Nieuuu Truman opent vredesconferentie met rede in grootse stijl Een nieuwe phase in de N.O.P. Hij prees Japanse naleving capitulatie-voorwaarden Kaukasische marionetten aan het Koreaanse front Nanno Sjoerd Meinders komt naar Nederland Perzië poogt besprekingen te heropenen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Coevorden kookt op aardgas Gemeente Apeldoorn bouwde zonder goedkeuring Ultimatum van Mossadeq Gekozen poldercommissie door Landdrost geïnstalleerd Dr. Ir. Smeding smeedt hechte banden NHD Dit verdrag is goed en eerlijk Extra Duitse invoer ad f 570.000.- Boekhouder pleegde sluwe oplichting Nota van Ridgway op komst? Televisie begint in October Meevallertje van f 97 millioen Woedende minnaar sloeg raak Veearts gedood op onbewaakte overweg Vuurwerkfabriekje ontplofte Boete van één ton geëist Arbeidsonrust- in West-Europa Snoer parels lag in 't kippenhok Nieuwe mode voor burgemeesters Gas bleef goedkoop dank zij „FF" Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Woensdag 5 Sptember 1951 46e Jaargang No. 12263 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel, 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 SAN FRANCISCO In dezelfde zaal waar zes jaar geleden de U.N.O. werd geboren, heeft president Truman met een histo rische rede om half vier Nederlandse tijd vannacht, de confe rentie over het Japanse vredesverdrag geopend. Millioenen Amerikanen zaten aan hun televisie-toestellen en een nieuw mikro-golven-relayeer-systeem maakte het mogelijk, dat het beeld zelfs werd opgevangen in Boston, 4400 kilometer van de plaats waar Truman sprak. Truman verklaarde terstond, dat de conferentie was bijeengeroepen om het verdrag te onderte kenen, en niet om het te wijzigen of in de grond te boren. Truman prees de Japanners omdat zij de voorwaarden van de capitulatie ten volle zijn nage komen. „Het resultaat daarvan is geweest een weergaloze periode van vooruitgang in de Japanse geschiedenis". „De lei is echter nog niet schoon. Amerika is Pearl Harbour en Bataan nog niet vergeten en vele aanwezige landen hebben dergelijke herinneringen, die niet zo gemakkelijk worden uitgewist. Het nieuwe Japan zal de wereld niet geheel en al vriendschappe lijk tegenover zich vinden en het zal moeten blijven werken om het vertrouwen te winnen". „Er kan echter geen vooruit gang gemaakt worden als het Japanse volk en zijn buren niet beschermd worden tegen de drei ging van agressie. Deze conferentie vormt een grote stap naar de vrede in de Stille Oceaan. Er zijn echter nog meer stappen die gedaan moeten worden. Het is van het grootste belang dat de vrede in Korea wordt hersteld, met het volk vrij, veilig en verenigd". Truman, die verklaarde dat de Amerikaanse strijdkrachten voor lopig in Japan zullen blijven als bijdrage tot de handhaving van de internationale vrede en Ja pans defensie, bracht hulde aan het „buitengewone leiderschap" van generaal Mc Arthur en diens opvolger en zeide dat Amerika met vreugde de bijdrage zag, die Japan „met zijn rijke cultuur en zijn toewijding aan de vrede zou kunnen geven. Hij besloot: „Laten wij, als wij de vredestafel naderen, vrij zijn van boosaardigheid en haat, op dat er van nu af aan onder ons overwinnaars noch overwonnenen zullen zijn, doch slechts gelijken in het deelgenootschap van vrede". „Dit verdrag biedt meer dan alleen maar gepraat over de vrede", zei Truman. „Het biedt kans tot vredesdaden. Deze con ferentie zal diegenen aanwijzen die vrede wensen te sluiten en degenen die hem wensen te voor komen; degenen die een einde aan de oorlog willen en hen die hem willen voortzetten. Het voor ons liggende verdrag is een goed verdrag. Het houdt rekening met de voornaamste wensen en uiteindelijke belangen van alle deelnemers, het is eer lijk voor overwinnaar en over wonnene en bovenal: het is uit voerbaar. Het bergt niet het zaad voor een nieuwe oorlog in zich. Het is een verdrag van verzoe ning, dat niet naar het verleden, maar naar de toekomst kijkt". Dr. Mossadeq, de eerste minis ter van Perzië, heeft een wei nig benijdenswaardige positie. De moeilijkheden met betrek king tot het olieconflict, de critiek van de oppositie, zijn gezondheidstoestand Kop zorg genoeg! 