Bijna 14.000 emigranten gingen dit jaar naar Canada Als je naar huis gaat, moet je zo heel nauw niet kijken... Nederlandse volk gebruikt teveel vet en suiker BANDJIR OVER JAVA Nederland maakte goede beurt in Nieuw-Zeeland in 7950 RADIO Duitse christelijke jongeren richten een eigen partij op Hittestofroet en vuil mogen de pret niet drukken Een strop voor de gemeenten Tegen laksheid van Christen-Democraten en Socialisten Wim Dussel schrijft uit Korea DE LANDBOUWBEGROTING Scheepsberichten ccfvfaÉoTv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL door Leo Broeksmit VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 's-GRAVENHAGE, 20 Sepl. In hef belang van het onderzoek naar emigratiemogelijkheden werden naar verschillende landen deskundigen gezonden, terwijl in de belangrijkste immigratie landen de reeds bij de Nederlandse ambassades en gezant schappen aanwezige landbouw-attaché's met de dagelijkse werkzaamheden ten behoeve van de Nederlandse emigratie werden belast, zo zegt de minister van Sociale Zaken in een nota over de emigratie, gericht aan de Tweede Kamer. De resultaten van de van de emigranten in Canada kunnen over het algemeen zeer bevredigend worden genoemd. Terwijl aanvankelijk uitsluitend land- en tuinbouwers werden toe gelaten, ontstonden er na verloop van tijd ook mogelijkheden voor kleine ambachtslieden, die na enige tijd in loondienst te heb ben gewerkt, zich in de Canadese dorpen en steden als zelfstandi gen kunnen vestigen. Door de sterke industriële ontwikkeling, welke in dit land gaande is en een trek naar bepaalde centra veroorzaakt, biedt in het bijzon der het Canadese platteland nog vele mogelijkheden voor vestiging van immigranten, zowel in de agrarische als niet-agrarische be roepen. Sedert het najaar van 1950 is het aantal aanmeldingen sterk toegenomen, hetgeen tengevolge heeft, dat in 1951 naar verwach ting 13 a 14.000 Nederlandse emi granten naar Canada zullen ver trekken. Een der oorzaken hier van is, dat Canada de grenzen rnimer openstelt voor niet-agra- rische arbeidskrachten. Dat de beschikbaarstelling van tijdelijke kampaccommodatie een zeer gunstige uitwerking op de emigratie naar Australië heeft gehad, blijkt wel hieruit, 22 SEPTEMBER: H. Thomas van Villanova Nu de herfst weer over het land gekomen is, hebben vele moeders met het oog op de komende winter zich afge vraagd, hoe zij de eindjes in hun gezin aan elkander moe ten knopen. De kolenprijs is ontzettend hoog; ondanks de daling van de wolprijzen kan men dikke winterkleding niet betalen. Er staat een grote taak voor de christelijke lief dadigheid te wachten. Maar men moet deze niet afmeten naar een gulden in centen uitgereikt door een armbe stuur en naar een bonnetje van f 1.50 van een liefdadig heidsvereniging, die haar tijd niet meer verstaat. De chris telijke liefdadigheid vraagt deze winter de gehele mens, zoals ook in de kommervolle tijden midden in de 16de eeuw, toen de heilige van deze dag, de bisschop Tho mas van Villanova, in de moeilijke winter van 1554 alles weg gaf, zodat men bij zijn ziekte in het volgend voorjaar een bed moest le nen, omdat hij letterlijk niets meer had. Dat is de liefda digheid, die wij in deze ko mende zware winter nodig hebben. IN DESERTO dat in het jaar 1950 een aantal van 9268 Nederlanders naar Aus tralië vertrok, d.w.z. bijna zes maal zoveel als in het jaar 1949. Australië richt thans zijn emi gratie .steeds meer op de primair- productieve arbeidskrachten, waardoor de toelating van onge schoolde arbeiders en van kin derrijke gezinnen wordt afge remd. De verdere ontwikkeling is onder deze omstandigheden niet onzeker. Er bestaat reden om te verwachten, dat de agra rische emigratie naar Australië in de toekomst nog goede kansen zal verkrijgen. Goede beurt in Nw. Zeeland Daar de regering van