JAN PRONK EN VAN VLIET grootse winnaars van revanches SPORT Hoe Rusland reageert op Gromyko's echec Export op Engeland groter dan die op West-Duitsland s BANDJIR OVER JAVA Democratie en persoonlijkheid Een stadion vol mensen zag: Pronk onbetwist de sterkste; van Vliet weer in oude vorm JAN PRONK RADIO Universitaire studieweek op Drakenburgh Reünie der duizenden BUITENLANDS OVERZICHT „Verschrikkelijke nieuwe waoens Oliebesprekingen toch afgebroken in hef kort Nu doorzetten door Leo Broeksmit VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Donderdagavond In een heroïsch gevecht over honderd lange kilometers, met de Duitsers Lohmann en Schom als grote, onweerstaanbare tegenstanders, bewees Jan Pronk, de held van Alkmaar, voor een tjokvol stadion onbetwist de sterkste stayer ter wereld te zijn. Maar niet alleen Pronk triom- pheerde. Ook Arie van Vliet, nimmer zo fel en zo belust op een revanche als fhcms, toonde weer zijn grote klasse met een zege op Reg Harris en Jan Derksen, zo indrukwekkend, dat bijkans vijf en vijftigduizend schokschouderende mensen zich afvroe- gen, hoe een athleet als deze Arie van Vliet, kansloos werd geklopt op Vïgorelli. Dan was er nog de triomph van Hijzelen- doorn voor Italië's amateursprinter nummer twee Maspes en een overwinning voor Gerrit Schuit© op de grootste troef van Austra lië: Sidney Patterson. Zonder weerga was de strijd bij de stayers. Hevig waren de schermutselingen in de voorste gelederen, steeds wisselden de posities tussen Lohmann, Schorn, Pronk en Lesueur, tot eindelijk Jan Pronk nu zonder een Bak ker als ruggesteun een beslis sende aanval inzette, zo onweer staanbaar, dat beurt na beurt alle grootheden achter de zware mo toren het hoofd moesten buigen. Rondenlang lag Cor de Best op kop, maar een ieder zag, dat het hoge tempo van Nederlands derde man hem zelf moest breken. Pronk lag meestal in vijfde of WILHELMUS VOOR REG HARRIS Jan Pronk en Wiersma en Reg Harris, Bakker en de Graaf en Jan Plantaz reden gisteravond hun ere-rondjè m 't Olympisch Stadion in een wagen: super de luxe! Tevoren waren ze toegespro ken door Dick Bessem en in de bloemetjes gezet. Daarna volgde het Volkslied en laat het muziekcorps nu voor Reg Harris het Wilhelmus inzet ten. PROGRAMMA ZATERDAG 8 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19-30 VPRQ, 20.00—24.00 VARA 7 00 Nieuws, 7.18 Gram. muziek. 7.30 Gram. muziek, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8-18 Orgelspel, 8 40 Gram. muziek, 9.00 Gram. muziek (9-309.35 Waterstan-' den), 10.00 „Tijdelijk uitgescha kelde, causerie, 10.05 Morgen wijding, 10-20 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. muziek, 12-30 Land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 Accordeon- muziek, 13-00 Nieuws, 13.15 Me- tropole orkest, 13.45 Gram. mu ziek, 14.00 Voor de jeugd, 1420 Harmoniekorps, 14.40 Koorzang, 15-00 Boekbespreking. 15.15 Amu sementsmuziek, 15.15 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16-00 Cabaret, 16-30 Sportpraatje, 16.45 Kamerorkest, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 VARA- varia, 1820 Mannenkoor, 18-40 Gram. muziek, 19-00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout" causerie, 19-40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20-15 Tiroolse muziek. 