Vertrouwen gesteld in Japan als een van de vrije volken Mgr. Huibers in het hartje van havenwijk Er komt meer geld voor de woningbouw Oppositie boycot opnieuw parlement Militaire treinen rollen in vlakten van West-Duitsland Ambonezen in ongelijk gesteld bij kort geding Acheson dringt op spoed aan DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Drie burgemeesters benoemd Verklaring van generaal Ridgway Moeilijke weg voor de boeg Grondslag gelegd Heilige Vader over Rozenkransgebed Grotewohl pleit opnieuw eenheid Urgentieprogram P.v.d.A. Bisschop preekte over kerke bouw Minister antwoordt kamerlid Andriessen Vijand op Korea valt aan Het Perzische oliegeschil Radiorede premier De oefening Counterthrust Nederlanders graven zich in Wat zal vijand doen? Vliegramp nabij Spaanse kust Sluiting zitting Staten-Generaal Tweede slachtoffer overleden V 'm Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; fa alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. CredJctbaek HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 3 Maandag 17 September 1951 46e Jaargang No. 12274 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 eveelheid olijfolie, procédé in elk stuk i/e méér dan zeep.... '.eidsmiddel! ive Zeep. Masseer mi met het milde, olive-schuim. Doe Twee weken lang ige, weinig kostbare il Uw huid mooier »n zachter worden. Uw teint stralen der en frisser. Vraag óók hel 'extra-grote stuk voor-het-bad 65 cent. uurlijk wel enigs- merking genomen, 'erholen. „Het had zo goed bent afge- nen?" begon Fatty srrrk. Nou nog hang hier maar est kunnen dood- Dg wel doodvallen, h smidje Verholen if ook de eeuwen en hij brak. Pats net een daverende zoldering van het t meer terug ook", inzag en die het 1 ongezonde bezig- TOKIO, 15 Sept. (Reuter-A.P.) Generaal Ridgway. de ge allieerde opperbevelhebber, heelt Zaterdag het Japanse volk medegedeeld, er zeker van te zijn. dat het zich zal scharen aan de zijde van de vrije volken en niet de communistische weg zal opgaan, die leidt naar „verderf en slavernij". De vrije landen, aldus Ridgway, hadden hun vertrouwen in Japan bevestigd. Het vredesverdrag was de eerste stap om Japan weer gelijkgerechtigdheid te geven. Het was nu de tijd om zo ver moge lijk vooruit te zien op de weg naar een positief doel. Het zou geen gemakkelijke weg zijn, doch wel een weg die vele vooruit zichten bood. Democratische basis Ridgway sprak zijn volledig COMMUNISTISCHE PROPAGANDA De Oost-Duitse „Volkskam- mer" is Zaterdag in Oost-Berlijn bijeengekomen, om een verkla ring van de premier Grotewohl aan te horen over de buiten landse politiek. De „parlements leden" hadden hun vacantie van vier maanden afgebroken, om deze verklaring aan te horen. Grotewohl veroordeelde de besprekingen van de Grote Drie dn Washington, die volgens hem op oorlog aanstuurden. De grote mogendheden van het Westen wensen een burgeroorlog tussen Oost- en West-Duitsland, zo ver klaarde Grotewohl. De Oost-Duitse premier stelde opnieuw voor. dat vrije en ge heime verkiezingen zouden wor den gehouden en dat een gelijk aantal vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland bijeen zouden komen. Adenauer heeft destijds een dergelijk voorstel afgewezen, omdat Oost-Duitsland 18 en West-Duitsland 50 millioen inwoners telt. Grotewohl meen de ook destijds, dat de pariteit niet van belang was. De Volks- kammer nam de voorstellen van de premier aan en richtte een appèl tot West-Duitsland. De P.v.d.A. heeft een urgentie programma opgesteld, dat voor haar fracties in de Eerste en Tweede Kamer als leidraad zal dienen bij de behandeling van de begroting. Aanleiding tot het pro gramma zijn de huidige moeilijk heden in onze betalingsbalans en de crisis op de binnenlandse kapi taalmarkt. De richtlijnen komen in 't kort neer op een streven naar vermin dering van het tekort op de be talingsbalans, de omvang van het militaire programma van f 1500 millioen per jaar als maximum bijdrage uit het nationale inkomen te aanvaarden, mits de buiten landse hulp inderdaad