West-Duitsland wordt weer lid der Europese gemeenschap Weer onderhandelingen over vrede met Oostenrijk Nederlandse tanks kropen door duistere bossen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Engels-Franse betrekkingen zijn verslechterd Geen wapenstilstands-overleg elders dan in Kaesong EN OMGEVING Laatste inleiding? Volgend jaar weer Duitse soldaten? Tram in botsing met vier vrachtauto's Fooi vermoordt ex-verloofde Zeven mijnwerkers werden bedolven Thans besprekingen voorgesteld Chinezen rukken Lhasa binnen Soldaten op wacht aan de Weser Slag in de woestijn SCHIP VERGING OP HET IJSELMEER Verkeer reed 6 jaar over 100 kilo-bom Schilder in brand geraakt" Kelly gaf Wisjinsky boodschap voor Holf Bende verwoestte 150 huizen Weekend begint met wind en regen Bloedige strijd gaat voort Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 15 September 1951 46e Jaargang No. 12273 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52» teL 459 K 2240 HERHAALDE MALEN hebben wij te dezer plaatse het probleem van de verhoging der arbeidspro ductiviteit besproken, o.a. als het voornaamste middel, om de koop kracht aan te drijven. Het zal er nu om gaan, de koopkracht al thans te handhaven op het niveau sinds de jongste verlaging. Bij gelegenheid, nu van het be sluit der industriële „vierdaagse" van een groot deel onzer parle mentsleden, heeft minister Al- bregts een rede gehouden over het probleem der productiviteitsver hoging en hij heeft daar rake din gen gezegd. Er zijn in dagbladen en radio- tiitzendingen commentaren gege ven op de indrukken, welke de Kamerleden tijdens deze belang wekkende excursie hebben opge daan. De commentaren verschil len, al naar gelang de kijk, welke de betrokkenen op de zaak heb ben. Zo is er gesuggereerd, dat vele ondernemers nu pas, uit de gesprekken met de Kamerleden, de wetenschap hebben opgedaan, waarom de regering het zo nood zakelijk vindt, de investeringen voor de industrie te verminderen! Van andere kant, en dat is nu toch wel door minister Albregts bevestigd, heeft men een meer positieve indruk opgedaan: er moet harder gewerkt worden. Ze ker. dr. Albregts heeft ook de in vesteringsvermindering aange roerd, maar er daarbij de nadruk opgelegd dat aan die vermindering grenzen zijn, hetgeen begrijpelijk is, als men er op let, dat de werk gelegenheid niet alleen in stand gehouden moet worden, maar ook uitgebreid. Hoeveel woorden zijn er nu al, bijna twee jaar lang, aan de nood zaak van productiviteitsverhoging gewijd en hoe weinig practisch resultaat hebben wij er nog van gezien! Waar de schoen precies wringt, is ook uit de woorden van de minister niet helemaal duide lijk geworden, al heeft Z.Exc. wel gezegd, dat de regering nu resul taten verwacht, anders zal zij andere maatregelen nemen. Hij kondigde aan, dat er bin nenkort een nota over deze kwes tie zal verschijnen, waaraan thans gewerkt wordt op het departe ment van Economische Zaken. Wij hopen, dat de nu gehouden rede van dr. Albregts de „laatste in leiding" zal vormen tot de oplos sing van dit probleem;* dat zo uitermate belangrijk is, gelijk ook uit de rede van de minister te horen viel. De toekomst van ons volk moet worden gewaarborgd, en dus zal de vermindering van de investe ringen binnen bepaalde grenzen moeten blijven. Bij de erkenning van de noodzaak, om de ver- bruiksuitgaven te verlagen, zal intussen oog gehouden moeten worden voor een redelijk wel vaartsniveau, allereerst voor dat deel van de bevolking, dat zonder bescherming van de Overheid al te snel ten prooi zou vallen aan de vaak wrede gevolgen van een vrij spel der economische krach ten. Dat vrije spel zal zich dus aan beperkingen hebben te onderwer pen. Er is hoe vaak hebben wij het niet al gehoord dus maar één oplossing, de productie, dat wil zeggen de productiviteit moet worden verhoogd en dr. Albregts stelde als norm een verhoging van 10 pet., te bereiken in twee jaar. Hij verklaart, en dit lijkt ons van heel groot belang, dat dan de moeilijkheden, ook ten aanzien van de betalingsbalans, voor een groot deel zullen worden