Moeilijkheden voor hoogleraren en voor studenten De Pachterswoningen in de Wieringermeer Onder veel RECORDCIJFERS VOOR HOOGOVENS-BEDRIJF BANDJIR OVER JAVA Het recht van Katholiek Hoger Onderwijs Adres aan Tweede Kamer RADIO DE BEURS Eén Ambonees gezin kost de regering f 7000.— per jaar Rectoraatsoverdracht R.KUniversiteit Aan vakarbeiders grote behoefte Interview met regeringscommissaris voor de Ambonese woonoorden door Leo Broeksmit PROEFN OP PAGINA 4 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 De aftredende rector magnificus der R.K. Universiteit, proL mr. F. I. F. M. Duynstee, sprak Maandagmiddag ter gelegenheid van de overdracht van het rectoraat de gebruikelijke rede uit over het afgelopen jaar 1950'51. De bloei van de Universiteit stond dit jaar in het teken van de voorbereidingen van de medi sche faculteit, die intussen haar colleges begon. Het aantal studenten steeg in het afgelopen jaar van 1108 tot 1278, van wie 1172 volledig in geschrevenen. Er waren in dat jaar 12 promoties. De universi teitsbibliotheek bleef gestaag groeien tot 15.000 delen. Het feit dat vooral door het ontbreken van een medische fa culteit rr\fer dan de helft der ge organiseerde katholieke studen ten aan openbare universiteiten is ingeschreven, kan niet weg nemen, dat de primaire taak van de katholieke milddadigheid ligt in de instandhouding van de Katholieke Universiteit in haar geheel, aldus spr. Taakverdeling Het vraagstuk der taakverde ling plaatst de R.K. Universiteit voor grote principiële moeilijk heden. De opzet ener katholieke universiteit Iaat niet toe, dat in principe bepaalde wetenschappen, hoe ook genoemd en hoever ook verwijderd van vragen van ge loof en zeden, buiten de huidige WINKELSLUITINGSWET: De bedrijfsgroep Detailhandel heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, n.a.v. het nader gewijzigd ont- werp-Winkclsluitingswet. De adressanten betreuren het, dat op verschillende punten be langrijk is afgeweken van het aanvankelijk ontwerp. Bezwaren zijn aangetekend tegen een sluiting van 6 uur in de steden. Grote magazijnen in de centra en wijken waar kan toren en fabrieken zijn gelegen worden op deze wijze bevoor deeld. De bevolking zal immers gedwongen zi.in in de middag pauze te kopen en niet in de woonwijken. Nu bestaat de kans dat een verordening, die dit zou veranderen, verstoken blijft van de koninklijke goedkeuring. De Donderdagavond aan te wijzen als „koopavond" acht de bedrijfsgroep „waardeloos", om dat gezinnen, die weeklonen moe ten besteden, dit nog niet op Donderdag hebben ontvangen. PROGRAMMA WOENSDAG 19 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Graniofoon- muziek; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoortmu- ziek: (9.309.35 Waterstanden); 10.00 Boekbespreking; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gramofoonmu ziek; 10.35 Voor de vrouw: 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Amuse mentsmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Politiekapel; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; Jean Valtin; 14.15 Strijksextet: 15.00 Kinder koor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16.05 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Re- geringsuitzending: Drs. L. Coo- mans de Ruiter: „Natuuronder zoek in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Amusementsmuziek: 19.00 „Het kan ook anders", causerie; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 „Op de korrel" causerie; 20.15 Promenade orkest en so list; 20.45 „Dokter Holl". hoor spel: 22.05 Gramofoonmuziek; 22.15 Joods programma: 22.45 „Slaap", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20 