Geen verbitterde gezinnen in de Wieringermeer De Franse contra de Engelse socialisten Bedrog gepleegd door bloembollenhandelaar? 5 clandestiene zenders achterhaald Hoogeveense politie zuiverde de aether in Drente Niet ieder onder dok maar géén werkloosheid Hollandse huisvrouwen door buitenlanders geprezen Buitenlands overzicht Met belangrijke zending naar Duitsland I SS Een sensationeel artikel in een der grote landelijke bladen (Tan goeden huize) was voor een onzer redacteuren aanleiding om enkele dagen te vertoeven in het wijde Wieringermeerland waar de popels langs de linlaalrechte polderwegen zich krom men voor de over de velden bolsterende Septemberwind. Hij sprak er met mannen en vrouwen uit alle hoeken van het goede vaderland: struise Friezinnen en vlotte Betuwnaren; hij zat aan de gastvrije dis van gemoedelijke Brabanders en ge noot van de pittige kofiie bij de ronde Zeeuwen. Mensen, die hun dialect nog spraken als de besten, doch allen één bleken te zijn in de liefde voor het nieuwe land dat daar overkoepeld door ruige luchten, hen een weelde van rijke vruchten bracht. Overstemde niet vaak het ron ken van tractoren of het hamer- geweld van de dorskasten de ge sprekken met de mensen midden in de oogst? „Er wordt niet meer gebouwd in Wieringermeer" schreef dat grote respecterende blad met galmende koppen, „bouwvak arbeiders gedoemd tot nietsdoen". Ja, gramschap en toorn zouden zich meester gemaakt hebben van de mannen en vrouwen wier ar beid de Wieringermeer naam gaf ónder alle hemelstreken, en schamper zouden zij plegen te spreken over het gezag dat hun woningen onthield. Was dat wel allemaal zo? Dat destijds door de opzettelijke inundatie vrijwel alles in Neer- lands twaalfde provincie ver woest werd zal de lezer wellicht bekend zijn, en velen zullen zich het land van de zwevende daken nog herinneren. Maar er is sedert dien heel wat veranderd. Er is gebouwd, veel gebouwd en onder moeilijke omstandigheden. Mate riaalgebrek en gebrek aan vak mensen, maar géén gebrek aan enthousiasme bil het drieman schap dat de commissie Weder opbouw Wieringermeer vormde. Het ging zelfs te snel, en daarom gaf de regering Wieringermeer geen bouwvolume meer. Mede door de opheffing van genoemde commissie ontstond er inderdaad ernstige stagnatie en een halfjaar moest verlopen vóórdat de rent meester der domeinen, ir. Ovinge, die daarna de herbouw der agra rische bedrijven moest leiden, machtiging kreeg van zijn chef, de Minister van Financiën, om weer een aanbesteding te houden. Om de bedrijfsvoering in het belang van de nationale voedsel voorziening zo snel mogelijk weer op volle toeren te brengen, was reeds direct na het droogvallen van de polder besloten om prio riteit te verlenen aan de herbouw van schuren boven de huisvesting van de 500 her en derwaarts ver spreid wonende pachtersgezin nen. Maar dat neemt niet weg, dat niettemin onverwijld aange vangen werd met het repareren van de minder ernstig vernielde woningen en vervolgens ook van de woningen waarvan b.v. alleen nog een paar muren of het dak met de bovenverdieping stond. Zodoende waren er op 1 Januari 1949 reeds 128 pachterswoningen hersteld, benevens 304 schuren herbouwd. Op 1 Januari 1951 was het aantal herbouwde schuren gestegen tot 425, en het aantal pachterswoningen tot 203, terwijl 62 stuks, waaronder 35 tuinders- bedrijven in bewerking waren. En sedertdien zijn er nog verdere vorderingen gemaakt, want nu wij dit schrijven zijn er 266 wo ningen klaar of in vergevorderde staat van uitvoering. In Juli en Augustus werden er weer resp. 18 en 16 aanbesteed, deze maand vermoedelijk weer een aantal en dan naar verwachting nogmaals 32. Het herbouwen van 20 wo ningen werd gestagneerd, omdat