Onderwijsvernieuwing zal school veel aantrekkelijker maken Minimumprijs witte kool f3.50 per 100 kg Gedrost zeeman licht tip van sluier op GESLOTEN H 9eeft Bemanning van drie trawlers in IJmuiden niet uitgevaren Minister Rutten: PROEFNEMINGEN WORDEN AL OP VELE SCHOLEN GENOMEN Geen cent méér Gouden medaille voor N.V. Wagenaar flink dagmeisje R.K. Boeren arbeider Scheepsberichten „Baas boven baas" bij de K.R.O. Groninger coaster aan de grond Kroniek en kritiek N.V. Puddingfabriek Victrix extra prijsverlaging bakpaling KLEPPER's VIS - Alkmaar N DAGBLADRECLAME D cachet aan uw zaak De geheimzinnige „president Robert Mr. Sassen over: Arbeidsconflict accu ut geworden Naar wij vernemen: DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 NTEUWE BRUG DOESBURG r grote drijven - lokken, met een jermogen van 800 ton, hebben erdagmorgen de meter lange iwe over span - g van de brug locsburg op haar lts gebracht. De geeft een over- it van de werk- mheden: de nieu- overspanning in takels voordat op de pijlers en dhoofden werd rgelaten. Op de >rgrond de schip- ■9- el heeft gevoerd. >or de gelegen- even dieper in te punten. van ons eerste nochtans ongewij- geheel genomen ngtoestandcn van in de Wieringer- ieplorabel, dat zij juden staan bij jns vaderland. Zij tijd in een onod- iven en wier de omvang van e gezin overtref- niet gaarne wil- andere Nederlan- ns op een boven- rikele kamers-met- an-keuken wonen, er was na 1945 't ■derland waar de het grootst was. ja fi jaren, echter r het, gebied waar tanden het slechtst >opt alles wel 'ns edereen zou wen- n er soms fouten helaas ook grote :emt niet weg, dat oed werk is ver- e bevolking in de maar ook door hen Het is onrecht, te- ten in het tegen- en. LAGEN OP E HOUTWERVEN iders op drie Zaan- rven is ontslag aan- volg van de in Fe- digde bouwstop. De iren gedwongen de December en Jan. e hoeveelheid hout toen de levering mi begon. Door de t de verkoop bijna ren liggen vol. An- i overwegen voor hun arbeiders ont- Z bij het Geweste- reau aan te vragen. idsgelegenheid in itwoordde generaal regering wil niet, mezen een betrek den waardoor zij >uden zijn, 's nachts mpen te vertoeven, un werkgelegenheid >t de naaste omge- •npen. dt van htm salaris touden als vergoe- kosten van woning, eding. Ook dit blijkt varen op te roepen, ïeen echter zijn de liet erg gebrand op in Nederland. Zij niets voor de toe- in dit verband wel len gewezen, dat de regering en dus het volk. zich zeer grote sf voor de Amhonc- ten de Nederlandse iaax ongeveer f 7000 tclusief de overtocht e naar Nederland. het in het geheel jk, dat zii eventueel /ensonderhoud beta- >cholten besloot het iet te verklaren, dat moeilijkheden ver- :den door de jonge- zijde van de Crams ils vroeger door het .S., intimidatie toc- uderen zijn over het jel bezadigder en t belang van de cli- dachte verdreef de ir al het nutteloze n had hij ook nog de iat hij niet het enige an die gladde koelie nkwaarnemer kreeg s. p van de dag moest tweemaal zijn be an deze morgen ver zijn chef en aan de lagen. Hetty's vader om de leepheid van vaak als kinderen," ar bij een goed ge- ihtspraak weten ze el te verdedigen ook ■ns niet op de manier rwachten. Natuurlijk ke handtastelijkheid Iwassen mens mag aan, ook niet als de indoer het voorbeeld vaak het geval is. zal de koelie beslist eweest zijn voor die die vijf en twintig ard bleken. En de iur zal nu ook wel ssen want uit het do mandoer de zaak bleek duidelijk dot t op zijn gemak voel- CWordt vervolgd Een ernstige belemmering hebben deskundigen voor goed onder wijs genoemd de huidige strakke klassikale methode. Van een gedeeltelijk loslaten van deze methode, waarmee thans proef nemingen gaande zijn, wordt