Wenen, 't oude hart van Europa voorpost van het vrije Westen Grote Vier leven hier nog broederlijk samen Koning Voetbal onttroond Geen wit kalfsvlees meer? Op de „Anatomische les" stond 'n valse handtekening Maar IJzeren Gordijn is dichtbij Wat willen Russen hier precies? FRAUDE BIJ VOETBALPOOL Vier maanden geëist tegen frauderende medewerkers Scheepsberichten Aantal werklozen steeg: 71.339 C.P.N.-functionaris voor de rechtbank Stap terug? Naar wij vernemen: Onmenselijke practijken hij mesterij van kistkalveren VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) WENEN, Sept. De door de Russen geïnspireerde Oost-Duitse communisten hebben voor de zoveelste maal een weg gevonden, om de verbinding tussen Berlijn en West-Duitsland te bemoei lijken. Het is sedert de bevrijding nauwelijks ooit volkomen rustig gebleven in de Duitse hoofdstad. Er was altijd wel een of ander conflict over grenzen, wegen of kanalen. De propa- ganda-oorlog tussen Oost en West kent er geen wapenstilstand. Nergens duidelijker wordt dag aan dag gedemonstreerd, dat het verbond der Grote Vier, die de Nazi's op de knieën dwongen, onherroepelijk is verbroken. De fictie wordt eigenlijk alleen nog maar opgehouden door de gezamenlijke bewaking van de oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Spandau. Wie eenmaal de Berlijnse beklemming van nabij heeft ervaren, gelooft zijn ogen en zijn oren niet, wanneer hij ronddoolt door die andere stad die door dezelfde Grote Vier nu al meer dan zes jaar in nauwelijks verstoorde harmonie wordt beheerst: Wenen. Nergens ter wereld wapperen hun vlaggen zo trouw samen als op de Neue Hofburg in het hart der stad. Beurt voor beurt waait ieders dundoek aan de hoogste mast. Op de eerste van elke maand wordt het commando over gedragen. Kort na 1945 was het een nogal ingewikkelde ceremo nie waarbij zelfs de wachthuisjes werden verwisseld. Dat blijft nu achterwege. Maar de beroemde gecombineerde militaire politie rijdt nog altijd in Amerikaanse jeeps patrouille. Het onwaar schijnlijke schouwspel van een Rus die plichtsgetrouw rondrijdt met een Amerikaan, een Frans man en een Brit, om de maand een ander aan het stuur, wordt nog zonderlinger voor wie weet, dat de vier onder elkaar Duits spreken. Ze hebben een gemeen schappelijke kazerne. Als een Amerikaan er het wachtcomman- do heeft, inspecteert hij óók de Russische politie. Of omgekeerd. En het gaat al jaren goed. Hart van Europa. „Dat doet de Weense lucht", zegt de Wener, en voor een goed deel heeft hij gelijk. Het geheim schuilt in haar vermogen om te genstellingen te overbruggen. Op de gemeenschappelijke grens van Duits, Slavisch en Hongaars taalgebied gelegen, wist zij tel kens weer de synthese te vinden tussen Noord en Zuid, Oost en West. Zij schijnt geschapen om te verzoenen en een nieuwe har monie te schepen, die haar schoonste resultaat beleefde in de wondere bloei der barok, waar aan evengoed Itaianen en Fransen bijdroegen als Hongaren en Zuid Slaven, Spanjaarden en Bohe mers, Duitsers en Nederlanders. De volkenbond der Donau- monarchie die hier haar centrum had, kon slechts bestaan bij de gratie van verdraagzaamheid en beperking der nationale aspira ties ten gunste van een boven nationale gemeenschap. Reeds in de dagen van von Metternich leefde hier, wat men thans in Straatsburg moeizaam stap voor stap tracht op te bouwen. In We nen klopte het oude hart van Europa en de Habsburgers wisten er zich de laatste erven van die grandioze droom van het Heilige Roomse Rijk. Het karakter van zo'n stad verdraagt zich niet met de macht van één over alle ande ren. Hitier heeft haar daarom bit ter gehaat. Zijn haat werd sym bolisch uitgedrukt in een