Koningin doet een ernstig beroep op Nationale eenheid Uitvoerige Troonrede in de Staten-Generool Gemeenschappelijke defensie - inspanning moet een nieuwe wereldramp voorkomen BANDEN ;n partij ad HSV 'kf-herirfof-en Beroep op eensgezindheid Blijvende samenwerking met Indonesië- Eenzijdige „be vrijding" van internationale handel doet ons schade - En toch: meer productie en meer uitvoer! - Industrie-inves teringen blijven noodzakelijk -Maatregelen ten behoeve van de middenstand - Begroting sluitals buitenland helpt - Houdt geestelijke waarden levend! - Bouwplan 1952: veertigduizend nieuwe woningen - Vertrouwen in de toekomst Dif-jaar al 45 nieuwe kerkgebieden DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 RIJWIEL MOTOR «VERWACHTING eld door het KNMI te geldig van Dinsdag- t Woensdagavond. VRIJ KOUD le Waddenkust aanvan- rde. overieens krachti- natiee Noordwestelijke isselend bewolkt met ral buien. Weinie ver in temneratuur. L.T.J.-nieuws M. Men verzocht ons an het volgende: l- en tuinbouwjongeren aar en Omstreken wor- attent gemaakt, dat as. 19 September de ge enkomst wordt gehou- op komt spreken de Z. 'ater Dom. Gerritsen uit Tevens zijn er op deze irten verkrijgbaar voor lavond. rechter zeer terecht 'n toekende. Deze werd Apeldoorn in een doel- :zet. (4—0). Met HSV r het offensief kwam ARKT ALKMAAR i 700900; 117 koeien eerste kwaliteit 2.60 overige soorten 2.20 graskalveren; 29 nuch- ;ren 4085: 14 vette '0130 ;129 varkens, spekvarkens 2,12 g; lichte varkens 2.06 kg; zeugen 1,962.06. rschil viel er ver- ij verleden week. bij niet waar te nemen, t voor deze dieren loende animo, omdat weinig omzet in var- is. De handel is goed aet voor de allerbeste en lagere noteringen, •ingere verbruik van es werkt remmend op in de levende die- aag viel dit duidelijk de kleine aanvoer is vlug verhandeld. Zwa- s wil men nog wel deze waren dan ook 'ooral bil de aanvang Het verhandelen van ;schiedt hier met kor st levende gewicht. OTIZEN .18 'Sept.. lardanpelen; witte «i- !010.80: grove 8.70: i. 8,7010.10: bintjes 8,809,10; koopmans 10; 3900 kg slabonen )0 kg gele kool 11,10: rode kool 5.408,30; witte kool 3.504,40. tEND. 17 Sept. :n, bl. eigenh. 7.60 iders 911; koopmans -10.60: slabonen zon- 62; stoksnijbonen 38 snijbonen 2046 kom- 819; tomaten A 26 nkool 834: rode kool ene kool 817; spi- 28: sla 211; andij- rode bieten 611: n 1522: bospeen lfi 1214,30: perziken kenthalers 6095: ali- liker 961; reine vic- -62: Washington II 12 n ceswick 415: gra- 1 417: jacnues lebel mes grieve 1242; lin 824: transparan- sels 624: zigeunerin ste winterkroon 10 d'amanlis 10—37; •un 828; beurré mé- 7; bonne louise d'a. 244; clapp's f-.vori- ferliton 1632; her- 13—28: kamperveen gneur d'esperen 16 he de vienne 1859: chess 1327 MtSE EXPORTVEI- Sept. Aardappelen ionen 3255: snijbo- 2025; pronk 3043: rs 8—24; tomaten A aken 1218: stokbo- ïen 4272; bloemkool I 20—26; II 12—18: 310; groene kool 9 nazie 314: postelein ijvie 59,50: bieten térpeen 4—7,50: was- 6; uien 1122; prei 'pgroenten 24: pe- -4: meloen 1956; 22: clapp's 3252; 72; alicante 6286; er 59—100. bestellingen git. bij U thuis. DE LAATSTE JAREN heeft de betrekkelijke waarde van een staatsstuk als de Troonrede is, meermalen een punt van bespre king uitgemaakt. Het heeft op dit ogeniblik weinig zin, veel te spreker» over de wijzigingen, welke het karakter van de Troonrede zonder twijfel heeft ondergaan. Grote hervormingen zouden deze keer zeker, niet worden aangekondigd. Een rege ring, van wie men nog al eens wil beweren, dat zii overver moeid is, heeft geen grote plan nen in haar mars, ails ze Ihet laatste jaar van de politieke Olympiade ingaat.... Het is voor ons dan ook niet het voornaamste, dat deze Troon rede meer dan ooit zich doet kennen als een spiegelbeeld van de vraagstukken-en-hun-achter- gronden. welke zidh als moeilijk, ja. schier onoplosbaar aan ons volk doen kennen. Veel voorna mer vinden wij het, dat, uitvoe riger en overtuigender dan an ders, in het slot van dit staats stuk een beroep gedaan wordt op de „eensgezindheid van de