Orgelspel; 23.4024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramo foonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.50 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbóuwmedede- lingen; 12.33 Instrumentaal sep tet; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.15 Vaudeville salonorkest; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Concert gebouworkest; 16.00 Gramofoon muziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.20 Gramofoonmuziek; 17.30 Strijkkwartet; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Amusementsmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „De oude S.S.R. in een nieuwe tiid" causerie; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Omroepor kest; 21.00 .Vijftien jaren predi kant bij een Nederlandse kolo nie in Brazilië", causerie; 21.20 Metropole Orkest en solisten; 21.50 Harpensemble; 22.10 Klein orkest, vocaal ensemble en orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Instrumentaal septet; 23.3524.00 Gramofoon muziek. cn toekomstige taak van de R.K. Universiteit worden gesteld. Voor de openbare universitei ten ligt dit probleem anders we gens ontbreken van het wereld beschouwend fundament. In ver band met het rapport van de commissie-van der Pot, voor de hoger onderwijswetgeving, merk te spr. nog op, dat niet de wet op het hoger onderwijs de legi timatie vormt van de Katholieke Universiteit. Immers haar geeste lijke grondslag schuilt in het rooms-katholieke geloof. Het recht om hoger onderwijs te geven op rooms-katholieke grondslag vindt zijn grondslag in de onaantastbare rechten van Kerk cn ouders en kan derhalve niet ontleend worden aan eniger lei staatswet, aldus spr. ENGELSE ZEEKAPITEIN VERGISTE ZICH Gisterochtend om zeven uur klonk plotseling het geloei van een scheepshoorn op zee voor de Scheveningse haven. De Oxfield,- een Engels schip van 10.000 ton, vroeg om een loodsDe kapi tein verkeerde namelijk in de veronderstelling, dat hij ter hoogte van de Nieuwe Waterweg was. Schielijk voer de redding boot van de N.Z.H.R.M. uit. Een matroos van deze boot klom aan boord van de Oxfield en maakte de kapitein duidelijk, dat hij enige mijlen zuidelijker moest zijn. Als hii Scheveningen wilde binnenlopen zou zijn schip on getwijfeld tussen de havenhoof den klem gaan zitten. De materiële levensbasis van de meeste hoogleraren heeft steeds zorgwekkender vormen aangenomen. De salarisverhogin gen hebben in geen enkel opzicht gelijke tred gehouden met de stijging der kosten. De progres sieve belasting ontneemt aan de verhoging bovendien nog veel van haar betekenis. Er is geen enkele hoogleraar meer, die zijn vakbibliotheek op redelijk peil kan houden. De toekomstmogelijkheden, spe ciaal voor de studenten in de rechtsgeleerdheid gn in de poli tieke en sociale wetenschappen, zijn duister. De rector-magnifi- cus meende verplicht te zijn een. ernstige waarschuwing uit te spreken tegen de te grote toe loop naar deze beide studierich tingen. Reeds thans lopen vele afgestudeerden lange tijd werk loos. AMSTERDAM, 17 Sept. De effectenbeurs zette de nieuwe week uitermate kalm in. Er was zeer weinig te doen en aangezien er geen berichten van betekenis waren bleef het gehele markt- verloop onbelangwekkend. Er viel ook niet de minste lust te constateren om iets te onderne men. Internationale fondsen la gen iets beter, zoals Kon. Olie, die tot 290 opliep. Unilever rea geerde na 23914 tot 238'/i, Phi lips lag goed prijshoudend. Scheepvaartaandelen handhaaf den zich op het peil van Vrijdag, maar de belangstelling was ver te zoeken. Een lichte uitzonde ring vormden de cultuurafdelin gen, waar lichte vraag te con stateren viel. Vooral tabakken trokken enige belangstelling. Certificaten Deli wisten 2 pet. te verbeteren. Ook Senebah lag iets beter. Aandelen Cultuurbank trokken een fractie aan. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming voor de Conversie lening iets beter. Deze noteerde 84. Investeringscertificaten kon den het peil van Vrijdag echter niet geheel halen. Inschrijvingen Grootboek kwamen weer boven de 85. De dollarleningen hadden een zeer kalme markt. DE NTEUWE BRUG TE DOESBURG Vier grote drijven de bokken, met een hefvermogen van ca. 800 ton, hebben Zaterdagmorgen de 90 meter lange nieuwe overspan ning van de brug te Doesburg op haar plaats gebracht. De foto geeft een over zicht van de werk zaamheden: de nieu we overspanning in de takels voordat zij op de pijlers en landhoofden werd neergelaten. Op de voorgrond de schip brug. Voor ons ligt het jaarverslag van de Kon. Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. over het boekjaar 19501951. Het zijn nuchtere cijfers en nuchtere beschouwingen, die we daarin lezen, maar ze getuigen van een stuk Nederlandse arbeid, waarop we met recht trots kunnen zijn. allerlei bijzondere artikelen be ter te voldoen terwijl men te vens vertind blik aan de markt kan brengen. Er is reeds een. grote order van Argentinië. De vraag naar gegoten buizen bleef ruim. De millioenste buis in de fabriek gemaakt, werd af geleverd aan Het gasbedrijf van Rotterdam. Kooksovengas werd alweer aan meer gebieden gele verd dan voorheen. De gasvoor- ziening aan gemeenten nam toe van 47 millioen m3 tot ruim 70 millioen m3. Ook het nevenproduct kunst meststoffen nam in productie toe, zodanig zelfs, dat de toe komst van deze fabriek met ver trouwen tegemoet wordt gezien. De productie van de fabrieken buiten IJmuiden. t.w. in Utrecht en Blerick werd verder opge voerd. De resultaten van het leer bedrijf Uithoorn waren zeer gunstig en we kunnen deze be schouwing besluiten met de ze kerheid, dat dit jaarverslag zo veel kracht en zoveel zelfver trouwen ademt, dat men er zeker van kan zijn, dat deze grote Ne derlandse industrie ook in het komende boekjaar een grote bij drage zal leveren in de strijd van ons volk tegen armoede en werkloosheid. In alle afdelingen werden re cordcijfers behaald, cijfers, die het gevolg ziin van verschillende verbeteringen en toevoegingen die de laatste jaren in de fabriek zijn aangebracht. Mede door de grotere omzet kon het winstcijfer oplopen. De walserij-Oost is geheel afge schreven en de vervangings reserve kon worden verhoogd met f4.800.000, Een dividend van 9% zal wor den voorgesteld, terwiil aan het personeel een uitkering is ge daan van 4% van het salaris, verdiend in het afgelopen boek jaar. De uitkering op de oprich tersaandelen zal bedragen f174.78 (v. j. f72.93). Behoefte aan vakarbeiders In het personeelsaantal kwa men geen belangrijke wijzigin gen voor. Een groot bezwaar is nog steeds, dat een groot aantal arbeiders buiten de directe om geving van het bedrijf woont, en dp woningnood staat niet toe. dat daar in de naaste toekomst verandering in zal komen. Een punt. van voortdurende zorg bleef de voorziening in de behoefte van geschoold perso neel. Er zijn stappen genomen om in samenwerking met andere in dustrieën uit de omgeving de op leiding van zulk personeel ter hand te neimen. Het plan van Minister Schuh- man tot samenwerking van de West-Europcse kolen-, ijzer- en staalindustrie vormde eeni gun stige factor in de ontwikkeling van de hoogovens. Het volkomen openstellen van een grotere markt voor kolen alsmede het tot stand komen van de open markt voor de producten van de