Britse pantsers maien de ene Duitse weg na de andere fijn.. SPORT Tarweprijs van de oogst-1952 tof 26.- per 100 kg verhoogd Exploitant van „Eén-nul" nu klikspaan bij Justitie Wat de PERS zegt over de TROONREDE Nederlanders onderscheiden EN IENEVER i. Kraakman 7 Zoon ctberichten Als een stijf-gebonden rolmops in de slaapzak De Generaal! Ik geen prijsvraagjullie ook niet ƒ550.000.- voor afwatering in het kort Voortaan drie soorten prijsregelingen in landbouw Scheepsberichten Door vorst grootmeester der Orde van Malta rERW ACHTING ld door het K.N.MJ. eldipr van Donderdag- rijdagavond. HERFSTWEER en morgenochtend it hier en daar nevel irgen overdag droog >nkele overdrijvende n en ongeveer de- eratuur als vandaag. zwakke wind alt le richtingen. dvertentie) EN SMAAKVOL :n f 6.55 p. Liter Stenenbrug 114, -dronkenoord) 2604 Alkmaar H e leraren beraden er onderwijsnota 22 September te 3 •rt in Chalèt-Royal te het hoofdbestuur van ieke Lerarenvereni- aaventura. De bespre- zeer belangrijk, aan- ewiid zullen zijn aan en de onderwijs- atholieke Lerarenver- ■rweegt ook, hoe zi1 itact met de Katho- rfraetie kan bewerk- den en verloren DOT. Verloren: 1 ir, donkerrood, merk 1 bruin lederen schou- inhoud; 2 portemon- inhoud: 1 herenpols- et lederen bandje; 1 1 nieuw geel lederen 1 sleutel met stalen 3 vulpenhouders; 1 ilveren kruisje, en bij de postcom- :r Rijkspolitie alhier. 3CHARWOUDE. aardappelen: Eigenh. kl. Eigenh. 7.408.40; —10; Koopm. blauwe anders 8.40; bonken kg uien 13.3016.50; -14.60; nep 17; 400 kg '.20, B 4.—; 2500 kg 70—15.90, C 9.50; 280 vie 68; 7000 kg rode 10; 4500 kg gele kool 3000 kg groene kool 97.000 kg witte kool 11.500 kg slabonen 16-44) afw. 24—36. aaid 12.000 kg witte 19 Sept. Sperciebonen ibonen 36—64; pronk- 38; bloemkool 1236; -9; spruitkool 3742; 526; tomaten 1427; ,948; komkommers 8 en 1.701.90; peren 21 NTHUIZEN. 20 Sept. aardappelen, eigenh. bl. eigenh. 9.409.60; 106.40; Koopm. bl. 8.30—8.50; 3400 kg 5—51; 12000 kg rode 9.90; 86000 kg witte \R 19 Sept. Aardap- per 100 kg; slabonen ibonen pronk 2447 komkommers 826 omaten A 2029. bon- i; stok snijbonen 52 bloemkool I A 3036, 1218 per stuk; rode savoye kool 11.50; 1 9—20; spinazie 437 sla 210 per stuk; 1120: andijvie 5 in 58 per kg; was- 0 per bos of kg: uien ii 1218 per kg: soep- 4 per bos: peterselie en 2654 per stuk: Jicante 6875. Fran- 5099 per kg, ER, 19 Sejt. Blauwe ;rs 7.609.60; Beve- 10.40: Koopmans Blau. 0; Slabonen z. dr. 24 ibonen 5478: stam- 37; pronkbonen 3049 komkommers 819 p. tomaten A 1834 per semkool 836 per 100 kool 715: groene I; spruitkool 38: spina- postelein 1422 per 28 per 100 st.; an- rode bieten 813; 1 1722 per 100 kg; 34 per 100 bos; was- 18: uien 13.10—17.80, 19 per 100 kg; perzi- Der 100 stuks; druiven; llers 4590. Alicant ;loen suiker 954 per uimen: Reine Victoria I 6—29 per 100 kg. >dlin Ceswick 414; jbilé 418: Jacaues 4; James Grieve 26 Codlin 1026: Trans- Cronsels 1028; Zi- 339; Zoete Winter- ;6. Peren: Beurré Har- Beurré Lebrun 10 Mérode 1228: Bonne .vranehes 1239: Boe- 24: Dr. Julius Guyot mant 1330: Eva Bal. Fertilon IR33; Her- 1026; Kamperveen irguérite Marillat 18 ur d'Esoeren 1644; de Vienne 3066: Wil- iess 1431 per 100 kg. >IJK. 1500 kg Aard- 1. eigenh. 