deze behoren tot bedrijven met een z.g. open dakschuur. Reeds geruimen tijd zijn onderhandelin gen gaande tussen de betrokken pachters en het Ministerie over de vraag of deze schuren al dan niet dichtgemaakt moeten wor den, ofwel dat de vroegere klei nere wagenschuur weer in eer moet worden hersteld. Er wordt niet meer gebouwd, schrijft men. Het doet dan wei een beetje vreemd aan wanneer men bij een rondtocht door de polder in de gauwigheid een 60- tal erven aantreft waarop de her bouw in volle gang is. Langs Kwelweg en Wagenpad is men met funderingswerk bezig. Aan de Molenweg en Ulkeweg zullen meerdere pachters binnenkort de herstelde woning betrekken. En dan niet te vergeten de 35 kroost rijke tuindersgezinnen, allen met krachtige Westfriese namen ge tooid, die dit voorjaar in werke lijk fraaie nieuwe woningen hun intrek mochten nemen. Juist voor hen waren tot voor kort de moeilijkheden bijzonder groot, maar zij hebben niet geklaagd. Het smaakt bitter te moeten er varen, dat personen wier gezin uit 2 of 3 kinderen bestaat baar lijke klaagliederen hebben aan geheven en hemel en aarde be wogen om toch vooral hun wo ning te herbouwen. Overigens heeft de verslaggever die beweerde dat ..243 nachters- gezinnen met zore en kommer de winter ingaan achter de tochtige deuren van hun noodwoning" bliikbaar uitermate slecht rond eekeken. Want het feit dat 34 nachlers- eezinnen keurie neties eehuis- vest ziin in definitieve arbeiders- wonineen on of nabil de boer derij. met alle eewenste comfort, onteaat hem bliikbaar ten ene- male. Het „kippenho k", waar van sprake was, betrof een door de pachter zélf gebouwde nood woning, waarvan Wederopbouw de onrendabele bouwkosten ver goedde. Wanneer de deur daar van tocht, is de bewoner zelf aansprakelijk. En dan zijn het nog hoogstens 46 pachtersgezin nen, die in deze particuliere noodwoningen verblijven. Ze zijn inderdaad niet groot en niet ge rieflijk en een echte bedrijfswo ning is in elk geval stellig te prefereren. Maar in gesprekken met pachters deelden enkelen ons mede, dat zij hun noodwo ning straks willen bestemmen voor het onderbrengen voor hun volwassen kinderen, als die gaan trouwen of voor het huisvesten van hun arbeider De Zweedse noodwoningen, waar thans nog 95 pachtersgezin nen in wonen, zijn in elk geval niet behept met tochtende deu ren, lekkende daken of andere gebreken, die het bewonen tot een lijdensweg maken. Althans, de woningen die wij zagen wa ren dat niet, en de bewoners daarvan .verklaarden zonder uit zondering, deze „kippenhokken" gezellige en warme verblijven te vinden, waar men stellig heel wat minder brandstof in behoeft te verstoken dan straks in de definitieve woning. De drie slaapkamers zijn klein. Doch in de meeste, bestemd voor de kinderen, waren er twee bed den boven elkaar. En het keu kentje roemden de huisvrouwen zonder uitzondering als geriefe lijk Het gebrek aan kasten had den de meesten opgevangen door het plaatsen van planken langs de slaapkamerwand. Tussen beton en board Acht en veertig pachtersgezin nen wonen in de z.g.n. „wagen- berging" van de grote schuren, of zo men wil, boerderijen. Zij hebben niet zozeer gebrek aan ruimte: woonkamer, keuken, slaapkamers en bijkeuken zijn vrijwel zonder uitzondering ruim en wel ingericht. Doch bij de en kelwandige trekt het inderdaad soms hinderlijk en de vensters van beton en ijzer moeten dik wijls met kranten lekvrij worden De grootste ellende is echter de vochtigheidsgraad. Kleren en schoenen schimmelen in de kas ten, zodat men ze herhaaldelijk bui'en moet laten luchten. We gens deze vochtigheid zal echter zeer binnenkort worden overge- faan tot het aanbesteden van 'n 2-tal woningen, zodat men moei lijk kan volhouden