hoogovens over de zes deelne mende landen heeft eveneens veel goeds gebracht. Dat Korea het sein zou jiin voor een storm achtige stijging in de vraag naar de hoogovens-producten, terwiil ook in het buitenland de prijzen snel omhoog gingen. Dit heeft natuurlijk een gun- stigp invloed gehad op het winst cijfer dat dit jaar te voorschijn kwam. Uitgebreid bouwprogramma Een uitgebreid bouwprogram ma werd verwezenlijkt. De ca paciteit van de staalfabriek werd vergroot, in de blokwalserii werd ook aangevangen met een groot bouwwerk. Een nieuwe investe ring in de fabriek van ruim f15.900.000,— was er het gevolg van. Voor f1.000.090,aan wonin gen werden gebouwd en de ver wezenlijking van de plannen voor breedband werden voort gezet. MilMoenste buis afgeleverd De binnenlandse afzet van ruw ijzer nam toe, evenals die van dikke platen. Aan de enorme vraag naar dunne platen kon niet worden voldaan, hoewel een topproduc- tie werd bereikt. Als Breedband N.V. direct in productie komt, zal men in een gTote behoefte kunner» voorzien en zal het mo gelijk zijn aan de vraag naar PAKJES VOOR MILITAIREN IN KOREA Gedurende het tijdvak van 24 Sept. tot en met 6 Oct. a.s. kun nen weer luchtpostpakketten, mits deze niet aangetekend zijn, tot een maximum gewicht van 500 gr. worden verzonden aan de mi litairen, behorende tot het Ned. detachement Ver. Naties in Ko rea en wel tegen betaling van het normale internationale tarief (zonder luchtrecht). Deze moge lijkheid bestaat niet voor pakjes bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. „Van Galen". Een pachter uit de Wieringermeer schreef ons dal hij rich niet kon verenigen met onze zienswijze op de ontwikkeling van de wederopbouw van pachterswoningen, en insinueerde heel boud weg een afspraakje met een of andere instantie teneinde veel onrecht te verbloemen. Hij zou zijn lezers na 5 a 6 jaar zwab beren ver van huis heel wat anders voorzetten.... We hebben onze scribent op-verbonden zijn, valt niet te ont- gezocht, teneinde hem te bewe-kennen. Doch wij hebben geen gen ziin brief als ingezonden bedrijfseconomisch, doch een stuk te mogen publiceren en huisvestlingsartikel geschreven, daarop dan antwoord te geven, Niets meer, maar ook niets min- doch zulks mocht niet gelukken.der. Daar wij desondanks toch de Er ziin noodgevallen stelregel van hoor en wederhoor We weten drommels goed, dat in onze kolommen recht willener inderdaad gevallen zijn die laten wedervaren, zullen we ook nu nog vallen onder de naar best vermogen trachten, 't zonder „ingezonden" te doen. Al wie ons artikel van de 6de September nauwkeurig heeft ge lezen, zal erkennen, dat wij ner gens gezegd hebben, dat de we deropbouw in Wieringermeer rooskleurig is. Integendeel, na te hebben geconstateerd hoeveel er in de afgelopen 6 jaar is ge daan en dat is ontzaglijk veel, dat moet eenieder toege ven, en na te hebben uiteen gezet. hoeveel en wat er nog gedaan moest worden, trokken we de conclusie, dat de huidige stagnatie reden tot bezorgdheid, maar stellig niet tot verbitte ring gaf. En dat onze prognose overigens juist was. heeft men kunnen opmaken uit de publi catie van Vrijdag nopens de openbare aanbesteding van we derom 35 pachterswoningen. Dan geeft de geachte oppo nent wegen aan om „het juiste" gewaar te worden. Goede vriend, die wegen heb ben we reeds lang ingeslagen. Geheel alleen, en dus niet in gezelschap van welke ambtenaar ook, hebben we de Wieringer meer van Oost naar West en van Noord naar Zuid doorkruist en een bezoek gebracht aan be woners van schuren, noodwo ningen, kleinvee^tallen en ar beiderswoningen en naarstiglijk naar symptomen van verbitte ring gespeurd. Het