«Campionissimo» Jan Pronk werd als een vorst inAlkmaar ontvangen Niei heel Duizenden hadden zich opeengepakt om de wereldkampioen te huldigen Zuid-Afrika: twee rassen en twee talen Begrotingspositie verbeterd Ware triomftocht door de stad BESSENGENEVER 9 Fa. Th. Kraakman 0 Zoon Hogere gemeentefondsuitkering Katholieke Reisvereniging Benoemingen in het Bisdom Haarlem Gevangene zwom „Krententuin" uit DR. MAL Markfberichf-en Jaaro wei Mr. W. nieuw PAGINA 2 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 (Van onze verslaggever) Een vorstelijke ontvangst viel de wereldkampioen der stayers, de Alkmaarder Jan Pronk, Maandagavond ten deel, toen hij, na Zondag nog een zware wedstrijd te Wuppertal te hebben gereden, met een kleine vertraging terug keerde in zijn eigen stad, waar duizenden op het Stationsplein en de voornaamste wegen, die naar de binnenstad leiden, waren samen gekomen. Tegen zevenen begon het in de Spoorstraat en in de omgeving van het station al drukker en drukker te worden. In de Spoorstraat stelden tal van Alkmaarse sportvereni gingen zich op om een grootse huldigingsstoet te vormen en toen het uur van aankomst had geslagen, nog even later dan verwacht was, bedekte een duizendkoppige menigte het Stationsplein. Met de trein van 8 uur 9 min. arriveerde de wereldkampioen, in gezelschap van zijn echtgenote, zijn gangmaker Wiersma en diens echtgenote, zijn collega en partner Bakker en diens gangmaker de Graaf, in Alkmaar. Op het perron werd het gezelschap verwelkomd door de heer N. Boschman, de voorzitter van de wielervereniging „Alcmaria Victrix", waarvan Jan Pronk zo'n verdienstelijk lid is. Daar werden ook de dhmes van het gezelschap bloemen aangeboden, fraaie bossen anjers in de Alkmaarse stadskleuren, rood en wit. Pronk gelukwensen. Reeds in de Bijbel wordt over de wedstrijden in de renbaan gesproken en ook daar wordt de beheersing van de sportman geprezen. Dat geldt ook voor de kampken en zijn helpers. De roem is kortstondig, zoals de bloemen die zijn aangeboden, maar ook in de roem zijn het sterke benen, die de weelde kun nen dragen. In alles is Jan Pronk eenvoudig en bescheiden en deze eer zal hem niet schaden, meende burgemeester Wijtema. Daarbij heeft Jan Pronk de naam van Alkmaar een goede klank bezorgd begroeting, waarbij hij de kam- en de eer van zijn stad hoogge- pioen een krans aanbood en de houden. Als blijk van waardering Door de koffiekamer, waar meerdere familieleden van de renners aanwezig waren en waar het 3-jarig dochtertje van Jan Pronk haar vader met een bos rose anjers en 'n kus verwelkom de, trad het gezelschap naar bui ten. Daar stonden de open auto's, daar stond de muziek en daar stonden, rond het huldigings comité, de duizenden Alkmaar- ders die uit de hele stad waren toegestroomd om deze ontvangst te zien. Hier sprak de voorzitter van het huldigingscomité, de heer H. Songé, een kort woord van gangmaker Wiersma een fraai bouquet in de Alkmaarse kleuren. De dames ontvingen van de heer F. Bonema, secretaris van het comité, bloemen. Triomphtocht. Gezeten in open auto's, voorop de kampioen met echtgenote, daarachter de renner Bakker met echtgenote cn de gangmaker de Graaf met echtgenote, reed de stoet, die een ware triomphtocht maakte, de stad in door een haag van duizenden belangstellende sportliefhebbers. Voorop reed de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, in een politie-auto, daarachter de brandweer-manschappenwagen met enige comité-leden, gevolgd door de Postharmonie. Dan kwam de stoet auto's, vier brandweer wagens met de schijnwerpers aan en daarachter de sportverenigin gen. Via de Singels werd over het Ritsevoort en de Koorstraat gereden. De kampioen werd toen op het bordes van het stadhuis verwelkomd door de burgemees ter, waarna direct het défilé volg de. Dat werd gevormd door de renners van Alcmaria Victrix in uniform, de vier corpsen van de brandweer met hun wagens en vervolgens de muziekkapel „Ex celsior", leden van de voetbal verenigingen Alcmaria Victrix, Alkmaarse Boys, Randers, R.K. A.F.C., verder D.A.W., A.V.A., Olympus, Turnlust en de Halter, de Jeep en de Kaaskoppen, S.S.S. en de Motorclub Alkmaar. St. Caecilia