8,70—8,90; •ode kool A 6.4013,50 0: 30 000 kg gele kool B 7,90—9.90: 20000 kool 12,60—17,20; ien 16,6017,30: grove 1000 kg bieten A peen B 12.70—13 60: 0: 500 kg andiivie 5.60 slabonen 41,4053 46; bloemkool B 37—45 10 23.60- Doorgedraaid: tte kool. t DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 De aardigste momenten van het bezoek van generaal Eisenhower waren gisteren die, waarbij de generaal zich ongedwongen ophield met enkele soldaten. Hij deed het tijdens een inspectie van kleine troepenonderdelen die hij bij de verschillende regi menten en hoofdkwartieren aantrof. De infanterist Kees R idderhof uit Rotterdam kreeg zodoende het onver wachte voorrecht met de ge neraal te kunnen spreken. Het ging wel niet over ho gere strategie, maar de jon gen gaf toch een aardig ant woord. Toen Eisenhower hem vroeg of het hem nogal be viel in net leger antwoordde hij, dat hij vooral blij was de geallieerde opperste be velhebber te kunnen spre ken. „The army is more im portant than 1" (het leger is belangrijker dan ik), was het antwoord van generaal Eisenhower. Een jonge Fransman, die nog slechts vijf maanden in dienst was, moest aan de ge neraal vertellen wat hij van morgen bij zijn ontbijt had gekregen. Toen de generaal vernam dat het pudding was geweest, keek hij vreemd op. De tegenstellingen in de le gers aer verschillende natio naliteiten moeten hem wel zeer groot zijn voorgekomen. De generaal heeft later bij ae „Woestijnratten" (de be roemde Britse pantserdivisie) gegeten. In een tent werd hij bediend door Duits per soneel, dat bij het Britse le ger in dienst is. De jonge recruten van de beroemde divisie sprak hij later har telijk toe. Een oude Duitse boer, die bij de Britten wat rondscharrel de en aan iedereen die het horen wilde vertelde, dat hij lang in Amerika was ge weest kreeg van de gene raal een hand. (Van onze speciale verslaggever te velde) Generaal Ward heeft gezegd, dat de Nederlandse regiments gevechtsgroep wel een goede indruk maakt, maar dat wij moeten oppassen niet te theoretisch te worden. Wij moeten ons leren aanpassen aan allerlei oorlogsomstandigheden in de praktijk. Ogenschijnlijk in strijd daarmede heeft hij vannacht de Nederlanders langs een enkele open weg naar nieuwe bivakken en stellingen laten terugtrekken. Deze grote terug tocht is natuurlijk een pracht van een oefening in beweeglijk heid van eèn heel regiment geweest, maar een praktische methode van optrekken kan niemand er in zien. Midden in de nacht moest alles worden opgerold, maar er mocht maar een enkele weg gebruikt worden, waarover de maan haar liefelijk licht wierp, zodat wjj met zijn allen, wat men noemt, voor het grijpen waren. Weer zijn er de gehele nacht lange colonnes over de Duitse wegen getrokken. De Engelse pantserdivisies zijn met hun zware tanks verder gegaan met het vernielen van talloze wegen. De Duitse boer, in de overtuiging dat „wie zal dat betalen?" nog wel lang een open vraag zal blijven, trachtte enigszins in de bittere nood te voorzien door met grote hoeveelheden plaggen de ergste gaten te dichten. Langs die ene open weg zon der dekking in het maanlicht trekkende had inderdaad een en kele thunderjet deze hele leger macht in de war kunnen sturen. De jets kwamen eerst echter vanmorgen vroeg opdagen, gie rend over de bossen, om te zoe ken of zij de nieuwe schuilplaat sen van de vijand in Blauw- land konden ontdekken. Wij wa ren om een uur of vier ongeveer als een soort stijf bij elkaar gebonden rolmops in een slaapzak gekropen, niets vermoedend om trent het effect, dat zo'n ding De 800 meter hardlopen op de internationale athletiekwed- strijden