Nieuw Andrei Gromyko leed in Frisco een dubbele nederlaag Krachtige DUITSE formaties in het Europese leger Plan-Mansholt voor de Britten in geen geval aanvaardbaar TEXAS SNARLER (brombeer) nieuwste raketmotor DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Daling van de consumptie ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 Ik beheer jij beheert U.S.A. bestellen atoomvliegtuig Russische vertragingsactie abrupt verijdeld Britse vakbonden achter Attlee Toch weef invoer van kaas in U.S.A.? Beter laat.... Italië en West-Duitsland leveren elk 250.000 man Conferentie te Den Haag Te water geraakt en verdronken De buit zat onder de pannen Met haring en Goudse pijpen... - BIJNA NEDERLANDERS! Mgr. Riberi uit China verbannen WOUDE, 5 Sept. ippelen, eigenhei- eigenheimers 8,50 :s 88,10; doré 11; n 8,70; neerlanders 409; 1000 kg uien ve 10,50; 450 kg B 4,70; 8500 kg ,30; 34000 kg witte 0; 150 kg groene kg peen 11,70; nen 44—54; B 34 25—29; 1375 stuks 35—37; A II 25— 9—10. erste competitiedag t verrassingen niet een nederlaag voor ;wamen nog al eens en. Het gelijke spel i de Zouaven tegen op. Niettemin was lidaten, die het tot :n juist één puntje iet, ook hier wegen ijzen: P. de Haan, Hoorn; Th. v. d. •g. Nieuwh.str. 20, P. Th. Roodt, Zuid- Hoogwoud. AG 1 NIET INVULLEN 1 plaatsen, waarmede den beslist. ■an naam en adres veloppe NIET dicht- TBALPRIJSVRAAG" 2 uur aan het bureau IIJSWINNAARS EN AG" PUBLICEREN ee punten toegekend. spel, doch niet met beste raders (even- volgende prijzen be- jzen geen correspon- ROOTTE tot 4 regels) tsluitend voor kleine abiedingen en perso- el, dat zich aanbiedt. kp. gr. mt. pakkis- l (120 x 55), gesch. or emigr. G. de Wit. houtenstr. 19, Alkm. kp. in goede st. zijn- Jaarsma-haard. •ouwerstraat 6 te Alk aar. kp. gevr. naaimachine piano. Dekker, Spoor- raat 5, Alkmaar. angeb. voor heer zit- p.kamer, met of zonder tasion, in Alkm. Br. o. 12221, NHD. nog nooit van mijn blanke broeder dan ïannes Jacobus Fran- ik....", stamelde de lugh", zei nu de oude oont de domme geest ners driehonderd jaar zitten en te wachten lf gebood mij immers ;n ruimten daaronder, plicht, doch nu is de n hij het oude moede eeuwige jachtvelden, meld zijn. Hugh". last achterover. Drie- mogelijk. Die Indiaan Abonnementsprijs i 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—*; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 6 September 19bl 46e Jaargang No. 12264 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Regering, die mede ter be strijding van het onrustbarende tekort op onze handelsbalans, streefde naar een inperking van de consumptie, mag over de resul taten tot nu toe bereikt, niet on tevreden zijn. Bij de laatste duur- tegolf, door het loslaten van de subsidies op de levensmiddelen, welke duurtestijging toen maar door een gedeeltelijke loonsverho ging mocht worden gecompen seerd, streefde men opzettelijk naar een verlaging van het le vensniveau van ongeveer 5 pet., welke in hoofdzaak verkregen moest worden door een beperking van de consumptie. Welnu vol gens de jongste publicaties van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, welk bureau een onder zoek heeft ingesteld naar de reële consumptie per hoofd van de be volking, bleek, dat in het tweede kwartaal van 1951 dat consump- tieverbruik 10 pet. lager was dan in het 2e kwartaal 1947. Bij een indexcijfer 100 in 1947 bedroeg de totale consumptie in het eerste kwartaal 1948 98 en in het 2e kwartaal 104. Voor 1950 waren deze cijfers resp. 91 en 98 en voor het tweede kwartaal 1951 resp. 98 en 90. Nu geeft natuur lijk een dergelijk cijfer over een kwartaal nog niet voldoende hou vast om er voor de consumptie beperking betrouwbare conclusies uit te trekken. Want in het eerste kwartaal, bij de dreigende duur testijging, is er veel ingekocht, waarop natuurlijk, in het tweede kwartaal, toen men algemeen met grote voorraden zat, een reactie is gevolgd; er is toen heel wat minder gekocht. In het derde kwartaal heeft men nu weer de opruimingen gehad, waarbij het publiek ook nog al enige kooplust demonstreerde, zodat waarschijn lijk het cijfer straks over dit kwartaal wel