Nieuwe indeling Statenkringen heeft gewichtige consequenties n® Leerlingen van het Lyceum trokken naar de Lichtstad Sint Liduina-ziekenhuis te Purmerend in 't zilver rassen Van Alle Dag Drama te Groningen Wij spreken alleen van oorlog, oproer en guerilla Schutting viel omver gen in het Haarlem me zwom ituin" uit üerichf-eri Vergadering Kring Den Helder van de K.V.P. Jaaroverzicht geeft ook goede wenken voor de toekomst Mr. W. v. Dijk werd nieuw bestuurslid HMHM r-' vJ •...-iSp Pseudo-officier gegrepen Katholiek succes in schoolkwestie ,9 SeptemberN.K.T.een leuze! DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 WACHTING oor het K.N.M.I. lig van Dinsdag- ïsdagavond: 'ARMER! veel hewolkinr. overdag ook Haringen. Over- g weer. Meest iike wind. Iets Exc. de Bisschop ;eft de Hoogeerw. >hannes Martinus tot kanunnik van apittel. wist, zoals wij cel onzer edities r gevangenen van richting te Hoorn lakt ogenblik te zich op een zolder toen de aandacht acht was afgeleid, r te klimmen en naar de overkant nd". vrijheid zette hij ïsterdam en vond ij een volkstuintje it hij wisselde met skleding- Zondag- 'n oplettend agent j de Tolhuispont. eken later zat de X TREIN M ALKMAAR - In verband met rond in het Sta- lam te houden re den wielrennen, uur (kwart voor een extra trein naar Alkmaar 18 uur 's namid- de van Alkmaar am vertrekkende worden versterkt. VTalan bewoog de lositie) partij zich gie van de Britse 30 jaar terug. Het werd afgestompt, gevolg hiervan liet alleen in alle iheid zou ontstaan er bloedvermen- Dp deze wijze zou- frikanen eer» bas- len. jtoogde nog. dat orlog, Zuid-Afrika unistische landen n sympathie zou - ook zo veel mo chten ter beschik- n. dseigendom !R. Van de ge- slagplaats aan de bleek een partij zijn verdwenen, de schuldige hier waarbij bleek, dat loontje er op had n de stenen maar aan halen. 7500kg aard- 1. 8,90-9,90; beve- ke eigenh. 9,90; bl. 60; 4500 kg rode 1400 kg gele kool kg groene kool 0000 kg witte kool )0 kg uien 14,20 lieten A 9,609,90; 6,30—6,50; 400 kg -32; 5500 kg slabo- 30; 900 st. bloem- -40.50. WWOUDE, 4 Sept. appelen, eerstelin- imansblauwe 9,20; ,70; blauwe eigen- 1,20; bevelanders 8 7,80; alfra alpha ,20—9,60; 17000 kg II 35—43; afwi.i- 50 kg andijvie 5 en B 4,60; 800 kg rielingen 27; 15000 3—10,10; 14000kg -13,80; 2400 kg gr. 60; 70-000 kg witte 1300 stuks bloem- II 25; afwijkend 10 Iveemarkt 3 Sept. Slachtvee den 750—900, 149 20, le kwal. p. kg. rige soorten 2.20 veren 120170, 29 veren 4085, 10 80125, 228 var- n spekvarkens per lichte varkens 1.98 /oer van koeien, nog grotere animo e laatste weken is De handel was wat over het algemeen fde prijzen als die ïarkt. Daarbij dient 't oog te houden, >en bij afloop enke- kg lager waren, tapen zijn onver- es-schapen komen ier kg geslacht. Dverwegend lichte voerd. De mindere irkens varkens goed als niet meer as oorzaak, dat de in het begin, stug bleef echter niets ;t verhandelen van edt hier met kor- nd gewicht. Er waren Zaterdagmiddag op de vergadering van de Kring Helder der K.V.P. behalve de belangwekkende redevoering van Partijvoorzitter W. I. Andriessen en de uitvoerig besproken voorstellen van de afdeling Zaandam met betrekking tot de zorgwekkende toestand in de woningbouw, nog zaken van meer interne aard die de aandacht der afgevaardigden vroegen. Het was in alle opzichten een reden tot voldoening dat de heer Andriessen en met hem de heer Jac. Groen en mej. Agnes Nolte bij de besprekingen aanwezig was, omdat hij zodoende kon ervaren dat de activiteit in de Kring wordt gaande gehou den. Door aan de discussies deel te nemen kon hij zijn oordeel geven op alles wat de afgevaardigden die middag in de Park- zaal te Hoorn bezighield. hulde voor het werk dat tot nu toe is verricht en gewaagt met voldoening van het feit, dat de heer Dick Laan tot de propagan- daleiding is toegetreden, als op volger van de heer Jan Verkade. Wel is het overgaan naar de „se nioren" van de heer Laan, voor de Jongerenorganisatie als een verlies te beschouwen. Maar in de J. O. leeft een goede geest en zij blijft voortgaan met het kweken van een nieuwe kern van actieve K.V.P.