natie". Dat beroep, men zal het niet kunnen ontkennen, vloeit als het ware natuurlijk voort uit de opsomming van de vele moei lijkheden, waarmee volk en re gering worsteier». De Staten-Generaal wachten een ruime taak, en moeilijke be slissingen. Laat dit vooral tot ons volk doordringen: „Velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsomstandigheden niet alle kunnen worden behartigd, op de wijze die ons (de regering) lief zou zijn." Er wordt van ons volk veel gevraagd, aan persoon lijke en financiële lasten en aan bereidheid tot nieuwe krachts inspanning. Daarom moet dit Koninkliike woord ons voortdu rend voor de geest staan, et» in gulden letters verdient het op gehangen te worden in de huis kamers, de fabrieken en kanto ren: „Ik doe een dringend beroep op de eensge zindheid der natie" Als dit beroep wordt ingewil ligd, mogen wii, ondanks alle sombere vooruitzichten, de toe komst met vertrouwen te gemoet zien. Maar dan moet ook de democratie zich in ons land krachtig, besluitvaardig en recht vaardig tonen, ons volk mede werken, ieder naar vermogen, aan het versterken van de krach ter» op alle gebied. Moge dit be roep in de Troonrede niet vruch teloos zijn! Het doet er dan verder eigen lijk niet zoveel meer toe, dat de Troonrede een aantal meer of minder gezellige beschouwingen wijdt aan diverse vraagstukken, waarbij over het geheel geno men heel wat minder nieuws wordt verteld, dan men eigenlijk uit een stuk als dit zou verwach ten. Dat de gemeensdhappeliike defensie-inspanningen, in het kader van de Ver. Naties, van het Noord-Atlantisch Pact en van de West-Europese samen werking, het uitbreken van een nieuwe wereldramp zullen voor komen is ons aller hoop. Dat vol doende paraatheid daartoe tijdig kan worden bereikt, zou men wellicht met iets meer stelligheid hebben willen vernemen in het aangezicht van de enorme finan ciële offers, welke van ons wor den gevraagd. De regering deelt vanzelfspre kend, de klaarblijkelijke wens van het naar herziening der aan gegane overeenkomsten streven de Indonesië, om de samen werking tussen daar en hier te bestendigen. Wij hopen, met de regering, op een bevredigende oplossing. En Nieuw-Guinea? De regering zegt, op een andere plaats, dat zij haar verantwoor delijkheid voor het nakomen ha- rer verplichtingen zal dragen- Zeer te pas huldigt de regering de werkers in Indonesië, die on danks alles op hun post bliiven. Haar verdriet over de eenzii- dige ontwikkeling van de vrij making (liberalisatie) van de internationale handel steekt de regering niet onder stoelen of banken. In deze omstandigheden kunnen wij niet tot de verlangde 75% vrijmaking overgaan. Het zou interessant zijn, te vernemen waar de regering haar vertrou wen op baseert, dat „ons land binnen afzienbare tijd op verste vigde basis ziin bijdrage aan de vrijmaking van de Europese handel zou kunnen leveren". Te meer. daar, natuurlijk, tegenover de negatieve middelen van con sumptie- en investeringsbeper king. het afdoende positieve middel van productieverhoging en méér export, pas zijn werke lijke waarde krijgt, indien onze, eenzij dig-lilberaliserende, vrien den in Europa, ons niet meer zo veel moeilijkheden in de weg legger». Vandaar dan ook waar schijnlijk, dat de Troonrede spreekt van het bereiken van een meer-stalbiele situatie ten aan zien van het levenspeil der be volking „op langere termijn" Bijna verrassend-duidelijk, zou men willen zeggen, spreekt de regering over de noodzaak ter- wille van de werkgelegenheid, om industriële investeringen te handhaven! De paragraaf over de prijzen maakt duidelijk, dat geen verder gaande prijsbeheersing is te verwachten. De middenstand krijgt overigens een ruime plaats in dit staatsstuk. Zijn moeilijk heden worden breder dan anders aangeduid en met name de veel besproken, en stellig diepingrij pende „liquiditeitsmoeilijkheden" van de middenstand zal de rege ring, in overleg met het bedrijfs leven, trachten op te lossen. Over de P.B.O. lezen wij ver heugenis inzake de ontworpen plannen. Wij hopen, dat de volgorde van de opsomming: be- drijfs- en productschappen eerst de bedrijfschappen dus en dan de productschappen niet zonder zin is en dat de aanspo ring, om de P.B.O.