Nieuw Heden begint in San Francisco vredesconferentie over Japan 800.000 communisten op Korea gereed voor nieuw offensief Grote vraag: welke tactiek zullen Russen volgen? Nog vóór 2000 op en neer naar de maan? Mossadeq maakte school f DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING Politieke arena in San Francisco Bouwen! Nederland verlangt schadeloosstelling voor leed van 100.000 gevangenen Ernstig gewond bij brand in logger Plan komt achteraf Schreef Churchill aan Mussolini? Kind viel 18 meter en had waterpokken Groeten van Karl Ernstig ongeluk te Meppel Het wapenstilstandsoverleg schijnt voorgoed afgebroken Vanaf vliegbasis buiten de aarde Oostenrijks meisje wordt prinsesje Twee aanslagen in Indonesië Schacht voelt zich in het paradijs v. Heuven Goedhart waarschuwt Perzisch minister vluchtte in parlementsgebouw Met blauw oog 200.000 ha. Emsland wordt drooggelegd Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET EE IT nHD VANHEDEN Pagina 1 Dinsdag 4 September 1951 46e Jaargang No. 12262 Kantoren: HOORN, Draqfsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ER BLIJKT NOGAL belangstel ling te bestaan voor de bespre kingen in en het uiteindelijke resultaat van de vergadering van be Kring Den Helder van de j .waar. .be partijvoorzitter mede zijn visie kon geven over het voorstel-Zaandam, inzake woningbouw en huurpeil. Het lijkt ons dus van belang, dat wij eerst eens mededelen, hoe dit voorstel er, na de aange brachte wijziging, nu precies uit ziet. Ten eerste is de zaak belang rijk genoeg, om er in het alge meen nog eens de aandacht op te vestigen, ten tweede is het na tuurlijk goed, dat we precies we ten, waar het eigenlijk over gaat. Welnu, het voorstel, zoals dat nu namens de Kringvergadering bij het Partijbestuur voor de a.s. Partijraad is ingediend, luidt als volgt: „Voorstel van de Kring Den Helder voor de Partijraad van de Katholieke Volkspartij: 1. In overleg met de Twee de Kamerfractie te bevorde ren, dat de bouw van wonin gen onverwijld voortgang vinde: 2. De financiële lasten, ver bonden aan het opheffen van de woningnood, nyar recht en billijkheid te doen verdelen over heel het Nederlandse volk; 3. De regiering heffe, ten einde spoedigst over de no dige gelden te kunnen be schikken voor de financiering van de bouw van nieuwe woningen, een rechtvaardige belasting van het gehele wo- ningbezit, gebouwd vóór 1940; 4. De opbrengst hiervan storte men in een bouwfonds waarmede deze nieuwbouw worde gefinancierd, met dien verstande, dat het niet-ren- dabele deel der bouwkosten uit dat fonds „a fond perdu" worde betaald, zodat de huur prijzen van deze nieuwe wo ningen niet hoger behoeven te zijn dan die van gelijk waardige huizen, gebouwd vóór 1940". Aanvankelijk had Zaandam voorgesteld, in punt 3, Ket gehele woningbezit te belasten „met een huurverhoging van plm. 5 pet." en in de mondelinge toelichting ter vergadering werd zelfs gezegd, dat het misschien wel 6 of 7 pet. zou moeten zijn. Dit nu een ogenblik daargela ten. kan gezegd worden, dat de verdienste van dit voorstel o.i. in elk geval op de eerste plaats deze is, dat het huidige woningpro bleem, dat van meer dan één kant ter vergadering „angstwekkend" werd genoemd, nog weer eens, misschien ten overvloede, offi cieel onder de aandacht wordt gebracht. Het woningprobleem èn het daarmede ten nauwste ver bonden huurprobleem. Begrijpen wij het goed, dan zijn er in dit voorstel eigenlijk twee hoofdpunten: er moet ten eerste iets op gevonden worden, dat er geld beschikbaar komt, om de noodzakelijke woningbouw, die ernstig gestagneerd wordt, voort te zetten; ten tweede komt er een mogelijkheid, dat de schrijnende ongelijkheid misschien wel eens even te sterk een „onrecht vaardigheid" genoemd in de huren van vóór 1940 en van nu, weggenomen