een grote verbetering verwacht. Dit deelde de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mede in een nota aan de Tweede Kamer inzake de experi menten, die in scholen van onderscheiden aard gaande zijn. Bij het streven naar vernieu wing van het hedendaagse onder, wijs moet vooral aandacht ge schonken worden aan de indivi duele capaciteiten en verschillen der leerlingen, verder aan de zelfwerkzaamheid van de leer lingen en tenslotte aan de na tuurlijke samenhang van de leer stof, die slechts geleidelijk dient plaats te maken voor de inde ling van die stof gezien vanuit bepaalde gezichtshoeken. Scherpe scheiding van vakken is nuttig er» nodig maar zij moet in overeenstemming met de voortgaande ontwikkeling van de leerlingen worden aange bracht. Zodoende zal het onder wijs straks meer kunnen aan sluiten bii het maatschappelijk leven. De verstandelijke ontwikkeling komt in de eerste plaats, maar daarnaast dient ook aandacht be steed te worden aan de ontwik keling van de ontvankelijkheid voor het schone, aan de lichame lijke opvoeding en de algemene vaardigheid. Vervolgens gaat men in de nota uitvoerigin op de verschil lende takken van onderwijs. Allereerst het lager onderwijs, waar mer» in een aantal scholen werkt volgens een stelsel van taken, terwijl enkele vakken nóg klassikaal worden behandeld. In de lagere klassen worden de taken iedere dag opgegeven, terwijl in dp hogere klassen met weektaken wordt gewerkt, soms zelfs maandtaken. Zijn nu de leerlingen binnen de vastgestelde tiid klaar, dan mogen zij reeds aan een nieuwe beginnen of andere langzamer werkende leerlingen helpen. Verder is er ook reeds een pogen om te komen tot groeps- onderwijs, waarbij leerlingen van gelijke begaafdheid bij el kaar worden geplaatst en dus het overgaan naar een hogere klas vervangen is door het over gaan naar een hogere groep. Bij het voortgezet lager on derwijs, de 7e en 8e klassen dus, worden proeven genomen met meer individueel onderwijs, waardoor het zitten blijver» vrij wel niet meer voorkomt. Dat onderzoek is thans anderhalf jaar gaande en hoewel een defi nitief antwoord nog niet kan worden gegeven staat de grote betekenis reeds vast. Ook aan de Kweek- en leer scholen vinden experimenten plaats, experimenten, dip zich beperken tot het maken van LIEFTINCK BLIJFT IN OTTAWA Naar wij vernemen is minis ter Lieftinck, die oorspronkelijk het plan had, uit Ottawa terug te keren ten einde persoonlijk de rijksbegroting aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden, verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Minister van Financiën ad in terim, zal hem vervangen. Vrijdag a.s. zal prof. Lieftinck weer in Nederland terug zijn. werkstukken, de clubvorming, het takensysteem. het zelfstan dig verwerken van de leerstof en de directer vorming voor het beroep van onderwijzer. Het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs is ook niet ontkomen aan diverse nieuwe „stunts" op onderwijsgebied. Het toelatingsexamen aan meerdere gymnasia wordt aangevuld met een proefklasse, waardoor nog betere sectie kan worden aan gebracht. Verder zijn er scholen. die een psychotechnisch onder zoek laten plaats vinden, terwijl moderne hulpmiddelen als film, radio en pick-up ook reeds in gang vinden. Dat tenslotte bii directeuren en leraren van het Nijverheids onderwijs allerwege de mening bestaat dat vernieuwing nood- zskslijk is. Minister Rutten geeft tenslotte te kennen dat er natuurlijk be denkingen zijn aan te voeren, maar er mag niet uit het oog worden verloren, waarom het gaat. Dat de vernieuwing bedacht zaam, maar tevens zonder uitstel zal moeten worden nagestreefd, is wel duidelijk. De onderwijsmethoden, waar