Nieuw- Zeeland geen mogelijkheid zag om in het huisvestingsprobleem te voorzien, heeft de emigratie naar dat land niet die hoge vlucht kunnen nemen als met de hier te lande bestaande belangstelling voor het land in overeenstem ming zou zijn. Als gevolg van de goede in druk, die de in het jaar 1949 en in het begin van 1950 geïmmi greerde Nederlanders in Nieuw- Zeeland hebben gemaakt, heeft de regering van genoemd land een overeenkomst met Nederland getekend, waarbij de Nieuw-Zee- landse regering zich verplicht tot steunverlening aan onder deze overeenkomst emigrerenden. De Nieuw-Zeelandse regering heeft aan emigranten vrijdom van invoerrechten op montagewonin gen verleend en verstrekt ruime credieten ten behoeve van de opbouw dezer huizen. En Europa? Als immigratieland heeft Frankrijk practisch gesproken alleen voor landbouwers enige betekenis. Bij het einde van de oorlog waren ongeveer 350 Neder landse boeren in Frankrijk ge vestigd, die daar een bedrijf in eigendom of in pacht hadden. In 1949 vestigden zich 160 per sonen uit de landbouw (inclusief vrouwen en kinderen) in Frank rijk. In 1950 emigreerden slechts 143 personen. Onder leiding van de commis saris voor de emigratie worden voorbereidingen getroffen om te komen tot de uitzending van een zeer eenvoudige radiocursus En gels voor emigranten. Een bijzondere zorg vergt het vervoersvraagstuk. De regering heeft dit jaar de troepenschepen „Zuiderkruis", „Waterman" en „Grote Beer" door inwendige ver bouwing aan de eisen, welke het vervoer van emigranten stelt, doen aanpassen. Deze werkzaam heden zullen in het begin van 1952 beëindigd worden. De vijf schepen, welke in 1952 ter beschikking staan, zijn naar alle waarschijnlijkheid ontoerei kend om in de steeds stijgende vervoersbehoefte te voorzien. EUROPA EN DE VREDE Het 5e Congres der Nouvelles Equipes Internationales (Unie van Christen Democraten), op 14, 15 en 16 September te Bad- Ems vergaderd om zich te be raden over him bijdrage tot de opbouw van Europa en de ver dediging van de vrede, spreekt zijn voldoening uit over de voortgang, welke in de laatste maanden op dit terrein is ge maakt, en met name over de be sluiten, welke juist tijdens de bijeenkomst te Washington wer den genomen; ziet met vertrou wen uit naar de verwerkelijking van de volgende stappen op de weg der Europese integratie, zo wel op het terrein der defensie als op dat der economie, met name door een spoedige aan vaarding van de gemeenschap voor kolen en staal door de be trokken nationale parlementen; dringt erop aan, dat de nieuwe vormgeving worde geleid door de geest der christelijke en de mocratische beginselen, die het kostbaarste, geestelijke erfgoed der Europese volken zijn. PROGRAMMA ZATERDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30, VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gr.muz., 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.muz., 8.40 Orgel spel, 9.00 Gr.muz. (9.309.35 Waterstanden), 10.00 Causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de arbeiders in de continu be drijven, 11.30 Viool en piano, 12.00 Gr.muz., 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 Gr.muz. 13.00 Nieuws, 13.15 Orkest, 13.45 Accordeon; 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Orkestconcert, 14.40 Koor zang, 15.00 Boekbespreking, 15.15 Accordeonorkest, 15.45 Causerie; 16.00 Gr.muz., 16.30 Sportpraatje, 16.50 Orkest, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-Varia, 18.20 Hawaiian-muziek, 18.40 Ma drigaalkoor, 19.00 Artistieke Staal kaart, 19.30 Causerie, 19.40 Cause rie, 19.55 Causerie, 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteten, 20.15 Tiroler- muziek, 20.45 Socialistisch com mentaar, 21.00 Symphonieorkest, 22.00 „Onder de pannen", hoor spel, 22.15 Dansmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Instrumentaal sex tet en soliste, 23.4524.