonesië zijn weer arrestaties verricht, op grond van de door de Procureur-gene raal van Indonesië uitgevaardigde instructies voor de handhaving van rust en orde, aldus meldde Radio Indonesia Vrijdag. Er is een achttal bestuursambtenaren en leden van de voorlichtings dienst aangehouden. Onder de gearresteerden zijn de Regenten van Cheribon en Indramajoe. In de residentie Preanger zijn tachtig mensen in arrest gesteld. In de hoofdstad van Atjeh, Kota Radja, is een razzia gehouden. De autoriteiten was gebleken, dat vele inwoners nog vuurwapens en springstoffen verborgen hielden. In Djakarta zijn drie ambtena ren in hechtenis genomen. Zij worden verdacht van medeplich tigheid aan een rampokpartij. Bo vendien is een inspecteur van I In het voeren van politieke reclame en het uithalen van pro pagandastunts zijn de Russische communisten ongetwijfeld be kwame meesters en wat Wisjins- ky, Gromyko en Malik op dit ge bied in eigen land, maar ook daarbuiten op internationafle con ferenties ten beste gaven, heeft meermalen niet alleen de uiterste intelligentie, maar ook het uiter ste aan geduld van de Geallieer den gevraagd om er met succes het hoofd aan te bieden. Maar dat de Russen op dit terrein bij hun buitenlandse satellieten nog geen schoei! hebben gevormd en deze in dit opzicht nog mijlen bij hen ten achter staan, hebben we deze week nog weer kunnen er varen bij de Chinese en Noord- Koreaanse communisten in Kae song, die met hun ontwapenings- politiek en propaganda zulk een brutale en doorzichtige chantage voeren, dat ze hoogstens koddig, maar helemaal niet gevaarlijk is. Zoals men weet zijn in deze Noord-Koreaanse stad enkele maanden geleden, op communis tisch verzoek, besprekingen be gonnen over een wapenstilstand. Het was duid'J'ijk, dat dit was 'gebeurd onder druk van Moskou, waar men reeds lang meer dan genoeg had van het Koreaanse avontuur. Vooral omdat de communisti sche agressie in Korea teweeg gebracht heeft, wat de Ameri kaanse leiders voordien niet kon den bereiken, nl. de ogen van alle volkeren te openen voor het communistische gevaar en hen bereid te maken zware offers te brengen, om door een krachtige bewapening de communistische agressie een blijvend halt toe te roepen. Het is vooral deze reactie, wel ke Moskou zeer hoog zit. En hoe groot de ernst hiervan is, bewees well het nieuwe program van de Engelse labours, waarin een ver dere uitbreiding van de bewape ning als eerste en voornaamste politieke eis naar voren gescho ven wordt en zelfs de oppositie van de linkervleugel met uitslui ting wordt gedreigd, wanneer ze niet bereid is dit beginsel te aan vaarden. Voor de communisten in China en Korea klemt dit allies veel minder, temeer waar stopzetting van de oorlog op dit moment, het gevolg zou hebben, dat een groot deel van Noord-Korea in Ameri kaanse handen zou blijven en de beide communistische ianden dus hun nederlaag tegenover Amerika zouden moeten erkennen. Vandaar hun sterke aandrang, dat de Amerikanen reeds bij de wapenstilstand hun gewonnen gebieden zouden prijs geven, waaraan deze natuurlijk niet dachten. Nu op inwilliging van deze eis geen kans Wleek te be staan, was alle animo bij de Noord-Koreanen en Chinezen voor een wapenstilstand geslon ken en wilden ze liever maar doorvechten, hopende, door een voortslepende oorlog, de verbon den legers te vermoeien en dan belangrijker concessies te krijgen. De heren zoeken nu naar een motief, dat hen, ook in de ogen van Moskou, een redelijk argu ment geeft om de besprekingen in Kaesong te doen mislukken. En zo