resultaat van dit nauwgezette onderzoek ligt in het bewuste artikel ten voeten uit. En nu nog willen wij er geen woord van terug nemen. Mensen die 5 en 6 jaar ver van hun bedrijf zwabberen, hebben wij niet ontmoet. Wel pachters, die 6 a 800 meter van hun bedrijf gehuisvest waren in keurige arbeiderswoningen, maar dat is nog geen noodtoe stand op woninggebied. Dat er financiale gevolgen aan een der gelijke wijze van huisvesting (Advertentie) op to bnoppont term- zorgwekkend, en ook dat is, zij het wellicht niet zo uit voerig, reeds vermeld. Zo is er een weduwe die nog steeds van uit een noodverblijf enkele ki lometers van haar bedrijf af de zaak gaande moet houden. Een, die door buur en vriend uit de beroerdigheid gered moet wor den, omdat „Domeinen" aan d.it ontzaglijk moeilijke geval in 't geheel geen aandacht schonk, ja zelfs de nodige bedrijfsruim te niet creëerde. Dat zo een het als een trap tegen het zere been gevoelt, wanneer zij ziet, dat 'n nabijgelegen, juist herbouwd' bedrijf, na door brand te zijn vernield te zijn bjnnen het jaar al weer herbouwd wordt, dat is begrijpelijk. Maar voor dergelij ke inderdaad te wraken uitzon deringen gaat het niet aan, om maar klakkeloos te schrijven dat 243 paehtersgezinnen in tochtige lekkende en mensonwaardige kommer de winter tegemoet zien, geliik het blad deed, waar tegen ons artikel een antwoord was. Ook weten we dat b.v. het zeer grote gezin van Granneman a.d. Dolfijnweg al jarenlang in de Zweedse noodwoning veel te bekrompen gehuisvest is, zodat, om het ruw te zeggen, de kin deren welhaast staande tegen de wanden moeten slapen. En ook dat de belofte, dat de noodwo ning zou worden uitgebreid, doodgewoon maar niet is nage komen. Dat de ambtenaren, die, met voorbijgaan van de hevigste persoonlijke noden zuiver plan matig voor de vuist af opwer ken .deswege eens voor bet fo rum der opperste rechtspraak gedaagd zullen worden, is aan geen twijfel onderhevig. En dat men door b.v. de pach ters KI. .vd. Veen, Zijlmans cn anderen 4 woningen op het be drijf te geven (2 definitief en 2 nood) benevens 'n kap schuur en een schuur, vurige kolen stapelde op de hoofden van de slechtst bedeelden, is al even min aanvechtbaar. De parabel van de goede wijn gaardenier leertt ons echter, dat het hem die beheert vrij staat naar goeddunken meer te geven dan waarop men strikt genomen recht heeft. Het zou overigens goed zijn indien in Wieringermeer zij die beheren niet langer strikt con form dg ambtelijke lijnen het bouwen van pachterswoningen blijven projecteren, doch aller eerst eens het gelukkig niet overgote getal werkelijk hoogst urgente gevallen ter hand te gaan nemen. De wetten der menselijkheid leren nu eenmaal, dat het lenigen van nood voor gaat bij het verhogen van wel stand of comfort. Na vorengaande zal het ieder duidelijk zijn, dat wij het onze opponent allerminst euvel dui. woongelegenheden met zorg enden dat hij deze materie nog maals ter tafel heeft gevoerd, omdat daardoor de gelegen heid ontstond even dieper in te gaan op detailpunten. De strekking van ons eerste vertoog blijft nochtans ongewij zigd: over het geheel genomen zijn de woningtoestanden van de pachters in de Wieringer meer niet zo deplorabel, dat zij ten achter zouden staan hij waar ook in ons vaderland. Zij die nog enige tijd in een onod- verblijf vertoeven en wier gezinnen niet de omvang van het gemiddelde gezin overtref- fen zouden niet gaarne wil len ruilen met andere Nederlan ders, die ergens op een boven woning van enkele kamers-met medegebruik-van-keuken wonen. Wieringermeer was na 1945 't gebied in Nederland waar de verwoesting het grootst was. Het is nu