Graf van Lamoraal van Egmont West-Vlaanderen ontdekt in Redders uit den Helder bezochten Rotterdam Amerikaanse kaasimporteurs protesteren tegen beperkingen Hartelijke ontvangst door burgemeester Scheepsberichten Egmonds corps naar Zotteghem en J-oMe/Slaadjai ROOD OFFENSIEF BIJ VOLLE MAAN? 8EURSOVERZICHT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 BEN HELDER. Vlif en zestig stoere kerels, oud-redders en redders van de vereniging ..Moed Volharding en Zelfopoffering" uit Den Helder maakten Don derdag hun iaarliikse trin naar een stad die uiteraard een warme belangstelling heeft voor hun werk. De havenstad Rotterdam en met name haar burgervader rar. P. J. Oud ontving de redders dan ook harteliik on het raad huis aldaar. In de grote en majestueuze bur gerzaal sprak de burgermeester een woord van welkom, maar bovenal gaf hij uiting aan zijn waardering voor deze heldhaftige mannen die hun leven in de waagschaal stelden om schip breukelingen het leven te red- £e,n. „Bij velen van U zie ik talryke eretekenen op de borst en zij zijn het symbool van die drie voortreffelijke eigenschap pen, welke u zich ja renlang eigen hebt gemaakt, moed, volharding en zelfopoffe ring. Elke Nederlander is trots op U, maar vooral wij Rotter dammers, die het leven en de gevaren van de zee van zo nabij kunnen, aldus mr. Oud. Ten slotte sprak de Rotterdamse bur gemeester de hoop uit dat het gezelschap in zijn stad een leer zame en prettige dag mocht be leven. Hierop bood de voorzitter van M.V.Z., de heer Jan van Dok met een dankwoord mr. Oud een zeegezicht op Oud-Den Helder aan geschilderd door H. A Jaarsma, een gewezen zee- loods, die zich reeds talrijke jaren in deze kunst heeft be kwaamd. Nadat in ongedwon gen sfeer de koffie was gebruikt, volgde een kranslegging bij het monument Voor hen die vielen, terzijde van het raadhuis, dat de nagedachtenis eert van de oorlogs-slachtoffers. Een eenvou dige doch zinvolle plechtigheid door mannen, die het telkenmale in hun leven gegeven is ge weest mensen aan de dood te helpen ontsnappen. Een bezoek aan de Holland- Amerika Ijji., met name de Nieuw Amsterdam stond des middags op het programma. Hier werden de redders van de oude garde, uit de tijd der roeiboten, ge confronteerd met het modern vernuft. Onder de charmante leiding van mevrouw de Hoog van de afdeling Publiciteit van de H.A.L. doorkruiste men dit centrum van luxe en weelde, een wonder van techniek. „De moeite waard", was het oordeel van ve len, maar zich thuis voelen doen de jutters toch eerder op een primitiever vaartuig. Ook de kapitein van het machtige stoom schip ontving een blijvende her innering aan het bezoek van M. V.Z, Van dezelfde schilder werd hem een weergave met het pen seel van de Nieuw Amsterdam" aangeboden, voor welk geschenk kapitein Klein zijn welgemeende dank uitsprak. Bij de vijf en zestig oud- redders van deze honderd negen leden tellende vereniging bevon den zich ook de burgemeester van Callandtsoog mr. J. Correljé en wethouder L. F. van Loo uit Den Helder, die de hele tocht meemaakten. MOLEN EN SCHUTSLUIS IN WAARLAND WAARLAND. Nabij de 40 jaar oude molen achter de R.K. Kerk te Waarland is in 1911 een schutsluis gebouwd. Door de ver kaveling is deze nu overbodig geworden. De schutsluis zal bijna zeker moeten worden opgeruimd. Wat de molen betreft, vroeg het bestuur van de Waarlands polder aan het gemeentebestuur van Harenkarspel deze te mogen afbreken. De polder ziet zich jaarlijks voor grote onderhouds kosten geplaatst, terwijl de molen voor de polder generlei waarde meer heeft. Gezien het feit ech ter, dat de molen nog als woning gebruikt wordt, is vergunning van het gemeentebestuur nood zakelijk. Het gemeentebestuur verklaarde besprekingen te willen voeren, die eventueel zouden kunnen leiden tot aankoop hier van. Mede hiervoor houden de stemgerechtigde ingelanden he denavond (Vrijdag) in café De Posthoorn vergadering. De molen van 't Waarland, welke is voorzien van z.g. dek- kerswieken, komt niet voor op de voorlopige lijst van monumen ten. Hopelijk houdt de gemeente Harenkarspel dit monument voor het nageslacht bewaard. 