Twee tinnetjes bier: afscheid van de schuttersput Squadron 322' naar Soesterberg Veilig fietsen door het donker Gec Gallup-enquête doemt Labour tot verliezer Viva fori BANDJIR OVER JAVA VV//T7 Dussel schrijft uit Korea ,/t Waren fijne kerels Conservatieven favoriet RADIO "PI IRSOVERZICHT Naar wij vernemen: De Duitse belastingbetaler is al precies als alle anderen u Wit achterspatbord verbeterd door oplichtende strip WOL ZIJDE Scheepsberichten door Leo Broeksmit Niei maar DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 's-GRAVENHAGE De le luitenant Wim Dussel heelt uit Korea het volgende geschreven aan de Legervoorlichtingsdienst: Ik heb U in de afgelopen maanden verteld van de belevenissen van onze Nederlandse soldaten in Korea, onze vrijwilligers, die wel eens „de mariniers van de tweede divisie" genoemd wer den. Temidden van zoveel Amerikanen had ik U allang eens wat over onze wapenbroeders moeten vertellen, die „Yankees", die, al hebben we dan ook allen hetzelfde uniform, al dragen we dezelfde wapens en dezelfde Indianenkov op onze linker mouw, toch altijd in een oogopslag te onderscheiden zijn van ons, door dat typische „iets", dat je niet kunt omschrijven. Het zijn mensen met hun grote en hun kleine fouten als wij, met hun goede en minder goede eigenschappen, met hun grote en minder grote dapperheid. Och, mensen zijn allemaal men sen en waarom zouden zij zoveel anders zijn? Ik wil u nu van één Ameri kaan vertellen. Een heel gewoon verhaal, maar ik vond het de moeite waard om het u te laten weten. Een mens is maar een mens. Daaraan dacht ik, toen ik op 6 Augustus de laatste soldaat van het N.D.V.N. naar beneden zag komen van de meer dan duizend meter hoge ..Tjot" waarop het bataljon zijn posities had inge nomen. De soldaat, die laatste, liep naast me het glibberige, kronkelige en altijd weer smalle pad af naar beneden. HM was nog té veel verbaasd eigenlijk, dan dat hij veel kon praten. We kwamen langs allerlei foxholes, die nu door onze Amerikaanse wapenbroeders werden ingeno men. Ze keken ons aan en rie pen: „Rotation eh" lucky boys!" („Afgelost hè; wat 'n mazzel!") en veegden hun natte gezichten af van de regen. Iedereen riep wat en je kon aan hen zien dat ze het ons van harte gunden, al hoorde je soms dan ook alleen maar een diepe zucht bij wijze van afscheidsgroet Toen stond er een kleine yank op uit zo'n gat-in-de-grond met water en zei: „Hier, laten we er op drinken, son" en hij haalde bij zijn voeten twee „water- gekoelde" tinnetjes bier weg en bood mijn soldaat er een aan. Samen dronken ze het bier en ik was niet zo goed of ik moest ook een slok nemen. Toen moes ter» we weer verder, naar bene den. Mij hield de Amerikaan nog even staande en toen zei ie, met een stem, die anders dan anders klonk: „Wish 'em good luck, sir. Please, to all of them: good.... luck. They were fine men sir we'll never forget that". („Wens je het beste, meneer, t Beste, werkelijk voor hun alle maal. 't Waren fijne kerels, me neer en dat vergeten we nooit meer.") En hij gaf me de natte hand en drukte die. Die woor den en dat gebaar zeiden meer dan alle complimenten van alle generaals tezamen. Toen stapte hij weer in het water van z'n foxhole. Het laatste dat ik zag was z'n helm. Het gezicht was niet te zien. Het keek in de rich ting van de vijand. „We moeten opschieten, anders zijn de trucks weg" zei de sol daat. En even later: „Aardig idee van die Amerikaan hè? Hij had die twee tinnetjes bier hele maal van beneden mee naar bo ven gesleept. En hij vond het rot. dat we weggingen. Ja, een mens is altijd maar een mens, dat zie je nou