na 6 jaren, echter geenszins meer het gebied waar de woningtoestanden het slechtst zijn. En al loopt alles wel 'ns niet zo als iedereen zou wen sen. al worden er soms fouten gemaakt en helaas ook grote fouten, dat neemt niet weg, dat er veel en goed werk is ver richt. Door de bevolking in de eerste plaats, maar ook door hen die beheren. Het is onrecht, te gen beter weten in het tegen deel te beweren. ONTSLAGEN OP ZAANDAMSE HOUTWERVEN Aan 39 arbeiders op drie Zaan- damse houtwerven is ontslag aan- fezegd, als gevolg van de in Fe- ruari afgekondigde bouwstop. De importeurs waren gedwongen de in November, December en Jan. gecontracteerde hoeveelheid hout af te nemen, toen de levering daarvan in Juni begon. Door de bouwstop staat de verkoop bijna stil. Alle werven liggen vol. An dere bedrijven overwegen voor een deel van hun arbeiders ont slagvergunning bij het Geweste lijk Arbeidsbureau aan te vragen. 's-GRAVENHAGE „Ik heb mijn functie van regeringscommis saris voor de Ambonese woonoorden uitsluitend aanvaard, omdat het lot van de Ambonezen mi) zeer ter harte gaat. Ik ben 37 jaar lang in dienst van het K.N.I.L. geweest, van 1939 tot 1941, was ik zelfs gewestelijk militair commandant van Ambon, zodat ik de Ambonezen heb leren kennen en waarderen. Ik heb mij ter beschikking van de regering gesteld, uit geen enkele andere overweging dan oprechte liefde voor deze oud- ILN.I.L'ers". Aldus verklaarde generaal- majoor P. Scholten in een onder houd met het A.N.P. „Mijn werkzaamheden liggen beslist niet op politiek terrein, ofschoon ik natuurlijk wel de verschillende politieke bezwaren van de Ambonezen aanhoor. In ieder kamp trof ik een enigszins uiteenlopende situatie aan. Dit is afhankelijk van de aanhang van bepaalde partijen en soms ook van het verschil van herkomst of van godsdienst. Ik zal in de naaste toekomst moeten trachten een meer uniforme regeling voor de interne aangelegenheden van de kampen te maken. Op politiek gebied heb ik ge- staieerd, dat vrijwel alle kampbewoners de actie voor een vrij Ambon ondersteunen. Wel is er splitsing tussen de aanhan gers van dr. Nikijuluw en dege nen. die de z.g. Crams (commis sie rechtspositie Ambonese mili tairen en schepelingen) volgen. Op onderwijsgebied wordt zeer veel gedaan. Het schoolbezoek is zeer bevredigend en van de ge legenheid tot herscholing wordt druk gebruik gemaakt. De Am bonezen kiezen echter uitsluitend vakken, waar zij belangstelling voor hebben en die zij later in hun land denken te kunnen ge bruiken, d.w.z. zij voelen niets voor landbouwonderwijs, wel voor techniek". Op een vraag, hoe het staat met de arbeidsgelegenheid in Nederland, antwoordde generaal Scholten: .,De regering wil niet, dat de Ambonezen een betrek king aanvaarden waardoor zij gedwongen zouden zijn, 's nachts buiten de kampen te vertoeven. Hierdoor is hun werkgelegenheid al beperkt tot de naaste omge ving der kampen. Voorts wordt van hun salaris 60 pet. ingehouden als vergoe ding voor de kosten van woning, voeding en kleding. Ook dit blijkt bij velen bezwaren op te roepen. In het algemeen echter zijn de Ambonezen niet erg gebrand op betrekkingen in Nederland. Zij zien hierin niets voor de toe komst. M.i. mar er in dit verband wel eens on worden gewezen, dat de Nederlandse regering en dus het Nederlandse volk. zich zeer grote offers getroost voor de Ambone zen. Zii kosten de Nederlandse regering dit iaar ongeveer f 7000 ner gezin, exclusief de overtocht van Indonesië naar Nederland. Daarom is het in het geheel niet onredelijk, dat zii eventueel voor hun levensonderhoud beta len. Generaal Scholtcn besloot het onderhoud met te verklaren, dat de