dat hier geen aandacht aan wordt gewijd Dan wonen er nog 22 gezinnen in de stenen bijgebouwen, meer bekend als de „Hans en Grietje"- huizen. Ook hiervan beantwoordt de inrichting aan redelijke eisen, al kan men ze nu eenmaal zelfs in de verte niet vergelijken met normale huizen. Doch als het regent komt hier, niet zoals in de wagenbergingen, het water bii stromen gelijk uit de schoorsteen en van een nood toestand is daarom voorshands ook geen sprake. Dan zijn er nog 7 pachtersgezinnen gehuisvest in „Smid en Hollander"-noodwonin- gen en 2 op eigen verzoek in normale woningen te Medemblik. We willen geenszins uit het oog verliezen dat de gezinnen, die in 1947 een noodwoning be trokken hebben, sedertdien hier en daar zijn uitgebreid, hetgeen vooral voor de huismoeders me- nigwerf onoplosbare puzzle's ver oorzaakte. Het was dan ook ver klaarbaar, dat er vrouwen waren die zich met een schrijven om de wederopbouw te bespoedigen tot H.M. de Koningin richtten. In dit verband moet ons de op merking van het hart, dat de tekst van dit request wél bekend was aan de leden van de neutrale vrouwenvereniging, doch het voorlezen daarvan op de verga dering van de R.K. vrouwen scheen op onoverkomelijke hin derpalen te stuiten. In elk geval is dat niet gebeurd, omdat het niet mocht. Natuurlijk blijven wij hopen dat de wederopbouw van de pachterswoningen met kracht wordt voortgezet. Dat er niets gedaan wordt hebben we genoeg zaam weerlegd, al willen we geenszins ontkennen dat er bin nenkamers moeilijkheden genoeg zijn, die het werk allesbehalve bevorderen. Doch uitdrukkelijk willen we vastleggen, dat van enige werkloosheid onder de bouwvakarbeiders van Wierin germeer geen sprake is. Integen deel, de aannemers getroosten zich de allergrootste moeiten om ambachtslieden aan te trekken, en dikwijls wordt een verlate op levering veroorzaakt door gebrek aan mankracht. Wel zijn er door enkele aannemers mannen ont slagen, omdat zij geen werk meer hadden. Doch dat is de gewoon ste zaak van de wereld, want in minder dan geen tijd waren de vrijgekomen mannen alweer bi.j een andere aannemer aan de slag. Op grond van dit alles vragen wij ons af wat het nut is van het gekenschetste onware verhaal. Daarmede is het Nederlandse volk niet gediend, en dat van de Wie ringermeer zéker niet. L. Israëlisch-Arabische vredesconferentie in Parijs PARIJS, (A.P.). De Israë lisch-Arabische „Vredesconferen tie" waarop de Ver. Staten zo aangedrongen hebben, zal Maan dag in Parijs beginnen. Aanwe zig zullen zijn gedelegeerden uit Palestina, Syrië, Jordanië en Egypte. Advertentie Vele duizenden buitenlandse touristen bezochten deze zomer Nederland. Zonder uitzondering waren de bezoekers vol lof over hetgeen zij in ons land hebben gezien. Is het een wonder, dat men al gemeen bewondering had voor de Hollandse huisvrouw? Niet alleen haar spreekwoordelijke zindelijk heid wordt geroemd, maar ook de grote zorg, die zij besteedt aan hetgeen er op tafel komt. Waar drinkt men bijvoorbeeld een pittiger kop koffie en waar schenkt men geuriger thee dan in het Hollandse huisgezin? De Hollandse huisvrouw is er heel precies op, dat zij het beste merk koffie en thee krijgt. Niemeijer's Gala-Thee, Princess-Thee en Paarsmerk-Koffie hebben hun populariteit uitsluitend te dan ken aan hun heerlijke smaak en geurig aroma! De waardepunten op de pakjes worden oojc zeer gewaardeerd. Zij geven recht op het prachtige „Sa- fira"-tafelbestek, speciaal voor Niemeijer vervaardigd door een der bekendste Nederlandse zilver- fabrieken. Wanneer U hier meer van wilt weten, schrijf dan vandaag nog een briefkaart aan Niemeijer-Gro- ningen. U ontvangt dan gratis de geïllustreerde geschenkenlijst. -TSW-?.. ,-j, Ofschoon de