Begroting Bergerweg met ruim een ton overschreden De jaarlijkse controle van het bevolkingsregister FILMS VAN DE WEEK Vragen aan de Raad S. en W. in gebreke gesteld Gemeentesecretarie wordt vaak vergeten AGENDA NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Gemeenteraad Bergen Ambtenaren geven kwart millioen uit zonder de Raad Alcmaria Victrix I- H.V.C. I Openbare verkoping Oudkarspel ALKMAAR. In circa elfduizend huizen zijn in de afgelopen weken de bekende grijze kaarten van de afdeling Bevolking van de gemeentesecretarie bezorgd met het verzoek, de nodige gegevens te verstrekken voor de controle van het bevolkings register. Deze controle is een uitvloeisel van een Koninklijk Besluit van 31 Maart 1936, genomen ter uitvoering van de wet op de Bevolkings- en Verblijfs-registers van 1887. Papieren controle. Het gemeentebestuur is door de wettelijke voorschriften verplicht elk jaar het bevolkingsregister te controleren en daarvan vóór 31 December verslag uit te brengen aan de Rijksinspectie van de Be volkingsregisters te 's-Graven- hage. Ieder jaar worden er tal van adresveranderingen opge spoord, waarvan (nog) geen aan gifte bij de Afdeling Bevolking is gedaan. Als men zich indenkt, Hoe onbetrouwbaar het bevol kingsregister zou worden, als eens enkele jaren niet werd gecontro leerd, kan men meteen ook vast stellen, dat de controle niet slechts een voorgeschreven, doch ook een noodzakelijk kwaad is. Vóór het jaar 1938 werd de controle uitgeoefend door bevol kingsagenten, die huis aan huis aanbelden en informeerden naar het aantal bewoners. Door de in voering van het tegenwoordige systeem van schriftelijke controle kan de voorheen hiervoor beno digde tijd aanzienlijk worden be kort. Over het algemeen komen de kaarten behoorlijk ingevuld vrij vlot weer bij de Afdeling Be volking binnen. Een herinnering wegens het niet tijdig terugzen den der kaart moet per jaar aan ongeveer 7 pet. der ingezetenen worden verzonden. Daarvan komt dan later nog 5 pet. binnen, zodat uiteindelijk 2 pet. der aangeschre venen niets van zich laat horen. Deze mensen krijgen dan be zoek van de bevolkingscontroleur, die dan eindelijk toch nog aan zijn gegevens komt. Door deze controle komen toch doorgaans nog veel verzuimen aan de dag. Het is nu eenmaal zo, dat wanneer er een dienstbode (inwonend) vertrekt, een zoon of dochter het huis uitgaat, men dat gemakkelijk vergeet aan te geven. Het is vaak geen onwil, maar ver geetachtigheid. Toch dient men te Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Klaas S. Sluijs en Jannetje H. Schou ten. Ondertrouwd: Adrianus J. Voet en Wimke Regeling: Pieter Verboom en Catharina Kieft; Jo hannes Gerver en Marie K. de Waal: Gerardus H. Breed en Jo- .sephina T. Admiraal; Cornelis N. Koning er» Johanna H. M. Groot; Abraham Vogelpoel en Maria de Rijke; Roelof Witke en Lena J. van Leeuwen; Jacobus W. Lut en Wilhelmina Kroon. bedenken dat juist daardoor de nauwkeurigheid van het Bevol kingsregister, dat toch ten dienste staat van iedere burger, twijfel achtig zou kunnen worden. In Alkmaar, zo verzekerde men ons op de afdeling Bevolking, is de medewerking van het publiek zeer bevredigend. Maar men zou graag zien, dat niemand deze bur gerplicht, alle verhuizingen bin nen de gemeente, vertrek en ves tiging uit of in de stad, direct te melden, vergat. Tenslotte bestaat er nog altijd een plicht tot het doen van de vereiste aangiften. Maar het werkt zowel voor de ambtenaar als voor de burger ambtenaar als voor de burger prettiger, als men niet op die plicht gewezen behoeft te worden. H. Mis in de openlucht ALKMAAR. De leden van alle R. K- Sportverenigingen in Alkmaar worden nogmaals drin gend verzocht, de H. Mis, welke Zondag a s. om 8.15 uur in de Muziektuin door de Zeereerw- Heer 3. van de Hoek, wordt ge celebreerd, ter opening van het nieuwe sportseizoen, bij te wonen. A.F.C.