wordt ver kregen, handhaving van 50.000 woningen per jaar op het bouw programma, een verder ontwik kelen van de huidige sociale poli tiek, het niet aanvaarden van prijsverhogingen zonder evenre dige loonsverhogingen. Alle maat regelen mogen de liberalisatie van de handel niet aantasten of de integratie van Europa belemme ren. vertrouwen uit, dat de Japanners, onder leiding van hun vrij geko zen vertegenwoordigers, de ko mende jaren door de weg zouden gaan, die zij de laatste zes jaar hadden gevolgd. De Japanners hadden de eerste grondslagen voor een nieuwe, de mocratische en vrije gemeenschap uit de verwoesting van de oorlog gelegd en zodoende zeer veel bij gedragen tot de kracht en solida riteit van alle vrij e volken. Ratificatie zal geschieden! De ondertekening van het Ja panse vredesverdrag noemde Ridg way een gebeurtenis van „diepe betekenis" voor de volken van Japan en de V.S. Hij verwachtte, dat de ratificatie van het verdrag t.z.t. door de vereiste meerder heid van de 48 landen zou ge schieden. GEWONDE KOREASTRIJDERS IN VADERLAND TERUG Het Deense hospitaalschip Jut- landia heeft vier gewonde Neder landse en zeven Belgische Korea- vrijwilligers naar het vaderland vervoerd. Twee van de vier Ne derlanders zijn lopend patiënt. De twee anderen worden in het mi litaire hospitaal in Utrecht ter verpleging opgenomen. RONDSCHRIJVEN AAN DE BISSCHOPPEN VATICAANSTAD. Zaterdag 15 September heeft de Osserva- tore Romano het rondschrijven gepubliceerd, dat de H. Vader ter gelegenheid van de komende Octobermaand tot de bisschoppen van de gehele wereld heeft ge richt. In dit schrijven spoort de H. Vader' de bisschoppen aan te bevorderen, dat alle gelovigen vooral gedurende de maand Octo ber de rozenkrans zullen bidden voor de Kerk, die in vele landen in nood verkeert en voor hen, die omwille van hun geloof worden vervolgd. Ook moeten de gelovigen bid den, dat de wereld eindelijk de vrede zal mogen kennen. Want nog steeds, aldus de H. Vader, heerst er geen eendracht. De drei ging van oorlog en conflicten hangt over de mensheid. De Kerk wordt vervolgd en iedere dag brengt nieuwe martelaren. De H. Vader besluit zijn rond schrijven aan de bisschoppen met de woorden; „Onze hoop is ge vestigd op het rozenkransgebed, want noch met wapenen, noch met menselijke kracht kan de wereld gered worden. Alleen het gebed is daartoe in staat. Spoort daarom alle gelovigen aan, opdat zij aan Onze bede gevolg geven". (Van een onzer verslaggevers) Een in aanbouw zijnde kerk, diep in het Westelijke havengebied van Rotterdam. Overal rondom pas voltooide woonblokken, be tonmolens en steigers. Men moest door het zand waden, om bij die kerk te belanden en binnenin kon een grijs pak gehaald worden van het cementstof. De Haagse Academie voor Beeldende Kunsten zal voortaan ieder jaar een academieprijs toekennen aan zeven Neder landse kunstenaars, die naar het oordeel van de leerlingen in dat jaar de beste prestaties hebben geleverd in hun vak. Zaterdagavond werd door de voorzitter van de Stichting „De Academieprijs", de heer Schuitema, voor het eerst deze prijs uitgereikt. We zien hier v.l.n.r. Paul Steenbergen, de heer Schuitema, Georgette Hagedoorn, Cor Ruys, Fie Carel- sen, Nelly Wagenaar en Jaap Stotijn. De president van de Haagse Rechtbank, mr. A. Kuhn, heeft Zaterdagmorgen uitspraak gedaan in het kort geding van enige Am bonezen tegen de Staat der Neder landen. De vordering van de Am bonezen werd afgewezen en zij werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Hoofdkwartier Achtste Ameri kaanse leger op Korea, 16 Sept. (A.P.) Gisteravond en vanmor gen vroeg zijn communistische regimenten aan het front in Oost- en Midden-Korea met hoorngeschal en gefluit tot de aanval overgegaan. De artillerie der verbonden le gers vuurde 5000 granaten af op de aanstormende communisten. In Midden-Korea kwam de aanval op 50 meter vóór de prikkeldraad versperringen der geallieerde stel lingen tot staan. „Wij gaven ze de volle laag," zei een geallieerde officier na de