weer...." KATH. ONDEROFFICIEREN JUBILEREN DEN HAAG (KNP). Het is 25 September 40 jaar geleden, dat een heel klein groepje Katholieke onderofficieren te Amersfoort het initiatief nam om een Katholieke onderofficieren-vereniging op te richten. Als schutspatroon werd gekozen St. Martinus. Dat er leven in St. Martinus zit moge blijken uit het feit, dat voor de tweede wereldoorlog het aantal leden een goede 350 beliep en thans de 1500 te boven gaat. Er bestaat dus volop reden tot dankbaarheid on het is daarom, j dat het hoofdbestuur meent dit jubileum niet onopgemerkt te mogen doen voorbijgaan. De feestelijkheden wil men doen samenvallen met de jaar lijkse algemene vergadering te Arnhem. De aldaar gevestigde af deling viert overigens haar 40- jarig bestaan. Het belooft van 24 tot en met 26 September een groots opgezet festijn te worden. 24 en 26 September worden in hoofdzaak besteed aan de verga deringen, terwijl 25 September de feestelijkheden zullen plaats vinden. PROGRAMMA VRIJDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VA RA, 10.30 VPRO, 21.00 VARA 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.18 Gramo- foonmuziek, 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gra mofoomnuziek (9.309.35 water standen); VPRO 10.00 „Kinderen en mensen", causerie, 10.05 Mor genwijding, VARA 10.20 Gramo- foonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Sopraan en piano, 11.00 Voordracht, 11.20 Gramofoonmu». AVRO 12.00 Dansmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Gramofoonmuziek, 12.45 Sport en prognose, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek, 13.20 Orkestconcert, 14.00 Kookpraatje, 14.20 Alt en gitaar, 14.50 Voordracht, 15.10 Kamer orkest, VARA 16.00 Lichte muz., 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Film programma, 17.20 Gramofoonmu ziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicita ties, 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 Meisjeskoor, 19.15 Prijzen- praatje, VPRO 19.30 „Een sterk volk", causerie, 19.50 Reportage, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespre king, 20.10 Gramofoonmuz., 20.30 „Benelux", causerie, 20.40 „De Nieuwe Kerkorde", VARA 21.00 Klankbeeld t.g.v. de Internationa le Coöperatiedag 1951; 21.20 Orgel en klein radiokoor,21.45 Buiten lands overzicht, 22.00 Lichte mu ziek, 22.25 Gesproken Portret; VP RO: 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avondwijding, VARA 23.00 Nieuws, 23.15 Sport, 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gramofoonmuz., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Ge wijde muziek, 8.45 Gramofoonm., 9.15 Voor de zieken, 9.30 Concert gebouworkest, 10.30 Morgendienst 11.00 Pianorecital, 11.30 Gramo foonmuziek, 11.55 Idem, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Kamerkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 13.45 Gramo foonmuziek, 14.00 „Vroegbloeien- de bolgewassen voor de tuin", causerie, 14.15 Lichte muziek, 14.45 Gramofoonmuziek, 15.00 Voordracht, 15.20 Marinierskapel, 16.00 Residentie-orkest, 16.30 Gra mofoonmuziek, 16.40 Voordracht, 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd, 17.30 Friese voordracht, 17.45 Pianoduo, 18.00 „In dienst van het Vaderland", reportage, 18.10 Bariton en orgel, 18.30 „Wij nodigen U uit", causerie 18.45 Vo caal kwartet, 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Regerings uitzending: Verklaring en toe lichting, 19.35 Radiokrant, 19.55 Nieuws, 20.00 Orkestconcert, 20.30 Gramofoonmuziek, 20.45 „De dag der Duitse kerken", causerie, 21.05 Vocaal ensemble en orgel, 21.30 Radio Philharmonisch orkest, 22.30 