-NIEUWS Vrone 1AFC 1 2 uur. AFC 2 Alkmaar 2 2.30 uur (A). DTS 2— AFC 3 2.30 uur. AFC 4—SVW 2 12 uur (A). Foresters 3AFC 5 12 uut. AFC 6—St. Adelbert 4 2.30 uur (B). Jun. AFC aHSV a 12 uur (B)Kolp. Boys aAFC b 12 uur. USVU aAFC c 12 uur. USVU b—AFC c 1.45 uur. St. Adelbert bAFC e 12 uur. AFC g Vitesse 3 uur (Zat.) AFC h Meervogels c 4.15 uur (Zat.) Si. Adelbert c—AFC i 4 uur (Zat.) Nauwelijks is de competitie be gonnen, of AFC gaat weer naar St. Pancras, evenals vorig jaar; toch hopen wij, dat de uitslag nu beter is en dat AFC als winnaar naar Alkmaar komt. Vrone is ze ker zo'n lastige tegenstander als voorheen; de spelers van het eer ste zullen daarom hun beste beentje voor moeten zetten. Voor de supporters die mee gaan en dat zullen er heel wat zijn, vermelden wij, dat de wed strijd om 2 uut aanvangt. De ove rige elftallen beginnen ook de competitie; spelers van de lagere elftallen, junioren en de adspi- ranten, ook van jullie prestatie hangt het succes van dit seizoen af, zet de competitie serieus in, geeft jullie voor de volle 100 pet. want een goed begin is het halve werk! Dus goed van start. Vanaf heden: kaarten verkrijg baar voor de RKAFC-St. Vincen- tius feestavond op 27 September a f 1,— bij Jaap Smit, Nieuwe Sloot. Natuurlijk wordt ook AFT) verwacht in de H. Mis van 8.15. Zondag a.s. in de muziektuin! Rex Theater LET'S DANCE Fred Astaire en Betty Hutton zorgen in deze rolprent, nu eens voor een vlotte, amusante show met populaire melodieën, dan weer voor een onschuldige lief des idylle-met-hindernissen, waar bij men zich geen zorgen over behoeft te maken, dat het niet voor elkaar komt. Aldus is het simpele verhaal. Maar het is de filmcamera, door een uitstekend vakman bediend, die het verhaal, in een vlotte, snel opeenvolgende reeks alleraardigste gebeurtenis sen, de toeschouwers vertelt, en dat in felle boeiende kleuren. Een flim, die sprankelt van veel hu mor, een tikkeltje sentiment en heel veel filmpoëzie. Cinema Americain NOT WANTED In ,het programma van deze week een goede musical, met uit stekende dansen en een aardige reclame-film van Joop Geesink. De hoofdfilm „Niet Gewenst" stelt het probleem van de onge huwde moeder weer eens op de voorgrond. De film doet dat op een begrijpende, sympathieke wijze maar laat de verantwoor delijkheid van man en vrouw niet bijster zwaar wegen. Met een „ik heb je nooit trouwbeloften gedaan" is voor de hoofdfiguur in dit drama, de rusteloze musicus Steve Ryan, de zaak wel erg ge makkelijk afgedaan. De film wordt dan ook eigenlijk pas sym pathieker als Drew Baxter, de eerlijke manager van een tank station, in het leven van het meisje Sally verschijnt en haar, zij het na verschillende moeilijk heden te hebben overwonnen, toch de veiligheid van een gezinsleven kan bieden. Jammer, dat bij de behandeling van dit probleem, dat altijd actueel is, de morele hulp, die kan worden geboden door een wijzen op het vertrouwen in êen Hogere Macht .volkomen gene geerd wordt en men derhalve zijn toevlucht in de menselijke kracht, die evenzeer zwakheid kan zijn, heeft gezocht. Uit deze gezichtshoek bekeken is het wel gewenst, dat „Niet Gewenst", on danks de KFC keuring voor 18 jarigen, gezien wordt met wat rijpere levenservaring. DE WEEK IN BEELD Polygoon brengt de filmbezoe ker in een ommezientje langs al lerlei merkwaardige dingen buiten en binnen onze landsgrenzen. Eerst zijn we getuigen van de tra gische gebeurtenissen rond de broodvergiftiging in het Franse plaatsje Saint Esprit; daarna scha ren we ons onder de Mohamme danen, die hun Mekka-pelgrims- tocht maken, de armen te voet de rijken per vliegtuig, maar met hetzelfde volle ontzag voor Allah. Dan maken we de reis naar een uiterst chique damesmodeshow in Parijs, om vervolgens te worden opgenomen in de werveling van de bliksemsnelle Steeple-chase te Waeregham, Engeland. Tenslotte ziet men hoe Helsinki kosten noch moeiten spaart voor de voorberei dingen op de Olympische Spelen, hoe 't Engelse onderzoekers ver ging, die een expeditiereis ge maakt hebben naar de binnenlan den van Groenland en hoe de wereldkampioenschappen wielren nen in Varese afliepen. In het Nederlands nieuws korte flitsen o.a. van de overhandiging van een kostelijke mand met fruit door de Nederlandse groen ten en fruitkwekers aan het Finse Olympische Comité, als voor proef wat de deelnemers in dit opzicht kunnen