in de Britse sector, werd gewonnen door onze land genoot Harry de Kroon (op voorgrond), tn een tijd van 1 min. 53.3 sec., voor de Duitser Heinz Ulzheimer uit Frankfort (links), die een tijd maakte van 1 min. 53.7 sec heeft voor een vlieger, die er uit de lucht op neer kijkt. Nauwelijks was de eerste licht straal doorgebroken of wij wer den er door wachtposten op een onzachtzinnige manier uitgetrok ken met de alarmerende mede deling, dat de opstelling van dit belangrijk strategisch object niet deugde. Wij zullen op het stuk van oorlogscamouflage nog veel moeten leren. Een witte zakdoek schijnt al in de gaten te lopen, wanneer je hem vanuit de lucht observeert. Zelfs het spoor van een tank die door een stuk wei land is gereden, kan een belang rijke aanwijzing vormen. Een aardig stuk tactiek was gisteren tegen de avond de af tocht van de laatste troepen. Om een dergelijke aftocht goed te dekken ziet men in de regel het eskadron „verkenners", dat in militaire begrippen heel wat anders is dan de jeugdbeweging. Verkenners dragen nog altijd de naam van de „Huzaren van Bo- reel". Zij worden ook cavalerie genoemd, hoewel zij niets meer met paarden te maken hebben. De huzaren zijn thans de bedie naren van de modernste lichte pantsers en half pantsers, terwijl de onontbeerlijke jeeps dit mate riaal aanvullen. In die huzarenjeens zit de al lereerste mint van een sneer van een leeer. Het eskadron dekt echter ook de aftocht en moet daarbii met de modernst rlidende radiozendannaraten even handier kunnen manoeuvreren als met mortieren, tanks en sre- weren. Zo'n peloton huzaren vormt een klein lerertie on zich zelf met tirailleurs die vanuit snelriidende ieens moeten kun nen schieten en nantsers die veel zwaar vuur moeten kunnen areven. terwiil zli zich in alle richtineen draaien. De aftocht was bijna een narrow escape voor het hele pe loton. Het had deze positie te recht moeten dekken totdat alle troepen op grote afstand rijdend verdwenen waren. Verder ging *t vliegensvlug door kleine weilan den en kleine zijwegen om de angst tp ontlopen dat het pe loton zelf nog zou worden afge sneden. Door goed „timen" en prima samenwerking heeft men kans gezien om de hele actie te doen slagen. PRINSES WILHELMINA IN ENGELAND De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina meldt ons, dat Prinses Wilhelmina he den met een sa van Maatschap pij „Zeeland" voor een kort verblijf naar Engeland is ver trokken. „De Bazuin" ook in België ANTWERPEN (KNP). Van 1 October af zal het weekblad „De Bazuin" met een zekere redactionele aanpassing ook in België weer worden verspreid. „De Bazuin" staat onder de re dactie van de Nederlandse Paters Dominicanen. Van nu af zullen ook hun Vlaamse ordebroeders aan dit weekblad regelmatig meewerken. ARRESTATIES IN LEEUWARDER STRAFGEVANGENIS LEEUWARDEN. Hoewel het onderzoek naar de in de Leeu warder Bijzondere Strafgevange nis gepleegde malversatie nog lang niet is afgelopen, zijn op last van de Justitie thans twee personen in arrest gesteld, nl. K, een werkmeester van de timmer- afdeling en een opzichter van de Rijksgebouwendienst. Meer arres taties in deze zaak worden ver wacht. 