Verhoging stroom- en gasprijs door P.v.d.A. becritiseerd Wen voor Wat hieronder volgt vooral NIET lezen! Gro1 RAADSVERGADERING ALKMAAR ST. VINCENTIUS Burgerij mag niet opdraaien voor méér winst in bedrijf 27 agendapunten in 70 minuten EEUWFEEST Circus Van Bever bezoekt Alkmaar AGENDA Ook Zaterdag middag weer voetbal „Historisch" ARM VERBRIJZELD Prins Bernhard naar Den Helder Jonge reuzenhaai aangespoeld EEN CORSET VAN RUBBER E. H. HOFSTEDE Maar Wat wi hier VAGINA 2 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 19§1 ALKMAAR Op de zeven en twintig punten tellende agenda voor de Alkmaarse gemeenteraad van gisterenmiddag, kwam slechts één punt, n.L dat over de verhoging van de gas- en electriciteitstarieven, voor een meer uitgebreide discussie in aanmerking. De belangrijkste opmerking kwam van de heer A. Eriks (P.v.d.A.), die van de wethouder mr. A. J. M. Leesberg (K.V.P.) de garantie wilde hebben, dat de verhoging van do gas- en lichttarieven niet een verhoogde winst van het Gas- en Elec- triciteitsbedrijf ten gevolge zou hebben. De heer P. v. d. Borden (C.H.U.) vroeg nog, hoe het stond met de gezinstarieven, die volgens de mededeling van wethouder Leesberg niet eerder aan de orde kunnen worden gesteld dan bij de behandeling van de gemeentebegroting 1952, of bij de algemene tariefsher ziening, hetgeen wel bijna gelijktijdig zal geschieden. De andere 26 punten bleken geen stof tot praten op te leveren, zodat men de vergadering was om klokslag 2 uur begonnen na een uur en tien minuten weer op straat stond. De heer C. Venneker (K.V.P.) was met kennisgeving wegens ziekte afwezig. brug, een bedrag van f 15.320. beschikbaar worden gesteld. De salarisregeling en de sub sidievoorwaarden Bijzonder Voor bereidend Lager Onderwijs wer den met enkele bepalingen aan gevuld, waardoor bereikt wordt, dat de besturen der Bijzondere Kleuterscholen geen premie meer ingevolge de kinderbijslagwet be hoeven te betalen. B. en W. achten het zeer ge wenst, dat de meisjes op school in het algemeen worden voorbe reid voor de specifiek vrouwe lijke taken, welke haar in het latere leven wachten. Dergelijk onderricht is momenteel het ge makkelijkst te verwezenlijken bij het uitgebreid lager onderwijs. Hun voorstel, om met ingang van 17 Sept, a.s. of zo spoedig mo gelijk daarna voor het schooljaar 19511.952 aan de meisjesleerlin gen van de 3e en 4e klasse der Openbare ULO-school onderwijs in koken te doen geven op een der vrije middagen in de week, aan de Huishoud- en Industrie school. werd goedgekeurd. Tevens besloot de Raad voor 1951 een crediet van f 475.hiervoor te verlenen. Voor het zover was. kwamen er van de heer H. W. Holsmuller (VVD) nog enkele opmerkingen. Hij vond deze bijlage maar een pover resultaat van de door wet houder R. Bakker (P.v.d.A.) aan gekondigde onderwijshernieuwing aan de ULO-school. Er was niet voldaan aan zijn wens, het les rooster zelf te wijzigen, nu de kooklessen, buiten schoolverband worden gegeven op de vrije Woensdagmiddagen (die de meis jes wel liever zouden hebben willen vrij houden), waaruit bo vendien nog volgt, dat het Hoofd van de ULO-school niet verplicht is, controle op de gang van zaken bij deze facultatieve lessen, uit te oefenen en ervoor te zorgen, dat men in de opzet slaagt. B. en W. moeten erop aandringen, dat men tracht, de deelname te ver groten. Vervolgens vroeg hij, waarom de gemeente deze cursus moet financieren. Tenslotte achtte hij het gewenst, de cursus op de duur verplichtend te stellen en in het lesrooster zelf te doen op nemen. Wethouder Bakker antwoordde dat het geheel nog niet méér was dan een experiment. Er zou voor gezorgd worden, dat alle daar voor in aanmerking komende meisjes, zouden deelnemen. Voorts zal worden gepoogd, de kosten van dit onderwijs vergoed te krij gen op dezelfde wjjze als geschiedt voor de leerlingen van het v.g.l.o. Definitieve plannen betreffende deze gehele kwestie zullen nog ter tafel komen, aldus wethouder Bakker. Uitgebreid technisch onderwijs. Alkmaar is voorlonig noc niet toe aan het bezit van een dac- M.T.S. Er is gebrek aan bevoegde leerkrachten, investeringskosten komen on minstens 1 millioen! Voorts kunnen B. en W. geen aanleiding vinden, om het ver zoek om gemeentesubsidie voor de onlangs ongerichte