verwachten tij dens de Olympische Spelen; van de kampioenschappen zweefvlie gen bij Arnhem; van het magni fieke bloemencorso te Zundert; het bezoek van de „Parelkoning en koningin" uit Engeland, die voor de kankerbestrijding collec teren in ons land; van de interes sante proeven van het nieuwe reddingsvaartuig voor N.Z.H.R.M. „Prins Henrdik" dat in IJmuiden wordt gestationneerd; van de trekpaardendag te 's Hertogen- bosch. welke door de Koningin werd bijgewoond en tenslotte van de derde internationale Marathon race te Enschede, welke door Karvoonen gewonnen werd. Harmonie De Hertogin van Idano Voor liefhebbers van show orkesten, van waterballet, van luxueuze milieu's en moderne danser», is deze film vooral ge maakt, zfj het dan, dat zij min stens 18 jaar moeten zijn. Daaren boven worden zij nog „vergast op de vrij gecompliceerde amou rettes van twee vrouwen en twee mannen, die gevat zijn in een flinke dosis filmhumor en ten slotte voor elk der twee partijen eindigen in eer» daverend happy ending. Het is een film vol kleur en fleur, in de romantische sfeer van een groot recreatie-oord, waar alles aanwezig is om een verwend publiek nog te verwen nen. Vooraf een geestige teken film. Victoria Theater Friihling auf dem Eis De opgewekte Weense ysrevue, welke deze week in Victoria Theater wordt vertoond, brengt de beste schaatsenrijdsters en rijders - van wie Eva Pawlick wel de bekendste is in een bijzonder aardige show biieer». De kleuren zijn aanvaardbaar en de muziek van Nico Dostal, uitgevoerd door het Weense Symphonie-orkest, ligt goed in 't gehoor. De geschiedenis zelve is van weinig betekenis, maar wat op de ijsbaan te zien wordt gege ven, wel daarnaar kijkt men met genoegen en dit is wel in staat de bezoekers enkele uren prettig te amuseren. Ook het voorprogramma was goed verzorgd. FILMS: Cinema Americain: Niet gewenst, 18 j.; Har monie: De Hertogin van Idaho, 18 jaar; Rex-thea- ter: Let's Dance, 18 jaar; Victoria - theater: Früling auf dem Eis, alle leeft. Voorstellingen 7 uur en 9.30 uur, Zondag 2 uur. 4.30, 7 en 9.30 uur. DOKTERSDIENST: H. C. A. Koppejan, Oudegracht 200, tel. 2382 en R. K. Westerkamp, Emmastr. 93 tel. 4347. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is geopend Apo theek Kruisinga, Koor straat 59. Zaterdag 8 uur Dansavond voor R.K. in het Gulden Vlies. ACHTTIENJARIGEN DOMINICUSPAROCHIE ALKMAAR- Alle jongens en meisjes van 18 jaar en ouder van de St, Dominicusparochie worden verzocht, Zondagmorgen na de H. Mis van 11 uur aanwezig te zijn in de vroegere Francisca Roma- nazaal, naast de kerk. Er is een verrassing voor hen in petto DE K.M.V.J. AVOND-FIETSENRALLEY ALKMAAR Onder matige be" langstelling werd Dinsdagavond de uitgeschreven K.J.M.V.-ralley verreden. Om even over half acht startte de eerste deelnemer. De route ging grotendeels door de buitenwijken van de stad en duur de vijf kwartier. Doordat al spoe dig de duisternis viel, was het voor de deelnemers lang niet ge makkelijk, om de afstand te rijden zonder strafpunten of deze in elk geval tot het minimum te beper ken. Toen dan ook alle rijders bin nen waren en de routekaarten waren gecontroleerd, bleek, dat er twee deelnemers waren, die met een gelijk aantal strafpunten wa ren binnengekomen. D. de Wild en J. Kramer hadden beiden 45 strafpunten. Om toch een winnaar te kunnen aanwijzen, werd een korte sprint gehouden. Deze werd gewonnen door D. de Wild, die dus de winnaar was en daarom de eerste prijs kreeg toegekend. Door de fa. Herm. Plas was gra tis een fraaie medaille beschik baar gesteld, J. Kramer werd dus officieel tweede. 