bewoners van het Ruhrgebied als 't ware op de steenkool zitten, is men bevreesd, dat men in de komende winter niet over voldoende brandstof zal kunnen beschikken. Dagelijks kan men bij de stortplaatsen van de mijnen een aantal kinderen en volwassenen zien, die wachten op het leegstorten van de kipkarren, welke de producten, die door de mijnen niet meer gebruikt kunnen worden, daar aanvoe ren. Zodra de wagons weer wegrijden klauteren zij als mieren tegen de berg slakken, in de hoop daar nog wat bruikbare steenkool bijeen te kunnen schrapen. Ha»m;_. Terwijl de Engelse socialisten gisteren op hun congres te Black pool met een overgrote meerder heid zich achter de regering heb ben geschaard, vooral jjiBt be treft de bewapeningspolitiek en daarmee toonden voor de demo cratie grote offers over te hebben, hebben de Franse socialisten zich politiek zo benepen en onver draagzaam getoond door zelfs met hun doodsvijanden de communis ten te gaan samenwerken, alleen om aan de Christenouders, die godsdienstig onderwijs voor hun kind verlangen, dit primaire recht te betwisten. In Blackpool waren de socialisten bijeen gekomen om zich uit te spreken over de poli tieke actie van hun leider, de on langs afgetreden minister van Ge zondheid Ancuran Bevan, die een oppositieprogram had opgesteld, waarin van de regering werd ge vraagd een toenaderingspolitiek tot Moskou en een vermindering van de bewapening. Het socialis tisch partijbestuur had hierop ge reageerd met de publicatie van 'n program, waarin niet alleen de gevraagde toenaderingspolitiek tot Moskou van de hand gewezen werd omdat zij alleen tot een ge vaarlijke verzwakking kan leiden maar waarbij ook geponeerd werd dat alleen een krachtige bewape ningspolitiek de vrede kan hand haven en Rusland tot een erken ning van de democratische rech ten dwingen. Dat de uitvoering van dit pro gram in de komende jaren zware offers van het Britse volk zal omtrent heeft de socialistische re- eisen, ook van de arbeiders, daar- gering de congresleden in Black pool niet in het onzekere gelaten. De rede door de minister van Fi nanciën Gaitskell Dinsdag op het congres gehouden, heeft in dit op zicht duidelijk de puntjes op de „i" gezet en het Engelse volk voorgehouden, dat het aanvaarden ANNA PAULOWNA. De officier van justitie, mr. dr. J. Vel- linga, heeft gisterenochtend op de zitting van de Meervoudige Economische Kamer te Alkmaar gevangenisstraf van vier maan den geëist tegen de bloembollenhandelaar U. P. B., die in Maart 1951 heeft getracht via Venlo een zending bloembollen en -knollen, tuinbouwzaden en zaaizaden naar Duitsland te exporteren, zonder dat hij in het bezit was van een geldige uitvoermachtiging. B., die geen erkend bloembollen-exporteur is, heeft de geldige papieren van een wèl-erkende bloembollen- exporteur, n.L die van A. P. van der B., eveneens tc Anna Paulowna, gebruikt. Advertentie) Nu gold dit niet als het ern stigste bezwaar, omdat vanwege de ondervakgroep export bloem bollen een toestemming van der gelijke strekking was verleend, hetgeen we] meer gebeurt, wan neer een niet-erkend bloembol len-exporteur plotseling een kans op een buitenlandse order wordt geboden. Maar B. had op grote schaal bedrog gepleegd bij het invullen van de papieren- De cijfers, die hij door middel van labels, facturen, paklijsten en dergelijke verstrekte, waren niet in overeenstemming met de wer kelijke aantallen en gewicht van de 'zending, zoals controleurs van de C.C-D. tijdens onderzoek heb ben geconstateerd. Sommige ge deelten van de zending waren in het geheel niet door de mach- (Van een onzer verslaggevers) KOOGEVEEN. De Hooge veense politie heeft in samen werking met de rijkspolitie de strijd aangebonden tegen