grootste moeilijkheden ver oorzaakt worden door de jonge ren. Van de zijde van de Crams wordt, evenals vroeger door het Bureau R.M.S., intimidatie toe gepast De ouderen ziin over het algemeen veel bezadigder en rustiger. FEUILLETON 20) J. De koelie was die morgen al vroeg uit ziin de,a vertrokken om niet te laat te komen en in dn koesterende zonnestralen was hij óp de mat in slaap gevallen. „Nu weer luisteren, hoor zei de rechter. Ken je toean Her waarden?" „Die ken ik niet. edele heer „Hij is de administrateur van de onderneming, waar jij werkt' „De administrateur ken ik wel, edele heër". „Uitstekend. En heeft die admi nistrateur je wel eens geslagen?" ...Nooit, edele heer". Oemar kwam met een ruk overeind. „Neemt u mii niet kwalijk, edelachtbare, maar mijn cliënt moet u verkeerd begrepen heb ben". De rechter haalde de schouders op. „Dan zal ik het hem nogmaals vragen. Heeft de administrateur je wel eens geslagen? Een klap met zijn hand of met zijn rotan? „Nooit, edele heer". Oemar begreep het niet. „Maar hoe kan je dan bij mii verklaren, dat je wèl geslagen bent. voor het kantoortje van de mandoer? De inlander keek hem angstig aan. „Ampoen. Ik zal mii vergist hebben, heer. Ik ben maar een eenvoudige koelie". „En je drie getuigen dan? Hebber» die zich soms ook ver gist?" „Dat moet wel, heer. Dat wa ren ook maar eenvoudige koe lies". Ditmaal kon zelfs de griffier een glimlach niet onderdrukken. Oemar was woedend. Dat hem zoiets moest overkomen bii zijn eerste zaak! „Je kunt toch niet alles, wat je mii vertelde hebben verzonnen? Wat deed de administrateur met zijn rotan, toen je na die twee dagen bij hem kwam?" De inlander dacht diep na. Toen klaarde zijn gericht op. „Hii wees er mee naar de tuin. heer. Hij hief de rotan op om te wijzen, dat ik naar de tuin moest. Misschien hebben de getuigen daardoor gemeend, dat hii mij sloeg". Hij keelk tevreden naar de advocaat van de tegenpartij. „De eiser trekt dus zijn vor dering in", besloot de rechter. Maar Oemar hief de hand op. „Ik verzoek u de eiser nog nader te ondervragen" riep hij opgewonden. Van achter de gou den bril keken twee ogen hem bestraffend aan. „Ik vermoed, dat dit niet in het belang is van uw cliënt, meester Kerto. Ik vrees, dat we dan ons best zouden doen om een meineed vast te stellen. Ge looft u mij, ik ken de bevolking hier. Deze man zal van alles verklaren, behalve wat u ver wacht". Hij richtte zich tot de koelie. „Als de administrateur je geslagen heeft, kun je schade vergoeding vragen, maar als hij je niet sloeg kun je niets eisen". „Ik ben niet geslagen. Ik eis geen schadevergoeding. Ik vraag vergeving, edele heer". De rechter knikte. „Als geen der partijen schadevergoeding eist, heeft geen van beide ook reden om kwaad te zijn." De hamer viel. „Deurwaarder, volgende zaak." Buiten moest Oemar toch even ziin hart luchten. „Je hebt mii bedrogen en al het werk voor niets laten doen," verweet hij zijn cliënt, die deemoedig naar hem opkeek. „Het was niet voor niets, heer," verdedigde de inlander zich. „Ik heb nu veel meer ge wonnen dan anders. Zodra de mandoer hoorde, dat ik een ech te advocaat had, die getuigen liet komen, bood hij aan om geen schadevergoeding te eisen voor het wegblijven, wanneer ik zou verklaren, dat ik niet geslagen was. Anders had ik vijf en twin tig guldens moeten betalen èn had ik hoogstens twaalf guldens en vijf dubbeltjes gekregen, want de zaakwaarnemer moest immers de helft hebben. Nu krijg ik niets, maar ik heb ook niets te betalen. Dat heb ik aan u t« danken. Terima kasih, toean besar." Op weg naar het departement bedacht Oemar, dat de man nog gelijk had ook. En wat had dc rechter