20.45 „Let op uw tellen", 21 00 GTam. muziek, 21-10 Socialistisch commentaar, 2125 Amusementsmuziek, 21.55 „Onder de pannen", hoorspel, 22-15 Dansmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. muziek, 23.30 Orgel spel, 23.5024-00 Gram. muziek. HILVERSUM H, 298 m 7.00—24 00 KRO 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weer berichten, 8.15 Gram. muziek, 8 55 Plechtige hoogmis, 10.15 Gram. muziek, 11-00 Voot de zie ken, 11.45 Gram. muziek, 12.00 Angelus, 12.03 Gram. muziek, 12.30 Land- en tuinlbouwmede- delingen, 12.33 Gram. muziek, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Lichte muziek, 14.00 Voor de jeugd, 14-20 Gram. muziek, 14.40 Amateurs uitzending, 15-15 Kroniek van let teren en kunsten, 15-50 Prome nade orkesten klein koor, 16.20 „De weig door de lucht", causerie, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 Voor de jeugd, 18-00 Filmprogramma, 18.15 „De medische verzorging van de troep in garnizoen en op oefening", causerie, 18.25 Instru mentaal septet en soliste, 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de westerse defensie", 19-00 Nieuws, 19.15 „Dit is leven", cau serie, 19.21 Actualiteiten, 1927 Omroeporkest en solist, 19-52 Journalistiek weekoverzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er het zijne van, 20.12 Gram. muziek, 20.15 „Lichtbaken", 20-40 „Steek eens op, heren!", 21.00 Gevarieerd programma, 21.53 „Wat zou u doen?", 22.00 Sym- phonette orkest en solisten, 22.30 „Wij luiden de Zondag in" en avond gebed en liturgische kalen der, 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Espesanto, 23.22-24-00 Gram. muziek. vierde positie met voor hem Le sueur, Schorn en Lohmann. Lesueur vooraan Na 25 km viel de Best terug. Lesueur nam de leiding over en toen begon eigenlijk de strijd. Om beurten drongen Pronk, Loh mann en Schorn zich naar voren, steeds moest de Franse kampioen aanvallen doorstaan, maar steeds ook wist hij ze te pareren. De Best zorgde nog éénmaal voor wat ongewoon leven in de brou werij en zo kon het gebeuren dat na 50 kilometer halverwege de strfjd Lesueur nog leidde, de Best tweede was, gevolgd door Schorn, Pronk, Bakker, Le- liart (tweede in Milaan) en Loh mann. Amper een kilometer later kwam de grote wending. Lesueur raakte los, moest Schorn laten gaan, later ook de Best en 500 meter verder Jan Pronk ook nog. Meteen stoof de nieuwe wereld kampioen door en een hevig duel met Schorn volgde. De Duitser won voorlopig nog,, maar toen een nog sneller draaiende Lesueur opnieuw terug kwam en Schorn van twee man aanvallen moest pareren, kon de Duitser het niet bolwerken. Lohmann zac het srevaar. snurtte in één rush naar voren en nestelde zich voor Jan Pronk aan de koD. Dat was 33 kolometer voor het einde, maar een kilometer verder had Jan Pronk de leiding- overgenomen cn zes en zestig ronden lang hand haafde dc Alkmaarder zich aan de kon. Lohmann en Schorn wa ren de enigen die het Pronk nog lastig maakten. Het werd een strijd op leven en dood. Geen moment mochten Pronk en gangmaker Wiersma verslappen. Bakker, de grote vriend van Milaan, vocht tegen zichzelf en De Best was al lang uitgeschakeld. Pronk kreeg het zwaar, heel zwaar. Om beurten lanceerden Lohmann en Schorn een aanval. Ze zouden en moes ten succes hebben met deze af mattingstactiek. Maar Jan Pronk bezweek niet vocht steeds moe dig terug en gaf geen meter po sitie prijs. Rondenlang duurde dit gevecht. De wereldkampioen tegen twee Duitsers, maar die ene sterke man, Jan Pronk, zege vierde. Toen de bel voor de laat ste ronde klonk had Pronk nog ongeveer