Kunstbeschouwing, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte muziek, 23.50—24.00 Gra mofoonmuziek. LONDEN, (K.N.P.) Het Gal- lup-instituut heeft dezer dagen de resultaten gepubliceerd van een onlangs gehouden opinie-on derzoek onder de Engelse bevol king, welke partij in Engeland naar haar mening bij de eerst volgende verkiezingen de over winning zou behalen. Het resul taat is voor de leiding van de Labour Partij zeer ontmoedigend geweest, want het bleek, dat 50 procent der ondervraagden bij de volgende verkiezingen op de Conservatieve partij zouden stem men. Slechts 38 procent bleven trouw aan Attlee c.s. Volgens het in Engeland gel dende kiessysteem zo een resul taat als door Gallup aangegeven, de Conservatieve partij stevig in het zadel zetten. De uitslag was eigenlijk nog verrassend, omdat enige maanden geleden de soci alisten nog favoriet waren. De oorzaak van deze omzwaai is volgens de enquete de stijging van de kosten voor het levenson derhoud. 56 procent van alle on dervraagden maakten zich over de prijsstijgingen zeer ongerust en de meesten zijn van mening, dat de Conservatieven beter in staat zouden zijn deze duurte- stroom op te vangen. Opmerke lijk is, dat veertig procent van de arbeiders ook conservatief zou stemmen. In politieke kringen van Enge land is men steeds zeer gevoelig voor de uitslagen van het Gal- lup-onderzoek. Men zegt wel, dat zij geen zeker bewijs vormen voor de komende verkiezingen, doch ook in regeringskringen voelt men thans aan, dat men het volk niet meer geheel meeheeft. Openlijk geven zij toe, dat de ontevreden heid onder het volk tamelijk groot is. D resultaten van de enquete hebben natuurlijk ook weer ge leid tot eindeloze discussies over de vraag of en wanneer er nieu we verkiezingen zullen worden gehouden. Sedert de Labour Par tij in Februari van het vorige jaar met een zeer geringe meer derheid van stemmen de regering op zich nam, heeft men niet op gehouden over dit vraagstuk de IETS LEVENDIGER MARKT AMSTERDAM, 5 September. „Feature" van de beurs was wederom de staatsfondsen-markt. Nog steeds opeTeert hier een fir ma als de voornaamste koper van de conversdelening. Bovendien was er vandaag blijkbaar enige vraag tegen middenkoers, want als eerste notering kwam 82 3/4 uit de bus, tegen gisteren een slotkoers van 813/8. Wel volgde er aanvankelijk een reactie tot 813/4. doch toen de aankopen werden voortgezet, trok de koers aan tot 82 1/8. De overige staats fondsen waren in navolging hier van eveneens vast gestemd. ■\foorts hadden vandaag zowel aandelen Koninklijke als Unilever onder buitenlands aanbod te lij den. Laatstgenoemd fonds is in twee dagen met 5 punten gedaald tot 2281 /2. Olies golden vandaag 284 1/2 (285 3/4). De fluctuaties bleven echteT zeer beperkt, name lijk nog geen heel punt. De ondertoon in de overige sectoren was vandaag gunstig. Met name de cultuuraandelen, die deze week vrij zwak lagen, kon den zich vandaag behoorlijk her stellen. waarbij de leidende soor ten circa drie punten avanceer den. Ter beurze is men van oor deel, dat de tot nu toe gepubli ceerde zeer gunstige productie cijfers over Augustus in recht streeks verband staan met de zui veringsacties in Indonesië. Hier aan werd deze betere stemming dan ook grotendeels toegeschre ven. Scheepvaartpapieren openden „een fluitje beter", zoals de uit drukking in deze afdeling luidt. Hierna trokken de koersen nog verder aan, zodat met winsten van 1 tot 3 punten gesloten werd- meest gewaagde speculaties te doen. De revolte van Bevan in de lente van dit jaar gaf een nieuwe stoot aan de eisen tot stemming. Thans is men alge meen