Wethouderssalarissen worden verhoogd 39.75 A Bijnc Ambtenaren krijgen studie-toelage tilLCKMANN Heren Regenjas Een belangrijk initiatief TOT 25 SEPT. Gemeenteraad Alkmaar Zijn B. en W. interpellahel over het woningheleid? Huisvuilbelasting ingevoerd VROOM DUI I SMAW Winterkleding maakt U dikker! E. H. HOFSTEDE Ale. Victrix 1 - Stormvogels 1 AGENDA Zes millioen voor tunnelbouw Velsen OPRUIMING Uitzonderlijk voordelig! Lieftinck teruggekeerd Katholieke Nederlanders Nederli in Ni PAGINA 2 VRIjDAG 21 SEPTEMBER 1951 Precies vijf uur heeft de Gemeenteraad gistermiddag nodig gehad, om de vrij-korte agenda van een dozijn punten af te werken. Een afwijzend advies van B. en W. op een aanvraag van het bestuur der R. K. meisjes-ulo, een voorstel tot het verlenen van een studiebijdrage aan ambtenaren, een voorstel Sietsma-c.s. inzake het benoemingsrecht, het voorstel tot ver hoging van de wethouderssalarissen en een interpellatie- Berkhouwer gaven aanleiding tot soms breedvoerige discussies. De grootste kluif had het col lege aan het voorstel-Sietsma c.s., dat beoogde de benoeming van ambtenaren, behorende tot groep XV, welke benoeming destijds aan het college was ge delegeerd. in het vervolg weer te doen geschieden door de raad. Aanleiding hiertoe was het ge beurde met de benoeming van de ingenieur voor stadsuitbrei ding aan Gemeentewerken, wel ke deze zomer is geschied. Men zal zich herinneren, dat de be trokken candidaat werd be noemd, nadat het salaris van de groep, waarbij hij werd inge deeld, verhoogd werd. Dg raad had echter gewild, dat na de verhoging van het salaris van deze groep, een nieuwe oproep voor deze functie zou worden gedaan. Hetgeen niet is ge schied. Vandaar dit voorstel van de heer Sietsma. waar zich aan vankelijk alle fractievoorzitters achter hadden gesteld. B. en W. achtten de kwestie niet urgent, omdat er toch bin nenkort een nieuw Ambtenaren reglement aan de orde komt. Zii hadden ook gewezen op de gang van zaken in andere ge meenten, als Delft, Deventer, Leiden en Zwolle. De heer Sietsma (arh.) vroeg hoe het in meer-gelijkwaardige gemeenten. als Den Helder, Zaandam, Velsen en Amersfoort ging; hij voelde er niets voor te wachten op het nieuwe Ambte narenreglement en handhaafde zijn voorstel. De heer Woldendorp (KVP) kwam verklaren, dat zijn frac tie zich bij nader inzien achter B. en W. wilde scharen en de zaak onder de loupe wilde ne men, als het nieuwe Ambtena renreglement aan de orde kwam. Dr. Berkhouwer (WDj bleek de auctor intellectualis van dit voorstel te zijn; hij hield een breedvoerig betoog, waarin hij het benoemingsrecht van de Raad bepleitte. Hii noemde het een ernstige zaak. hoewel niet aangenaam voor de Raad. Als regel gaat de Raad bij benoe mingen af op het advies van B. en W.; zelfs nam hij aan in 99 van de 100 gevallen; maar voor dat éne geval, dat de Raad hiertoe niet geneigd was, moest er een veiligheidsklep bestaan. De Raad staat aan het hoofd van de gemeente, zo betoogde Dr. Berkhouwer, die uit de erva ringen van deze zomer en van enkele jaren geleden, de nood zaak zag ontstaan, dat dp Raad het eenmaal uit handen gegeven prerogatief weer in handen moest nemen. Daarom betreurde spr. het gewijzigde standpunt van de KVP. waarvoor hij geen verklaring wist. Dat bij het nieuwe reglement aan de wens van de Raad wordt tegemoet gekomen, staat nog te bezien; spr. is daar niet zeker van. Wat bij de benoeming van de Ir. bij Gemeentewerken gebeurd is, zit de Raad hoog, aldus spr., die van mening was dat de Raad daarbij in zijn gevoelens is ge krenkt en min of meer als pen quantité negligeable is be schouwd. Er werd in dit geval door het college gehandeld in strijd met de verdelende recht vaardigheid: waar dit principe geldt, is het met die rechtvaar digheid in strijd, als er voor één man 'n verandering in een bestaande toestand (salariëring) is gebracht. Hij bepleitte aanneming van het voorstel warm bii de Raad aan. Een klap Dhr. v. d. Borden (CHU) was kort maar krachtig; noemde het gebeurde „een klap in het ge zicht van de Raad". Weth. Coerts (arb.) vond het voorstel onvriendelijk tegenover het college en in het bijzonder tegenover de burgemeester als beheerder