ERNSTIGE BEDREIGING van bedrijvigheid in Nederland Geallieerden gingen in Korea tof de tegenaanval over Indonesië ondertekent Japans vredesverdrag Arbeidscontractanten worden „afgeschaft" DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Primair ERNSTIG WOORD VAN MR. MILIUS: Toestand in middenstand verre van rooskleurig Locomotief reed op goederentrein in Zal regering vallen? Vrouw afgeranseld met traproede Oliebrand na 24 uur geblust WRANG Nieuwe rode actie elk ogenblik te verwachten Vijf Harpoons voor marinevliegdienst Belgische import geleidelijk minder Kinderverlamming te Delft Goed weekend-weer Nieuw Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m.» minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 8 September 1951 46e Jaargang No. 12266 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 n WAT IS PRIMAIR? D.w.z. wat komt het eerst aan de beurt, wat heeft voorrang, wat. gaat voor? Die vraag speelt, en speelde, in de staatkunde op verschillende manieren een rol. Op de Partij raad van de K.V.P., verleden jaar voorjaar in Utrecht, was de vraag aan de orde in de gebruikelijke rede van prof. Romme, die een paar opmerkingen behandelde van prof. Anema in de Eerste Kamer. Deze had gezegd, dat de buitenlandse politiek „primair" was, en prof. Romme was het daar toen niet helemaal mee eens. Hoewel toch erkend werd, dat ons land door de noodzaak der bijkans natuurlijke ontwikkeling gedwongen, veel meer „op het buitenland" gericht moet zijn dan voorheen. Wie denkt niet aan het werk van de UNO, aan het Atlan tisch Pact, aan de Europese Sa menwerking, in economisch en militair opzicht, aan de Benelux- idee, aan het Duitse probleem en het Europees Leger, aan de ont wikkeling in Zuid-Oost-Azië, waar wij belang bij blijven hou den, ook al hebben wij „in Indo nesië niets meer te zeggen", enz. Stellig tot verdriet van prof. Romme, hebben de gebeurtenis sen in Korea en alles wat daar aan vast zit, a.h.w. het primaat van de buitenlandse politiek daar na nog versterkt! En de strijd te gen het communisme, militair- defensief en sociaal-cultureel te voeren, wijst ons naar interna tionaal verband en internationale samenwerking! Er is dus zonder twijfel een primaat van de buitenlandse po litiek, in de bestaande verhoudin gen. Betekent dit nu, dat de bin nenlandse politiek uitdrukkelijk op de twééde plaats komt? Neen. Maar de problemen van de bin nenlandse politiek houden, thans meer dan ooit, in hun gevolgen zo nauw verband met de eisen van onze buitenlandse politiek, dat wij ze wel degelijk ter hand moeten nemen, maar natuurlijker wijs, zouden wij zeggen, in het kader van die buitenlandse poli tiek. Ieder kan voor zichzelf de kwesties en aangelegenheden van binnenlands-politieke aard opnoe men, die we anders, béter en ge makkelijker zouden oplossen, in dien bepaalde internationale eisen ook en vooral op financieel gebied liggend, er niet zouden zijn. De titel van het hoofdstuk der huidige staatkunde van Nederland luidt derhalve: Ons Buitenlands Beleid, en de eerste ondertitel van dat hoofdstuk, met zijn vele onderdelen, is dan: Welke eisen stelt die politiek aan ons binnen lands beleid? Hier is dus sprake van een twee-eenheid: buiten landse politieke en binnenlandse staatkunde zijn ineengestrengeld, zijn oorzakelijk en onlosmakelijk aan elkander verbonden. Een symbool van deze nauwe verbondenheid zien wij in het program van het komende Partij congres van de Katholieke Volks partij, dat op 20 en 21 October in Utrecht wordt gehouden. Het zal het vierde Partij-congres zijn, dat een zwaar en gewichtig werkjaar inluidt, in welk jaar ook onze Partij telkens weer voor de feiten van de ineenstrengeling van bui tenlandse eisen en binnenlandse mogelijkheden gesteld zal worden. De onderwerpen van het Con gres wijzen in die richting. Spreekt prof. mr. L. A. G. Schlichting over „Onze Europese taak", de bekende hoofdaalmoeze nier K. Roncken gaat de actuele vraag behandelen: „Onze eman cipatie voltooid?" Dan spreekt in de derde sectie-vergadering de heer J. A. Middelhuis, algemeen