15 SEPTEMBER: O.L.V. van Zeven Smarten Vandaag vieren de broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten onder ons beter bekend als de broeders van de Heibloem hun honderd jarig bestaan. Vooral in het bisdom Haarlem hebben zij grote verdiensten, waar zij vele jongens door Maria tot sterke mannen voor de Kerk hebben kunnen vormen. Wat is het geheim van hun succes? Dat zy alles opdragen aan de smartvolle Moeder Gods, aan wie zij naast God alles dan ken wat zij zijn. Zij voelen dat deze Vrouwe een groot aandeel heeft gehad in het treurspel, dat de mens nooit genoeg kan overdenken. Daar is in de lijdensgeschiedenis van Christus niets gebeurd, wat Zij niet met haar maag delijke ogen heeft aanschouwd en in haar moederlijk hart niet heeft geleden. Om de mens met de lijdende Chris tus te verenigen doelwit van elk mensenleven is er geen betere weg dan door de lijdende Moedermaagd en zo ad het geduldig gedragen 'iiden een balsem van troost zijn voor Christus en voor Maria een artsenij tegen alle kwetsuren. Leren wij van daag zo de smartvolle Moe der beschouwen met de jubi lerende broeders. IN DESERTO Markante koppen en witte puntbaarden van zelis 87-jarigen spraken val heimwee over de tijd dat zij met roeiboten storm en golven trotseerden om de schipbreukelingen aan de Noord zeekust te heipen. De kleinzoon van de grote held uit de red derswereld „Dorus Rijkers", die niet minder dan 511 mensen levens heeft gered, was een van hen. Dorus Vader, zoals zijn naam luidt is nu ook alweer 59 jaar en heeft de sporen van zijn grootvader trouw gevolgd in zijn leven. Doordat men node van het gastvrije Rotterdam afscheid kon nemen moest het voorgenomen bezoek aan Panorama Mesdag te Den Haag komen te vervallen. Een laatste pleisterplaats vorm de Wassenaar en vandaar werd de terugreis aanvaard van een welbestede en prettige vacantie- dag die het bewonderenswaar dige werk van deze edele zee lieden opnieuw naar voren bracht. B.B.C. IN OVERTREDING? NEW YORK (A.N.P.). Een official van de internationale boksclub te New York verklaarde dat er stappen tegen de B.B.C. zullen worden ondernomen, omdat de B.B.C. van de wedstrijd Turpin Robinson Donderdagmorgen vroeg een ronde voor ronde ver slag heeft uitgezonden, hoewel de B.B.C. er niet toe gerechtigd was. GASVOORZIENING „DE KOP VAN NOORDHOLLAND In de gisteren ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de N.V. „Gasvoorziening de Kop van Noord-Holland" werd besloten de gemeenten Enkhni- zen en Hoorn als aandeelhouders toe te laten; beide gemeenten zullen elk voor drie aandelen van f 10.000 in de N.V. deelnemen. Tot commissarissen werden be noemd de heren A. Admiraal, burgemeester van Enkhuizen en H. Kaldenbach, wethouder te Hoorn. De directeur, de heer P. J. Wes- dorp werd gemachtigd een huur overeenkomst met de gemeente Alkmaar aan te gaan voor de huur van het productiebedrijf en overeenkomsten inzake huurleve- ring aan de gemeenten Alkmaar, Den Helder en Langendijk. INKRIMPING ARBEIDSBUREAUX ALKMAAR. Naar wij ver nemen, zijn er plannen om het aantal arbeidsbureaux in te krim pen. De huidige decentralisatie dateert van 