laatste daad van vernietiging, bedoeld om de stad in haar hart te treffen. Op 1 April 1945 schoten Duitse kanonnen vanaf de Kahlenberg de brand in de Stephansdom toen Wenen reeds voor negen-tiende in Russische handen was. Maar ook voor Stalin kunnen er weinig redenen zijn, deze con glomeratie van bijna twee mil- lioen mensen bijzonder te minnen. De Russen Boven de deur van het Russi sche officiers-casino in de Hof- burg grijnst zijn portret ondoor grondelijk, oog in oog met de bronzen ruiter Prins Eugenius van Savoye, die twee eeuwen ge leden andere heersers uit het Oosten versloeg en Europa voor goed verloste van het Turkse ge vaar. De Weense lucht moge veel verklaren: niet alles. Als zij wil den zouden de Russen de stad bij zonder goed kunnen isoleren, be ter nog dan Berlijn. Een lucht brug zou hier op onoverkomelijke bezwaren stuiten. Zowel het Amerikaanse vliegyeld Tulln als het Britse Schwechat liggen bui ten de stad en de verbindingswe gen zouden met geringe moeite kunnen worden versperd. Weinig anders zou resten dan een kleine Amerikaanse airstrip, waar Pi- percubs kunnen landen en ver trekken, maar niets méér. Rond om ligt Oostenrijks Russische zone, en het IJzeren Gordijn is vlakbij: zestig kilometer Ooste lijk van de stad. Dat het niet ten Westen er van is neergelaten en Oostenrijk in twee kampen deelt, zoals het dat Duitsland heeft ge daan, is een tweede reden tot grondige verbazing. Ongemoeid. Als echter in Enns, twintig kilometer ten Zuidoosten van Linz, waar de Donaubrug voor buitenlanders is gesloten, een norse Rus naar de datum in het levensgrote Einreisesichtvermerk van onze pas heeft getuurd, kun nen we verder honderden kilo meters ongemoeid rondrijden, zon der van de bezetting méér te zien dan hier en daar een Russische wegwijzer en een Kommandan- tura. Niemand in Wenen zou weten waar ongeveer de Russische stads- zone lag, wanneer er geen schild wacht had gestaan voor Hotel Imperial aan de Karntner Ring en geen rood bevrijdingsmonu ment (van papier: jaarlijkse onderhoudskosten voor stadsreke ning: 60.000 Schilling) nabij Do- nau en Prater. Geen sterveling breekt er zich hier het hoofd over, in welk deel van de stad hij zich bevindt: hier geen bor den bij de zone-grens, als in Ber lijn. Zonder noemenswaardige moeite reizen de Oostenrijkers zelf van de door het Westen be zette provincies naar de Russi sche, die óók van de Marshall hulp profiteren, waar de Kerk vrij is en een jeugdbeweging als die van de verkenners ongemoeid wordt gelaten. Er is geen Oost- Oostenrijkse volkspolitie en de communisten komen bij geen en kele verkiezing verder dan 8 of 9 pet. Hun activiteit doet hun in vloed verder reiken, maar van een machtspositie is geen sprake. Hun pogingen om stakingen te forceren zijn meer dan eens afge stuit op de vastberaden houding van regeringscoalitie-getrouwe ar beiders. Economische druk. De Russische bezetting doet zich echter wel economisch ge voelen. De Oostenrijkse oliebron nen zijn volledig in Russische handen. De laatste jaren werd ge leidelijk meer vrijgegeven voor binnenlands gebruik, maar het land moest, in 1950 nog bijna de helft van zijn benzine importeren, terwijl het in eigen behoeften zou kunnen voorzien. De Russen heb ben niet alleen voor kapitalen aan machines en materialen af gevoerd, maar ook krachtens de Overeenkomst van Potsdam de hand weten te leggen op een aan tal fabrieken en winkels, vroeger Duits bezit. De fabrieken worden naarstig geëxploiteerd omwille van de deviezen, en terwijl de roden meer dan eens poogden de Oostenrijkse productie door sta kingen lam te leggen, gold ter- zelf dertijd voor hun eigen bedrij ven een stakingsverbod. Hun win kels