Skymaster „Overloon" vertrok met vijftig Friezen Amerikaans legeraalmoezenier stond z'n plaats af aan gewonde Een beheersgeschiedenis met een bijsmaakje Inzage der boekhouding van belastingplichtigen Meer dan tweehonderd „djongossen' 'n hele dag op de Hollandse kermis Conflict bij de opera Onzekerheid in 't „Heitelan" verruild voor toekomst in Canada Koninklijke zoen Ex-burgemeester van Hilversum stal (z'n eigen?) radio Emigratiedagen op „Drakenburgh Bijdrage van Ziekenfondsraad Ik huilde als een kind, toen ik hem over de sneeuw zag weghinken" Dronken directeur tolde over de weg Minister houdt voet bij stuk DONDERDAG 6 i ZPTEMBER 1951 PAGINA 3 (Van onze verslaggever)' Nog maar betrekkelijk kort geleden was Australië het land, dat bij de Nederlandse emigranten het meest in trek was. Er is thans echter zeer duidelijk een overschakeling waarneembaar op het land van Maple Leaf, Canada, waar men niet met een zo fataal woningprobleem heeft te kampen als in Australië. De Nederlander, met zijn diep geworteld gevoel voor huiselijke gezelligheid, schrikt terug voor het leven in barakkenkampen, waar rijp en groen, geschoold en ongeschoold, bij elkaar wordt gegooid. En zo kan men momenteel een verhoogde belangstel ling constateren voor Canada, dat vooral voor onze boeren bevolking zulke grote mogelijkheden biedt en waar men alleen maar kan komen wanneer het huisvestingsprobleem is opgelost. met acht kinderen, bevinden zich bij het gezelschap ook enkele jeugdige personen, die geheel zelfstandig de tocht ondernemen. De jongens Pol en Poelsma van Leeuwarden, resp. 19 en 20 jaar oud, van beroep bakker en elec- triciën, zijn neven van elkaar. Zü willen samen proberen in de landbouw in Canada iets te berei ken. Zo heeft ieder zijn eigen relaties aan de overzijde en zijn eigen toekomst-idealen, maar een paar dagen lang zullen zij zich allen nog min of meer als een grote Friese familie gevoelen, wier wegen zich in Montreal van elkaar scheiden. Op Schiphol. Tegen 7 uur, de vertrektijd van de Skymaster „Overloon" welke door Lissone Lindeman voor deze emigrantenvlucht was gecharterd werd door de luidsprekers een afscheidswoord gesproken namens de directie van de K.L.M., met de De emigrant voor Canda moet, voor hij kan vertrekken, in zijn nieuwe vaderland een werkgever en een huis hebben. Maar dat zijn natuurlijk niet de enigste proble men. Voor het moment dat de landverhuizers het vliegtuig bin nenstappen of de loopplank van de boot betreden, heeft er zich nog ontzaglijk veel afgespeeld. Voor de Friezen, die gisteren met een Skymaster van de K.L. M. een nieuwe toekomst in het verre Canda tegemoet ©ingen, was een groot deel van al deze zorgen overgenomen door het reisbureau Lissone Lindeman, dat ook deze emgirantenreis weer op perfecte wijze heeft verzorgd. „Welk een rompslomp de organi satie van een dergelijke reis voor de organisatoren medebrengt" zo deelde de technische verzorger, de heer A. Sonsma te Leeuwarden ons mede, „daar heeft de buiten staander slechts een flauw ver moeden van. Vooral de vier laat ste weken bezorgen je nachtmer ries", zo zei hij, „en tot aan de laatste uren toe kom je voor on verwachte moeilijkheden, welke op uiterst snelle wijze moeten worden opgelost". De Friese emigranten waren afkomstig uit Leeuwarden, Jou- re, Woudsend, Bakhuizen, Bu- rum en Tzummarum, terwijl zich in Amsterdam nog een Friese familie bij het gezelschap voeg de. Omstreeks half èên vertrokken de bussen met de adspirant-Ca- nadezen