zien we de laatste weken het ietwat komische beeld, dat terwijl de communisten met de Geallieerden vriendelijk aan één tafel zaten om te beraadslagen over de vrede, zij achter de rug van de Geallieerden moord en brand schreeuwden over brutale schendingen van de wapenstil stand-besprekingen. En toen dit blijkbaar in Moskou nog niet genoeg indruk maakte, gingen de heren nog verder en beschuldigden die booswichten van Geallieerden, dat zij bom men uitwierpen boven de plaat sen waar de communistische vre- desonderhandelaars vertoefden, met de bedoeling deze communis tische offerdieren uit de weg te ruimen. Het volkomen gemis aan logica van deze dwaasheden ligt er zo duimen dik op, dat men blijkbaar in Moskou in deze ezel achtigheden niet wenst te trappen en zo zien we, dat terwijl Radio Peking elke dag een stroom van grofheden ter begeleiding van deze dwaze beschuldigingen de wereld uitzendt, Moskou over dit alles vrijwel zwijgt. Toch vraagt men zich af wat de rode heren daar in Noord-China en Korea met al deze dwaasheden denken te bereiken. Om de spanning in die litanie van politieke onbenulligheden er een beetje in te houden, nemen de heren bovendien hun toevlucht tot merkwaardige trucjes. Zo werd Donderdagmorgen door ra dio Peking meegedeeld, dat in een extra uitzending van half 12 een belangrijk bericht zou volgen. Toen men blijkbaar verwachtte, dat heel de wereld op dat uur in spanning zat te'luisteren, kwam er niet anders dan een nieuwe scheldkanonnade tegen de Geal lieerden vanwege aanslagen op het leven van communistische officieren, schendingen van ét neutraliteit van Kaesong, enz. De heren dachten blijkbaar dat niemand meer naar dit afgezaag de liedje zou luisteren en dat ze daarom een nieuw trucje moesten verzinnen om gehoord te worden. Er zijn er ook, die nog menen, dat dit alles geen andere beteke nis heeft, dan dat de communis ten de conferentie in Kaesong sjlepende willen houden, totdat Gromyko in Saij Francisco is aan gekomen, waar 4 Sept. het vre desverdrag met Japan getekend zal worden. Daar zou hii dan de vrede in Korea als een vuistpand in handen willen hebben. De Geallieerden kunnen de vrede, in Korea krijgen, maar dan een an der vredesverdrag met Japan. President Truman heeft echter deze week op een persconferentie duidelijk laten doorschemeren, dat een dergelijke eventuele chan tage niet de minste kans heeft en dat als het politieke sabotage- spelletje in Kaesong met gauw uit is, de oorlog daar op volle kracht weer zal ontbranden. De communisten zullen dan merken, dat Amerika militair zo sterk is, dat de roden vernietigend gesla gen zullen worden. Het wordt helaas met de dag duidelijker, dat alléén een der gelijk 'machtsvertoon in Moskou en Peking verstaan en begrepen wordt. Voor redelijke en mense lijke argumenten zijn de commu nisten volkomen ontoegankelijk. De opvoering vcm de voor hel gouden leest van de Paters Augustijnen in Friesland speciaal geschreven toneelwerk van de jonge katholieke auteur André Rutten, was ongetwijfeld bedoeld als een der hoogtepunten van de feestelijke viering van dit gouden feest In zekere zin is dit ongetwijfeld ook het geval geweest, al geldt zeer waarschijnlijk ook voor deze op voering, wat de penningmeester van het huldigingscomité, de heer Tromp, Donderdagmiddag bij de aanbieding van het hulde- blijk zeide, dat het meer was dan de pessimisten hadden ver wacht, maar minder dan de optimisten ervan hadden gedroomd. Het stuk, dat door de leden van de Leeuwarder toneelvere nigingen „Vondel" en „Rooms Frysk Boun" uitnemend