Nieuuu Truman breekt een lans voor verzachting valuta-beperkingen Communistische politie hakte met de knuppel op gelovigen in Tussen schermutselingen beschuldigt men elkaar Bloedig treffen voor de kerken van Boedapest De Britten zetten Perzië onder financiële druk Hilversumse ex-burgemeester volledig gerehabiliteerd DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD Muis bedierf de kermispret V Middenstand Wereldbank werkt gunstig voor het behoud van de vrede Ook een pyromaan te Stadskanaal? HET KOREAANSE CONFLICT Rovers sloegen hun slag Radiotoestel was zijn eigendom Stijgend aantal verkeersongevallen Maximum inhoud van woningen Kind viel van 4 meter hoogte De Griekse verkiezingen Mossadeq's ultimatum voorlopig uitgesteld Kind in zee verdronken 5 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.7"/ per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; én alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbenk HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 5 Dinsdag 11 September 1951 46e Jaargang No. 12269 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 AL TWINTIG JAAR eigenlijk verkeert de middenstand in een voortdurende crisistoestand. Nau welijks was de grote financiële evenwichtsverstoring van 1929, welke zich in de gehele wereld deed gevoelen, enigszins doorge werkt, of de gevolgen deden zich in de handeldrijvende midden stand steeds sterker gevoelen. Sindsdien is er, sterker dan anders het geval zou zijn geweest, gesproken over ordening, bescher ming en sanering, ook in de mid denstand. Met name de katho lieke Middenstandsbond heeft zich de laatste vijftien jaar verdien stelijk gemaakt met zijn O.S.B.- program, dat wel zijn vruchten heeft opgeleverd als wekroep voor verbetering, in- en uitwendig maar waarvan de resultaten,, eveneens om redenen van in- en externe aard, nooit evenredig ge weest zijn aan de moeiten en zorgen, die bekwame mannen aan deze plannen hebben besteed. Intussen is de tweede wereld oorlog gekomen, met al zijn ge volgen van evolutionair-economi- sche aard. In ons land met name heeft die tijd-van-af braak op alle gebied van 1940 tot 1945, in de ordening de gezonde althans! de bescherming en de gezond making (sanering) van de mid denstand sterk vertragend en ontbindend gewerkt. Maar de middenstandsorganisaties hebben de koppen sindsdien weer bij elkaar gestoken, nieuwe krachten zijn opgeroepen, samenbundeling althans in de topleiding is aan de orde van de dag. Ook aan de middenstand is ech ter nauwelijks, na de bevrijding, een behoorlijke adempauze ge gund. Nog kon de nieuwe koers niet duidelijk en consequent wor den uitgestippeld, of nieuwe te genkrachten deden hun negatieve werking gevoelen. Eerst het ver lies van Indonesië, toen de oorlog op Korea en na en door hem de noodzaak van buitensporige over heidsuitgaven (en dus verzwaar de belastingen) ten behoeve van de onafwijsbaar-noodzakelijke mi litaire verdediging. (Van een doorstoten van het communisti sche imperialisme van Stalin zou de middenstand mede het eerste slachtoffer zijn!) Hoe staat de middenstand er nu voor, wat zijn de redelijk-moge lijke verwachtingen voor de toe komst? Aan deze en dergelijke vragen, welke opkomen, is merk waardig en verheugend veel aan dacht besteed in de jaarrede, welke de heer mr. Milius, direc teur van de Nederlandse Jaar beurs, vorige week ter gelegen heid van de heden geopende Na- jaarsbeurs gehouden heeft. Als er 'n thema moest zijn voor deze jaarbeurs, dit zou moeten wezen: „De vloed komt op, de bakens moeten worden verzet". Want, het economisch getij is ge keerd! Dit heeft natuurlijke ge volgen, welke wij niet kunnen ontgaan en wij zullen er ons dus naar moeten richten. De verkopen, aldus mr. Milius, ontwikkelen zich ongunstig, er is toenemende „verzadiging", dalen de koopkracht, gebrek aan con tante middelen, toenemende be lastingdruk. De positie van de middenstand ziet mr. Milius als „verre van rooskleurig". Er is, door en na Korea, een tijdelijke opleving geweest, maar deze was kunstmatig, en