van de portefeuille van Openbare Werken. Spr. voelde bet zelfs aan als een ver geldingsmaatregel en had liever gezien, dat er critiek op deze benoeming was uitgeoefend i. p. v. deze geruisloze poging het (Advertentie) Alléén morgen ZATERDAG zware kwaliteit popeline, geheel dubbel, waterproof ALKMAAR benoemingsrecht aan het col lege te ontnemen. Hii noemde het voorstel niet urgent er» ver zocht de Raad het nieuwe Amb tenarenreglement af te wach ten. De Voorzitter waarschuwde tegen het verwarren van aanlei ding en oorzaak; alsook tege.n het behandelen van de kwestie in een gevoelssfeer i. p. v. in een zakelijke sfeer. Daarom kon men z.i. de kwestie beter aanhouden totdat het nieuwe Ambtenaren reglement aan de orde kwam. Spr. wilde gaarne de toezegging doen bij alle benoemingen, ook van hoger personeel, de Com missie voor Personeelszaken te horen. De heer Sietsma betoogde, dat van onvriendelijkheid tegenover college of voorzitter geen sprake was; de toezegging van de voor zitter had hem echter niet bevre digd. De heer Kirpensteyn (arb.) constateerde een ongewenste toestand: ingrijpen is in zo'n ge val altijd urgent en opportuun. Spr. betwijfelde, of de Raad niet, geschikt is voor benoemin gen als deze; z.i. is een groter college als de Raad minder vat baar voor invloeden van buiten als een kleiner college als dat van B. ep W. De heer Koot (arb.) wilde, om de schijn van rancune te vermii- deni het voorstel van B. en W., om de kwestie bij de herziening van het Ambt. reglement te be kijken. steunen. De heer v. d. Borden (CHU) begreep niet wat er tegen het voorstel is; als het college bet niet opportuun acht, spr. wél. Wij willen klaar zijn, aidus spr., als er weer een benoeming aan de orde komt; voorts herinner de spr. eraan, dat het college zich van de besprekingen in de Commissie in dit geval niets had aangetrokken. De heer Hoytink (A.R.i had zich, ongeacht het feit, dat hij het voorstel mede-ondertekend had, het recht voorbehouden zijn standpunt nader te bepalen, zulks in afwachting van het prae-advies. Deze zaak ligt prin cipieel anders dan het geval van de motie-Sietsma van twee jaar geleden, toen het ging over de benoeming van adjunct-direc teuren. Spr. was van mening, dat de benoeming van functio narissen beneden de rang van directeur niet door de Raad moet geschieden en verklaarde zich voor aanhouding, conform advies van R. en W. Dr. Berkhouwer verklaarde ook niet de opzet te hebben ge had onvriendelijk te zijn jegens het college: spr betoogde dat het hier geen kwestie is van politiek, doch een zakelijke kwestie, die geen uitstel duldt.; de Raad. die prijs stelt op zijn autonomie, behoeft geen uitstel tot later. De Raad is even ge schikt als het College, waar bet benoemingen geldt. Wet)h. Coerts: ,,'t Kon ook zjjn, dat B. en W. beter geschikt ziin dan de Raad." De Voorzitter herinnerde er aan, dat in 99 van de 100 geval len de Raad bij benoemingen het advies van B. en W. volgt; oni wees op het gevaar van z.g. politieke benoemingen, waartoe een gemeenteraad zich gauwer laat leiden dan een wethouders college. ofschoon dit bier nooit het geval was; ook gebeurde het soms (elders) dat de Raad van een voordracht afweek, omdat hij een plaatsgenoot wilde be noemen. Het zou van zelfbeper king getuigen, aldus spr., als de Raad het voorstel niet ?ou aan nemen. Na stemming bleken de stem men te staken: de stand was 1212; behalve de wethouders hadden tegen bet voorstel-Siets ma c.s. gestemd de K.V.P. en de herem Hoytink en Koot. In een volgende vergadering zal er dus nogmaals over dit voorstel gestemd moeten worden. Wethouderssalarissen Tegen het voorstel van de Voorzitter, om Ged. Staten te verzoeken de wethouderssalaris sen te verhogen van f3.400 tot f3.800 maakte de heer Toren- vlied (CPN) op morele gronden bezwaar; hij zag de noodzaak van dit voorstel niet in en wees erop, dat deze functie slechts drie dagen arbeid vraagt, terwijl de meeste functionarissen reeds een inkomen uit een andere po- sitip genieten. Waar de nood zaak de verhoging van de arbei derslonen verhindert, aldus spr. gaat het niet aan zonder noodzaak wethouderssalarissen te verhogen. Als 't gaat om ver sobering, dient hier