luisterde mede de stoet op met muziek. Officiële huldiging. Na het défilé werd de wereld kampioen in de Raadszaal ontvan gen door B. en W. en vele raads leden. Burgemeester Wijtema zgi- de hier, dat de renner bp vorste lijke wijze was ingehaald en dat zijn stadgenoten met vreugde zijn thuiskomst hadden gevierd. Niet alleen officieel, maar van ganser harte wilde de burgemeester Jan s» U proeft het fruit! a B f 5.40 en f 5.80 per liter Platte Stenenbrug 114, n (Verdronkenoord) Telefoon 2604 Alkmaar UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Zaterdag is een 16-jarig meisje aangehouden ver dacht van diefstal van f 17.50, een regenjas en een paar schoe nen. Ze was afkomstig uit de ge meente Zetten Gld. Ze zal weder om naar Zetten op transport ge steld worden. Zondagmiddag om half twee is een auto die voor de motor races parkeerde aan de Sportlaan in botsing gekomen met een mo torrijder, die met vrij grote snel heid arriveerde. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. De motorrijder kwam te vallen doch liep geen letsel op. Een personenwagen die gis teren in de Paternosterstraat reed in de richting van het Kerkplein, kwam in botsing met een vier jarig meisje dat plotseling de rij weg overstak. De chauffeur pro beerde te remmen maar kon een aanrijding niet voorkomen. Eerst werd het kind naar het zieken huis gebracht, daarna is het naar huis vervoerd. Op de Laat,is gisteravond om kwart voor één een autobe stuurder aangehouden in kenne lijke staat van dronkenschap. Hij is ter ontnuchtering ingesloten in het bureau van politie. bood de burgemeester daarop na mens de gemeente een wapen schild in bloemen van de stad Alkmaar aan. In de raadszaal complimenteerden velen toen de wereldkampioen waarna de VARA een reportage maakte voor de radio, die echter deels mislukte. Door een haag van renners en honderden leden van verenigin gen werd de wereldkampioen, die eerst de felicitaties van besturen van verenigingen in ontvangst had genomen, door de Lange- straat geleid, gevolgd door zijn familie, leden van het huldigings- comité en genodigden. In het clubhuis. In het clubhuis sprak voorzitter N. Boschman van de Wielrenners vereniging „Alcmaria Victrix" 'n woord van welkom. Hij wees er op dat Jan Pronk al vele jaren in de vereniging had meegelopen en op de kleine Alkmaarse baan zijn eerste schreden op de loop baan van wielrenner gezet had. Nu heeft hij voor Alkmaar en heel Nederland de overwinning behaald. Als blijk van waarde ring bood de voorzitter zijn lid een gouden dasspeld aan. Voor het echtpaar Pronk was er nog een bloemenmand bovendien bij en voor de heer Bakker een aanbood. bloemstuk. Daarna werd de radio reportage nog eens dunnetjes overgedaan die werkelijk slaag de, want om kwart over elf, toen het feest in café Tom nog aan de gang was, hoorden wij reeds net verslag van de feestelijke huldi ging. Feestgeschenk. De heer H. Sougé, voorzitter van het huldigingscomité, nam daarop het woord en wenste de renner namens het comité, ge vormd uit de sportwereld, geluk met zijn overwinning. Er was juist voor dit gebeuren veel be langstelling omdat een grote overwinning niet alleen de aan dacht trekt van sportliefhebbers uit de eigen sportsector. Heel de sportwereld heeft deze overwin ning in Italië gevierd. Dat Jan Pronk wereldkampioen der stay ers 1951 werd heeft blijdschap bij alle Nederlanders opgewekt, maar vooral bij de Alkmaarders. Dat Nederland groot kan zijn in zijn sportieve prestaties, is nu weer eens bewezen. Ook de heer Wiersma, die 25 jaar lang veel voor de wielersport heeft gedaan, werd in de huldiging betrokken alsmede de heren Bakker en de Graaf, die d. o; uitstekend en sportief teamwork de overwinning zeker hadden gesteld. De heer Sougé bood een album met foto's aan en een fraaie rust stoel. Vele sprekers en cadeaux Een rij van sprekers volgde om de kampioen geluk te wensen. Een der eersten was de heer M. Kuiper, die namens het Vrije Volk de kampioen een wedstrijd foto in lijst aanbood. Een kleinere foto, ook in lijst, was voor de gangmaker Wiersma. De heer Sougé dankte nog voor de mede werking van muziekcorpsen, sportverenigingen, auto-bezitters, de Pers en vooral