vijandelijke aanval, die ten noordwesten van Koemhwa plaats had. „We schoten ze de grond in" Fritz Busch overleden LONDEN, 15 Sept. (AFP). De dirigent Fritz Busch is in de afgelopen nacht in de leeftijd van 61 jaar in een hotel te Londen aan hartverlamming overleden. Het geding vond zijn aanleiding in het verbod van de regering aan de leden van het „Bureau Zuid- Molukken" in Den Haag en aan enige leden van het dagelijks be stuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" om in de woon oorden der Ambonezen te komen. De rechter achtte dit verbod niet in strijd met de rechten van iedere gastheer. De Ambonezen zijn immers de gasten van de Nederlandse regering en zij die nen zich dus te voegen naar de regels van het huis. Bovendien ondervinden de Ambonezen van dit verbod geen onoverkomelijke nadelige gevolgen. De eisers heb ben niet aannemelijk kunnen ma ken, dat de maatregelen iets an ders beogen dan de handhaving van orde en rust in de kampen. De Ambonezen zullen in hoger beroep gaan. Institutionele beleggers hebben zich bereid verklaard ten behoeve van de financiering op lange ter mijn van de woningbouw belang rijke bedragen beschikbaar te stellen. Dit is wel het voornaamste en belangrijkste nieuws, dat geput kon worden uit het antwoord, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft gegeven naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid An driessen (KVP) betreffende het tekort aan geldmiddelen bij ver schillende gemeentebesturen voor het realiseren van het hun toege wezen bouwvolume. Deze gelden zullen via de Bank van Ned. Gemeenten ter beschik king van de gemeenten worden gesteld in de eerste plaats voor de consolidatie van de voor de wo ningbouw aangegane vlottende schuld en daarnaast voor finan- AANVRAAG MIJNCONCESSIES NED. NIEUW-CUINEA Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, heeft een com binatie van Nederlandse Maat schappijen bij de Gouverneur van Nieuw Guinea een verzoek inge diend tot het verkrijgen van mijnrechten op een in de residen tie Noord-Nieuw Guinea, in en nabij het Cycloopgebergte gelegen terrein. De delfstoffen waar het hier om gaat zijn: ijzer, cobalt, nikkel en chroom. ciering van in het bouwprogram ma voorziene nieuwe woning bouw. Anderzijds zal in den vervolge geen bouwvergunning meer aan de gemeenten worden verstrekt, indien deze niet kunnen aantonen, dat ze beschikken over het be nodigde kapitaal op lange termijn. Door deze maatregelen, die wel dadig zullen werken op het bou wen van de in ons land nog zo dringend nodige woningen, zal worden voorkomen, dat gemeen ten met talrijke bouwvergunnin gen zitten en toch niets kunnen bouwen, omdat er geen geld is. Een verheugende stap in de goede richting! En juist die kerk daar in Oud- Mathenesse, had Mgr. Huibers gis termiddag uitgekozen, om zijn Kerkenbouwactie in het middel punt van de aandacht te zetten. Zinvoller keuze had de bisschop niet kunnen maken Want nergens duidelijker dan in dit zo zwaar getroffen Rotterdam, waarvan in de oorlog zes grote kerken wer den verwoest en dat thans in zulk een respectabel tempo z'n woon en industrieruimte opbouwt en uitbreidt, demonstreert zich de behoefte aan nieuwe godshui zen. Pontificale H. Mis In de predicatie tijdens de pon tificale H. Mis, welke hij 's mor gens in de dekenale kerk van Rotterdam opdroeg, had Mgr. Huibers reeds met klem op deze behoefte gewezen. De bevolking breidt zich uit, woonwijken wor den uit de grond gestampt, maar laat men bedenken dat geen we reldlijk gebouw kan standhouden, wanneer er geen bronnen zijn van geestelijk leven. Met de alge hele wederopbouw zal de bouw van nieuwe kerk dus ge lijke tred moeten houden en dat is nog bij lange na niet het geval. Het toenemende aantal lauwen en non-paschanten spreekt boelalelen over de nood aancentra voor de zielzorg. Bij deze H. Mis in de kerk aan de Westzeedijk werd de bisschop geassisteerd door mgr. H. van Hussen, als presbiter-assistens, en door de deken van Rotterdam en die van Delft. Het koor zong de Mis