1940, doch als gevolg van de bezuinigingsmaatregelen wordt overwogen althans de bij kantoren op te heffen; De Volks krant wist te melden, dat van de 130 arbeidsbureaux er 81 zouden blijven bestaan. De directeur van het G.A.B. te Alkmaar deelde ons echter mede, dat nog niets defi nitiefs bekend is; wel gaf hij toe, dat er plannen tot inkrimping bestaan. De inkrimping van het aantal bureaux zou geen ontslag van personeel met zich brengen. WASHINGTON. De Vereni ging van Kaasimporteurs in de Verenigde Staten heeft Donder dag krachtig de regering gesteund bij haar streven, om de wetgeving tot beperking van de invoer van buitenlandse kaas en andere zui velproducten ongedaan te maken. Als onderdeel van de Wet op de Defensieproductie heeft het Congres wetgevende maatregelen goedgekeurd tot beperking van de invoer van bovengenoemde pro ducten. Op het ogenblik worden door de Senaat openbare „hea rings" gehouden over een wets ontwerp, dat intrekking van de beperkende wetgeving beoogt en dat door de democratische Senator Burnet is ingediend, nadat negen landen, meest Europese, tegen de invoerbeperking hadden gepro testeerd. Tijdens deze „hearings" heeft de secretaris van de Vereniging van Kaasimporteurs, Fromer, er op gewezen, dat de Verenigde Staten meer agrarische producten uitvoeren dan kij invoeren. Hij liet de waarschuwing horen, dat de Amerikaanse boer ernstig ge troffen zou worden door de ver geldingsmaatregelen tegen zijn producten, die van de Europese landen te verwachten zijn. Fromer zeide, dat ongetwijfeld landen als Zwitserland, Frankrijk, Canada, Italië, Nederland en De nemarken op de beperkingsmaat regelen zouden reageren, door be perkingen te leggen op de invoer van Amerikaanse producten. Hij wees er met nadruk op, dat de Amerikaanse landbouw meer dreigde te zullen verliezen dan de Europese landen en deelde mede, dat de Verenigde Staten in het eerste halfjaar van 1951 39.347.000 pounds kaas hebben uitgevoerd tegenover een invoer van slechts 26.628.000 pounds. Het gemiddelde van de kaasinvoer in de jaren 1948-1950 was slechts ongeveer 3 procent van de binnenlandse pro ductie en verbruik, aldus Fromer. Luchtpost voor Nieuw Guinea Met het vliegtuig, dat op Woens dag 19 September a.s. naar Biak vertrekt, kan luchtpostcorrespon dentie voor Nieuw Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeve ling de stukken uiterlijk 18 Sep tember voor 12 uur ter post te bezorgen Aagtekerk Japan-R'dam verm. 13 v. Colombo; Albireo Buenos Aires-R'dam 13 Montevideo verw. Annenkerk R'dam-Sydney 12 van Suez-Melbourne: Baarn A'dam- Chili 12 te Willemstad; Celebes A'dam-Indonesië 12 v. Pondicher- ry-Belawan; Kieldrecht Japan- R'dam 12 te Antwerpen; Laurens- kerk R'dam-Perz. Golf 12 dwars Aden; Limburg Vancouver-Cal cutta 13 v. Kaapstad te Pt. Elisa beth verw.; Lissekerk Perz. Golf- R'dam 12 v. Londen; Maaskerk W.-Afrika-A'dam 12 te Takoradi; Meerkerk A'dam-O.-Afrika 12 v. Mosbasa te Tanga; Modjokerto Makassar-R'dam 12 v. Penang- Belawan; Oranje 13 v. A'dam te Tj. Priok verw.; Prins Willem 2 11 v. Montreal-R' dam- A'dam; Roebiah A'dam-Hollandia 12 rede Belawan; Sumatra Vancouver- Calcutta 12 te Madras; Tjipanas Yokohama-Bueons Aires 12 in Str. Soenda-Mombasa; Abbekerk Beira-A'dam verm. 14 v. Barcelo- na-Antw.; Alblasserdiik R'dam- Golfhavens 12 te Antwerpen; Alwaki Buenos Aires-New York 12 v. Bahia; Amsteldiep 12 te R'dam v. Baltimore; Amstelvaart 13 v. A'dam-Golf v. Mexico; Arendskerk 12 te New York; Cal- listo 12 v. A'dam-Hampton Roads Delft 13 v. Bremen-Antwerpen; Hera A'dam-Cartagena 12 te Ma- caibo: Manto A'dam-Genua 13 te R'dam; Meliskerk 13 te R'dam v. CalcuttaSchiedijk R'dam-New Orleans 13 te Antwerpen; Sloter- dijk Java-New York 13 te Singa pore; Veendam 12 te New York v. R'dam; Zonnewijk New Orleans -R'dam p. 12 Azoren; Zuiderkruis A'dam-N. Zeeland 12 700 m. W. Galapagos-Pepeete. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. Willem Ruys (20 Sept.); Nieuw Guinea m.s. Blitar (16 Oct.); Antillen m.s. Po seidon (17 Sept.); Suriname se. Helicon (25 Dec.); Canada m.s. Tomoe (17 Sept.); m.s. Westerdam (20 Sept.); Australië via Enge land (15 Sept.). MARKT BARNEVELD PLUIMVEEM ARKTTrage handel. Totale aanvoer ca. 41.000 stuks. Er waren reeds veel N.H. Blauwe kuikens aangevoerd, maar de export in dit pluimvee bood slechts beperkte mogelijk heden. De handel in oude kip pen was niet best, ofschoon de oude kippen Dinsdag te Purme- rend nog vlot werden verkocht. Naar de jonge hennen was we derom geen vraag. Prijzen: oude kippen f24.25 (per kg 1.35 1.70), oude hanen 23.65, oude eenden fl2.25, N.H. Blauwe kuikens f2.252.80 per kg; jonge hennen f25.40, jonge hanen 1.503 (per kg 1.802.15), tam me konijnen 1.755.40, ganzen 3.756.25, kalkoenen 2.302.85 per kg. wilde konijnen 11.50, wilde eenden fl2, wilde dui ven 0.450.55, patrijzen 1.25 1.75. EIERMARKT: Trage handel. Aanvoer ca. 750.000 stuks. Prij zen: f15.7516, middenprijs f15.80, kiloprijs f2.55, jonge hen- neneieren f10—13 per 100 stuks. KAASMARKT: Tra.ge handel. Aangevoerd werden 21 partijen boerenkaas. Verkocht 747 kazen wegende 5959 kg. Prijzen: 1ste soort f2.15—2.20, 2de soort f2.06 2.13 per kg. EGMOND AAN DE HOEF. Toen de leden van het Hoever Fanfarekorps jaren her besloten de naam van „Lamoraal van Egmond" aan te nemen, kon geen van hen het vermoeden heb ben daarom later nog eens een representatieve reis naar Zotteghem in Vlaanderen te moeten ondernemen, om daar posthume eer te brengen aan de grote man, wiens naam ter herin nering aan de gloriedagen uit de rijke geschiedenis van Egmond de vereniging thans met bewuste fierheid, sierend in het vaandel voert. Lamoraal van Egmont, bekend als de onkreukbare staatsman en generaal, onder meer als veld heer uit de slag bij St. Quentin en Grevelingen, doch wellicht het meest nog bekend als de graaf van Egmont, die, samen met de graaf van Hoorne op 5 Juni 1568 op de Grote Markt te Brussel werd onthoofd, ten offer vallende aan de hoog-stre- vende Spaanse politiek, als af schrikwekkend voorbeeld voor de „opstandige Groten" in de lage Nederlandse gewesten. Minder bekend, doch plaatse lijk van meer betekenis en be lang, is, dat hij de initiatiefne mer is geweest van het plan tot drooglegging van de Egmonder- meer, dat nadien daadwerkelijk ten uitvoer is gebracht. Na de terechtstelling werd zijn gemalin, Sabina van Beieren, bij gezet in de kerk van Zotteghem, een plaatsje in Vlaanderen, ge legen in de nabijheid van de al-oude stad Gent. Zotteghem maakte deel uit van één der vele heerlijkheden van de graven van Egmont, waar vooral de latere graven uit het geslacht wijl Egmond té ver van de residentie ontspanning vertoefden op hun buiten, een groot en fraai gele gen kasteel, dat nog heden in bewoonbare staat verkeert en ge deeltelijk voor sociale doelstel lingen in gebruik is genomen. Aan dit roemrijke geslacht zou het bekende gezegde „sic transit gloria mundi" in vervulling gaan. De graven van Lamoraal en zijn gemalin geraakten tot heden vol komen in vergetelheid. Onlangs ontdekte men in de kerk van Zotteghem twee lijk kisten, die in sterk verwaarloos de staat verkeerden, maar toch uiterlijk het aanzien vertoonden, dat het vermoeden wettigde het hier te doen te hebben met de stoffelijke resten van personen