weer wat gestegen zal zijn. Ook de vacanties leiden gewoonlijk tot stijging van de uit gaven, al is de algemene klacht van de vacantie-oorden wel ge weest, dat het totaal van de ex- tra-uitgaven voor ontspanning en snoep dit jaar belangrijk minder was dan vorige jaar. Trouwens, het C.B.S. zegt er nadrukkelijk bij, dat bij de geconstateerde ver laging van de consumptie, de ge notmiddelen de belangrijkste da ling aangaven, hoewel snoep meer dan drank en tabak. Nu kan wat de drank betreft, hiervoor een oorzaak gevonden worden in het feit, dat in het vooruitzicht van de dreigende accijnsverhoging, de laatste maanden nog al wat „in geslagen" was. Maar ook het feit, dat in de snoep-uitgaven een be sparing is ingetreden, is op zich reeds verheugend, al zullen waar schijnlijk de banketbakkers daar anders over denken. Wie er in elk geval genoegen aan zal beleven, dat is de minister van de woning bouw, Mr. In 't Veld. Want hij heeft dezer dagen in een rede te Leerdam nog eens opnieuw zijn oude stokpaardje beklommen van de noodzakelijke besparing op sn ep. tabak en drank, omdat, zo voegde hij er ditmaal aan toe, wij met de woningbouw anders niet uit het slop komen. De minister berekende, dat aan deze genot middelen per jaar in 1950 nog ruim 600 millioen is uitgegeven en als hij de helft van dit bedrag had, dan waren we, zo zeide Zijne Excellentie, met de woningnood uit de misère. Dit klinkt wel erg aanlokkelijk, maar toch vrezen we, dat deze „oplossing" van het woningprobleem weinig reëel is. Want het is uitgesloten, dat men de grote massa van ons volk tot zulke altruïstische opvattingen brengt, dat het zijn cigaret, borrel of gebakje laat staan om daardoor de woningzoekenden te helpen. Bovendien zien we nog niet goed, hoe minister In 't Veld de mil- lioenen in handen krijgt, die daar jaarlijks door bespaard zouden kunnen worden. Tenzij al deze mensen voortaan het geld, dat zij op deze genotmiddelen bezuini gen, naar de spaarbank brengen en dit bespaarde geld beschikbaar stellen voor de financiering van de woningbouw. Ve vrezen echter, dat voor en aleer het Nederlandse volk zo utopistisch gaat denken en han delen, er nog heel wat water door de Nederlandse rivieren zal moe ten stromen. In elk geval, als die 25 pet. van het Ned. volk, welke volgens de jongste publicaties van de Nipo momenteel nog altijd zon der woning zit, daarop zal moe ten wachten, dan zijn ze oud en zeker grijs vóór ze een woning hebben. Neen, we mogen al blij zijn, wanneer de nu door het C.B.S. ge constateerde reële consumptiebe perking van 10 pet. geen één- dagsvliegertje is, maar een blij vertje en dat het daardoor be spaarde bedrag een einde zal ma ken aan de zo zorgelijke toestand, nu de o n t sparing de spaar banken nog verdere afmetingen aanneemt. Want ook door deze ontsparing is de woningmisère be langrijker acuut geworden, aan gezien nu de spaarbanken prac- tisch zijn uitgeschakeld van het verstrekken van verdere geldle ningen. J. H. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben met de „Consolidated Vultee Air craft Comporation" te San Die- go in Californië een contract gesloten voor de bouw van een door atoomkracht voortbewo gen vliegtuig. De opdracht aan de fabriek geldt het toestel zonder motor. De atoommotor is in aanbouw bij de General Electric Com pany. SAN FRANCISCO (Reuter-A.P.) Aan de Russische actie om de Anglo-Amerikaanse suprematie op de Japanse vredesconfe rentie de voet dwars te zetten is gisteren abrupt een einde ge maakt. Met 48 tegen 3 stemmen keurde de conferentie het huis houdelijk reglement goed, dat door de beide Westerse mogend heden ingediend was. Het was een verpletterende slag voor de plaatsvervangende Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko, die gedurende de eerste twee uren van de conferentie reeds een nederlaag geleden had, toen hij voorstel de communistisch China tot de conferentie uit te nodigen. De Poolse plaatsvervan gende minister van buiten landse zaken Stefan Wier- blowski kreeg vijf minuten spreektijd. Toen hij nog be zig was er op aan te drin gen communistisch China uit te nodigen, stelde Ache- son hem er kort en bondig