droeg deels een speculatief karakter. Toen deze ongezonde opleving was „uitge werkt", bleek de structuur van de handel over de gehele wereld scheefgetrokken en een moeizaam aanpassingsproces moest een aan vang nemen. Ook de middenstand nu zal er rekening mee moeten houden, dat de koopkracht van de massa nog verder zal dalen, de concurrentie zal toenemen, er zal een verdere verschuiving plaats hebben naar de behoefte aan noodzakelijke artikelen. Een algemene daling van de prijzen der grondstoffen is niet te verwachten, enz. Welke koers zal de middenstand hebben te varen? De Jaarbeurs- directeur ziet als oplossing, die tot succes zal leiden, „een verder gaande rationalisatie van het mid- denstandsbedrijf". Zowel door een verandering in de aard van de inkopen, als door een verbeterde organisatie daarvan, zullen belangrijke besparingen moge lijk zijn. Er zal, op het voetspoor van de toegenomen vorm van in koop-combinaties e.d., noodzake lijk meer samenwerking tussen de middenstanders moeten komen. „De economische situatie maakt een aanmerkelijke verla ging van de kosten van het mid- denstandsbedrijf noodzakelijk en alles zal in het werk moeten wor den gesteld, om in de huidige omstandigheden een mogelijkheid tot bestaan te openen". Als men daartoe niet kan ko men, dan is het vooruitzicht, dat mr. Milius opent, niet zo ver blijdend: „dan zal een moordende concurrentiestrijd, of het over wicht van de sterkste (the sur vival of the fittest) er het gevolg van zijn", met in het bijzonder de van voorheen al zo bekende misère voor de kleine midden standsman, aan wiens positie wij nog een vervolgbeschouwing zul len wijden. In het algemeen is mr. Milius, wiens woorden van waarschuwing en aansporing wel alle midden standers ter harte mogen gaan, van mening, dat er ook nog an dere maatregelen, dan alleen on derlinge samenwerking in het middenstandsbedrijf, mogelijk zijn. Hij noemt dan verlichting van de belastingdruk en verhoging van de winstmarges, maar in het licht van de heersende verhoudingen lijken deze mogelijkheden voor alsnog sterk van theoretische aard, hoewel een bepaald punt wellicht nadere overweging op zijn practische uitvoerbaarheid verdient. STADSKANAAL. Naar alle waarschijnlijkheid is te Stads kanaal brand gesticht in een vier tal korenmijten. Een wielrijder die langs de zeer eenzame verkeersweg tussen Stadskanaal en Onstwedde reed, ontdekte, dat een viertal koren- mijten in brand was geraakt. Toen hij zich naar de brandende mijten spoedde, bleek daar een man aanwezig te zijn, die zich ijlings uit de voeten maakte, in een verderop geparkeerde auto sprong en daarmee verdween. De oogst van 5 ha. land ging to taal verloren. De politie beschikt slechts over een zeer vaag sig nalement van de vermoedelijke dader. WASHINGTON (A.P.-Reuter). President Truman heeft gisteren gezegd, dat de vrije landen van de wereld hun pro gramma voor de defensie moeten aanvullen met maatregelen tot hulpverlening aan achtergebleven gebieden, om op die wijze de grondslag te leggen voor „een gezonde vrede". Truman sprak op de opening van de zesde jaarvergadering van het internationale monetaire fonds en de wereldbank. In zijn toespraak tot de onge veer 250 gedelegeerden uit 50 lan den zei Truman, dat de bank en het fonds „een onderdeel vormden van dezelfde grote prestatie waar uit de Ver. Naties geboren zijn, en die ten doel heeft het behoud van de vrede". Hij deed een beroep op de fi- MOENSAN (A.P.