het voor beeld gegeven te worden. De heer v. d. Borden was te gen de verhoging uit financiële overwegingen, zoals hij twee jaar geleden tegen de verhoging was van f2400 tot f3400; het had spr. bevreemd, dat de voorzitter in zijn toelichting niet gewezen heeft op de precaire toestand der gemeentefinanciën. zoals bij het afwijzend advies op het ver zoek tot aanschaffing van 80 schoolboekjes a raison van 'n paar honderd gulden. Ook hij oordeelde deze verho ging absoluut niet nodig; voor géén der wethouders. We zitten bier niet om bezoldigd te wor den, aldus spr.. maar om de ge meenschap te dienen. De heer Eriks verklaarde zich vóór het voorste-1, doch zou er bezwaar tegen maken, dat enig wethouder uit hoofde van een andere functie, voortvloeiend uit zijn wethouderschap, óók nog salaris zou ontvangen, zoals hij heeft horen verluiden. Spr. hóópt, dat de voorzitter daarte gen zal waken. De Voorzitter achtte deze kwestie niet aan de orde er» be perkte zich tot de bezwaren van de beren Torenvlied en v. d. Borden. De noodzaak is een moeilijk begrip. Spr. wees erop, dat alle overheidssalarissen en kele malen een procentuele ver hoging hebben ondergaan; dit rechtvaardigt z.i. deze beschei den verhoging. Wat de innerlijke waarde van het wethouderssohap betreft, dit vraagt hier de halve man. De hiërarchische plaats van de wet houders boven de directeuren van de Takken van Dienst zou eer» hoger salaris dan deze func tionarissen genieten, rechtvaar digen; zover gaat het voorstel niet. Nadat de heren Torenvlied en v. d. Borden hun bezwaren nog eens in andere bewoordingen hadden herhaald werd het voor stel aangenomen met de heer v. d. Borden en de communisten tegen. Zijn B. en W. interpellahel over huisvestingsbeleid? Uitvoerig werd er gediscussi eerd naar aanleiding van de vra gen van ds 'heer Berkhouwer over eer» geval van woningvor- derijng door B. en W. De Voorzitter trachtte deze interpellatie te ontgaan door er op te wijzen, dat B. en W. niet interpellahel waren jn deze. om dat bet vorderen van woningen aan B. en W. was opgedragen; voorts achtte hij het niet oir- baar, dat er over deze kwestie gediscussieerd werd, zolang Ged. Staten geen beslissing hadden genomen op het door de betrok kene ingestelde beroep. In vertrouwen, dat het daar bij blij ft, was het college echter wel bereid eén toelichting over het onderhavige geval te geven. Dr. Berkhouwer riep Prof. v. d. Berg en Mr. Oud tot getuigen, die van oordeel waren, dat B. en W. altijd en over alles interpel lahel zijn. Hij zou graag een uitspraak van de Raad hierover willen hebben eg meende zelfs de Kroon aan zijn zij.de te heb ber», doelende op een uitspraak van de Kroon in een geval te Voorhout. Het tweede bezwaar van de voorzitter deelde spr. evenmin; de Raad bemoeit zich niet met de behandeling van het beroep bij Ged. Staten, maar met het beleid van het college; spr. dringt hier destemeer op aan. omdat Ged. Staten beslissen zon der de betrokkene te horen. Zo doende wordt het beroep bij Ged. Staten een wassen neus; alleen B. en W. worder* gehoord en zjj krijgen altijd of bi1',na altijd gelijk. De beslissing valt dan automatisch uit in het voordeel van B. en W. De heer Hoytink was het voor lopig nog eens met B. en W., die van mening waren, dat zij hier niet interpellahel zijn. De heer Kirpensteyn betreur de dit, doch wilde de heer Berk houwer alsnog gaarne de gele genheid geven. De 'heer De Zeeuw (KVP) vond. dat de Raad niet zomaar kon beoordelen, of het college interpellahel is: als de juristen het hierover niet eens zijn, al dus spr., hoe kunnen wij dat dan zijn? Voor de Voorzitter was de mening van de heren Oud en v. d. Berg niet richtinggevend; hij hield zich aan art. 216 van de Gemeentewet, volgens hetwelk bet college over deze kwestie niet interpellahel is. De Raad zou deze kwestie bovendien eerst kunnen beoordelen na be studering van de stukken, waér- in kwesties besproken worden, die niet voor openbare behande ling geschikt zijn. Bovendien zou spr. een uitspraak van de Raad over het beleid van B. en W. naast zidh neerleggen, omdat het college hierover niet inter pellahel is. Het geval-Voorhout ging niet over een vorderings kwestie, doch