opgelost. Hij is van mening, dat veel ver wacht kan worden van een doel treffende bevordering van de con currentie, en de Overheid zal zich daarbij niet onbetuigd laten. Hoe dat zal gebeuren, zullen wij dan, hopelijk spoedig, uit de aangekon digde nota vernemen. Ook acht de minister meer aandacht voor de beloning naar prestatie van grote betekenis en wij zien bepaald met spanning uit naar de regeling, welke dit zal mogelijk maken. De regering zal dit trachten te doen, zonder de tegenwoordige politiek van loonbeheersing prijs te geven, en zij zal het doen in „overeen stemming", dat is niet slechts in overleg, met het bedrijfsleven. Zeker is, dat in het aanpassings proces, dat ons land als gevolg van de defensie-inspanning e.d. doormaakt, nog een schakel ont breekt, waardoor het zo nodige evenwicht uitblijft en de als gevolg daarvan werkende cri sis toestand hangt eigenlijk als een zwaard van Damocles bqven ons aller hoofden. Er is een spanning, welke zeer binnenkort ondragelijk zal wor den en om die weg te nemen, zal de weg, welke minister Albregts aangaf, uitkomst kunnen geven Van alle kanten zal er moeten worden medegewerkt, ook dus langs de weg van verbetering der organisatie van de produc tie. Dit duidt klaarblijkelijk op toeneming van de mechanisering, op welk terrein ons land nog wel iets meer kan doen. Dat zal ech ter uitschakeling van arbeids krachten betekenen en de minis ter liet niet na, er op te wijzen, dat die uitschakeling moet worden opgevangen door nieuwe werk gelegenheid. Men ziet, problemen genoeg. Welke bewijzen, dat op dit ter rein zovele factoren onafwijsbaar in elkander grijpen. Dat maakt de oplossing niet zo eenvoudig. Maar dë noodzaak van het grote doel moet dwingen tot eendrachtige samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven, d.w.z. ondernemers en arbeiders, om dit nationale belang te dienen! He' bericht over de overeenstemming die de Grote Drie te Washington hebben bereikt over de vervanging van het Duitse bezettingsstatuut door een „vredes-contract" heeft grote enthousiasme gewekt in Bad Ems waar de Duitse Bonds kanselier dr. Adenauer vertoefde toen het nieuws bekend werd. Omroepers gingen door de straten en riepen duizenden mensen bijeen die het bericht juichend vernamen en spontaan de om streden eerste strofe van het „Deutschland über alles" aanhie ven. De autoriteiten zongen de derde strofe. die bij het vredesverdrag aan de omvang van zijn strijdkrachten werden gesteld. Gisteren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk aan het einde van hun vijfdaagse besprekingen in Wa shington een officieel communi qué uitgegeven onder bijvoeging van een verklaring, waarin het heet, dat het doel van hun rege ringen is: het opnemen van democratisch Duitsland op basis van gelijkheid in een continentale Europese ge meenschap, die op zichzelf deel zal uitmaken van de zich constant ontwikkelende Atlantische ge meenschap. De Britse regering verklaarde de nauwst mogelijke binding te wensen met de gemeenschap van het Europese vasteland in alle stadia van haar ontwikkeling. De nieuwe regeling t.a.v. Duits land zou „voorlopig" gelden tot dat een vredesregeling met een verenigd Duitsland mogelijk wordt. De huidige verdeling maakte het nodig, dat de Weste lijke geallieerden zich „zekere bijzondere rechten" moesten voor behouden met betrekking tot het verblijf van hun troepen in West- Duitsland en de kwesties betref fende Berlijn en Duitsland als geheel. De Grote Drie heslisten tevens „een nieuwe en resolute" poging te zullen doen om met Rusland tot een overeenstemming te komen over een definitieve na-oorlogse regeling met Oostenrijk. Voorts zouden zij sympathiek staan te genover een verzoek van Italië tot opheffing van de beperkingen Inzake het Franse plan voor een Europees leger dat door de Grote Drie is aanvaard, verschenen gis teren berichten als zouden de Gistermiddag is op de Rozen gracht in Amsterdam een wagen van lijn 17 in volle vaart tegen een vrachtauto gebotst die ge deeltelijk op de rails stond en vervolgens drie daarvóór gepar