uit de Friese hoofdstad, om na een prettige reis met een uurtje rustpauze in Hoorn, op Schiphol het eindpunt van de reis in het oude vaderland en het beginpunt van de reis naar het nieuwe te hebben bereikt. De meeste van deze emigre rende Friezen hopen in Canada een goede toekomst in de land bouw te vinden, maar er zijn er toch ook bij, die m een ander beroep aan het werk gaan, zoals de heer A. Stelpstra uit Tzumma rum, die bakker is en het ook daar zal blijven. Hij is vorig jaar uit Indonesië terug gekomen. Zijn ouders wonen reeds sinds April in Canada en zijn zuster sinds 1947, zodat het geen wonder is, dat hij er nu met zijn vrouw ook naar ioe trekt. Behalve enkele grote gezinnen, n.l. dat van de heer Huitema uit Woudsend met tien kinderen en van de heer Dijkstra uit Joure In de Marktkirche te Hanno ver is Dinsdag het huwelijk voltrokken tussen Prins Ernst August van Bronswijk-Lune- burg-Hannover en Prinses Ortrud van Sleeswijk-Hol- stein Sonderburg-Glücksburg. Onder de vele gasten waren de koning en de koningin van Griekenland. Koning Paul van Griekenland kust de bruid tijdens de receptie. 6 SEPTEMBER: Gedachtenis van de Zondag Over de nederigheid raken we nooit uitgepraat en op deze dag nu het evangelie van de Zondag nog eens wordt herhaald, bezien wij deze deugd nog eens uit een andere gezichtshoek: er zijn onder ons maar al te veel, die hun schouders ophalen voor anderen. Goede Katho lieken verzekeren mij, dat ze met hun buren niet om kun nen gaan: want die pikken een elfuurs misje op de Zon dag en gaan alleen met Pa sen te communie. Anderen zeggen weer, dat mensen die wat eigenaardige praktijken in handel en wandel er op na houden, hun haren niet hebben. Is dat wel juist? Klinkt door dit alles heen met iets van de opmerking van de hooghartige Phari- zeeër: Mijn God ik dank U dat ik niet ben als de overi gen? De nederige mens zal ook de godsdienstig minderen tot zich trekken om hen te helpen. IN DESERTO. FRIES AFSCHEID OP SCHIPHOL Gisteravond vertrok voor de eerste maal vanaf Schip hol een vliegtuig met vrijwel allemaal Friese emigranten aan boord. Het was de Sky- master „Overloon"die om 7 uur koers zette naar Canada. Het was ook de eerste maal in de geschiedenis van Schip hol, dat bij, het vertrek van een vliegtuig het Friese Volkslied door de luidsprekers klonk. De Skymaster was speciaal voor deze tocht ge charterd door Lissone Linde man. beste wensen voor de toekomst in het nieuwe vaderland. Behalve de gebruikelijke Ne derlandse en Britse volksliede ren werd voor deze gelegenheid vervolgens ook het Friese volks lied ten gehore gebracht. De „Overloon", die een beman ning van tien koppen heeft, waar onder twee stewards en een ste- wardes, zal heden, Donderdag avond, omstreeks 19.20 uur Nc- derl tijd op de plaats van be stemming, Montreal, aankomen. Het toestel zal tussenlandingen maken te Shannon (Ierland), Meeks .IJsland) en Gander (New Foundland). Gezagvoerder is de heer Bellink, le piloot de heer Mc Tavish. De bagage van de emigranten kon, door de goede zorgen van de fa. Sip de Jong te Sneek, via een lofwaardige medewerking van Invoerrechten en Accijnzen te Leeuwarden, reeds enige we ken geleden verzonden worden. Dat dit voor hen van grote be tekens is, laat zich indenken. AMSTERDAM Voor de Amsterdamse politierechter, mr. L. de Blecourt, verscheen gisteren de 55-jarige ex-N.S.B.