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM n, 298 M 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gew. muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.muz. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Lichte muziek, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Amusementsmuz., 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gr. muz.; 12.0 Angelus, 12.03 Gr.muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Gr.muz., 12.55 Zon newijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 „Op z'n boeren- fluitjes", 14.00 „Theo Casion, in misdaad en antiek", hoorspel voor de jeugd. 14.20 Gr.muz.; 14.40 Amateursuitzending, 15.20 Kro niek van Letteren en Kunsten, 15.55 Kamerorkest en soliste, 16.30 „De schoonheid van Gregoriaans", 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Film muziek; 18.15 Actualiteiten, 18.25 Piano; 18.40 Regeringsuitzending, 19.00 Nieuws, 19.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 Actualiteiten; 19.27 Gr.muz., 19.52 Journalistiek week overzicht, 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Gr.muz., 20.15 „Lichtbaken", causerie, 20.40 „Steek eens op, heren!" 21.00 Gev. programma, 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 Symphonette or kest en solist, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.22 Sport, 23.2724.00 Gr.muziek. FREIBURG L Br. (K.N.P.) In Duitsland is dezer dagen een nieuwe politieke partij voor Katholieke en Protestantse jongeren opgericht onder de naam „De Jonge Generatie". Uit de eerste publicaties, waarmede deze partij voor het voetlicht is getreden, spreekt de vurige wens van een groot deel der Duitse jeugd om actief deel te nemen aan het nationale politieke leven. Reeds jarenlang, zo verklaren deze katholieke jongeren, heeft de Duitse jeugd een tevergeefs beroep gedaan op de politieke partijen om de jeugdwetgeving te verbeteren. Doch pas in de laatste tijd heeft men aan dit verzoek een zeer beperkt gevolg gegeven. Ook hebben de politieke partijen weinig gedaan om de gehele Duitse jeugd diepgaand voor de politiek te interesseren Dit weegt des te zwaarder als men nagaat, hoe weinig de jonge Duitsers een ware democratie hebben meegemaakt. Direct na de oorlog zagen zij de niet meer voorbeeldige verkiezingsstrijd, waarbij de partijen elkaar let terlijk en figuurlijk met modder hebben geworpen. Daarbij komt nog, dat het merendeel der Duit se jeugd het niet eens is met de opvattingen, welke men in de verschillende partijen koestert omtrent wezen en doel van hun politieke groepering. Nergens ter wereld bestaat reeds een partij, die door jonge mensen is ge grondvest en dit in haar naam tot uitdrukking brengt. „De .Tonze Generatie" is once richt door Duitse studenten. Zii verklaren met constructieve nlan- nen te willen komen. De doel einden. die zii nastreven, verto nen veel Ereliikenis met de celui- den. die men in Nederland hoort De nieuwe winterkleding voor 'de troe'pen in Korea (links), ter vervanging van de uitrus ting die vorig jaar tijdens de hevige koude ontoereikend is gebleken (rechts). De nieuwe uitrusting vervangt o.a. het huidige windjack en broek door een overall met vaste capuchon. Een groot gedeelte van deze nieuwe serie is reeds op weg naar Korea. bii de Katholieke Werkeemeen- schan in de Partii van de Arbeid. Zij noemen zich christen-socia listen, die een parlementaire de mocratie zijn toegedaan. Een kenmerk van hun socialistische instelling is b.v., dat zij voorstan ders zijn van de medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven. Het programma van ,,De Jonge Generatie" omvat, naast vele andere punten, ook de beëindi ging van de liberale economische politiek, teneinde de nationale economie in Duitsland op