is ver tolkt er» waarbij de heer Gerlach ongetwijfeld hulde verdient voor zijn regie, heeft zeker goede kwaliteiten, maar het zou daar aan winnen als het een herzie ning zou ondergaan. Verschil lende dialogen waren nu vaak te lang, waardoor de zo onmis bare actie niet alleen te veel op de achtergrond bleef, maar ver schillende taferelen een slepend karakter kregen en daardoor vermoeiden. Trouwens een op voering welke van 8 tot half een duurt, waarbij de bezoekers moeten zitten in de buitenlucht op weinig comfortabele en haas tig geïmproviseerde zitplaatsen, is veel te lang! Wat het stuk zelf betreft is de jonge literator er zeker in ge slaagd dit historisch gegeven van de opkomst, val en terugkeer van de monnikenorde in Fries land in een boeiende taal weer te geven, al wekte het wel eens de indruk, dat deze Ned. taal voor deze eenvoudige boeren mensen te hoogdravend was. Een Friese vertaling zou veel doen winnen. Het was zeker geen gemakke lijke taak om de bloei en de arbeid van de kloosters en de oorzaken van hun verval in en kele taferelen voldoende tot hun recht te doen komen. De schrijver heeft de bloei o.i. wat te veel en te eenzijdig gezocht op economisch terrein, waarbij hij later ook de welvaart en daardoor de economische over macht, ten koste van de platte landsbevolking wel wat te uit sluitend accentueerde. Al deed hij hier ook wel uitkomen, dat het morele verval in de kloosters belangrijk tot de kloosterstorm Apeldoorn had zich gisteren feestelijk in rood, wit, blanw en oranje gestoken ter ere van Prin ses Wilhelmina, die er haar 71e verjaardag vierde. De Prinses deed dat in alle stilte en de tal rijke honderden, die zich in de loop van de dag ophielden in de omgeving van het paleis, in de stille hoop, een glimp van de ja rige op te vangen, werden daar in teleurgesteld. Zij moesten volstaan met het tekenen van het felicitatieregis- ter, wat dan ook velen deden. Na mens het gemeentebestuur werd een veldbouquet bezorgd, dat door de Gemeentelijke Plantsoen dienst was samengesteld. Ook het personeel had een ruiker veld bloemen gezonden. Voorts gaven nog enkele meisjes uit de omge ving van het paleis bloemen uit eigen tuintje bij de portier af. In de namiddag was er voor het voltallige personeel van paleis en houtvesterij, alles bijeen ruim 400 personen, een feestelijke bij eenkomst in de bioscoopzaal, waar de muziekvereniging „Wil helmina" uit Gortel-Niersen on der leiding van de heer W. J. Wensink. bedrijfsleider van de Koninklijke boerderij, een acht tal nummers blies en de Chr. Gemengde Zangver. „Zingt den Here" uit Hoogsoeren vijf liede ren ten gehore bracht. Voorts werd het Polygoon-jour- politie gearresteerd. VOLKSWAGENS DUURDER WOLFSBURG De prijzen van Volkswagens zijn met onmiddellijke ingang verhoogd. Het exportmodel kost voortaan DM 5.400 tegen tot dus verre DM 5.150. Het standaard model DM 4.600 tegen tot dus verre DM 4.400 en de bestelwa gen DM 5.975 tegen voorheen DM 5.850. In Augustus zijn 3.006 volkswagens uitgevoerd. naai vertoond, dat destijds op de reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika is vervaardigd. Een gedeelte van de middag werd door de gehele Koninklijke fami lie bijgewoond. Na afloop maakten Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsesjes een rijtoer door de bossen in de omgeving. Het was intussen gaan regenen, zodat de publieke belangstelling vrijwel was verdwenen. heeft bijgedragen. Toch leek ons dit tweede bedrijf waarin dit tot uiting kwam. hét minst sterk en had zeker de verjaging een te weinig