keerde vrachtauto's ramde. De vier wagens werden ernstig be schadigd; het voorbalcon van de tram ingedrukt; de bestuurder aan gelaat en benen gewond. Hij is in het Binnengasthuis opgeno men. Fransen er in hebben toegestemd dat onmiddellijk tot het recrute- ren van Duitse soldaten kon wor den overgegaan. De berichten werden later tegengesproken. De Fransen stellen als voorwaarde voor deze recrutering dat eerst be sprekingen over het plan Pleven zullen worden beëindigd, een des betreffend verdrag geratificeerd en internationale organen inge steld. Het zou echter mogelijk zijn, dat de eerste Duitse eenheden voor militaire dienst in Europees verband onder commando van generaal Eisenhower begin 1952 beschikbaar komen. EN SLOEG DE HAND AAN ZICHZELF BREDA. Vrijdagmiddag heeft een 38-jarige Pool die bij de be vrijding van Breda bij de familie van S. ingekwartierd was geweest en zich later had verloofd met de thans 21-jarige mej. J. van S., het meisje met een revolverschot gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De relatie was reeds enige tijd verbroken maar de man bleef moeite doen opnieuw met het meisje in contact te komen. Gis termiddag vervoegde hij zich weer aan haar huis en loste en kele schoten. Het meisje vluchtte naar de buren, maar eer zij zich in veiligheid had kunnen stellen, trof een kogel haar in het achter hoofd. DRIE LIJKEN GEBORGEN BRUSSEL. Zeven mijnwer kers zes Italianen en een Belg zijn door een instorting in een mijn te Quaregnon nabij Bergen in België van de buitenwereld af gesneden. Het ongeluk geschiedde ruim zeshonderd meter onder de grond. Reddingsploegen werken koortsachtig om de ingeslotenen, die zich achter een vijftien meter dikke „muur" van steenkool be vinden, te bereiken. Gisteravond om elf uur waren de lijken van drie der ingesloten mijnwerkers geborgen. Twee mijnwerkers, waarvan men weet dat zij nog in leven zijn, waren nog niet bevrijd. Omtrent het lot van de twee overblijvenden is niets bekend. LONDEN (A.P.). Frankrijk heeft voorgesteld Engels-Franse besprekingen op hoog niveau te houden om de betrekkingen tus sen de twee landen te verbeteren en de Europese invloed in de Westelijke politiek te versterken. Een woordvoerder voor het Fo reign Office heeft verklaard, dat Engeland het idee gunstig ont vangen heeft. Frankrijk schijnt bezorgt te zijn over tekenen, die wijzen op een slechter worden van de betrekkin gen met Engeland. Er bestaat geen fundamenteel geschil tussen beide landen doch de Fransen schijnen te denken, dat Engeland dikwijls aan hun belangen in Noord-Afrika, het Midden-Oosten en soms in West- Europa voorbij ziet. Zij hebben lang volgehouden, dat Engeland niet alleen een ge- TOKIO. Radio Peking heeft Vrijdag omgeroepen dat eenheden van het Chinese communistische volksleger de Tibetaanse hoofd stad Lhasa zijn binnengerukt. mis aan sympathie vertoont, maar somstijds ook ingaat tegen de Franse pogingen om een verenigd Europa op te bouwen. Schuman denkt klaarblijkelijk, dat indien Frankrijk en Engeland nauwer samenwerken, zowel in Atlantische aangelegenheden als in andere wereldkwesties, zij be ter in staat zouden zijn invloed uit te oefenen op de Amerikaanse politiek. Te Den Helder raakte een legerauto met Belgi sche militairen in de Singel te water, doordat de stuurinrichting defect bleek. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, maar ook het luchtdoelgeschut achter de carrier werd meegesleept. (Foto B- Kool). (Van onze correspondent te velde) NIENBERG, Vrijdagmorgen. Reeds een dag en een nacht lang hebben de colonnes over de wegen gerold en hebben de troepen met hun zwaarste materiaal het Duitse land in het stof gezet. Nog steeds is het transport niet ten einde. Het zal vermoedelijk ook een groot deel van de dag van vandaag in beslag nemen. In de stadjes van Westfalen en Hannover ston den Duitse agenten gisteren uren lang de geringste kans op verstoring van het verkeer met brede armzwaaien te voor komen en geen West-Duitser kreeg de kans de lange heerweg dwars door zijn land te passeren. Op deze heerweg lossen