concurreren door lagere prij zen met de Westelijke, maar dat is geen kunst voor die eenvoudig de belastingen b.v. op tabak en dranken niet betaalt. De Russen beheersen ook de zelden blauwe Donau, die een dode rivier is geworden waar op sedert 1945 nauwelijks nog van scheepvaart sprake is geweest: enerzijds omdat de uitgebreide j vooroorlogse Donauvloot voor het I grootste deel is gezonken en hon- j derden wrakken de vaargeul ver- sperren, anderzijds omdat geen schipper uit het Westen het risico j neemt, zijn bezit inbeslaggenomen te zien. Tot Linz in de Ameri kaanse zone echter kunnen Duitse kolen vrij per schip ko men, van groot belang voor de exploitatie van de voormalige Hermann Göring staalfabrieken. Onzekerheid. Als we dan al een paar aan wijsbare gevolgen van de bezet ting in de Sovjet-zone hebben ge noemd: er zijn ook andere, niet in getallen uit te drukken, maar even wezenlijk. Niemand is im mers vandaag ooit geheel zeker van wat de Russen morgen zullen doen of wensen. Weinig Russen blijven jaren aan één stuk in Wenen: er zijn voortdurende mu taties om de „kwade gevolgen" van het contact met de Westerse wereld op deze voorpost zo wei nig mogelijk kansen te bieden. Het Russisch wantrouwen wortelt hier even diep als elders; hun plaatselijke politiek vertoont die onnaspeurlijke grilligheid van be weging, die wel een gevolg moet zijn van het feit, dat op verre afstand aan de touwtjes wordt getrokken. De hoop, die Oostenrijk echter ondanks alles doet leven, wordt geboren uit het geloof, dat de bezetting binnen afzienbare tijd zal worden opgeheven. Het land werd bezet, maar immers tegelijk als zelfstandige republiek bevrijd? Rusland is, wat Oostenrijk betreft misschien wel tevreden met wat het aan olie en deviezen het land uit pompt en aan machines en materialen Oostwaarts heeft ge sleept. Het heeft immers geen bij zondere moeite gedaan om van Oost-Oostenrijk een satelliet te maken en het liet de binnen landse politiek de vrije loop. Het is een goed geloof, waaruit men zoveel hoop kan putten. Maar geen zekerheid. En het IJzeren Gordijn blijft dichtbij. Men behoeft de Kahlenberg maar te beklimmen, de laatste strategische top van het Wiener- wald, uitloper van het gebied der Alpen en de overgang markerend naar de Donauvlakte, om over het Marchfeld heen, toneel van zoveel historisch veldslagen, het begin der Karpathen te zien. Ge kunt met eigen ogen meten, hoe eng de grensstrook is, die vrij heid scheidt van rode dictatuur. Iedere Wener weet het. Die we tenschap vormt de achtergrond van zijn leven. Tussen Bciarn en Eemnes zijn grote werken in uitvoering, behorende bij Rijksweg nr. 1. 'Het nieuwe weggedeelte begint even voor Baarn en komt later bij Hoevelaken op de bestaande weg terug. Een der grootste projecten in dit werk is de overbrugging van de Eem in de nabijheid van de Oude Watermolen tussen Baarn en Eemnes. Overzicht van het werk aan de Eem: voor het ene landhoofd van de nieuwe Eembrug wordt het beton gestort en voor het andere landhoofd wordt de stalen damwand ingeheid. AMSTERDAM. De Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. W. B. J. Aberson, heeft gistermorgen tegen drie medewerkers aan het inmiddels opgeheven sportweekblad „Koning Voetbal" een gevangenisstraf van vier maanden geëist, omdat ieder van hen fraude had gepleegd met de door dit sportblad uitgeschreven voetbalprijsvraag. De drie verdachten waren: de 46-jarige koopman C. D. H., de 28-jarige vertegenwoordiger G. van R. en de 30-jarige G. S. D., alle drie uit Amsterdam. Zij er kenden deel te hebben gehad in de administratieve organisatie van de prijsvraag, waarbij het er om ging twaalf voetbaluitslagen van komende competitiewedstrijden