3e was J. de Rooy met 55 strafpunten. Ook voor de vierde plaats waren meer gegadigden, t. w. mej. Tr. Willers, de heren J. Groen, H. v. Wely en D. Bellekom. Allen bleken 60 strafpunten te hebben opgelopen. Na loting was de heer D. Bellekom de vierde. In een kort woord dankte de hr. Th. Willers op de eerste plaats de heren controleurs voor hun assis tentie: tot de deelnemers richt te hij zich en hij bedankte ook hen voor hun sportieve medewer king, de hoop uitsprekende, dat er velen van de aanwezigen, zo zij nog geen lid waren, ook zouden toetreden tot de K.J.M.V. Hierna dankte de voorzitter, de heer J. Groen, de ontwerpers en samenstellers. Tevens kondigde hij aan, dat Woensdag 12 September het winterseizoen officieel zou worden geopend. FEESTAVOND N.K.J.B. HEILOO. Op Zondag 9 Sept- opent de NKJB het nieuwe sei zoen met een H. Mis om 8 uut. Daarna is er gezamenlijk ontbijt. In de Aula van de St. Willibror- dusstichting wordt er 's avonds om 8 uur een toneelstuk opge voerd door het gezelschap „De schijnwerper". Voor de leden en genodigden wordt opgevoerd: Suuske Perdaens". Belangstellen den kunnen Zondagmorgen om 11 uur kaarten kopen in het NKJB gebouw. Succes op muziekconcours ST. PANCRAS Op het giste ren in Meteren Gld., gehouden muziekconcours behaalde „Irene" uit St. Pancras onder leiding van E. Peetoom met 324 punten een eerste prijs in de 2e afdeling fan fare. OVER WOONRUIMTE VORDERING ALKMAAR De heer Dr. C. Berkhouwer, lid van de Raad, heeft de Raad verzocht de vol gende vragen aan B. en W. te mogen stellen: le. Kan het college mededelen, waarom bii de vordering van de woning Nicolaas Beetskade 49 te Alkmaar ten laste van de heer J. G. Hoogerwerf en ten behoeve van Ir. H. G. Joosten uit Assen, is afgeweken van het advies van de commissie, bedoeld bij art. 8 Woonruimtewet, strekkende om niet tot vordering over te gaan? 2e. Kan het college beamen, dat zich in casu niet het geval heeft voorgedaan als bedoeld in de beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken d.d. 30 Augustus 1947 (no. V 50912) on der B no. 9 daar de vertrekkende ambtenaar behoorde tot een an dere 'dienst, dan de ambtenaar, waarvoor de woonruimte is ge vorderd? 3e. Kan het college mededelen, waarom aan de heer J. Smit, le raar Rijkslandbouwwinterschool, tussen wie en de eigenaar der gevorderde woning dienaangaan de overeenstemming bestond, niet vergund is de gevorderde woning te betrekken in welk geval was vrijgekomen de thans door genoemde heer Smit be woonde woning aan de Frans Halsstraat 31, desgewenst ten behoeve van de ambtenaar voor wie de woning Nicolaas Beets kade 49 gevorderd is? Con-Zelo-nieuws Het programma voor a.s. Zon dag luidt als volgt: Cocksdorp I Con Zello I, aanv. 2.30 uur; Con Zelo 2Winkel 4, 2.30 uur; LS VV 3Cin Zelo 3, 12 uur; Con Zelo Jun.Hollandia Jun. 12 uur; Geel Zwart adsp. ACon Zelo A 1.15 uur. Vertrek per fiets vanaf de kerk om 11.45 udr. Geleider Jb. Bakker. Grotere zekerheid voor Uu) gezin Idealiseer Uw bij oyze Bank lopende kapitaalverzekering door het bijsluiten van een jaarlijkse rente tegen een lage premie. Onze vertegenwoordigers en wij geven gaarne vrijblijvend inlichtingen. Schiekade 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 ENBEDENKT, DAT UW TWEE OGEN ZIJN EEN GODDELIJK GESCHENK Men verzoekt ons opname van het volgende: De Ned. .K. Blindenbond „St. Odilia" in het rayon Noordhol land wil uw aandacht vragen voor zijn minvermogende leden, die niet in staat zijn in hun hoog noodzakelijke levensonderhoud te voorzen. Éen elk heeft zorgen en velen hebben materiële moeilijk heden, die bijna ondragelijk zijn. Denkt U zich daarbij in, dat er nog een grote groep medemensen is, die naast deze moeilijkheden ook nog blind zijn! Hierbij doen wij dan ook een beroep op u\y christelijke naas tenliefde. Helpt in deze moeilijke t:d de arme blinden hun leed te verzachten. De gelegenheid daar voor komt! Er is n.l. voor Alk maar een speldjesdag georgani seerd, die bü de uitgangen van de drie .K. kerken gehouden zal worden. Op Zondag 9 September a.s. kunnen de parochianen van St. Laurentiui hun bijdragen ge ven, terwijl voor hen, die beho- r n onder de St. Dominicus en St. Joseph-parochie als datum 16 September is bepaald. De R. K. blinden in Noordhol land, die uw financiële steun zo dringend nodig hebben, zullen U voor de gegeven hnlp zeer dank baar zijn. BERGEN. Er besfond voor de gisteravond gehouden raads vergadering van Bergen veel belangstelling op de publieke tribune; de voorzitter, burgemeester Huygens, meende dit te moeten toeschrijven aan het feit,, dat de heer Jb. Swaag 25 jaar raadslid was, welk feit hij niet onopgemerkt wilde laten voorbij gaan; hij prees de jubilaris als een zeer geziene figuur in de raad en als een algemeen bemind dorpsgenoot; hij bracht hem dank voor de wijze waarop hij de gemeenschap in de raad en de waterschappen heeft gediend. Namens de raad bood spr. de heer Swaag een door Rein Snapper vervaardigde oorkonde aan, door alle raadsleden ondertekend. 