over een uitlating van B. en W. in een dergelijk geval. Met bedoelde uitspraak van de Kroon was niet uitge maakt. dat het college over vor deringskwesties internellabel is. De' uitlating dat het beroep bii Ged. Staten maar eer» „was sen neus" is, was eigenlijk niet toelaatbaar; de klacht wordt wel degelijk ter plaatse onderzocht. Dr. Berkhouwer beaamde dit, doch 'hield vol, dat de betrok ken? niet. wordt gehoord. Hij persisteerde bij zijn verzoek aan de Raad het college te mogen interpelleren. Na nog enige discussie werd het verzoek aangehouden. Er zal dus in een volgende verga dering over gestemd worden. Reinigingsrechten Het voorstel tot invoering van Reinigingsrechten f4per vuil nisemmer (resp f6.bij een gebruik van meer dan 3 en f8. bij een gebruik van meer dan 6 emmers) vond bezwaren bij de heer Knuistingh Neven (CPN), die de grens van f2000.inko men voor vrijstelling gaarne verhoogd zag tot f2.500, De heer Woldendorp (KVP) wees op de verontreiniging der grachten en zag gaarne onder de aandacht van het publiek gebracht, dat de kosten van het storten van het bedrijfsvuil ad fl.65 per M3 nodig ziin voor de afvoer van het vuil. De Voorzitter vreesde, dat de kosten voor de gemeente te hoog worden, als de grens tot f2.500 werd verhoogd; ook hii had een ergerlijke vervuiling van de openbare wateren geconstateerd, doordat de burgers er allerhande voorwerpen, als oude ledikan ten fietser», meubelen enz. in werpen. De heer Wiese (arb.) wees er op, dat de jeugd vooral straat stenen e.d. in de Oude Gracht gooit. Mej de heren Torenvlied en Knuistingh Neven tegen werd het voorstel aangenomen. Eindrapport „Wadden" Bii de vaststelling van de suppl. begroting-1950 vroeg de heer Woldendorp naar het eind rapport inzake de tentoonstel ling „Van de Wadden tot het IJ". De heer Eriks (arb.) vroeg n.a.v. eer» beloning van Mr. D. Vis uit Bergen als secretaris van de Commissie Tentoonstellingen ook eens aan behoeftige plaatse lijke kunstenaars te denken. De Voorzitter wilde dit graag in overweging nemen. Weth. v. Slingerland (KVP) deelde mede, dat het eindrap port van de Tentoonstelling nog niet gereed is; het wachten is op de oplossing van enkele ge schillen. In de Commissie tot nazien der rekening-'47 werden door de voorzitter aangewezen de heren Sietsma, Woldendorp, Hoy ting, Knuistingh Neven en Holsmrul- ler. Met de N.V. „Gasvoorzier»ing De Kop van Noord-Holland" werd een rekening-courant- overeenkomst aangegaan tot een bedrag van flOO.OOO, Afgewezen Het verzoek van de R-K. Meis jesscholen. om gelden voor aan schaffing van een nieuwe me thode voor het onderwijs in handelsrekenen en boekhouden aan de meisjes U.L.O. school (Juliascliool) werd afgewezen. De K.V.P. (met afwezigheid van de heer C. Venneker en de heer W. de Boer, die later kwam), de A.R. en de C.H. steunden (met zeven stemmen) het ver zoek. Mcj. Kamphuys (K.V.P.) be toogde. dat het leerprogramma en de examens in beide vakken zó ingrijpend waren veranderd, dat een nieuwe leermethode noodzakelijk is. D? heer Hoy tink (A.R.) was dezelfde mening toegedaan. Hij haalde er nog even de op handen zijnde onder wijsvernieuwing van Minister Rutten bij. om ziin betoog te staven. „Mer* moet ook niet al léén naar het geld kijken" aldus de heer Hoytink het afwij zend advies van B. en W., waar de raad in meerderheid mee ac- coord ging, ging immers uit van de stelling, dat het de gemeente te duur zou komen en dat men met de thans in zwang zijnde methode nog best kon volstaan „men moet deze vernieuwing zien in het belan? van het nor male onderwijs". De heer v. d. Border» (C.H.t noemde de te genwoordige methode zonder meer .absoluut onjuist". Wet houder Bakker (Arb.) vond de veranderingen, waarop Mej. Kamphuys doelde, niet zó in grijpend, dat daarvoor nieuwe boeken zouden moeten worden aangeschaft. Men kan gemakke lijk volstaan met de bestaande methode uit te breiden met dic taat, door de leerlingen zelf tij dens de lessen op te nemen. Daarom zag hij de noodzaak van vernieuwing niet in en hij vond het bovendien veel ver standiger, om af te wachten, wat andere scholer» in deze kwestie zouden gaan doen. Mej. Kamphuuys toonde aan, dat de veranderingen wel