van de burge-, meester ondervonden en hoopte dat Jan Pronk altijd een eerlijke sportman zou blijven. De heer F. Boxem, die met de heer G. de Wit veel werk verzet had, werd voor zijn activiteit extra bedankt. De heer J. J. Cornelissen van de rennersclub D.T.S. uit Zaan dam sprak woorden van hulde en bood een krans en bloemen aan voor renner en gangmaker. Voor de Beverwijkse rennersclub Ken- nemerland sprak de heer de Groot, die kleurenpotloden en bloemen schonk. Namens de Hoornse tourclub voerde de heer Koeman 't woord, die bloemen ALKMAAR Daar ingevolge een ministerieel besluit de ramin gen van de algemene en bijzondere uitkeringen uit het gemeen tefonds over 1951 op 135 i.p.v. op 125 van de basisbedra gen gesteld kunnen worden, terwijl volgens afrekening van deze uitkeringen over een vroeger dienstjaar een uitkering van 5 kan worden geraamd, kan de ontvangst uit dien hoofde hoger geraamd-worden tot een bedrag van f 198.241. Daarentegen is de voorlopige belasting-uitkering uit het ge meentefonds f 14.776 lager dan zij in de begroting is geraamd. De werkelijke tekorten over 1946 en 1947 zijn. thans bekend geworden en bedragen resp. f 421.964.— en f 350.000dc in de begroting '51 opgesomde dek- kingsmiddellen, in tot. f 522.440.80 zullen voldoende zijn, om het gedeelte van de tekorten, dat nog overblijft na aflrek van de be dragen uit de tweede afdeling van het gemeentefonds in die te korten, te dekken. De raming van kapitaalsiasten terzake van de financiering van nadelige sal di van vorige dienstjaren, groot f 39.300, vervalt. De bcdriiven De gevolgen van de prijsver hogingen van kolen en gasolie kunnen opgevangen worden door de daarmee gelijke tred houden de tariefsverhogingen van gas en electriciteit. De nog niet in de bedrijfsbegroting verwerkte loonsverhogingen, alsmede een door technische oorzaken opge treden verhoging van de produc tiekosten maken het raadzaam de winst uit het gasbedrijf, geraamd op f 413.294.op nihil te stellen. De winst uit het electriciteitsbe- drijf kan op f 79.295.gehand haafd blijven. Op de Sportparkbegroting vergt de loonsverhoging een uitgaaf van f 2500.en het onderhoud nog eens f 1000. De loonsverhoging maakt het voorts noodzakelijk het exploita tieverlies van het Plantsoenbe- drijf met f 8000.te verhogen tot f 120.721.om dezelfde reden zullen de uitgaven bij de Gemeen tereiniging met f 18.000 stijgen; daar is echter f 6800.minder nodig aan afschrijvingen wegens de nog niet-uitgevoerde verbou wing van dienstgebouwen; het exploitatieverlies van de Ge meentereiniging dient op f 247.088 te worden geraamd. De bijdrage aan M.H. kan op f 623.000 gehandhaafd blijven; de bijdrage in het exploitatietekort van het Centraal Ziekenhuis op f 238.305.de laatste loonsver hoging en de prijsstijgingen van voedingsmiddelen en materialen kunnen worden bestreden uit de 1 Juli in werking getreden ver hoging der verpleegtarieven. De verbeterde begrotingsposi tie stelt B. en W. in staat de ge raamde beschikking over een ge deelte van het batig saldo van de gewone dienst 1948 van f 160.000.terug te brengen tot f 40.000.en de post onvoorzien te stellen op f 75.538. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR. In de maand Augustus werd op de spaarbank boekjes ingelegd f 455.315,87 (v.j. f411.704,46) en terugbetaald f319.732,61 (v.j. f345.806,98), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 135.583,26. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans f 10.753.162,30 (v. j. f 11.647.388,96). Het aantal in Augustus nieuw-uitgegeven boek jes bedraagt 113. Ingetrokken werden 164 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 27613. Onder de in Augus tus nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 18 boekjes voor pasge borenen, waarop de Spaarbank een eerste inleg van f 1.plaatst. De lediging in Augustus van 564 spaarbusjes leverde een be drag van f 9.525,55 aan kleine be sparingen op. Het aantal in om loop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 5533. K.A.B. Alkmaar ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op veler verzoek zal nogmaals een viswedstrijd worden gehou den. Zaterdag a.s. 8 September starten vanaf de Friesebrug om 2 uur. De voorwaarde en prijzen zullen in dit blad a.s. Vrijdag bekend gemaakt worden, elke visliefhebber-K.A.B.