ook weer gezegd? „Als u teleurgesteld bent, bedenk dan dat alleen het belang van de cliënt geldt." Hii moest toe geven. dat de oude man gelijk had. Het ging niet om de mening of de glorie van de advocaat, Dank u wel, grote heer. maar om het belang van de cli ënt. Die gedachte verdreef de ergernis over al het nutteloze werk. En dan had hij ook nog de voldoening, dat hij niet het enige slachtoffer van die gladde koelie was. De zaakwaarnemer kreeg nu ook niets. In de loop van de dag moest Oemar nog tweemaal zijn be levenissen van deze morgen ver tellen: aan zijn chef en aan de familie Verhagen. Hetty's vader had plezier om de leepheid van de koelie. „Ze zijn vaak als kinderen," zei hij, „maar bü een goed ge regelde rechtspraak weten ze zich heus wel te verdedigen ook al is het soms niet op de manier die wij verwachten. Natuurlijk keur ik elke handtastelijkheid af. Een volwassen mens mag men niet slaan, ook niet als de inlandse mandoer het voorbeeld geeft, zoals vaak het geval is. Maar hier zal de koelie beslist dankbaar geweest zijn voor die twee tikker», die vijf en twintig gulden waard bleken. En de administrateur zal nu ook wel beter oppassen want uit het feit. dat hij de mandoer de zaak liet regelen, bleek duidelijk dat hij zich niet op zijn gemak voel de." (Wordt vervolgd Een ernstige belemi wijs genoemd gedeeltelijk lol nemingen gaa Dit deelde de pen mede in eer m enten, die In Bij het streven wing van het hede wijs moet vooral schonken worden duele capaciteiten der leerlingen, zelfwerkzaamheid lingen en tenslotte tuurlijke samenhar stof, die slechts plaats te maken iing van die stof bepaalde gezichtsh Scherpe scheidir is nuttig en nodig in overeenstemmin voortgaande on de leerlingen bracht. Zodoende wijs straks meer sluiten bii het leven. De verstandelijke komt in de eerste daarnaast dient steed te worden keling van de voor het schone, li.ike opvoeding vaardigheid. Vervolgens gaa nota uitvoerigin lende takken Allereerst het waar men in e< werkt volgens taken, terwijl nóg klassikaal w In de lagere kl taken iedere terwijl in dp hogei weektaken wordt zelfs maandtaken Zijn nu de leer de vastgestelde tijd mogen zii reeds beginnen of ar werkende leerlir Verder is er pogen om te kom< onderwijs, waar van gelijke begaaf kaar worden gepl het overgaan naai klas vervangen is gaan naar een hoj Bij het voortge derwijs, de 7e en worden proeven meer individueel waardoor het zitten wel niet meer onderzoek is jaar gaande en nitief antwoord worden gegeven betekenis reeds Ook aan de Kwe scholen vinden plaats, experiment beperken tot het LIEFTINCK IN OTT/ Naar wij verner ter Lieftinck, die het plan had, u te keren ten eii de rijksbegroting Kamer te kunn verhinderd aan gevolg te geven. Minister van terim, zal hem Vrijdag a.s. zal weer in Nederland Familiebericht Met grote blijdsch ven wij kennis geboorte van onze ter LIESBETH J. H. Ooi. J. Ooijevaa Oostw Alkmaar, 17 Sept Ridderstraat 24 Tijdelijk; Huize de", Parkstraat 3. Hiermede vervi wü de treurige U kennis te da na een kortst ge ziekte in he Elisabethziekenhi Alkmaar is overl onze geliefde ec noot, vader, beh en grootvader, ANTONIUS BERNARDU DE ROOY echtgenoot v Laurentia Ma Rigter, voorzien van de Sacr. der Sterve in de ouderdom 58 jaar. Heiloo, 17 Sept Kennemerstr.wes L. M. de Ro C. W. Stet- De A. Stet H. A. de Ro C. W. de Roe Ve en kleinkin De H. Uitvaartc zal gehouden wi op Donderdag 20 tember te 9.30 u de parochiekerk de H. Willibrord Hesloo, waarna b fenis op het kerkhof aldaar. Geen rouwbek Geen bloeme Gaarne H.H. M Rozenkransgebei 7.30 uur in het S sabethziekenhuis

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4