van in kennis, dat de vijf minuten om waren. De atmosfeer, waarin de vergadering gehouden werd contrasteerde heel sterk met de formele - openingsplech tigheid van Dinsdagavond, toen president Truman een rede uitsprak. Acheson moest gisteren de vergade ring zelfs eenmaal waar schuwen geen onnodig la waai te maken. Acheson werd vervolgens tot voorzitter van de con ferentie gekozen. Het communistische blad de „Daily Worker" heeft er gisteren op gezinspeeld, dat Rusland concessies inzake het Japanse vredesverdrag zat eisen als voorwaarde voor de hervatting van de Koreaanse wapenstilstands besprekingen. ICARTQ-5170 H 0; Muvereinlteih van Japan wordt erkend SBES 8ij de SovieMtoie ingelijfd Kort na 23 uur (Ned. tijd) opende Acheson de tweede ple naire vergadering. John Foster Dulles (Verenigde Staten) legde als eerste zijn ver klaring af. Hij zei dat het door Engeland en de V.S. voorgestelde vredesverdrag met Japan recht vaardig was en geen wraakne ming beoogde. Er was geen spoor van kwaadheid in het verdrag en de edelmoedigheid van de Ver. Staten jegens Japan berustte lou ter op het verlichte eigenbelang van de landen die het verdrag opstelden en de andere landen die het zouden tekenen. Dulles sprak woorden van lof over het werk van generaal Mac Arthur in Japan. BLACKPOOL (A.P.). Het congres der Britse vakverenigin gen heeft gisteren met overwel digende meerderheid een linkse resolutie verworpen die zich uit sprak tegen „Amerikaanse inmen ging" in de Britse politiek op het terrein van de internationale handel. De voorstanders van de resolu tie drongen er op aan, dat Enge land zijn handel met de Sovjet- Unie en Rood China zou uitbrei den. Zij leden de nederlaag met 5.213.000 tegen 1.795.000 stemmen. Tevoren had het congres met algemene stemmen zijn goedkeu ring gehecht aan een resolutie, waarin werd geprotesteerd tegen de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Spanje door Engeland. De Amerikaanse troepen zou den op verzoek van het Japanse volk in Japan blijven. Het zou te riskant zijn het land zonder verdediging te laten „in de nabij heid van agressors met grote mi litaire macht". WASHINGTON (A.P.). Zo als bekend hebben de beperkende bepalingen op de import van kaas vervat in een wetsontwerp op de prijscontrole protesten ont lokt aan de regeringen van Frankrijk, Denemarken, Italië, Nederland, Argentinië, Canada, Zwitserland en Nieuw Zeeland. De Amerikaanse vereniging van kaasimporteurs, die harerzijds met klem de intrekking van de be trokken wetsartikelen bepleit, heeft aan de senaatscommissie verzocht dit haar pleidooi teza men met andere wijzigingsvoor stellen in studie te nemen. Ook de departementen van bui tenlandse zaken en landbouw voe len weinig voor een beperking van de kaasinvoer. VADER EN KINDEREN MET BIJL ONTHOOFD ISTANBOEL, (Ass. Press). In Istanboel drong gisteren een man het huis van een schoenma ker binnen en onthoofde de be woner en zijn twee kinderen met een bijl. AXMINSTER, Engeland. (Ass. Press) Negen en vijftig jaar geleden vroeg William Arnold aan Eliza beth Drew: „Wil je met me trouwen?" Gisteren zei ze einde lijk tijdens de huwelijks plechtigheid in een Metho disten kapel: „Ja". Toen William in 1893 voor de eerste maal zijn vraag stelde, was hij 21 en Eliza beth 27. „Je bent te jong voor me! zei ze. William trouwde met een andere vrouw en het paar kreeg negen kinderen. De vrouw stierf vorig jaar. In Mei j.l. vroeg de thans 80-jarige William Elizabeth weer. De 86-jarige Elizabeth die ongehuwd was gebleven, stemde toe. FRIEZEN VLOGEN NAAR CANADA. Een vijftigtal Friezen, waaronder een gezin met tien en een met acht kinderen, ondernam gisteren per vliegtuig de reis naar Canada, waar zij meer bestaanszekerheid en een betere toekomst hopen te vinden. Het emigrerende gezelschap vertrok met autobussen uit Leeuwarden, waar voor het vertrek nog even dit plaatje werd gemaakt. (Eigen foto) 's-GRAVENHAGE Gisteren is uitvoerig van gedachten ge wisseld over het plan Mansholt. Bij de bespreking, die te Den Haag werd gehouden, waren onder presidium van Mr. J. Lint horst Homan Franse, Italiaanse, Deense, Engelse en Neder landse afgevaardigden