te voorspellen, althans van tevoren op te geven of het een overwin ning voor de thuisclub of voor de bezoekende club, dan wel een gelijk spel zou worden. Zodra des Zondagsavonds de uitslagen bekend waren, vulden de drie verdachten zelf formulie ren in, waarbij ervoor werd ge zorgd, dat de ingevulde uitsla gen die van de beste inzenders overtroffen. (Van onze verslaggever) Een valse handtekening heeft er op de anatomische les van prof. Tulp gestaan en toen dit bij de restauratie bleek, schrok men wel enigszins. Later echter verscheen de echte handtekening met het jaartal 1632. Reeds zeer lang had men het plan dit be roemde doek te restaureren, in 1939 werd al een commissie be noemd, toen kwam de oorlog en het uitstel. Daarom heeft men met de nieuwste methoden te werk kunnen gaan na een uit voerig onderzoek in het Amster dams Rijksmuseum. Zes keer is dit werk van Rembrandt geres taureerd; het eerst in 1735; vier keer is het verdoekt, het eerst in 1818 en het laatst honderd jaar daarna. Nog nooit vertelde de restau rateur de heer J. C. Traas, had BEËDIGING 2DE LUITENANTS VAN DE LUCHTMACHT Op de vliegbasis Soes- terberg zijn Donder dagmorgen 13 nieuw benoemde 2de luite nants van de lucht macht beëdigd. Het ivas de eerste keer, dat de beëdiging van officieren, die hun op leiding aan de K.M.A. genoten, geschiedde. Acht hunner behoor den tot de verbin dingsdienst, vijf tot de technische dienst. Foto toont 't moment, waarop de 2de luite nant A. Mostert (ge heel rechts) de eed aflegt in handen van gene raal-majoor S. Mante, chef personeel lucht machtstaf. Verder van rechts naar links: J. L. de Ruyter van Steveninck, A. van Lent, E. J. L. Steenbergen (gezicht bedekt door de hand van generaal-majoor Mante), A. Hid,ma, J. P. den Engelsman, A. J. E. Poulussen, B. Mus, P. Smit, A. C. Sjoersma, J. H. M. Boke- ren, A. van Ernst, P. J. Cornelissen. Geheel links de commanderende officier. hij een doek gezien, zo volledig in lagen afgedekt. Op de doce rende hand van de professor, die veel expressiever is gebleken, la gen twee overschilderingen. De kop van professor Tulp in de achttiende eeuw door Quinkhard gerestaureerd, ziet er waarschijn lijk nog altijd iets anders uit dan hij oorspronkelijk was, zoals men uit een röntgenfoto kan afleiden, waarop de kop stroever, manne lijker, meer zeventiende-eeuws lijkt. De hand van de zittende man links is veel krachtiger ge worden, ze blijkt nu op de knop van de stoel te liggen. De onder kant vooral vertoont veel nieuwe details, de voeten van het lijk, het boekenstapeltje, dat het gro te opengeslagen boek steunt. Ook de achtergrond werd hel der en duidelijk en daardoor ver schuift de groep meer naar het fond. Een belangrijke en gevoe lige restauratie is het geworden, minder grel dan gewoonlijk, eer lijk. vooral ook in noodwendige retouches en deze gevoeligheid zal nog meer tot haar recht ko men, als de tijd het werk nog wat versterft en als er over IV2 jaar vernis op komt. Door deze en andere restaura ties heeft zich ook, zoals de di recteur van het Mauritshuis op merkte, een andere visie op het werk van Rembrandt ontwik keld, wij zien nu dat het elair- obscur veel minder nadrukkelijk door Rembrandt gezocht werd dan wel eens werd gemeend en dat hij een lichter fond niet schuwde. Het is een genoegen dit werk van de 26-iarige meester Weer te zien, krachtiger in som mige opzichten en vooral zuiver der dan het nogal vlekkerige uit zicht voor de restauratie. Het hangt weer op zijn oude plaats in het Mauritshuis en we ver trouwen dat het in zijn nieuwe en tegelijkertijd oorspronkelijke staat nog meer belangstelling zal wekken. Bantam vertr. 