DE MENS EN DE TECHNIEK sp#£r Woede vaderen bijeen in Heerhugowaard T reffende samenkomsten van de Hongaarse kolonie OSS tplAK Onderstaande textielaanbiedingen zijn het over tuigend bewijs dat U door nu te kopen Uw dure geld spaart. - Komt en profiteert hiervan! Warmenhuizen ruilt land voor water J90 6.90 975 7.90 495 Bezielende rede van Wim van Gent voor St. Adetbert Gasten van ,#Vita Nova" vanaf 5.20 vanaf 2.15 ONZE COLLECTIE WINTERSTOFFEN Koopt NU Uw japon of mantel! Burgemeester heeft nieuwe ambtsketen Hamerstukken Marktberichten VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 PAGINA 7 pauzen prijzen I ALKMAAR. De afdeling Alkmaar van de St. Adelbert- vereniging opende Woensdagavond het winterseizoen met een zeer goed bezochte vergadering, welke in een der zalen van het Victory-hotel werd gehouden. De eerste bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van de voorzitter, Mr. A. M. Leesberg, die zijn voldoening uitsprak over de grote opkomst en vervolgens nog even het in Den Bosch gehouden landelijk congres memoreerde. specialisten vaak op monetair en vak-technisch gebied, krijgen de zeggenschap. Er ontstaat een ze ker absenteïsme dat leidt tot ont eigening. Deze toestand heeft ge leid tot de wens -naar socialisatie en medezeggenschap. Het is ook hier niet piogelijk, direct te zeg gen wat het beste zal zijn. Al heeft spreker wel de indruk, dat een zekere medezeggenschap van degenen, die in het productiepro ces zijn betrokken, wenselijk is. Vooral in deze sector van het maatschappelijk leven is een nieuwe sociale orde in christelijke geest noodzakelijk. Tot slot van zijn betoog wees spreker er op, dat de techniek de oorzaak er van geworden is, dat er iets aan de zelfbewustheid en het veiligheidsgevoel van de mens hapert Een nieuwe psychi- De heer Leesberg merkte naar aanleiding daarvan op, dat op dit congres was gebleken, dat de St. Adelbert-vereniging goed werkt en een gezonde activiteit ont plooit. Het ledental is steeds groeiende en de getoonde belang stelling is gefundeerd. Het is bo vendien ook gebleken, dat orga nisatie van de intellectuele en leidende kringen van ons volk vandaag de dag niet alleen goed, maar ook noodzakelijk geacht moet worden. Bedreigt de techniek onze samenleving? In een breed doordachte studie, getuigend van grote belezenheid en uitgewerkt in een rijke zins bouw en met een woordenkeus, die de spreker op een lijn stelt met de beste sprekers uit den lande, gaf de heer Wim van Gent uit Boxtel een uiteenzetting over de invloed op het cultureel, psy chologisch en sociaal-economisch gebied van onze samenleving, die de ontwikkeling van de techniek in de laatste eeuw heeft gehad. Hij wees er in het begin van zijn rede op, dat de industriële omwenteling veel ingrijpender is geweest dan de, ter zelf der tijd plaats gehad hebbende, Franse Revolutie. Immers de intrede van de machine heeft op de duur meer de Engelse wereldmacht verstevigd dan de grote slagen bii Waterloo en Trafalgar. Toch is daar de industrialisatie niet zonder meer gekomen. In arbei -derskringeri vooral stond men tegenover dit nieuwe wantrou wend, zelfs afwerend. Men vrees de de broodwinning te zullen verliezen en de vaardigheid van de ambachtsman verloren te zien gaan. Inderdaad heeft de machi ne veel leed gebracht, doch daar staat tegenover dat in latere tij den kortere werktijden, meer