-burgemeester van Hilversum, G. J. H. F. uit Bergen (N.H.) onder beschuldiging van diefstaL Hem was ten laste gelegd, dat hij op 26 Januari j.L uit de woning van de 65-jarige ambtenaar bij het Beheers instituut W. de Jong te Hilversum een radiotoestel had wegge nomen. De onenigheid was ontstaan, toen na 5 jaar internering ex-burgemeester F. zijn vrijheid herkreeg en bij de familie de Jong in Hilversum het toestel ophaalde. Hij zei, dat het toestel van hem was. F. had vóór zijn arrestatie de familie de Jong goe deren in bewaring gegeven. Naar verdachte ter zitting ver klaarde had hij dit toestel om streeks 1937 bij een radiohande laar in Bergen gekocht. Intussen is deze echter overleden. Diens weduwe, gehoord door de politie, achtte het waarschijnlijk, dat het toestel door haar man aan ver dachte was verkocht, doch kon geen zekerheid verschaffen. Getuige de Jong verklaarde, dat hij het toestel had gekocht van een Canadees, vlak na de bevrijding, voor f 100.Aange zien hij naam en adres van deze Canadees niet kon opgeven, zeg gende, dat hij slechts wist, dat deze militair „Karl" genoemd werd, hield de politierechter hem in duidelijke termen voor, dat hij de waarheid van deze verklaring in ernstige twijfel trok. Getuige de Jong hield voet bij stuk en zeide, dat hij begreep hoezeer de schijn tegen hem was. Aangehouden Daarop dicteerde de politierech ter aan de griffier een verbaal van deze verklaring en nodigde de Jong uit dit te tekenen. De getuige deed dit, waarna de poli tierechter de zaak voor onbe paalde tijd aanhield en de stuk- ii VOORLICHTINGSWEEK WORDT DOOR MGR. HANSEN GEOPEND Van 1722 September a.s. zul len op het Gemeenschapsoord Drakenburgh te Baarn beschou wingen gehouden worden over het vraagstuk „Emigratie" en daarmede samenhangende pro blemen. Mgr. dr. J. Hansen, bis schop-coadjutor van Roermond, zal deze dagen openen. Als ver tegenwoordiger van de regering zal mr. ir. B. W. Haveman aan wezig zijn. Er zal o.a. gesproken worden over „De knelpunten bij de be volkingsspreiding in Nederland", „De Katholieke Kerk en de emi gratie in Nederland". „De Neder landse overheidspolitiek inzake emigratie", „De politieke en economische constellatie in de Angelsaksische landen", „De plaats van de vrouw in de emi gratie", „Immigratie en assimi latie in de wording van Noord- Amerika Australië en Nieuw- Zealand", „De godsdienstige voorbereiding en nazorg der katholieke emigranten.", „[Erva ringen in Canada". Van de inleiders noemer» wij drs. W. Kusters, prof. mr. L. Schlichting, drs. A. Wijffels, dr. P. Winkelman, mevrouw A. van de BrugRohling, mr. P. Blais- se. mgr. mr. F. Op de Coul, rec tor J. van der Hoogte, Th. van der Elzen O.Praem. Deze week is speciaal bedoeld voor hen, die inzake emigratie een voorlichtende taak te ver vullen hebben: daarnaast zijn er echter nog enkele plaatsen voor belangstellenden. ken in handen van de griffier stelde teneinde te laten nagaan of getuige de Jong meineed heeft gepleegd en voorts teneinde bij de Philipsfabrieken uit te zoeken, aan de hand van de stempels met eventuele nummers of andere co deringen op de lampen, of het intussen in beslag genomen radio toestel destijds geleverd is aan een radiohandelaar in Hilversum of in Bergen, althans in Alkmaar. (De radiohandelaar in Bergen betrok zijn toestellen steeds bij een radiofirma in Alkmaar.) AAN ALGEMENE ZIEKENFONDSEN 's-GRAVENHAGE. De staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) heeft besloten: De Ziekenfondsraad stelt over de jaren 1947, 1948 en 1949 een bedrag ter beschikking van elk ziekenfonds, dat in dit tijdperk: a. de inkomensgrens