narticuliere avond-M.T.S. in te willigen. Een uitgebreid technische school hier ter stede blijkt echter zeer ge wenst. De Raad stemde in met het voorstel van B. en W., om de mogelijkheid van de oprichting in deze gemeente, van een 2-jarige of een 4-jarige dagschool voor uitgebreid technisch onderwijs te onderzoeken. Dit zal dan geschie den door het bestuur van de „Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstr.". Beide scholen zouden dan hoofdzakelijk worden gericht op de theoretische vorming en tot taak hebben de opleiding van lager kader te verzorgen. De 2- jarige cursus is geschikt voor be zitters eind-getuigschrift Lagere Technische School of voor jon gens van 15 jaar en ouder. Op de 4-jarige cursus kunnen leer lingen na het 6e of 7e leerjaar lagare school worden toegelaten, eventueel ter vooropleiding voor de M.T.S. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken bevond zich een mededeling van Ged. Staten, bevattende de goed keuring van het raadsbesluit van 26 Juli j.l. tot verkoop van een boerderij met erf, aan de Helder- seweg. Tevens was door dit col lege goedgekeurd een raadsbe sluit, voor zover het betreft het vastgestelde reglement voor de „Instelling tot het stichten en/of beheren van een of meer rust en verpleeghuizen voor bejaar den" en het afzonderen van een bedrag van f 1000,voor de op richting van deze instelling. Op hun verzoek verleende de Raad eervol ontslag aan de heren Dr. J. C. Kamerbeek, als Con rector van het Murmellius-gym- nasium en leraar in de oude talen aan dezelfde school en L. Kuken- heim, als leraar Frans en oude talen aan hetzelfde gymnasium. Een voorstel, ingediend door de heer A. Sietsma (PvdA), mede namens de voorzitters van de an dere raadsfracties, om het amb tenarenreglement in die zin te wijzigen, dat de ambtenaren, ge noemd in groep XV van de sala risverordening. (bedoeld worden de adjunct-directeuren van ge meentelijke takken van dienst) door de gemeenteraad worden benoemd, werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. Idem een verzoek van de R.K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen", om financiële medewerking voor de bouw van een bergplaats voor stenen aan de Catsstraat. Benoemingen Tot Conrector van het Mur- melliusgymnasium werd benoemd de heer Dr. H. Bolkestein, thans leraar in de oude talen aan het zelfde gymnasium, in de plaats van de heer Dr. J. C. Kamerbeek, die benoemd werd tot hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Aan het Murmel- liusgyrnnasium werd tot leraar in de oude talen benoemd de heer H. Ligtenstein, thans te Amers foort, in de vacature J. C. Kamer beek; tot leraar in de Franse taal, in de vacature de heer Dr. L. Kukenheim, de heer A. Huisman te Bilthoven: tot tijdelijk leraar in de aardrijkskunde voor de cur sus '51'52 de heer Chr. D. van Dam, thans reeds als zodanig werkzaam en in de plaats van de heer dr. W. T. van Est, de heer D. Kruyswijk te Amsterdam, tot tijdelijk leraar in de wiskunde voor de cursus '5152. Eveneens voor de cursus '5152 werden tot tijdelijk leraren inde Handelswetenschappen aan de Handelsavondschool herbenoemd de heren M. v. d. Ploeg en C. Weststeyn. Voor het tijdvak 1 Sept. 1951 t.m. 31 Aug. 1952 wer den opnieuw tot tijdelijke leraren aan de Handelsschool benoemd, de heer mr. dr. A. H. Stikker te Velsen, Staathuishoudkunde en Recht van het maatschappelijk verkeer, de heer P. J. Smit, Alk maar. Staatsinrichting, de heer H. W. Fris te Haarlem, Steno- graphie en Schrijven en de heer H. K. M. de Wild, Spaans. Voor de zittingsperiode 1 Oct. 1951 tot en met 30 Sept. 1952 werden de zittinghebbende leden en plaatsvervangende leden van de Adviescommissie Woonruimte- wet 1947 herbenoemd. Onderwijs. Van 1 Sept. a.s. af zullen er geen leerlingen zijn aan het Mur- mellius-gymnasium, die onder wijs in het Hebreeuws wensen te ontvangen: daarom is de betrek king van leraar in deze taal op geheven. De Raad verleende met ingang van 1 Nov. a.s. dr. A. Vis eervol ontslag uit deze betrek king. Men besloot voorts goed keuring te hechten aan de over plaatsing van mej. A. G. van den Tooren als onderwijzeres van de Jan Ligthartschool naar de School voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Besloten werd medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een lessenaar en bordstellmg met borden ten behoeve van de St. Josephschool (G.L.O.) aan de Laat. De over de periode van 1 Mei tot en met 31 December 1951 toe te kennen voorschotten op de beloningen van vakonderwijzers, werden voor de navolgende scho len aldus vastgesteld: Sit Laurentiusschool (v.g.l.o.) f 633.82; St. Josephschool f 581.49; Mariaschool (gj°' f 507.78; St. Agnesschool (B-Lo.) f 507.78; St. LidwinaschooKg.l.o.) f 436.80 en St. Annaschool (v.g. I.o.) f 1277.64. Over het jaar 1949 gelden voor de onderstaande scholen de vol gende vergoedingsbedragen: St. JosephschooHu.l.o.) f2201.02 Juliaschool (u.l.o.) f 1304.79 Julianaschool (u.l.o.) f 2124 93. Aan de Vereniging „Alkmaarse Fröbelschool" zal, voor eerste in richting van de in aanbouw zijn de kleuterschool aan de Maurits- Avondschool la eer Nijverheidsonderwijs. Voorts besloot de Raad met in gang van 1 October a.s, de ge meentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs met typografencursus op te heffen en in beheer en exploitatie over te dragen aan de Vereniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken". Dit besluit behelst de volgende reorganisatie: De 5-jarige avondschool wordt gesplitst in een 3-jarige avond cursus A met uitsluitend theorie en tekenen; een 2-jarige avond cursus B, waarbij óók praetijk- onderwjjs wordt gegeven. De les sen zullen 50 minuten duren. De leerlingen uit de districten Alk maar, Westfriesland en Haarlem zullen op deze cursus worden samengevoegd. De cursus B zal dienen als vervolgcursus voor de Ambachtsschool. Met ingang van 1 October a.s. wordt aan direc teur. tijdelijk adjunct-directeur en leraren van de Avondschool eervol ontslag verleend. De typografencursus aan de gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs wordt vervangen door een dagcursus aan de Ambachtsschool. Kasgeldlening. B. en W. werden vervolgens gemachtigd, met de Regerings commissaris voor het Radiowezen te Hilversum een kasgeldlening aan te gaan van f 200.009.met een looptijd van 5 jaar, tegen een rente van 3 1/4 pet. per jaar. Gemeentebegroting 1951. De volgende wijzigingen wor den o.a. aangebracht in de ge meentebegroting 1951: Betreffen de het hoofdstuk gemeentefonds uitkeringen is de voorlopige be- lastinguitkering uit het gemeen tefonds f 14.776.lager dan ge raamd is. De werkelijke tekorten van de gewone dienst der jaren 1946 en 1947 bedragen resp. f 421.964.12 en f 350.000.—. De winstraming van het gas bedrijf, f 46.294, wordt op nihil gebracht; dit is noodzakelijk ge maakt door de verhoogde pro ductiekosten en omdat de twee maal 5 pet. loonsverhogingen nog niet in de bedrijfsbegroting wa ren verwerkt. De winstraming van het electriciteitsbedrijf blijft op f 79.295.gehandhaafd. In het plantsoenbedrijf wordt de raming van het exploitatie verlies met f 8000.verhoogd tot f 120.721.—. De begroting '51 sluit met een post onvoorzien van f 75.538.—. De cijfers van de goedgekeur de rekening van het Burgerwees huis over 1950 luiden: Inkomsten: f 11.741.76: uitga ven f 19.514.60; tekort f 7.772.84. Overschot van jaren vóór 1950: f 9.475.87; resterend overschot, overgeboekt naar 1951: f 1703.03. Het tekort was een gevolg van extra onderhoud van het perceel Varnehroelc 1 en herstel centrale verwarming in dat pand. De algemene Politieverorde ning werd op enkele punten ge wijzigd. Als onze stadgenoten maar weten, dat het verboden is in het openbaar een vuurwapen af te schieten, vuurwerk af te steken of ontplofbare stoffen te doen exploderen, of deze zaken bij zich te dragen. Vcrliotrinv castarief. Zoals reeds remeld. heeft de stiieine van de kolenuriizen het noodzakelijk aemaakt. de Alk maarse tarieven voor de levering van zas en electriciteit met een cent te verhogen. ingaande 1 Sent. a.s. Noodgedwongen hechtte de raad er ziin goedkeuring aan. De heer C. Couwenhoven (P.v.d.A.) trachtte aan te tonen, dat niet alle militaire uitgaven van het rijk (waardoor immers het subsidie op de kolenindustrie moest worden ingetrokken) ver antwoord of noodzakelijk waren. Hij moest zich echter bü de ge meentezaken houden en kwam dus niet verder dan enige critiek. De heer Eriks (P.v.d.A.) wilde de wethouder doen beloven, dat de winst van het gas en electri citeitsbedrijf