afzetmogelijkheid, betere sociale voorzieningen, alleen .mogelijk werden gemaakt door het ge bruik van de machine. Het heeft lang geduurd, eer de mensheid zieh. de zegeningen van de overwinning op de natuur wetten eigen wist te maken. Ligt dat aan de machine of aan de instelling vah de mens? In alle tijden is men bezorgd geweest over de ontwikkeling van nieuwe dingen en het is maar de vraag, of de techniek noodzake lijkerwijze moet leiden tot ver heffing of nieuwe zondeval van de mensheid. De techniek bracht inderdaad veel ontluistering, maar bracht ook weer een eigen schoonheid. En de techniek bracht niet alleen vaardigheid, maar ook, kunst, men denke slechts aan de ontwikkeling van de boekdruk-'' kunst, de film en de pers, zaken die niet alleen vormen van mas sificatie behoeven te zijn. Opmerkelijk is echter, dat de technische vooruitgang betrekke lijk gemakkelijk is gegaan, doch dat de mens zich moeilijk bij die vooruitgang weet aan te passen. Op sociaal-economisch terrein doet zich het verschijnsel voor, dat ondernemingen en bedrijven worden samengetrokken, aandeel houders verliezen de interesse in hun zaken, en de bewindvoerders, DUITSE ACCORDEONISTEN IN ALKMAAR ALKMAAR. Op Dinsdag 2 October a.s. zal in samenwer king met het B.A.V. Accordeon orkest en de vereniging Vita Nova" uit Alkmaar een wel bij zonder accordeon-concert worden gegeven, waarbij'als gast zal op treden het „Niederrheinishes Ak- kordeon Kamer Orchester" uit Kamp-Lintjort Duitsland Dit ensemble behaalde op het onlangs te Leiden gehouden in*- ternationaal concours de aller hoogste prijzen o.a. de door H-. M. de Koningin en het Ministerie van O. K. W. beschikbaar "gestelde medailles. Over het optreden van dit ensemble wordt in een tech nische beoordeling in het blad „De Accordeonist" o.m. het vol gende geschreven. „Het orkest speelde o.a. ook „De Kleine Nachtmuziek van Mozart. De to taal-indruk van dit orkest was uitzonderlijk gunstig. Dit kleine en pure accordeon-ensemble, be stond uitsluitend uit accordeons (dus geen contrabas-versterking of steun van piano) en gaf een staaltje van nauwgezetheid in de technische uitvoering, een een heid van samenspel, zoals men zelden zal horen. De uiterst mu zikale voordracht heeft toehoor ders en jury verrast en ingevolge de puntenbeoordeling werd dit orkest aan de spits geplaatst van de orkesten die deelnamen aan dit internationaal en zeer ge slaagd concours." Op dit concert, dat zal plaats vinden in „Het Wapen van Heemskerk", zal men dus wel iets bijzonders op gebied van ,,Accor- deon-muziek" te horen krijgen. Een grote belangstelling mag dan ook worden verwacht. Onder leiding van dirigent Ab. v. d. Wolff zullen „B.A.V." uit Bergen en ,sVita Nova"' uit Alk maar gezamenlijk ook enkele stukken ten gehore brengen. De muziekliefhebbers zal het zeker interesseren op „Accordeon- gebied" iets bijzonders te kunnen beleven. ROODGEEL HEILOO. Zondag 23 Sept. a.s. gaat HSV 1 naar Lutjebroek om de Zouaven te bekampen. Le den der supportersclub kunnen de reis gratis mee maken mits zij hun kaartjes hedenavond afge haald hebben bij kapper Kroon. Bij voldoende deelname zal voor niet-leden een extra bus rijden. Spoedige opgave gewenst. Vertrek der bussen uiterlijk 1 uur vanaf clubhuis. Het bestuur sche instelling en vooral een nieuwe ascese is nodig opdat de mens de techniek op een juiste wijze dienstbaar kan maken aan de ontwikkeling van de maat schappij. Hoewel de techniek de mens als een zekere uitdaging voor komt, moeten wij bedenken dat de techniek toch een gave Gods is en dat de mens bepaalt, if die een zegen of een vloek kan worden. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Zon dag j.l. was het geen slechte dag voor de S.V.W. elftallen. Welis waar werd door het eerste in Wognum tegen Spartanen gelijk gespeeld, maar het elftal liet een zeer goede indruk'achter en een kleine overwinning hadden de S.V.W.-ers 'zeker verdiend. Het tweede won met 61 van Holl. T 3 en het derde speelde in de Rijp tegen Dreo 3 gelijk (33). De junioren deden het heel goed door met 73 van R.K.A.F.C. te winnen. A.s. Zondag ontvangt S.V.W. 1 Strandvogels 1 uit Onderdijk en onze jongens zullen proberen er een overwinning van te maken. Jammer is het dat de Voetbal bond niet meer rekening houdt met een meer gelijke vaststelling der wedstrijden. Nu spelen ook weer 3 eerste elftallen van di verse verenigingen in Heerhugo- waard thuis. ALKMAAR. Op een der pas voorbije prachtige nazomerdagen, hield de Hongaarse Kolonie van Alkmaar en omstreken een kleine feestelijke hijeenkómst. De aan leiding hiertoe, vloeide voort, uit de omstandigheid, dat drie jonge Hongaarse Jezuïeten, gevlucht uit hun land en hun studies vol tooiend in' Maastricht, kortelings door Mgr. Dr. Lemmens, bisschop van Roermond, tot priester wer den gewijd. Een dezer priesters nu, pater Horvath S.J., droeg voor de hier woonachtige Hongaren, zomede voor talrijke vrienden, een H. Mis op in de kapel van de Piusstich- ting. Na beëindiging van de H. Mis en nadat - de jarige priester ■ieder der aanwezigen had geze gend, vond- een zeer geanimeerde en ongedwongen samenkomst plaats. Pater 'Horvath .Schetste 't onnoemelijke leed, waaronder Hongarije gebukt gaat en vroeg ,'n nimmer verflauwend gebed voor zijn landgenoten en voor de be vrijding van Hongarije uit de communistische greep. Wij zien hier, aldus de pater, in onze kleine groep aanwezigen, een beeld van de verscheurde wereld. Hier is aanwezig een voormalig Hongaars kolonel, die zwervend door Europa van kamp Burgerlijke Stand HEERHUGOWAARD. Gebo ren: Juriaan P. zv S. van Eeten en A. Jonker; Dorethea C. L. dv G. J. Bot en M. A. Sunder; Nico- laas G. P. zv P. M. Snoek en M. C., Bruin; Abi'am zv C. Klercq en A. Smit; Cornelia P. M. dv A. J. Oudhuis en C. M. Laan; Maria C. A. dv'G. Th. A. Specker en A. Bot; Nicolaas J. zv N. van Stralen en A. C. Danenberg; Johannes G. zv C. Brink en J. A. Vader; Mar- garetha H, M. dv H. J. Th. Over toom én M. Weel; Jacobus J. J. zv J, Eeken en J. Brantjes; Cor nells J. T. zv C. J. Overtoom en A. M. van Kampen; Joanna M. dv Th. A. Beers en J. M. Insing; Nicolaas J. zv H. J. Blom en G. J. de Jong; Cornelia M. dv M. Dek ker en J. Beers; Frederik zv P. van Leijen en T. E. Knip; Corne lls L. B. zv J. Th. Poland en A, Stanek; Nicolaas zv N. van Lan en en J. C. Oudhuis; Maaike C. .V A. Schuurman en A. Veenstra; Cornelia M. dv J. Zuurbier en J. C. Konijn. Ondertrouwd: Hendrik Smit, Sint Pancras 'en Catharina de Krijger; Johannes W. Zeegers, Ursem en Wilhelmina J. de Krij ger; Nicolaas Schouten en Catha rina M. Brink. Getrouwd: Theodörus Schuite maker, Amsterdam en Catharma C. Danenberg; Petrus A. Slijker- man, Zijpe en Agatha M. Sinnige; Cornelis M. van Huizen, Klundert en Grietje M. Z. Gootjes; Arend