helft! PAIS,» Harriman weigerde Mossadeq's ultimatum door te zenden Frans oorlogsschip in de lucht gevlogen Boodschap generaal Ridgway aan noordelijke bevelhebbers I u TEXAS Zakenman uit Rotterdam voor 50 mille opgelicht n is weer maand1 )tidheid; v beurs! DAGBLAD VOOR ALKMAAR Onfortuinlijk zakenman Doel en middel Anglo-lrian" gaat over tot schorsing van 20.000 Perzen Nabij kust van Indo-China Deur staat nog altijd open voor verder onderhandelen Malversaties in Leeuwarden? Havenstaking in Engeland Monsterproces in Boekarest mmm T OP F „R" er van pas. eds er in de jk ze smaakt opgediend. N-VERKOOP it - Alkmaar riofoonplaten EN OMGEVING Geen nieuws in ultimatum Bioscoopbrand in Brazilië Noord-Atlantische Raad 7 doden Botsing in Berlijn Brief van H. Vader Toespraak van president Truman Bombardement V.N. luchtmacht Kolenproductie in stijgende lijn Vermeende partijen bestonden niet T vaanden niet af t minder dan 3 van d« Voedingsraad. )PEN PRETTIGSTE GRAMOFOON- S IN ENKELE [EUWE TAAL in f42.50, 3 VAN f*150. i demonstraties rGESTRAAT 77 1626 rkoop verkrijgb. geen spook. Dat is larvan ik je al heb et zo aan. Vooruit, :steer ze en sluit ze gstig omkeek of het gang door en he in David N. Ollie- bandje helpen", zei ite mechaniek weer meer bibberende en ïap, zeiden de oude achterwand van de eval de smid. „Nou e.moe.moet noet mee", snauwde politie of niet?" achter de smid de astdeur een eindje, injagend geratel en chieten", zei Fatty, Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief por aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; fes alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Dinsdag 18 September 1951 46e Jaargang No. 12275 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SINDS WIJ de laatste keer over ae woningnood schreven, zijn er nier en daar alweer verschillende meningen en commentaren over dit probleem ten beste gegeven. aarbij was veelal het uitgangs punt het voorstel van de Kring Den Helder van de K.V.P., waar- van het doel was, de bouw van woningen te stimuleren. Daartoe werd als middel gesuggereerd, het heffen van een rechtvaardige belasting over het gehele woning- bezit van vóór 1940. Een extra- last dus voor de bewoners van vooroorlogse woningen, ook om de huur wat meer gelijk te ma- xen met de nieuwe, duurdere, maar gelijksoortige woningen van na de oorlog. Aan die be lasting zouden eventueel ook de eigenaars-bewoners moeten deel nemen. Waar het doel van dit voor stel was, de woningbouw zoveel mogelijk te stimuleren, hoe dan ook, valt uit de aard der zaak over de keuze van het middel te praten. Mits men dat dan niet doet in de geest van een hoofd artikel, voorkomende in de „Maasbode" van Vrijdag 14 Sept. 3.1., dat het sterk opneemt voor de belangen van de huiseigena ren, waarbij het hoofddoel, de onverwijlde noodzakelijkheid, om de woningbouw voortgang te doen hebben, wel wat op de achtergrond raakte. Bovendien blijft dit artikel in zijn strekking trouw aan de in de laatste tijd in de kolommen van de Msb.de" meer gehoorde bewering, dat wie niet de be langen van huiseigenaren en an dere bezitters e.d. vóórop stelt, als verfoeilijkt socialist wordt uitgekreten. En zo moeten de 150 deelnemers aan de algemene ver gadering van de Kring Den Hel der zich de beschuldiging van de „Msbde" laten welgevallen, dat zij „typisch socialistisch zijn in gesteld", sterker nog, zij zijn „socialistischer dan (de socialist) Hofstra". Nu kunnen wij de „Msbde" in zoverre gerust stellen, dat de K.V.P.'ers in de kring den Hel der, met hun kader voorop, mede dankzij een jarenlange op voeding in de „gezonde leer en de