van mening, dat Attlee geen andere keus overblijft dan nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Men noemt reeds twee data, October van dit jaar of Mei van het volgende jaar. In Labour-kringen geeft men de voorkeur aan October, omdat het herbewapeningsprogram, de dreigende inflatie, de prijsstijgin gen, de kolencrisis, de verslech tering van de betalingsbalans en de daarmede gepaard gaande da ling van de populariteit der La bour partij bij verkiezingen wel licht tot een catastrophe zouden kunnen leiden. Attlee hult zich in stilzwijgen. Toen dezer dagen een van zijn naaste medewerkers, Norman Dobbs, voorspelde, dat de verkie zingen op 25 October zouden ge houden worden, werd deze voor spelling noch tegengesproken, noch bevestigd. Een ander resultaat van de GalIup-cnquete is niet minder in teressant. Daaruit blijkt name lijk, dat niet Churchill bij een eventueel succes van de Conser vatieven de regering zal leiden, maar Anthony Eden. Het is na melijk gebleken, dat de populari teit van Eden die van Churchill langzaam maar zeker voorbij streeft. overleed te Ede in de ouder dom van 83 jaar de heer Riens Balt, de ontwerper van het naar hem genoemde stenographic-sy- steem Riens Balt; was de heer Th. Spierings, stu dent in de rechten en wonende te Den Bosch, de vijftigduizendste bezoeker van de tentoonstelling „Bourgondische Pracht", die in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden; is de motorrijder J. C. V. uit Amsterdam, die Maandagavond op de Amersfoortseweg in botsing kwam met een auto en daarbij ernstig werd gewond. Dinsdag avond overleden; werd te Amsterdam de stich ting „Waarborgfonds" voor het kruideniersbedriif opgericht; kwamen gisteren voor de eerste maal 400 psychiaters te Leiden bijeen voor de opening van het Congres voor Psycho-therapie; stierf gisteren op 79-jarige leef tijd te Laren dr. van der Hoeven Leonard, bekend publicist en oud neus-, keel- en oorarts. Alle werkzaamheden, welke direct betrekking hebben op de vluchten, die door de K.L.M. worden uitgevoerd, zijn samen gevat in de woorden „Operationele gedeelte K.L.M.". De zorg voor passagiers en bemanning der vliegtuigen, het in- en uitladen der bagage, het radiografisch contact tussen de toestellen en de grondstations en vele andere zaken behoren tot deze zeer belangrijke tak van dienst. Boven het z.g. „bagage-treintje", bestaande uit speciale wagentjes, waar- m.ede de koffers en tassen der luchtreizigers van en naar de vliegtuigen worden vervoerd. Foto onder: een grond-stewar dess bezig met het controleren der namen van passagiers, die zich naar het vliegtuig begeven. Een collega (geheel rechts) verstrekt lectuur. Dit gebeurt slechts op bepaalde lijnen. BONN Zoals elke fatsoen- lijke staatsburger van elk fat soenlijk land heeft ook de Duitser zijn jaarlijkskwantum aan belasting op te brengen. Op dit punt denken de Duit sers echter juist als alle andere Europeanen en de Minister van Financiën in de Duitse Bonds republiek, Dr. Schaeffer, heeft gepeinsd naar wegen, die het betalen van die belastingen wat aantrekkelijker moeten maken. Wel, dr. Schaeffer heeft er iets op gevonden. Hij laat nu films, brochures en rtidio-uit- zendingen verzorgen, waarin hij laat zien wat er met het goede geld van de belastingbe taler wordt uitgespookt. Hij hoopt nu, dat zijn onderhori gen, na van zijn films te heb ben genoten, met een minder zuur gezicht zullen komen of feren. Maar dr. Schaeffer heeft ook andere dingen gedaan om zijn populariteit te verhogen. Zo wil hij niet ingaan op het ge allieerde advies om de inkom stenbelasting te verhogen. En om de portemonnaie