's-GRAVENHAGE. In ver band met de van 11 tot 20 Sep tember a.s. te Utrecht te houden Jaarbeurs is een extra-contingent ter waarde van f570.000 (150.000 dollars) voor invoer uit West- Düitsland ter beschikking gesteld. Inlichtingen omtrent de verdeling hiervan zijn te verkrijgen op de Jaarbeurs. DANK ZIJ ARGELOZE P.T.T.-AMBTENAREN HAARLEM. De 28-jarige boekhouder J. W. heeft kans ge zien in de loop van ongeveer een jaar een groot geldsbedrag te ver duisteren ten nadele van ver schillende firma's vöor welke hij de boeken bijhield. Op het post kantoor, waar hij geregeld geld moest storten, vervoegde hij zich aan loketten waarvan hij de amb tenaren oppervlakkig kende, en zei dan, dat hij gestempelde for mulieren nodig had om zijn boek- houdlessen aanschouwelijker te maken. De argeloze ambtenaren zetten stempels op blanco formu lieren, die W. dan invulde en aan zijn principalen overlegde. Het geld stak hij in zijn zak. De politie heeft reeds een aan tal gevallen tot een bedrag van f 2500.achterhaald, maar ver moedelijk zijn het er veel meer. TOKIO. Had, zoals wij gis' teren meldden, generaal v. Fleet de sterkte van de communistische strijdkrachten, die thans voor een nieuw offensief zijn samenge trokken, reeds op 800.000 man geschat, het hoofdkwartier in To kio meldde gisteren nieuwe de tails. De aanval zal waarschijn lijk worden gesteund door wat in Tokio „Kaukasische en Rus sische marionetten-troepen" wor den genoemd, voorzien van artil lerie, tanks en gevechtswagens. De term Kaukasisch wordt waarschijnlijk gebruikt om aan te duiden dat de troepen geen Aziaten zijn. Het zou hier gaan om de reeds eerder bij geruchte gesignaleerde internationale vrij- willigersbrigade, samengesteld uit Oost-Europese en Oost-Duitse communisten, die in begin 1951 in Mandsjoerije gevormd heet te zijn. De brigade zou voorname lijk uit specialisten bestaan. Voor de rode aanval zijn ook 1000 vliegtuigen geconcentreerd. Inmiddels zou generaal Ridg way bezig zijn aan het samen stellen van een belangrijke nota aan het communistisch opperbe vel, waarvan men binnen 24 uur de publicatie verwacht. Hij zou HILVERSUM. De experi mentele uitzendingen van de Nederlandse Televisie-Stichting zullen, naar gehoopt wordt, in ieder geval in October beginnen. De beslissing van de regering in zake het televisievraagstuk kan in de loop van de komende weken worden tegemoet gezien. De regering heeft een beschei den uitstel van de aanvang van de experimentele televisie-uitzen dingen gemeend te mpeten ver kiezen boven een overijld be sluit. Zij heeft hierbij overwogen, dat ook in televisiekringen hier tegen geen bezwaar bestaat. AMSTERDAM. Het beta lingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen heeft ons land in de maand Augustus 1951 een overschot ge laten, dat op grond van de thans beschikbare gegevens kan worden becijferd op ruim f 97 millioen. Dit resultaat is voor een niet onbelangrijk gedeelte te danken aan enkele bijzondere ontvang sten, die toevallig in de maand Augustus samenvielen, waaronder een vervroegde aflossing door de Duitse regering op de per 30 Juni 1950 geconsolideerde bilaterale schuld op de accoordrekening. BREMEN (A.N.P.-A.P.). Na een langdurige zitting achter ge> sloten deuren is de Amerikaanse districtsrechter L. P. Guthrie er in geslaagd Frau Gerda Ulmer en Josephine Meinders te overreden hun geschil over de achtjarige Nanno Sjoerd Meinders op vreed zame wijze te regelen. De jongen, die Ingo Ulmer werd genoemd, zal aan zijn ouders worden terug gegeven. Toen de deuren geopend wer den, stapten beide vrouwen naar buiten en omhelsden elkaar met tranen in de ogen. Daarna ver trokken zij naar de woning van Frau Ulmer om Nanno te ver tellen dat hij spoedig zal ver trekken naar zijn vaderland, dat hij nog nooit heeft gezien. Tussen 15 en 22 September zal zijn moe der hem afhalen en hem, verge zeld door