van hoge geboorte. Na opening der kisten vond men daarin de gebalsemde lijken van een vrouw en een man, beide nog in gave toestand. De historicus Dr. F. de Vos uit Zotteghem had voldoende aanwijzing in welke richting hij moest zoeken. Immers bij de man was het hoofd, afgescheiden van de romp, op de borst ge plaatst. De veronderstelling het hier met de onthoofde Lamoraal van Egmont en zijn gemalin Sa bina te doen te hebben, bleek, na minutieus onderzoek juist te zijn. Terstond vatte Dr. F. de Vos het plan op om beiden een meer passende rustplaats te ge- Brussel was gelegen vaak voor ven. De kisten zijn inmiddels BOUWEN! Het is met de moge lijkheid, om geld te le nen voor woningbouw, een vreemde zaak. Als je sommige mensen hoort dan is er, ten aanzien van alle mogelijke zaken in de wereld, alleen maar heil te verwachten van maatregelen door de Overheid. Met de geld- voorziening liep 't even anders. Daargelaten, of dat nou precies de schuld is van de politiek van Lieftinck (welke intus sen als regel en zeker in grote lijnen door het gehele kabinet werd ge dekt), maar op finan cieel gebied is de boel toch maar lelijk vastge lopen. En wat zien wij nu? Na Groningen, gaan Amsterdam en Rotter dam en nu weer een kleine gemeente als Bemmel, proberen (met klaarblijkelijke kans van slagen!) voor de vastge lopen woningbouw geld te lenen bij de eigen burgers. Dat moest nog maar meer gebeuren! Als dat hier en daar wil luk ken, is het een mooie propaganda voor het par ticulier initiatief. De volgorde mag verkeerd zijn (want eigenlijk moet de overheid doen, wat particulieren niet kun nen, terwijl hier parti culier wordt ingegrepen, nu de overheid tekort schiet), maar wij vinden het een gelukkig teken, vooral wanneer werkelijk plaatselijke burgerzin hier de drijfveer zal zijnOp deze wijze zou de actie voor 't doen voortgang hebben van de woningbouw werkelijk een „volksbeweging" kunnen worden, een beetje tot beschaming van de overheid eigen lijk. Rekenmachines Er moest weer, zo wordt uit Den Haag be richt, voor een aantal artikelen invoerbeperking worden toegepast, omdat wij daarmee boven het vrijgemaakte percentage van 60 gekomen waren. Tot de beperkte artike len behoren o.a. reken machines! Dat lijkt me niet zo onoverkomelijk. De meesten van ons kun nen dat beetje, dat ze beschikbaar hebben, wel uit het hoofd uitreke nen De overwonnenen Japan heeft zijn vre desverdrag te pakken. Het heeft al een eerste prijs gewonnen op een filmfestival in Venetië ook. Het wordt beste maatjes met Amerika en met Indonesië. Vele lan den staan met lege han den, onze geïnterneerden uit de Jappenkampen ook. En ik lees, dat Duitsland weer bezig is, onze geduchte concur rent te worden op de wereldmarkt. Wat? Moet u horen! „Duitsland is bezig, de wereldmarkten stormenderhand te ver overen. Dit geschiedt in een tempo en op een wijze, welke Engelse; Franse en andere Euro pese exporteurs schokt en beangst". Wij gunnen de Duitsers hun herstel. Een verpauperd Duits land zou een ramp voor de naaste toekomst gaan betekenen. En de Duit sers moeten tenslotte de bezettingskosten, niet zo mis, ook betalen. Over herstelbetalingen aan ons land praten we maar niet. Vroeger zei men: Wee de overwonnenen! Tegenwoordig luidt de slagzin: Wee de win naars! Daarvoor geen zorg Prof. dr. Polak heeft een rede gehouden over de overproductie aan in tellectuelen. Hoe staat het met de vooruitzich ten? Hier zijn ze, in de stijl van een marktbe richt: Theologen, over tien jaar wellicht een te groot aanbod; advocaten, vrees voor overbezetting; artsen, gevaar voor over- vulling; tandartsen niet; veeartsen, eerste