had ge steld op f 3750. b. degene, die om een andere reden dan wegens het overschrij den van de loongrens als ver plicht verzekerde werd afgeschre ven, desgevraagd, zonder wacht tijd en zonder bijzondere beper kingen, als vrijwillig verzekerde inschreef; c. de premie had gesteld op het bedrag, hetwelk door de di recteur-generaal van de prijzen als ten hoogste toelaatbaar was toegestaan, een en ander overeen komstig de algemene voorwaar den, waaronder uit het Vereve ningsfonds voorschotten in ge noemd tijdperk ter beschikking werden gesteld van de algemene ziekenfondsen. De Ziekenfondsraad is bevoegd te bepalen, dat een geringe af wijking van de voorwaarde, ge steld in artikel 1, onder c, niet leidt tot algeheel verlies van aan spraak op financiële steun. KONINGIN JULIANA OPENT KINDER SANATORIUM H.M. Koningin Juliana heeft Woensdag de opening bijgewoond vqji het kindersanato rium Sint Jozef heil te Bakel (N.Br.). Na de onthulling van een gedenksteen maakte de Koningin een rond gang door 't gebouw. We zien hier Koningin Juliana in gesprek met een der patiëntjes. SAN FRANCISCO (KNP). Staande op de kade van de grote Amerikaanse haven San Fran cisco wachtten wij ongedurig op het bekende gezicht, dat na zo vele maanden eindelijk tussen de honderden teruggekeerde Korea- vrijwilligers moest opduiken. Maar toen de laatste militair be pakt en bezakt de loopplank was afgedaald, hadden wc pater Larry Brunnert, de kleine legeraalmoe zenier van het derde bataljon, 32ste regiment infanterie, niet ge vonden. In de ontvangstloodsen ont moetten wij even later een an dere priester, die eveneens zo juist uit Korea in het vaderland was gearriveerd. Hij stelde zich voor als pater Maurice Powers C.S.C., aaimoezeneir bij de 7de divisie van het achtste leger. On middellijk vuurden wij onze vraag op hem af: „Weet u, waarom pater Larry Brunnert niet met dit transport is meegekomen?" Het gezicht van pater Powers betrok plotseling: „Ja, helaas ben ik daarvan op de hoogte. Pater Larry Brunnert wordt al sedert December van het vorig jaar ver mist". „Zondag 19 November belde hij me op uit het legerdepot in Cho- sin om te vragen hem een aan vulling van zijn noodvoorraad hosties en miswijn te zenden", zo begon pater Powers zijn ver haal. „Hij zei, dat hij kapelaan Jim Connors, de seculiere aalmoe zenier van het 31ste regiment infanterie had gezien, toen deze hielp bij het overbrengen van gewonde militairen over de be vroren rivier. Ik telefoneerde naar de luchtbasis en vroeg een der piloten op te stijgen en het benodigde boven het kamp van pater Brunnert uit te gooien. De volgende dag belde pater Larry mij terug en meldde de ontvangst van de voorraad. Hij vertelde, dat hij nu voor twee weken genoeg had". „Toen ik de volgende morgen probeerde om per telefoon con tact te krijgen met het 31ste en 32ste regiment, bleek de moeite tevergeefs te zijn. Niemand ant woordde. Alle militairen waren ingezet bij de strijd om de lucht en de marinebasis. Zij trachtten uit te breken". Evacuatie „Wij kregen bevel terug te trekken over de bergpas naar Poechon en vervolgens naar Ham- hung. Weer deed ik een poging om het legerdepot te bereiken, il' maar ze mislukte opnieuw. Nadat we tot Hamhung waren terugge trokken, .heb ik urenlang bij de controlepost, 15 kilometer ten noorden van de stad, gestaan, om de mannen, die terugkeerden van het depot, naar pater Brunnert te vragen. De temperatuur was drie graden onder nul. Ik her inner me nog als de dag van