gezonde gedachten", onver brekelijk trouw zijn aan de be ginselen van Wasechte katholie ke staatkunde en dat zij wel licht ook daarom wel eens critiek hebben op het doen en laten van de K.V.P., als gevolg van het onvermijdelijke samen gaan met „sterke progressieve groepen". Hoe komt de „Msbde" tot zijn mening? De als mogelijk voor geslagen belasting zou een be paalde groep, de huiseigenaren treffen. Dit treffen zou echter maar zéér indirect geschieden! Zou de voorgestelde belasting het karakter van een huurbelas ting krijgen, van een belasting op de huur nl. (terwijl de huis huur ten behoeve van de eigena ren vooralsnog gefixeerd blijft op het verhoogde bedrag van 15 pet.), dan moet bedaclht worden, er van uit te gaan, die belasting te heffen ten behoeve van de mogelijkheid van voort gezette woningbouw, en eventu eel nivellering van de huur. De huiseigenaren worden slechts in zoverre getroffen, als men zou kunnen zeggen, dat hun de op brengst van die „huurverhoging" ontgaat, waarvan het intussen totnutoe twijfelachtig is, wanneer zij die zouden krijgen, en welke verhoging nu, in de vorm van belasting wordt aangewend om een fonds voor woningbouw (en huurnivellering) te voeden. Dit te beschouwen als een „aanslag" op de huiseigenaren en puur so cialistisch te noemen, gaat ons te ver! Maar, nogmaals, er is nog geen man over boord. Over de mid delen om aan geld te komen, valt te praten, hoofdzaak is de aandrang, om de vastgelopen woningbouw weer op gang te brengen, een aandrang, die zeker niet overbodig is! De „Maasbode" mag nog verder een aantal voor delen voor de huiseigenaren be pleiten hoe zou men het vin den, als wij dat „typisch kapita listisch" zouden noemen? en de „Msbde" kan gelijk hebben, als hij beweert dat de K.VT.- fractie in het najaar van 1950 het recht van de huiseigenaren op hoger inkomsten heeft erkend, maar waarom moet daar het zui vere klassestrijd-element bij ge haald worden, door te vragen „Zou prof. Romme, indien de arbeiders in een noodpositie zou den verkeren, deze een jaar en drie maanden en zelfs nog langer hebben laten wachten?" Wij zou den daar wel een en ander over kunnen zeggen, maar het schijnt ons toe, dat een dergelijke vraag, ook in dit verband, weinig ter zake is. En dan, gebeurt het nooit, dat bij belastingheffing, ook als er extra-lasten zijn, een bepaalde categorie getroffen moet worden? Zou de „Msbde" het lijstje van de extra-belastingen voor de militaire inspanningen van zeer kort geleden niet eens willen nagaan??? Maar, nogmaals, wij zijn er nog niet aan toe, om het voor- stel-den Helder, waar het een bepaald middel aan de hand doet, voor honderd procent te onderschrijven. En wij erkennen, vandaag niet voor het eerst, dat de huiseigenaren óók rechten hebben. Maar de eenzijdige voorstelling van zaken als in het artikel van de „Maasbode" voor komt, gaat ons te ver. Wij zou den niet graag beweren, dat de hoofdredactie van de „Maasbo- Te Oosterbeek heeft Maandag de zesde herdenkingsplechtigheid plaats gehad van de Slag om Arnhem. In aanwezigheid van 240 familieleden van de gevallenen van de lste Britse Airborne Divisie, de Royal Air Force en andere geallieerde strijdkrachten is Maan dagmorgen op de militaire begraafplaats te Oosterbeek een herdenkingsdienst gehouden. Tijdens de plechtigheid legden schoolkinderen uit Oosterbeek, die de verzorging van de graven op zich hebben genomen, bloemen neer. H TEHERAN, 17 Sepl, (Reuter-A.P.) Van officiële Perzische zijde is Maandag te Teheran verklaard dat Harriman heeft geweigerd het hem overhandigde „ultimatum" van premier dr. Mossadeq aan de Britse