mee men ,nu nog in een experi menteel stadium is, zullen het volgen van die scholen aantrek kelijker maken, zodat de leerlin gen met meer vrucht, opgewekt heid en toewijding aan hun vor ming en opleiding zullen kunnen meewerken. BROEK OP LANGENDIJK De minimumprijs voor witte kool is met ingang van Maandag vast gesteld op f3.50 per 100 kg. Een prijs, die de tuinders te laag vinden. In verschillende bijeen komsten zijn hierover reeds be sprekingen gevoerd, waarbij de wens werd uitgesproken dat de minimumprijs f4.in sommige zelfs f5.per 100 kg moest be dragen. Op dé door de vertegen woordigers van de Noordholland- se tuinbouw in de producten- comitiissie uitgeoefende aan drang, om de minimumprijs op f4.per 100 kg vast te stellen, is deze commissie niet ingegaan Men mag bij het vaststellen van minimumprijzen niet boven de LEI-prijs uitgaan. En die is f3.50 per 100 kg. Over de vergoedingsprijs moet nog beslist worden. Voorlopig wordt de oude vergoedingsprijs uitbetaald. Wanneer deze even tueel zal worden verhoogd, ge schiedt dit met terugwerkende kracht, deelde de heer S. de Boer Kz. in de Maandagmiddag gehouden bestuursvergadering van de Langedijker Groenten Centrale mede. Men is niet ge slaagd in het treffen van een regeling voor de afzet van witte kool met de zuurkoolfabrikan ten. De zuurkool zou verleden jaar te duur ziin geweest, terwijl het bovendien voor de zuurkopl- fabrikanten niet aanvaardbaar is, hier een hogere priis te betalen, terwijl elders in het land, waar deze regeling niet geldt, tegen veel lagere prijzen wordt ver kocht. Verschillende sprekers toonden zich niet tevreden met de gang van zaker». Hierbii moet echter ook rekening worden gehouden met de eventuele doordraai, die zeker zal komen, als er niet vol doende export komt. De mini- mumprij zenfondsen moeten zich zelf bedruipen. De doordraai zal betaald moeten worden. De teelt geheel vrijlaten, zoals door enkele heren werd opge merkt is ook niet te doen. Met de afzet van zuurkool loopt het nog niet erg vlot. De heer Stenneberg deelde mede. dat verleden jaar om deze tijd 2500 vaten zuurkool wareni afge- leverdi Nu misschien nog geen 25. Ook de regeling t.a.v. de vroe ge rode kooi werd breedvoerig besproken. Er is een briefwisse ling gevoerd met het Centraal Bureau voor de veilingen in Ne derland. Het Centraal Bureau heeft in een uitvoerige uiteend- zetting zijn standpunt gemoti veerd. De grote doordraai is de oorzaak geweest, dat de bekende maatregelen moesten worden ge- nomei». Niet om de rode kool teelt te vermoorden. Niettemin bleef er critiek op de gang van zaken. Gelukkig is er export van rode kool naar Engeland geweest, waardoor dit seizoen nog weinig rode kool on verkocht is gebleven. De omzet cijfers van de LGC waren in Juni f387.958.90 (v. j. f601.233,49) Juli f502.961,11 (v. j. f628.328,90) Augustus f296.585.65 (v. j. f272.699,89). Over drie maanden dus ruim f300.000 minder. Als stoffelijk blijk van de grote waardering, die men in tuinderskringen koestert ten op zichte van de N.V. K. Wagenaar Gz., die op 1 Juni 75 jaar be stond en voor de uitbreiding van de afzet van de tuinbouwpro ducten van zeer grote betekenis is geweest werd de heer C. Wa genaar Kz., directeur van deze N.V. een gouden ere-medaille aangeboden. De heer S. de Boer Kz.. voorzitter der LGC hield hierbij een sympathieke rede. Gesproken werd nog over een eventuele statutenwijziging in verband met het uittreden van aangesloten verenigingen. Familieberichten Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de geboorte van onze doch ter LIESBETH J. H. Ooijevaar J. Ooijevaar- Oostwouder Alkmaar, 17 Sept 1951 Ridderstraat 24 Tijdelijk: Huize „Rosma de", Parkstraat 3. Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven, da na een kortstondi ge ziekte in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar is overleden onze geliefde echtge noot, vader, behuwd- en grootvader, ANTON1US BERNARDUS DE ROOY echtgenoot van Laurentia Maria Rigter, voorzien van de H.H. Sacr. der Stervenden in de ouderdom van 58 jaar. Heiloo, 17 Sept. 1951 Kennemerstr.weg 390 li. M. de Rooy- Rigter C W. Stet- De Rooy A. Stet H. A. de Rooy C. W. de Rooy- Verkaar en kleinkinderen De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Donderdag 20 Sep tember te 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Hegloo, waarna begra fenis op het R.K. kerkhof aldaar. Geen rouwbeklag Geen bloemen Gaarne H.H. Missen Rozenkransgebed te 7.30 uur in het St. Eli sabethziekenhuis. Getrouwd: B. E. SLOT A. C. M. VAN SON De huwelijksvoltrek king heeft plaats gehad op 17 September 1951, in de St. Patrick Cathe dral te Auckland. Adres: 29 Marine Pa rade Heme Bay W I, Auckland. New-Zealand Met diepe droefheid geven wij U kennis van het plotseling overlijden, na voor zien te zijn van het H. Oliesel, van onze lieve Zoon en Broer JOHAN LOOS in de leeftiid van 18 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, broers en zusje. Hensbroek, 17 September 1951 Dorpstraat A 161 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebber» op Donder dag 20 September in de parochiekerk van de H. Familie te Heer Hugowaard, 't Kruis om 9.30 uur, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof al daar. NET R.K. MEISJE. 23 jaar, v. g. g. v. biedt zich aan als hulp in de huish. in Heiloo of omg. Br. onder no. 12571. bur. van dit blad. Gevraagd: Geheel zelfstandig kun nende werken en koken. Gaarne persoonlijk be zoek 's avonds na 7 uur. Mevr. GODIJN, Kenne- merstraatjveg 4 naast Huize Voorhout, Alkmaar Gevr. bij Alkmaar R.K. MEISJE, lft. 16—18 jaar voor dag en nacht. Zon dags vrij, in gezin van 4 kinderen. Br. onder no. 12563, bur. van dit blad. Gevraagd R.K. CHAUF FEUR, bekend met melk- vervoer. Te bevr. des middags tussen 12 en 5 uur. Tel. 270. J. Groot, Disseldorperweg 1, Lim- men. Alleenwonend wedn., 69 jr., flink en gezond, zoekt degelijke R.K. HUISHOUDSTER. lft. 50-55 jr. tegen matige vergoeding. Br. no. 470 Dagbl. Kennemerland, Beverwijk. Gevraagd: Huis disponibel. G. APELDOORN. Oosterzjj- weg 22, Heiloo. Abbekerk Beira-A'dam p. IS Gibraltar-Antw., Aldabi B. Aires- R'dam 15 te Antwerpen, AlcLera- min Norfolk-R'dam p. 15 Kp. Henry, Almkerk Kobe-R'dam 16 v. Hongkong-Manilla, Amstelland B. Atrès-A dam 15 v. B. Aires- Montevideo, Blitar Tj. Priok-R' dam 17 te Suez, Bloemfontein Beira-A'dam 16 v. Mombasa, Britsum 15 v. Newport news-R' dam, Caltex Utrecht (T) R'dam- Sidon p. 16 Gibraltar, Lemster- kerk P. Golf-R'dam 16 te Bah rein, Leuvekerk Calcutta-R'dam 16 v. Cochin, Loosdrecht Cal cutta-R'dam p. 15 Minikoy, Lop- persum Casablanca-Vlaardingen p. 15 Kp. St. Vincent, Maaskerk W. Afrika-A dam 16 v. Monrovia- Freetown, Mapia Tj. Priok-A'dam p. 16 Ceylon, Nigerstroom W. Afrika-A'dam 16 te Antwerpen. Poelou laut Tj. Priok-A'dam verw. p. 17 Sueskanaal, Prins Frederik Willem Chicago-R'dam 16 te Antwerpen. ORIGINELE PRIJSVRAAG TEN BATE VAN NATIONAAL THUISFRONT Van 29 September tot 2 De cember zal Nederland tien weken lang in staat gesteld worden zijn krachten in te spannen om van zes alom bekende K.R.O.