wordt. Daargelaten of in de discussies ter verg» dering de nadruk mis schien wel iets te veel op dit laatste is gevallen, moet toch ge zegd worden, dat het voorstel hóógst actueel is. Niemand zal menen, dat het, zoals het daar nu ligt, de directe oplossing van de gehele kwaal biedt, maar nog maals, het snijdt een punt aan, dat sterk onder ons volk, in het gehele land, leeft en dat de aan dacht van verschillende instan ties zéér sterk waard is. Wij hebben bij andere gelegen heden, toen wij op deze plaats juist in de laatste tijd meer dan ééns deze kwestie bespraken, de verwachting en het vertrou wen uitgesproken, dat de desbe treffende instanties niet onver schillig staar, ten aanzien van deze zaak en wij weten, dat de Partij, niet minder dan de Kamer fractie, vooitdurend actief is, om alle kanten van de kwestie te bezien. Ook Partij en Fractie zul len nog weer sterker staan, als zij, zoals nu, weten, dat zij bij hun werk gesteund worden door de aandrang en de belangstelling van de bevolking. Omdat echter ook in het voor stel geyrqagd wordt te bevorde ren, dat de bouw van woningen „onverwijld" voortgang zal heb ben en de Partijraad, waarvoor dit voorstel is ingediend, pas over 3Vs maand plaats heeft nl. omstreeks half December zou het stellig in de geest van velen zijn, indien het Partijbe stuur (dat naar wij menen nog deze week bijeen komt) zich niet al te zeer formeel aan de tekst van het voorstel hield, maar zich reeds aanstonds, in afwachting eventueel van nadere behande ling in de Partijraad, b.v. met de Kamerfractie verstond, om ,p korte termijn bij de regering een stap te doen. Wij zouden bijna gezegd heb ben: nóg eens een stap te doen. Want nog altijd vii wezen er onlangs nog op wacht de partijvoorzitter, het Tweede Kamerlid Andriessen, op ant woord naar aanleiding van vra gen, welke hij terzake half Juni aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft gesteld.... Bovendien komt half Septem ber de nieuwe Rijksbegroting, uiteraard dus met de grote lijn van het volkshuisvestingsbeleid voor het nieuwe jaar. Wy wach ten niet alleen met spanning op de boodschap, die minister in 't SAN FRANCISCO Met zijn eigen vliegtuig, de „Independen ce" is president Truman gisteravond in San Francisco aange komen, waar hij vandaag in het operagebouw de conierentie over het vredesverdrag met Japan zal openen, waaraan door 51 landen wordt deelgenomen. Het is de bvdoeling van de Amerikanen dat de conferentie slechts tot Zaterdag zal duren. Maar of alles volgens plan verloopt, hangt af van de tactiek die de Russen voornemens zijn te volgen. Terwijl de delegaties van alle andere landen in hotelkamers wo nen, hebben de 39 leden van de Russische delegatie hun intrek genomen te Hilesborough, in een paleisachtig landgoed van 1.600.000 dollar, met een enorme zuilenrij, aflopende terrassen en vijvers, marmeren muren en een biblio theek van 250.000 dollar. l»e eerste moeilijkheden wor den Woensdag verwacht, over het Amerikaanse voorstel om de spreektijd voor ieder land tot een half uur te beperken. De Ameri- TOM ATEN EXPORT NAAR ENGELAND STOPGEZET De tijdeiyke hervatting van de tomatenexport naar Engeland is van kofte duur geweest. Met in gang van vandaag kunnen uit- voermachtigingen voor tomaten niet meer worden afgegeven. Alleen de gisteren voor verzending gereed gemaakte par tijen kunnen nog voor export naar Engeland worden bestemd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Sch. 112 in de haven van Scheveningen brand uitgebroken. Het schip is van de boeg tot aan de machinekamer uitgebrand. De Haagse brandweer was spoedig ter plaatse. Met gas maskers drong zij het vooronder binnen en vond daar de wacht van het schip, de heer J van der Toorn uit Scheveningen, in deer niswekkende toestand. De man is onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Vermoedelijk is de wacht in slaap gevallen met een branden de sigaret tussen de vingers, waardoor zijn kleren en de naaste omgeving vlam zouden hebben gevat. Op vragen van het P.v.d.A.