-er zorgt er voor de spullen prima in brde te hebben. K.A.V. afd. naaiclub De leden worden er aan herin nerd, dat morgen, Woensdag, 5 September de naailessen worden hervat. Leslokaal Zusterschool aan de Laat, aanvang half acht precies. Dan was er nog de heer En- gelmoer namens de Ned. Wielren Unie die eveneens een mand bloemen aanbood aan renner en gangmaker. De rij sprekers werd gesloten door de heer Visser, die een overzicht gaf van de geschie denis van Jan Pronk als renner en de heer E. de Vet namens de wandelsport, die een kaasje aan bood. In het clubhuis bleef men nog lange tijd gezéllig bijeen nadat de heer Boschman een dankwoord had gesproken, waarbij de we reldkampioen zich dankbaar en verrast had aangesloten. CEM. AVONDSCHOOL NAAR AMBACHTSSCHOOL ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor met ingang van 1 Oct. a.s. de gemeentelijke avond school voor lager nijverheids onderwijs met typografencursus in beheer en exploitatie over te dragen aan de vereniging „De Ambachtschool voor Alkmaar en Omstreken", onder voorbehoud, dat de typografencursus wordt voortgezet. In verband met een en ander zal de Raad moeten verklaren, dat de oprichting en instandhou ding van een dagcursus voor ty pografen aan de ambachtschool nodig wordt geoordeeld. REKENINC BURGERWEESHUIS 1950 ALKMAAR. B. en W. bieden de Raad ter vaststelling aan de rekening van het Burgerweeshuis over 1950; de werkelijke inkom sten bedroegen f 11.741.76; de werkelijke uitgaven f 19.514.60; nadelig saldo f 7.772.84; het over schot van f 1.703.03, dat overge- jaren vóór 1950 bedroeg f9.475.87; na bestrijding hieruit van het na delig saldo-1951 resteert een over schot van f 1.7703.03, dat overge boekt wordt naar de dienst 1951. De instelling ontving over 1950 geen gemeentelijk subsidie. Het tekort is ontstaan door het extra onderhoud van en herstel cen trale verwarming in perceel Var- nebroek 1. VERBETERING KRUISPUNT HOEK VARNEBROEK ALKMAAR. Voor de verbe tering van de verkeerstoestand op het kruispunt Kennemerstraat- weg-Varnebroek-Kennemersingel- Wilhelminalaan was aanvankelijk een plan gemaakt, waarvan de uitvoering f93.000.zou kosten; waarin begrepen een bedrag van f 14.500 voor het maken van een wachtplaats voor autobussen met abri en het wijzigen van de aan sluiting van de Wilhelminalaan, alsmede f 18.500.voor een nieu we verlichting. Daar B. en W. niet verwachten, dat het Rijk in de kosten van dit plan 40 pet. zal bijdragen, is een eenvoudiger plan gemaakt, waarvan de kosten op f 35.000.worden geraamd; verwacht wordt, dat het Rijk hierin voor 40 pet., pl.m. f 11.000 zal bijdragen. Op de begroting was voor dit werk f32.000 uitgetrokken. B. en W. achten het noodzakelijk op het kruispunt van het Varnebroek en de Kennemersingel een een voudige abri (wachtgelegenheid voor buspassagiers) aan te bren gen. met biik mende werken op f 2800 geraamd, waarin de Naeo f 500.zal bijdragen, zodat de kosten van deze verkeersyerbete- ring voor de gemeente uiteinde lijk f26.300.— zullen bedragen. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 23 Augustus tot en met 29 Augustus 1951 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur. be'halve Zaterdag. Regenjas (plastic); dames shawl; zwempak; autoped; sleu tel; kinderportemonnaie; zak- agenda; ceintuur; armband; fluitje; deken; kindervestje; ring'met steen; kindersokje; por- temonnaie met inh.; sleutel; lo per; dameshandsc-hoen; kinder jasje; shawl; colbertjasje; schoe nen; hangertje met beeldje; da- mesportemonnaie met inh.: por temonnaie met inh.; shawl: vul potlood; sleutel; alpmomuts; twee lipssleutels; mobilisatie- dasspeld. Als gevonden bii bet bureau van politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij gen: boodschappentas met inh., Kuhne, Verdronkenoord 133; meisjesvest, Schouten,, Nieuw- poortslaan 29; autoped, Schutte, Laat 27; armbandje, Elsman, van Houtenkade 24; fietstas. Vos, Nieuwesloot 135; nylonkousen, v. Lange Voormeer 15; vulpen en vulpotlood, Jager, Dr. Schaep- manstraat 19: linnen regenjas, W. Jelsma, Middenweg 178; .re genjas, Kaandorp, Waterman straat 14; duimstok, de Groot, Baanstraat 36; vulpen, y. Duin, Nieuwpoortslaan 90; etui met vulpen en potlood, C. Goossen, Dijk 29; armband, A. Tesselaar, Vondelstraat 21; portemonnaie met inh., J. Beentjes, Paarden markt 5; armbandje, K, de Jong, Kennemeratraatweg H. 38, Hei- loo; geldsbedrag, W. Langras, St Annastraat 10; ballpoint, H. Masseling. Kennemerstraatweg 74: geldsbedrag, C. Gaerthé, Brouwerstraat 23; rozenkrans, Reum, Poppemanslaan 29; para- pluie, C. Vonk, Langestraat 60; motorbril, A. de Koning, Burgm. Boschstr. 