-figuren er één tot de populairste te pro clameren. Dit zal geschieden in de door de K.R.O. georganiseerde radioprijsvraag „Baas boven baas". Hierin wordt een groot scheepse verkiezing georganiseerd waarbij men op bedoelde popu laire figuren zijn stem zal kun nen uitbrengen. Deze in haar opzet zeer origi nele radio-prijsvraag, waarover wij onze lezers te zijner tijd meer zullen mededelen, is de kern van een grote actie, door de K.R.O. op touw gezet, ten bate van het Nationaal Katholiek Thuisfront. Het doel is, dit Thuisfront, dat 26 September a.s. vijf jaar be staat, de voor de voortzetting van zijn zegenrijke arbeid in de ko mende jaren zo dringende finan ciële middelen te bezorgen. In deze prijsvraag zullen aan zienlijke prijzen (van f 7000. tot f 1000.worden uitgeloofd, welke voor Sinterklaas uit de bus komen. De Amerikaanse luchtmacht WASHINGTON, 17 Sept. (Reu ter) Admiraal Fechteler heeft medegedeeld, dat de Amerikaan se marine thans twee typen vlieg tuigen heeft, die van een vlieg- dekschip met een atoombom kun nen opstijgen. Personeel van Luchtmacht en marine is reeds in het omgaan met atoombommen geoefend. IN- EN UITVOER JULI 1951 De invoerciifers over Juli 1951 e-even. vertreleken met die over de vorige maand, voor onze be langrijkste handels-na rtners in het algemeen een belangrijke daling te zien Alleen de invoer uit de Renubliek Indonesië, Zwe den en Ararentinië steeg boven het niveau van Juni 1951. Bij de uitvoer valt vooral de sterk verminderde export naar het Ver. Koninkrijk en de Repu bliek Indonesië op. Hiertegenover kan gewezen worden op de ex portverruiming naar België en Luxemburg, Frankrijk, Zweden en Argentinië. Vooral onze han delsrelaties met laatstgenoemd land zijn gedurende de laatste maanden aanzienlijk verbeterd. Na een stijging van de export van Mei op Juni 1951 met f 19 millioen valt van Juni op Juli 1951 een vermeerdering van f 3 millioen waar te nemen. STOCKHOLM. Het Neder landse motorschip „Wolanda" uit Groningen (eigenaar de heer D. van Streun) is Zondagmiddag in de Stockholmse Archipel te Segelskoer aan de grond gelopen. Het schip, dat 233 ton meet, was met een lading hout op weg naar het Zuiden. Het maakt water, doch wordt door een sleepboot drijvende gehouden. De lading wordt gelost en men verwacht, dat het schip Dinsdag vlot ge bracht kan worden. DONDERDAG zijn ons kantoor en fabriek wegens onze personeelsdag B. G. GODIJN - ALKMAAR Voor uw oprecht mede leven ons betoond bij het overlijden van onze ge liefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, de heer MARTINUS BEEMSTERBOER zeggen wij U hiermede hartelijk dank. W. C. Beemsterboer- Leek Kinderen en klein kinderen. Alkmaar, Oudegr. 269. Advertentiën STER. Br. onder no B. z. a. NETTE WERK- 12562, bur. van dit bl. DEZE WEEK: 1 pond per stuk 1.60 per pond; stoof- paling 3 a 4 in 1 pond 1.25 per pond; bakschol 5 pond 1.10; bakwijting 5 pond 1.10; panharing 5 pond 1.10; makreel 5 pond 1.10. Verder tarbot, tong, kabeljauw, filet enz. Warm ge bakken schol en schelvis 1.p. pd. Hedenmiddag 4 unr warme gestoom de makreel strobokking pieterman KONINGSWEG 57 Telefoon 4728 In de meeste plaatsen van Nederland wordt Zaterdag 6 Oct. de Nationale Reclasseringsdag gehouden. In Stevensbeek (N.B.) bevindt zich het R.K. Internaat „Maria Regina", dat ontstaan is uit de vroegere modelboerderij „Lactaria". Onder leiding van de Zusters Dominicanessen verrichten de vrouwen landarbeid. In de landkolonie „Groot Batelaar" te Lunteren (77 ha), een verplegingsinrichting van het Leger des Heils, worden de reclassenten gewend aan geregelde arbeid. Het vaartuig de „President Robert" met o.m. de Maastrichtse notaris Q. aan boord, wordt lang zamerhand een legendarisoh schip en niet minder door het geheimzinnig waas, dat om pre sident Robert (een vreemd soort jongeman) hangt en diens aan hang, die de wijdse betiteling draagt van hofhouding. Er is een tipje van de sluier opgelicht nu een lid van de be manning in Ostende is aange komen en het een en