21 SEPTEMBER: H. Mattheus, apostel Mensen, die zich er voor leenden om onder de Joden de belastingen voor de Ro meinse bezetter te innen, de z.g. tollenaars, hadden een slechte naam. Men meende altijd, dat men benadeeld werd; dat men er alleen maar op uit was om rijk te worden door anderen uit te zuigen. Toen Christus dan ook de tollenaar Levi bij zich riep, wist men niet hoe men het had. Christus moest verstan diger zijn: deze mensen moest Hij nu eenmaal links laten liggen. Maar Christus, die deze bezwaren begrijpt, wijst er op, dat ook in het nederigste beroep de recht vaardigheid betracht kan worden. Wat een les voor ins. Wij denken, dat alle selastingambtenaren, die hun plicht doen. rovers zijn; dat men op een woningbureau alleen geholpen kan worden, als men maar een geel briefje laat zien; dat een politieman nu eenmaal bekeuringen maakt voor zijn promotie. Wij zijn vergeten, dat ook in deze beroepen de rechtvaar digheid denken en doen kan ïgr beheersen. We weten, dat er misstanden zijn; dat er onder de ambtenaren corruptie is, maar het past niet om allen over één kam te scheren! IN DESERTO. Bij de Ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te 's-Gra- venhage heeft de heer W. v. d. Loos, exploitant van de voetbal prijsvraag „Eén-Nul", aangifte gedaan van een zijns inziens strafbaar feit, dat door de uit gever van de Haagse Courant zou zijn gepleegd. In de H.C. van 6 September was een prijsvraag uitgeschreven onder de titel „Kent gij nw stad uit de lucht?" De heer v. d. Loos heeft voorts meegedeeld de eerstkomende da gen bij de ambtenaren van het O.M. bij de verschillende kanton gerechten op soortgelijke wijze aangifte te zullen doen van der gelijke „zogenaamde prijsvragen". De heer v. d. Loos baseert het indienen van zijn aangifte op artikel 161 van het W.v.S. Het luidt: „Ieder, die kennis draagt van een begaan strafbaar feit, is bevoegd daarvan aangifte of klachte te doen". De bedoeling van de heer v. d. Loos is echter, door deze actie de publieke opi nie zodanig te beïnvloeden, „dat het uiteindelijke resultaat zal zijn, dat hetzij de Loterijwet wordt gewijzigd, hetzij zodanig ZUID EN WEST WINNAARS OP DE JEUGDSELECTIE Te Utrecht werd met het oog on de op 24 November te houden wedstrijd tussen de jeugdelftal- len van Nederland en België een voorselectie gehouden. De wedstrijden, die gespeeld werden gaven de volgende resul taten: Noord—Zuid 02, West Oost 43. JAARBEURSBEZOEKER VERDRONKEN Uit het water van de Witte- vrouwensingel ter hoogte van de Gasfabriek te Utrecht is gister middag het lijk opgehaald van de 49-jarige Hagenaar E. C. O. Men vermoedt, dat hij na een bezoek aan de Jaarbeurs op 12 September te water is geraakt door onbekendheid ter plaatse. geïnterpreteerd, dat het niet lan ger mogelijk zal zijn bonafide opzetten alleen uit zogenaamde doelmatigheidsoverwegingen on mogelijk te maken". De heer v. d. Loos betoogde in zijn aangifte van de zijns inziens gepleegde overtreding door de Haagse Courant, dat alleen het lot kan beslissen op welke wijze en in welke vorm ook, wie de winnaars van deze prijsvraag zullen zijn. Zoals men weet is dezer dagen tegen de exploitant van de voet balprijsvraag „Eén-Nul" door de kantonrechter te Rotterdam een vonnis gewezen. IN NOORD-WEST OVERIJSEL EN ZUID-WEST DRENTE In de toelichtine on de besrro- tine 1952 van Verkeer en Wa terstaat heeft de minister mee gedeeld. dat voor de voortzet ting van de verheterine van het Mennelerdien in het helanar van de afwaterin? van Noord-West Overiisel en Zuid-West Drente een bedrae is uiteetrokken van f 550.000. In het voor de Willemsvaart uitgetrokken bedrag is f 140.000 opgenomen voor het verbeteren van de beschoeiingen langs het kanaal. Twee ton is geraamd voor de vernieuwingswerkzaam heden aan ophaalbruggen voor de Drentse Hoofdvaart. Ook is in de begroting opgenomen een bedrag van f 95.000 voor de vernieuwing van de loswal in het Apeldoorns Kanaal bij Hattem. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN TOEGESTAAN 's GRAVENHAGE. Bij K.B. is verlof verleend tot het aanne men van de achter hun namen vermelde onderscheidingstekenen aan: A. C. de Bruijn, wonende te Maartensdijk (U.), voorzit ter van de K.A.B. en lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal: commandeur met de plaque in de orde van de H. Gregorius de Grote, J. A. Middelhuis, wonende te Utrecht, algemeen secretaris van de K.A.B. ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, F. Keesen, wonende te Rot terdam, 2de voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Haarlem: ridder in de orde van de H. Silvester en, ir. G. P. M. Dikötter, te Ter- neuzen, ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, wel ke onderscheidingen betrokkenen verleend werden door Zijne Heiligheid de Paus. PSEUDO-VOCELPEST TE VEENHUIZEN NORG. Ter secretarie dezer gemeente is aangifte gedaan van psendo-vogelpest onder 't pluim vee van E. Helmus te Veenhui- zen. De dieren zijn afgemaakt en naar Bergum vervoerd. Gouden feest Mgr. Goumans NIJMEGEN. In het studiehuis van de orde der Kruisheren te Hees bij Nijmegen, vierde gis teren Mgr. Jac Goumans, Apos tolisch Vicaris van Bandoeng in besloten kring zijn gouden kloos- terfeest. Mgr. J. Goumans heeft ern stig geleden onder de bezetting der Japanners, die hem jaren lang met vele zijner confraters in een kamp gevangen hielden. ROOZENBURG-KELLER WERD WEER EENS REMISE De 10e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Roozenburg en Keiler ein digde na 58 zetten in remise. De stand luidt thans: Roozenburg 12 punten. Keiler 8 punten- Het Nederlandse A-team voor de Zilveren Vaas heeft op de tweede dag van de Internationale Motorzesdaagse te Varese de strijd moeten staken. De Lim burger Rozenburg heeft het scheenbeen van z'n rechterbeen voor driekwart gebroken. Hij raakte bekneld tussen een auto, die zonder signaal te geven plot seling linksaf sloeg. Rozenburg reed de rit zonder strafpunten uit, maar na afloop werd de reeds gemelde diagnose vastge steld. De A-ploeg kreeg 100 straf punten voor elke dag en is dus kansloos. Bij de B-teams in dezelfde Zesdaagse heeft Nederland nog geen strafpunten opgelopen, evenals Engeland, Zweden en Zwitserland. In de derde ronde van het Internationale Schaaktournooi te Paignton verloor dr. Euwe van de Brit Kitto. Van de drie wed strijden verloor Euwe er nu al twee. De wedstrijd Luc van Dam tegen de Spaanse kampioen Lo pez is uitgesteld. De Nederlandse middengewichtkampioen heeft nl. tegen de Keersgieter zijn mid- denhandsbeentje gescheurd. Voor de eerste divisie van de Engelse League verloor Aston Villa verrassend van Hudders- field Town met 31. Temidden van de sojaboontjes en de weilanden monteert Robert Pate, voorman in een machinefabriek te Park Ridge, een voorstad van Chicago, het stuurwiel op zijn eigenge maakte boot. Het schip is 15.75 m. lang en het nam hem drie jaar van zijn vrije tijd om het te bouwen. Dit is de derde die hij bouwt: de eerste was 7 meter, de tweede 14.10 m. lang. MARSHALL WEER THUIS Generaal George C Marshall, die vorige week ontslag nam ah Amerikaans minister van defensie, wooni weer op zijn buiten „Dodona Manor" in de staat Virginia. De foto toont Marshall en zijn vrouw Katherina teza men met hun honden Bones (links) en Nato (rechts). 