6 v. Marseille- Halifax, Blitar 7 Colombo verw., Indrapoera 6 te Genua, Java 7 Tj. Priok verw., Raki 7 aldaar verw., Tosari 7 Singapore verwVolen- dam, 6 te L'e Havre. Alphacea 6 te Montevideo, Andijk 3 te Tam- pico. Bennekom 5 te AricaKiel- arecht 6 v. Marseille, Rijnkerk 5 te Beira, Borneo 4 te Surabafa, Groote Beer 5 1035 m. WZW Ga- lapagos-Tahiti. Klipfontein 6 vm. v. Teneriffe-Kaapstad,. Melampus 31 te Pladju, Willem Ruys p. 6 Kp. Bon. Verdachte C. D. H. werd door de president, mr. J. Meihuizen, exploitant van de voetbalprijs vraag genoemd. Hij had een for mulier na bekend worden van de uitslagen ingevuld op de naam van een zekere van der Hilst, die leverancier is en relaties met het blad onderhield. Van der Hilst zelf was van deze falsificatie niet op de hoogte. Verdachte van R. had in totaal negen prijsvraagformulieren met valse namen ingevuld, doch zeide „DE WAARHEID" IN INDONESIË VERBODEN? DJAKARTA (Aneta). Van officiële zijde is medegedeeld, dat binnenkort in het Sta.ytsblad een besluit zal worden gepubliceerd, waarbij het Nederlandse commu nistische dagblad „De Waarheid" in Indonesië wordt verboden. Vol gens een mededeling van officiële zijde wordt deze maatregel geno men omdat in het blad de laatste tijd artikelen voorkomen, welke „tegen Indonesië" zijn gericht. 's-GRAVENHAGE. Geduren de de maand Augustus steeg het aantal bij de arbeidsbureaux in geschreven mannelijke werklo zen van 62.056 tot 71.339. De beperking van het bouw volume en de financieringsmoei lijkheden, waarin verschillende gemeenten verkeren, hadden een belangrijke invloed op de werk loosheid in de bouwbedrijven, welke van 7390 tot 9684 toenam. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drente met 46 en Groningen en Noord-Brabant met gehandeld te hebben in opdracht34 het laagst in Zeeland met 11 tmn Tmrdanhto 1-4 <-J van verdachte H. De Officier gaf als reden voor deze malversatie op, dat de orga nisatoren „de spoeling dunner wensten te maken". Immers door deze fraude onttrok het blad zich aan de uitbetaling der hoofd prijzen aan de werkelijke win naars. Verdachte zeide: „Het was vre selijk moeilijk om de uitslagen te raden. In het begin was er nie mand, die de hoofdprijs won, uitgeloofd voor hem, die alle twaalf uitslagen goed voorspelde. Wij hadden behoefte aan zo'n eer ste prijswinnaar en maakten er dan dus zelf een". Voorts voerde hij aan, dat een week later de uitslag was gerectificeerd en de werkelijke prijswinnaars schade loos waren gesteld. De derde verdachte, G. S. D., werkte volgens de president on der het motto „de bedrieger be droog". Deze employé van het blad bemerkte, dat er geknoeid werd en ging toen op eigen hout je eveneens knoeien. Hij vulde een formulier in op naam van zijn zwager, uiteraard ook nadat hem de uitslagen bekend waren geworden, in de hoop de even tueel uit te keren prijs met die zwager te delen. De door de Officier gestelde eis van vier maanden was gebaseerd op valsheid in geschrifte. De ver dediger van verdachte D. was van mening, dat hier niet valsheid in geschrifte doch bedrog was ge pleegd. Op juridische gronden vroeg hij daarom vrijspraak. Verdachte H. voerde tenslotte aan, dat hij voor de ware finan cier en leider van het blad de kastanjes uit het vuur had moe ten halen. De rechtbank zal uitspraak doen op 20 September a.s. des morgens op 9.30 uur. 3 WEKEN GE-EIST WEGENS BELEDIGING ROTTERDAM. Wegens be lediging heeft de Officier van Justitie bij de Rotterdamse recht bank een gevangenisstraf van drie weken geëist tegen de 52-jarige C.P.N.