'n suppletoire begroting te heb ben ingediend aldus de Voor zitter, en bieden de Raad daar voor hun verontschuldiging aan, onder mededeling, dat zij het hoogst onaangenaam vinden. Als de Raad deze suppl. begroting goedkeurt, kan dit mooie werk voltooid worden. Er is hier niets verdoezeld, aldus spr., er is slechts 'n administratieve fout gemaakt. De heer Taets heeft met ge noegen dit „peccavi" aangeboord, doch vindt het 'n ernstige zaak. Het werk is gegund, vóór de Commissie van Gemeentewerken de begroting had goedgekeurd. Thans blijkt f109.029 of jn.m. 1/3 van de geraamde kosten, meer nodig te zijn dan de aanvanke lijke raming. Het puin van 't vliegveld, dat fl.50 zou koster», bleek later f 12 te kosten. Spr. vindt dit 'n on toelaatbare handelwijze en hoopt, dat de Raad het met spr. eens is, dat de gemeente zó niet bestuurd kan worden. De heer Ellis vraagt zich af, of gemeentewerken wèl capabel was 'n begroting van een werk als dit op te maken; 'n begroting maken als 't werk voor de helft is uitgevoerd, is geen kunst. Waarom is de aannemer f22000, meer uitbetaald dan volgens het bestek toelaatbaar is. Deze en andere vragen had spr. niet be hoeven te stellen, als de Com missie van G.W. beter ingelicht was. Hier zal 'n eind aan moeten komen, aldus spr.; anders zullen andere maatregelen genomen moeten worden. Spr. betwijfelt, of het 2de deel voor het ge raamde bedrag van f142.685 kan uitgevoerd worden. Er zullen nog wel enige duizenden bij ko men verwacht spr. De opzet voor dit tweede deel schenkt spr. geen vertrouwen. Mr. Sluis kan het betoog der vorige sprekers onderschrijven. Spr. neemt aan, dat-van opzei te- hjke misleiding geen sprake is, doch vindt het 'n typisch staaltje van onbekwaamheid, waarvan spr. de schuld niet alleen wil schuiven op Gem. Werken, dat n nieuwe begroting had opge maakt; die wel het Raadhuis, doch niet de Raad bereikte; deze begroting beliep f283.000. De fout hgt dus bjj B. en W. Spr. hoopt, dat het niet bij een „peccavi" blijft, doch dat B. en W. metter daad zullen tonen, dergelijke fouten niet meer te maken. De heer Broersma betoogt, dat Gem. Werken zich op dit werk verkeken heeft; dat bleek al bü de begroting en daarom had Gem. Werken eerder met 'n nieuwe begroting moeten komen. B. en W. moeten af kunnen gaan °P de begrotingen van Gem. Werken. Het spijt spr. dat de ambtenaar destijds niet de moed heeft gehad open kaart te spe len. Gem. Werken heeft buiten de Raad om voor 50 a 60.000 gld. aangekocht. Zo is ook de aan koop van tras uit het bestek ge licht, zonder voorkennis der Commissie of van de Raad. Er zün zo talloze ergerlijke, fouten gemaakt. Het is spr.'s conclusie, dat de Voorzitter, van de Raad het wel eens te gemakkelijk neemt, wat de rechten er» de De heer Hemelrijk sprak per soonlijk en namens zijn fractie 'n woord van gelukwens; nij noemde de jubilaris^ 'n markante figuur, die er een eigen mening op na hield, waarmee hij op ori ginele wijze voor de dag komt. Hij meent het goed met Bergen s belang zoals hij dat ziet en is als goed democraat steeds bereid tot 'n goed compromis; spr. hoopt ongeacht de komende verkie zingsstrijd, de heer Swaag nog vele jaren als respectabel raads lid te mogen meemaken. De heer Ellis sloot zich hierbij namens de K.V.P. aan; hü prees de prettige samenwerking met de heer Swaag, op wiens woord je aan kunt. Ook spr. wenste de jubilaris nog vele jaren. Mr. Sluis vond, dat Swaag en Bergen biielkaar horen en prees de jubilaris ook als 'n sociaal-voelend mens, waarvan bii blijk geeft als lid van de Huisvestings-commissie. De heer Taets van Amerongen, de fractiegenoot van de jubilaris haalde enkele herinneringen °P en hoopte, dat Swaag nog vele jarer» dezelfde mocht blijven. De heer Broersma wees