de ge heime zenders in Drente en in de twee afgelopen nachten niet minder dan vijf geheime zenders opgerold. De installaties werden in beslag genomen en de aether- piraten overgebracht naar het Eolitiebureau. Nadat proces-ver- aal was opgemaakt zijn zij vrij gelaten. Reeds gisteren maakten wij melding van deze actie en ver telden dat er drie zenders ont- De tijdens de restaura tie van het stadhuis te Gouda waargenomen zeer slechte toestand, waarin de samenstel lende delen van het gebouw verkeerden, maakte het nodig, dat het herstel in versneld tempo moest worden bewerkstelligd en dat daarin niet alleen vloeren, balklagen e.d. maar ook de beide zij gevels en achtergevel moesten worden betrokken. dekt waren eri dat er nog meer dere zouden volgen In het be lang van het onderzoek gingen we verder niet in details. Dit aantal is dan nu uitgegroeid tot. vijf. Het zjjn alle zenders met schoonklinkende namen, name lijk „Sport". „Meloen", „Okido", „Koekkoek" en „Columbia", zen ders die in Hoogeveen of in de onmiddellijke omgeving van deze gemeente werden aange troffen. In Zuidwolde werden onder arrest gesteld J. G., A. K. en B., in De Wijk G. H. O. en in Stuifzand J. S. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, werden ze vrii gelaten. De zertd- installaties en platen werden uiteraard in beslag genomen. A. en B. dreven gezamenlijk de zenders „Koekkoek" er» „Co lumbia", een soort zendtijd verdeling dus. Do meeste zen ders verzorgden uitzendingen op Zondagmorgen met gramofoon- platen, afgewisseld met reclame- praatjes. Enkelen deden even wel zeer brutaal en verzorgden vrijwel iedere avond kortere of langere uitzendingen. De aanleiding De politie te Hoogevee kreeg een draad van deze zender kluwen in handen, toen ze arg waan koesterde teger» een jonge man. Hij vestigde de aandacht op zich doordat hij de laatste tijd flinke verteringen maakte en ook waren er nog andere aan wijzingen tegen hem, die de politie oplettend deed zijn. De jongeman in kwestie werd ter dege in de gaten gehouden en hij is, zonder dat hij er erg in had, de oorzaak geworden van de snelle ontmaskering. Snel werder» toen de gegevens ver zameld en in de afgelopen nach ten heeft de politie toegeslagen. Op onze vraag aan de Hooge veense politie of verwacht werd dat nu een einde gekomen zou zijn aan deze geheime zender- tiging gedekt, o.a. de tuinbouw zaden. die tussen de zending wa ren verstopt. De uitvoer-machti- ging van Van der B., die B. in zijn bezit had. was goed voor slechts ruim ƒ5 000terwijl de gehele voor export bestemde zen ding een uitvoerwaarde vertegen woordigde van rond ƒ14 000.—, Otm dit te verdonkeremanen wa ren de papieren onjuist ingevuld. De officier van justitie noem de dit een zeer ernstig econo misch delict, dat het handels verkeer in het algemeen in ge vaar kan brengen. Daarom kon hij ook niet anders dan vier maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eisen, naast de ver beurdverklaring van de gehele zending. Door een getuige-deskundige vanwege het bedrijfschap werd eveneens verklaard, dat hij sind: 1945 een delict van dergelijke omvang nog niet was tegengeko men. V. d B. werd ten laste gelegd, dat hij ten onrechte aan B. ziin papieren had afgestaan. V. d. B. beriep zich op de toestemming van de ondervakgroep. Voor de president van de ESPERANTISTEN NAAR HEILOO Bedevaart op 16 September De RK. Esperantisten in Noord- Holland. aangesloten bij de R.K. bond „Neerlanda Katoliko", zul len op Zondag 16 September naar Heiloo ter bedevaart gaan. Op deze eerste bedevaart worden ook niet-leden verwacht. De plechtig heden in het genade-oord begin nen om 215 uur. Na afloop hier van is er in het café „Sint Willi- brordus" een bijeenkomst van de