- Kamerlid Nederhorst heeft minis ter prof. Albregts geantwoord, dat de publicatie van het Centraal Economisch Plan 1951 waarschijn lijk in de loop van deze maand kan worden tegemoet gezien. De publicatie werd de laatste jaren vertraagd, daar Nederland moest wachten tot het bedrag van de Marshall-hulp definitief bekend was, terwijl ook de ernstige on zekerheid die nopens de econo mische ontwikkeling heerste als gevolg van de internationale toe stand, de regering tot voorzichtig heid dwong bij de publicatie van cijfers, die de achtergrond voor de verwachtingen vormen. kanen zijn van oordcel dat de af gevaardigden naar Frisco geko men zijn om het reeds lang opge stelde verdrag te ondertekenen en niet om dit artikel na artikel uitvoerig te behandelen. Zij -zouden ook het indienen van amendementen willen ver hinderen. Zolang echter deze voorstellen door de conferentie nog niet zijn aanvaard, zal voorzitter Dean Acheson eventuele Russische amendementen niet buiten de orde kunnen verklaren en de Russen evenmin kunnen verhin deren, „Marathon"-redevoerin- gen af te steken. Acheson voerde gisteren nog een bespreking met de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken dr. Achmed Soebardjo, die zich het recht voorbehield her stelbetalingen te eisen en lunchte met mr, Stikker. Deze heeft bij zijn aankomst in San Francisco verklaard, dat Ne derland schadeloosstelling zal vragen voor zijn meer dan 100-000 onderdanen die tijdens de tweede wereldoorlog door de Japanners werden geïnterneerd. Nederland eist geen herstelbetalingen doch compensatie voor individuele personen, aldus de minister Het ontworpen bedrag voorziet slechts in de mogelijkheid van herstelbetalingen in de vorm van verwerking door Japan van grondstoffen, die door de eisende landen geleverd moeten worden. SKORZENY NAAR VENETIë ROME (A.P.). De vroegere S.S.-er Otto Skorzeny bevindt zich volgens het in Bolzano ver schijnende blad „Adige" op weg naar Venetië. Skorzeny zou daar besprekin gen gaan voeren over brieven, welke door Churchill aan Musso lini geschreven zijn. Churchill, die nu met vacantie in Venetië is, zou, naar verluidt, proberen deze brieven terug te krijgen. Skorzeny zorgde voor' de be vrijding van Mussolini in het laatste gedeelte van de oorlog. ROTTERDAM. Terwijl moe der bezig was de was op te han gen, viel gisteren haar vijfjarig zoontje van een achttien meter hoog dak. De val werd enigszins geremd door vijf meter lager hangende waslijnen, maar toen de moeder, desalniettemin het ergste vrezend, naar beneden snelde, vond zij de jongen weliswaar met builen en schram men maar toch zonder verder letsel. Bij onderzoek in het zie kenhuis bleek hij echter toch wel wat te mankeren. Waterpokken. n In Hilligersberg is de 25-jarige R'damse chauffeur A J. S. aan gehouden, die er zijn beroep van maakte, in het Duits of Neder lands met een Duits accent, de „groeten" van Duitsers over te brengen aan ex-N.S.B.-ers en an deren. Hij zocht eerst de adressen uit en diste dan ee-i verhaaltje op. Daarna vertelde hij b.v. dat zijn auto panne had en hij kreeg hier een maaltijd, daar wat geld en bij een derde onderdak. De man heeft 75 adressen afgewerkt in A'dam en opereerde verder o.a. in Alkmaar, Groningen, Leeuwar den en Deventer, maar ook in Duitsland, België, Frankrijk en Italië. Vele cowboys hadden ingeschreven voor de jaarlijkse „She riffs Rodeo", de grootste in zijn soort, welke te Los Angeles werd gehouden. Een der punten van het rijk gevarieerde programma was het berijden van een stier, waarvoor grote vaardigheid