vreed zame wijze in een nieuwe koers te leiden. Bovendien is deze partij vóór een Duitse bijdrage, economisch zowel als militair, in de West-Europese defensie. In ,,De Jonge Generatie" voegt de linkervleugel van de C.D.U. Christen-Democratische Unie) zich tezamen met verschillende stromingen in de Centrum-partij en het niet-atheïstische deel van de S.P.D. (Socialistische Partij van Duitsland). Op deze manier hoopt zij een politiek vaderland te zijn voor alle jonge christen socialisten. Of deze partij de stemmen van de jonge christen-arbeiders zal trekken, waaraan men zeer veel waarde hecht, moet men natuur lijk afwachten. Zonder de arbei ders is „De Jonge Generatie" op het politieke toneel echter ge heel waardeloos. Voor een fede ratief Europa zal een partij als ,,De Jonge Generatie" zeer veel kunnen bijdragen, mits zij het vertrouwen weet te winnen niet alleen van de kleinere groepen studenten, maar ook van de jon geren uit de andere lagen der bevolking. De Canadese eerste minister Louis Laurent spreekt in het Canadese Lagerhuis te Ottawa de afgevaardigden van de 12 lidstaten van het Noord-Atlantisch Pact toe, die bijeen gekomen zijn ter bespreking van de gemeen schappelijke verdediging. Een overzicht van de parlementszaal. 's-GRAVENHAGE. De le luitenant W. W. Dussel heeft aan de Legervoorlichtingsdienst het volgende geschreven: Een hoes tende, proestende en vuile troep soldaten rolde Zondagmorgen 19 Augustus op het station te Pusan de elf wagons lange trein uit, die hen van Wonju naar het xuiden had gebracht. Intens verhitte, stoffige en met roet besmeurde gezichten waren het, waarop echter door alles heen toch een vreugdevolle glans lag. Wéér een stapje dichter bij huis, weer wat verder op de lange, lange weg van de frontlijn tot aan de straat-waar-je-woont. Die weg naar huis, het is een lange. Door alle tijden, door alle oorlogen heen is het thuisvaren gepaard gegaan met de gebruike lijke moeilijkheden, ergernissen, misverstanden en wanbegrippen en het zou ook al een wonder zijn, als het hier anders was ge gaan. Het begon „boven", waar een zich ergerende soldatentroep zich tien dagen lang min of meer verlaten voelde op een paar sawahveldjes, zonder dat er enig definitief uitzicht was op een zekere vertrekdatum. Maar ein delijk, op de morgen van de 18e Augustus, was het dan zover en vertrokken om acht uur precies de een-en-twintig trucks in de richting van Wonju, waar een trein stond te wachten, die hen naar Pusan zou brengen, 't Weer werkte mee, in die zin, dat het warm en droog was, zodat na enige tijd iedereen dik onder het stof zatMaar och, dat zijn ze wel gewend, en als je naar huis gaat, kijk je helemaal zo nauw niet Toen ging de trein. We waren stil van verbazing. Er was geen geschreeuw. Er was geen ru moer, er was.niets. We keken elkaar aan alsof er een wonder gebeurde De weg naar Pusan is een lange. Achttien uren duurt de reis tegenwoordig (het vorig jaai zou het een week geweest zijn) en in die achttien uren moet de ene tunnel na de andere „geno men" worden. Een chauffeur heeft me verteld, dat het er 46 waren. Ik weet dat niet, maar ik kan u wel verzekeren, dat het geen pretje is om een kwartier lang in die stikhete trein te zit ten terwijl dikke, dikke rookwol ken met vuil en viezigheid je naar adem doen happen, terwijl alles, maar dan ook alles, dik onder roet en vet komt te zitten en er geen water is om je te wassen. Zo slecht niet En tochde reis was nog zo slecht niet. Natuurlijk voerde ze door de bergen, hoe zou het anders kunnen in dit land van louter groenbegroeide rotsen. Maar hoe verder naar 't zuiden, des te vrediger zien ze er uit. Er staan weer huizen. Er lopen weer mensen met vrij behoor lijke kleding aan en het land is er bebouwd. En och, vanuit een trein bekeken, in dit jaargetijde en met de