door deze prijsver hoging niet zou gaan stijgen, an ders vond hij die verhoging te genover de bevolking niet ver antwoord. Wethouder Leesberg betoogde in zijn antwoord, dat door het Bureau Prijsbeheersing alle in aanmerking komende fac toren, die bij een verhoging van de gas- en slroomprijzen maar te vinden zijn, nauwkeurig zijn on derzocht. De verhoging werd door die instantie beslist nood zakelijk geacht, ondanks dat men wist, dat die voor de gezinnen een hogere uitgave van gemid deld dertig cent per week zou betekenen. „De winst op het gas is al nihil. Zeker is aan te nemen, dat de bevolking op het licht zal bezui nigen. Dat scheelt ook ai in de portemonnaie van het bedrijf zelf. Bovendien heeft de Augustus maand ons 10.000 gulden gekost, omdat de verhoging van de ko- lenprijzen al met i Augustus is ingegaan." De heer Eriks was en bleef wat ontevreden. „De verbruikscijfers overtreffen de ramingen, en de mogelijkheid tot winstverhoging blijft bestaan", zei hij nog, vlak voor de hamerslag van de burge meester klonk, ten teken dat de raad de verhoging had goedge keurd. De C.P.N. was er natuur lijk vierkant tegen. In de huurovereenkomst met de N.V. Gasvoorziening Kop Noord- Holland, werd een wijziging aan gebracht, die behelst, dat in plaats van een geraamd bedrag jaarlijks de werkelijke kosten van boek houding en administratie aan de gemeente Alkmaar worden ver goed. Verkeer. Voorts hechtte de raad zijn goedkeuring aan het plan van B. en W. om het verkeersknoop punt Kennemersingel—Kenne- merstraatwegWilhelminalaan te verbeteren; en op het kruispunt KennemersingelVarnebroek een abri voor buspassagiers aan te brengen. Het eerste kost de ge meente f 35.000.waarin het Rijk f 11.000.bijpast. De aan leg van het abri en bijkomend straatwerk bedraagt f 2800 waarin de NACO voor f 500. bijdraagt. De percelen Hoeverwcg 53 en 55 (J. R. Hilbrands en N. G. Vis) zullen op het waterleidingnet wor den aangesloten. De gemeente zal aan het P.W.N. de jaarlijkse bij drage in de niet rendabele aan- legkosten, geraamd op f 138.96, betalen, die haar door beide eige naren voor de helft zullen wor den vergoed. Tenslotte werd een nieuwe verordening vastgesteld, die de bezoldiging der ambtenaren aan de Keuringsdienst van Waren in het gebied Alkmaar, regelt. VERENIGING ALKMAAR ST. VINCENTIUS BALAVOND ALKMAAR De reactie op de aankondiging van onze dans avond voor katholieken ten bate van de St. Vincentiusvereniging op Zaterdagavond a.s. te 8 uur in Het Gulden Vlies is boven ver wachting. Gisterenavond is reeds een groot aantal kaarten ver kocht. Gezien het feit dat het een prettige en gezellige ayond moet wordem worden er nier meer dan 275 kaarten verkocht. Wie nog van de partii wil zijn moet zich haasten. Hedenavond van 79 en Za terdag vanaf 6 uur worden de nog beschikbare kaarten ver kocht. BENOEMINGEN AAN CHRISTELIJK LYCEUM ALKMAAR Tot docenten aan het Christelijk Lyceum te Alkmaar, dat Zaterdag a.s. zal worden geopend, werden be noemd: ds. G. Veilinga, Alkmaar: godsdienst; S. C. J. Verbeek te Amsterdam: Nederlands; J. W. den Hartog te Uitgeest: handte kenen; Mevr. Dra. H. van Ros- sum te Amsterdam: Frans; dhr. J. F. van Os te Zaandam: Wis kunde; dhr. L. J. Antheunisse te Baarn: Natuurlijke Historie; dhr. J. N. Rooker te Amsterdam: Li chamelijke oefeningen; reeds eerder tot rector benoemd: Dr. J. de Wit te Groningen, con-rec- tor van het Willem Lodewijk Gymnasium aldaar. De school is gevestigd Kennemerstraatweg no. 105, Alkmaar. Heden telefonisch aangesloten onder nummer: 5938. K. 2200. Triduum in strafgesficht ALKMAAR Gedurende drie dagen zijn de gestraften van het strafgesticht „Schutterswei" in de gelegenheid gesteld een tri duum bij te wonen, dat door pa ter Acgidius Brenninkmeijer O.P. in de kort geleden gerestaureer de kapel werd gehouden. Giste renavond werd dit triduum met een Lof met predicatie besloten. Het Lof werd gecelebreerd door de aalmoezenier, pater R. Jan sen, terwijl de gezangen werden gezongen door eer» koor, samen gesteld uit enkele Eerw. Broe ders en enige gestraften. De ka pel was voor deze gelegenheid smaakvol versierd met rode dahlia's en witte en gele chry santen. Zowel op de vrouwelijke als op de mannelijke bewoners van „Schutterswei'1 hebben deze dagen niet