dege lijk ingrijpend waren en de heer Hoytink voegde daaraan nog toe, dat de examen-commissie speciale eisen stelt, waaraan door verandering van de metho de moet worden voldaan. „Bo vendien". zo zeide Mej. Kamp huys nog, „moeten de leerlingen binnen drie jaar de stof door werken en dan valt er met dic taat-aanvullingen niet veel te beginner»." Wethouder Bakker daarentegen was weer van me ning, dat die wijzigingen mis schien niet zouden blijven ge handhaafd en tot de 'heer Hoy tink, die het verzoek beschouw de als een eerste stap tot onder wijsvernieuwing, zei hij nog, dat het inwilligen van het verzoek nog lang niet het plan van de Minister benaderde. Men kwam echter niet tot overeenstemming: het advies van B. en W. aan de Raad werd op gevolgd. met de stemmen van zever» raadsleden tegen. Studie gemeentepersoneel De discussie over de toelage voor studiekosten van het ge meentepersoneel nam 'héél wat tijd in beslag. Gaandeweg de be sprekingen kwamen er vijf mo gelijkheden voor de dag: le het oorspronkelijke voorstel van B. en W.: een toekenning van 50 pCt. voor de kostwinners, van 30 pCt. voor de overigen; af schaffing van de diploma-toe lage; een en ander zou de ge meente f1.500,kosten; 2e. een later voorstel van een minder heid van B. en W., om aan het verzoek van de personeelsbon- der» te voldoen, door de toelagen resp. op 75 en 50 pCt. te stellen, zo niet, dan de diplomatoelage handhaven. Ten derde een voor stel van de heer Eriks (Arb.), om een toelage van 100 pCt. aan te nemen; 4e. een voorstel van de heer C. Torenvlied (C.P.N.) om èn een diplomatoelage èn een toelage resp. 50 en 30 pCt. te verlener» en tenslotte: alleen de diplomatoelage zelf te hand haven zonder andere toelagen. Een en ander werd met vuur verdedigd of aangevallen. Het voorstel Eriks ging bijna onmid dellijk van de kaart, zodat die zich aansloot bii de heren To renvlied en Knuistingh Neven (C.P.N.Daar dit voorstel fi- nanciëel, het verststrekkend was, werd dit het eerst in stem ming gebracht; 21 tegen, 3 vóór. Toen kwam het college-minder- heidsvoorstel in stemming, dat de oplossing bracht: het werd aangenomen met 13 tegen 11. Vóór stemden: de gehele fractie van de P.v.d.A. met hun beide wethouders, de twe? communis ten, en twee Katholieken, de heren I. Vleugel en W. de Boer. Het aangenomen minderheids- voorstel had in de P.v.d.A.-Wet houder M. Coerts een warm voorstander. Met uitgebreid cij fermateriaal had hij geprobeerd aan te tonen, dat met niet al te hoge extra-kosten voor de ge meente, het gemeentepersoneel. dat met de 50-30 regeling ook niet voldoend? geholpen zou zijn, met de door hem verdedig de regeling het best de helpen de hand kon worden geboden. DP Voorzitter, die de opvatting van de meerderheid van het college huldigde, had nog ge zegd. dat het gemeentepersoneel. zich zelf óók opofferingen moest getroosten. Mét het diploma zou men zich een groot wezenlijk, geestelijk goed kunnen verwer ven. door te weten, dat men het diploma het méést aan eigen activiteit en ontzegging had te danken, waarbij dan nog het karakter van de mensen zich in goede richting zal hebben ont wikkeld. Woningdistributie Onder de ingekomen stukken bevond zich een voor kennisge ving aangenomen brief met be trekking tot de woningdistributie over 'het eerste half jaar van 1951: In totaal werden 687 woon vergunningen verleend, verdeeld als volgt: Echtparen inwonend 46; enkelingen 317; woningruil 67; gezinnen zelfstandig 245; al- leenwonenden met zelfstandige huishouding 4; inwoning van 2 personen 6; inwoning van 3 per sonen 2. Er werd 8 maal tot vordering van een gehele woning over gegaan, terwijl 2 maal een ge deelte van een perceel werd ge vorderd. 