dertig' meter voorsprong op Lohmann en misschien vijftig op Schorn, maar in één lange spurt, terw(jl z'n benen stam pend op en neer beukten sprong Jan Pronk het eerst over de fi nish in de magnifieke tijd van 1 uur 20.4 min. over 100 kilome ter. Lohmann was tweede op 20 meter, Schorn derde op 50 meter en verder: 4. Lesueur op 485 m. 5. Leliart op 700 m., 6. Bakker op 970 m. en 7. de Best op 1250 m. Van Vliet on z'n sterkst Indrukwekkend was ook de overmacht van Van Vliet op de Amsterdamse baan. Jan Derksen had in de eerste sprintmatch al gezorgd voor een royale zege op Harris, maar in de drie overige werd van Vliet eerste. Eerst werden Derksen en Bellenger geklopt, daarna Harris en Derk sen en tot slot zegevierde de ge brilde Woerdenaar over Harris en Bellenger met een voor de laatste 200 m. uitstekende tijd van 11.2 sec. Oneeloofliik mooi was de zege in de match tegen Derksen en Bellenge. Bii het ine-aan van de laatste bocht had de Fransman nog de leiding. maar toen viel de Nederlandse kamnioen lood recht naar beneden, glinte onder Bellenger lanes en finishte met wel 2 meter voorsnrone op Derksen en minstens drie od Bel leneer. Jan Hij zeiendoorn was onbe twist de sterkste bjj de ama- 37 van de 56 opvarenden van het vissersvaartuig „Pelican II" kwamen om het leventoen het bootje tijdens zwaar weer een mijl buiten de kust ter hoogte van de Noordoostpunt van Long Island in de Atlantische Oceaan omsloeg. De „Pelican II" was met 54 amateur vissers uitgevaren voor een diepzee- vistocht. Foto toont de berging van het verongelukte scheepje in het Duryea's Dok te Montauk, New York. BAARN (K.N.P.). Op Drakenburgh is de universitaire studieweek begonnen, welke tot onderwerp heeft: „Democratie en persoonlijkheid". De leiding van de week berust bij de heer J. Beerends, directeur van het Katholieke Gemeenschapsoord. Op de eerste avond van de serie bijeenkomsten sprak Drs. Schiphorst over „de democratie in de klassieke oudheid". Na de eerste nogal opwindende I strategische eilanden blijvend it dag op de vredesconferentie vanbezit te nemen, maar India, Aus San Francisco, heerste er giste- j tralie en Birma worden in dii ren op de tweede dag een rusti-vredesverdrag volkomen machte- ger sfeer, zo werd gisteravond loos gelaten tegenover het reeds uit San Francisco geseind. Zou- weer oplaaiende Japanse militai- den we hieruit mogen besluiten, risme. dat de Russen reeds eieren voor Daartegenover wees hij er dez- hun geld gekozen hebben en zich Aziatische landen op, dat zij wan aan de meerderheid gewonnen neer zij de Russische amendemen hebben gegeven? Erg aanneme- ten steunden, een betrouwbare lijk is dit laatste niet, ook al moet en veilige waarborg hadden, want het voor Moskou wel een teleur- deze Russische amendementen stelling zijn geweest, dat het in willen juist het Japanse militai- San Francisco, met uitzondering risme van zijn gevaarlijke tanden van zijn beide satelliet-staten Po-1 ontdoen en voorkomen, dat Tokio len en Tsjecho-Slowakije, op geen ooit weer een heersersrol in Oost- enkele steun kon rekenen. Zelfs Azië gaat spelen, niet bij die landen, die het metMaar dit zoet gevlei van de het Amerikaanse ontwerp-vredes- rode vogelaar bleek even later verdrag niet eens waren en tegen- niet het minste resultaat te heb- over wie Gromyko schier alles ben, want hoewel India, de Phi- deed om bij hen in het gevlei te lippijnen en Birma niet met het Spreker schetste de