-ers. Als de jongeren de wereld doordringen met hun christelijk optimisme," zo schrijft Jongerencommissaris Jan Robert z.g. „wordt ook de Partij ge maakt tot een vooruitstrèvende macht, die het openbaar leven zal omvormen naar de normen van het christendom." Dat is ook de tapk van ons allen, zo besluit het jaarverslag. De K. V. P. heeft nationaal en internationaal een gemeenschapsgedachte uit te werken en te realiseren, op grond waarvan alle burgers van de Ne derlandse staat en alle volkeren van de wereld, in vrede en veilig heid kunnen leven. De heer H. Nolet verwelkom de op deze vergadering een „vreemdeling", de heer Braun, jongerencommissaris van de Duit se zusterpartij, de C.D.U. Een bij zonder woord van welkom gold de Kringsecretaris, de heer H. N. Smits, die na geruime tijd licha melijk gehandicapt te zijn ge weest, nu weer in staat was zijn taak achter de bestuurstafel te vervullen. De voorzitter sprak hierover zijn grote voldoening uit en zijn hartelijke wensen werden door de vergadering met een krachtig applaus onderstreept. In het kort herinnerde de heer Nolet aan verschillende feiten, die sinds de vorige jaarvergadering in de Partii beroering hebben ge wekt. Zij hebben geleid tot een pedachtenwisseling, waardoor de K.V.P. ongetwijfeld versterkt zal worden. Nieuwe indeling van de Statenkringen. In een gedocumenteerd jaar verslag, uitgegeven in druk ter verspreiding in de afdelingen, bracht de heer Smits een over zicht van het werk der Partii. in het bijzonder waar het betrof de K. V. P. in Noordholland bo ven het IJ. 1951 was het jaar waarin de kroon op het na-éor- logse herstelwerk werd gezet, door de opening van 't Vormings instituut te Baarn; het jaar waarin de Kaderdagen te Weert werden gehouden, het jaar van de Statenverkiezingen, van de tot standkoming der Wet op de P. B. O. envan hard werken op velerlei terrein, ondanks het nog niet overal uitgeroeide misver stand, dat er behalve voor de verkiezingen ..in de Partij niets meer te doen is". Met overtuigende argumenten wordt deze laatste misvatting in het jaarverslag ontzenuwd en ten overvloede het bestaansrecht van de K.V.P. om haar grote beteke nis voor Kerk. Vaderland en Volk verdedigd. Uitvoerig wordt de nadruk gelegd op de waarde van de „politieke hogeschool" in Baarn, enig in den lande en de trots van de Partii. Waar de ver kiezingen voor de Provinciale Staten in herinnering worden ge bracht. bliikt dat een goede pro paganda onontbeerlijk is. Hierbij memoreert de heer Smits de voorgenomen nieuwe indeling van de Statenkringen. waardoor de afdeling Heemskerk bij de Kring Veisen wordt ge voegd, behorende bij de Rijks kring Haarlem. Dit heeft tot ge volg dat ruim 2000 stemmen ver loren zuilen gaan, ten voordele van onze „concurrent" Veisen die dan vermoedelijk ook de laat ste restzetel, de derde van Hoorn zal krijgen. De wettelijke splitsing in de Statenkring Zaandam brengt het stemmenriikste deel naar een nieuwe Statenkring Alkmaar. Moet nu ook worden overgegaan tot vorming van een Statenkies- kring-organisatie Alkmaar? Deze zaak zal na bespreking in de daarvoor bestemde organen, ter beslissing aan de Kringvergade ring worden voorgelegd. Het jaarverslag wijst voorts op de stuwende werking welke van de Kaderdagen te Weert is uit gegaan, od de stichting van de afdeling Zwaagdi.ik-West met 'n flink aantal leden enop de moeliikheden welke door pa rochiële splitsing kunnen ontstaan bii gemeenteraadsverkiezingen. Wognum en de Zuidermeer kun nen .oud zeer" genezen, indien reglementaire voorschriften wor den nagekomen. De heer Smits doet een drin gend beroen op de plaatselijke propagandaleiders, om in blijvend contact met de Kringpropagan dist. de heer v d. Ende de acti viteit gaande te houden. Hij brengt Nieuw bestuurslid. Wegens het bedanken van dr. Jungerhans te Alkmaar, zijn drukke werkzaamheden dwongen hem daartoe, moest een nieuw bestuurslid voor de Kring wor den gekozen. De candidaat mr. W. van Dijk, lid van de Alkmaar- se gemeenteraad, kreeg aller ver trouwen. Behalve de