secretaris van de K.A.B., over „De Sociale Ontwikkeling sinds de bevrijding", en in de vierde sectievergadering leidt prof. dr. G. W. Groeneveld „Enige aspec ten van het financieel-economisch beleid der Regering" in. De vol ledige congreszitting van Zater dagavond staat dan weer in het internationale teken. Enige bui tenlandse gasten zullen het woord voeren, en de voorzitter van de Belgische C.V.P., de heer Th. Le- fèvre, verzorgt het hoofdmoment van die avond door een rede over „De Toekomst van Europa". Men ziet: dit Congres wordt het levend symbool van de twee eenheid buitenlandbinnenland. En wij mogen er ons over ver heugen, dat de K.V.P. de tekenen van de tijd zo goed blijkt te ver staan, dat zij op zó grote schaal als door dit Congres mogelijk wordt, deskundige voorlichting geeft over al deze zaken, die de achtergrond zullen vormen van de politiek, welke de K.V.P. in de komende tijd zal voorstaan. Misschien is het tenslotte dan niet van zó groot gewicht, of wij nader onderzoeken, wat nu pre cies „primair" is. Wellicht doen wij het meest wijs, als we ons houden aan het oude devies van mgr. Nolens z.g. „Alles op zijn tijd en ieder op zijn plaats". Wij zullen het een doen, en het ander niet laten. De feiten zullen er ons ook wel toe dwingen! GROTE DRIE, BENELUX EN DUITSLAND 's-GRAVENHAGE. Duitsland zal een belangrijk punt vormen op de agenda van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie, die', voorafgaande aan de vergadering van het Noord- atlantische Pact te Ottawa ra de volgende week te Washington bij een zullen komen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling voor het begin van de ministersconferentie te Wash ington e'/n ambtelijke bespreking van vertegenwoordigers van de Grote Drie met Benelux-vertegen- woordigers te doen plaats vinden. UTRECHT. Ter inleiding van de 57ste Jaarbeurs, die, zoals men weet, op Dinsdag 11 September zal worden geopend, heeft mr. J. Milius, directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, gisteren te Utrecht zijn gebruikelijke rede gehouden voor vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers. Kon de Voorjaarsbeurs, aldus mr. Milius, worden geprojecteerd tegen de achtergrond van de maatregelen, die op het gebied van de defensie werden genomen, thans meet het thema elders worden gevonden. ons land op te hoge voet heeft geleefd. Consumptiebeperking zal in de huidige situatie niet achter wege kunnen blijven en de tering Het best kan dit thema worden weergegeven door de formule: „de vloed komt op, de bakens moeten worden verzet". Na een tijd van vlot verkopen, zijn wrij vingsverschijnselen opgetreden, die tot een scherpe prijzenoorlog hebben geleid. Middenstand, gros sier en fabrikant worden op de proef gesteld en een reeks van factoren bedreigen de bedrijvig heid. De positie van de middenstand Legt men zijn oor te luisteren bij de vertegenwoordigers van de detailhandel, dan blijkt de positie van de middenstand verre van rooskleurig. Het bedrijfskapitaal is steeds verder ingekrompen, terwijl vrijwel iedere midden stander mét liquiditeitsmoeilijk heden heeft te kampen. Voorts zal er mede moeten worden reke ning gehouden, dat het publiek genoodzaakt wordt zijn uitgaven meer en meer te beperken tot die voor essentiële artikelen De economische situatie maakt een verlaging van de kosten voor het middenstandsbedrijf noodza kelijk. Dit kan onder meer wor den bereikt door middel van groter rationalisatie. Daarenboven moet aan maatregelen tot ver lichting van de belastingdruk worden gedacht. Intussen mag worden verwacht dat de midden stand een voorzichtige inkoop- politiek zal voeren, in hoofdzaak courante artikelen zal inkopen en zo weinig mogelijk risico zal aanvaarden. Het is niet voor betwisting vat baar, zo betoogde mr. Milius, dat MAN VERDRONKEN TE DEVENTER? DEVENTER Donderdagavond vond men op de linker-IJseloever te Deventer de kleding van een man. Men meent te doen te heb ben met de kleding van iemand, afkomstig uit Enschede, die wel licht is gaan zwemmen. Voort durend dreggen leverde tot