Sanctissimae Trinitatis van Hub. Cuypers. Een verheugde bisschop In de kerk-in-aanbouw van Oud-Mathenesse dus, nam de bis schop 's middags de opbrengsten in ontvangst van de 's morgens in de Rotterdamse kerken gehou den collecte voor de kerkenbouw en van de HALOP-actie. Ieder van de 28 Rotterdamse parochies liet haar bijdrage door een Welp TEHERAN, 16 Sept. (Reuter- A.P.). De oppositie-afgevaar digden hebben Zondag opnieuw een bijeenkomst van de Perzische Kamer geboycot. Daar het quo rum niet aanwezig was, werd de vergadering verdaagd. Premier Mossadeq heeft vanavond in een (Van onze verslaggever) De oefening Tegenstoot ïs nog niet aan het stoten toe. Voorlopig schijnt het grootste probleem te zijn om al het materiaal dat de deelnemende landen dag en nacht aanslepen, op zijn plaats te krijgen en in vele talen verbindingen tot stand te brengen. Hon derden tremen met manschappen en materialen daveren nu al tweemaal vierentwintig uur door West-Duitsland. Tijdens de oefening „Counterthrust", welke op de Lüne- htirger Heide wordt gehouden en waaraan door strijdkrach ten van zeven verschillende landen wordt deelgenomen, snapte de fotograaf 's morgens vroeg dit lid van de 31ste Regimentsgevechtsgroep, die, de motorkap van een gecamou fleerde jeep als „aanrecht" gebruikende, zich in de open lucht stond te scheren. Tanks worden afgeladen en ratelen onophoudelijk over de wegen, waarvan zij de zijkanten aanhoudend afbrokkelen. Er is wel een plan de campagne bij de verdedigers, waaronder ook onze 31ste regimentsgevechtsgroep, die vlak naast de Wezer ten noorden van Nienburg in de bossen biva keren, maar het wachten is nog steeds op het initiatief, dat van roodland moet komen. Een Engels kolonel met veel oorlogservaring heeft over de berekeningen van I de overkant deze mysterieuze op merking gemaakt: Er zijn twee mogelijkheden, maar de vijand zal de derde nemen. Begin verdedigingsplan Vanmorgen om zes uur werd het eerste alarm gegeven, zodat een begin kon worden gemaakt met ons verdedigingsplan. Bin nen een half uur moest alles op gebroken worden. De tenten wor den nu verlaten en vlak achter de frontlijn van de sector, die Nederland te verdedigen krijgt, worden thans stellingen gegraven. Wij slapen dus voortaan onder de blote hemel. Voor de frontlijn uit zijn gisteren al mijnenvelden gelegd. De artillerie wordt thans in nieuwe stellingen gebracht. Als dekking voor de rechterflank, ter wijl de rivier de Wezer links een natuurlijke bescherming vormt. Plannen maken In het brem van de bevelhebber van blauwland, waaronder ook Noren, Denen, Belgen en Britten hun verdedigingssectoren hebben, wordt thans het plan om de be- WERKZAAMHEDEN TWEEDE KAMER Ng;ir wij vernemen is de kans groot dat bij de regeling van werkzaamheden in de vergadering der Tweede Kamer van 20 Sept. zal worden besloten na afhande ling der nieuwe Winkelsluitings wet een aanvang te maken met de beraadslaging over het ontwerp- Pensioen- en Spaarfondsenwet. ruchte tegenstoot te geven nader uitgewerkt. Daarvoor worden zware pantsers achter de hand gehouden. Het wachten is op wat de Amerikanen als aanvallers zullen ondernemen. NOORD-ATLANTISCHE RAAD OTTAWA, 16 Sept. (A.P.). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache son heeft Zaterdag tiidens de besloten zitting van de Raad der Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie verzocht meer haast te maken met de bewapening van de strijdkrachten van generaal Eisenhower. Acheson heeft in korte be woordingen een uiteenzetting gegeven van hetgeen Eisen hower's troepen onmiddellijk nodig hebben. Voigens een welingelichte woordvoerder had Acheson in de raad verklaard: „Het is nog maar kort dag." Acheson legde zijn verklaring af tijdens een avondzitting, waartóe de raad besloot om op de openingsdag gereed te komen met het overzicht van de wereld situatie. Premier Van Zeeland, voor zitter van de raad, drong even eens op versnelling van de be wapening aan. radiorede verklaard, dat zijn rege ring tot het einde zal strijden voor