wetenschap, dat je het voor het laatst ziet, wel, de gevoelens zijn dan wat milder. Een zonsondergang, die de ber gen rood kleurt, kon zelfs nog uitroepen van bewondering op wekken uit het gemoed van harde soldaten En de nacht is, zo goed en zo kwaad als dat ging in de verzen gende hitte, doorgebracht met wat sluimeren. Velen hebben echter geen oog dichtgedaan, of schoon ze niet wilden bekennen, dat het wellicht van blijdschap was. En zo kwam de volgende dag om negen uur 's morgens de trein met' „Dutchies" in Pusan aan. Grote trucks brachten de mannen naar een kamp, dat als laatste tijdelijke verblijfplaats dient Natuurlijk is dat kamp ook niet alles zoals geen enkel kamp ooit zal zijn. Het gemopper en gekanker en heus niet al tijd ten onrechte zakt echter, naarmate het uur van vertrek nadert. ENGELSE MILITAIRE ORDER: f 7.5 MILLIOEN 's GRAVENHAGE. Dezer da gen zijn bij enipa Nederlandse textielfabrieken in Twente en Brabant voor Engelse militaire rekening orders geplaatst voor de levering van canvas (cotton duck), ter waarde van in totaal ruim f 7 34 millioen. OVERSCHOTTEN UIT HET GEMEENTEFONDS WORDEN NIET UITGEKEERD De ministers van financiën en binnenlandse zaken hebben in hun M. v. A. op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp voorzieningen t. a. v. de financiële verhoudin gen tussen het Rijk en de Ge meenten ter weerlegging van de door zeer vele leden geuite be zwaren hun standpunt nog eens uiteengezet en gewezen op het derde lid van artikel 10 van de genoemde wet. Dit houdt in, dat indien blijkt, dat het percentage der rijksbelastingen, dat in het gemeentefonds wordt gestort, te hoog of te laag is, onverwijld een voorstel van wet aanhangig wordt gemaakt tot herziening van dat percentage. Deze bepaling maakt, evenals trouwens artikel 10 in zijn geheel, deel uit van die be palingen der wet, welke niet ge bonden zijn aan de termijn van 3 jaren, gelijk dit met die der uit keringen het geval is. Noch formeel, noch moreel kun nen de gemeenten aanspraak ma ken op handhaving van het per centage van 8 voor de jaren 1948 tot en met 1950. Een voorstel tot verlaging van het percentage, ge rekend met ingang van 1948, wel ke figuur blijkbaar aanvaardbaar wordt geacht, had, zoals uit het vorenstaande blijkt, niet of wei nig eerder kunnen worden ge daan dan het thans aanhangige voorstel om de overschotten over 1948 t.m. 1950 te reserveren. Dat niettemin niet is voorgesteld het percentage aan te passen aan de niet voorziene hoge belastingop brengsten over 1948, doch slechts om de uitkeringen uit het fonds nader te regelen en te limiteren, zien zij dan ook veeleer als een liberaliteit, waarvoor het tijdsver loop een gunstige factor is ge weest, dan als een terugkomen op verkregen rechten. Een libe raliteit, welke zij, met het oog op de doeleinden, welke met de te vormen reserve worden nage streefd, verantwoord achten. De regering kan niet ingaan op de suggestie om de overschot ten uit het gemeentefonds over 1948-1950 alsnog aan de gemeen ten uit te keren. f 37.000 VERDUISTERD DOOR ARCHITECT ROTTERDAM. Een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek eiste de officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank gistermiddag tegen de 57 jarige architect J. P. uit Rotterdam. Hij bekende verduistering van f 37.000,Dit geld zou hem door cliënten ter hand zijn ge steld en het was bedoeld voor kosten, verbonden aan de bouw van twee woningen. Gaasterland p 20 Finisterre; Gr. Beer 20 v Wellington/Sydney Kertosono 20 v Genua/Marseille; Lekkerkerk 20 in Suezkanaal; Tabinta 21 v Sydney te Melbour ne verwBilliton 19 v Marseille; Madoera 18 te Chittagong; Teire- sias 19 te Tj. Priok; Edam 19 te New York; Hoogkerk 19 v Kobe; Lekkerkerk 19 te Portsaïd; Hera 19 v Maracaibo; Hersïlia 20 v Guayaquil te Paita verw.; Leer- sum 16 v Rotterdam te Houston; Prins Frederik Hendrik 15 te Chicago; Roebiah 18 te Surabaja; Willemstad 20 v Madeira/Ply mouth; Bloemfontein p 19 Guar- dafui; Graveland 19 v Bahia; Ja va 20 Tj. Priok verw.; Laertes 20 v Penang te Belawan verw.; Langlcoeas 20 Makassar verw. 