-functionaris J. H. van B. uit Amsterdam. Deze zou in April 1950 in het door hem geredigeerde blad „Bij- gaan", dat onder Rotterdamse ha venarbeiders werd verspreid, een artikel hebben opgenomen, waar in stond geschreven, dat een ze kere W. S., vakbondsbestuurder van het O.V.B. (Onafhankelijk en Overijsel met 14 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren, terwijl het rijksgemid delde 23 bedroeg tegen 20 op 31 Juli j.l. Weer pseudo-vogelppst OLDEBROEK. Opnieuw is in de gemeente Oldebroek een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd, thans onder de kippen van de pluimveehouder P. van Pijke- ren. wonende te Wezep. Van de ca. 300 kippen en 300 kuikens op dit bedrijf aanwezig, zijn er 195 afgemaakt, terwijl de rest is in gespoten. PARATYPHUSBACILLEN IN DE SCHIE DELFT. Naar wij vernemen van de directeur van de gemeen telijke geneeskundige- en gezond heidsdienst te Delft, is het water van de Schie met paratyphus- bacillen besmet. De Schie is het drukke vaarwater tussen Delft en Rotterdam. (Vervolg van pagina I) had juist het grote tekort in de E.B.Ü. veroorzaakt. Niet onbe grijpelijk was het, dat de andere Europese landen zeiden: dat gaat niet. Wij kwamen dus voor het feit te staan, dat wij onze finan ciële moeilijkheden 'in de eerste plaats met België samen, in het kader zogezegd van die 92 vrijgemaakt goederenverkeer, moesten zien op te lossen. Wij hadden België dus nodig, en bovendien moest ook België moeilijkheden in de E.B.U. op lossen. Hadden wij daar veel schuld, de Belgen hadden er een groot tegoed. De oplossing lag dus in zekere zin voor de hand, als de „partners" welwillend te genover elkaar staan, al kan niet ontkend worden, dat die oplos sing niet past in het kader van het streven naar vrijer handels verkeer. Wij moesten minder invoeren dat moeten we op andere fron ten terwille van het algemene de- viezentekort óók! en graag meer uitvoeren, en België zou dan minder moeten uitvoeren, althans naar om land, om de stijging van zijn tegoed in de E.B.U.-pot te remmen. Dat is nu gebeurd Wat de uit voer betreft van België naar Ne derland, deze zal, boven het vrije goederenverkeer tot het alge meen-erkende percentage van 60. gedrukt moeten worden. Er zijn daartoe „geheime plafonds" vast gesteld: tot hier t e en niet ver der dus! Het is te hopen, dat de verwachting, dat men in de prac- tiid van die geheime plafonds niet veel zal bemerken, verwe zenlijkt zal worden, want dit be tekent dan, dat de handel zich langs de (min of meer) natuur lijke weg zal regelen. Dit is n.l. tot nu toe in ver schillende sectoren van het goe derenverkeer, met name in de textiel, al gebeurd. De „plafonds" zijn gericht op het peil van de laatste ontwikkeling en als dit te handhaven is, zonder verder ingrijpen, dan is de zaak in zo verre in orde; dan behoeven er geen andere handelspolitieke maatregelen van een minder ple zierig soort genomen te worden. Waar het zich laat aanzien, dat door samenwerking tussen de voornaamste Benelux-partners, België en Nederland, een belang rijke stap gezet is om onze moei lijkheden te verlichten, daar is het. zo menen wij te mogen con cluderen, onjuist, zonder meer te spreken van „een stap terug"; oniuist, omdat dit een verkeerde indruk wekt. AKU-FABRIEK VOOR STRO-CELLULOSE ARNHEM. De N.V. Maat schappij tot Stro-veredeling SOVE in de Kleefsewaard bij Arnhem, waarvan de Staat 5/9 deel van de aandelen heeft en de AKU 4/9 deel, zal onder de directie van de AKU in de eerste helft van 1952 zover met de installatie van het productie-apparaat zijn gevor derd, dat met de vervaardiging van strocellulose voor papierbe reiding kan worden begonnen. is gisteravond de hardstenen oriënteertafel op de Kuiperberg te Ootmarsum door dronken brui loftsgasten vernield; kon de voor gistermiddag uit geschreven raadsvergadering van Amsterdam niet doorgaan, omdat het