van de ruiters vereist wordt. De meesten wer den, tot grote hilariteit van toeschouwers en collega's, tot zandruiters gemaakt. AUTO BOTSTE TEGEN BOOM- (Van onze correspondent) MEPPEL Gistermorgen om streeks 6 uur knapte de voorband van de vrachtwagen van de fa. W. van Agteren en Zn uit Oude Pekela, die over de Rijksweg MeppelZwolle nabij Meppel reed. Hierdoor raakte de bestuurder- Smit de macht over het stuur kwijt en reed eerst de cabine te gen een boom, vervolgens werd de laadbak tegen de boom ver nield en ook de aanhangwagen onderging hetzelfde lot. Bijna 100 m verder kwam de geheel vernielde combinatie tegen een boom tot staan. Ondertussen waren ook nog 6 bussen met melk vernield. De bestuurder kon met enkele lichte wonden uit het wrak worden bevrijd. De mede- inzittende Jan Beekman moest met verschillende verwondingen naar het ziekenhuis in Meppel worden vervoerd. Een gelukkige omstandigheid werd genoemd dat hij achter de bestuurder had liggen slapen, inplaats van naast deze gezeten. De wrakstukken la gen her en der verspreid over een afstand van plm- 100 m. Het rij wielpad was volkomen gestremd door de lading scherp zand. WÈiïXé Na zijn arrestatie verlaat de molenaar Maurice Maillet, die het door moederkoren vergif tigde graan leverde, waaraan in Pont Saint Esprit vier men sen stierven, zijn molen. LONDEN. (A.P.). Geleerden van acht landen zijn hier giste ren bijeengekomen om de ver overing van het hemelruim op georganiseerde internationale ba sis te rtlaatsen. Hun eerste doel is een raket-reis naar de maan, heenen terug, die volgens de mannen met sterren en plane ten in hun ogen, tegen 1999 tot de mogelijkheden zal behoren. Daarna zullen natuurlijkerwijs reizen volgen naar planeten als Mars en Venus. Het gezelschap van ongeveer vijftig geleerden is hier als gas ten van het Britse Interplanetaire Genootschap by een voor 't twee de internationale congres over astronautiek, dat zes dagen zal duren Tot de organisatoren behoort dr. Werner von Braun, de ont werper van de V 2, die tijdens de tweede wereldoorlog met een snelheid van 5600 km per uur in Engeland neerkwam en 2.754 slachtoffers maakte. Dr. von Braun, die thans als raket-deskundige in Amerika werkt, was niet in staat zelf aan wezig te zyn, maar hij heeft een blauwdruk gezonden voor een vlucht naar Mars, waarbij ge bruik wordt gemaakt van raket- Veld ons zal doen geworden, maar het zou goed zijn, indien er een weg gevonden werd, om aan de regering te laten weten, dat ons volk op dit punt iets positiefs verwacht. WENEN (A.P.). Een drie jaar oud Oostenrijks meisje is uit Salzburg onderweg naar Stock holm om een Zweeds prinsesje te worden. Het heet Monika Heissler, is het dochtertje van een arme arbeider en werd door Graaf Karl Johann Bernadotte, een zoon van de Zweedse koning, bij zijn bezoek aan de Salzburger Festspiele geadopteerd, nadat het aan hem was voorgesteld door de Venezolaanse gezant, die veel charitatief werk doet. Graaf Bernadotte heeft zelf geen kinderen. Met behulp van de Zwefdse „Raedda Barnen"-missie in Oos tenrijk werden de regelingen met de ouders van het kind getroffen. brandstoffen, die de geleerden reeds ter beschikking staan. Dr. L. R. Shepherd, een atoom geleerde van het Britse kern splitsingslaboratorium in Harwell, zei er zeker van te zijn, dat vóór het jaar 2000 een reis naar de maan gemaakt zou kunnen wor den vanaf een vliegbasis buiten de aarde, waarvan de meeste ga- leersJen tegen 1970 de oprichting verwachten. Drie jaar geleden heeft de Amerikaanse regering officieel bekend gemaakt, dat haar des kundigen met een dergelijk pro ject bezig waren. Daarna zijn de ontwikkelingen echter geheim gehouden. MOTORRIJDER GEDOOD BIJ AANRIJDING GISTERMORGEN is de 42- jarige motorrijder C. M. van Z. een bekend chrysantenkweker