12 Personen trachtten inwoning of andere medewer king in het belang van de volks huisvesting te ontgaan met een beroep op de gezondheid van een der echtelieden. Het adres van de eigenaren der percelen gelegen tussen de Langestraat en de Magdalenen- straat in de Houttil, om eer» tegeltrottoir aan weerszijden van dit gedeelte van de Houttil, werd in handen van B. en W. gesteld, om advies. Tenslotte werden twee ver zoeken van het bestuur van de R.K. Jongensscholen, om gelden uit de gemeentekas voor voor zieningen aan banken op de St. Adelbertusschool en voor de aanschaffing van boeken er» leer middelen ten behoeve van de St. Bavor, St, Joseph-. St. Adel- bertus- en St. Aloysiussohool, in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. De Wilhelminaschool en Ju- lianaschool zullen als voorschot op de vergoeding voor vakon derwijs over het jaar 1951 (voor beide scholen over het tiidvak van 1 Mei t/m 31 December), uit de gemeentekas f457.76 ver krijgen. Tevens verleend? de Raad medewerking voor de aan schaffing van schoolboeken, leer- en hulpmiddelen ?n han- denarbeidsbenodigdheden voor de Wilhelmina- en Julianasdho- len. Bezoek C. d. K. Aan het slot der vergadering deelde deVoorzitter mede, dat de Commissaris der Koningin Donderdag 6 October de ge meente komt bezoeken; in ver band hiermee nodigde spr. de Raad uit die dag om kwart over vier ten Raadhuize te komen voor 'n informeel gesprek met de Commissaris. Advertentie Indien U echter vooraf tot de aanschaffing van een nieuw rubbercorset overgaat, kunt U erop rekenen dat U veel slanker bent. Ook zware figuren hebben veel succes met ons nieuwe rubbercorset. Geen slij tage door de doorsteken de baleinen, geen knel lend gevoel, maar volle bewegingsvrijheid. Met een rubbercorset kunt U werken! Midden in de Langestraat De rubbercorset-specialist Collecte Kruisverenigingen ALKMAAR. Morgen, Zater dag, wordt er in Alkmaar een speldjesdag gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van de beide Kruisver enigingen t.w. het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis. Een collecte, die wij gaarne aanbevelen. (Advertentie) ZONDAG a.s., 2.30 uur Seizoenkaarten aan het terrein verkrijgbaar. KAASMARKT ALKMAAR Aanvoer 40.000 kg; 13 stapels fabriekskaas 2,06 per kg; 9 sta pels boerenkaas 2,10 per kg. Handel vlug. ZILVEREN JUBILEUM MEJ. L. HOOGLAND ALKMAAR. In het bijzijn van de voltallige Directie en al le collega's werd in de Irenezaal van Hotel Victory, mej L. Hoog land gehuldigd, die het feit her dacht, dat zij 25 jaar geleden bij de firma Spruyt alhier in dienst trad. In zeer waarderende woorden werd de jubilaresse eerst toege sproken door de Directeur, dhr. M, Spruyt, die vooral de ijver en toewijding van de jubilaresse roemde. Na als verkoopster haar entree gedaan te hebben, was zij in de loop der jaren opgeklommen tot Cheffin van de Stoffenafdeüng. Als blijk van waardering werd haar een prachtig cadeau over handigd, terwijl hij tevens de wens uitsprak dat Mej- Hoogland nog vele jaren haar beste krach ten aan de firma zou blijven ge ven. Hierna complimenteerde de voorzitter van de Person. Raad, de heer Stuhenitsky de jubilares se met haar jubileum en roemde haar kameraadschap en hulp vaardigheid, vooral in de bezet tingsjaren. Een passend cadeau vergezelde deze toespraak. Hierna sprak nog de Personeel- chef, de heer Gram, hartelijke woorden en tenslotte dankte de jubilaresse voor de grootse huldi ging, waarna allen nog geruim,en tijd gezellig bijeen bleven- De dag werd verder in huise lijke kring doorgebracht en ve len maakten van de gelegenheid gebruik persoonlijk de jubilares se gelukwensen aan te bieden. Vele bloemen sierden haar woning. SCHOLA PUBLICA: Mej. Dr. Marga Klompé speekt over „Rusland en het Westen Gulden Vlies 8 uur. FILMS: Harmonie: Ver boden huwelijk, 18 jaar; Rex-theater: Vrouwen- kooi, 18 jaar; Victoria- theater: Strijd zonder genade, 18 jaar; Cinema Americain: De muur bloem van het leger, alle leeftijden. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is vanaf zes uur s avonds geopend de apotheek De Bever, Em- mastraat 36, apotheker P. Meurs. ALKMAAR. De Onderwij zersvereniging ,.St. Augustinus" heeft in het kader van de ver nieuwing van het onderwiis voor hare léden een zeer belangrijk initiatief genomen. In de weten- schan. dat het voor hun leerlingen vooral van belang is om de eigen omgeving te kennen, heeft zii kanelaan B. Voets aangezocht Om het kerkeliik verleden van ons gewest uiteen te zetten. In onderling overleg is er nu een geheel van twaalf lessen sa mengesteld, die gevolgd worden door een excursie. Het program ma is aldus: Het zaad ontkiemt; de eerste geloofsverkondigers met excursie naar de Willibrordus- kerk en put van Heiloo. 