regering door te zenden. De „Anglo-lrian" heeft bekend gemaakt 20.000 Perzische arbeiders te schorsen. Men schat, dat de „Anglo-Ira- nian" ongeveer vijf millioen gul den per maand bespaart, wan neer het genoemde aantal em ployes aan het eind van Sept. geschorst zal zijn. Geen grond voor samen zwering. De leiders van het Perzische leger, de politie en de mare chaussee hebben Maandag in een gezamenlijk communiqué ver klaard, dat de persberichten over een samenzwering tegen de re- gering-Mossadeq nieit uit be trouwbare bron kwamen. Bij wij ze van voorzorg waren echter bepaalde beveiligingsmaatregelen genomen. Hieraan wordt toege voegd dat leger en politie de toe stand geheel beheersen. De Perzische vice-premier Fa- temi verklaarde Maandag van mening te zijn, dat de Perzische regering haar „ultimatum" thans rechtstreeks aan de regering te Londen zal zenden. De brief van Harriman zal Maandagavond door het Perzische kabinet worden be sproken. Een vroegere bespreking was niet mogelijk omdat het schrijven van de Amerikaanse ambassade werd ontvangen toen Mossadeq juist was vertrokken om de Sjah te bezoeken. Geen nieuws in ultimatum. Reuter. Naar verluidt zegt Harriman in zijn schrijven, dat de in het „ultimatum" vervatte nieuwe voorstellen van dr. Mos sadeq „niets nieuws, bruikbaars of opbouwends bevatten, dat een hernieuwde bemiddeling zijner zijds zou rechtvaardigen." Schorsing personeel. De „Anglo-Iranian" heeft Maandag medegedeeld, eind Sep tember ongeveer 18.000 Perzische arbeiders en 1500 tot 2000 Perzi sche kantoorbedienden te zullen schorsen. De algemene bedrijfsleider van de raffinaderij, Ross, heeft het besluit van de maatschappij Zondag aan de Perzische olieraad overgebracht. Hij deelde de raad mede, dat de maatschappij niet van plan is de werkloze staf te blijven betalen. Hij voegde er aan toe: „Ten slotte zullen wij naar verwach ting een staf van ongeveer 7000 Perzische employés in stand hou den om de essentiele diensten te blijven verzorgen." De maatschappij had eens 30.000 Perzische employé's in Abadan. 21 DODEN, 800 GEWONDEN RIO DE JANEIRO, 17 Sept. (Reuter). Tengevolge van het instorten van het dak van de bioscoop in Campinas in de staat Sao Paulo zijn minstens 21 per sonen om het leven gekomen en ongeveer 800 gewond, van wie ongeveer 200 ernstig. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Het onge luk gebeurde tijdens een matinee, toen het gebouw vol was met vrouwen en kinderen. De bios coop is een oud gebouw, dat on langs werd vergroot, zodat het meer dan duizend personen kon bevatten. KLEINE LANDEN VRAGEN MEER INVLOED OTTAWA, 17 Sept. (AP). Naar verluidt eisen de kleine landen grotere zeggenschap in belangrijke politieke besluiten van de Noord Atlantische Raad. Een Canadese zegsman, die dit verzoek in verband bracht met de huidige controverse over het Grieks-Turkse lidmaatschap van de Alliantie zei, dat het vrijwel zeker scheen, dat aan de kleine landen meer invloed gegeven zou moeten worden in het beginsta dium van de bepaling van de po litiek. Deze eis, die gericht is tegen de grote landen de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zal waarschijnlijk echter enigszins verzacht worden door de ver wachte overeenstemming over de plannen om het werk van de ver dragsorganisatie uit te breiden tot politiek en economisch gebied. de" zwaar getroffen is, door een verlies van f 100.000,als deze hooggeachte collega, in de staats loterij spelend, en wellicht op de hoofdprijs rekenend, een niet krijgtM.a.w. wij zien niet, hoe de huiseigenaren getroffen worden, of hun iets onthouden wordt, als ze iets niet krijgen, wat niemand op het ogenblik van plan is, hen te geven! SAIGON, 17 Sept. Maandag is te Saigon bekend gemaakt dat een Frans marinevaartnig in zee, op ongeveer 110 kilometer ten zuiden van Saigon, in de lucht is gevlogen. 