's GRAVENHAGE. De nieuwe tarweprijs voor de oogsi 1952 is vastgesteld op 26.per 100 kg (oude prijs was ƒ24.25). Dit heeft de minster van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt, gistermiddag medegedeeld op de te 's Grcrvenhage gehouden jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.). In de stijging van de tarweprijs, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede, is de stijging van de kostprijs, zoals deze is bere kend door het Landbouw Econo misch Instituut, geheel opgeno men. De nieuwe prijs heeft daar door het stimulerende karakter voor de tarweteelt in ons land behouden. Ter voorkoming van, in hoofdzaak met harde valuta te bekostigen, import van tarwe voor de brood graanvoorziening gaat de rege ring van het standpunt uit, dat de Nederlandse tarweverbouw een grotere omvang moet krij gen dan de laatste jaren het geval is geweest. De met tarwe bebouwde oppervlakte mag niet door de uitbreiding van de ver bouw van de voedergranen verder inkrimpen. Niet alleen wordt daarom de tarweprijs een voor de verbouw stimulerend karak ter gegeven, maar handhaaft de regering ook de regeling, waarbij voedergranen als gerst en haver tegen een vastgestelde prijs wor den ingenomen, indien per bedrijf het areaal van deze gewassen de met tarwe bebouwde oppervlakte overtreft. De regeling zal boven dien voor de haver worden ver scherpt. De broodprijs Aangezien de nieuwe tarwe prijs geldt voor de oogst 1952 heeft, zo deelt men ons tenslotte mede, deze prijsverhoging uiter aard geen invloed op de huidige broodprijs. De minister heeft voorts mede gedeeld, dat de landbouwproduc ten voortaan in drie categorieën zullen worden ingedeeld, nl. le. waarvan de voortbrenging ge waarborgd moet worden ten be hoeve van de consument, 2e. basisproducten, die voor de di recte bestaanszekerheid, van de landbouw van het grootste belang zijn en 3e. producten zonder prijsregeling of garantie. Tot de eerste categorie, waar voor de prijzen blijven vastge steld, behoren suikerbieten, tar we. koolzaad en consumptiemelk. Voor deze producten ontvangt de boer de kostprijs plus een rede lijke ondernemerswinst, welke winst tot dusver op twintig pro cent is vastgesteld, doch die nog ZOALS STEEDS in ons land, met zijn vele politieke en parti culiere meningen, zijn de oordelen over de Troonrede rijk geschakeerd en gevarieerd. Een redelijke grondslag voor hef politieke overleg, is het oordeel van prof. Romme in de Volks krant. Trouw (A.R.) ziet niet de minste reden om materieel op de beschouwingen van de Troonrede in te gaan! De Maas bode acht het geschetste beeld geflatteerd, het Vrije Volk vindt de rede te neutraal, de Tijd noemt de uitgestippelde politiek een groot experiment, enz. Enkele voorname punten sa menvattend, zegt prof. Romme, dat zich meer dan eens de vraag opdringt, „hoe" dat alles zal ge beuren; ook, b.v.. hoe bij een verhoogd productie-resultaat, de rechtvaardige verdeling zal plaats hebben tussen „arbeid" en „kapi taal". En verder, of aan moei lijkheden op de kapitaalmarkt zo schijnbaar eenvoudig mag wor den tegemoet gekomen door dek king van kapitaalsuitgaven uit gewone middelen, zonder meer. Er zal in de eerstkomende maan den over tal van punten duchtig moeten worden gepraat en over legd, om