tien jaar geen overcompleet; wis- en natuurkundigen, de tekorten worden aan gevuld; technische we tenschappen, in de toe komst zijn ongeveer dui zend ingenieurs per jaar nodig; notarissen, aantal wordt uitgebreid; sociale arbeid, goede vooruit zichten; plaatsingsmoge lijkheden bij de belas tingen: .hierover maak te de geleerde spreker zich geen zorg! Dat spreekt boekdelen! Pyromaan Wat is nu eigenlijk een „pyromaan", vragen A. Z. te D. en E. J. te A. Nou, een pyromaan is iemand, die een zieke lijke neiging tot brand stichten heeft. Denkt u eens aan 't woord „pyro- techmek", dat iets met vuurwerk te maken heeft Feitelijk was Hit- Ier dus ook een pyro- EEN MERKWAARDIG MAN, die Mossadeq, de premier van Perzië. Hij is al enige tijd druk doende, zich in zijn vingers te snijden, vanwege die olie-nationalisatie. Wat de Britten be treft, die hebben ook geen broertje dood aan nationaliseren. Mossa zal gedacht hebben: wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet. De Perzische premier is een ziek, maar blijkbaar nog geen zwak man. Het parlement werkt hem tegen en nu zou hij een ultimatum stellen aan Engeland, buiten het parlement om. Dat is de weg naar de dictatuur dus. Ook dat is een olievlek, die zich blijkbaar gemakkelijk uit breidt, vooral sinds Perzië olie gaat verkopen aan Polen en de Sovjet-Unie. Wie met olie omgaat, wordt er mee besmeurd! maan, zoudt u kunnen zeggen, om van andere dictatoren maar niet te spreken! En wilt u een meer-wetenschappelijke lezing van het geval, dan moet u even luiste ren naar het volgende, geknipt uit een deskun- .dige beschouwing in de „Telegraaf": „Een der meest caricaturale uitin gen van een ziekelijke machtsdrift is de neiging van de mens, door het ontsteken van een on nozele lucifer een gewel dige brand te doen ont staan. Men spreekt dan van pyromanie, letterlijk: een neiging tot het vuur. Dikwijls treedt de brand stichting op als drang- matige uiting van wraak of wrok. Vooral op het platteland ziet men dit verschijnsel nogal eens optreden bij meisjes, die in betrekking zijn en nu uit een gevoel van heim wee enerzijds en een zekere wrok ten opzichte van haar werkgevers anderzijds, naar de luci fer grijpen om de rode haan victorie te laten kraaien". Tot zover de „Tel". Dat van die meis jes op het platteland laten wij vooral voor zijn rekening.... Knokke Dichters hebben ook nog wel eens ruzie onder mekaar, maar meneer Pierre Louis Flouquet wil de dichters samen brengen, om ze dienst baar te maken aan het ideaal van internationale verbroedering. De dich ters van Europa houden in September een con gres! De bedoeling is, een poëtische boodschap aan de wereld te bren gen. Flouquet vertelde aan de pers, dat hij daar van meer verwacht, dan van plannen, conferen ties en redevoeringen. Helaas echter wordt het congres gehouden in de Belgische badplaats Knokke. Als dat nu maar geen knokken wordt. Schat en gat Vijf jaar is ze en ze was met vader en moe der en een jonger zusje mee naar de plechtig heid van het schatgra ven in Egmond. Het was erg leuk, zó, dat het hele stel vergat te graven, ze keken maar naar het ge graaf van de anderen. (Zoals vroeger de acteurs hun rol vergaten als ze in extase waren over het spel van de grote Louis Bouwmeester). Maar, schrijft ons mevr. P. L., we hebben een gewel dige middag gehad. En de foto's hebben ons later nog weer opnieuw pleizier bezorgd. Ik had het er zo over aan tafel met mijn man, waarop de vijfjarige zus ineens zei: „Ja, papsen mamma zegt het altijd verkeerd, want het was geen schatgraven, maar gat gravenO zo, daar zat moeder! Veertien punten Een gids voor welle