nu toe geen resultaat op. TE DEVENTER DEVENTER. Gistermorgen reed op het goederenemplacement der Nederlandse Spoorwegen te Deventer een rangerend deel van een goederentrein van vijftien wagons te ver langs de rangeer- paallantaarn. De stoomlocomotief van dit rangerend treindeel reed daardoor een van Almelo komen de goederentrein van 52 wagons in de flank. Van laatstgenoemde trein zijn aldus drie ledige goe derenwagons vernield. Men schrijft het ongeval toe aan mist. zal naar de nering moeten wor den gezet. Ik ben mij er van bewust, aldus vervolgde mr. Milius, dat dit van enige invloed zal zijn op de afzet op de binnenlandse markt, doch daartegenover staat dat extra mogelijkheden vrijkomen voor de export. Men zal zich bij dit alles echter moeten afvragen of het niet veel beter is niet tot verdere overheidsmaatregelen over te gaan, doch het te bereiken doel enerzijds over te laten aan de werking van natuurlijke factoren anderzijds aan een beroep op de zelftucht van het Nederlandse volk. Vergroting van de export is van primair belang. En in dat verband wees mr. Milius er op, dat nieuwe afzetgebieden moeten worden ge zocht in Canada, Latijns Amerika, Afrika en Zuid-Afrika. DJAKARTA (Aneta). Indonesië zal hef vredesverdrag met1 Japan te San Francisco ondertekenen. Na de Vrijdagavond gehouden zitting van het kabinet heeft de minister van voor lichting, A. Mononutu, medegedeeld, dat terzake onmiddellijke instructies zullen worden gezonden aan de Indonesische dele gatie te San Francisco. Naar Aneta verneemt, hebben de vijf ministers van de P.N.I. (nationale partij) en minister Tedjasukmana van de Partai Bu- ruh (arbeiderspartij) tegenge stemd; voor stemdèn. vier minis ters van de Masjumi, twee minis ters van de Persatuan Indonesia ROTTERDAM. In een huis op het Burgemeester Hoffman- plein te Rotterdam, waar de ge zinnen W. G. en van L. resp. de beletage en het sous-terrain be wonen, heerste een gespannen verhouding. Gisteravond kwam het tot een uitbarsting. De bewoonster van het sous-terrain, die op de stoep zat, werd, nadat de andere be woner, de 47-jarige sleepboot kapitein T. G., het huis was bin nengelopen, de gang ingetrokken. Zijn vrouw kwam er bij en hield de buurvrouw vast. De 16-jarige P P. G., zoon van de kapitein, begon de vastgehouden vrouw, E. van L.-R., met een traproede tot bloedens toe te slaan. De toestand van de vrouw was zo ernstig, dat zij in het zieken huis Coolsingel moest worden op genomen. 55 H.A. KOFFIETUINEN VERWOEST AMSTERDAM. De directie van de N.V. Cultuur Maatschappij Soember Moedjoer deelt mede, dat door de uitbarsting van de Kloet op Java 55 ha. koffietuinen van de onderneming Bantaran zijn verwoest. D eopstallen leden geen schade en de bevolking bleef rus tig. Raya, de ministers van de Partai Katholik, de Partai Indonesia Rakjat en de democratische frac tie, en voorts de partijloze minis ter Djuanda; minister Leimena van de Christéiïpartij was af wezig. Het besluit van de P.N.I. om tegen te stemmen kwam kort voor de kabinetsvergadering. De besluiten hadden een ge spannen sfeer in de avondver gadering van het parlement tot gevolg. Na een kort debat besloot het parlement de regering uit te nodigen een toelichting op het genomen besluit te geven. De regering heeft deze uitnodiging niet aanvaard. Het Indonesische besluit tot ondertekening van het Japanse vredesverdrag zal vrijwel zeker leiden tot de val van de regering- Soekiman, zo meldde A.P. gister avond. AVONMOUTH (A.P.). Af gematte brandweerlieden zeiden gisteravond dat zij er na 24 uur verwoede strijd eindelijk in wa ren geslaagd de vlammenzee, waarin voor ruim 7.000 000 gulden olie verloren ging, meester te worden. In totaal zijn 20 tanks met een gezamenlijke inhoud van 63 mil- lioen liter olie in vlammen op gegaan. Twee personen worden vermist. Men neemt aan dat zij in het vuur de dood hebben gevonden. De hele omgeving van de uit gestrekte King Edward haven was, bedekt met schuimvlokken van een chemische vloeistof, die werd gebruikt om te beletten, dat het vuur zou overslaan naar tien