nagelaten een diepe indruk te maken. VIJF DAGEN JUBILEUM-PROGRAMMA ALKMAAR Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Nederlandse Circus van Be ver, dat in 1876 werd opgericht, zal het jubilerende circus van 13 t/m 17 September in Alkmaar een reeks voorstellingen bren gen. Het is ruim 12 jaar geleden, dat het, vooral in het Zuiden zeer populaire. Circus van Bever, Alkmaar bezocht. Het oogstte toen veel succes en de talloze circusliefhebbers in Alkmaar en wijde omgeving zullen zeker deze gelegenheid, om de kennis making met van Bever te her nieuwen, niet gaarne voorbij la ten gaan. Ook voor de jongeren, die dit circus nog niet eerder za gen, biedt het nieuwe program ma ongetwijfeld een grote attractie. Als bijzonderheid vermelden wij nog. dat dit circus niet met een chapiteau komt, maar met een kiosk-constructie; het voordeel daarvan is, dat het publiek geen hinder van masten en stormpalen heeft. Deze constructie wordt in België veel gebruikt. De standplaats van het circus is op het Canadapleih- SOCIALE HULPVERLENING Samenwerkende organisaties lenigden nood ALKMAAR In „Ons Orgaan" het blad van de Sociale Raad voor Alkmaar en Omgeving, heeft de Commissie van samenwerking voor Bijzondere Noden een verslag ge publiceerd over de werkzaamhe den, in het jaar 1950 verricht. Daarin lazen wij o.a., dat in ver schillende gevallen financiële hulp en bemiddeling werd verleend aan hen, die door bijzondere omstan digheden in moeilijkheden waren geraakt, hulp nodig hadden bij studie of anderszins dienden te worden geholpen. Er kwamen 18 aanvragen om hulp binnen, waar van er drie moesten worden af gewezen. Dank zij medewerking van instellingen, fondsen en par ticulieren kon in 13 gevallen hulp worden verleend. Medewerking werd ondervonden o.a. van het Personeelsfonds der Ned. Spoor wegen, het Wenkebachfonds van de Ned. Hoogovens, het Ministerie van Oorlog en bet Ministerie van O., K. en W. In vele gevallen werd met gunstig gevolg een beroep ge daan op het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden. In totaal was met deze hulpverlening een bedrag van f 8359.- gemoeid. Viswedstrijd K.A.B. ALKMAAR Het bestuur van de K.A.B. verzoekt ons op name van het volgende: Hierbij een laatste herinnering aan de K.A.B.-viswedstrijd op morgen, Zaterdag 8 September, vertrek om 2 uur vanaf de Friesg brug. Inleggeld 25 cent per deel nemer, Vissen uitsluitend met wormen, geen werphengel, geen twee haken. Tenslotte wensen wij alle deel nemers eer» plezierige middag en veel succes om de prijzen. FILMS: Cinema Americain: Niet gewenst. 18 j.; Har monie: De Hertogin van Idaho, 18 jaar; Rex-thea- ter: Let's Dance, 18 jaar; Victoria - theater: Früling auf dem Eis, alle leeft. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is vanaf 6 urn 's avonds geopend de apo theek Wanna, Mient C 13, Apotheker Mej. F. Schui- tema. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: Let's Dance, 18 jaar; Cinema Americain: Niet gewenst, 18 j.; Harmonie: De Hertogin van Idahoh 18 j.; Victoria: Frühling auf dem Eis, a. 1. SCHAGEN: Royal: Omar de Woestijnhavik. 18 j. KATHOLIEKE ZWEMCLUB IS STARTKLAAR ALKMAAR In de loop van deze maand, zo vernemen wij van het bestuur, kan de Katholieke Zwemclub voor Alkmaar en Om streken met haar verenigingswerk beginnen. Dank zij de medewer king van het Gemeentebestuur en de directie van de „Overdekte" heeft de club de beschikking kun nen krijgen over twee zwemuren, n.l. Maandagavond van zes tot zeven uur dertig voor de dames en meisjes en Woensdagavond, op dezelfde tijd, voor de heren en jongens. Nadere bijzonderheden omtrent contributie e.d. zullen de leden en belangstellenden dezer dagen bekend worden gemaakt. Kees Stel 15 September in Gulden Vlies ALKMAAR Het Kleinkunst ensemble Kees Stet zal op Zater dag 15 September a.s. des avonds te 8 uur in „Het Gulden Vlies" een gloednieuw non-stop cabaret programma brengen ten bate van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, teneinde de leden van deze vereniging in staat te stellen heilgymnastiek- en zwem. lessen te ontvangen. A.F.C.