46, Oudorp: bril, C. v. Eeten, Tienenwal 49; gascape, Wortel, Leeghwaterstraat 27; vulpen, Wortel, Leeghwater straat 27; kinderportem. met inh. R. Hes, Stationsweg 27; kinder cape, de Grand, Waagplein 16; dashouder, Blom, Rozenstraat 17; polshorloge. C. Koning, Veer- straat 1; polshorloge J. Boodt, Baanstraat 16; portemonnaie m. inh.. Kuit, Laat 133: bril en zonnebril, A. Bruinenberg, St. Jozefstraat 9: alpinomuts, C. Koppens, Ritsevoort 36; sleutel, v. Nimwegen, Tienenwal 2. Bij het begin van het rejssei- zoen hebben verschillende ka tholieken uit Alkmaar cn Om geving het initiatief genomen tot oprichting van een afdeling van de Ned. Katholieke Reisvereni ging, die speciaal in de kop van Noord-Holland werkzaam zou zijn. Er bleek namelijk voor een dergelijke afdeling vrij veel be langstelling te bestaan, terwijl anderzijds de ontwikkeling van het reizen per touringcar de laat ste tijd een dergelijke ontwikke ling heeft doorgemaakt, dat men niet meer afzijdig kon blijven staan. Na enkele vergaderingen van een voorlopig bestuur, waarbij in grote trekken het doel en het programma van de afdeling wer den vastgesteld, werd op 11 April een definitief bestuur gekozen, dat met energie aan het werk ging. De resultaten van de be moeiingen van het bestuur en enkele medewerkers zijn zeer gunstig geweest en als wij nu na afloop van het zomerseizoen de balans opmaken van het eerste jaar van het bestaan van deze nieuwe afdeling, kunnen wij ze ker tevreden zijn. Er werden ruim tweehonderd leden geboekt. Er werden een 5- tal dagtrips gemaakt naar ver schillende delen van ons land, waarbij de belangrijkste beziens waardigheden bezocht werden, terwijl er ook nog een grotere reis, een driedaagse trip door Oost-Nederland, kon worden ge houden. Daarnaast organiseerde de afdeling een aantal kleinere excursies, waarvoor ook veel be langstelling bestond. In ieder ge val heeft dit seizoen het bestuur wel geleerd, dat het werk dat verricht werd, door zeer velen die er anders moeilijk toe kun nen komen op reis te gaan. ge waardeerd is. Het reizen te pro pageren niet alleen als ontspan ning, maar ook als een vorm van ontwikkeling, is daardoor zeker geslaagd. Met belangstelling ziet men dan ook uit naar de programma's voor het volgend jaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Anna M. C. M., d. v. Th. Butter en A. M, van Dijk; Maartje M„ d. v. J. W. Fakkert en A. Wortman; Marja, d. v. I. J. de Mare en G. Poest; Cornelia M. T„ d. v. P. v. d. Maat en C. M. Bot. Overleden: Margaretha A. de Munk, 76 jr, wed. van M. M, Broers; Cornelia Holsmuller, 31 jr, geh. met E. H. J. Koek. SINT LOUIS OP BEZOEK Plechtigheid bij het monument OUDORP. Zondagmiddag omstreeks 1 uur arriveerde de voetbalvereniging Sint Louis uit Amsterdam met twee autobussen bij de spoorwegovergang te Koe dijk (Zuid) teneinde een bezoek te brengen aan het monument voor de gevallenen aldaar. De voorzitter hield daar een korte toespraak en memoreerde, dat vijf leden der vereniging hier de dood vonden. Nadat een minuut stilte in acht was genomen werd geza menlijk een Onze Vader gebeden. Vervolgens werd door Kolping Boys als gastheren en Sint Louis bloemen bij het monument neer gelegd. Hierna begaf men zich naar Oudorp, om twee vriend schappelijke wedstrijden te spe len. De wedstrijd tussen St. Louis junioren en Kolping Boys ein digde in een 51 overwinning voor St. Louis junioren. De wed strijd tussen St, Louis 1 en Kol ping Boys 1 was interessant en werd door een groot publiek bij gewoond. Aanvankelijk scheen het of de partijen ongeveer even sterk waren, maar de goed spe lende K.B.