van Dijkhuizen, Sint Pancras en Arendina Hofman; Johannes A. Blauw, Hoogwoud en Anthonia M. Tromp; Hendrik Smit, Sint Pancras cn- Catharina de Krijger; Johannes W. Zegers, Ursem en Wilhelmina J. de Krijger; Genjt Hoekstra, Losser- en Grietje Pluister; Albert Schreuder, Koog aan de Zaan en Trijntje Pluister. Overleden: Alexander A. M. Groot, zv Th. Groot en B. G. Stoop, 4 maanden; Cornelis G. Spaans, zv P. Spaans en J. M. Meijer 2 weken; Cornelia Stoop weduwe van Anthonius Groot 76 jaar; Margaretha Hammersma 67 jaar. tot kamp, tenslotte gastvrijheid vond in dit land, om hier zijn le vensavond door te brengen, ver van zijn geliefde geboorteland. Hier in ons midden ziet U een donkergetint Hongaars kind, wier vader moest vluchten en wier moeder in Hongarije achterbleef. Hier tenslotte sta ik als Hon gaars priester, in Holland gewijd. Mijn ouders waren niet aanwezig bij mijn wijding: ik weet niet in welke omstandigheden zij leven.... Verscheurde wereld, verscheurde mensheid, maar waar ter wereld wij ons ook bevinden, wij allen zijn één in Christus. De pater gaf uitdrukking aan zijn dankbaarheid voor de harte- telijke ontvangst hem bereid, terwijl hij woorden van lof uitte voor alles wat Holland deed voor de Hongaarse kinderen en thans voor de vluchtelingen. Gezegend land, waar in zulke mate de naas- stenliefde beoefend wordt. Wat is dat nu? BEEMSTER. De gemeente raad van Beemster komt deze week in vergadering bijeen. Dezer dagen ontving onze verslaggever aankondiging van die Raadsver gadering in 3 regels. Bij nadere informatie bleek dat het Dag. Be stuur der gemeente of misschien de Gemeenteraad niet wenst dat de pets.- vooraf uit de Raadstuk- ken iets publiceert, want zo zegt men: „dan worden de raadsleden vooraf beïnvloed". Wel vreemd zal men zeggen in onze democra tische t;jd. En dat is ook zo. Nog vreemder is het als men bij de begrotingsdebatten in de Bëem- ster-gemeenteraad de wenselijk heid hoort betogen van een eigen plaatselijk blad, dat de raadsver- slagen uitvoeriger kan opnemen dan tot nu toe geschiedt. De ver slaggevers zullen wel veel snap pen van wat verhandeld wordt als ze vooraf de stukken niet mo gen inzien. KOREA-VRIJWILLIGERS NAAR HUIS Op de passagierslijst van het uit Korea thuisvarende troepen- transportschip met het afgeloste Nederlandse detachement der Verenigde Naties, dat vermoede lijk 1 October in ons land zal aan. komen, troffen wij de namen aan van: Korp. D. Asma, Merelstraat 35, sold. 1 H. Bijker, Molenkamipse- weg 14, sold. 1 J. B. van Enk, Leeuwerikstraat 17, sold. J. ter Haar, Merelstraat 53. sold. 1 H. M. Nijboer, Merelstraat 35, allen te Zwolle: sold. 1 H. Lodewegers, Ver-meerstraat 16 en sold. B. G. Sotthewes. van Lochemstraat 42, beiden te Deventer. Sold. 1 L, P. Moes, Frieseweg 2 Alkmaar; korp. 1 A. W. Tromp, Kerkplein 76, Akersloot. Sold. 1 G. A. Vliek, Emmastr. 33; korp. H. Westerik, Sluisdijk- straat f)3 sold. 1 A. T. Wouters, Rijkersstraat 82 en sold. 1 E. Mo- rien. Wetstraat 5, allen uit Den Helder. Nieuw tijdschrift- voor het accordeonspel Zoals de andere muziektijd schriften welke bij J. J. Lispet te Hilversum zijn uitgegeven is ook „De Accordeon-Revue" in alle opzichten weer prima verzorgd. De Accordeon-spelers vinden in dit Maandblad een uitgebreide en zeer deskundige voorlichting. HEREN BORSTROKKEN met korte mouw. Prima kwaliteit jaeger, vanaf 3.59 