-nieuws ALKMAAR De junioren en adspiranten hebben geen toegang tot de clubavond. Alleen voor 18 jaar en ouder. VORMING VROUWELIJKE BEDRIJFSJEUGD Opleiding wordt overwogen ALKMAAR De Studiecom missie van de Sociale Raad te Alk maar heeft een onderzoek inge steld naar het aantal meisjes, dat in Alkmaar en naaste omgeving in fabrieken en bedrijven werkt. Men kwam daarbij tot de conclusie, dat er rond 1200 meisjes zijn, die haar dagelijks werk in fabrieken, ma gazijnen en kantoren vinden. Voor deze meisjes, waarvan er velen niet of nauwelijks in de gelegen heid zijn geweest zich op meer speciaal vrouwelijke vakken en bekwaamheden toe te leggen, wordt gezocht naar een mogelijk heid, deze meisjes in een speciale opleiding datgene te laten leren, waaraan ze later, als huisvrouw, behoefte zullen krijgen. In ver schillende plaatsen van ons land heeft men zgn. Mater Amabilis- scholen, R.K.) of Zonnebloemwerk in het leven geroepen, waarop de meisjes leren wat ze later nodig zullen hebben om hun taak als moeder en huisvrouw goed te kunnen waarnemen. Het gaat er bij dit onderwijs niet alleen om de nodige kennis bij te brengen maar vooral ook óm het jonge meisje te vormen tot een verant woordelijk persoon, die haar taak in het leven en de maatschappij juist ziet en weet te volbrengen. Waar er ook in Alkmaar aan een dergelijke opleiding behoefte blijkt te bestaan, heeft men deze kwes tie in de Studiecommissie als een der voornaamste werkpunten aan vaard. Naar een oplossing ervan wordt naarstig gestreefd. RETRAITEN-AGENDA In het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" te Bergen wordt van 8 tot 11 September een speciale re traite voor dienstplichtigen ge houden. In de loop dezer maand zijn er nog enkele retraiten voor dienstplichtigen, aangezien er een grote belangstelling wordt ver wacht. De volgende retraiten zijn van 15-18 September, van 2225 September en van 29 Sept.2 Oct. Retraiten voor gehuwde dames worden gehouden van 11-14 Sept. en van 18-21 Sept. Inlichtingen en opgaven te richten aan de directie van het Retraitehuis St. Petrus Canisius te Bergen. ESPERANTO-CURSUS VOOR BEGINNERS ALKMAAR De R.K. Espe ranto Vereniging „Ni Triumfos", onderafdeling van de Nederland se Kath. Esperantisten Bond, zal deze winter een Esperanto-cur- sus geven voor beginners. Deze cursus staat onder leiding van Br. Arsenius, Hoofd van de R.K. Jongens Mulo „St. Joseph". Naast de Esperanto-conversatieavonden en de cursus voor gevorderden, die deze vereniging geeft, zal er dus thans voor nieuwe belang stellenden voor de Wereld Hulp Taal een unieke gelegenheid worder» geboden, kennis te ma ken met het Esperanto. Wij verwachten zeer zeker, dat voor deze cursus grote be langstelling zal bestaan onder onze Katholieke lezers, gezien de ervaringen in andere steden waar de R.K. Esperantistenbond afdelingen heeft. Alkmaar mag niet achterblijven. Als centrum van vreemdelingen-verkeer be hoort het een kern van Esperan tisten te herbergen, die in staat zijn de Buitenlandse Esperantis ten te verwelkomen en rond te leiden. Voor bijzonderheden betref fende de cursus zie de adverten tie elders in dit blad. A.F.C.-NIEUWS ALK1MAAR. Hedenavond opening van de clubavond. Spe ciale attracties, speciale pTijzen! De gehele A. F. C.-familie wordt verwacht bij Beemster Waagplein Tevens wordt onder de aan dacht gebracht de grote klaver- jasdrive op Vrijdag 14 Septem ber; deze staat voor iedere kla verjasser open. Inschrijvingen kunnen gedaan worden bij Jaap Smit, Nieuwesloot, tel. 4813. Pracht prijzen. Dus allen he denavond en volgende week Vrij dag naar Beemster, Waagplein. De P. P. C.er. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dokter Barnhoorn te Blokker, tel. K 2292—533. Dokter Mulder te Midwoud, tel. K 2291225. Dokter Pool te Hoogwoud, tel. K 2263—297. BERKHU UT—A V EN HOKN DokteT van der Linden te Berk hout, tel. K 2295264. Ook voor deze afdeling valt morgen het startschot en er zal wel weer felle strijd geleverd worden om de hoogste titel. In 3 A is al direct een zeer mooie ontmoeting, nl. SINILHuizen. De Lloyds, welke dit jaar voor bet eerst in de 3e klas uitkomen, moeten het al direct opnemen te gen de landskampioen, voorwaar geen peulenschilletje. In 4 A zal Dindua proberen het verloren terrein te herwinnen en of dit haar zal lukken zal zij moeten bewijzen wanneer zij morgen met de winst uit Amsterdam thuis komen. Zwaluwen uit Hoorn en J. Holland uit de kaasstad heb ben