tot de beste en eerlijk ste oplossingen te komen, aldus de conclusie van Romme, in de Volkskrant. o „Geflatteerd" vindt de Maas bode dus het beeld, dat de Troon rede van de situatie van ons land geeft. Zo ten aanzien van Indo nesië. Het getal van 40.000 wo ningen, dat in uitzicht wordt ge steld, vindt het blad uitgesproken laag, dit stemt allerminst tot vol doening. En dan, de teruggang in de werkgelegenheid, waarop de regering nauwlettend zal toezien, is vooral te vrezen in de bouw nijverheid! o Een ondertoon van optimisme, veiligheid en welvaart, onderkent de Tijd in de rede. Alles wat er in staat, klinkt zeer redelijk en getuigd ervan, dat er veel op handen is. Het blad ziet de rege ring balanceren op de tegenstre vende krachten der politieke par tijen, haar smalle weg zoekend tussen de palen der internatio nale noodzakelijkheden en het budgetaire evenwicht. Het blad verbaast zich over de gelijkmoe digheid, waarmee de regering een politiek ontvouwt, die een groot experiment is.... Een voorzichtig optimisme ziet ook het officiële blad van de P.v.d.A., het Vrije Volk, in de Troonrede aanwezig. Dat kan uiteraard gevaarlijke kanten heb ben, aldus het blad, maar wij hebben dit optimisme nodig, om ons vertrouwen in de toekomst te behouden. Overigens vindt het' de rede te neutraal, d.w.z. te weinig socialistisch. (Maar wij hebben ook geen socialistische regering - red.) Het onafhanke lijk socialistische blad Parool oor deelt de rede te vaag, te weinig concreet Het land staat voor moeilijke beslissingen, aldus de Nw. Rott. Crt. Dit blad vindt het gelukkig, dat in het hoofdstuk over onder wijs enz. de eis wordt gesteld, dat bij de grote krachtsinspan ning voor de verdediging van onze beschaving, ook de geeste lijke waarden zelf moeten wor den levend gehouden. „Het optimisme in deze rede is gematigd en plichtmatig, ja, geforceerd", zegt het Algemeen Handelsblad, dat meent te con stateren, dat het buitenlands be leid deze Troonrede beheerst, neen verplettert! Het blad noemt de Troonrede bezonnen en in wezen koel, een zorgvuldig op gemaakte balans.... De Telegraaf vindt in de rede geen nieuws en weinig verras sends. Geen blik op de toekomst en weinig concrete plannen. (Maar de Kameragenda is boor devol belangrijke onderwerpen - red.) nader bekeken zal worden. Tot de basisproducten, die van belang zijn voor de directe be staanszekerheid van de land bouw, noemde de minister melk voor industriële verwerking (dus voor boter, kaas en fabrieks- producten), vlees, voedergranen en aardappelen. Voor deze pro ducten worden gegarandeerde basisprijzen vastgesteld met een vrije uitloop naar hoven. Voor deze producten zal de landbouw dus automatisch een zo gunstig mogelijke markt zoeken, zodat daarvoor alleen een „vloer" is gelegd. In de derde categorie, dus die der producten, waarvoor geen prijsregelingen of garanties meer worden gemaakt, behoren de handelsgewassen als koolzaad, vlas e.d. Over tuinbouw of enige garantie of regeling daarvoor heeft de minister niet gesproken. Ten aanzien van de melk-ga- rantiepriis zeide hiï, dat deze niet zal worden gewijzigd. Hij voerde met kracht van redenen aan, dat de prijs voor consumptiemelk niet kan worden vrijgelaten, ge zien de mogelijke repercussies daarvan op sociaal en economisch gebied voor de landbouw, zowel als voor de consument. ZILVERMIJN IN AFVOERPUTJE BARNEVELD. Een Barneveld- se huismoeder zag tot haar ont zetting