gisteren, hoe ik pater Martin Hoehn zag aankomen: dodelijk vermoeid en zijn gezicht gewond door de ijzige koude. Hij had pater Brunnert het laatst gezien op 22 November, terwijl deze de gewonden in het vliegtuig hielp. Zijn confrater, pater Reynolds, had hem nog gezien op de 27ste November". Verscheidene langstrekkende soldaten vertelden pater Powers, dat zij pater Brunnert nog op 28 November hadden ontmoet. Zij zeiden, dat pater Larry gewond was, maar niet in ernstige mate en verhaalden hoe de comman danten getracht hadden hem per vliegtuig te evacueren, maar pa ter Larry weigerde pertinent en stond zijn plaats af aan een zwaar gewonde militair. „Hij deelde zijn cigaretten aan iedereen uit", zeiden de soldaten, „en toen zijn cigarettenvoorraad was uitgeput, zei hij lachend: „Nu heb ik niets meer te geven, dan mijn zegen" en hij zegende ons". Vier niet-katholieke militairen spraken over „die wonderlijke kleine kapelaan, een kleine man met een vierkante kin", wiens naam zij niet kenden. Verschei dene soldaten en Rode-Kruis-hel- pers uit zijn regiment berichtten, dat pater Brunnert zijn laatste lichaamsreserve had gebruikt om zijn mede-gewonden te helpen tijdens die onbeschrijfelijke dagen iri de hel aan het front. „Toen hij ons zegende en, hoe wel hij zelf gewond was, van het vliegtuig wegliep, huilde ik als een klein kind", merkte sergeant James, een niet-katholiek, op te gen pater Powers. ROTTERDAM. Te IJssel- monde naderde gisternacht een auto uit de richting Rotterdam. Personeel van een surveillerende radiowagen van de politie zag de wagen via de middenberm naar Rotterdam terugkeren. De ma noeuvre werd herhaald en toen reed de wagen weer in de oor spronkelijke richting. De wagen ging er met een 80-km-vaart van door. Het nummer van de wagen was bekend en met assistentie van de Dordrechtse politie werd de 40-jarige directeur G. C. van E. in zijn woning te Dordrecht aangehouden. Na lang bellen werd zijn deur opengedaan. De man bleek dronken en werd naar Rot terdam gebracht, waar hij ter ontnuchtering door de politie werd opgesloten. 's-GRAVENHAGE. Op vra gen van het Tweede Kamerlid van de Wetering (C.H.) in ver band met het verlenen van inzage van boeken of andere bescheiden van belastingplichtigen na het opleggen van de aanslag in de inkomstenbelasting, heeft de mi nister van financiën schriftelijk het volgende geantwoord: Volgens artikel 70 der wet op de inkomstenbelasting 1914 is de daar omschreven verplichting tot het verlenen van boekinzage ge richt op het doel: staving van de aangifte van de juistheid der nadere inlichtingen te dezer zake. Dat deze stavingsplicht zou ver vallen nadat een aanslag is op gelegd, tegen welke aanslag niet is gereclameerd, kan de minister, nu een desbetreffende uitdrukke lijke wetsbepaling ontbreekt, niet inzien; het opleggen van een aan slag laat immers het feit, dat een zekere aangifte is gedaan en dat bepaalde beweringen zijn geuit, onaangetast. Ware het anders, dan zou de wet ongetwijfeld met het oog op de mogelijkheid van navordering te dezer zake een afzonderlijke verplichting tot het verlenen Van inzage van boeken, enz. hebben opgelegd. De minister kan dan ook de inspecteurs der belastingen niet Bijkantoren Canadese immigratiedienst in Noorden en Zuiden DEN HAAG De Canadese immigratiedienst zal binnenkort, in samenwerking met de stichting Landverhuizing, bijkantoren ope nen in Eindhoven en Heerenveen. Deze bijkantoren zullen worden opgericht om de adspirant-emi- granten de kosten van de lange reis naar Den Haag uit het Zui den en Noorden te besparen. APELDOORN. De bezoekers, die gistermiddag het „Prins Bern- harddal" voor korter of langer tijd als pleisterplaats hadden uit gekozen, zijn daar getuige ge weest van een niet alledaags schouwspel. 