beide rust. Het programma ziet er als volgt uit. 3 A SNLHuizen Ysselm. vogelsYmuiden 4 A AGT—PVF BI. Wit—NDSM KMVZ—Marken KromhoutDindua 4 B De GeuzenZandv. meeuwen OSOTelefonia SVJ—WGA UPTTS—VEW (Advertentie) Gistermorgen omstreeks half 12 heeft een paard van v. Gend Loos de arm van een dame ver brijzeld. Toen zij viel schoten velen toe om de helpende hand te bieden. Het bleek een dames- figuur van de Firma Engeln te zijn. die buiten de deur in de Payglop no. 18, hoek Breedstraat, stond. Waarschijnlijk is het dier aan getrokken door de prima kwali teit en uiterst lage prijs! Prachtige, zware, fijne kwali teit, dubbel Egypt, linnen dames- en heren regenjassen f 42.50. Het zijn merkjassen. Gaat allen kijken naar het damesfiguur op de stoep, voor lopig met één arm! Dan leest U het misschien juist wèl, en dat is de bedoe ling. Van vandaag af rest nog maar één gelegenheid, een opwekking te doen uilgaan naar alle Thuisfrontbesturen in de Dekenaten Alkmaar, Hoorn, Schagen en Wervers- hoof, om aanwezig te zijn op de Landdag van het Nationaal Katholiek Thuisfront, Zondag 9 September a.s. te Alkmaar, des middags te 2.00 uur in „Het Gulden Vlies''. Een opwekking ook aan de Katholieken van de gehele kop van Noordholland, om zich een blijvende belang stelling eigen te maken voor het werk van het N.K.T., niet alleen omdat alle niet-mili- tairen zelf, het Thuisfront vormen, zoals uitvoerig is uit eengezet, maar ook omdat het N.K.T. een levensbelang na streeft, dat primair gesteld moet worden. Iedereen is ervan overtuigd, dat hij door een paar regels in de krant niet die belang stelling kan verwerven, die noodzakelijk is. Hoogstens kunnen zij do eerste aanlei ding vormen, die de belang stelling gaande maakt. Men dient zich door zelf-activering van de noodzaak van hét Thuisfrontwerk te doordrin gen. Mer» voelt dat aan of men voelt dat niet aan! En om het nu maar ronduit te zeggen: Mooie en indrukwek kende woorden in de krant halen dikwijls zo ontzagge lijk weinig uit. Ja, hoeveel mensen zullen ertoe komen, dergelijke artikelen tot het bittere eind toe, uit te lezen? En tenslotte komt het er op neer, dat men ze doodeenvou dig vergéét en het werk wordt overgelaten aan een paar bestuursleden die wat activiteit bezitten. Maar vergeet U dit nu eens niet. Bljjft U dit nu eens in Uw herinnering bewaren, al zou het enig resultaat zijn: dat U royaal en in elk op zicht het werk van het N.K.T. zult steunen, als men U er om vraagt. Met administratieve rompslomp e.d. behoeft U zich natuurlijk niet bezig te houder». Maar belooft Uw ge bed en belooft Uw geld (ja, Uw geld óók een klein beetje) en laten de Thuisfrontmensen zelf zich ten volle in de strijd werpen, om bloeiende afde lingen te vormen, die een voorbeeld zijn voor héél het land, méér nog dan het Ge west Noord-Holland Noord momenteel al is. P. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: DROOG WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar morgen overdag plaat selijke opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Gematigde temperaturen. DEN HELDER. Naar wij vernemen, zal Z.K.H. Prins Bern hard op Vrijdag 14 September een bezoek aan Den Helder bren gen, om aldaar de werkzaamhe den aan de nieuwe Rijkszeehaven in ogenschouw te nemen. OP TEXEL Op Texel is een jonge reuzen- haai aangespoeld. Het dier is 3,64 meter lang, een volwassen exem plaar brengt het tot 10 meter. De ze vis is een zeer zeldzame ver schijning in de Noordzee, want sinds 1817 zijn er langs onze kust nog slechts zeven aangespoeld, in 1940 de voorlaatste bii Castricum. De voshaai en de neushaai be horen tot dezelfde familie, maar zij zijn hier lang niet zo zeld zaam. Gevonden WARMENHUIZEN Gevonden 1 rood kindervestje, 1 portemon naie met inhoud, 1 huissleutel, 1 contactsleutel. Verloren: 1 portm. van slangenleer. Wie nam tijdens de kermis te Warmenhuizen een verkeerd damesrijwiel mee? In lichtingen bij de politie. Advertentie is heel iets anders dan een corset met baleinen. Komt U eens vrijblijvend passen, want, wij vérkopen deze corsetten niet, zonder deze eerst gepast te hebben. Onze specialiste is dage lijks aanwezig om U net nieuwste Rubbercorset te tonen engeheel vrij blijvend aan te passen. Jaren, kennis en ervaring maken dat voor alles gaat: HOFSTEDE in de Lange- straat. Langestraat 61 - ALKMAAR EEN GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING OUDORP Toer» Woensdag avond een bestuurder van een personenauto op de Nieuwe Schermerweg bii de uitgang naar dg vlotbrug was gekomen, stopte hij om te zien of de Frieschebrug vrij was voor het verkeer, om anders over de vlotbrug te rij den. De bestuurder van een ach ter hem rijdende personenauto had hier niet op gerekend, doch wist met een halve meter tus senruimte eer» botsing te voor komen. Een daarachter komende personenauto was minder geluk kig en botste tegen de achter kant van de zo even genoemde auto Een derde daar achter rij dende personenauto had ook niet op deze situatie gerekend, kon ook niet tijdig stoppen en reed tegen de achterkant van de aitfcn die reeds met de voorkant tr.üen de eerste was gereden. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats maar de schade aan de auto's was belangrijk, in het bij zonder de tweede auto diP voor en achter schade had bekomen. De politie die in de zaak ge mengd werd stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. MrvrLtNorirhfon LANGHDIJKER GROENTEN- CENTRALE. 4000 kg aardap pelen, doré 9,80; bevel. 8,70; blan ke eigenb. 7,20—8,90: blauwe ei genh. 8,80: 20.000 kg rode kool 4 8.50; 4000 kg gele kool 10 17,70: 2000 kg groene kool 14,20 17,20; 80.000 kg witte kool 4,10 —7,00: 5000 kg uien 10,70—13,40; 2000 kg bieten A 7,908,70- 350 kg tomaten A 3033: B 26—28; 6500 kg slabonen 38,80—50,70; 5000 stuks bloemkool A 29,80 37.40. WARMENHUIZEN. 26000 kg aardappelen, eigenh. 99,80: blauwe eigenh. 7,30—9,00; bintjes 8,60—8,80; koopmans blauwe 8,30 —8,80: alpha 7,90; 2300 kg slabo nen 3645: 8400 kg witte kool 4,10—6,00; 4700 kg rode kool 4.90 —7,20. PURMEREND 5 Sent. Schot se Muizen 810,50; Dl eigenhei mers 810,40; bevelanders 8,40 9,60; koopmans blauwe 910,60; slabonen m. dr. 42: slabonen z. dr. 4061; stoksnijbonen 4267; stamsnijbonen 2043; pronkbo- nen 40; komkommers 813; to maten A 2638; bloemkool 851 rode kool 611; groene kool 6 14; spinazie 1036; postelein 28; sla 27; andijvie 711; rabarber 4; rode bieten 610; gare bieten 712; bospeen 3832; waspeen 1629; uien 615; perziken 6 cant 80100: westfrisia 5080; suiker 1056; reine claude's 10— 42; reine victoria 6—28; gele 10; codlin ceswick 616: erlev vic toria 617: james grieve 13—46; manks codlin 624; perzikrode zomer-appel 634; rode tulp 4 20; zigeunerin 14—48; zoete win- terkroon 416; beurré mérode 4 16; bonne louise d'avranches 20 18; clapp's favorite 10—44. dirk jes 414; noordholl. suikerpeer 1022; seigneur d'esperen 1029 trosjes peer 718; triomphe de Vienne 27—43. KAASMARKT ALKMAAR 7 Spt. Aanvoer 38000 kg; 12 stapels fa brieksbaas 2,12 p- kg; 8 stapels boerenkaas 2,20 p. kg. Handel goed. WENEN, communisten om de verbir lijken. Het rustig geblev of ander ganda-oor Nergens d verbond d onherroepelijk nog maar oorlogsmisda< de Berlijnse ogen en zij stad die doi nauwelijks Nergens hun vlaggen op de Neue der stad. Ber ieders dundo mast. Op maand wordt gedragen. Ko een nogal nie waarbij werden verv achterwege, gecombineerde rijdt nog alt jeeps patrou: schijnlijke sc Rus die plicl met een Am man en een een ander aan nog zonderling dat de vier spreken. Ze schappelijke Amerikaan e do heeft, ins Russische po En het gaat „Dat doet zegt de Wener deel heeft hij schuilt in haar genstellingen Op de gemee van Duits, SI; taalgebied gel kens weer de tussen Noord West. Zij sch verzoenen ei monie te schoonste res wondere bloei aan evengoed bijdroegen als Slaven, Span. mers, Duitsers De volkenbc monarchie die had, kon slecl gratie van vei beperking der ties ten gunst nationale gems de dagen van leefde hier, w; Straatsburg m< stap tracht op nen klopte ht Europa en de er zich de laa grandioze droc Roomse Rijk. zo'n stad verdr de macht van ren. Hitier heef ter gehaat. Zijr bolisch uitgedrv daad van vernie de stad in haa Op 1 April 19 kanonnen van; de brand in de Wenen reeds in Russische ha Maar ook vo er weinig reden glomeratie van lioen mensen t Boven de di sche officiers burg grijnst zij grondelijk, oog bronzen ruiter van Savoye, die rT>r.v wmmmm heel rechts) machtstaf. V E. J. L. Stee J. P. den En ren, A. van t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2