twee van haar mooie theelepeltjes tijdens de afwas in de gootsteen verdwijnen. Ze vroeg haar man. het afvoer- putje eens na te kijken, mogelijk dat ze daar nog zouden liggen. En aldus geschiedde, maar tot grote verbazing van de echt genoot vond hij geen twee le peltjes. maar een ware zilver mijn. Hij haalde er 40 op plus drie vorken en een ontbijtmes. En daarmee was tevens het raadsel opgelost van de geheim zinnige verdwijning der lepels, waarvan tevoren steeds de ra ven de schuld kregen. SUIKER BIETENCAMPAGNE OP 8 OCTOBER Lager suikergehalte dan vorig jaar? GRONINGEN. De suikerbie tencampagne van de Fries-Gro ningse Suikerfabriek zal naar w« vernemen vermoedelijk op Maandag 8 October a.s. een aanvang nemen. De bietenopbrengst in het noor den van het land is, volgens in siders enigszins groter dan vo rige jaren. Toch wordt de totale suikeropbrengst niet groter ge raamd, aangezien het gemiddelde suikergehalte door de grote vochtigheid van deze zomer la ger ligt. Overijsel 20 Melbourne verw., Prins Frederik Willem 19 v. Ant- werpen-Le Havre, Sarangan 20 Tj. Priok verw. v. Semarang, Weltevreden 19 Aden verw., Zui derkruis 19 te Papeete (Tahiti), Blijdendijk 19 v. R'dam te New York, Indrapoera 18 Guardafui- Belawan, Kertosono 19 te Genua, Loppersum 10 Ouessant, Polydo- rus 17 te Penang, Tjibesar 18 te Kobe, Aardijk 17 te New Orleans, Almkerk 18 te Manilla, Amste 1- park 18 v. Philadelphia-Neder- land, Andijk 17 te Bronwsville, Heemskerk 18 v. R'dam te Syd ney, Poelau Laut 18 te Pt. Said, Stento 19 v. Parimaribo, Grote Beer te Wellington, Java 18 te Semarang, Kota Gede 18 te Port Said, Langkoeas 18 v. Surabaja- Makassar. DEN HAAG (KNP) Bij ge legenheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Ned. Afdeling van de Orde van Malta hebben de Vorst-Groot- meester en dc Souvereine Raad van deze Orde een drietal onder scheidingen verleend aan de voorzitters van de organisaties, die op het terrein van de volks gezondheid de doelstelling van de Maltezerorde zeer nabij komen. Over twee van deze organisaties de EHBO en de Gezinszorg, heeft de Ned. afdeling van de Orde 't beschermheerschap gekregen. Het Kruis van Verdienste eer-, ste klas met kroon werd door de Orde van Malta verleend aan oud-minister-president Prof. Mr. L. J. M. Beel, voorzitter van de Stichting „Nationale Katholieke Gezinszorg", aan A. M. Bergers, voorzitter van de Kath. Nationa le Bond voor EHBO, era aan dr. L. Veeger, voorzitter van de Nat. Federatie „Het Wit-Gele Kruis". Deze onderscheidingen, werden door de Vorst-Grootmeester van de Orde verleend in antwoord op een verzoek van het Kapittel van de Ned. afdeling om naar buiten te mogen tonen hoe nau we verbinding de Maltezerorde in Nederland heeft met deze or ganisaties. en tevens om uitdruk king te geven aan de erkentelijk heid voor 't verdienstelijk werk door deze organisaties reeds tot stand gebracht. De nauwe samenwerking ook in Nederland tussen de Malte zerorde en andere organisaties, die zich de bevordering van de christelijke naastenliefde ten doel stellen, is een gevolg van de toe leg van de Orde zelf en van de pauseliike richtliinera om het werk van de Souvereine en Mili taire orde aan te passen aan de steeds veranderende tijdsomstan digheden. Deze samenwerking heeft ook in Nederland reeds tot goede resultaten geleid, o.a. op het terrein van de hulpverlening in oorlogstijd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3