uit de Kwakel bij Aalsmeer, in volle vaart opgebotst tegen een vrachtauto, die vanaf een dichte oprijlaan van een boerderij de openbare weg opreed. De man vader van tien kinderen was op slag dood. SEINGRANAAT ONTBRANDDE BIJ DEMONTEREN De Sergeant Majoor K. van G., met verlof thuis, probeerde gis termorgen in het schuurtje ach ter zijn huis te Zeist een Mortier- seingranaat uit elkaar te halen, zulks ter voorbereiding van z;jn instructie. Bij het demonteren maakte hij gebruik van bank schroef eii schroevendraaier. Op een gegeven ogenblik ontbrandde de kardoes Van G: liep verwon dingen op aan gezicht en handen en werd in het Militair Hospitaal te UtTecht opgenomen. DJAKARTA. Op de thee onderneming Sirang in het Su- bangse is de 35-jarige employé H. Overakker zwaar gewond toen drie mannen hem met kapmessen overvielen. Op de suikeronder neming „De Maas" in het Sura- bajase werd de scheikundige Morks by een aanslag door een kogel in de long getroffen. Beide slachtoffers zijn buiten levens gevaar. TOKIO De bevelhebber van de U.N.O.-strijdkrachten op Korea, generaal James van Fleet, heeft gisteren verklaard, dat de communisten de zeven weken sedert het begin van de wa penstilstandsonderhandelingen hebben gebruikt om een aan- valsleger op te bouwen, dat 400.000 man en honderden pantser wagens aan het front en 400.000 man in reserve omvat. Hij ver klaarde te betwijfelen, dat de communisten zouden aanvallen, tenzij politieke motieven hen daartoe aanzetten. „Indien zij dit doen", aldus van Fleet, „zijn de geallieerden gereed hen te ver pletteren". President Truman heeft echter gisteravond in een radio-rede ter inleiding van een campagne voor de verkoop van defensie obligaties in San Francisco ver klaard, dat het mogelijk is, dat de communisten „elk ogenblik" hun offensief in Korea hervat ten. Bovendien, zo voegde hij er aan toe, zijn zij in staat nieuwe aanvallen te ontketenen in Eu ropa het Midden-Oosten of el ders in Azië. „Daarom is het van vitaal belang dat wij onze ver dediging opbouwen, en dit snel doen". Volgens de president nu komt de Amerikaanse herbewa pening thans volop in beweging. Vice-Admiraal Turner Joy en de beide andere leden van de UNO-wapenstilstandscommissie zijn Maandagavond in Tokio aan gekomen voor overleg met gene raal Ridgway over de vastgelo pen onderhandelingen te Kae- song. De onderhandelingen zijn door de dagelijkse stroom rode be schuldigingen steeds dichter bij een algehele breuk gekomer», hoewel Van Fleet gisteren ook verklaarde te geloven, dat de communisten zouden toestemmen in de huidige frontlijn als buffer- zóne. Volgens eennieuwe rode beschuldiging hebben Ameri kaanse bommenwerpers boven Mandsjoerijs gebied gevlogen op SLACHTOFFER MOORDAANSLAG OVERLEDEN De 55-jarige toonkunstenaar P. Zwager te Den Haag, die Woens dagavond in zijn woning door de 31 jarige B. werd neergeschoten, is gistermorgen in het ziekenhuis Zuidwal aan de bekomen ver wondingen overleden. NEDERLANDSE BARETTEN VOOR BELGISCH LEGER Ingevolge de samenwerking in Beneluxverband i s een petten- fabriek in Tilburg door het Bel gische ministerie van Oorlog op dracht verstrekt tot het vervaar digen van 48000 baretten voor het Belgische leger, te leveren voor het einde van dit jaar. FRANKFORT (A.P.). Dr. Hjalmar Schacht, die tijdelijk in Indonesië als economisch advi seur van de regering vertoeft, heeft aan zijn familie bij Luene- burg geschreven, dat Indonesië een paradijs is, waar alleen de engelen ontbreken. „Frankfurt Abendpost", dat deze brief aanhaalt, schrijft, dat verscheidene deskundigen van de vroegere I.G. Farben aangenomen zijn voor werk in Indonesië. De aard van dit werk wordt geheim gehouden. 