-ers hadden door goed samenspel en forse aanvallen spoedig de overhand. Met de rust was de stand dan ook 30 voor K.B. Na dc rust voerde K.B. het aantal punten nog op en het ein de kwam met een 50 overwin ning voor K.B. Met een toepasse lijk woord reikte broeder Gabriel van St. Louis de fraaie zilveren beker en in zilver gegoten afbeel ding van het monument, beide op een voetstuk gemonteerd, die tot heden steeds in handen van de Amsterdammers was geweest, over aan de aanvoerder van Kol ping Boys, de heer Th. Bos. De heer D. van Veen overhandigde namens,K.B. een medaille aan de aanvoerder van St. Louis junio ren voor hun welverdiende over winning op het K.B. junioren elftal. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Gebo ren: 28 Aug. Trijntje d. v. J. K. de Jong en J. Schurer; 30 Aug. Fetzen Sijbren z. v. S. Braaksma en J. Knaap: 2 Sept. Adriana Ca- tharina Cornelia d, v. E. Tesse laar en C. C. Pankras. PARKEERTERREIN VOL MET TENTOONSTELLING PURMEREND. Het gehele Parkeerterrein aan de Purmer- steenweg, dat 3800 M2 groot is, zal bezet moeten worden om de Nazomer-tentoonstellingen te kunnen omvatten. Er komt rond 2500 M2 tent, terwijl de rest wordt ingenomen met stands van tractoren en andere landbouw machines. Het zal een indruk wekkend geheel worden. BIJEN EN BLOEMEN PURMEREND. Bijen en bloemen horen bij elkander. Zo dachten ook de Floraliavereni- ging te Noord-Beemster en de Bijenhoudersvereniging in deze omgeving. Daarom besloot men op de Nazomertentoonstellingen een stand op te stellen, waarin beide gecombineerd uit zullen komen. Het wordt een bloemen tuin, waarin de nuttige bijenvol ken flink vertegenwoordigd zul len zijn. Zo is 't ook: Bij de bloe men behoren de bijen. FOKVEEDAG EN VEETENTOONSTELLING PURMEREND. De inschrij vingen voor Fokveedag en Vee tentoonstelling zijn binnen. Hier uit blijkt dat deze beiden weer zeer belangrijk zullen worden. Vooral de Fokveedag komt weer zeer goed voor de dag. De Fokveedag voor de lichte grond, welke pas de laatste jaren voor Purmerend is ingesteld, neemt ieder jaar zowel in om vang als in betekenis toe. Advertentie Aanbesteding WIERINGERWERF Door de Dienst van Gemeentewerken werd aanbesteed het maken van bestra tings- en rioleringswerken aan de Nijverheidsweg te Middenmeer. Ingeschreven werd als volgt: Kuiper en Leeuwenkamp, Pet ten f 20.800.J. Kingma en Zn. Middenmeer f21.780.P. Daal der N.V., Alkmaar f 23.980.J. Pais, Hippolytushoef f 24.100. Wassink van Garderen, Midden meer f 24.930.Twisk, Castri- cum f 26.300.Huiberts en Punt, Alkmaar f26.481.Gebr. Kevel Amsterdam f 29.265.fa. Okx, Hoorn f 36.663.P. Walter, Fra- neker f 59.500.De begroting bedroeg f 24.650. VAN HET PAARD NAAR DE TRACTOR PURMEREND. Het mag spijtig zijn dat de traetor het paard verdringt, we moeten het toejuichen dat vele boeren en in het bijzonder de Akkerbouwers in deze omgeving hun bedrijf zo danig mechaniseren, dat zij de grote voordelen van de tractor voor hun bedrijf allerwege weten te benutten. Dat blijkt zeker uit de grote deelname aan de behen digheidswedstrijd met tractoren en de daarna volgende ringrijderij. Het zal op Zaterdag 15 Sept. langs de Westerstraat daveren cn we zullen de handigheid van tal rijke tractor-chauffeurs kunnen bewonderen. MET DE PATROUILLE-JEEP OP STAP DEN HELDER. Enkele mari niers hebben in de nacht van Zondag op Maandag de euvele moed gehad om met de jeep van de Marinepatrouille er van door te gaan om de wagen na enkele uren wederom op de plaats van vertrek te retourneren. De M.P.'s waren voor controle ergens in een openbare gelegenheid binnenge gaan, en van die gelegenheid heb ben de reislustige mariniers ge bruik gemaakt om in de jeep te stappen en er een flinke rit mee te maken. Dat de verdwijning van de patrouillejeep uiteraard enige deining veroorzaakte bij de insi ders, is begrijpelijk. De nachte lijke avonturiers zullen zich ech ter wel terdege voor deze rit heb ben te verantwoorden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: IETS WARMER! Aanvankelijk veel bewolkinr. maar moreen overdag ook nlaatseliik onklarineen. Over wegend droog weer. Meest matige zuidelijke wind. Iets warmer. Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de Hoogeerw. Heer Mgr. Johannes Martinus Groot benoemd tot kanunnik van het Haarlems kapittel. Zondagavond wist, zoals wij reeds in een deel onzer edities meldden een der gevangenen van de Rijkswerkinrichting te Hoorn in een onbewaakt ogenblik te ontsnappen. De man had zich op een zolder verstopt, wist, toen de aandacht van de buitenwacht was afgeleid, over een muur te klimmen en zwom tenslotte naar de overkant van „Oostereiland". Eenmaal in vrijheid zette hij koers naar Amsterdam en vond in een huisje bij een volkstuintje een oud pak, dat hij wisselde met zijn gevangeniskleding- Zondag nacht ontdekte 'n oplettend a-gent hem echter bii dc Tolhuispont. Enkele ogenblikken later zat de man weer vast. EXTRA TREIN AMSTERDAM ALKMAAR ALKMAAR. In verband met de Donderdagavond in het Sta dion te Amsterdam te houden re vanche-wedstrijden wielrennen, zal er om 0.45 uur (kwart voor een des nachts), een extra trein uit Amsterdam naar Alkmaar vertrekken- Van 18 uur 's namid dags af, zullen de van Alkmaar naar Amsterdam vertrekkende treinen extra worden versterkt. EAST LONDON (Zuid Afrika) 4 Sept. (Reuter) Dr. Malan, de Zuid-Afrikaanse premier, heeft Maandag in East London een congres van de nationalisti sche partij geopend. Hij ver klaarde o.ni. dat de natie „die wij willen'' zou moeten bestaan nit twee rassen met twee talen. Het zou een natie moeten zijn, waar van het Engelstalige deel en de Afrikaans sprekende bevolking nationaal zouden moeten zijn in merg en been en zich zouden houden aan het beginsel: Zuid- Afrika in de eerste plaats zo wel in theorie als in de practijk. „Onze houding tegenover En geland en het Gemenebest is, dat zolang zij niet raken aan onze vrijheid en onafhankelijkheid, wii in vriendschap met hen wil len leven. Wij wensen een repu bliek ik kom er eerlijk voor uit en als wij een republiek worden zouden wij het liever in vriendschap met Engeland willen zien. H VINKE HARTELIJK GEHULDIGD LANGEDIJK. De heer.. H. Vinke, sinds de samenvoeging der Langedijker gemeenten chef van de afd. Sociale Zaken ter se cretarie van deze nieuwe ge meente, vierde op 1 September zijn zilveren jubileum in dienst dér gemeente. In een ten raadhuize gehouden bijeenkomst is de heer Vinke met zijn vrouw, die juist jarig was, hartelijk gehuldigd door het da gelijks bestuur van de gemeente en het gemeentepersoneel. De jubilaris, die zijn ambtelij ke loopbaan begon als correspon dent van de arbeidsbemiddeling, is hierbij toegesproken door bur gemeester Schelhaas, die getuig de van de grote waardering, die men voor het werk van de jubi laris heeft- Ook de secretaris, de heer Dockheer, sprak hartelijke woorden van felicitatie. Namens het gemeentebestuur en de colle ga's werden enige fraaie ge schenken aangeboden, die de ju bilaris zeer op priis stelde. Tal van sprekers hebben de heer Vinke nog toegesproken, waarbij menige anecdote uit 't leven van jcjg de jubilaris naar voren kwam. In beschonken toestand op de fiets ANNA PAULOWNA Gister middag moest S. de W. te Anna Paulowna voor de Alkmaarse Po litierechter verschijnen, omdat hij op 1 Juli j.l. onder invloed van sterke drank had verkeerd, ter wijl hij een rijwiel bereed. Tegen twaalf uur was hij een café uit gestapt, waar enkele agenten post hadden gevat. Door de caféhouder werd hij op de aanwezigheid van de politie attent gemaakt en hji ging weer naar binnen. Na ee;*. kwartiertje probeerde hij het nog maals en hij wist weg te komen. Hij kwam niet ver. Hij slingerde flink over de weg heen en werd door de politie ingehaald en in gerekend. De W. staat in deze ge meente als een dronkaard bekend en het is daarom, dat de Officier van Justitie besloot een strenge straf te vragen: 1 maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar en een boete van f 100.