HEREN BORSTROKKEN met lange mouw, vanaf 4.98 Bijpassende lange heren pantalons DAMES ZAKDOEKJES In leuke dessins met effen rand. Zeer voordelig 0.35 BREIWOL Onze uitgebreide sortering in de nieuwste najaarstinten is enorm. Per 100 grams knot 2.65, 2.10 WOLLEN DAMES BLOUSES met lange mouw. Chique model. In de nieuwste pasteltinten 13.95 LAKEN FLANEL. Extra mooie kwal. 160 cM breed, per meter 4.20 180 cM breed, per meter 4.80 NYLONS Onze sortering in diverse prijs klasse is niet te evenaren. In alle modetinten 7.90, 6.90, 5.90, 4 9Q JONGENS SINGLETS Prima kwaliteit jaeger, 415 jaar, Bijpassende sportbroeken v.a. 1.89 Kleine stijging per maat DAMES HANDSCHOENEN Zeer soepele kwaliteit Nappa. Div. tinten, gevoerd 12.50 ongevoerd 8.50 BADSTOF KEUKENDOEKEN rood en blauw geblokt 1.85 THEEDOEKEN, rood geruit. Extra stevige kwaliteit 1.09 WOLLEN DAMES JASJES met opgestikte zijzakken met inge- breid patroon. Ideaal voor een kille dag. In: grijs, bordeau, marine en zwart 29.50 LINKSGEWEVEN DS. KOUSEN Ons grote succes! In prachtige na jaarstinten 2.95 HEREN OVERHEMD met vaste boord. Mooie kwaliteit en prima pasvorm. In: effen grijs, beige en bleu 6.95 IS COMPLEET EN DE PRIJZEN AANGEPAST AAN DE TIJD. ZWARTE KINDERDIRECTOIRS Het veel gevraagde artikel Prima .interlock, 2—14 jaar, vanaf 1.33 In de damesmaten 2.70 GEBREIDE KINDERHEMDJES Ongebleekte tricot Leeftijd 214 jaar, vanaf 1 Q5 Met kleine stijging per maat KHAKI WERKHEMDEN Stevige kwaliteit en prima ge maakt. Met 'n opgêst. zak 6.95 Met 2 opgest. zakken m. klep 8.65 PYAMAFLANEL In diverse frisse strepen, 70 cm. breed, per meter 1.68 KEPERFLANEL In effen zalm en bleu, 70 cM. breed, per meter j 9Q IANGÉ5TRAAT 6® ALKMAAR - Av?vr WARMENHUIZEN. Bij de opening van het verbouwde raadhuis heeft burgemeester Breebaart van Zijpe namens de omgevende gemeentebesturen aan burgemeester Nolet een geschenk onder couvert aangeboden teneinde bedoelde magis traat ,,wat op te tuigen" aangezien deze de openingsplechtig heid presideerde getooid met een deurwaarderslint. Het bedrag was echter niet toereikend om een passende ambtsketen te kunnen bekostigen, weshalve de raadsleden van Warmenhuizen onverwijld het restant hebben bijgespit. Burgemeester Nolet verscheen Woensdagmiddag in de raad met de ambtsketen omhangen, en vierde dit gedenkwaardige feit volgens gebruik met een toespraak. Voorzitter toonde zich aldus zeer erkentelijk voor de geste van de raadsleden, die daardoor een blijk van burgerzin hebben gege ven, dat ten voorbeeld strekt aan alle gemeentenaren. „Gij die met kennis van zaken waardig weet te beraadslagen over het welzijn van deze gemeente, hebt hiermede K.F.C.-KEU RINGEN ALKMAAR: Rex: De vrouwen- kooi, 18 jaar; Cinema Ameri- cain: De muurbloem van het leger, alle leeft.; Harmonie: Verboden Huwelijk, 18 jaar; Victoria: Strijd zonder genade, 18 jaar. De raadsleden van Heerhueo- waard hadden Donderdagavond biina niets anders te doen. dan hamerstukken coed te keuren. Goedgunstig werd beschikt op de aanvragen voor ontheffing van rechten vuilnisophaaldienst van de wed. D. PijsNoorden, IJ. Klos, wed. C. Krouwelde Vries, wed. W. JoonOotjers, P. Lodder, en J. Strijder. De verzoeken van P. Wokke, N. C. Kuiper en K. Waterdrin ker, resp. om ontheffing en ver laging van hondenbelasting wer den eveneens ingewilligd. C. Bruijns verkreeg verlaging van hondenbelasting over het jaar 