geboorte van de democratie bij het ont staan van de Griekse steden en de invoering van het staatsburger- de ontwikkeling is dan wel een fase. Op grond van zijn beschou wingen kwam hij tot de conclusie, dit het huidige parlementarisme ondergang. De Ver, -i_ j__ schermen zich door komen en de scheidingslijn tussen hen en het democratische Westen zo breed en zo diep mogelijk te maken. Want het was Woensdag middag na de rede van Gromyko wel heel duidelijk wat de beteke nis was van de Russische strate gie in San Francisco. Immers Gro myko deed zijn uiterste best om de vrees bij de Aziatische landen als India, de Philippijnen, Birma en ook voor een deel van Austra lië en Nieuw Zeeland, voor een wederopstanding van Japans mi litairisme en imperialisme, zo krachtig mogelijk aan te wakke ren. In sombere kleuren schetste de Russische minister dit gevaar voor Z.-Azië en wees er op, hoe de Ver. Staten in een bekrompen en kortzichtige haat, zowel in het Westen door Duitsland te bewa penen als nu in het Oosten door Amerikaanse verdrag mee willen gaan, weigerden zij toch ook maar enige toenadering te doen aan Gromyko. En zo zag deze al zijn pogingen om zijn zo luid aangeprezen vre despolitiek in daden om te zetten, met een overweldigende meer derheid afgewezen. Geen enkele keer kon de Rus meer dan drie stemmen aan zijn zijde kriigen waartegenover een hecht blok van 45 landen stond, die de Rus niet alleen lieten praten, maar ook de Amerikaanse minister Acheson krachtig steunden, om de Russische sabotagepogingen in de kiem te smoren. Wat de Amerikaan dan ook volkomen gelukte. Toch zou het ons wel in hoge mate verbazen indien Gromvko de eerste dag reeds al zijn kruit Japan militair weer sterk te ma- verschoten had of door deze te- deelachtig aan het bestuur van de stedelijke gemeenschap, waar van hij ook de facto deel uit maakte. Hij werd burger. Men moet dit eerste politieke recht niet zien als een uitvloeisel van de rechten van de mens, zoals die in onze moderne gedachten wor den begrepen, maar als zuiver juridisch verschijnsel, waardoor de mens deel heeft aan de ge meenschap. a,„a- Kit de ontwikkeling van de teurs. De Amsterdammer noteer- stedelijke gemeenschap had strikt schap. Daardoor werd voor het als een fase moet worden gezien, eerst in de geschiedenis de mens j In de buitenlandse politiek ont- de zelfs nog een tijd van 11.8 in een van den matches. Maspes werd in het totaalklassement tweede met evenveel punten als Schotman. Jan Plantaz, voor de eerste maal „sprinter" werd be scheiden derde. Met precies één seconde ver schil zegevierde Gerrit Schulte in de achtervolging tegen Patter son. Steeds wisselden de kansen en in de allerlaatste ronde lag de Australiër zelfs nog enkele meters voor. Voor de eindsprint had de Bossche reus nog juist vol- dende adem over om met een kleine voorsprong te winnen. logisch de ontwikkeling tot een breder democratisch deelgenoot wikkelen zich nog steeds nieuwe organen, van steeds breder om vang, zoals wij in de UNO en ne venorganisaties verwezenlijkt zien. Bovendien, zo meende spre ker, zou de democratie verstar ren, indien wij het parlementaris me als een afsluiting zouden be schouwen. WASHINGTON (Reuter). ken, Rusland pogen te vernieti gen en aan deze anti-Russische haat andere landen als Frankrijk en India opofferen. Aanvaardt gij dit Amerikaanse vredesverdrag, zo riep Gromyko de Aziatische landen toe, dan werkt gij mee aan uw eigen