Britse M.P.'s en Nederlandse mareehaus- see's elkaar af bij het aangeven van de route met borden en pij len Alles zou dus volmaakt ge marcheerd hebben wanneer niet de Britten met hun hoog opgela den trucks, waar zij zelfs bull dozers mee naar de Lünenberger- heide voeren, maar kwamen aan rollen op een punt, waar ook de Nederlanders zich in de grote' stroom moesten voegen. De M.P. nam bij dit knooppunt snel een beslissing. De Nederlandse co lonne werd op een zijspoor ge rangeerd, waar zij uren vertra ging ondervond. Zo kwam het, dat tot diep in de nacht onze laat aankomende tanks door de Duitse bossen kropen, waar zij als nijdig brommende torren hun holen op zochten. x "X' 0<x- Vanmiddag zal de rector-magnificus der Groningse Univer siteit, de door de Groningse kunstenaar Johan Dijkstra vervaardigde gebrandschilderde ramen officieel aanvaarden. De foto toont een detailopname van het prachtige kunstwerk. Een troepenmacht van meer dan 40.000 man heeft deelge nomen aan oefeningen op grote schaal van eenheden van het Franse leger op de slag velden van Noord-Afrika, voor het eerst sedert de Tweede Wereldoorlog. Het woestijn zand en het strenge Noord- Afrikaanse klimaat bleken grote moeilijkheden op te le veren tijdens de „slag", die over een front van vijftig mijl een week lang „woedde". Schutters van de stam der Toearegs, die deel uitmaken van de „Afrika corpsen", met hun automatische wapens in stelling op de hoogten nabij Negrinne. BEMANNING GEBED HOORN. Gistermiddag is op het IJselmeer nabij Oosterleek het 370 ton grote schip „Albatros" uit Breda vergaan. Het schip werd gesleept door de sleepboot „Feco" en was op weg van Breda naar Delfzijl met een lading schuim aarde. Door tot nog toe onopge helderde oorzaak begon het plot seling te zinken. De bemanning, bestaande uit de schipper J. C. Corbeau en zijn knecht, werd door de sleepboot gered. BRUINISSE. Bij werkzaam heden ter verbetering van Rijks weg no. 18, stuitten arbeiders gis teren op een hard voorwerp, dat bij nadere beschouwing, een niet ontplofte bom van ruim 100 kg bleek te zijn. Over deze bom, die slechts 15 20 cm onder de klinkerbestrating in het zand lag, heeft al het ver keer dat via het veer Anna Jaco- ba Polder Schouwen-Duiveland binnenkwam of verliet, ruim 6 jaar lang heengereden. Gistermiddag was een schilder bij een likeurstokerij in Amster dam bezig met een ópen brander de wand af te branden, toen plot seling een ontploffing ontstond. De kleren van de man raakten in brand en in zijn verbijstering sprong hij van de tweede verdie ping op straat. In ernstige toe stand is hij naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Het ver trek brandde uit. AANRIJDING OP DE AFSLUITDIJK LEEUW ARDEN. In de vroe ge morgen van Vrijdag tussen vijf uur en half zes, reed een Volkswagen ter hoogte van Bree- zanddijk tegen een dorsgarnituur op. De bestuurder van de uit Alk maar komende auto, de heer D. Leeuwenkamp, bleef ingedeerd, terwijl zijn broer, de heer T. Leeuwenkamp, een hoofdwonde opliep. De wagen werd aan de voorzjjde ernstig beschadigd. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat het dorsgarnituur geen achteT- verlichting voerde. De Nederlandse soldaat staat thans te velde. Zijn tent is goed gecamoufleerd in de bossen ver borgen, de loop van zijn kanon richt zich volkomen onzichtbaar op de vijand, die verwacht wordt van de overkant van de Weser, die dwars door het operatieterrein stroomt. Zijn sigaret is gedoofd of hij houdt er beschermend de hand over. het spel van oorlog kan beginnen. In het Neder-Saksische stadje Nienberg, oud bolwerk van het nazidom, waarvan de resten nog onmiskenbaar aanwezig zijn, heeft men een nacht lang het zware materiaal over de hobbelige keien voorbij horen trekken. Het stadje vormt een trechter, waar alle co lonnes uit het Westen doorheen moeten. De Duitsers doen of de hele manoeuvre hen nauwelijks interesseert. Zij kennen maar èén leger, het Duitse, dat helaas nog niet meedoet omdat het er helaas nog niet is. Maar insiders kénnen hun Pappenheimers beter. Vol gens hen wordt