afdeling Zaandam, kwam ook de afdeling Enkhuizen met een voorstel. Het werd door de heer Verwer toegelicht. De strekking was, de afgevaardigden naar de Partijraad te verplichten door de Kringvergadering aange nomen voorstellen ter sprake te brengen en te verdedigen. De heer Nolet wees er echter op, dat dit het werk is van het Kring-secre tariaat. De afgevaardigden stem men zonder opdrachtgeving, of schoon mag worden aangenomen dat dit gebeurt in overeenstem ming met eerder genomen be sluiten. Nadat de heer Smits aan de hand van de reglementen een en ander had verduidelijkt, was dit punt van de baan. Zoals de heer Andriessen later nog zei; de Partijraad bestaat uit leden .gekozen uit de Kringen, maar niet op de eerste plaats als haar vertegenwoordigers. Ook het onderwerp „financiën" gaf aanleiding tot vrij uitvoerige discussies. Penningmeester C. P. Jong, wiens begroting met een totaalbedrag van f 29.400, re kening over 1950 met een bedrag van ruim f 32.000 en een saldo van bijna f 1800.werden goed gekeurd, wees een voorstel van de heer G. Molenaar uit Heer- hugowaard om een jaarlijkse ver goeding te accepteren, resoluut van de hand. Meer woorden be steedde hij aan het teruglopen van het ledenaantal. Knibbel niet aan de financiën! „We willen graag acties voe ren, maar dan moeten we de be schikking hebben over voldoen de middelen", zei de heer Kruy- ver uit Zaandam. „Kunnen we niet de beschikking krijgen over een groter percentage van de ontvangen contributies?" Toen de heer Nolet had geantwoord dat de Zaanstreek had ondervonden dat het Kringbestuur wel gel den wil afstaan voor de „be dreigde punten", gingen er stem men op uit de vergadering om de Partijleiding te bewegen wat zui niger aan te doen De heer Andriessen liet deze opmerking niet zonder meer pas seren. „We zijn duur", zo zeide hij, „maar hebben we niet de groot se taak om onze hoge beginselen tot uitdrukking te brengen? De politiek wordt helaas door velen niet naar waarde geschat als middel voor de voltooiing van de katholieke emancipatie. Knibbel niet aan onze financiën. Er valt voor ons rijk geschakeerde katholieke volks deel zo veel te doen! Terecht worden voor onze sociale organi saties grote bedragen gevraagd en gegeven. Maar in de hiërarchie der waarden staat de politieke or ganisatie te ver achteraan. Voert het ledental op, want de K.V.P. heeft beginselen die een offer waard zijn!" Ég *S (Advertentie! De Zweedse kroonprins Carl Gustaaf met zijn zusjes Mar- garetha, Christina en Désirée van links naar rechts), die hun vacantie doorbrachten in het zomerverblijf Solliden Castle, keerden terug op het Centraal Station te Stockholm. ALKMAAR Voor het eerst in de geschiedenis van het R.K. Aikmaars Lyceum, heeft een groep leerlingen een buitenland se reis gemaakt. Onder leiding van de leraren J. L. Linsen en A. J. van Westerop hebben zij een negendaags bezoek gebracht aan Parijs. Om iedere leerling boven de zestien jaar in de gelegenheid te stellen mee te gaan, was de tocht zo ver mogelijk op het eind van de vacantie vastgesteld, zo dat verschillende jongens en meisjes hun reisgeld geheel of gedeeltelijk eerst zelf konden verdienen. Daar het in de bedoeling lag van deze reis een culturele oriën tatie-trip te maken, heeft het be zoek aan musea en cultuurmonu menten op de voorgrond gestaan. Vanzelfsprekend mocht dit niet ontaarden in een trekken van het ene museum naar het andere en van de ene kerk naar de an dere kathedraal of kapel. Afwis seling en ontspanning hebben deze reis dan ook gemaakt tot een experiment, dat volkomen geslaagd is. zowel volgens de 43 leerlingen en oudleerlingen, die deze tocht meegemaakt hebber», als volgens hun leiders. Zij hebben een bezoek ge bracht aan het Louvre, het „jeu de Paume" een museum speciaal van de impressionisten, het mu seum Rodin, van de grote Franse beeldhouwer uit de19e eeuw, maar ook zijn ze in de riolen van Parijs afgedaald en de Eiffeltoren opgeklommen, om van 300 m. hoogte het panorama van de we reldstad te bewonderen. Vanzelfsprekend hebben ze de Notre Dame, de Sacré Coeur, de