-Reuter). Officieren van de Ver. Naties hebben in Kaesong een onderzoek ingesteld naar de communistische beschuldiging, dat geallieerde vliegtuigen gistermorgen de stad beschoten hebben. De geallieerde commissie van onderzoek heeft de beschuldiging als ongegrond van de hand gewezen. Ongeveer 2 km van de plaats, waar de besprekingen zijn gehou den, zijn inderdaad een kogelgat en een twaalftal kogels gevonden. De kogels schenen uit verschil lende richtingen te zijn gekomen. Dit was in strijd met de com munistische bewering, dat er een vliegtuig laag over de huizen had gevlogen. Gen. van Fleet, de commandant van het achtste leger, heeft giste ren verklaard, dat 25.000 commu nisten gedood of gewond werden bij de onlangs uitgevochten „slag van de heuvels" in het Oosten van Korea. Dertig Amerikaanse Sabre Jets van het type F 86 hebben gisteren strijd geleverd met 80 toestellen van het Russische type Mig-15. Twee communistische toestellen werden beschadigd. BIJ ALLEENWONENDE WEDUWE ALMELO. Twee onverlaten hebben in het nachtelijk uur de alleenwonende 79-jarige weduwe Kruithof in den Ham bij Almelo overvallen. De buit bestond uit circa f400. De indringers hebben zich toe gang tot de woning verschaft door een kleine achterdeur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakelbord voor het elec- trisch licht hadden gehaald, dron gen zij tot de slaapkamer van de vrouw door. Een van de bandie ten dreigde de vrouw te zullen neerschieten, indien zij alarm zou maken. Nadat het doosje met geld inhoudende f 400.was gevon den, sloegen de indringers op de vlucht. De politie heeft tot op heden de indringers niet kunnen grijpen. Raketten van een type als de Russen in de jongste wereldoorlog hebben gebruikt, zijn naar giste ren officieel werd gemeld terecht gekomen achter de geallieerde linies aan het Oostelijke centrale front. Men veronderstelde, dat zij wellicht naar Korea zijn gebracht door de communistische Kaukasi- sche troepen, die kort geleden in de nabijheid van het front zijn gesignaleerd. Radio Peking heeft het voorstel van generaal Ridgway, een nieu we plaats voor de besprekingen over een staken van het vuren te kiezen, „onverstandig en dwaas" genoemd. Het persbericht, dat een groot deel van een Chinese divisie in de neutrale zone gestationneerd zou zijn, noemt het radiostation „lou ter verzinsel en onzinnige dwaas heid". nanciële leiders om de beperkin gen op buitenlandse valuta te verzachten, daar deze de wereld handel steeds meer bemoeilijken. In het jaarverslag van de we reldbank wordt gezegd, dat het waarschijnlijk lijkt, gezien de ge meenschappelijke belangen van de industriële en de laagontwik- kelde landen, dat er voldoende welvaartbronnen gevonden zullen worden om voortzetting van de economische ontwikkeling moge lijk te maken. De tekorten aan kapitaalgoede ren waren in het verslagjaar, dat tot einde Juni 1951 loopt, niet zo ernstig, dat zij dé operaties van de wereldbank be emmerden. Als gevolg van de defi nsiemobilisatie, vooral in de Ver. Staten, zal het probleem waarschijnlijk echter ernstiger worden. De toegenomen productiviteit in West-Europa heeft de behoefte aan de valuta's der West-Europese landen voor de operaties van de bank doen toenemen. De pogingen om in West-Europa middelen te verkrijgen hebben goede resulta ten opgeleverd. De bank voor spelt toenemende economische activiteit in verschillende landen, o.a. in Suriname. Australië gaat een tijdperk van snelle economi sche ontwikkeling tegemoet. In het jaar tot einde Juni j.l. werd 31,4 pet. van de voorschot ten, door de bank verstrekt, uit gegeven in andere landen dan de Ver. Staten. Het marktverloop van de obli gaties der bank in de Ver. Staten was gunstig in vergelijking met die van andere gelijkwaardige obligaties. KARDINAAL M.NDSZENTY IN HET TARACEBERGTE Naar wij van bevoegde katho lieke zijde uit Hongarije verne men zou kardinaal Mindszenty lijden aan een ernstige longaan doening en verblijf houden in een sanatorium in het Taragebergte. AMSTERDAM. De voorma lige NSB-burgemeester van Hil versum, de 54-jarige G. J. H. F. uit Bergen N.H., die op 5 Septem ber j.l. voor de Amsterdamse Po litierechter terecht heeft gestaan terzake van diefstal van een ra diotoestel, is gerehabiliteerd. Het onderzoek naar de herkomst van het radiotoestel heeft uitge wezen, dat dit inderdaad het eigendom was van de ex-burge meester, die dus geen diefstal heeft gepleegd toen hij het verle den jaar uit het huis van de Hil versummer W. de J. weghaalde, maar slechts zijn eigen (onderge doken) toestel terugnam. De Officier van Justitie, mr. Baron van Dedam, deelde desge