achter de ramen iedere beweging van het geallieer de leger met de grootste spanning gevolgd. KOL. VALK SOUS-CKEF GENERALE STAF De kolonel C. J. Valk, die met ingang van 1 September eervol ontheven is van zijn funrtie als militair attaché bij het Hoge Ne derlandse Commissariaat tn Indo nesië, zal de functie van jous-chef van de generale staf gaan vervul len. In deze functie volgt hij ge- neraal-majoor J. G. Warringa op. Deze aanvaardt 1 November het bevel over de 3de divisie. MOSKOU (A.P.). Een goed uur hebben Vrijdag de met pen sioen gaande Britse ambassadeur sir David Kelly, en de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken Andrei Wisjinsky de problemen besproken, welke de toestand op de wereld vertroebelen. Een woordvoerder van de Brit se ambassade vertelde, dat op het afscheidsbezoek tal van onderwer pen besproken zijn en dat de am bassadeur ook een boodschap voor kapt. Vyvyan Holt, de Britse ge zant in Seoel, die in Noord-Ko- reaanse handen is, overhandigd heeft. Wisjinsky beloofde zijn best te doen, dat de boodschap afgeleverd zou worden. DJAKARTA. Een bende, be staande uit 400 man heeft het dis trict Kadanghauer in het Indra- majuse aangevallen, waarbij de kantoren van het districtshoofd en de voorlichtingsdienst in brand werden gestoken. In totaal wer den ruim 150 huizen vernield. On der de aanvallers waren kinderen beneden de 10 jaar. (Van onze weerkundige medewerker). Gisteren is er in het weer wel een ingrijpende veran dering gekomen. De warme nazomer is voorbij en de max. temperatuur lag dan ook meteen 79 graden la ger daar koele Oceaanlucht ons land had veroverd. Na dat enige regen was veroor zaakt door het binnenvallen de koufront kuiamen we onder invloed van een krachtige rug van hoge luchtdruk en het bleef dan ook verder vrijwel droog. Jammer genoeg zijn de vooruitzichten voor het weekend niet zo mooi. Een diepe depressie die als sy- cloon zijn levensloop begon, trekt, vergezeld van een uitgebreid stormveld, over de Atlantische Oceaan naar het Oosten. Deze onrust stoker zal ons land niet met rust laten, zodat we hier tij delijk op harde wind met regen moeten rekenen. Na de frontpassage echter is de kans groot dat morgen weer opklaringen zullen voorkomen. TOKIO (A.P.). Het hoofd kwartier van generaal Ridgway heeft Vrijdag voor de eerste maal bekend gemaakt, dat de communisten hebben geweigerd de wapenstilstandsbesprekingen te houden op een andere plaats dan Kaesong. Deze weigering was ver vat in een boodschap van de Noord-Koreaanse premier Kim II Soeng en de Chinese generaal Peng Teh-Hoeai, die Woensdag werd overhandigd. In de nota werd het voorstel „volkomen onbevredigend en on aanvaardbaar" genoemd. De communisten voegden er aan toe, dat de conferentie alleen op een normale en onpartijdige basis zou kunnen worden voortgezet als de geallieerde bevelvoering zon der verwijl een einde maakte aan de onophoudelijke schendingen van de overeenkomst en optrad tegen de talloze provocaties, waartegen de communisten heb ben geprotesteerd. Geallieerde troepen ontworstel den gisteren een hoge bergtop aan zich bitter verzettende com munisten ten Noorden van Yang- goe, terwijl de „bloedige slag om de heuvels" op Oost-Korea voort gaat. Aan het andere einde van het schiereiland werden 6 tanks van het Russische type T 34 en twee geautomatiseerde kanonnen waar genomen ten Westen van Yont- sjon. Zij werden onmiddellijk door geallieerde artillerie, vlieg tuigen en tanks aangevallen. Het materiaal was ingegraven en klaarblijkelijk bedoeld voor defensieve doeleinden. In Seoel heeft generaal van Fleet Vrijdag gezegd: „Het is nu volle maan. Vannacht, morgen nacht en de daaropvolgende nacht zullen zeer critiek zijn". „Dat zeg gen ze mij tenminste", voegde hij er met een glimlach aan toe. Kind verdronk in regenbak Het tweejarig tweélingzoontje van de familie de Koning uit Bruinisse viel gistermorgen in een onbewaakt ogenblik in een regen bak. Hoewel het er weer spoedig uitgehaald was en de dokter snel ter plaatse kwam, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1