2. Het draagt vrucht; kloosterleven in deze gewesten; excursie Egmond- zaal Gemeentemuseum. 3. Won derlijke eenheid, burgerlijk be stuur in de middeleeuwen met excursie raadhuis Alkmaar. 4. Wonder zijn Gods werken; won- dar van 't H. Bloed te Alkmaar en Bergen; excursie kerk en pastorie St. Laurentiusparochie. 5. Het bloed der martelaren: Alk maar uit de overgang; excursie grote kerk en kapelkerk. 6. Een rijk dat in zichzelf verdeeld is, over de uitzonderlijke moeilijk heden in het geloofsleven van de niet-katholieken met zo mogelijk een bezoek aan de schuilkerk van de Remonstrante gemeente in 't Fnidsen. 7. De beroepsheiligheid; een kijkje op het welvaartspeil van een stad in de gouden eeuw met bezoek aan de Waag, mid delpunt van de oude handel. 8. Marialiefde sterft nooit; de bij zondere gebeurtenissen in Heiloo met bezoek aan 't heiligdom. 9. Armenzorg in een zelfgenoeg zame stad met excursie langs de hofjes. 10. Toen er nog schuilker ken waren; de moeilijkheden binnen de Katholieke Kerk in de 18e eeuw met expositie van zeld zame archiefstukken en afbeel dingen van de schuilkerken. 11. De emancipatie groeit, of hoe ook in Alkmaar ten opzichte van de nieuwe kerkenbouw de victorie begint, met bezoek aan een van de kerken. 12. De moeilijke gang van het katholiek onderwijs, met slotexcursie. In een bespreking van Dinsdag middag werd in onderling overleg besloten om deze cursus, die ge heel staat in het teken van de vernieuwing van het onderwijs, Dinsdagmiddags te houden in de Annaschool op de Laat. De eerste cursusles wordt gege ven Dinsdag 25 September. Daar zich reeds 40 gegadigden voor de cursus opgaven, is het niet mo gelijk om ook buiten Alkmaar voor dit vernieuwingswerk recla me te maken. Is er nog een. die zich hierbij wil aansluiten en in wiens belang dit is, dan kan hij zich schriftelijk melden bij de voorzitter, de heer Dijkstra, in de Oosterstraat. Wij hopen, dat deze cursus voor bet onderwijs veel vrucht zal dragen. De naam van kapelaan Voets waarborgt 'n heldere uiteenzetting van het rijke katholieke verleden van ons gewest. o DOKTERSDIENSTEN Zondag 23 September BERKHOUT-A VENHORN Dokter van der Linden te Berk hout, tel. K 2295—264. RAYON WEST-FRIESLAND (W.) Dokter Ferwerda te Twisk, tel. 8. Dokter van der Meer te West woud, tel. K 2286—355. Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296—204. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts. zjjn vanaf Zaterdag 22 Sept. te 14 uur tot Maandag 24 Sept. te 8 uur alleen voor spoedgeval len bereikbaar de artsen: Kok, Hinpolytushoef, tel. 47; Bouman, Wfnkei, tel. 225; Hoogkamer, Middenmeer, tel. 21: Koning, Schagen t. 435: Nauta, Wieringer- waard, tel. 262: Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212; Veenis, Bree- zand, tel. 250; Verheul, 't Zand, tel. 223 en van Wieringen, Scha- gerbrug, tel. 214. B. g. g. h. K 2248—288 WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't KNMI te do Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. TAMELIJK ZONNIG Koude nacht met hier en daar ochtendnevel. Morgen overdag tamelijk zonnig met iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, hooidzakelijk tussen Zuid en Oost. (Advertentie) op te knappen I GEEN AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 September a.s. geen audiëntie verlenen. Op de Rijksbegroting 1952 van Verkeer en Waterstaat is 6 mil lioen gulden uitgetrokken voor aankoop van materialen en het hervatten der werkzaamheden, waaromtrent in de toelichting overigens door de minister is me degedeeld, dat de grote financiële offers vragende inspanningen, welke ons land zich op ander ge bied moet getroosten de regering ertoe hebben genoopt te beslui ten de tunnelbouw te temporise ren. In goed Nederlands: de tun nel komt er, maar langzaam aan. (Advertentie) HILCKMANN's verbouwings- MANTELS, JAPONNEN, REGENMANTELS De echte Hollandse theedoe ken, frisse dessins, CQ met zoom en lus Prima flanellen dames- pyama's, maaralleen in prachtige licht- Q OC blauwe kleur Prima oogjesluiers 118 helderwit Echte zwarte sajet 1 IQ 1.58. Jaegerwol Zwanendonsflanel 1.79 Kristal Nyons 3.95 