Frau Ulmer, naar Assen brengen, waar zijn vader en drie kleine zusjes op hem wachten. De jongen werd in 1943 te Bremen geboren, waar zijn Ne derlandse vader en Belgische moeder waren te werk gesteld. Toen hij drie en een halve maand oud was, werd hij tegen een maandelijkse vergoeding aan de zorgen van mevr. Ulmer toever- HAARLEM. Maandagavond werd de 18-jarige loodgieter H. van B., die met een meisje aan het minnekozen was, zo kwaad op een groepje opgeschoten jon gens, die hem daarbij hinderden, dat hij op hen afstormde. Een 19-jarige betonvlechter, die met het geval niets uitstaande had, kreeg van de heethoofdige min naar een harde stomp in het ge zicht, waarop hij achterover sloeg en in zeer zorgwekkende toestand met een zware hersenschudding en een bloeding in het achter hoofd werd opgenomen. Van B. is gearresteerd. trouwd, die zelf geen kinderen had en de jongen als haar eigen zoon opvoedde. Op voorstel van de vertegen woordiger der Nederlandse rege ring zal zij van de Nederlandse regering f 3000.— als verzorgings- kosten ontvangen en D.M. 1000 van de regering van Bremen. Sedert 1946, toen zij een ver zoek via de internationale vluch telingenorganisatie indienden, hebben de ouders pogingen ge daan om hun kind terug te krij gen. hierin voorstellen de onderhan delingen op een ander punt dan Kaesong te heropenen, om de mogelijkheid van neutraliteits- schending te verkleinen. Bij de jongste gevechten aan het Oost-Centrale front behaal den de V.N.-troepen volgens hun hoofdkwartier een grote overwin ning. Meer dan tienduizend vijan delijke soldaten zouden gesneu veld zijn. Vice-admiraal Joy heeft de rode beschuldigingen over neutrali- teitsschendingen op 19, 29 en 3D Augustus wederom afgewezen. LUNTEREN Op de onbe waakte overweg tussen Lunteren en Barneveld is gistermiddag de 59-jarige veearts G.G. van den Akker met zijn motor door de electrische stoptrein Arnhem Amersfoort aangereden en op slag gedood. De motor werd 125 meter meegesleurd. Het uitzicht ter plaatse is slecht. IJMUIDEN Dinsdagmiddag werd IJmuiden opgeschrikt door een explosie in een oud fabrieks- perceel aan de Duinstraat, waar van alle ruiten braken, 't Bleek dat een hoeveelheid springstof, waarvan hier klappertjes en an der vuurwerk werden gemaakt, tot ontploffing was gekomen. De eigenaar van het clandestiene fabriekje is met ernstige verwon dingen aan armen en gezicht in het ziekenhui® opgenomen. Ge vreesd wordt, dat hü beide ar men zal moeten missen, en blind zal blijven. KERMISEXPLOITANT VRIJGESPROKEN De kermis-exploitant L. C. G. werd gisteren door de Haagse Rechtbank wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld Hij werd er van beschuldigd dat hij door het aanleggen van een verkeerde stroomaansluiting op 't kermisterrein aan het Malieveld een gedeelte van de omrastering onder stroom had gezet, waardoor een 10-jarige jongen op 10 Sept. 1950 op slag werd gedood. BEanrr-i De politieke commissie der Arabische Liga kwam te Alexandrië bijeen ter bespreking van de kwestie inzake de blokkering van het Suezkanaal. Zij heeft Egypte steun toegezegd in deze aangelegenheid en aangedrongen op verdere beperkende bepalingen. Alle Arabi sche staten werden opgewekt om gezamenlijk te handelen met het oog op de ontwikkeling in de Veiligheidsraad ten aanzien van deze zaak. Aan het hoofd van de tafel de voorzitter, de Egyptische minister van buitenlandse zak en, Mohammed Saleh El-Din Pascha. Voor de Economische Kamer van de rechtbank te Zutnhen. die daarmede tevens haar be staan. gevolg van de ner 1 Mei i.I. van kracht geworden wet on economische delicten, inluidde, heeft Dinsdag de gemeente Anel- doorn terechtgestaan, wegens 't zonder schrifteliike goedkeuring van het daartoe bevoegde gezag doen bouwen van een onenbare lagere school aan de Oud Beek- bcrgerweg aldaar. Waar het hier een derde over treding in successie betrof, eiste de officier van justitie, Mr. W. J. Stam,, die in zijn scherp requi sitoir dit geval diep beschamend noemde, een zeer hoge straf, t.w. een boete van