de rechten van Perzië cn „het idee van te capituleren voor buitenlanders voorgoed de wereld zal uithelpen". Het Perzische volk, zo voegde hij hieraan toe, „is de ware macht hebber en niemand kan anders handelen dan het volk wil". „De regering zal niet aftreden, zolang zij een dergelijke steun krijgt en zolang de oliekwestie niet geregeld is". Dreigende staatsgreep Mossadeq heeft de politie en het leger opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar be richten over een dreigende staats greep tegen zijn regering. Brief van Harriman Harriman heeft de Perzische premier dr. Mossadeq een per soonlijk schrijven gezonden, waar in Harriman zegt, dat hij het Per zische „ultimatum" aan Engeland zal doorgeven. Dit ultimatum be helst de dreiging de Britse tech nici uit Perzië te wijzen. Levering aan Afghanistan officieel Perzië zal Afghanistan 30.000 ton geraffineerde olieproducten, 7000 ton olie voor verbrandings doeleinden en 400.000 liter vlieg- tuigbenzine leveren. Hiermede is de juistheid van de nog niet offi ciële berichten van Donderdag j.l. over deze transactie bevestigd. De koopsom bedraagt drie en een half millioen dollar. NEDERLANDS SCHIP VOND DE LIJKEN (AFP). Het Nederlandse vaartuig „Atlas", op weg naar Barcelona, heeft in de nabijheid van Valencia lijken van de in zittenden van het op 12 Septem ber verdwenen Franse passagiers vliegtuig, dat op weg was van Toulouse naar Oran met 39 per sonen aan boord, gevonden. Andere schepen begeven zich naar de plaats, waar men de lij ken gevonden heeft. Het zou gebleken zijn, dat het toestel bij het noodweer, dat langs de kust van Spanje gewoed heeft, verongelukt is. of Kabouter symbolisch aan de bisschop overhandigen. De totale opbrengst was een kleine 8000 gulden. Ook de opbrengst van de oud-papieractie werd tijdens deze bijeenkomst aan mgr. Huibers overgereikt. De HALOP bleek het prachtige bedrag van f 25.000. opgehaald te hebben! Niet alleen door de prachtige bedragen, ook door de aanwezigheid van mr. Jan Derks kreeg deze middag een feestelijker kleur. In een even gloedvol als vernuftig geconstru eerd betoog, wees ook hij op de noodzaak van kerkenbouw, spe ciaal in dit Rotterdamse haven gebied, waar voor nog 350.000 mensen woonruimte zal worden geschapen. Een verheugde bis schop besloot deze sobere maar daardoor juist zo indrukwekkende middag met een driewerf hoera voor de Maasstad. De minister van binnenlandse zaken, mr. van Maarseveen, heeft Zaterdagmiddag, daartoe gemach tigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal ge sloten. De voorzitter der Eerste Kamer, mr. Jonkman, presideerde de vergadering in het Tweede Kamergebouw. Mr. van Maarseveen arriveerde van het paleis Noordeinde in een gala-berliner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie. In zijn sluitingsrede wees de minister op de velerlei heersende onzekerheden en dreigingen van deze tijd, die ook hun invloed hebben doen gelden op het ver streken zittingsjaar. Spanningen en sterke meningsverschillen zijn tussen regering en Staten-Gene raal aan het daglicht getreden. Spr. herinnerde aan de kabinets crisis en merkte op, dat de hier door ontstane achterstand thans was ingehaald. In het bijzonder benadrukte mr. van Maarseveen de verhoogde militaire inspanning en hij gewaagde dat, nu de Sta ten-Generaal hieraan de mede werking verlenen, dit het dragen van offers voor het Nederlandse volk lichter maakt. De leden van het corps Rijks politie, die deel uitmaken van het ere-escorte bij de Konink lijke stoet ter gelegenheid van de plechtige opening der Sta ten-Generaal door H.M. de Koningin, zullen uitgerust worden met een nieuw (gala) uniform, dat gebaseerd is op traditionele politiekleding. DE ONTPLOFFING IN GOUDA Zaterdagavond is de heer A. de Joode, het tweede .slachtoffer van de ketelontploffing in de Goudse melkinrichting, die j.l. Woensdag plaats had, aan de op gelopen brandwonden bezweken. Hij was 47 jaar en laat een vrouw en een zoon achter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1