7 soldaten en marine mannen zijn gedood, 56 anderen zijn ernstig gewond. In een communiqué van het Franse leger wordt gezegd, dat de explosie, aan boord van een landingsvaartuig, veroorzaakt werd door een mijn van 300 kg. Het vaartuig vervoerde Vietna mese troepen voor een verras singsaanval op Vietminh-eólda- ten. Men gelooft dat de explo sie gebeurde nabij de mond van de Anterieur. 75 geredden. Ongeveer 75 gewonden werden door andere marinevaartuigen in hetzelfde convooi gered en naar het ziekenhuis overgebracht. Men gelooft dat de vermisten verdronken zijn. Niemand is er zonder verwondingen afgekomen. Het landingsvaartuig werd door de kracht van de ontploffing uit het water gelicht en de romp BERLIJN, 17 Sept. (A.P.). Gisteravond heeft opnieuw een groep West-Berlijnse anti-com munisten, die een communisti sche barricade wilde verwijderen, aan een der sectorgrenzen stenen geworpen naar een beambte van de „volkspolitie". in in de Franse sector, waar ook Donder dagavond 50 West-Berlijners een duel met stenen hebben uitge vochten met de Oost-Duitse politie. Er is geen melding gemaakt van ernstige gevallen van letsel- De botsing vond plaats Wedding, een district kwam weer neer op tientallen soldaten, die met hun zware ge vechtsuitrusting al grote moeite hadden boven water te blijven. De mijnenveger, die voor het convooi uitging, voer over de mijn heen en men gelooft dat de mijn hierdoor uit de modder is los geraakt. De reddingspogingen werden door de moessonwinden bemoeilijkt. AAN POOLS EPISCOPAAT VATICAANSTAD (KNP), 17 Sept. „Gij hebt een zware strijd te voeren, niet tegen de wapenen, maar tegen verrader lijke beginselen, welke door hen, die leiders zijn naar de duister nis, worden gebruikt om het Poolse volk van God te ver vreemden. Weest gij echter goede soldaten Christi. God zal de ster ken helpen en Maria, de Moeder van de Barmhartigheid, zal u niet in de steek laten". Zo luidt het slot van een brief, die vandaag in de Osservatore Romano werd gepubliceerd en die de H. Vader heeft gericht aan de gezamenlijke bisschoppen van Polen naar aanleiding van het feit, dat nu vijf jaar geleden Polen werd toegewijd aan het Onbevlekte Hart van Maria. WASHINGTON, 17 Sept. (Reu ter). President Truman heefi Maandag tijdens een plechtigheid te Washington, waarbij de docu menten van de Amerikaanse grondwet en de onafhankelijk heidsverklaring in met gas ge vulde glazen en bronzen kistje werden opgesloten, verklaard, dat de „Sovjet-Russische heersers hun burgers in terreur en slavernij houden, terwijl de vrijheid in de rest van de wereld groeit". Men verwacht, dat beide docu menten in de kistjes gedurende eeuwen bewaard kunnen blijven. TOKIO (A.P.-Reuter) Een officier van de verbonden legers is gisteren met een boodschap van generaal Ridgway voor de noordelijken naar de vijandelijke bevelhebbers vertrokken. In de boodschap werd gezegd, dat de generaal nog steeds bereid is te onderhandelen over de wapenstilstandsbesprekingen. ondanks slecht zicht door laag hangende wolken en mist, de gehele dag in actie. Een ten noor den van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang gelegen vliegveld is door bomaanvallen zwaar beschadigd; ook een vlieg veld in de omgeving van de Oost- Koreaanse haven Wonsan is ge bombardeerd. De hevigste luchtaanvallen hadden het verkeersstelsel der communisten tot doelwit; bruggen en locomotieven