vendheid, bestaande uit veertien punten, heeft de Japanse delegatie naar de conferentie voor het Vredesverdrag met Ja pan van het ministerie van buitenlandse zaken meegekregen. Men zou zo zeggen, dat de heren goed gedresseerd in San Francisco aankwamen. Vooral over twee er van wil ik het even hebben. Uitgerekend zijn dat de punten11 en13. Punt 11 luidt: Geef niet aan ieder, die u tegen komt, uw visitekaartje; dat doen alleen maar handelsreizigers in de Ver. Staten". Ik geloof, dat ook in andere lan den handelsreizigers dat doen en ik vraag me af, of de Japanse delegatie leden eigenlijk iets an ders dan handelsreizi gers warenPunt 13 luidt, dat men geen boe ren (excusez le mot) mag laten na het eten; dat wordt in Amerika zeer onbeleefd gevonden, staat er. Wel verdorie, denken ze daar in Tokio, dat zoiets in andere lan den netjes gevonden wordt. Misschien zou het geen kwaad kunnen, als de Japanners eens wat meer contact hadden met Europa, dan konden ze ervaren, dat er buiten Amerika nog meer be schaafde landen zijn! Hef verkeer Ondanks nurksen zeggen: dank zij de veilig-verkeersweken neemt het aantal ver keersongevallen toe. Er is trouwens een nieuwe verkeerswet in werking getredenNa de Vei- lig-Verkeersweek in Den Haag, was het aantal on gelukken zeer hoog. Dat had je vroeger ook met vredesconferenties en oorlog. Nauwelijks was er een vredesconferentie geweest of er brak oor log uit. Nauwelijks is er weer flink propaganda geweest voor veilig ver keer, of er komen onge lukken zonder tal. Velen schijnen te menen, dat het na zo'n week van zelf wel voor elkaar komt. Maar de verwe zenlijking van de slogan: Wees een heer in het verkeer, hangt niet van één week propaganda, maar van een geregelde goede gesteltenis af. De psalmist wist dat al, vóór er ooit van veilig-ver keersweken e.d. sprake was: „Gelukkig zij, die onberispelijk op de weg zijn"! Leve de F.F.! Dat mag dan officieel betekenen: fecerunt, zij hebben het gemaakt u weet wel, die befaam de tentoonstelling in Enschede het mag achteraf genoemd wor den: Financiën, Finan ciën. Dat is een prettig succes geweest. Een voorbeeld van particu liere ondernemingsgeest, met een voor de gemeen schap allerpleizierigst resultaat. De gunstige financiële uitkomsten van de F.F.-tentoonstelling te Enschede, aldus bericht ten de bladen, zijn er de oorzaak van, dat de ver hoging van de gemeen telijke gastarieven, waar voor B. en W. een voor stel hadden ingediend, voorlopig is uitgesteld! Er stond op de begroting een bedrag van f 150.000 als garantie voor de ten toonstelling en die be hoeft nu niet te worden betaald. Wat hier in En schede gebeurd is, opent blijde perspectieven voor de toekomst! In meer dan één opzicht. Hef was de Koningin! Het moet, volgens een verhaaltje in het „Han delsblad", dezer dagen gebeurd zijn bij het pa leis Het Loo. Daar stond een toeristische meneer voor het, gesloten, post kantoor. Hij vroeg aan een dame, die uit de richting van het paleis kwam, of zij ook wist, hoe laat het kantoor open ging. Nee, zei de dame, maar ik wil hei wel even voor u vragen, en zij vroeg het aan een passerende marechaussee. Deze sprong subiet in de houding en zei: „Jawel, Majesteit, om twee uur precies". „Hebt u het gehoord?" vroeg de Ko ningin want Zij was het glimlachend aan de heer vóór het post kantoortje. En hij had het gehoord, maar het duurde wel vijf minuten, voordat hij van de schrik bekomen was. Toen was het postkantoortje al een paar minuten open De laatste benen In mijn lijfblad lees ik, dat Mossadeq waar schijnlijk op zijn laatste benen loopt. Maar die man loopt helemaal niet. Hij zit altijd in bed