vraagd mede, dat getuige de J. intussen bekend heeft een opzet telijk valse aangifte te hebben gedaan, toen hij bij de politie te en de ex-burgemeester een lacht indiende wegens vermeen de diefstal en voorts, dat hij thans heeft toegegeven ter zitting van de politierechter, na herhaalde waarschuwing, meineed te hebben gepleegd. De J. heeft thans ook erkend van F. in 1945 kort voor diens ar restatie als NSB-er, f 1000 in be waring te hebben gekregen, het geen hij tot nu toe steeds had ontkend. De J. is niet in arrest gesteld. Nu hij heeft bekend zal worden nagegaan of en zo ja, wanneer men een vervolging wegens meineed tegen hem zal instellen. BABY ONDER OPKLAPBED GEDOOD GRONINGEN, In de Pioen straat heeft zich Zaterdagmiddag een ongeluk voorgedaan, waar bij een anderhalf jaar oude baby het leven verloor. De tweeling van het echtpaar W. speelde in een der slaapka mers, waar een opklapbed stond en waaraan ze waarschijnlijk zijn gaan hangen. Op een gege ven ogenblik viel het bed om, waardoor het dochtertje Marianne zo ernstig gewond werd, dat zij bijna op slag overleed. Men ont dekte het tragische ongeval eerst later. Tegelijk met de mede deling, dat de Ameri kaanse luchtmacht op dracht had gegeven tot het bouwen van het eerste vliegtuig, dat met atoom-energie wordt voortgedreven, verscheen in het Ame rikaanse tijdschrift Popular Science" een illustratie van zulk een vliegtuig, zoals de tekenaar het zich voorstelt. De primaire energie zou kunnen bestaan uit slechts en kele grammen splijt bare uranium of plu tonium, die evenveel kracht kunnen ont wikkelen als de totale hoeveelheid van ruim 64000 liter gasoline, die de tegenwoordige B 47 stratojet bommenu/er- per meevoert. De enorme hitte, welke wordt opgewekt, voert men langs een circulerend vloeibaar metaal. Door middel van een „hitte- omzetter" zal het vloeibare metaal verdampen tot een „werkende" vloeistof, kwikzilver of water. Deze „werkende" vloeistof wordt naar de turbines in de vleugels geleid voor het aandrijven van de schroeven. Na gebruik wordt het teruggepompt naar de „hitte-omzetter"waardoor een doorlopend gesloten systeem van krachtsontwikkeling ontstaat. BOEDAPEST (K.N.P.). Met gummistokken bewapend heb ben leden van de communistische volkspolitie in Boedapest aanvallen gedaan op grote groepen gelovigen, die protesteerden tegen de afbraak van enige belangrijke kerken, die plaats moe ten maken voor grote pleinen. Op een van deze pleinen zal een meer dan levensgroot standbeeld van Stalin worden geplaatst. Velen werden bij deze aanval gewond en gearresteerd. Vier technici in dienst van de regering, die weigerden de bevelen voor de afbraak der kerken uit te voeren, zijn eveneens gearresteerd. Aldus luiden de berichten in Hongarije. Onder de kerken, die zullen worden afgebroken, zijn er drie van buitengewone architectoni sche schoonheid, zoals de kerk „Regnum Marianum", Belvarosi en de kerk der Paters Francisca nen in Boedapest. Vier andere kerken zijn voor de eredienst gesloten, namelijk de kerk der Paters Dominicanen, de kerk van Altijddurende Aanbid ding en van de Servieten, als mede de kerk op het Roskaplein. Vorige week Zondag werd voor 's-GRAVENHAGE. Het aan tal verkeersongevallen in ons land is van 29620 in het Ie half jaar 1950 tot 34.922 in het le half jaar 1951 gestegen. In laatstgenoemde periode be droeg het aantal ongevallen met dodelijke afloop 451 (410), met ten hoogste ernstig letsel 4.879 (21.545) ongevallen uitsluitend materiële schade werd geconsta teerd. Het aantal slachtoffers was in het eerste halfjaar 1951: 467 (427) doden, waarvan 210 (197) ter plaatse van het ongeval, 5.282 (4.538) ernstig gewonden en 4.421 (3.911) licht gewonden. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het le halfjaar 1950. MERKWAARDIGE SAMENLOOP Kort nadat de Ame rikaanse bladen het gerucht hadden ver spreid van de aan slag op de Sovjet- Russische gedele geerde Gromyko door Wit-Russen door middel van een beraamd verkeers ongeval, kantelde een vrachtauto op de plaats, waar het vermeende ongeval zou hebben plaats gevonden (foto links). De politie verklaarde, dat er geen verband tus sen beide feiten be stond. Foto rechts: De Sovjet-delegatie met Gromyko aan het hoofd rijdt in snelle vaart langs een punt, enkele honderden meters van de plaats van het ver keersongeval. (Tele-foto) de laatste maal in de „Regnum Marianum" de H. Mis opgedra gen. Een enorme menigte vulde niet alleen de kerk, maar zelfs het daarvoor gelegen plein en de aangrenzende straten. Onder de H. Mis arriveerde de motorpolitie en sommeerde de gelovigen zich te verspreiden. Toen aan deze BLIJFT GEHANDHAAFD 's-GRAVENHAGE. Onlangs zijn door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting bij wijze van uitzondering enkele bouwplannen van woningen, gro ter dan vijfhonderd kubieke me ter goedgekeurd. In de toekomst zullen dergelijke uitzonderingen evenwel niet meer worden gemaakt. De maximum- inhoudsgrens van vijf honderd kubieke meter in de z.g. vrije sec tor blijft streng gehandhaafd. sommatie geen gehoor werd gege ven, werden charges op de gelo vigen uitgevoerd, die aanleiding gaven tot hardhandig ingrijpen der politie en tot heftige demon straties der gelovigen tegen de regering. EN BLEEF ONGEDEERD 's-GRAVENHAGE. Dezer da gen kroop in een onbewaakt ogenblik het anderhalf jaar oude zoontje van de familie K. uit de Roemer Visserstraat in den Haag uit zijn box en vervolgens uit het raam van de eerste etage. Hij viel van vier meter hoogte naar beneden, doch kreeg geen letsel. ATHENE (Ass. Press). Veld maarschalk Papagos is er vrijwel van verzekerd, dat hem de vor ming van een regering zal wor den opgedragen welke regering op de absolute meerderheid in het parlement kan rekenen. Volgens de uitslagen van 60 pet van de Griekse kiesdistricten heeft Papagos 36 pet van de stem men behaald en Piastiras bijna 25 pet. De cijfers voor de grootste par tijen zijn: Papagos (rechts) 340.304 stemmen, Piastiras (ge matigd links) 235.920, de liberalen 163.451, democratische front 125.277, Papandreou 20.694 en de agrarische partij 5.969 stemmen. Het zal waarschijnlijk nog wel een week of 10 dagen duren, voor dat de juiste verdeling van de zetels in het parlement bekend is. TEHERAN (Ass. Press)26 Perzische afgevaardigden hebben ondanks de dreigementen van nationalistische fanatici het plan van premier Mossadeq om een ultimatum aan Groot-Brittannië te zenden voorlopig verhinderd. Groot-Brittannië heeft Perzië gisteren onder financiële druk ge zet. Het Britse ministerie van Financiën maakte bekend, dat er „bepaalde buitengewone facili teiten", die Perzië genoot, waren ingetrokken. Er zulen aan Perzië geen dollars meer worden geleverd. Voor alle sterling transacties met Perzië zal in het vervolg toe stemming nodig zijn van het mi nisterie van Financiën. De trans acties, die met de olie verband houden, zullen worden stopgezet. Het recht, dat Perzië automa tisch genoot, om sterlingfondsen te gebruiken voor betalingen aan en van landen in het sterling- gebied en aan en van bepaalde andere landen, komt te vervallen. Op de Britse export naar Per zië zullen dezelfde bepalingen worden toegepast als die welke gelden voor de export naar com munistische landen en de leve ring van alle schaarse goederen aan Perzië wordt onverwijld stop gezet. In de bekendmaking van het ministerie van Financiën werd uitdrukking gegeven aan de „op rechte hoop, dat de noodzaak voor deze maatregelen niet langer zou bestaan". Er werd aan toegevoegd, dat de maatregelen herroepen kunnen worden, wanneer de Perzische regering een oplossing van het oliegeschil mogelijk maakt. 's-GRAVENHAGE. Gister middag is ter hoogte van de Scheveningse vuurtoren in zee verdronken de zevenjarige Jantje Korvink uit Scheveningen. Het knaapje was met zijn tweeling broertje in zee aan het spelen, toen beiden plotseling in een diepe kuil terecht kwamen en onder water verdwenen. Men slaagde er in één van de jongetjes op het droge te brengen, doch Jantje was tegen de avond nog niet gevonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1