aanwezig. Zoals men weet beoogt het plan-Mansholt de eenmaking der Europese landbouw. Dit plan gaat uit van de stel ling, dat de West-Europese land bouw een wezenlijkè bijdrage moet leveren tot herstel van de Europese economie onder hand having of verbetering van het levenspeil. Verhoogde productie, verminderde importen uit andere werelddelen, verlaging van kost prijzen, grotere bedrijfsdoelmatig- heid en vrijere uitwisseling van de producten behoren tot dit uit gangspunt. De Franse afgevaardigden pleit ten voor een Europese internatio nale autoriteit, en voor een begin van een marktregeling voor graan suiker, melkproducten en wijn. De Deense afgevaardigde stelde vast, dat de „hoge autoriteit" uit vertegenwoordigers van regerin gen en van landbouworganisaties zou moeten bestaan. Engelsen afzijdig Slechts de Engelsen lieten een dissonant horen in het ensemble van toejuichingen. Hun afgevaar digde deelde mede, dat Engelse deelneming aan het plan-Mans holt de levensstandaard van de Engelse boeren tot ver beneden het laagste industriële niveau zou brengen en voorts, dat Engeland nooit een „hoge Europese autori teit" zal accepteren. De eerste bijzonderheden van de „Snarler", Engelands nieuwste raketmotor, waaraan experts van Armstrong Siddeley sedert de herfst van 1947 in het diepste geheim gewerkt hebben, zijn thans bekend gemaakt. Naar zijn grootte kan deze motor de enorme kracht van ruim 900 kilogram schokken op de begane grond ontwikkelen. Het Hawker proefvlieg- tuig P 1072 met de raketmotor op het punt van opstijgen. De ruitvormige „schokgolven" die optreden bij snelheden groter dan die van het geluid en hier veroorzaakt worden dooi de „Snarler", kan men aan het einde van de staart van het toestel onderscheiden. LONDEN (Reuter-A.P.) Uit welingelichte b/on wordi vernomen dat de Britse regering besloten heeft de vorming van een Euro pees leger, waarin krachtige Duitse formaties zijn opgenomen, te ondersteunen. Het besluit, dat gisteren door het kabinet geno men is, betekent een breken met de traditionele Britse politiek zich te verzetten tegen militaire blokvorming in Europa. Het is duidelijk, dat Groot- Brittannië slechts schoorvoetend heeft ingestemd. Frankrijk zou minstens voor de helft van de manschappen voor het Europese leger zorgen, ter wijl 4iet minimum contingent van Italië en West-Duitsland voor elk 250.000 man zou zijn. De divisies van dit Europese leger zouden ongeveer 10.000 man sterk zijn. De V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben „in zeer aan zienlijke mate overeenstemming" bereikt over hun toekomstige ge meenschappelijke politiek ten aanzien van Duitsland. Groot-Brittannië heeft echter de Ver. Staten gewaarschuwd tegen het aangaan van een nieuw deelgenootschap met Duitsland zonder de zekerheid te hebben, VADER PASTE OP KANO VAN ZIJN ZOONTJE DELFT. Gistermiddag is te Delft de 34-jarige P. Bos in de Provinciale Vaart verdronken. Het zoontje van de man was in een kano aan het varen en kwam naar de kant omdat zijn vader hem een ijsje wilde laten kopen. Terwijl de jongen de ijs wafel ging halen, paste de vader op de kano. Hij raakte echter door onverklaarbare oorzaak te water. Toen het zoontje terug kwam, was hij onder water verdwenen. De politie heeft de man opgedregd. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. NANNO SJOERD 15 OF 22 SEPTEMBER TERUG ASSEN. De ouders van Nan- no Sjoerd Meinders, die 't proces in Bremen hebben bijgewoond, zijn in Assen teruggekeerd. De achtjarige jongen zal door Frau Ullner worden teruggebracht in gezelschap van een vertegen woordigster van de A.I.R.O. Hij wordt op 15 of 22 September in Assen verwacht. EINDHOVEN. De Eindho- vense gemeentepolitie heeft onder de dakpannen van een woning te Stratum een grote voorraad ge stolen voorwerpen ontdekt, o.m. drie fototoestellen, een belich tingsmeter, een tiental vulpennen en vulpotloden, horloges (waar van sommige gedemonteerd), gou den en zilveren sieraden, sigaren aanstekers, sleutels en snuiste rijen. Al deze dingen bleken ont vreemd te zijn door C. P. L. uit Stratum, die in Februari van het vorige jaar door de Eindhovense politie is gearresteerd. Weduwe van Louis Bouwmeester overleden AMSTERDAM. In de ouder dom van 82 jaar is te Amsterdam overleden mevr. J. Bouwmeester geb. de Boer, weduwe van de grote toneelspeler Louis Bouw meester. De teraardebestelling zal geschieden op Donderdag 6 Sept. a.s. te 2 uur op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amsteldijk te Amsterdam. dat dit deelgenootschap op een gezonde basis rust. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken deelde mee, dat het Britse stand punt vervat was in een persoon lijke boodschap, die minister Herhert Morrison onlangs aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Acheson zond. De herstelbetalingen De westelijke geallieerden heb ben heden een wet uitgevaardigd die de Duitse eigenaars definitief alle rechten ontneemt op Duitse bezittingen in het buitenland, welke als herstelbetalingen in beslag zijn genomen. De West-Duitse regering heeft hierop bekend gemaakt, dat zij het geallieerde principe, dat Duits particulier bezit in neutrale lan den in beslag genomen kan wor den voor herstelbetalingen, niet erkent. De regering publiceerde haar verklaring gelijktijdig met de geallieerde wet. KOREA-VRIJWILLICERS BEGIN OCTOBER THUIS 's-GRAVENHAGE. Onvoor ziene omstandigheden voorbehou den kan verwacht worden dat de vrijwilligers van het Nederlands detachement Verenigde Naties, die op 26 October 1950 onder com mando van wijlen luitenant-kolo nel Den Ouden naar Korea ver trokken, begin October a.s. in ons land zullen terugkeren. ROTTERDAM. „Wij zijn bijna Nederlanders geworden. We aten haring en rookten Goudse pijpen". Aldus vertelde ons een van de ruim 900 Ame rikaanse studenten, die zich te Rotterdam inscheepten aan boord van het s.s. „Volendam", dat gistermiddag naar Noord- Amerika vertrok. Twee maanden geleden arri veerden zij in ons land. Zij brachten de zomer in Europa door. De student, die ons 't boven staande vertelde, was een van een groepje, dat in ons land verbleef en de herinnering aan zijn bezoek droeg hij aan zijn voeten, namelijk witgeschuurde klompen. Verder scheepten zich onge veer 35 Canadese, 85 Duitse en 30 Nederlandse studenten in en in Le Havre zullen nog Franse, Italiaanse en Ameri kaanse studenten aan boord komen, zodat het totaal aantal passagiers dan circa 1100 zal bedragen. Er was een meisje, dat in deze twee maanden door elf landen had getoerd. Haar er varingen waren kort: „De mensen zijn overal gelijk, alle maal even vriendelijk". De Europese studenten, die nu naar Amerika zijn vertrok ken, zullen daar voor minstens een jaar aan een universiteit of college studeren. Tegen half vijf was de boot los van de kade en onder ge juich van over de railing han gende studenten kwam er'ge heel buiten adem nog een paartje aanhollen. Te laat? Eigenlijk wel, maar gelukkig lag daar het kleine bootje „Amerika" van de Holland- Amerika-Lijn, dat zijn grote broer achterna ging. De lad der van de „Volendam" ging uit, een klein klimpartijtje volgde en de boot was nog net gehaald. DE KONINGIN BIJ „HET TREKPAARD" DEN BOSCH. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin in gezel schap van de particuliere secre taresse van H. K. H. Prinses Wil- helmina, mej. Geldens, een be zoek gebracht aan de demonstra tie, die de Koninklijke vereni ging „Het Nederlandse Trek paard'" op de terreinen van het gemeentelijk veemarktbedrijf te Den Bosch organiseert. De minister van Oorlog en Ma rine, ir. C. Staf, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en de burgemeester van Den Bosch, mr. H. J. M. Loeff, woonden eveneens deze nationale show bij. HONGKONG (A.P.). Com munistisch China heeft gisteren de laatste band met het Vaticaan doorgesneden. Radio Peking maakte bekend, dat de apostolische internuntius Mgr. Anthony Riberi „permanent verbannen" zal worden. Mgr. Riberi bevindt zich sinds 26 Juni in Nanking in huisarrest. Het besluit om Mgr. Riberi te verbannen is de laatste phase van de communistische campagne om een „onafhankelijke kerk" te stichten, die los staat van het Vaticaan en slechts opdrachten ontvangt van de staat. I t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1