Madeleine en de St. Chapelle he keken. alsook met verbazing op gezien naar de Are de Triomph, die oprijst boven het graf van de Onbekende Soldaat en hebben zij het Panthéon en het graf van Napoleon bezocht. Zji hebben étalages bewonderd langs de grote boulevards en geroeid in het Bois de Boulogne. Op de vooravond van het feest van de H. Lodewijk hebben zij, een fak kelprocessie meegemaakt, een uiting van devotie der bewoners van het Isle St. Louis, maar ook de grootse pracht ondergaan van de fantastische feestverlichting van Parijs. In een klein intiem kerkje, St. Julien le Pauvre, hebben zij een H. Mis volgens de Oosterse Ritus bijgewoond en zij hebben geno ten van een feeëriek ballet in het Theatre de Marigny. Zij hebben gedwaald door de Tuilerieën, de koninklijke tuinen bij het Louvre, zowel als door het kasteel en de tuinen in klas sieke en romantische stijl van Versailles. Wat misschien nog belangrij ker is: zij hebben gesproken mét Fransen, Spanjaarden, Engelsen, Amerikanen, Arabieren Grie ken, negers, hun horizon is ver wijd. Zij weter» nu, dat uiterlijk en huidskleur niet alleszeggend is. Het symbool daarvoor en voor de eenheid van alle mensen, die van goed» wil zijn, konden zij tot uitdrukking gebracht zien in de Cite Universitaire, waar stu denten van bii na alle landen ge meenschappelijk wonen en stu deren, met één doel voor ogen: het 'gezamenlijk diemen der we tenschap tot welzijn van de ge hele wereld. Het is te hopen, dat het niet bij deze ene reis zal blijven, maar dat er op ons Lyceum een tTa- mtie zal ontstaan, die belangrijk tot het bereiken van het opvoe dingsideaal van deze school kan bijdragen. NED. R.K. BLINDENBOND ST. ODILIA Trekking loterij ALKMAAR. le prijs dames- v ®59' 3e P"is herentrui ?i04* 3e..Pr'js ruigemat no 'inn,' prijs corridormat no. tooi' o5e Priis corridormat no. 1822; 6e prijs een paar sokken no. 3642; 7e prijs een zwabber no. 2809; 8e prijs een bezem no. 764; 9e prijs een closetborstel no. 137; 10e prijs een luiwagen no. 3834; lie prijs een cocoskamer- bezem no. 2847. De prijzen af te halen bij mej. R. Druyven, Burg. Nieuwenhuysenstraat 7, Limmen. BRANDBLUSAPPARATEN IN AUTOBUSSEN Met ingang van 1 December 1951 zal in iedere autobus ten minste één brandblusapparaat van goedgekeurd merk en type aanwezig moeten zijn, binnen het bereik van chauffeur en passa giers. Is het van de passagiers ruimte uit moeilijk of niet be reikbaar, dan moet in autobussen met benzinemotor in die ruimte een tweede apparaat aanwezig zijn. In iedere autobus moet voorts een verbandtrommel aan wezig zijn. IPJgOTMMys ijfc -S-fSfKW i. Een zeer omvangrijk werk is de vernieuwing van de sluizen te Vlissingen, die in de oorlog grotendeels verwoest werden. Thans is men bezig met het maken van een bouwput, die zal worden leeggepompt zodra de z.g. kistdammen gesloten zullen zijn. Op de achtergrond de veerboot naar Breskens. (Vani onze redacteur) Op Zaterdag 8 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat het R.K. Ziekenhuis St. Liduina te Purmerend door de toenmalige Deken en Pastoor Adr. Hollen- berg werd ingewijd. Daarmede werd voor katholiek Purmerend en oirjgeving in een zeer drin gende behoefte voorzien. Zeker, katholiek Purmerend had ook voor 25 jaar al 'n eigen ziekenverpleging en men sprak toen ook al van het Katholieke Ziekenhuis te Purmerend, doch dan bedoelde men de enkele za len van het Pension St. Liduina, het tehuis voor bejaarde dames en heren, die voor de verpleging van de zieken waren ingericht. De steeds meer toenemende vraag tot opname in het zieken huis gepaard gaande met de ont wikkeling van de medische we tenschap noodzaakten te streven naar de oprichting van een zelf standige moderne katholieke in stelling. En het is te danken aan de onvermoeide ijver van de thans emeritus-Deken Hollen- berg, dat dit streven beloond werd met een ziekenhuis, dat, gebouwd onder architectuur van wijlen de geboren Purmerender Jan Stuijt, ook uiterlijk een sie raad vormt voor de stad Purme rend. Maar behalve Deken Hollen- berg mogen ook anderen hier met ere worden