29 Aug. en schonden diezelfde dag drie Amerikaanse oorlogs schepen de Chinese territoriale wateren. Communistische vliegtuigen vie len gisteren geallieerde land strijdkrachten aan op het Ooste lijk front. Een toestel werd her kend als een Russische Yak 9. INDONESIË HOUDT 6 SCHEPEN VAST SINGAPORE. Volgens een woordvoerder van het Britse gouvernement worden vier Britse en twee Panamese schepen door de Indonesische autoriteiten in de raven van Priok vastgehou den op beschuldiging van verval sing der cognossementen. GENEVE. Dr. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelin gen, heeft verklaard, dat onrust onder byna tien millioen vluch telingen in West-Duitsland en Oostenrijk, indien genegeerd, zou kunnen uitgroeien tot een bedrei ging van de vrfde. „Door de kracht van de om standigheden zpn de Vluchtelin gen steeds verder langs de sociale ladder omlaag gedrukt. Het vraag stuk is een probleem voor de sociale en economische stabiliteit in Midden-Europa. De politiek-extremistische be wegingen, die in Duitsland ver antwoordelijk waren voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog, tierden op algemene on tevredenheid en wanhoop. De zelfde toestand begint zich in Duitsland en Oostenrijk te her halen", aldus de Hoge Commis saris. KOLENTREIN BIJ MAASTRICHT ONTSPOORD Drie wagons van een met cokes geladen trein die op weg was van Lutterade naar Luxemburg zijn gisteren bij het binnenkomen van het emplacement Maastricht ont spoord. Het reizigers vervoer werd met bussen onderhouden. TEHERAN (A.P.). Terwijl be dienden zijn bed voor hem uit droegen verliet de Perzische P.T.T.-minister Yousef Moshar gisteren het parlementsgebouw, waar hij Zondagavond zijn toe vlucht had gezocht. Zijn rechter oog was nog opgezwollen, maar na een dag van vredesbesprekin gen door zijn collega's was zijn prestige nog intact. Moshar begon Zondagavond in het gebouw van de Majlis een sit-down-staking nadat afgevaar digde Azad hem tijdens een hand gemeen een blauw oog geslagen had. De moeilijkheden begonnen tij dens een debat over de P.T.T. Er ontstond een enorme schei* partij en de gemoederen werzen zo verhit, dat de zitting geschorst moest worden. Toen, aldus Moshar, werd hij in een van de wandelgangen door Azad aangevallen en met een revolver bedreigd. Als ge/olg daarvan liet Moshar zijn bed naar de commissiekamer van het par lement overbrengen en deelde hij medy, niet te zullen heengaan eer Azad bestraft was. Na vele „vredesconferenties" kon de voorzitter van de Majlis Moshar echter de verzekering geven, dat Azad beloofd had zijn verontschuldigingen aan te bie den. Daarop verliet Moshar zijn toevlucht. Azad, die eens lid was van pre mier Mossadeq's Nationale Front, is thans diens felste politieke vijand. Volgens sommigen zou hij er naar streven zelf minister president te worden. Moshar yolgde een gedragslqn, die gevestigde Perzische gewoon te schijnt te zullen worden. In Mei deed Mossadeq hetzelfde, toen hij verklaarde, dat zijn leven bedreigd werd, omdat hij het wetsontwerp op de nationalisatie van de petroleumindustrie had ingediend. HANNOVER (A.P.). De West-Duitse minister voor de levensmigdelenvoorziening, Wil helm Niklas, heeft gisteren de steun van de regering te Bonn toegezegd voor een geweldig pro ject om 200.000 ha in het moe rassige Emsland bij de Neder landse grens te draineren en In cultuur te brengen. Niklas zei, dat zich mettertüd op dit land 50.000 Duitse boeren zouden kunnen vestigen. De kosten van het plan, dat over 10 jaar verwezenlijkt moet zqn, zullen ongeveer 500 millioen mark bedragen. Reeds zijn onge veer 2000 ha drooggelegd. PRIJS Een ex-politieman te Keulen heeft de grootste prijs gewonnen, die ooit in Duitsland in een voet balpool is behaald, namelük on geveer 320.000 gulden. Een week geleden won iemand te Bochum ruim 250.000 gulden in dezelfde pool.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1