honderd duizend gulden. Tegen de directeur van TEHERAN, 5 Sept. (Reuter) De Perzische premier Mossadeq heeft besloten de Britse regering vijftien dagen de tijd te geven om de onderhandelingen over de Perzische olie te heropenen. Als Engeland hierin niet toe stemt, zal Perzië alle overblij vende Britse technici uit Aba- dan en de Zuid-Perzische olie velden uitwijzen aldus heeft premier Mossadea Woensdag in de Perzische senaat verklaard. De senaat sprak hierop zijn vertrouwen uit in het beleid van de premier. Donderdag zal het ultimatum, na bij de Perzische Tweede Ka mer te zijn ingediend, worden overhandigd. (Van onze redacteur) EMMELOORD Een zestal persfotografen en een dozijn jour nalisten uit verschillende delen des lands waren gisteren naar Emmeloord gekomen, om getuige te zijn van het historisch be langrijke moment, dat de door de bevolking gekozen leden van de Poldercommissie, door de Landdrost dr. ir. Smeding zouden worden geïnstalleerd. Het vriendelijke „raadzaaltje" met wui vende peppelkruinen voor de ramen, wekte allerminst de indruk van een tijdelijke voorziening. En als ware het de bedoeling om op bloemrijke wijze aan te kondigen, dat van nu af aan de Poldercommissïe een politiek lichaam is, hadden de P.v.cLA.- jongeren een fraai veldbouquet gezonden. Er heerste een prettige, in ze kere zin gespannen sfeer, want een ieder leefde in afwachting of de landdrost nog belangwek kende mededelingen zou doen in verband met het negenjarig be staan van de N.O.P., dan wel over wat in de naaste toekomst stond te wachten. Op de heer D. Linzel (A.R.) na, was heel de Polder commissie compleet. In een lange toespraak tekende de landdrost de snelle ontwikke ling van de polder in de laatste tijd. Overheerste in de eerste reeks van jaren de ontginning, geleidelijk is de exploitatie meer naar voren gekomen en werd de uitgifte van gronden mogelijk. De kolonisatie is een uiterst belang wekkend proces, dat veler be langstelling wekt. In het Ooste lijk deel van de polder schrijdt de kolonisatie steeds verder voort, terwijl in het uiterste Westen het in cultuur brengen van de gron den nog in volle gang is. Zolang de eindphase nog niet bereikt is, zullen in de jonge pol der op velerlei gebied uitzonder lijke verhoudingen heersen, zoals op bestuurlijk gebied wel duide lijk aan het licht treedt. In 1945 werd de Poldercommissie inge steld en uit het voortdurend over leg ontstond een sfeer van ver trouwen. Thans, nu de leden van de Poldercommissie door de be volking gekozen zijn, hebben zij op zich genomen het algemeen belang te zullen dienen en dit te stellen boven eigen, partij- of vakbelang. Alle aangelegenheden, welke in een normale gemeente aan de Raad worden voorgelegd, zullen ook hier aan hun oordeel onderworpen worden en ook hun verantwoordelijkheid is in feite even groot als die van gemeente raadsleden. Door het stelsel van verkiezing is uiteraard meer aandacht ge schonken aan een evenredige ver tegenwoordiging van partijen, dan aan een zo doelmatig mogelijke vertegenwoordiging van de dis tricten. Spr. acht het daarom nuttig een band te leggen tussen de dorpscommissies (in wording) en de leden van de Poldercom missie, omdat niet alle centra in de Poldercommissie vertegen woordigd zijn. (Zie vervolg pag. 4) de dienst gemeentewerken, Ir. T. R„ die namens B. en W. de aanbesteding had gehouden en de bouw had gegund, werd twee duizend gulden boete geëist of 3 maanden hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. Als raadsman der gemeente trad op, Mr. G. W. van Driel uit Apeldoorn, die in zijn pleidooi toegaf, dat er weliswaar formeel een overtreding is begaan, doch ter verdediging o.m. aanvoerde, dat men spoedshalve is afgegaan op de toestemming van twee in stanties op dit terrein, de bouw- ïnspecteur van het onderwijs en de betrokken inspecteur van het L. O. De practijk had tot dusver geleerd, dat na hun toestemming mets meer aan het verlenen van de rijksgoedkeuring in de weg stond. De tengevolge van de ongunsti ge financiële ontwikkeling per 22 