erop, dat Swaag en hij het steeds roe rend eens zijn, al vertegenwoor digen beiden de uitersten; spr. dankte dit aan de P.v.d.A., die beide samenbindt en hoopte, dat dit nog lang het geval mocht zijn. Nadat ook Weth. den Das en de secretaris nog bet woord had den gevoerd, sprak de heer Swaag 'n woord van dank. Aan J. v. Eyk werd f100 terug betaald van zijn pachtsom voor 'n standplaats met een lucht- schommel op de kermis; aan S. J. Nijdam werd 50 pCt. vergoed voor het volgen van een cursus in het vak handenarbeid. Met de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeenrte werd een geldlening van f20.000 aange gaan voor de tijd van 5 jaar tegen 3% pCt. Aan L. Leemhorst werd f 1100 geretourneerd gestort als aandeel in de kosten van rio lering, welke nog niet is uitge voerd. Aan de orde was 'n voorstel tot vaststelling van 'n urgentielijst voor nog uit te voeren werken. De Raad ging met de volgorde van deze lijst, die alleen aan de Raad verstrekt was, niet accoord en behield zich het recht voor de urgentie der diverse objecten na der vast te stellen. B. en W. maakten 'n fout Toen in Sept. '50 de kosten van de vernieuwing van de Ber gerweg op f210.000 waren be groot; bestek en begroting wa ren toen nog niet uitgewerkt; het werk werd voor f216.000 ge gund aan de laagste inschrijver. Achteraf bleken de kosten van materiaal, door de gemeente te leveren, niet in aanmerking wa ren genomen. Zodoende is de ra ming belangrijk overschreden; er zal nu f319.000 nodig zijn. B. en W. erkennen de fout niet tijdig plichten van de Raad betreft; en daarnaar handelen de ambtena ren; die gaven aan GEB en Ber gerweg buiten de Raad om, 'n kwart millioen uit. Spr. ver wacht voorstellen van B. en W. ter voorkoming van zo iets; an ders zal de Raad zelf onaange name maatregelen moeten ne men. De heer Brak betoogt, dat het rammelt bü de administratie van Gem. Werken. Spr. sluit zich aan bij de vorige sprekers. De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. reeds coördinatie-voor stellen in voorbereiding hebber», mede n.a.v. andere lacunes in de organisatie der Gemeente-dien sten. Het voorstel-Broersma in deze wil spr. gaarne accepteren. De heer Hemelrijk herinnert er aan, dat de Commissie van Gemeentewerken er 9 Aug, ach ter kwam; wanneer heeft Gem. Werken het ontdekt en wanneer zouden B. en W. de Raad op de hoogte gesteld hebben, als de commissie het niet gedaan had? Op vele door de heer Ellis ge stelde vragen hoopt spr. t.z.t. antwoord te krügen. Spr. vraagt of B. er» W. vértrouwen hebben in deze tweede begroting van het werk. De Voorzitter zegt. dat Gem. Werken reeds vóór de aanbeste ding 'n nieuwe begroting had en deze in April al aan de afd. Fi nanciën had doen toekomen. Door 'n misverstand tussen deze afd. en Gem. Werken heeft dit geen gevolg gehad. De heer Hemelrü'k constateert, dat Gem. Werken reeds in Octo ber '50 in gebreke was, door B. en W. niet op de hoogte te stél len; en B. en W. wachtte vanaf October maar kalm af, wanneer er een suppl. begroting zou ko men; het college heeft 'n onbe grijpelijke naieviteit getoond, door van October tot April op die suppl. begroting te wachten. De Voorzitter: We wisten niet, dat het zo'n groot bedrag zou ziin. De heer Hemelrijk: Dat is 'n zwak excuus; het is 'n tekort aan waakzaamheid van B. en W. geweest, Mr. Sluis handhaaft zijn me ning, dat de fout niet bij Gem. Werken, doch bij B. en W. ligt. De heer Swaag herinnert er aan, dat meerdere malen de za ken door B. en W. onvoldoende voorbereid in de Raad gebracht zjjn; hü hoopt, dat dit niet meer zal voorkomen. De heer Ellis heeft nog geen vertrouwen in de raming voor het tweede gedeelte van de weg. Mr. Sluis vraagt, wanneer het werk wordt voortgezet. De Voorzitter: Zo gauw moge lijk; de aannemer is echter ziek, dus 't zal wel even duren. Tenslotte wordt de suppletoire begroting goedgekeurd, evenals 'n suppl. begroting van het G.E.B. tot 'n bedrag van f4.500 voor de aankoop van meters en klokken van de gemeente Zaandam. Bij de rondvraag deelde de voorzitter n.a.v. 