zijn gebombar deerd. De vliegers meldden ook ruim driehonderd spoorwegwa gons te hebben vernield. ITALIË WIL AFSCHAFFING VREDESVERDRAG OTTAWA, 17 Sept. (Reuter) Op de vergadering te Ottawa van de Noord-Atlantische Raad heeft de Italiaanse premier Alcide de Gasperi aangedrongen op afschaf fing van het vredesverdrag tussen Italië, en de Grote Vier: Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De betrokken officier, die de boodschap bij zich droeg, was vergezeld van een journalist, die alle correspondenten in Moensan vertegenwoordigde. Generaal Ridgway heeft ver klaard te willen onderhandelen, wanneer de voorwaarden voor beide partijen daartoe bevredi gend zijn. De boodschap zou een antwoord zijn op de Noordelijke brief van 12 September j.L, waar in het voorstel tot een andere plaats van bespreking werd ver worpen. Beschuldigingen onderzocht Ridgway zeide, dat alle be schuldigingen van de noordelij ken waren onderzocht en voegde daaraan toe, dat de verbonden troepen bij geen der incidenten waren betrokken, behalve bij dat van 10 September, toen een vlieg tuig de neutrale zone beschoot. „Ik wil een rechtvaardige en eer volle wapenstilstand", aldus Ridg way. Aan het front In de tot nu toe rustige weste lijke frontsector zijn de commu nistische strijdkrachten actiever geworden. Geallieerde patrouil les, die verkenningsacties uit voerden in het gebied voor de westelijke flank van het achtste Amerikaanse leger, werden Zon dag hevig door mortieren en artillerie beschoten. De verbonden luchtmacht was, BIJ STRAFGEVANGENIS (Eigen bericht) In verband met geruchten over malversaties bij de Leeuwarder Strafgevangenis, gepleegd op de afdeling Arbeid, heeft men ons medegedeeld, dat de justitie een onderzoek heeft ingesteld en dat een deel van de administratie in beslag is genomen. Er zou het vermoeden bestaan, dat enige personeelsleden de ge vangenen, die op genoemde af deling werken en opdrachten uitvoeren voor overheidsinstan ties en particulieren, tot zodanige arbeidsprestaties werden opge voerd, waardoor het mogelijk werd tal van opdrachten buiten de administratie te houden. Er zijn geen arrestaties verricht. Engelse officieren in arrest LONDEN, 17 Sept. (AP). Het Britse ministerie van Oorlog heeft heden bekend gemaakt dat twee officieren van de dienst Voorraden en Materieel van het leger in arrest zijn gesteld. Waar van zij worden beschuldigd is niet békend gemaakt. Mevr. Mc-Clean terug in Engeland NICE, 17 Sept. (AP). Mevr. Mac-Clean, de echtgenote van de vermiste diplomaat van die naam, is vanmorgen met haar drie kin deren na een maand vacantie aan de Rivièra, per vliegtuig naar Londen teruggekeerd. LONDEN, 17 Sept. (Reuter). Maandag dreigden een bliksem- staking van 3700 Britse haven arbeiders en een langzaam-aan- campagne van 4500 leden van het sleepbootpersoneel het werk in de havens van Londen en Bristol te verlammen. Tegen de middag waren reeds 33 schepen opgehouden. De sleepbootbemanningen in Londen hebben medegedeeld, dat zij precies volgens de regel zul len werken, totdat hun een we kelijkse loonsverhoging van één pond zal zijn toegekend. Dit be tekent, dat zij zich letterlijk aan de officiële tijdschema's zullen houden en geen overwerk ver richten. Reuter meldt uit Londen, dat een communistisch gerechtshof in Boekarest een aantal geeste lijken heeft veroordeeld, die zich zouden schuldig gemaakt hebben aan verraad en spionnage. O.m. bevond zich onder de be klaagden de 81-jarige bisschop Mgr. Pacha, die zware dwang arbeid moet verrichten. Tegen vier van de beschuldigden is de doodstraf geëist. De vroegere internuntius