's-GRAVENHAGE. Naar uit de landbouwbegroting blijkt, kan de voedselvoorziening van het Nederlandse volk in 1950 bevre digend worden genoemd. Enige vermindering van de vetconsump- tie en van de consumptie van suiker en suikerhoudende pro ducten zou uit voedingsoogpunt kunnen worden toegejuicht. Zeer bevredigend is de ontwikkeling van de melkconsumptie welke in vergelijking tot het vooroorlogse verbruik met ongeveer 30 pet is toegenomen. Het ligt in het voornemen van de minister het verbruik van dit voor de volksgezondheid zo bij uitstek bevorderlijke product krachtig te blijven stimuleren. In dit verband verdient vermelding, dat de prijs van de consumptie- melk, zo enigszins mogelijk, op 't huidige peil zal worden gehou den. Met betrekking tot de wetge ving inzake het grondgebruik, hoopt de minister er toe mede te werken dat het ontwerp van een nieuwe pachtwet de Tweede Ka mer zo spoedig mogelijk zal be- De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat geschiktis voor alles PTl TMf? Mi at. Hij weet: het overvette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw reiken. Aangezien ook bij dit ont werp de regering prijs stelt op een breed overleg met de Staten- Generaal zal, naar het zich laat aanzien, niet ontkomen kunnen worden aan een tijdelijke verlen ging van de werkingsduur van het vigerende pachtbesluit. De jaarlijkse bestrijding van de Coloradb-kever wordt thans algemeen als een normale cul tuurmaatregel beschouwd. De controle op de naleving van de wettelijke voorschriften op land bouwbedrijven kan daarom wor den verminderd dank zij de me dewerking van de organen van het bedrijfsleven en, voor wat be treft volks- en particuliere tui nen, voor een groot deel aan de politie worden overgelaten. De ontwikkeling van de rund veestapel, welke de vooroorlogse omvang thans heeft overschreden, kan bevredigend worden genoemd De varkensstapel zou nog kunnen worden uitgebreid, indien de voe derproductie in het binnenland verhoogd wordt. Mogelijkheden daarvoor zijn zeker aanwezig, terwijl ook de afzet van het var kensvlees onder de huidige om standigheden de varkensmester voldoende waarborgen biedt om een stimulans te zijn voor zijn ac tiviteit op dit gebied. De productie en de afzet van de zuivelproducten hadden tot dusverre een bevredigend ver loop. I De export van tuinbouwpro ducten heeft zich in het afgelo pen jaar bevredigend ontwikkeld. FEUILLETON Verhagen lichtte hem snel in. „Ik heb al haar kennissen reeds opgebeld. Ze is gisteravond niet thuisgeko men, maar ik dacht dat ze bij haar vriendin bleef slapen. Ik ben bang, dat 'haar iets is over komen". „Ik kom naar u toe" zei Oemar snel. „In tien minuten ben ik bij u". Hij riep de djon- gos toe, een taxi aan te houden en haastte zich naar zijn kamer om z'n jasje aan te schieten. Toen hij beneden kwam, stond de taxi al voor de deur en hij beloofde de chauffeur een extra fooi als hij het vlug maakte. Terwijl de auto luidruchtig toeterend door het drukke ver keer stoof, leunde Oemar met gesloten ogen achterover. Hetty weg! Een ongeluk! Hetty ergens in nood, terwijl hij overwoog hoe hii zou kiezen. Waarom had hij niet eerder geweten, wat hij nu plotsejing voelde: dat zij op de eerste plaats kwam. Als haar iets was overkomen, was dat zijn straf; zijn straf, omdat hij had getwijfeld om haar het offer te brengen. De taxi stopte met een ruk en de chauffeur keek trots lachend om. Oemar knikte. „Baik, se- bentar saja deteng". Met drie passen was hij bii de deur en duwde de toegesnelde djongos opzij. Verhagen