'n vraag van Mr. Sluis mede, dat het bericht in de A. Crt. over de tram geheel on juist was. De heer Broersma maaljt er bezwaar tegen, dat hü 'n schrij ven aan de Raad, in antwoord op 'n schrijven van de Voorzitter aan de Raad, zelf moet betalen. De heer Hemelrijk sluit zich hierbij aan. Reglement van orde Bij de ingekomen stukken was nog een schrüven van de heer Broersma. verzoekende vragen aan B. en W. te mogen stellen in verband met het inci dent in de vergadering van 5 Juli, waarbij hem geweigerd werd zijn voorstel inzake een kwestie, de huisvesting betreffende, toe te lichten. De Voorzitter stelde voor dit schrüven voor kennisgew„a te nemen, daar B. en W. deze kwestie als afgedaan beschou wen. De heer Broersma merkte op, dat de vragen, die hij wilde stel len niet de door B. en W. als af gedaan beschouwde kwestie in zake de huisvesting betreffen, doch het reglement van orde, dat door de voorzitter in de vorige vergadering niet was nageleefd; spr. doet eer» beroep op de colle gialiteit van de Raadsleden, te meer. daar hem op 5 Juli ook nog het woord werd geweigerd wegens een persoonlijk feit. De heer Ellis achtte het 'n de mocratisch recht van een raads lid, dat hii vragen stelt en heeft bezwaar tegen het voorstel van de voorzitter. De Voorzitter meende, dat dit voorstel in de lijn lag van het besluit van de vorige vergade ring, om de heer Broersma niet het woord te geven, doch is gaar ne. bereid de heer Broersma toch het woord te verlenen. Mr. Sluis had op 5 Juli al het voorbehoud gemaakt, dat hij er in_ comité op terug zou komen; hü was echter niet bevredigd, dat de heer Broersma toen niet het woord kreeg en de voorzitter blijkbaar ook niet, want de kwes tie werd bii de rondvraag breed voerig besproken. Tegen deze vragen heeft spr. geen bezwaar; voor een persoonlijk feit, dient de heer Broersma het woord te „worden verleend; ook als het een communist geldt, dient het recht gerespecteerd te worden. Nadat de Raad de interpellatie had toegestaan, vraagt de heer Broersma. of B. en W. niet van mening zijn. dat de voorzitter ten onrechte had voorgesteld zijn voorstel in de vorige vergadering voor kennisgeving aan te nemen; voorts vraagt hij. of hem toer» niet ten onrechte het woord was geweigerd, ter toelichting van zijn voorstel, evenals het hem ge weigerd werd over een persoon lijk feit. Bij bevestigende beant woording vraagt spr. de toezeg ging, dat iets dergelijks zich niet meer zal voordoen. Spr. voegde hieraan toe, dat hem het woord had moeten wor den verleend, omdat de voorzit ter uitvoerig zijn mening over spr.'s voorstel had gegeven; hij verweet de voorzitter niet onpar tijdig te hebben gehandeld. De Voorzitter erkent, dat de heer Br. het woord had moeten worden verleend voor een per soonlijk feit; echter meende hij aan de hand van art. 23 hem niet het woord over zijn voorstel te moeten geven, omdat dit naar spr.'s oordeel voldoende was toe gelicht. De Raad was het daar toen mee eens. De heer Broersma betoogt, dat hem toch het woord had moeten worden verleend over het voor stel. zün schrijven voor kennis geving aan te nemen. De Voor zitter zei niet te hebben joegre- Een, dat dit de bedoeling van de eer B. was. Het zal van de kwa- hteit van een volgend schrijven afhangen, of spr. de heer Br. daarover het woord zal geven. De interpellatie was hiermee gesloten. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bü geen gehoor by de eigen arts zyn vanaf Zaterdag 8 Sep tember te 14 uur tot Maandag 10 September te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de art sen: J. Kok, Hippolytushoef, tel. 47, A. J. Bouman, Winkel, tel. 225, A. P. Hoogkamer, Midden- meer, tel. 21 A. J. Koning, Scha- gen, tel. 400, T. Nauta, Wierin- gerwaard, tel 262, J. Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212, J. N, Vee nis, Breezand, tel. 250, J. F. Veul, 't Zand, tel. 223 (b.g.geh. K2248— 288), en E. v. Wieringen, Scha- gerbrug, tel. 214. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 9 September hebben dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker, 't Zand, K2249312 en P. van der Kolk, Nieuwe Niedorp, K2261—232. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. OOSTELIJKE WIND Voor de Noordelijke helft van het land: droog weer met nu en dan opklarin gen. Voor de Zuidelijke helft van het land; over het algemeen veel bewol king en overwegend droog. Matige wind tussen Noord- Oost en Zuid-Oost. De zelfde of iets hogere tem peraturen. (Advertentie) ZONDAG A.S., 2.30 uur: Seizoenkaarten op het terrein verkrijgbaar. Burgerlijke Stand Juli en Augustus '51 EGMOND BINNEN Gebo ren: Gerardus Ewald, zoon van J. Levering en Chr. van Deij- zer»; Catharina Maria d. v. G. Kool en M. Zentveld: Hendrica Cornelia Maria d. v. H. J. Roe- kens en H. Lute: Adrianus Pe trus z. v. A. de Graaf en C. Th. Boendermaker; Vincentius Ber- nardus Jacobus z. v. A. J. Mooij en D. J. M. Kalb; Adriana Pe- tronella d. v. G. J. Wijnker en E. Eitjes; Alida Maria Margare- tha d. v. H. A. Zomerdijk en J. A. Liefting; Catharina Maria d. v. C. van de Reep en A. Teeling; Anthonius Johannes Maria d. v. J. de Waard en A. C. Vink. Overleden: Wilhelmina Lief ting, oud 66 jaar, weduwe van N. A. Kuiper; Nicolaas van der Velden, oud 77 jaar. Gehuwd: H. Beukers en A. M. Smit, beiden alhier; C. Goosens te Alkmaar en J. van den Berg, alhier; C. J. Weijers en A. M. Beukers, beiden alhier: N. M. de Jager, Culemborg en C. M. Nieu- wenhuizen, alhier; J. Kramer en A. Th. Hopman beiden alhier. OUDKARSPEL - Ten overstaan van notaris P. G. Visser te Zuid- Scharwoude werden Woensdag avond in café „De Brederode" te Oudkarspel, ten verzoeke van wed. W. Ros en de heer C. W. Böttger publiek verkocht: 1. Een perceel bouwland West van en nabij de Kerkmeer-ring- sloot in Antje Zolen, groot 28 snees. Hoogste bieder J. Muller te Zuid-Scharwoude met f40.- per snees of f 1288.- totaal. Gemijnd op f 1.door Jn. Groen te Zuid- Scharwoude. 2. Een perceel bouwland West van en nabij de Kerkmeer-ring- sloot in Antje Zolen, groot 14 sn. Hoogste bieder J. Commandeur met f 46.- per snees of f 644.- in totaal. Niet gemijnd. In combinatie stonden perceel 1 en 2 op f 1933.-. Dit bod werd ver hoogd tot f 1937.- door J. Groen Pz. en gemijnd door KI. Jongert te Haarlem op f 60.-. 3. Een perceel bouwland in de Dergmeerpolder, groot 68 sJiees. Hoogste bieder J. Tesselaar, War- menhuizen, met f 56.- per snees of f 3808.- totaal. Gemijnd door K. van Meurs op f 2.-. In combinatie stonden de per celen 1, 2 en 3 op f 5807.-. Gemynd door D. Swager Pz. op f 50.-. 4. Een perceel bouwland aan de Krommesloot in de Krommezool, groot 9 snees. Hoogste bieder J. Commandeur met f 30.- per snees In combinatie stonden de per- of f 270.- totaal. Niet gemijncf celen 1, 2, 3 en 4 op f 6127. Ge mijnd door KI. Jongert te Haar lem op f 100.-, zodat laatstgenoem de koper werd van 119 sn. bouw land voor f 6227.-. 5. Een perceel bouwland Oost van en aan de Winterweg, groot 17 snees. Hoogste bieder KI. Kroon met f 52.- per snees of f 884.- to taal. Gemynd door Jn. van Hout op f 12.-, zodat deze koper werd van het land voor f 896.-. 6. Een akker bouwland ten Oos ten van en aan de Winterweg, gr. 19 snees. Hoogste bieder C. W. Böttger met f 53.- per snees of f1007.- totaal. 7. Een perceel bouwland ach ter perceel 6, groot 12 snees. Hoog ste bieder C. W. Böttger met f 50.- per snees of f 600 totaal. 8. Een perceel bouwland achter de vorige percelen 6 en 7, groot 12 snees. Hoogste bieder C. W. Böttger met f 50.- per snees of f 600.- totaal. De percelen 6, 7 en 8 stonden in combinatie op f 2207. Gemynd door KI. Jongert te Haarlem op f 10.-, zodat deze koper werd van deze 43 snees voor f2217.-. 9. Een perceel bouwland Noord van de Kerkmeersloot en Oost van de Winterweg, groot 5 sn. Hoog ste bieder P. Nieuwland met f48 per snees of f240.- totaal. Niet gemijnd. 10. Onder de gemeente Noord- Scharwoude twee percelen bouw land en water, genaamd Doolhof akker, groot 6 snees. Hoogste bie der KL Hink Pz. met f 38.- per snees of f228.- totaal. Niet ge mijnd. 11. Onder de gemeente Zuid- Scharwoude een perceel bouwland en water op Heinskensdel, groot 9 snees. Hoogste bieder P. Beers Az. met f 45.- per snees of f 405.- in totaal. Niet gemijnd. Alle percelen werden gegund.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2