Staten be- belangrijke LONDEN (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard dat uit de onlangs door de Perzische pre- i mier in de Senaat gehouden rede srhan moeten vol een van Dolis i uc umaai gcuuuueu icue «ei uui omenna met tot metroDolis Malr daarin heb- 1 Een subcommissie .voor toewijzm- duidelijk blijkt, dat voortzetting heel dit vredesverdrag geen an- ten^e Gr^ken gefaaM Yn dat is I heeft^Kisferen^e^bedrag^van J- dere bedoe]l^ heeft- d» pPwo^Hf^^eAnH^hpohtprdedfdGn milliard dollar goedgekeurd Haaron voor uitbreiding van de lucht- a wnefijo- »ifU2P macht en de marinevliegdienst. de heer drs. A. Wijffels, zo lm- pe republikeinse senator Young mers hebben oog gehad voor de mondiale ontwikkeling, welke de der|taat^ormezoT"emaakete:dat^de „nieuwe en verschrikkelijke wa- i niét langer geschorst", zei hij. ae staatsvorm zo ge maait i, aai ae waarvan men zich geen zei, dat" deze toewijzing bestemd is voor de ontwikkeling der onderhandelingen met de Perzische regering geen nut kan hebben. „De Britse regering be schouwt daarom de onderhande lingen, die door Richard Stokes zijn begonnen, als afgebroken en Officiële gegevens over de eerste zes maanden van 1951 laten zien, dat Groot-Brittannië de voornaamste afnemer van Neder land is geworden en als zodanig de plaats heeft ingenomen van West-Duitsland. Gedurende het eerste half jaar van 1950 kocht Duitsland 43 pet. Nederlandse goederen meer dan Engeland, maar in de eerste zes maanden van 1951 overtroffen de Britse aankopen in ons land die van Duitsland met 40 pet., hetgeen betekent dat de Engelse aankopen in Nederland in die tijd met 75 pet. zijn gestegen. Volgens officiële Britse statis tieken heeft Engeland in de eer ste helft van 1951 voor 674 mil- lioen gulden aan Nedelandse goe deren geïmporteerd. Voor 384 millioen hiervan had deze im port betrekking op goederen uit de voedselsector. Er werd voor 155 millioen gul den vlees ingevoerd, met inbe grip van vlees in blik en wild, maar met uitsluiting van gevo gelte. De import van cacao-grond- stoffen beliep 25 millioen, die van fruit en verse groenten, uitgezon derd zuidvruchten, peren, uien en tomaten, 23 millioen, van boter 16 millioen. Twaalf millioen be liep de invoer van tomaten, elf millioen die van kaas, terwijl voor 8 millioen aan gevogelte ge- importeerd werd en voor een zelfde bedrag aan uien. In de Nederlandse export naar Engeland hebben zich geen on verwachte embargo's voorgedaan en dit is van groot belang. Bo vendien heeft Engeland, dat een importlicentie voor uien had toe gestaan tot 15 Augustus, gunstig beslist op een Nederlands ver zoek om het quotum uien te ver groten. Het is verdubbeld, door dat Spanje en Nederland toestem ming hebben verkregen om deze 7 SEPTEMBER Votiefmis van hef H. Hart De devotie tot het H. Hart als verpersoonlijking van de oneindige liefde Gods, heeft in onze tijd een grote vlucht genomen: vanmorgen waren de kerken goed bezet en ve len hebben de H. Communie ontvangen. Wij moeten er echter voor waken, dat deze godsvrucht geen sleur wordt, een oefening, die een door snee katholiek voor zijn fat soen wel moet volgen: neen, de devotie tot Jezus H. Hart moet van binnen uit komen, moet gedragen worden door kennis en liefde. Het kan geen kwaad om op deze eer ste Vrijdag ons te realiseren of onze devotie tot Jezus H. Hart echt is. IN DESERTO maand 20.000 ton uien in het Verenigd Koninkrijk in te voe ren. De uienexport