van de kleine man te ontzien, zoekt hij thans een vergoeding in. het gebruik van de beroemde „Autobahne". Als dit idee doorgaat, zullen de gelukkige bezitters van een auto in to taal honderd millioen extra moeten opbrengen. Allen zijn over dit edele voor nemen zeer gesticht, behalve dan de automobilisten. Zij heb ben al eens in massa een cla- xongehuil in de hoofdstad aangeheven en nu dit protest niet heeft geholpen, dreigen zij de autobanen links te zul len laten liggen. Dat zou op een complete verstopping van de „gewone" wegen uitlopen. Of de Minister aaar óók een film van zal laten maken Hef roemruchte Squadron 322, dat vanaf 194S op de vlieg basis „Twenthe" gestatioimeerd was, is per 31 Augustus overgeplaatst naar de basis Soesterberg. Vanaf die datum is op „Twenthe" uitsluitend de jachtvliegschool gevestigd, welke de Beechcrafts en de straaljagers ter beschikking heeft. Tijdens een officiële plechtig heid, welke in het Zuidkamp plaats had, nam .de commandant van „Twenthe". majoor Jhr. R. Wittort van Hoogland, afscheid van het Squadron en gaf hij het de beste wensen mede voor de toekomst. Tijdens de oorlog behaalde het Squadron grote successen op bij na alle gevechtsfronten. Vooral tijdens de Duitse acties met V- wapens, werden verscheidene van deze gevaarlijke projectielen on schadelijk gemaakt. Vanaf Augustus 1944 nam het Squadron deel aan de opmars van het Geallieerde leger in Sinds 1935 is in Nederland het witte achterspatbord, dat tot doel heeft de wielrijders bij duisternis een betere zichtbaarheid te verlenen, verplicht gesteld, een maatregel die door Frankrijk, Engeland en Zweden is overgenomen. De ervaringen van vele auto mobilisten, die tot de ontdekking waren gekomen dat fietsende dames bij duisternis gemakkelijk te onderscheiden waren door hun lichte kousen, hebben in wezen geleid tot het instellen van deze beveiligingsmaatregel, die zeer zeker niet overbodig is Op practische gronden is de Toeristenbond A.N.W.B. er ech ter van overtuigd geraakt, dat dc wettelijk voorgeschreven be veiligingen aan het rijwiel nog niet voldoende zijn en nog niet tot de maximaal-mogelijke zicht baarheid hebben geleid. Velen nemen het met dat witte spatbord niet zo nauw: vaak is de verf geheel of gedeeltelijk verdwenen of vervaagd en de witheid is daarmee problema tisch geworden. Daarenboven heeft de ervaring geleerd, dat het eveneens verplicht gestelde achterlichtje een uitermate kwetsbaar onderdeel vormt, vaak defect is en daardoor de berijder aan grote risico's blootstelt. Hoe wel vrijwel iedere fietser van oordeel is, dat het achterop ko mende verkeer hem ook op een donkere weg gemakkelijk in het licht van de koplampen waar neemt, is dit in de practjjk he laas geenszins het geval. Het is dan ook duidelijk, dat de verkeersveiligheid er ten zeerste mee gebaat zal zijn, wanneer de fietser-bij-avond nog beter zichtbaar kan worden ge maakt. Dp plastic-industrie heeft reeds geruime tijd aan dit probleem aandacht besteed en getracht materiaal te vinden dat zich bij avond witter toont dan witte verf, aangezien in de praktijk gebleken is, dat zelfs pas-aan gebrachte witte verf in bet licht van koplampen een enigszins grijs effect oplevert. Óok de A.N.W.B. heeft bij verschillende reflectie-proeven geëxperimenteerd met oplichtend materiaal op rijwielachterspat- borden. proefnemingen, die in verkeerskringen sterk de aan dacht hebben getrokken. In het „transferlight" heeft de Bond thans een materiaal ge vonden. dat zowel overdag als bij avond helder wit is en daarbij tevens nog wit oplicht, wanneer het door autolampen wordt be schenen. Deze „transferlight" stroken 4 cm. breed en 10 cm. lang welke zonder enige moeilijkheid op het schoongemaakte achter spatbord kunnen worden aan gebracht, gaat de A.N.W.B. in het belang van dc verkeersveilig heid thans krachtig propageren. De strips bestaan uit een acht tal verschillende lagen oplich tend materiaal, zijn bestand te gen weer en wind en blijven volledig hun werking behouden. Door deze strips, waarmede men VOOR HET GEHEIM De ervaren textiel vakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne Btof het speciale alkahvrije wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook ao te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ, IS VEILIG ALKALIVRIJ VOOR in Amerika reeds uitstekende ervaringen heeft opgedaan, in ons land te introduceren, hoopt de A.N.W.B. te bereiken dat de talloze. Nederlandse wielrijders bij duisternis een betere bescher ming zullen verkrijgen. Een betere zichtbaarheid van de fietsers is op de vele wegen met gemengd verkeer een klem mende eis. een zaak waarmede leven en dood gemoeid kunnen zijn. KABELJAUW-RECORD SCHEVENINGEN. De Scheve- ningse loggers die met het trawl- net op verse haring vissen van gen opmerkelijk veel kabeljauw. Trok reeds in het begin van de week de Sch 248, die in één trek 600 stuks ving de aandacht; gis termorgen bracht de Sch,63 1300 stuks aan de markt, in één trek gevangen. De recordhouder is echter de logger Sch 3, die 1500 stuks in één trek ving. Frankrijk. Later werd het uitge rust met duikbommenwerpers. In April 1945 werd het Squa dron naar Twenthe overgeplaatst om na de wapenstilstand naar Duitsland te worden gedirigeerd, waar het in December 1946 werd ontbonden. Het eskader bestond bii de op richting reeds voor het grootste gedeelte uit Nederlanders en het was derhalve voor de hand lig gend, dat, toen in 1946 een Ne derlands eskader gevorderd moest worden, dit ter ere van het be roemde Squadron 322 dezelfde naam kreeg toebedeeld. Het Squa dron werd toen nog ingezet in Indonesië en in begin 1950 keerde het terug naar Nederland. Het staat thans onder commando van kapitein-vlieger jhr. B. Sandberg, die niet bij de af scheidsplechtig heid aanwezig kon zijn, omdat hij buitenslands vertoeft. Abbekerk S van Pt. Said-Mar- seiltc, Annenkerk 5 te Genua, Meliskerk 4 nm. v. Genua, Rondo 5 van Antwerpen, Cirrus 5 te R dam v. AtL Oceaan, Straat Ma kassar 5 Gibraltar-Hongkong, N. Amsterdam 4 v. New York-R dam, Rijndam 8 te Southampton verw., Salland 4 te Montevideo, Boisse- vain 1 v. Manilla-Singapore, Ga- roet 2 te Tt. Priok, Groote Beer 4 660 m. W Galagapos-Tahiti, Ruys 2 te Durban, Stad Alkmaar 4 van Vlaardingen-Narvik, Bloemfon tein 5 te Dar es Salaam, Caltex Nederland 4 nm. Gibraltar, Con- gostroom 3 nm. v. Dakar-Le Ha vre, Gaasterkerk 5 te Pt. Eliza beth, Indrapoera 4 nm. te Mar seille, Maaskerk 5 te Luanda, Oranje 4 120 m. Z.O. Soc.otra-Co- lombo. Roebiah 4 v. Aden-Bela- wan, Wilem Ruys 4 130 m. Z.O. Kreta, Zuiderkruis p. 4 ten W. Barbados-Willemstad. De bouw van een nieuwe monumentale toren volgens de plannen van ir. Jules Kayser aan de St. Martinuskerk te Venlo, de hoofdkerk van de stad, is reeds ver gevorderd. De vroegere toren werd in November 1944 zwaar gehavend en stortte tijdens een stormachtige nacht na de bevrijding geheel in. Men heeft goedkeuring ontvangen de toren voor lopig tot een hoogte van 24 meter op te bouwen. Metselaars aan het werk, 22 meter boven de begane grond. FEUILLETON ii. „Het jonge Java dus. De ont wikkeling gaat snel. Toen ik hier kwam, waren alle intellec tuelen Nederlanders. Nu ben ik gewend geraakt aan ontwikkelde Indo-Europeanen. Maar u be hoort alweer tot een nieuw ge slacht: de zonen van dit land met de hoogste Nederlandse op leiding. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ik zoek een betrekking m het bedrijfsleven. Naast rechten heb ik ook economie gestudeerd". Hij keek de oudere man ver wachtend aan. Diens woorden hadden hem getroffen. Het nieu we geslacht. Dit was de chef, waarmede hij graag zou samen werken en dit machtige bedrijf trok hem aan. Een ogenblik woog de stilte in het vertrek. Toen schudde de ander bedenkelijk het hoofd. „Een betrekking? Voor welke functie?" Oemar haalde de schouders op. „Ik heb geen voorkeur. Ergens, waar ik mijn opleiding kan ge bruiken: secretaris der directie, rechtskundig adviseur, behande ling van credieten, wat u maar wilt. U zult waarschijnlijk, meer juristen in dienst hebben". Hij keek de chef zo vol vertrouwen aan, dat deze de blik afwendde. „Ja. Natuurlijk. Maareh.. Wat juist zulke functies be treft...." Hii zocht naar woorden om het zo zacht mogelijk uit te drukken, streek ongeduldig met de hand door zijn haar. „Zulke functies.... hoe zal ik het zeggen.zijn meestal het voorportaal voor hogere posten. De leidinggevende figuren voor de verschillende kantoren wor den daaruit gekozen". Oemar knikte. „Natuurlijk. De beste opleiding kan de practjjk niet vervangen. Daarom wil ik ook graag op zo'n post beginnen. Ik begrijp wel, dat ik niet ineens de leiding van een afdeling kan krijgen". De oudere man scheen in ver legenheid gebracht door dit ant woord. Toen keek hii Oemar recht in de ogen. „Laat ik er niet omheen draaien, mijnheer Kerto. Tot dusver zijn de leidinggeven de figuren van onze maatschap pij altijd Nederlanders geweest. U behoort tot de eersteeh.. rijksgenotent die zich voor een hogere functie aanmelden en er ook geschikt voor zijn, wat de opleiding betreft. Wii hebber» en kele Indo-Europeanen in op zich zelf staande, administratieve functies en inlandse bedienden voor de lagere betrekkingen. Na tuurlijk zal dit langzamerhand veranderen, naarmate de mid delbare scholen hier en de uni versiteiten in Nederland meer inlandse afgestudeerden opleve ren. Wanneer een afdeling ge heel met inlands personeel werkt, kan er een inlandse afde lingschef komen. Maar ik kan u niet aannemen voor een post, waar u over een jaar chef zou zijn over tientallen Nederlandse beambten". „Als ik hun meerdere in ken nis ber», zie ik niet in, waarom ik niet de meerdere in functie zou kunnen zijn". Oemars stem klonk scherp, ondanks de sym pathie die hij voor deze man voelde. Zelfs de voorzichtig ge kozen woorden hadden zijn ge voelige Javaanse zelfbewustzijn gekwetst. In Nederland, waar hü vreemd was, had nog nooit iemand hem een recht ontzegd. Nooit had men hem enig onder scheid laten voelen. Hii was dit zo gewend, dat hij het nooit had opgevat als een speciale deugd van de Nederlanders. Maar zou men nu hier, in dit land, dat toch het zijne was, wel onderscheid willen maken? De ander bemerkte zün ge krenktheid. „Ik wilde u niet kwetsen, mijnheer Kerto. Ik acht u even hoog als ik een land genoot zou doen. Maar wii zijn hier nog niet gewend aan de idee van inlandse superieuren. Voor het opgroeiende geslacht Nederlanders, voor hen die sa men met u hebben gestudeerd, zal het gemakkelijker zijn. Maar de oudere employé's kennen uw generatie niet. Zii kennen de in landers van hun eigen generatie, keninen hen als landbouwers en huisbedienden. Zij moeten de tijd krijgen om aan deze nieuwe ont wikkeling te wennen, of nog beter, zii worden geleidelijk af gelost door de jongeren, die er aan gewend zijn". „Dus u wilt mij geen plaats geven, omdat uw landgenoten