minimum-aantal leden 23 niet aanwezig was. De C.P.N. had de vergadering aangevraagd; opende gistermiddag minister Weminers het vijfde congres van het Internationale Bureau voor Autohandel en Garagebedrijven; werd gisterochtend te Venray onder grote belangstelling Mgr. Lemmens, mr. dr. Houben. prof. dr. Beel e.a. het nieuwe kloos ter en pensionaat „Jeruzalem" van de Zusters Ursulinen ge opend; diende gistermiddag voor het Gerechtshof te Den Haag in ho ger beroep de zaak. die een groep ouderlingen, predikanten en kerk voogden tegen de Ned. Herv. Kerk aanhangig heeft gemaakt. Deze groep verzet zich tegen de invoering van de nieuwe kerk orde. Uitspraak 25 October. II (Van een onzer verslaggevers) Het malse melkwitte kalisvlees is een dure spijs voor fijnproe vers. De gasten die dit blanke vlees krijgen gerserveerd, zijn steeds verguld, tenzij zij onverbeterlijke voorstanders van een stevige portie vlees zijn. Maar als die vergulde kalfsvleesgebrui kers wisten, welke geschiedenis hun lapje heeft meegemaakt, toen het nog een onderdeel vormde van een levend kalf, zou den zij rood worden van schaamte. Zij zouden papierwit kalfs vlees als lekkernij afzweren, omdat het afkomstig is van kist kalveren. Nederland leeft thans in een tijd, dat de melk goedkoper is dan het vlees met het gevolg, dat de boeren hun melk willen om zetten in vlees. Een zeer winst gevende methode hiervoor is het tokken van „kistkalveren". Ge durende twaalf tot zestien weken wordt het pasgeboren kalf in een uiterst nauw en donker hol ge stopt, dat vaak zulke minimale afmetingen heeft, dat het jonge dier al die tijd gedwongen is te staan. De eigenaar voedt het kalf uitsluitend met melk, waarvoor in de foktijd ongeveer een dui zend liter nodig is. Hooi en stro mag het dier niet hebben omdat dan de witte kleur wordt aange tast. Maar door die eenzijdige melkvoeding krijgen de kalveren bloedarmoede, waarbij zich boven dien nog een ziekte voegt, die rachitis heet en haa ontstaan wijt Verbond van Bedrijfsorganisaties, aan 't gebrek aan licht. Met ver- de destijds van de E.V.C. afge^ scheiden groep) tijdens de oorlog in Duitse dienst was geweest. Het gebeurde in de tijd van de Ame rikaanse wapenlossingen, waar over verschil van mening was tussen de E.V.C. en het O.V.B. De uitspraak is bepaald op 20 September a.s. groeide, wanstaltige poten en bijna transparante witte lippen verschijnen de gemeste kistkalve ren aan de markt, waar zij gemid deld een rijksdaalder per kilo le vend gewicht opbrengen. Uit een oogpunt van menselijkheid is de ze mesttactiek verwerpelijk, maar de onmenselijke eisen van vele1 mensen brengen de boeren er toe deze methode aan te houden. Te meer omdat de mesters van kist kalveren kleine boeren zijn, die het grootste rendement uit hun bedrijf moeten slaan om het leven te houden. De Dierenbescherming heeft haar stem reeds verheven tegen de misstanden, maar staat machte loos zonder de steun van het thans nog wit kalfsvlees etende deel-der bevolking. Op een persconferen tie gisteren in Pulchri Studio door deze vereniging belegd, gaf prof. dr. J. A. Beijers, hoogleraar aan de Veeartsenijkundige Faculteit te Utrecht, de raad het publiek op de hoogte te brengen van deze mestpractijken en tegelijkertijd aan de mesters minimum-eisen op te leggen wat betreft de maten van de hokken. Het grootste aan deel in dit proces zal echter het publiek moeten hebben. Door het blanke kalfsvlees als smakelijk gerecht te vervangen door kalfs vlees van eeft geringer blankheid. Want dan wordt het mogelijk, dat ook de kistkalveren hun poten eens kunnen strekken, wanneer namelijk de duurbetaalde vraag wegvalt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3