237 Javaantjes zijn er die beide dagen te gast ge weest, z.g. „djongossen" van de Kon. Rotterdamse Lloyd uit Rot terdam. Het grootste aantal hoorde thuis op het m.s. „Sibajak", dat twee maanden lang door de Rotter damse Droogdok Maatschappij onder handen wordt genomen om twee tochten naar Apeldoorn ge organiseerd. De „djongossen" konden het ongewone gebeuren vermoedelijk alleen in scheepstaal bevatten, want dagen tevoren hadden ze aan elkaar serieus de vraag ge steld: „Heb jullie al voor de auto bus gemonsterd?" Zelfs Iboe Mina Eenmaal in Apeldoorn, zorgden ze er voor dat diverse kermis attracties om beurten waren uit verkocht. „Je hebt er geen kind aan", zei de heer Wolvekamp van de Lloyd, hun Rotterdamse ver zorger, die ze met „Toean Pol- kam" aanspraken. Hij kan ook het tegenovergestelde, maar dan de inlandse kokkin, die al tien- .in gunstige zin hebben bedoeld, tallen jaren Rotterdam tot woon plaats heeft en zo'n beetje als moeder van de jongens fungeert, was komen vragen mee te mogen gaan, wat natuurlijk direct werd goedgevonden. En zo hadden ze dan gisteren hun mooiste Europese pakje aan- het eerste deel van "een in vier getrokken, dat verscheidenen hun- etappes uit te voeren restauratie ner tot een ware gentleman te ondergaan. En om deze schepe- maakte. In de vroege ochtend lingen, die zich al die tijd in de hadden ze een best plaatsje in kraton van de Lloyd moeten bezig een van de bussen gezocht, waar enige dames werden zelfs vergast houden, enige afleiding te bezor- ze spoedig rustig zaten te sabbe- op een Babylonische toren van gen en hen ook met een deel van len op de ulevellen, waarvan dozen, gevuld met nog bruikbare ons land kennis te doen maken, ieder een zakje vol had meege- resten van hun lang niet schrale had de maatschappij o.a. deze kregen. lunch. want meer nog dan de Neder landse jeugd dolden zij in de autoscooters, de motorbootjes, op de rutschbaan en in het spook huis. Alleen voor de lachspiegel schenen ze iets van heilige eer bied te hebben. Slechts enkelen waagden zich er voor, maar trok ken dan spoedig af zonder een spier vertrokken te hebben. Bij hun vertrek gaven ze gul hartig de overgebleven bonnen aan de Nederlandse jeugd en in overeenstemming met de in die vragen gevolgde gedachtengang instrueren. Ten overvloede wijst de minister er echter op, dat uit de wet voortvloeit, dat de termijn, binnen welke boekonderzoek enig effect kan hebben, wordt be grensd door de mogelijkheid van navordering en strafvervolging. Romero verloor zijn Europese bantamtitel In een gevecht over 15 ronden, dat te Glasgow werd gehouden, won de Schot Peter Keenan de Europese titel in het bantamge- wicht door een puntenoverwin- ning op de titelhouder, de Span jaard Louis Romero. POES WERD KWAAD TREVIGLIO, Italië, (Ass. Press). Een poes, die vijf gezichten over de prullemana gebogen zag, waarin zij haar kroost ter wereld had ge bracht, liet zich niet onbe tuigd. Zij vloog de nieuws gierigen aan. Deze moesten zich alle vijf in een zieken huis laten behandelen. PAUL PELLA HEEFT ONTSLAG GENOMEN AMSTERDAM. Van de zijde der Nederlandse Opera te Am sterdam deelt men ons het vol gende mede: Diepgaand verschil van mening ten aanzien van punten, die