ander heeft verteld. De „president" troont nog steeds over de bemanning en zijn ministers. De notaris Q. zou „minister van financiën" zijn. Men krijgt de indruk, aldus de gedroste zeeman, dat de „geno digden" aan boord een soort van eed hebben afgelegd. De lieden aan boord zouden gewapend zijn. Notaris wilde van boord De bemanning aan boord zou er langzamerhand genoeg van krijgen. Sommigen hebben een contract voor 3 maanden gete kend, dan moet het schip naar de Kaap zijn overgebracht, wat waarschijnlijk onmogelijk is. De laatste tijd zou er ook sprake van IN AUCUSTUS WERD WEER GESPAARD In Augustus is voor het eerst sinds geruime tijd weer gespaard. Totaal is nl. bij alle spaarbanken ingelegd f 68.5 millioen en terug betaald f 58.7 millioen zodat een bedrag van f 9,8 millioen werd gespaard. Gedurende 1951 is tot ulto Juli totaal f 151 millioen ontspaard. VERSTERKING CHRISTELIJKE GRONDSLAGEN VAN EUROPA BAD EMS (KNP). In afwij king van andersluidende berich ten kan worden gemeld, dat ook oud-minister mr. E. Sassen te Bad Ems op het Congres der Nouvelles Equipes Internationa les (Unie van Christen-Demo craten) zich heeft gekeerd tegen de sectarische leuze: „Geen Euro pa tenzij het socialistische". Daartegenover betoogde hu de noodzakelijkheid voor de N.E.I zijn, dat de notaris het schip zou verlaten. Waarom de heer Roberts zich „president" laat noemen? De wildste verhalen worden hierover verteld. Hij zou voorzitter zijn van een genootschap, dat reeds vóór de tijd van Napoleon werd gesticht. Sindsdien zouden er 62 presidenten zijn geweest, w.o. bekende politici. Het genootschap zou de naam van San Salvador dragen. Maar het kan ook best geheel anders zijn, aldus de zee man in Ostende. om de Christelijke grondslagen van Europa te verstevigen. Bij de huidige geestelijke ver deeldheid is de opbouw van Eu ropa een taak, die slechts in sa menwerking kan worden, tot stand gebracht. Over samenwerking daarbij speciaal of uitsluitend met de socialisten heeft de heer Sassen met geen woord gerept. Gistermiddag hebben de op varenden van drie IJmuidense trawlers besloten niet uit te va ren vóór de verhoging van de z.g. dagloontabel in de centrale arbeidsovereenkomst voor het trawlbedrijf met terugwerkende kracht van 1 Januari af door de reders wordt ingevoerd. De laatste 5 pet. loonsverho ging heeft deze dagloontabel, die onder meer ook geldt voor de vacantie-uitkering, de ziekengeld uitkering en de dagloonbereke ning voor werkende wachtgelders niet onaanzienlijk verhoogd. Daar de verhoging echter eerst op 13 Juni in de Staatscourant werd gepubliceerd, interpreteren de reders deze verhoging zo, dat zij slechts van dit moment af be taald hoeft te worden. De Cen trale Bond van Transportarbei ders echter meent dat de uitke ring van 1 Januari af moet gel den, het moment, dat de minister van sociale zakerl deze verhoging in liet gaan. Het College van Rijksbemiddelaars wordt door de bond in deze niet bevoegd ge acht, daar men wegens het aan wezig zijn van het geschil de permanente arbitragecommissie wenst in te schakelen. Vanmid dag is er vergaderd met de be manning van drie schepen. De Centrale Bond wenste zich niet te binden aan een eventueel be sluit of er al of niet vergaderd moet worden, maar buiten de vergadering om hebben de bonds leden besloten niet te vertrekken. Succes voor Turkse regeringspartij ANKARA, 17 Sept. (Reuter) De Turkse regeringspartij der Democraten heeft bij Zondag ge houden tussentijdse verkiezingen voor twintig vacante zetels in de Nationale V.ergadering minstens vijftien zetels verkregen- hebben de katholieke midden standsbonden van België. Duits land en Nederland besloten elk jaar naar een der genoemde