genoemd. Wie kent niet de heer Gerrit de Wolf, die ondanks het klimmen der jaren, zich nog steeds warm loopt als het de Katholieke zaak betreft. Met de ook in de omge ving zo bekende populaire Pur merender Barend Cruijff organi seerde de heer de Wolf een ver loting en samen trokken zij er op uit in een tilbury met een paard ervoor om de loten voor het ziekenhuis aan de man te brengen. De heer de Wolf geniet het grote voorrecht om met het zie kenhuis mee te jubileren want hij is tegelijk 25 jaar secretaris van het College van Regenten. De heren F. Middelhoff. J. Brant- jes en Th. Veerman, bp de op richting eveneens iid van het College van Regenten, mogen hier om hun grote verdiensten, ook niet worden vergeten. Ter gelegenheid van het jubi leum is een gedenkboek uitgege ven, dat in zeer populaire vorm werd samengesteld door Tom Bouws. van illustraties werd voorzien door Jan Sanders en ty pografisch werd verzorgd door Nooy's Drukkerij te Purmerend. In dit Gedenkboek wordt in gra fieken de toegenomen betekenis van het Ziekenhuis in beeld ge bracht. Werden er in 1930 331 patiën ten opgenomen; twintig jaar la ter waren het er 1564. In 1930 werden er 68 Röntgen-foto's ge maakt; in 1950: 514. Het aantal bestralingen met lioogtezon be droeg in 1930: 539: in 1950 waren het er 966. Eén en twintig jaar geleden hadden er 170 operaties plaats; in 1950: 792. En de ontwikkeling gaat voort. De tegenwoordige herder van ALKMAARDER WERD DOOR DE POLITIE GEZOCHT Zaterdagmorgen heeft de Alk- maarse politie de hand kunnen leggen op de 41-jarige Alkmaar der N. G.. S., die voor een aantal zaken werd gezocht door de poli tie uit 's-Hertogenbosch, Alk maar, Den Helder en de Rijks politie van Wieringen. In Den Helder had S. zich vo rige week in een hotel uitgegeven voor officier van de Kon. Land macht. Daar hij, volgens zijn zeg gen, naar Limburg moest om en kele zaken te regelen, vroeg hij de hotelhouder een regenjas te leen plus vijftig gulden, omdat zijn eigen regenjas, waarin zijn portefeuille zat, was gestolen. Als onderpand zou hij zijn Solex ach terlaten. Om verder een goede in druk achter te laten, beioofde hij de eigenaar bij de Marinecom mandant wel eens te praten over het feit, dat tijdens zijn bezoek juist enkele marinemannen door de M.P.-patrouille waren verwij derd, hetgeen hij niet juist vond. De man blijkt inderdaad naar het Zuiden te zijn gereisd, doch op de terugweg \yerd hij door de Alkmaarse politie in de kraag ge grepen, waarbij tevens de hand werd gelegd op een andere dief, die de geleende regenjas van S. in de kaasstad had gestolen. De Alkmaarse politie heeft na ver hoor van S.. deze op transport ge steld naar 's-Hertogenbosch, waar de politie eveneens nog 'n woordje met hem had te wisselen. Purmerend, de Hoogeerwaarde Heer Deken Schamper, houdt de traditie van zijn voorgangers in ere, waarbij hij helaas rekening moet houden met de moeilijke tijdsomstandigheden. Deken Schanrper verzorgt het Ziekenhuis als een troetelkind. Hii is de promotor van de ver nieuwing. Een moderne polikli niek, laboratorium, röntgenafde- ling zijn hiervan reeds de bewij zen. En meer plannen staan nog op stapel. Wij waren er dezer dagen getuige van hoe reeds meerdere vertrekken van het pension St. Liduina voor de mo derne ziekenverpleging zijn en worder» dienstbaar gemaakt. Waar in 1912, toen het pension door de toenmalige Deken Busch z.g. werd gesticht de hoofdzaak lag bij de verzorging van de be jaarden, is de ziekenverpleging thans nummer één geworden. Maar de zorg voor de zieke ouden van dagen zullen de Re genten, zo werd ons met klem verzekerd, nooit uit handen ge ven. Bij alle hulde, die in deze da gen aan verschillende personen wordt gebracht, zal men zeker niet vergeten de zusters van de Congregatie der Kleine Zusters van Sint Joseph. Zij, die in 1912 bij de stichting van het pension, hun slaapkamers ontruimden en een plaatsje kregen op de zol ders om in ieder geval een be scheiden begin met ziekenver pleging te verzekeren, zijn in de 'oop der jaren door hun opoffe- -end werk populair geworden in Purmerend en