-gedachte snel ler te verwezenlijken, niet zal worden misverstaan! Het zal misschien enige verba zing wekken, te lezen dat de be groting voor 1952 sluit en dat niet alleen, maar dat er zelfs ge wone inkomsten kunnen worden aangewend, om schuld extra af te lossen. Wii ziin wel benieuwd', Vervolg in 7e kolom In de verenigde zitting van de Staten- Generaal heeft H. M. de Koningin de volgende Troonrede uitgesproken. Gemeenschappelijke defensie-inspanning voorkomt nieuwe wereldramp Leden der Staten-Generaal, Wèer ligt een jaar achter ons van scherpe tegen stellingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe internationale samenwerking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijd krachten der Verenigde Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan wor den voortgezet. Met trots denk Ik aan onze lands- zonen, die deelnemen aan de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse deta chement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heeft zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige dank baarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantisch Verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeenschappelijk defensiestelsel, geven goede hoop, dat voldoende paraatheid, die kam bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel gebied de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot oprichting van een Europese gemeen schap voor kolen en staal. Aan de spoedige behan deling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de regering grote waarde. Het 'beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het tot stand komen van het vredes verdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volke ren te doen medewerken. Samenwerking met Indonesië blijve De regering van de Republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkom sten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwerking met Nederland niet wenst te ver breken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande op betere wijze kunnen worden gediend. Hoewel de regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog zo kort gele den zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede sa menwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de vol harding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moeilijke omstan digheden wordt verricht. Eenzijdige handelsvrijheid, medewerking aan productieverhoging De ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de libe ralisatie van de handel. Aanvankelijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge invoerrechten elders en van het inkoopbeleid in landen, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kon ons land voorlopig niet over gaan tot verhoging van het liberalisatiepercentage in de Europese betalingsunie van 60 tot 75 pet. Ook in Beneluxverband moesten enige maatregelen van tijdelijke aard worden overeengekomen. Tijdens de jongste ministersconferentie is gestreefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag wor den, dat ons land binnen afzienbare tijd op ver stevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de beta lingsbalans waren voorts, zoals in de regeringsver klaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maat regelen nodig tot beperking van consumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf negatieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend geboden. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen op een bevredigend peil gehandhaafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad. De terwille van uitvoer en werkgelegenheid noodzakelijke investeringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele be drijfstakken, waar de afzet tijdelijk was toegeno men, is enige teruggang merkbaar. De regering ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verla ging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele tekorten aan werkgele* genheid bestaan zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voorstellen worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ontwik kelingsplan voor Z.O. Drenthe. Maatregelen tegen liquiditeitsmoeilijkheden De algemene prijsontwikkeling is de laatste maanden van dien aard, dat, zolang de huidige omstandigheden voortduren, geen grond bestaat voor verdergaand ingrijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnen landse prijsniveau onverzwakt worden gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds April een zekere stabilisatie is ingetreden, komt aan de rust in het bedrijfsleven ten goede. De middenstand heeft echter gedurende de afge lopen maanden een moeilijke tijd doorgemaakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bijzonder door stagnatie van de afzet bij sterk ge stegen inkoopsprijzen, ernstige liquiditeitsmoeilijk heden worden ondervonden. Het grillige prijsver loop, dat in het bijzonder voor duurzame consump tiegoederen gedurende de afgelopen maanden viel waar te nemen, heeft het risico in het bedrijfsleven in het algemeen en in 3e detailhandel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na, welke maatregelen, gegeven de algemene finan- cieel-economische politiek, kunnen worden genomen teneinde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de mid denstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe vestigingswet, waarin rekening is gehouden met de bezwaren, die in en buiten de middenstandskringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten- Generaal worden aangeboden. Het verheugt de regering, dat in bepaalde sec toren van het bedrijfsleven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiekrechtelijke organen en dat de sociaal-economische raad deze voorbereiding krachtig sceunt. Het zal voor organische verhoudin gen in de Nederlandse volkshuishouding van grote betekenis zijn als in de naaste toekomst bedrijf- en productschappen tot ontwikkeling komen, ook in die delen van het bedrijfsleven waar de voorbe reidende werkzaamheden thans nog niet zijn aan gevangen. Sluitende begroting, mits buitenlandse hulp voor defensie Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaaldienst door middelen van de gewonen dienst voorziet, moet onder de huidige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien. Militaire werken zijn niet rendabel. De staatsschuld is reeds abnor maal hoog. Bovendien is het wenselijk de krappe kapitaalmarkt zoveel mogelijk voor dringende be hoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven te reserveren. Geschiedde zulks niet, dan zou niet alleen de finan ciering van primaire belangen als de bouw van woningen en.scholen en industrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire evenwicht worden bemoeilijkt. De bij drage, die van ons land in het kader van de militaire inspanning van de Westerse wereld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder nor male omstandigheden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot echter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat dat in het bijzonder met het oog op de betalingsbalans de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder buitenlandse finan ciële hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. Geestelijke waarden Waar grote krachtsinspanning wordt gevraagd voor de verdediging van onze beschaving zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten wor den gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar ver trouwen in de toekomst niet mag verliezen. Ver nieuwing van ons onderwijsstelsel dient met be kwame spoed te worden bevorderd. De voorzienin gen, die in een algemene nota hierover zijn ge schetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wettelijke regelingen worden belichaamd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voorheen de algemene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht wor den geschonken, ook om de internationale positie van ons land te versterken. Bevordering van hetgeen