het beleid van de Nederlandse Opera betreffen, heeft geleid tot een conflict tussen het bestuur van deze instelling er» haar muziek directeur, Paul Pella. Tengevol ge daarvan heeft de heer Pella zijn verbintenis met de Neder landse Opera beëindigd. Dit is door het bestuur aan vaard onder dankzegging voor de vele diensten, die de heer Paul Pella aan de Nederlandse Opera heeft bewezen. SMOKKELAARS KREGEN KOUS OP DE KOP De Economische Politierechter te Haarlem heeft gistermorgen een uitgebreide smokkelaffaire in nylonkousen berecht, die in dertijd, volgens mededeling van de officier van justitie, het land ongeveer 12.000.aan niet be taalde invoerrechten heeft ge kost. De 43-jarige vertegenwoor diger J. van E. uit Haarlem was de hoofdverdachte. Hij ontkende de punten van de ten laste leg ging, doch een handelsagent uit Bloemendaal bijvoorbeeld er kende voor 30.000.kousen van verdachte te hebben betrok ken. Een andere getuige uit Aer- denhout had voor f 4000,ge kocht en een derde grossier in kousen voor een bedrag van 16.000.—. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, eiste een gevangenis straf van drie maanden tegen Van E.. die daarop door de politiercehter, mr. B. Junge, con form de eis werd veroordeeld. Degenen, die de gesmokkelde kousen van Van E. hadden ge kocht, werden tot geldboeten, variërend van ƒ800- tot ƒ100.- subs. twee maanden gevangenis straf, veroordeeld en verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen goederen. HIJ HAD CEEN ONDERDAK De 65-jarige J. H. van B„ die geen woon- of verblijfplaats heeft,, dacht aan de naderende winter, toen hij zich Dinsdag avond bij de Haagse politie meldde met de mededeling, dat hij even te voren een fiets had gestolen in de Malakkastraat. Hij voerde het voorwerp van de diefstal aan de hand mee en sprak de hoop, uit dat de recher che zo vriendelijk wilde zijn hem op te bergen NIEUW NEDERLANDS RECORD VAN HANS HARTING Tijdens districtwedstrijden, die Woensdagavond op de Sintelbaan te Amsterdam werden gehouden, is de AAC-er, Hans Harting, er in geslaagd het Nederlands record over 2000 meter hardlopen met 1.8 sec. te verbeteren en te bren gen op 5 min. 19.6 sec.. Het oude record stond op naam van Frits de Ruyter met een tijd van 5 min. 21.4 sec. en werd op 26Juni 1946 te BrUssel gevestigd. Blackpool werd geklopt door Preston N.E. De resultaten van de Woensdag gespeelde wedstrijden in de En gelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalLiver pool 0—0; ChelseaDerby County 01; Manchester UnitedCharl ton Athletic 32; Portsmouth Manchester City 10: Preston North End—Blackpool 31; Sun derlandAston Villa 1—3; West Bromwich Albion NewOaistle United 33. Tweede divisie: BarnsleyLuton Town 12; Doncastey Rovers Brentford 12; EvertonNot tingham 10. MAUREEN CONOLLY AMERIKAANS KAMPIOENE In de dames-finale van de Ame rikaanse enkelspel kampioen schappen te Forest Hills won Maureen Conolly melt 63, 16, 64 van Shirley Fry. De 16-jarige Maureen is hier mede de jongste titelhoudster in de geschiedenis van het Ameri kaanse tennis. In het Operagebouw van San Francisco heeft president Tru man Dinsdagavond met een rede de conferentie voor een vredesverdrag met Japan geopend. President Truman tijdens zijn toespraak. Rechts: Dean Acheson, de Amerikaanse staatssecretaris, die applaudiseert als Truman de politiek van Mac Arthur tijdens de bezetting van Japan prijst. (Telefoto, radiografisch overgebracht)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3