wijde omgeving. Katholiek Purmerend heeft alle reder» Zaterdag feest te vie ren. De dag begint met een plechtige H. Mis terwijl het Col lege van Regenten 's middags zal recipiëren. Op Maandag 10 Sep tember volgt dan nog een feest avond voor genodigden. PARIJS, 4 Sept. (Reuter) Met 370 tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering het voornaamste artikel aange nomen van het regerings-wets- ontwerp betreffende het onder wijs. Op grond van dit artikel kunnen leerlingen van middel bare scholen, die over een beurs van de staat beschikken, met deze beurs ook katholieke scho len bezoeken. Voor stemden Gaullisten, MRP. gematigde conservatieven en ongeveer drie kwart van de radicalen. Tegen waren de rest van de radicalen, socialisten en communisten. MERKWAARDIGE ONTHULLINGEN OVER VORRINK Het toestaan van interviews door politici moge een vererende bezigheid zijn, vooral wanneer men op die wijze een kans krijgt eigen naam en opvattingen via de buitenlandse pers bekend te ma ken, maar dat er grote gevaren aan verbonden zijn, heeft de heer Koos Vorrink nu weer ervaren. Vooral als deze geïnterviewde po litici od het zo précaire terrein van de internationale diplomatie een eigen politiek gaan voeren. Gewoonlijk missen zij immers de scholing en ervaring om hier geen brokken te maken. In de tijden, dat de Indonesische kwestie in ternationaal acuut was, hebben vooral enkele socialistische poli tici hier meer dan eens een scheve schaats gereden en de eigen re gering in een moeilijk parket ge bracht door hun loslippigheid. En wanneer het juist is, wat in „De Telegraaf" van j.l. Zaterdag door prof. Gerretson wordt onthuld over een interview, dat de Partij voorzitter van de P.v.d.A., de hr. Vorrink, heeft toegestaan aan een medewerker van het Ameri kaanse blad „Christian Science Monitor", dan kon het wel eens zijn, dat de heer Vorrink niet al leen de Ned. Regering, maar ook zijn partij en vooral zijn persoon niet bepaald een dienst heeft be wezen. Zoals men weet, is er in de laatste tijd van Amerikaanse zij de nog al sterke druk op de Ne derlandse Regering uitgeoefend om het bedrag van 1500 millioen, dat nu per jaar door Nederland is uitgetrokken voor de militaire uitgaven, te verhogen tot 2 mil liard. De Ned. Regering heeft deze Amerikaanse suggestie afgewezen en zeer nadrukkelijk verklaard, dat een bedrag van 1 'A milliard, alleen voor defensie-uitgaven, het uiterste maximum is, dat Neder land kon opbrengen, willen we het land niet financieel en econo misch ontwrichten. Nu is het wel buitengewoon vreemd, dat de heer Vorrink aan deze Amerikaanse journalist en via hem aan het Amerikaanse volk heeft verklaard, dat hij het hier niet met de Ned. Regering eens was. De Ned. Regering, aldus de hr. Vorrink in het interview, heeft verklaard, dat gewapende strijd krachten van grotere omvang dan nu is vastgesteld, niet gefinan cierd kunnen worden zonder TWEE VROUWEN MET BIJL MISHANDELD GRONINGEN. De Groninger recherche heeft Zondagmorgen wegens noeing tot doodslag de 61 iarige E. M. gearresteerd, die des morgens in alle vroegte twee vrouwen met een biil zodanig heeft mishandeld, dat beide met ernstige verwondingen ongeno- men moesten worden in het Aca demisch ziekenhuis. M. was kostganger ten huize van een der vrouwen de 33 ja rige M. B. uit de Oude Weg. De andere vrouw was de eveneens 33 iarige S. V. die bij haar vrien din verbleef, omdat die al be vreesd was voor de kostganger, waarmee zij ruzie had. De beide vrouwen werden des morgens in een portiek aan de Nieuweweg te Groningen aange troffen door een politieagent, die onmiddellijk de GGD waarschuw de. Het bleek dat de kostganger ruzie had met zijn hospita, naar het schijnt over het eten en de befalling. Hij had de beide vrou wen die morgen met een bijl bedreigd en toegeslagen ook, waarna de slachtoffers bloedend de straat op vluchtten. De politie trof de dader aan in de woning. Ook de bijl werd gevonden, doch deze was in een teil schoon ge wassen. De dader heeft nog geen be kentenis afgelegd. Hij zeide zich niets te kunnen herinneren. E. M. geniet