in Boekarest verklaarde, dat dit monsterproces een „weefsel is van leugens en bedrog". VERSLAG STAATSMIJNEN 1950 Uit het verslag van de Staats mijnen over 1950 blijkt, dat de kolenproductie is toegenomen met bijna 5 pet. tot 7.7 millioen ton. De cokesfabricage bereikte een hoogte van circa 2.2 millioen ton, waarvan bijna 1 millioen ton, derhalve 45 pet. werd bestemd voor export. De vervaardiging van stikstofmeststoffen nam toe met 50 pet. vergeleken bij 1949. De centrales wekten 1 milliard kwh op, nagenoeg het dubbele van de productie in de vooroor logse jaren. Het financieel verslag toonde een gunstig beeld over 1950. Voor dividenduitkering aan de Staat werd 7.5 millioen bestemd. De schuld in rekening-courant met de Staat nam met f 20 millioen af en komt thans op de balans voor tot een bedrag van f 52 millioen. OVERSTROMINGEN IN PERZIË TEHERAN, 15 Sept. (AP). De dagbladen te Teheran bericht ten vandaag dat 100 mensen om het leven zijn gekomen en 1000 gebouwen verwoest zijn door overstromingen in Resht, de hoofdstad van de Kaspische provincie Guilan. Drie jaar lang heeft de Rotterdammer D. in de overtuiging ge leefd, dat hij met een schelvisje van f 50.000.bezig was een kabeljauw van enkele tonnen te vangen. Tijdens deze dagen is hij tot een andere conclusie gekomen toen bleek, dat de dochter van een zakenrelatie hem had opgelicht. Deze zakenrelatie, de heer S., overleed in 1946. Hij liet zijn vrouw en dochter met een kleine erfenis achter. Tp klein om er lang van te bestaan, zodat de dochter begon te zinnen op een middel om er wat bij te ver dienen. Zij kwam op een „prach tig idee". Als haar vader nu eens partijen had verkocht, die nog niet voldaan waren. Als hij, die veel importeerde, nu eens ladin gen in diverse vemen had staan. Dan was zij dus gefortuneerd, want dan kon zij met betrekkelijk geringe kosten die partijen vrij maken. Die kosten bestonden dan uit invoerrechten enz. Zij ging met deze mededeling, dat er nog grote partijen waren, naar de zakenman D. en wist van hem geld los te krijgen, om de onkosten te betalen. Telkens opnieuw ontdekte de dochter nieuwe partijen. D. wist niet, dat de dochter met de Duitser S., die met een verblijfsvergunning in Schiedam een z.g. handelsonderneming dreef, zijn dure geld opmaakten in luxe. D. leende overal geld in de veronderstelling zijn zorgen beloond te zien. JVa de officiële opening van het Wereldcongres voor Tabak in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, maakt minister Albregts een rondgang langs de stands. Hier bezoekt de minister een achttiende eeuwse tabakswinkel, waar hem een snuifje wordt aangeboden. De bom barst Tijdens een huiselijke twist lussen de dochter en de Duitser barstte de bom. De Duitser zocht nachtverblijf op het politiebureau waar men zijn verleden eens na ging. Men kwam tot de ontdek king, dat hij zeer hoge uitgaven had gedaan. Voor D. stortte toen boven zijn hoofd het dak van verwachtingen in. In arrest S. was inmiddels op 't politie bureau uitgerust. Hij vertrouwde de zaak niet en begaf zich op weg naar België in gezelschap van de dochter. De vrede was getekend, maar op het perron van Breda werden zij ingerekend. ARBEIDSCONFLICT IN VELSEN De burgemeester van Velsen, ■nr Kwint heeft zich bereid ver klaard, te bemiddelen in een conclict tussen breedbandstakers bij de firma N.V. Boele en van Eesteren en de directie. De wens van de stakers is binnen de poor ten van de hoogoven-nieuwbouw te werk te worden gesteld, des noods bij een van de vele andere aannemers die daar aan het werk zijn- H

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1