telefo neerde nog en duidde hem met een hoofdknik aan, plaats te ne men. „Weer niets", zuchtte hij, toen hij even later de haak op het toestel legde. „Ik heh tientallen mensen op geheld. maar niemand heeft haar na gistermiddag gezien". Oemar voelde hoe een kille angst zijn hart omknelde. „Gis termiddag? Waar was ze toen?" „Ze is het laatst gezien op de Goed, wacht een ogenblik. bosweg bij Mengkoet. Dat is een kampong op de weg naar Sema- rang. Ze moet daar in de buurt zijn gebleven. Ze heeft de auto achtergelaten bij hotel „Toekan". Ze had een paar dagen verlof en nu vroeg ze gistermorgen de auto om naar Mengkoet te gaan. Ze heeft daar een vriendin. Wij verwachtten haar 's avonds weer terug, maar toen ze uitbleef, re kenden wij er op, dat zij bij haar vriendin had overnacht". „Is het niet mogelijk, dat ze daar of in het hotel is gebleven?" De postdirecteur schudde het hoofd. „De hoteleigenaar telefo neerde tegen de middag, wat er met, de auto moest gebeuren. Hij wist haar vriendin te wonen en heeft er een djongos heen ge stuurd. Hetty was daar helemaal niet geweest". Oemar sprong op. „Maar dan moet onmiddellijk de omgeving worden afgezocht. Ze kan immers niet zijn verdwenen zonder een spoor achter te laten". „Ik heb de mantri-politie in Mengkoet opgebeld en er zou gezocht worden. Ik was juist van plan er ook heen t.e gaan, nadat ik alle adressen had getelefo neerd". Oemar was reeds bij de deur. „Laten we onmiddellijk gaan. Waar wachten we nog .op? God geve, dat haar toch geen onge luk is overkomen!" Hij sprong in de wachtende taxi en liet de wagen keren, terwijl Verhagen een boodschap achter liet voor zijn vrouw. „Nu naar Mengkoet, op de weg naar Semarang. Zo snel mo gelijk!" beval Oemar, toern de postdirecteur in de wagen sprong. De inlandse chauffeur knikte even onbewogen als wan neer men hem 'had opgedragen naar het Koningsplein te rijden. Taxi-chauffeurs en kellners, on verschillig of ze in Batavia, Am sterdam of New York werken, kennen het leven en de mensen. Ze verwonderen zich niet meer over hun opdrachtgevers. Deze opgewonden Javaanse toean had een goede fooi beloofd, als hij hem zo snel mogelijk hier bracht en dat had hij gedaan. Nu wilde de toean naar Mengkoet met de zelfde snelheid en hij zou z'n best doen. Mengkoet was ruim honderd kilometer. Misschien zouden ze vanavond nog terug komen, misschien ook niet. Het kon zijn dat de toeans het wis ten, maar de taxi-chauffeur was niet nieuwsgierig en als men hem zou hebben gevraagd, wat hij wel van deze opgewonden toeans dacht, zou hij hebben ge antwoord dat hij vermoedde, dat ze haast hadden. Oemar en Verflagen spraken tijdens de rit niet erg veel. Ieder was te zeer door zijn eigen gedachten in beslag genomen. Ze zagen de moderne buitenwijken van Batavia achter zich ver dwijnen. De zacht hellende weg slingerde zich als een grijs lint tussen de groene alang-aiang. De witte villa's met him kleurige tuinen werden schaarser, ver dwenen tenslotte gelheel. Slechts twee tinten bleven over: het diepe blauw van de hemel en het groen der velden, met een enkele maal de zilveren streep van een kali. En aan de horizon vloeiden het groen en het blauw ineen tot een onbestemde scha- duwtint. Dat waren de bossen. Maar de schoonheid van het land. schap maakte thans geen indruk op de beide mannen. Hun ogen zagen niet het beeld daar buiten, maar alleen het beeld dat in hen was: een regelmatig meis jesgezicht met ernstige blauwe ogen en goudblonde krullende haren. Dat meisje kon in gevaar zijn. Ze meenden in die ogen een smeken om hulp te zien. Zp voel. den een wurgende angst in zich opkomen omdat het gevaar gis teren kon zijn geweest, van nacht, of nu, op dit ogenblik. Ze meenden haar stem te horen, maar het was de suizelende wind. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3