dramatisch karakter. Meer kon ons het eerste bedrijf bekoren, al waren hier de dialo gen wat lang en kregen we wel eens de indruk, dat de schrijver, blijkbaar om het stuk een speci fiek Fries karakter te geven, het probleem van de Friese vrijheid enerzijds te sterjc on anderzijds te eenzijdig belichtte. Dat de zucht van de Friezen voor hun vrijheid hoofdzakelijk eer» kwes tie was van de vrijheid om te werken gaf aan dit Friese vrij heidsbegrip o.i. een te eenzijdig karakter. Het derde bedrijf was naar onze mening het beste en vooral is hier de regisseur er in ge slaagd door een strenge massa regie, het verzet en de strijd van de dorpelingen, voor een gevaar lijke overdrijving te behoeden. Alleen de slotscène een fout in de regie? leek ons niet erg gelukkig, het was wat te lang dradig. vooral omdat de mensen naar het einde verlangden er» wekte daardoor enigermate de indruk, dat het geheel als een nachtkaars uitging, wat te meer jammer was. waar het derde be drijf juist het stuk belangrijk had opgehaald. Een goede vertolking gaf A. P. de Vries van de rol van Jeroen de duivel in mensengedaante, overigens ook een zeer dank bare rol. Ook Sybren, een uitste kend geschreven figuur, uitbeel dende de eerlijke voor en tegen stander, was bij de heer Beuke laar in goede handen. Een moei lijke rol had de heer Adema als de monnik en de heer Demmers als de Grietman al kon ons de laatste toch wat meer bekoren dan de eerste! De damesrollen waren in het algemeen wat zwak bezet. Het viel trouwens ook niet mee om gedurende vaak hevige winden, die in de luidsprekers zeer hin derlijk ressonneerden, zich altijd goed verstaanbaar te maken. In dit opzicht was het weer, hoewel het gedurende het spel volko men droog bleef, nadat het van 6 tot 8 flink geregend had, voor een openluchtspel niet helemaal gunstig. Een woord van hulde en waar dering verdient ook de Leeuwar der balletgroep Sperling wier leden als duivels het satanswerk als 't ware illustreerden. 1 Ook de aankleding van het terrein en de costuums verdiernt alle lof, terwijl ook bleek, dat dit terrein gelegen achter de oude Broerekerk zich voor de opvoering van een openluchtspel uitstekend leende. Hoewel er zeker fouten waren en voor een gematigde critiek alle reden, valt er zowel in het spel als in de vertolking veel te loven, al geloven we niet, dat het stuk repertoire zal houden. Maar als een opvoering voor deze bijzondere gelegenheid, is het zeker in menig opzicht ge slaagd en heeft het veel tot de grootse en geslaagde viering van dit gouden feest bijgedragen J. H. De brug over de Oude Rijn te Alphen aan de Rijn is een grote hinderpaal. Herhaalde lijk wordt zij aangevaren, ter wijl zij veel te smal is voor het zware verkeer. Het vorig jaar was de bouw van een nieuwe brug reeds aanbe steed, doch onlangs moest het werk worden uitgesteld we gens gebrek aan middelen. n ER KOMT EEN NIEUW KATHOLIEK TIJDSCHRIFT (Eigen bericht) Het bekende katholieke literai re en culturele tijdschrift „Roe ping", dat vooral in de eerste tijd van zijn bestaan voortreffelijk werk heeft verricht in het belang van het katholieke culturele le ven, is aan het eind van zijn be staan gekomen. Er zal een nieuw katholiek li terair en cultureel tijdschrift worden uitgegeven, dat onder redactie staat van Gabriël Smit, Pater M. Molenaar M.S.C., Paul Haimon, J. W. Hofstra, Lambert Tegenbosch, R. van Herreweghen (voor Vlaanderen) en Michel van der Plas. De naam waaronder het tijdschrift gaat verschijnen, is nog niet bekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5