uit Nederland bedroeg in Augustus in totaal 10.000 ton. Voor bloembollen geldt een onbeperkte algemene licen tie, hetgeen betekent dat de im port daarvan in Engeland dit sei zoen aan geen beperkende bepa lingen gebonden is. Vorig jaar, toen dit wèl het geval was, steeg de import van bloembollen tot een waarde van 27 millioen. Dit jaar verwacht men een belangrijke toename van de invoer in deze sector. De gegevens over de handel van Engeland met Nederland in de eerste zes maanden van dit jaar wijzen een surplus aan van 199 millioen gulden ten gunste van Nederland. burger over het grote geheel zijn rechten kon doen gelden. Bij deze gedachtengang hebben zich de Middeleeuwen aangeslo ten, zij het dan zeer geleidelijk. De veranderingen in de maat schappelijke structuur echter heb ben ertoe geleid, dat de volle aandacht van de deelneming van de burger op het sociale en eco nomische is gevallen. De conclu sie van de heer Wijffels was, dat naarmate de Volksgemeenschap meer mondiale betekenis kreeg, ook het geheel meer door het volk werd gedragen. De kleine ge meenschappen gingen meer op in de grotere en dit eiste, dat allen invloed zouden uitoefenen om het algemeen welzijn zo goed moge lijk te behartigen. De ontwikke ling van het wereldgebeuren toont aan, dat de democratie steeds meer een dringend vereiste is ge worden. De volgende spreker was de heer Geert Ruygers, die de vraag behandelde of het parlementaris me een afsluiting van een bepaal- Advertentie) pens, waarvan voorstelling kan maken". Het zijn feen atoomwapens, zo deelde j 'oung aan verslaggevers mede, doch wapens van een nieuw soort, nog opzienbarender dan de bac teriologische oorlogvoering. Men weet in Italië gauw klaar te staan met kritiek en zo voorts. Nu moet „ploegbaas" Binda het ontgelden. Er schijnt al van „func tie neerleggen" sprake te zijn. De uitslagen van de Engelse league luiden: tweede divisie: Notts CountyHull City 40, West Ham U.Swansea T. 22. Thijs Roks bewees zijn a.s. „grote klasse" door de ronde van Roosendaal te winnen voor Vin ken en Grift. Ned. gewichtheffers gaan aan de wereldkampioenschappen mee doen in Milaan. Drie „sterke" mannen, t.w. Smeekens, Stahlec- ker en Verheijen, gaan er naar toe. Wim van Est heeft achter der- ny-motoren in Luxemburg een fraaie zege geboekt. Hij won alle drie manches voor de Lu xemburger Kemp, de Zwitser Weileman en de Luxemburger Diederich. HEIN VAN BREENEN WAS BESTE WEG-AMATEUR Tijdens de wielerrevanches in bet Olympisch Stadion werd Hein van Breenen gisteravond uitge roepen tot de beste amateur op de weg in het jaar 1951. In de acht „klassiekers", dit jaar ge houden, maakte hij de beste totaal-prestatie. Een Pontiac- coupe was de beloning. VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea: ms. Mataram (12 Sept.). Antillen: ss. Boskoop (12 Sept.) Suriname: ss. Helicon (25 Sept.) Canada: ss. Nieuw Amsterdam (12 Sept.) en ss. Rijndam (13 September). Australië: via Engeland (8 Sep tember). genslagen reeds zo murm gemaakt was, dat hij een verder strijden hopeloos vond. Het zou al heel gek moeten lopen, indien de Rus nog niet voor een of andere ver rassing zou zorgen, al is het wel reeds vrij zeker, dat Gromyko's verwachting, bij zijn aankomst in San Francisco uitgesproken, dat de conferentie minstens een maand zou duren, van zijn stand punt gezien wel erg optimistisch is geweest. Het lijkt er veel meer op, dat de Amerikaanse verwach ting, dat