lan den een bedevaart te houden; heeft de Nederlandse Heide Maatschappij de strijd aangebon den tegen dc dcnnenbladwesn- plaag, waardoor grote hoeveel heden naaldbomcn rondom Arn hem worden bedreigd. is de achterstand in de africh ting van blindengeleidehonden geheel ingelopen. In Nederland behoeft geen enkele blinde meer lang op een geleidehond te wachten; heeft minister Rutten er de gemeentebesturen op gewezen, aan de schoolradio, als hulpmid del bii het onderwijs, grote be tekenis te hechten. Het gebruik hiervan verdient aanbeveling, voor zover de kosten het toe laten; prijkt het Algemeen Dagblad te Rotterdam op de erelijst van de Vereniging tot Bescherming van Dieren: hebben enkele buitenlandse bezoekers van de Jaarbeurs enige belangrijke orders geplaatst. Een Engelse firma heeft voor 100.000 pond besteld .aan staalwerken een Franse firma agrarische werktuigen; is te Ouden-Rijn. nabij Utrecht, de bekende Utrechtse medicus dr. K. A. Rombach overleden. Dr. Rombach publiceerde in tal van dag- en weekbladen, o.m. was hij vaste medewerker van „Arts en Auto"; s heeft een groen Franse onder wijskrachten een bezoek gebracht aan Haarlem. KATHOLIEKE APOTHEKERS ASSISTENTEN BIJEEN Op Zondag 7 October zal op Bouvigne de jaarvergadering worden gehouden van de Katho lieke Apothekers-assistenten. De jaarvergadering zal behalve de gewone verslagen ook behandelen het samenstellen van het con tactblad en het instellen van kernvergaderingen. Dré de Wolf zal het woord voeren over de verhouding van ziekenfondsen tot de levensbeschouwing. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Bij K.B. is benoemd in de orde van Oranje Nassau tot comman deur met de zwaarden (bij be vordering) vice-admiraal J. J. L. Willinge en tot ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden luitenant ter zee van vakdiensten der 2de klasse J. P. Philipse. De Duitse grenzen MUENCHEN, 17 Sept. (DAP) De sociaal-democratische fractie te Bonn zal standvastig opkomen voor herstel van de Duitse gren zen van 1937, aldus heeft de so cialistische bondsafgevaardigde Mellies op een bijeenkomst van ontheemden verklaard. „Brede basis" (Sm.). Zo zün dan de benoe mingen voor drie belangrijke burgemeestersplaatsen bekend geworden. Een socialist in Gro ningen, waar de P.v.d.A. een van oudsher liberale plaats inneemt, ee anti-revolutionnair in Hilver sum, waar een plaats voor de katholieken verloren gaat, en een katholiek in Hengelo, dat een so- icialist als burgemeester had. Er zijn tal van namen voor deze plaatsen genoemd, en naar men ons verzekert, heeft het gebrui kelijke „touwtrekken" achter de schermen ook nu weer plaats ge had. Na de beoordeling van de bekwaamheden wij nemen nog altijd aan, dat dit voorop staat heeft de politiek een duchtig woordje meegesproken. Wellicht bestaat er de meeste verwonde ring over de benoeming in Hil versum, dat al meer dan twintig jaar achtereen een katholiek als burgemeester had en nu een anti- revolutionnair krijgt. Dat de ka tholieken nu Hengelo ontvingen, dat een socialist had, mag dan in algemeen kader gezien, het „evenwicht" weer herstellen, voor de katholieken in Hilversum moet deze gang van zaken een teleurstelling zijn. De enige troost is, dat zji dit moeten beschouwen als een offertje op het altaar van de politieke verhoudingen. Bo vendien is het een feit, dat de A.R al jaren reden tot klagen hadden over hun achterstelling op het stuk van deze benoemin gen, vooral waar het plaatsen van meer dan gewone betekenis betrof. Dat er nu een A.R. be noemd is, naast 'n socialist en een katholiek, zou zelfs uitgelegd kunnen worden als een buiging naar de brede basis.... Geen nieuw geld (Sm.). Wat wij gevreesd