een slechte repu tatie. Het onderzoek naar de voorgeschiedenis duurt voort. Naar wij hedennacht 'vernamen is de toestand van de slachtoffers welliswaar ernstig, doch niet le vensgevaarlijk. Een oproep, gericht tot de gehele Kop van Noordholland, is uitgegaan van het Hoofd kwartier van het Nationaal Katholiek Thuisfront, dat het werk van het Katholiek Thuis front en Limburgs Thuisfront voortzet: „Aantreden...., in Alkmaar op 9 September". Dit oproepingsbevel is gestuurd naar alle parochiële afdelingen van de Dekenaten Alkmaar, Hoorn, Wervershoof en Scha- gen, die op de Landdag van het N.K.T. Gewest Noord-Hol land Noord moeten afvaardi gen de Geestelijk Adviseur en twee bestuursleden; verder hebben alle Pastoors van die 4 Dekenaten een zelfde schrij ven op hun bureau gekregen, om medewerking. De vier De kens in de Kop van Noord- Holland steunen de actie ten volle. Tenslotte zullen op de Landdag enkele bekende Aal moezeniers zowel van Leger ais van Vloot, aanwezig zijn. Lt. Kolonel Aalmoezenier J. B. van Croonenburg zal een korte uiteenzetting geven van hetgeen N.K.T. nu en in de naaste toekomst te doen staat. Daarna kunnen alle deelne mers aan de Landdag de plan nen bespreken, om dan, na de grote vergadering, welke in Café Restaurant „Het Gulden Vlies" te Alkmaar om 14.00 uur aanvangt, bezield met nieuwe vurigheid en enthou siasme, in hoog en fel tempo de handen aan de ploeg te slaan en daden te stellen. Zo komt geheel die machtige organisatie van het N.K.T., door een heilige onrust bevan gen, op gang, activeert zichzelf, intensiveert haar werkmetho den, om krachtig en doelbe wust een heilige oorlog te be ginnen en.... te blijven strij den, omdat die nimmer meer een einde zal nemen! Dit pa triottische rebellenleger, dat voorgoed in opstand komt te gen alle kwade invloeden, die als een duivelsleger Nederland dreigen te overmeesteren en te bezetten, zullen ook de andere Nederlandse gewesten aanhit sen tot de strijd. Dit gewest, dat steeds het voorbeeld heeft gegeven, zal de „a l'arme" klok luiden over héél ons grondgebied; dit oproer, dat met geestelijke wapenen ge voerd gaat worden en waar van het Christendom, de ware beschaving en ieders inner lijke, waarachtige vrede, de inzet is, zal een volksverzet in het groot verwekken, in één onstuimige beweging en wel dra zal héél Nederland in brand staan: de onvermijde lijke gevolgen van de grote „September-revolutie" van het N.K.T., de meedogenloze gue rilla tegen de gemene, onzicht bare vijanden van God! P. grootscheepse Amerikaanse hulp. Onze (socialistische) opvatting is echter, dat Nederland zijn bereid heid moet tonen zijn strijdkrach ten op te bouwen, zonder af te wachten wat de Ver. Staten zul len beslissen. Wij in Europa moe ten meer van ons zelf eisen, wil len wij de Ver. Staten niet dwin gen tot het stellen van eisen. Terecht constateert prof. Ger retson hier, dat van het standpunt geen man en geen cent", deze onbeperkte defensiepolitiek wel een geheel tegenovergesteld uiter ste is. Inderdaad, de heer Vorrink geeft practisch hier aan de Ver. Staten de vrije hand, om de Ned. bewapening zo hoog mogelijk op te voeren. Dat deze heren daar geen bescheiden gebruik van ma ken, zal ieder die de Amerikaan se mentaliteit op dit gebied kent, begriipen. Belangrijk is ook, dat de heer Vorrink zich bij voorbaat namens zijn partij bereid verklaart, de volle consequentie daarvan te dragen. Hii geeft volmondig toe, dat een nog belangrijk verder op drijven van de bewapeningslasten nieuwe zware offers zal eisen van het Ned. volk, maar hij verklaart, dat de P.v.d.A. bereid is zo nodig daarvoor een lagere levensstan daard te aanvaarden. De voor waarden, welke de socialistische partijleider hiervoor stelt, zijn ten eerste, dat deze nieuwe lasten rechtvaardig over arbeiders en welgestelden wordt verdeeld en ten tweede, dat de levensstan daard niet mag dalen beneden een punt, waar de communisten de wind in de zeilen zullen krijgen. Vorrink verklaart zich verder voorstander van een strenge so berheid voor allen. „We believe in austerity", zo verklaarde