- subs. 30 dg. hechtenis. De uitspraak was con form. Volgens dr. Malan bewoog de verenigde (oppositie) partij zich naar de ideologie van de Britse regering van 130 jaar terug. Het rassengevoel werd afgestompt, het natuurlijke gevolg hiervan zou zijn, dat niet alleen in alle opzichten gelijkheid zou ontstaan maar ook, dat er bloedvermen ging zou zijn. Op deze wijze zou den de Zuid-Afrikanen eer» bas taardvolk worden. Dr. Malan betoogde nog. dat in geval van oorlog, Zuid-Afrika de anti-communistische landen niet slechts zijn sympathie zou schenken maar ook zo veel mo gelijk zijn krachten ter beschik king zou stellen. Overheidseigendom DEN HELDER. Van de ge meentelijke opslagplaats aan de Fabrieksgracht bleek een partij straatstenen te zijn verdwenen. De politie kon de schuldige hier aan opsporen, waarbij bleek, dat de man zijn zoontje er op had uitgestuurd, om de stenen maar voor hem te gaan halen. LANGEDIJK. 7500kg aard appelen, eerstel. 8,909,90; beve landers 9; blanke eigenh. 9,90; bl. eigenh. 9,209,60; 4500 kg rode kool 47,80; 1400 kg gele kool 915,90: 9000 kg groene kool 17,80—19,70; 120.000 kg witte kool 3,20—8,60; 7500 kg uien 14,20— 15,40; 600 kg bieten A 9,609,90; 500 kg andijvie 6,306,50; 400 kg tomaten A 3132; 5500 k.g slabo- nen 46,1054,90: 900 st.' bloem kool A I 38,20—40,50. Nrd. SCHARWWOUDE, 4 Sept. 14000 kg aardappelen, eerstelin gen 9,10; koopmansblauwe 9,20; eigenh. 9,209,70; blauwe eigen heimers 8,704,20; bevelanders 8 8,30; bintjes 7,80; alfra alpha 7,90; bonken 6,20—9,60; 17000 kg slabonen 4253; II 3543; afwij kend 2429; 150 kg andijvie 5 6: 150 kg kroten B 4,60; 800 kg zilvernep 52; drielingen 27; 15000 kg rode kool 310,10; 14000kg gele kool 3,3013,80; 2400 k,g gr. kool 16,10—16.60: 70.000 kg witte kool 3,307,70; 1300 stuks bloem kool A 39; A II 25; afwijkend 10 Slachtveemarkt ALKMAAR, 3 Sept. Slachtvee- markt. 4 paarden 750900, 149 koeien 5001120, le kwal. p. kg. 2.502.65, overige soorten 2.20 2.40; 8 graskalveren 120170, 29 nuchtere kalveren 4085, 10 vette schapen 80125, 228 var kens, vlees- en spekvarkens per kg 2.102.12, lichte varkens 1.98 —2.04. Ruime aanvoer van koeien, waarvoor een nog grotere animo bestond dan de laatste weken is waargenomen. De handel was wat trekkend, met over het algemeen genomen dezelfde prijzen als die op de vorige markt. Daarbij dient men echter in 't oog te houden, dat de noteringen bij afloop enke le centen per kg lager waren. De vette schapen zijn onver koopbaar. Vlees-schapen komen op 2.302.50 per kg geslacht. Er werden overwegend lichte varkens aangevoerd. De mindere animo voor varkens varkens vlees wordt zo goed als niet meer verkocht was oorzaak, dat de handel, vooral in het begin, stug is geweest. Er bleef echter niets onverkocht. Het verhandelen van varkens geschiedt hier met kor ting op 't levend gewicht. Er waren Helder der van Partij vc voorstellen zorgwekkem interne aard was in alle Andriessen Nolte bij kon ervaren den. Door a geven op al zaal te Hoe De heer E de op dez< „vreemdeling jongerencomr se zusterparti zonder woori de Kringsecr Smits, die m melijk gehar weest, nu we taak achter vervullen. 1 hierover zijn en zijn harte] door de verj krachtig app] In het kort Nolet aan ver sinds de vor in de Partij b wekt. Zij hel gedarhtenwis K.V.P. onget\ worden. Nier Stati In een ge verslag, uitgt verspreiding bracht de he zicht van he in het bijzone de K. V. P. i ven het IJ. waarin de kr logse herstel door de openi instituut te waarin de Ké werden gehou Statenverkiezi standkoming O. env velerlei terrei niet overal u stand, dat er verkiezingen meer te doen Met overtu: wordt deze lc het jaarversla overvloede he de K.V.P. om nis voor Kerk. verdedigd, t nadruk gelegd de „politiek Baarn, enig i trots van de I kiezingen vo< Staten in heri bracht, bliikt paeanda onon Hierbij me Smits de voe indeling van waardoor de i bij de Kring voegd, behore kring Haarlen volg dat ruim loren zullen van onze „c die dan vermo ste restzetel, d zal krijgen. De wettelijk Statenkring Z stemmenrijksti nieuwe State Moet nu ook tot vorming v kring-organisal zaak zal na 1 daarvoor beste beslissing aan ring worden v Het jaarvers de stuwende t de Kaderdagei gegaan, od de afdeling Zwaa flink aantal le moeliikheden rochiële splitsii bii gemeente Wognum en d< nen ,oud zeer' reglementaire den nagekomer De heer Sm gend beroer» r propagandaleid contact met c dist. de heer viteit gaande te De Zweedse Gustaaf met garetha, Chri (van links n hun vacantie het zomervi Castle, keerdi Centraal Stati

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2