hebben, blijkt een feit te zijn. Wij hebben te vroeg gejuicht, toen wij lazen, dat er „nieuw geld komt voor de woningbouw" zulks als gevolg van een mededeling in het antwoord op de vragen van het Kamerlid Andriessen. Die vragen waren trouwens al half Juni gedaan, en thans, half Sep tember, is het antwoord er. Het is dus geen wonder, dat er ver warring ontstaat door medede lingen in dit uitgestelde ant woord, welke mededelingen ech ter geen betrekking blijken te hebben op de toestand van nu, maar op de situatie, gelijk deze zich ruim twee maanden geleden liet aanzien. De minister deelde in zijn antwoord aan de heer An driessen mede, dat zijn ambtge noot, de min. van financiën er in geslaagd is, ten behoeve van de financiering van de woningbouw op lange termijn, belangrijke be dragen ter beschikking te krijgen van institutionele beleggers, „in de eerstvolgende 24 maanden". Dit betekent echter, naar ons ook bij navraag gebleken is, dat dit slaat op de f 250.000.000, welke ruim twee maanden geleden al in uitzicht waren gesteld. Dit kraantje geeft dus, te rekenen vanaf Juni van dit jaar, gedu rende twee jaar, druppeltje voor druppeltje die schoonklinkende 250 millioen, en dan nog, naar in het antwoord staat, „in de eer ste plaats ten behoeve van con solidatie van voor woningbouw aangegane vlottende schuld," en daarnaast, zij het in beperkte mate, in die gevallen, waarin de woningbouw finaal vastgelopen zou zijnHet antwoord op de vragen van de heer Andriessen brengt ons dus niet veel verder, al is het verheugend, te consta teren, dat de verdeling van de hier beschikbare gelden geschiedt via de Bank van Nederlandse Gemeenten, waaruit volgt, dat, wat er dan te verdelen is, toege wezen wordt naar de dringend heid van de behoefte, en niet aan d^ handigsten de kans gegeven wordt, „te grijpen wat er nog te grijpen valt" Paardenmarkt1 Utrecht UTRECHT 17 Sept. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 450 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 900 tot 1150; werkpaarden van 700 tot 1000; oude paarden van 550 tot 850; paarden boven drie jaar van 700 tot 900; paarden beneden 3 jaar van 600 tot 800; veulens van 225 tot 400; hitten van 400 tot 725, De handel was matig. Veemarkt te Utrecht UTRECHT, 15-9. Op de vee markt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 3342 stuks. Runderen 719, graskalveren 176, nuchtere kalveren 161, schapen en lammeren 749, varkens 386, zeugen 117, biggen 983, bokken en geiten 51. De prijzen varieerden voor Stieren van 400750, kalfvaar- zen 650825, graskalveren 130 260, nuchtere kalveren 4060, pinken 340—475, melkkoeien 650 870, kalfkoeien 650900, vaars koeien 475700, schapen 85—130, lammeren 7095, magere var kens 70—120, zeugen 290395, biggen 4060, bokken en geiten 15—45. De handel in rundvee was re delijk, in schapen willig, in var kens en biggen matig en in nuch tere kalveren traag. 19 SEPTEMBER: H. Januarius en gezellen De grootste kostbaarheid van de stad Napels is onge twijfeld een kleine ampul met gestold bloed van de heilige bisschop Januarius. Ieder jaar gaat dit bloed weer vloeien en vol enthou siasme belijden de Napolita- nen dan hun geloof in God, waarvoor Januarius zijn bloed heeft gegeven. Wij hebben deze sprekende reliek niet in ons midden, tot ons preekt Januarius niet ieder jaar op nieuw door het vloeien van zijn bloed, maar wij zien wel een man, die vol heldenmoed de dood om Christus' wille heeft aanvaard, een man, wiens bloed de Kerk van God heeft bevrucht. En daarom zal hij ook in die zin tot ons spreken en ons opwekken, vooral in deze moeilijke tij den, tot waarachtige helden voor Christus. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5