Mei getroffen nieuwe regeling, waardoor niet langer de ministers afzonderlijk, doch de gezamenlij ke ministerraad beslist, heeft ech ter later een spaak in het wiel gestoken. Aan de beide vorige overtredingen heeft in ieder ge val, aldus pleiter, de huidige di recteur part noch deel. Over 14 dagen uitspraak. AMERIKA VERWACHT NEW-TORK. 5 Sent. (A.N.P.) Volcens de New-York Times" wordt in een voor nolitieke func tionarissen van de E.C.A. be stemd memorandum verklaard, dat ..binnenkort in West-Europa een golf van arbeidsonrust moet worden verwacht", met als ge volg „winst voor de communisten en bemoeilijking van de herbe wapening". Het memorandum is aan het licht gekomen, aldus de „New- York Times", na de maatregelen van de Amerikaanse Senaat, waardoor de door de regering ge vraagde economische hulp aan West-Europa drastisch werd be perkt. Volgens het rapport is de oor zaak van de verwachte onrust de vermindering van de Europese levensstandaard door de herbe wapening, aldus de „New-York Times". In Den Haag is gisteren 'n jaar gevangenisstraf geëist tegen een 60-jarige medisch repetitor, die in Mei bij de Haagse recherche aangifte kwam doen van 't ver lies of de diefstal van een col lier parels dat hij een maand te voren voor f 20.000 had laten verzekeren. De recherche geloof de het maar half en bij een 2e verhoor viel de man door de mand. Het parelsnoer werd toen gevonden in het kippenhok ach ter zijn huis. Een psychiatrisch rapport noemt hem: verminderd toerekeningsvatbaar. EDE. Burgemeester J. J. G. Boot heeft zijn gemeente Dins dagmiddag verrast met een pri meur, die niet naliet zeer de aan dacht te trekken. Bij de huwe lijksvoltrekking van ds. G. Visser uit Avereest en mej. R. Haffmans uit Ede verscheen de burgemees ter, bij deze gelegenheid funge rend als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand, niet gekleed in deftig zwart in de trouwzaal, doch in een fonkelnieuwe, loodgrijze toga, gefestonneerd met donker fluweel en versierd met het in goud en blauw geborduurde ge meentewapen. Deze „nieuwe mode" zal in Ede in de toekomst een onderdeel van het decorum blijven vormen. ENSCHEDE. De gunstige fi nanciële uitkomsten van de FF- tentoonstelling zijn er de oorzaak van, dat de verhoging van de ge meentelijke gastarieven, waar voor B. en W. reeds een voorstel hadden ingediend, voorlopig is uitgesteld. B. en W. verwachten namelijk, dat het gemeentelijk garantiebedrag van f 150.000 voor de FF-tentoonstelling niet behoeft te worden aangesproken. Daarom zal het voorstel tot verhoging van de gastarieven eerst bij de behan deling van de begroting voor 1952 aan de orde komen. Hond bezorde zijn baas ernstige verwonding Toen H. M. P. gisteren met z'n fiets in de Vaillantstraat reed, sprong zijn hondje van een lage muur op zijn baas, die met zijn fiets kwam te vallen en 'n bek kenfractuur opliep. Adenauer naar Londen BONN. (A.P.). De Westduit- se kanselier Konrad Adenauer zal van 8 tot 13 October een bezoek aan Londen brengen. TEHERAN. De plaatsver vangend premier van Perzië, Hoessein Fatimi, heeft gisteren verklaard, dat Perzië hoopt de oliebesprekingen met Engeland te kunnen heropenen door het geven van een toelichting op het Perzische tegenvoorstel, dat twee weken geleden aan Richard Sto kes werd overhandigd. Deze toelichting zal worden vervat in een verklaring die pre mier Mossadeq Zaterdag in de Senaat voornemens is af te leg gen en die hij, na verkregen goedkeuring, Zondag in de Maj lis zal herhalen. In Britse en Amerikaanse kringen twijfelt men er echter aan of hij zjjn standpunt vol doende zal wijzigen om de Britse onderhandelaars naar Perzië terug te brengen. Fatimi zeide voorts, dat Tsje- cho-Slowakije om onmiddellijke levering van 500.000 ton olie heeft verzocht en om 2.5 millioen ton daarna. Polen heeft 700.000 ton gevraagd en Afghanistan zal 31.000 ton ontvangen uit de voor raad. De Sovjet-Unie had Perzië 500 ton papier beloofd, waarvan vol gens Fatimi reeds 70 ton ware* aangekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1