deelnemers, waarbij men tot de oprichting wil komen van een comité, dat tot taak zal hebben jaarlijks een bedevaart van Es perantisten naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te organiseren. Bij voldoende deelname en tijdige opgave zal aan de N.S. gevraagd worden om 2 uur en om 6 uur treinen te laten stoppen aan de halte Onze Lieve Vrouw ter Nood. Van de deelnemers zal een kleine bijdrage worden gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Esperantisten kunnen zich voor deelname aan deze bedevaart op geven bij de heer Jac. Wassenaar. Zevenhuizerlaan 23, Heiloo. manie kregen we tot antwoord, dat de aether in Drente welis waar danig gezuiverd is, doch dat de politie nog wel verwacht dat er hier of daar nog eer» of meer zenders zullen opduiken. Evenwel is men voornemens krachtdadig op te treden. Het ligt dan ook in de bedoeling het onderzoek nauwlettend voort gang te doen vinden, temeinde aan dit euvel zo snel mogelijk een definitief einde te maken. Weliswaar is er in het verleden voortdurend gewaarschuwd, doch dit schijnt niet voldoende te helpen. Meervoudige Kamer, mr. J. N- Alblas, was het echter de vraag, of de ondervakgroep bevoegd was deze concessie te doen. Bo vendien, aldus luidde de mening van de officier, gebaseerd op die van de getuige-deskundige, zou die concessie niet zijn gedaan, als men zou hebben geweten, dat B. volkomen zelfstandig stond, en waarvan hot tegendeel zou zijn gesuggereerd, toen men de onder vakgroep om toestemming had gevraagd, als zouden B. en Van der B. samen één firmanaam voeren. Daarom wenste de offi cier van justitie ten aanzien van Van der B., alvorens een requisi toir te houden, eerst nog een vertegenwoordiger van de onder- vakggpep te horen. De zaak werd daarom in ziin geheel aangehouden tot Dinsdag 18 September. BEURSBERICHTEN MIDDENMEER MIDDENMEER, 5 Sept. Wit- hooi 90—95, rode klaverhooi 80 —95; lucernehooi 9095; haver- stro geperst 3540; gerststro, geperst 3545; tarwestro, ge perst 4045: groene erwtenstro geperst 6575; ander erwtenstro geperst 4055. Weinig aanbod van hooi, geperst hooi iets meer vraag; voor beslist houdbaar stro wordt hoger prijs besteed. Dit wordt echter niet aangebo den. Vlas. gerepeld per kg tot 0.40. ongerepeld per kg tot 0.30. Aardappelen, pootaardappelen, binnenl. 28—35, 17—30, 35—45, 1224, boven 45 geen notering; voor export 2835, 1733 35 45, 1224.50. Consumptieaardap pelen, voor binnenland 89.20, wegens ziekte geen aanbiedingen voor export. Dc handel van pootgoed in 2835 voor export vlot; idem 3545; boven 45 voor export traag; consumptie export matig, consumptie binnenland matig. Granen: tarwe 21.50 23.30, gerst 30—32. haver 28.50— 31, rogge 29.5030.50, capucij- ners 5867. groene erwten 39— 41.50, koolzaad 5960 karwij- zaad 68—75. van het regeringsprogram bete kent, nog mee/ versooering, har der werken, auurder leven en geen loonsverhoging. Het is een verblijdend teken, dat de Engelse socialisten het grote belang van een vriie democratie zo hoog achten, dat zij bereid waren, voor de verdediging daarvan de zwaar ste offers te brengen, en met een overgrote meerderheid schaarde men zich gistermiddag achter de regering AtU'/e en Gaitskell en gaf men de opposant Bevan, die meer welvaart, meer loon, min der werken beloofde, maar een verzwakking tegenover het com munisme, de bons. Tegenover deze moedige hou ding van de Engelse socialisten steekt die van de Franse rode heren wel zeer schril af. In het voorjaar werkten zij met de radi calen en Katholieken samen om door een wijziging van de kies wet de beide uiterste partijen, de Gaulisten en communisten, zoveel mogelijk te verzwakken en deze democratische partijen in staat te stellen een krachtige democrati