deze conferentie binnen zes dagen afgelopen is en het verdrag dan met een overgrote meerderheid is aanvaard, meer kans op verwezenlijking heeft. Intussen zal Moskou zich niet zonder meer gewonnen geven. Tass verklaarde, dat deze eerste dag reeds duidelijk bewezen had met welke cynische machinaites het Amerikaanse imperialisme de vrede afwijst en tot oorlog tegen Rusland ophitst. Het is duidelijk, zo zegt Tass, dat Amerika niet dere bedoeling heeft, dan zich zo sterk mogelijk te maken in de oorlog, welke het tegen de Sovjet' republiek voorbereidt. Het zal de taak zijn van alle oprechte vre- desvrienden, dit illegale vredes verdrag te vernietigen en de duis tere oogmerken er van te ont maskeren. Wjj zullen de morele draagwijdte van de in San Fran cisco genomen beslissingen zoveel mogelijk moeten verzwakken en van nu af aan de felle strijd moe ten voeren tegen deze huichel achtige vredesmethoden, om op de duur door een werkelijk vre desverdrag ook in het Oosten een duurzame wc-reldvreda aan de volkeren te brengen. Deze bekende communistische dialectiek wijst er wel op, op welke wijze Rusland de neder laag van Gromyko in San Fran cisco wil wreken. Gelukkig maar dat de grote massa van het volk in deze com munistische propaganda-rethoriek de humbug meer en meer door ziet. Lacifers-actie Lucifersactie Lucifers-actie „Lucifers-actie" Minderbroeders klooster, Wilhelmina- weg 13, Woerden. riet valt niet mee actief te blijven, maar zet door, er zijn nog honderddui zenden Katholieken, die een pakje lucifers kochten ook niet?Koop dan vlug zo'n pakje voor 10 cent U helpt 'ons er geweldig mee! Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand var lucifers wordt het weer opgebouwd r a 3 l P a 3 «9 Lucifers-actie Lucifersactie Lucifers-actie FEUILLETON ii. „Ja, en ook de H.I.S. en de Universiteit. Ik ben meester in de rechten". De ander keek hem verbaasd aan. „Maar dan kunt u toch geen jongste bediende worden?" Oemar lachte om zijn verwon derde gezicht. „Dat heb ik ook niet gevraagd. Ik heb alleen ge zegd, dat ik kwam solliciteren". De klerk grinnikte verlegen. „De directeur is ook meester in de rechten. Als U hier komt zijn er twee directeuren, een blanke en een bruine". Hij keek naar zijn opschrijfboekje. „Ik zal het Voor adres zie Amsterdam, briefhoofd". Bii de Deli Cultuur Maat schappij was hij vlugger klaar. Een oejaarde procuratiehouder kwam met Oemars kaartje in de hand de wachtkamer binnen. Hij fronste de wenkbrauwen en in formeerde knorrig: „He, Kromo! Weet jij of hier daarstraks advocaat is geweest?" „Als U Mr. Kerto bedoelt, die ben ik", zei Oemar kort. Toen hij hoorde, dat de ander een betrekking zocht, schudde de man driftig het hoofd. „We moeten zelfs sollicitaties van onze eigen mensen afwij zen", verklaarde hij en Oemar ken: In Nederland studeren en z'n titel behalen. Daarna terug gaan en medewerken aan de verheffing van zijn land en volk. Dat men hem wel eens niet de kans zou willen geven om te werken, zoals hij zich dat had voorgesteld, was niet in zijn plannen opgenomen. De volgende morgen besloot hij, om eerst te gaan solliciteren bij de Banka Tin Maatschappij. Die naam stond eigenlijk twee rijen verder op zijn briefje, maar de kantoren bevonden zich buiten de stad, op de weg naar Weltevreden. De mooie wande ling er heen was prettig en iets prettigs had hij beslist nodig om een de onaangename ervaringen van gisteren uit te wissen. Zodra hii de