nog niet aan mii als chef kunnen wennen?" „Ik kan u die plaats niet ge ven, nog niet, maar ik kan u eer» goede raad geven: solliciteert u bij het Binnenlands Bestuur. Daar zijn de eerste inlandse amb tenaren reeds twintig jaar gele den aangesteld en daar vinden ook vrijwel alle jongelui, die de Schakelscholen en de Hollands- Indische Scholen afleveren, een plaats". In sombere gedachten verzon ken wandelde Oemar naar de Koloniale Bank, welker gebouw ook in het centrum van de stad lag. Hier heerste geer» gonzende drukte, maar scheen het, alsof de brede vleugeldeuren het haastige leven geheel buiten slo ten. De dromerige inlandse por tier drukte op een knop, waar door een geruisloze schel een trage bediende in beweging bracht, die Oemar voor ging naar de wachtkamer. Na tien minu ten kwam er een Javaanse klerk vragen, waarmee hij hem van diernst kon zijn. „Ik wilde de directeur spre ken voor een sollicitatie". De klerk schoof een stoel bii en haalde een opschrijfboekje te voorschijn. „Sollicitaties regel ik altijd met de boekhouder", zei hij ge wichtig. „Hebt u de desa-school doorlopen?" (Wordt vervolgd E«n sensationeel goeden huize) wo enkele dagen te waar de popels li men voor de ov« sprak er met mc goede vaderland: zat aan de gas tv noot van de pitti» hun dialect nog s te zijn in de lieide door ruige luchtei Overstemde niet ken van tractoren geweld van de dor: sprekken met de n in de oogst? „Er wordt niet i in Wieringermeer" grote respecterend» galmende koppen arbeiders gedoemd Ja, gramschap en zich meester gemaa de mannen en vroi beid de Wieringeri önder alle hem» schamper zouden spreken over het woningen onthield, allemaal zo? Dat destijds door inundatie vrijwel lands twaalfde pi woest werd zal de bekend zijn, en vel het land van de zw nog herinneren. Ma; dien heel wat ver gebouwd, veel gebo moeilijke omstandig riaalgebrek en geb mensen, maar géé: enthousiasme bil schap dat de com: opbouw Wieringeri Het ging zelfs te sn gaf de regering 1 geen bouwvolume door de opheffing 1 commissie ontstond ernstige stagnatie ei moest verlopen vóc meester der domein die daarna de herbi rische bedrijven n machtiging kreeg v de Minister .van T weer een aanbestedi Om de bedrijfsvi belang van de natie voorziening zo snel op volle toeren te reeds direct na he van de polder besli riteit te verlenen aa van schuren boven van de 500 her en d spreid wonende nen. Maar dat nee dat niettemin onve: vangen werd met j van de minder ern: woningen en vervol de woningen waarvi nog een paar mure met de bovenverd Zodoende wareij er 1949 reeds 128 pact hersteld, benevens herbouwd. Op 1 Jan het aantal herbou gestegen tot 425, e pachterswoningen tc 62 stuks, waaronder bedrijven in bewei En sedertdien zijn e: vorderingen gemaal wij dit schrijven zij ningen klaar of in staat van uitvoerinj Augustus werden e 18 en 16 aanbesteed vermoedelijk weer 6 dan naar verwacht! 32. Het herbouwen ningen werd gestag deze behoren tot b een z.g. open daks geruimen tijd zijn oi gen gaande tussen pachters en het Mi de vraag of deze sci niet dichtgemaakt den, ofwel dat de v nere wagenschuur moet worden herstei Er wordt niet m» schrijft men. Het d een beetje vreemd men bij een rondte polder in de gauwig tal erven aantreft wé bouw in volle ganj Kwelweg en Wagei met funderingswerk de Molenweg en Uil meerdere pachters b herstelde woning be dan niet te vergeten rijke tuindersgezinne krachtige Westfriese tooid, die dit voorja lijk fraaie nieuwe w intrek mochten ner voor hen waren tot moeilijkheden bijzoi maar zij hebben ni Het smaakt bitter te

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4