hij letterlijk aan de Amerikaanse journalist. (Wij geloven aan ver sobering.) Moeten wij daaruit concluderen, zo vraagt prof. Ger retson, dat Vorrink bereid is een nieuwe consumptiebeperking voor de Ned. arbeiders te aanvaarden? Inderdaad is dit alles heel erg, omdat de heer Vorrink hier lijn recht tegen de politiek van zijn Regering ingaat. Deze heeft im mers tot de Amerikaanse Rege ring gezegd, dat Nederland niet verder kan gaan dan de 1500 mil lioen per jaar en dat zwaardere offers voor onze militaire uitga ven boven onze financiële en eco nomische krachten gaan. Neen, zegt de heer Vorrink tot de Ame rikanen, dat is niet waar, wat jul lie menen, dat wij op moeten brengen, dat zullen we op moe ten brengen, dan moet de buik riem maar verder door ons Ne derlanders worden aangehaald. Prof. Gerretson verwijlt de hr. Vorrmk dat hij door dit inter view de Ned. Regering in de rug aanvalt en het Ned. standpunt hier aanzienlijk verzwakt. Na tuurlijk is dit ook zo, al nemen we onmiddellijk aan, dat dit geen opzet is geweest Vorrink heeft zich hier laten leiden door zijn' grote vriendelijkheid tegenover ae Amerikaanse bondgenoot. Dit bleek ook wei uit ziin inleiding, waarin hij zeide: „Er zijii maar zeer weinigen nu onder de Ned. socialisten, die nog langer de voorstelling zijn toege daan, dat het communistische Rusland en het kapitalistische Amerika de tweelingsvijanden zyn van het socialisme. In vele opzichten kan men in de Ver. Staten een veel progressiever ont wikkeling constateren dan in Europa." De heer Vorrink zal natuurlijk met de inzichten in zijn partij bé ter op de hoogte zijn dan wij, maar wie nu en dan wel eens kennis neemt van het socialisti sche weekblad „De Vlam" en daarbij vooral van de felle aan vallen, speciaal op de heer Vor rink, vanwege zijn „ziekelijke be reidheid de arbeiders maai-steeds nieuwe offers te laten brengen", zoals in het nummer van 13 Aug. H te lezen stond, zal zich toch wel afvragen, of de Ned. arbei ders op dit punt in grote getale achter Vorrink staan. Dat „Het Vrije Volk" het Amerikaanse ar tikel van zijn partijvoorzitter ne geerde en het socialistische „Pa rool een merkwaardige passage, cue prof. Gerretson in het artikel opdiepte negeerde, wijst niet be paald in die richting. We vermoe den dan ook, dat op deze verkla ringen van de heer V. uit zijn partij nog wel enige reactie zal komen. Maar het meest bedenke lijke is toch, dat hier opnieuw door een socialistisch Kamerlid in een buitenlands orgaan een po litiek verdedigd wordt, welke hjm-eeht mgaat tegen die van de Hcaerine, waarvan n.b. een vijftal partijgenoten van de ge ïnterviewde deel uitmaken! J. H. WEINIG WERK IN INMAAKFA BRIEKEN aan de Langcdijk NOORDSCHARWOUDE. Bij de inmaakfabrieken aan de Lan- gedijk is op het moment maar weinig werk, dit in tegenstelling met andere jaren, toen vele losse arbeiders hier gedurende de zo mermaanden emplooi vonden. De bonen, die worden ingemaakt, zijn duur, zodat de fabrikanten veej minder inmaken dan andere jaren. De teelt van bonen is ook geringer, zodat er hoge priizen aan de veilingen gemaakt wor den. Ook speelt de blikpositie een rol by de conservering. Voor de inmaak van zuurkool is het nog te vroeg, zodat het vaste perso neel maar nauwelijks werk heeft. Bij een van de fabrieken wor den nog wel wat bramen op sap ingemaakt, maar deze partiien zijn van weinig omvang, daar het met de oogstwerkzaamheden van dit product tegen loopt als gevolg van de regenval. MARECHAUSSEE VOORKWAM ERGER HOOGEVEEN Gistermiddag is in de Stationsrestauratie, waar momenteel reparatiewerkzaam heden plaats vinden, een bijna 5 meter hoge schutting, die ter af scheiding in de Wachtkamer was geplaatst, omver gevallen. De aanwezige reizigers lieten tassen, koffers en koffie in de steek en kozen 't hagenpad, toen het gevaarte langzaam overhelde en krakend naar beneden kwam vallen. Een juist aanwezig lid van de Koninklijke Marechaussee wist door kordaat optreden, per soonlijke ongelukken te voorko men, cn de materiële schade te beperken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3