oude stad achter zich had gelaten schudde hij alle zorgen van zich af. Aan weerszijden van ontrolde de weg stofwolk voorbij, maar de kar bouw bleef loom-kopschuddend op de linker weghelft voortlopen. In de bocht van de weg, waar het kwartier Rijswijk begon, wisselden de moderne villa's el kaar af er» zonder de karbouw en de achtergrond van blauwe bergen, zou deze weg ook tussen Amsterdam en Hilversum heb ben kunnen lopen. In het Gooi, woonoord der rustende Indisch- lieden, was Oemar ook nog meer Maleise namen tegengekomen dan hier, waar „Hollandia", „Schoonoord" en „Mon Désir'' meer aantrekkingskracht sche nen te hebben. Oemar herinnerde zich de pret tekenis, want zij had altijd ver langd naar een rustige oude dag. ergens buiten, maar niet te ver van de grote stad. Ik voor mij had liever iets Chinees, omdat ons torentje zo'n beetje op een Chinese pagode lijkt". „Maar waarom laat je dan niel diezelfde betekenis in het Chi nees vertalen", stelde de assis tent-resident voor. „Dan hebber jullie allebei je zin' De administrateur trok een be denkelijk gezicht. „Van Chinees weet ik nou niet zo bar veel af Ik kan me zo'n beetje redden vooral als ik kwaad ben, maar of dat nou voor 'n opschrift deugt?" Gqlukkig wist de assistent-re in Leiden, toen de omdoping der sident een oplossing. „Ik heb 'r villa van de administrateur Hoek Chine: daar bekend werd. Die kwam in Weltevreden wonen en had zijn villa „Mon Désir" genoemd. De de Molenvliet naam prijkte in sierlijke gouden zich als een letters boven de ingang. smal wit lint. Vóór hem reed 1 „Ik vind het machtig mooi langzaam een platte wagen, maar wat betekent dat nou in 't traag sjokkend getrokken door Hollands?" had de notaris op de Chinese kok en die schildert heel aardig. Als ik je er een plezier mee kan doen, wil ik je hen wel lenen". Dat aanbod werd grif aanvaar en twee dagen later was het bor- veranderd. In spitse, Chinees aan doende letters, in zilver op eei knal-rood gelakte ondergrond de boekhouder vragen", besliste had 'geen lust om te vragen, wie een karbouw met breed uitgebo- soos gezegd. Hij knipoogde naar stond de nieuwe naam: Wak Wou V»:: t-T^> A1 'A j;,-, wirmcavi" rtT\^ unnrmnr. It r\ Hnn Horpri rlifs nnlr wicfon Hof fl-iincf" vai Wnolr tnan Viïi rJo< hij dan. Enkele minuten later kwam hii terug met een briefje. „De boekhouder heeft het opge schreven". Oemar nam het stukje papier aan en las de korte mededeling: „Sollicitaties voor hogere func ties uitsluitend bii de directie in hier in Indië die „eigen mensen wel zouden zijn. Toen hij die avond zijn hotel opzocht, besefte Oemar dat Ba tavia zijn problemen niet had opgelost, maar er een nieuw aan had toegevoegd. Zijn planner» hadden eenvoudig genoeg gele gen horens. De voerman had de anderen, die ook wisten, dat zijn strohoed over het gezicht de talenkennis van Hoek ophield getrokken en sliep. Een sado*) bij Maleis en vloeken in Chine- met een magere hit er voor pas- zen-Engels. „Dat betekent zoveel seerde; autos raasden in een als „Wat ik wilde", verklaarde de trotse bezitter van de villa tweewielig (dos-a-dos). rijtuigje van met de buitenlandse naam. „Mijn vtouw vond dat zo'n mooie be- Gunst", zei Hoek, toen hij de- avonds een rondje gaf om dr assistent-resident te bedenker voor zijn medewerking. „Wa! Wou". Eigenlijk merk ik nou par wat Chinees verduiveld veel or Hollands lijkt, vooral de klank (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5