tallen andere tanks, die gevuld waren met uiterst explosieve vliegtuigbenzine. STAD MEXICO(A.P.) Een Amerikaanse dame is Donderdagavond om het le ven gekomen door een schot wond, die zij opliep toen haar echtgenoot een glas jenever van haar hoofd trachtte te schieten. De politie heeft hem, de 27-jarige William Bur- rougghs, voor een nader on derzoek vastgehouden. Het ongeluk gebeurde tijdens een borrelfuifje in de flat van 'n vriend. Mevrouw Burroughs overleed in het ziekenhuis tengevolge van een schot wond in haar voorhoofd. Bur roughs is een kleinzoon van de uitvinder der telmachine. Zestien olietanks raakten in brand in de Avonmouthdokken te Bristol na vier ontploffingen, die de gehele omgeving deden schudden. Drie of vier personen, die bezig waren met het schilderen van de top van een der tanks, werden gedood tijdens de explosie. Men schat de hoeveelheid verloren ge- gane olie op 50 millioen liter. Zware rookwolken stijgen uit de brandende olietanks te Avonmouth. Hoofdkwartier achtste Amerikaanse leger op Korea (A.P.). Geallieerde troepen zijn Vrijdag aan het Westelijke front tot een tegenaanval overgegaan nadat de communisten daar ten gevolge van twee bloedige aanvallen ruim 2000 man verloren hadden. In het gebied ten noorden van Kaesong werden verse communistische troepen waargenomen, die naar het front onderweg waren. Officieren van het achtste leger verwachten elk ogenblik nieuwe aanvallen. Ook aan het Oostelijke front, waar de geallieerden hun be perkte offensief voortzetten, werd zwaar gevochten. Na intern beraad van de minis terraad immers is gebleken dat de regering niet afwijzend staat te genover de eisen, zoals deze door de ambtenarenorganisaties naar voren zijn gebracht. De brug over de sluis bij Tacozijl in de weg van Lemmer naar Sondel, welke in April 1945 door de Duitsers werd vernield en in de plaats waarvan een noodbrug werd gelegd, zal niet worden herbouwd. In de plaats van de brug zal een dam gelegd worden met een inlaat- duïker ter breedte van zes meter. De oude sluis zal dan tevens vervallen. Op de voor grond de noodbrug en daarachter de sluis. Er bestaat gegronde reden aan te nemen, dat de afschaffing van het omstreden instituut der arbeidscontractanten binnen afzienbare tijd een feit zal worden. De jarenlange onderhan delingen, welke met d^ regering over dit vraagstuk zijn ge voerd, hebben tot resultaat gehad, dat plotseling een wijziging in de houding der centrale overheid is ingetreden. Verwacht wordt, dat de rege ring, na het advies van de staats secretaris voor de pensioenwet geving te hebben ingewonnen, concrete voorstellen zal doen. Deze voorstellen zullen waar schijnlijk inhouden, dat het ge wraakte arbeidscontract wordt afgeschaft en de arbeids-contrac- tant in normale tijdelijke of vaste dienst zal worden aangenomen. Onder de ambtenarenorganisa ties heeft vooral de ARKA reeds lang voor de rechtspositie der arbeidscontractanten gestreden. Ook in de salariscommissie-ad- hoc is de kwestie herhaalde malen ter sprake gekomen, terwijl de Tweede Kamer meermalen zijn afkeuring over het in deze ge voerde regeringsbeleid heeft uit gesproken. De figuur van de arbeidscon- tractant wordt door de ambtena renorganisaties slechts in uitzon deringsgevallen aanvaarbaar ge acht, de practijk is evenwel zo, dat de overheid steeds gretig van het arbeidscontract heeft gebruik gemaakt als basis voor regeling van de positie van degenen, die in overheidsdienst treden. VALKENBURG. Het eerste van vijf „Harpoon" patrouille vliegtuigen, via IJsland afkomstig uit de Verenigde Staten, stak gistermiddag om drie uur zijn neus uit de mist boven Valken burg. Kort daarop volgden de vier andere. Eén toestel was met motorstoring op IJsland achter gebleven. Tal van autoriteiten waren op Valkenburg aanwezig bij de ont vangst van deze vliegtuigen, de eerste van de achttien, die de M.L.D. van de Ver. Staten ont vangt. De opzienbarendste actie, die Vrijdag aan het Westelijke front plaats had, was die, waarin ge allieerde strijdkrachten Chinese communisten van twee heuvels