Nylons, zwarte naad 6.38 'n ZEE VAN KOOPJES!! „Billijk man" Langestraat 23, Alkmaar „Een devaluatie van de gulden is bij onze besprekingen zelfs niet ter sprake gekomen". Dit antwoordde prof. Lieftinck, van ochtend bij zijn aankomst op Schiphol aan een ANP-verslag- gever op de vraag of er enige grond van juistheid heeft ge scholen in de recente devaluatie geruchten. De minister van Financiën heeft in Washington in zijn kwa liteit van „Governor" de jaarver gaderingen van het Intern Mone tair Fonds en de Wereldbank bij gewoond en in Ottawa de Nato- conferentie. „Ik heb elke gelegenheid aan gegrepen de Amerikaanse autori teiten te wijzen op onze precaire iinancieel-economische positie, die de laatste tijd wel een wen ding ten gunste heeft genomen, maar uiteraard nog zeer aan tastbaar is". Prof. Lieftinck zeide, dat zo wel de Amerikaanse instanties in Den Haag als in Washington vol komen op de hoogte zijn van het Nederlandse standpunt, dat ons land thans de grens van ons financieel economisch kunnen heeft bereikt. PIERENARTS EN DIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 23 Sept. a.s. wordt de dierenartsendienst waargenomen door N. D. M. Dekker, 't Zand, tel. K 2249—312 en P. v. d. Kolk, Nw. Niedorp, tel. K. 2261232. Lucifers-actie Lucifersactie - Lucifers-actie „Lucifers-actie" Minderbroeders klooster, Wilhelmina- weg 13, Woerden. DOE MEE Geeft U nu nog op als verkoper van onze lu cifers. Het is aardig werk Doe mee. Het is veel ge makkelijker dan U denkt. Z. H. de Paus geeft alle mede werkers Zijn Apostolische zegen Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand van lucifers wordt het weer opgebouwd. r a 5 Si c e Lucifers-actie Lucifersactie - Lucifers-actie '«-GRAVENH/ naar emigratie deskundigen g landen de ree schappen aan werkzaamhede werden belast nota over de e De resultaten van de emigrai kunnen over h bevredigend wo Terwijl aanva land- en tuinbol gelaten, ontston van tijd ook m kleine ambach enige tijd in li ben gewerkt, zii dorpen en sted gen kunnen v sterke industrii welke in dit 1; een trek naar veroorzaakt, bi( der het Canade vele mogeljjkhei van immigrant agrarische als r roepen. Sedert het n; het aantal aa: toegenomen, h< heeft, dat in IS ting 13 a 14.000 granten naar C trekken. Een d van is, dat Ca ruimer openstel rische arbeidski Dat de beschi tijdelijke kamps zeer gunstige i emigratie naa heeft gehad, bl 22 SEPTEMB H. Thomas Nu de herfs land gekomen moeders met komende wil vraagd, hoe z hun gezin aar ten knopen. I ontzettend ho daling van de men dikke wi: betalen. Er s taak voor de i dadigheid te men moet de: naar een gul uitgereikt doi stuur en naa: van f 1.50 var heidsverenigin niet meer ver telijke liefdai deze winter d zoals ook in c tijden middei eeuw, toen c deze dag, de mas van Vil moeilijke wii alles weg gaf, zijn ziekte i: voorjaar een nen, omdat hi, meer had. De digheid, die mende zware hebben. ZATERDAG 2! HILVERSUM 1 VARA, 10.00 VP; 19.30, VPRO, 20. 7.00 Nieuws, 7 Nieuws, 8.18 Gr.i spel, 9.00 Gr.r Waterstanden), 10.05 Morgenwiji de arbeiders in drijven, 11.30 Vio Gr.muz., 12.30 bouwmededelingc 13.00 Nieuws, 13 Accordeon; 14.00 14.20 Orkestconc zang, 15.00 Boekl Accordeonorkest, 16.00 Gr.muz., 16 16.50 Orkest, 17.3 18.00 Nieuws, 18. 18.20 Hawaiian-ir drigaalkoor, 19.00 kaart, 19.30 Cause rie, 19.55 Causeri 20.05 Actualitete; muziek, 20.45 So mentaar, 21.00 22.00 „Onder de spel, 22.15 Deu Nieuws, 23.15 In: tet en soliste, 23.4 foonmuziek. HILVERSUM I —24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7 nastiek, 7.30 Gev Morgengebed en lender. 8.00 Nieu' 9.00 Voor de 1 Lichte muziek, kleuters, 10.15 A 11.00 Voor de zi muz.; 12.0 Angelu 12.30 Land- en delingen, 12.33 Gr newijzer, 13.00 K nieuws, 13.20 fluitjes", 14.00 misdaad en antiel de jeugd. 14.20 Amateursuitzendi niek van Lettere 15.55 Kamerorkes' „De schoonheid vi 17.00 Voor de jei muziek; 18.15 Acl Piano; 18.40 Rege 19.00 Nieuws. 19.1 causerie, 19.21 Ac Gr.muz., 19.52 Jou overzicht, 20.00 h gewone man, 20.1 „Lichtbaken", „Steek eens op, Gev. programma, U doen? 22.00 kest en solist, 22 de Zondag in", 23.15 Nieuws in Sport, 23.27-24.0i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2