sche regering tc vormen. Toen dit gelukt was en de drie democratische partijen meenden, dat de socialistische beloften aan hun kiezers gedaan tot verhoging van de lonen niet konden worden ingewilligd, wijl dit financieel en economisch in de huidige omstan digheden niet verantwoord was, weigerden de socialisten aan een democratische regering deel te nemen al verklaarden zij zich wel bereid deze in het parlement zo veel mogelijk te steunen. Zo moest dus na deze verkiezingen een zwak kabinet optreden, dat practisch steunde op een minder heid, terwijl juist nu, bij de ver dediging van de grote problemen voor een vrij democratisch West Europa een krachtige Franse re gering van het allerhoogste be lang was. Wat bovendien de toe gezegde socialistische steun waard was is nu wel duidelijk gebleken. Reeds van de vorige regering lag er bij het parlement een wet, die in beginsel het recht wilde vastleggen dat de ouders hun kin deren godsdienstig onderwijs op ae iagere school konden geven, 'legen deze erkenning van een rechtvaardig en democratisch be ginsel. dat de schatkist geen cent Kostte, verzetten de socialisten zich met alle kracht, alleen omdat zij, zelfs in deze tijd, hun anti- ciericale gevoelens niet konden onderdrukken. Toen deze week dit ontwerp in stemming kwam, had de rege- ring om dc socialisten zover mo- gelijk tegemoet te komen, een maatregel er aan toegevoegd voor versnelde bouw van openbare scholen. Toch stemden de socia listen met de communisten en bloc tegen en waren over de aan neming van dit ontwerp, dank zij de steun van de Gaullisten zo verbolgen dat zij hierna hun steun gaven aan epn motie van de communisten, waarin het be leid van de regering werd afge keurd. Ook deze motie werd weer verworpen, omdat de Gaullisten aan deze rel geen steun wilden verlenen. Maar de barst in de de in >cratische coalitie is nu wel on herstelbaar. Er is van Katholieke zijde een voorstel ingediend, de ouders die godsdienstig onderwijs wensen, door een kleine subsidie te geven, dit financieel mogelijk te maken. Ook hiertegen lopen socialisten en communisten weer broederlijk verenigd storm. De regering Ple ven is gisteren bij elkaar gekomen om de nieuwe politieke situatie te bespreken. Legt zij er na deze houding van de socialisten het bijltje bij neer, dan is Frankrijk in een schier onoplosbare crisis gevallen, waaruit geen democra tisch bewind meer tevoorschijn kan komen. Waarschijn zal er dan niets an ders opzitten dan een Aichtse re gering met Gaullisten, waarvan dan ook de radicalen en Katho lieken deel zullen uitmaken. Maar dan worden de socialisten hele maal in de oppositie gedreven naar de communisten en breken er voor de democratie in Frankrijk en in geheel West Europa zorge lijke dagen aan, zo zorgelijk, dat ook de zware offers welke de En gelse socialisten voor de vrede en democratie willen brengen, door hun Franse partijgenoten wel eens waardeloos kon worden ge maakt. URKER VISSERS NAAR ARGENTINIË DEN HAAG. 5 Sept. Naar wij vernemer» zijn er op het ogenblik onderhandelingen gaan de die het uitzenden van een twintig-tal vissers uit Urk naar Argentinië beogen. De opzet van deze proef is om te onderzoeken of de snorrevaartvisserii bij de kust van Argentinië mogelijk is. Wanneer de vissers vertrekken is nog niet bekend. De onder handelingen zijn in een vrij ver gevorderd stadium. De stad Zofingen in Zwitserland vierde haar 750-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid trok een grote historische optocht door de straten van de schilderachtige plaats. Foto toont een gedeelte van de groep „Stichting der stad". De graaf van Frohburg met zijn gemalin te paard in de stomt l r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5