verdreven Deze strijd had plaats in het gebied van Jonchon, 40 kilometer ten oosten van Kaesong. Ook werd zwaar gevochten in de oostelijker gelegen sector van Tsjorwon. Klaarblijkelijk werden sommige van de aanvallende communis tische eenheden vergezeld door verpleegsters. Een Amerikaanse soldaat ver telde, dat hij twee vrouwen had gezien, die een tiental gewonde Chinezen verbonden. Onder het werk liepen hun de tranen over de wangen. De communistische generaal Nam II verklaarde gisteren in een van zijn nota's: „Uw mili taire vliegtuigen blijven voort durend op gewetenloze wijze de neutrale zone van Kaesong schen den". In geen enkele communistische uitzending heeft men tot dusver gerept over het besluit van Ridg- way om Kaesong niet langer te aanvaarden als de plaats waar de onderhandelingen over een wapenstilstand kunnen worden gevoerd. Prof. Supomo vandaag naar Nederland SAN FRANCISCO 8 September (ANP) Prof. Supomo en zijn adviseur mr. Moh Zain, zullen heden Zaterdag uit San Francisco naar Nederland vertrekken voor de hervatting van de besprekin gen over de NederlandsIndone sische Unie. RHEUMA-COM MISSIE GEÏNSTALLEERD 's-GRAVENHAGE. Gister morgen heeft dr. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) in de vergader zaal van zijn departement de on langs door hem in het leven ge roepen Rheuma-commissie ge ïnstalleerd. Deze commissie heeft opdracht de staatssecretaris van advies te dienen inzake de orga nisatie en de financiering van de rheumatiekbestrijding. OOK PARATYPHUS TE DELFT In een gezin, wonende aan de Schie bij Delft, is paratyphus ge constateerd. Aangezien dit gezin een toilet heeft, dat niet op de riolering is aangesloten, doch in de Schie loost, heeft de directeur van de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst te Delft, zoals werd gemeld, bekend gemaakt, dat het water van de Schie besmet is met paratyphus- bacillen. "BREDA. Alhier is opnieuw een Benelux-conferentie gehouden tussen de ministers der drie lan den. Hoewel algemeen werd ver wacht, dat de uitvoer uit België rigoureus zou worden beperkt, is het hier niet van gekomen. Nederland heeft langzamerhand echter zoveel schulden gemaakt in de Europese Betalingsunie, dat wij weldra verdere tekorten in goud of dollars moeten aanzui veren. België kan niet langer op crediet leveren, zodat de import naar Nederland geleidelijk met 13 millioen per maand zal teruglopen. Te Delft zijn in de afgelopen dagen drie gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Gister morgen is er nog zulk een geval geconstateerd. Van de vier zijn twee gevallen van ernstige aard. Vorige week werd bovendien een Delfts meisje, dat zich in een sportkamp te Ommen bevond, door de ziekte getroffen. Zij is gisternacht in een ziekenhuis te Zwolle overleden. Geheel los van dit geval zijn er tot nu toe in Delft vier andere gevallen, eenzelfde getal als an ders in een geheel jaar pleegt voor te komen. Minister in 't Veld naar Maastricht De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Mr. Dr. J. in 't Veld is voornemens op 26 en 27 September as. een bezoek aan Maastricht te brengen. (Van onze weerkundige medewerker) Dat September ons ook nog wel mooie dagen kan brengen bewees de afgelopen week. Gisteren zijn we veranderd van hoge druk en was het 't „hoog" boven Ierland dat ons onder z'n invloedssfeer bracht De gevolgen waren duideijlk want door de invallende N.W. wind kwamen uitge breide wolkenvelden over ons land drijven, die het weer een somber karakter gaven. Ook in de max. temp. kwam dit tot uiting. Zo meldden Den Helder en Eelde resp. 18 en 20 graden als max. Hoewel op de weerkaarten nog een tweetal storingen vallen waar te nemen nl. een op de At lantische Oceaan en een be noorden Noorwegen verwacht het KNMI niet dat deze het hogedrukgebied dat zich heeft verplaatst naar de Noordzee, zullen aantasten. Voor het weekend wordt dan ook op goed weer gerekend, dat wil 'zeggen droog. Terwijl nu en dan gedurende de opklarin gen de zon zich zal doen gel den.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1