kan strekken tot be scherming van het hoge goefl der rechtshandhaving heeft de bijzondere aandacht der regering. Op sociaal terrein is het nauwe contact tussen de over heid en de organisaties van werkgevers en arbei ders, dat sinds de bevrijding zo goede vruchten heeft gedragen, ook dit jaar van betekenis geweest De sociaal-economische raad heeft op verzoek van de regering advies uitgebracht over de econo mische gevolgen van de invoering der werkloos- neidswet. Dit advies is thans in overweging. De organisatie van de uitvoering dezer wet zal worden vergemakkelijkt indien het ontwerp reorganisatie wet sociale verzekering, dat bij de Staten-Generaal aanhangig is, spoedig tot stand zal kunnen komen. In verband met de snelle bevolkingsgroei is naast de industrialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Zij vertoont reeds een sterke stijgende lijn. Met het oog daarop dient de organisatie van de emigratie te worden verbeterd, mede door rege ling van de samenwerking tussen het rijk en daartoe geëigende maatschappelijke organisaties. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. Veertigduizend woningen voor 1952 Het streven van de regering is er op gericht de noodwet ouderdomsvoorziening te vervangen door een wettelijke verzekering. De regering hoopt eerlang een voorontwerp dienaangaande om advies naar de sociaal-economiséhe raad te zenden. Een voorontwerp ziekenfondswet is reeds bij die raad aanhangig gemaakt. Ook overigens heeft de zorg voor de volksgezondheid bijzondere aandacht. In het algemeen blijft deze zich gunstig ontwik kelen. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het Verkeer en de Waterstaat dwingen de tijds omstandigheden tot verdere beperking van investe ringen, die nog uitstel gedogen. Naast de uitge- i breide normale arbeid op deze gebieden vinden echter ook belangrijke nieuwe werken, als b.v. de drooglegging van de Oosterpolder, voortgang. Ook de omvang der bouwbedrijvigheid onder vindt de terugslag van de noodzaak om investerin gen te beperken. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn indien binnen het kader der financieringsmogelijk heden het aantal kan worden opgevoerd. Dit onder streept de noodzakelijkheid om te blijven streven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot mogelijk aantal woningen als duplex- woningen in te richten teneinde met de beperkte middelen, die ter beschikking staan, een hoger nuttig effect te bereiken. Regeling met de West Aangaande de voorbereiding van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het koninkrijk heeft de Nederlandse regering con tact opgenomen met de landsregeringen van Suri name en de Nederlandse Antillen. Voor dit overleg zal een conferentie worden bijeengeroepen zo spoe dig als een deugdelijke voorbereiding dit toelaat. In de Nederlandse Antillen is de interimregeling in werking getreden, alsook de eilandenregeling, waardoor de eilandgebieden zelfstandigheid ver krijgen ten aanzien van de verzorging van eigen locale aangelegenheden. Aan de opstelling van een ontwikkelingsplan voor Suriname wordt met voort varendheid gewerkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot inpoldering van een gedeelte van het kustgebied van het district Nickerie zo mede met de uitvoering van de projecten van het welvaartsfonds goede vorderingen worden ge maakt. Uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële ver heffing en de politieke ontwikkeling der beyolking. Beroep op eensgezindheid Ook dit jaar wacht u een uitgebreide taak. Naast de reeds aanhangige en in uitzicht gestelde wets ontwerpen, de veeleisende begrotingsarbeid en de internationale vraagstukken, waarmede de Staten- Generaal meer dan vroeger in aanraking komen, zal een herziening van de grondwet, zij het van beperkte strekking, uw aandacht vragen. Gij zult bij uw werk staan voor menig moeilijke beslis sing, omdat velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsomstandigheden niet alle kunnen wor den behartigd op de wijze, die ons lief zou zijn. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel aan persoonlijke en financiële lasten, veel tevens aan bereidheid tot nieuwe krachtinspanning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eens gezindheid der natie. Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegenwoordigende lichamen krachtig, besluit vaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het bescher men van de vrede en het handhaven van de vrij heid, aan het versterken van onze geestelijke krach ten en aan de versteviging van onze economie en de verbetering van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal voor geopend. Vervolg van le kolom straks te horen, hoe de millioe- nennota ons dat nader zal voor rekenen Maar, buitenlandse hulp blijft noodzakelijk, anders komen wij er niet. Ten aanzier» van de financiële offers, in vele gevallen aderlatingen, heb ben wii onze plicht meer dan ge daan! Het is voorts verheugend te lezen, dat de regering brede aan dacht vraagt voor de verdedi ging ook van de geestelijke waar den van ons volk, jeugd en on derwijs zullen nieuwe wegen moeten inslaan en mede het ver trouwen in de toekomst moeten behouden. Er worden verder een aantal, op zich zelf belangrijke lopende zaker», in het bijzonder op sociaal gebied, aangeduid en wij zullen gaarne uit de begrotingshoofd stukken nader horen, hoe de re gering zich, in de omstandig heden zoals zij zich op dit ogen blik voordóen, voorstelt, tot de bouw van de in het program op genomen veertigduizend wonin gen te komen. Met dit aantal zouden wij al dankbaar, hoewel niet voldaan, zijn Meer dan ooit is in de Troon rede van pas de bede, dat God het volk èn zijn politieke verte genwoordigers. met Zijn onmis bare zegen zal bijstaan! (Advertentie) IN DE MISSIE ROME (KNP). Niet minder dan 55 nieuwe kerkelijke be stuursgebieden werden in de loop van de eerste zes maanden van het jaar 1951 bij decreet van de H. Congregatie van de Voortplan ting des Geloofs in de missiege bieden gesticht. In hetzelfde tijds verloop werden door dezelfde Congregatie van de Romeinse Cu rie, die de belangen van de mis sie behartigt 31 bisschoppen en 31 prelaten benoemd. Van de 55 nieuwe kerkelijke bestuursgebieden zijn er 31 nieuwe bisdommen, alsmede 9 Apostoli sche Vicariaten en 5 nieuwe Apos tolische Prefecturen. In de meeste gevallen werden reeds bestaande Apostolische Vicariaten of Apos tolische Prefecturen tot bisdom verheven. Dit geldt voor 4 aarts bisdommen, 20 bisdommen en een abdij nullius in Afrika, 3 bisdom men in China en een in Japan. Slechts 2 bisdommen in India werden opgericht zonder voor dien een zelfstandig kerkelijk ge bied te zijn geweest. Van de 9 nieuwe Apostolische Vicariaten werden er 3, waarvan 2 in Indonesië en 1 in Zuid-Ame- rika, gesticht zonder voordien zelfstandig kerkelijk gebied te ziin geweest. Zes Apostolische Prefecturen werden tot Aposto lisch Vicariaat verheven, waar door de bestuurder van dat ge bied met de bisschoppelijke waar digheid wordt bekleed. Van deze zes is er 1 op de Philippijnen, 1 in Indonesië en 4 in Afrika. Uit deze cijfers blijkt wel de grote belangstelling van de kerk voor Indonesië en de grote voor uitgang,- die de missie in Afrika maakt, waar in vele streken reeds de kerkelijke hiërarchie werd gevestigd. Behalve de 25 Apostolische Vi carissen in Afrika, die door de vestiging van de hiërarchie de rang van bisschop kregen, be noemde de H. Congregatie van de Voortplanting des Geloofs nog 6 aartsbisschoppen en bisschoppen, waarvan 4 in India, 1 in China en 1 in Japan. Verder werden nog 18 Apostolische Vicarissen benoemd, waarvan 10 in Afrika,. 4 in Indo nesië, 2 in Siam, 1 op de Philip pijnen en 1 in Oceanie, 9 Aposto lische Prefecten, 4 in Afrika, 2 in Zuid-Amerika 1 op Formosa en in China en Oceanie, 3 Apostolische Administratoren, in China, Au stralië en Zuid-Amerika, en een kerkelijk missieoverste in Zuid- Amerika. Onder de nieuwe be noemde ki*kelijke hoogwaardig heidsbekleders zijn 5 inheemsen, te weten: 3 Indiërs, 1 Chinees, 1 Japanner en I Indonesiër. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3