hersteld en zullen nu op 30 September a.s. in een nieuwe grafkelder worden bijgezet. Onlangs is Dr. F. de Vos naar Egmond-Binnen gekomen om his torische bijzonderheden omtrent Lamoraal van Egmont te achter halen, tevens van de gelegenheid gebruik makende om de burge meester van Egmond persoonlijk uit te nodigen de plechtige her begrafenis bij te wonen- Aan fanfare „Lamoraal" valt nu de eer te beurt om deze his torische plechtigheid passend muzikale luister bij te zetten. TOKIO (A.P.). Volgens de A.P. correspondent Stan Carter houden officieren bij het achtste leger op Korea rekening met de mogelijkheid, dat, indien het of fensief waarvoor de communisten aan het Westelijk front 250.000 man hebben samengetrokken wer kelijk mocht losbarsten, dit dan het komend weekeinde zal ge schieden omdat het dan volle maan is. Voor" hun grote offen sieven hebben de Chinezen tot nog toe steeds op volle maan ge wacht. Zij zouden voor hun nieu we actie de beschikking hebben over 250 Russische T 34 tanks en 1200 vliegtuigen. DADERS VAN ROOFOVERVAL TE DEN HAM GEVONDEN DEN HAM. Het is de Rijks politie te den Ham gelukt de da ders van de roofoverval, vorige week gepleegd op de 79-jarige alleenwonende weduwe Kruithof aan de Geerdijk aldaar, op te spo ren. Uit de wijze, waarop de over val geschied was, bleek dat de daders ter plaatse niet onbekend moesten zijn. De verdenking viel dan ook op twee ingezetenen, de 20-jarige A. H., landarbeider te den Ham, en de 18-jarige H. H., wever, te Vroomshoop. Na een langdurig verhoor hebben beide verdachten een volledige beken tenis afgelegd. AMSTERDAM 13 Sept. De Amsterdamse Effectenbeurs heeft vandaag een zeer rustig verloop op Staatsfondsenmarkt slechts gehad. Om te beginnen vielen er weinig verschillen te constateren. De 3 pet obligaties 1947 worden weliswaar nog steeds gekocht, maar de affaire is heel wat min der geworden en ook de prijs verschillen zijn weer vtü nor maal. Over het geheel genomen was de stemming hier licht ver deeld, waarbij genoemde obliga ties een fractie luier en investe ringscertificaten een kleinigheid hoger waren. Ook de aandelenmarkt scheen in kalm vaarwater gekomen te zijn. De internationale waarden stegen althans niet noemens waardig doch bleven goed op peil. Olies werden verhandeld van 287 3/4 tot 289. Slotnotering 288% (287 1/4). Unilevérs openden vrij vast, doch kwamen op de laatste koers van gisteren terug. Philips kon zich licht verbeteren. De Indonesische sector had al evenmin een belangwekkend ver loop. De mededeling, dat de Deü Mij. op enkele ondernemingen tot inkrimping zal overgaan we gens de economische toestand, had slechts weinig uitwerking- De koers bleef op 83 nagenoeg onveranderd. De uitwerking van het bericht van HVA, dat de ta- piocafabriek van deze onderne ming in 1953 zal worden stilge legd, in verband met de wan ordelijke toestand, en dat geen aanplant voor dat jaar in de grond zal worden gebracht, was iets gro ter. Hier werd tegen slot 110 be taald (111 3/4). Voor het overige waren de cultuuraandelen weinig veranderd. Een groot verschil viel te con stateren bij de obligaties Bata- viase Verkeersmaatschappij, die met niet minder dan 10 a 15 pro cent stegen- Dit houdt verband met een bericht omtrent mogelij ke nationalisatieplannen waarbij de obligaties tegen parikoers in Nederlands courant zouden wor den afgelost. De dollarleningen handhaafden zich gemakkelijk met uitzonde ring van de 4 pet Philips dollar- lemng, die op 109 5/8 iets lager was. Op de Amerikaanse sector bleef het agio op 18 3/4 gehand haafd. Prolongatie 3 1/4 pet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5