1951 ,doch niet van de belasting over 1950. wegens het te laat in dienen van zijn beroep. Het verzoek van J. de Wit om ont heffing werd afgewezen. R. van Langen zal zijn aanvraag om restitutie van de over 1948 t/m 1950 betaalde straatbelasting in gewilligd zien. J. N. Rood, J. Beers en wed. P. Limmen zullen vergoedingen ontvangen voor de kosten, wegens het bezoeken van Alkmaarse scholen door hun kinderen. Teneinde in voorkomende ge vallen gedekt te zijn voor aan sprakelijkheid van de gemeente, ingevolge bepaalde wetsartikels werd besloten deel te nemen aan de aansprakelijkheidsregeling van „Wet-Risico" te Amsterdam tegen een voorschotpremie van f 32,50 per jaar. Vervolgens werd besloten een crediet van f 5.300, te verlenen voor de verbouw van een gedeelte van het oude raad huis tot woning, waarvoor op grond van de Premieregeling Wo ningverbetering en -splitsing een premie uit 's Rijks kas, groot f 1.575,is toegekend, onder voorwaarde, dat met het uitvoe ren van de werkzaamheden een aanvang moet worden gemaakt uiterlijk drie maanden na de datum dezer beschikking (31 Augustus 1951) en dat de werk zaamheden binnen negen maan den na deze datum moeten zijn voltooid. Men besloot tevens deze ver bouwing doorgang te doen vin den met het principe-besluit, de verbouw onderhands aan te be steden. Een concreet voorstel omtrent de bestemming van het gebouw en de woning, zal de raad nog bereiken. Men heeft reeds gedacht aan een Centrum voor Gezondheidszorg met ver schillende afdelingen. Goedgun stig werd beschikt op het ver zoek van het bestuur van de R.K. School voör G.L.O. om mede werking voor de aanschaffing van een aantal nieuwe school banken, twee bordstellingen en zon-gordijnen. Teneinde te voor komen, dat, hangende de voor bereiding van de vaststelling van uitbreidingsplannen, vergun ningen zouden moeten worden verleend voor bouwwerken, waarvan de uitvoering strijdig zou zijn met de ontwerpen van deze nieuwe plannen, werd een daartoe strekkend concept be sluit der Woningwet vastgesteld. onderstreept zulks in de toekomst te blijven doen. Moge deze ge meente onder Uw regering een schone toekomst tegemoet gaan". De verzoeken om subsidie van de R.K. Handbalvereniging „Vios" de R.K. gymnastiekvereniging DWV en van de vereniging „Ne derland en Oranje" werden aan gehouden tot de behandeling van de begroting voor 1952. Bij besluit van 6 Juni jl. hebben Ged. Staten de jaarwedde van de wethouders vastgesteld op f 385, De vuilnis in het water Met de gemeenten Harenkar spel, Nw Niedorp, Oude Niedorp en St. Maarten is nu een overeen komst gesloten inzake het geza menlijk ophalen van huisvuil. Voor de vuilberging had men een groot water ten Westen van de Krabbedamse vaart uitgekozen dat eigendom is van de erven Berkhout. De betrokkenen wen sen dit wel aan de gemeente over te doen, wanneer de gemeente hen daarvoor als vergoeding een zelfde oppervlakte van het land „De Noorderdeel" geeft. Het ver schil in oppervlak ca 45 A zouden zij dan willen overnemen voor taxatieprijs. Doch om dit water te bereiken is het verder nodig om genoemde vaart af te dam men, een overpad aan te leggen over het land van K. Zuurbier te Amsterdam, en een afrit van de Westfriese dijk, groot 1800 m2 te' kopen voor 30 et. per m2, die in eigendom is van de heer Kap- tein te Schagen. De gemeente zal voor 't over pad aan de heer Zuurbier f 35, per jaar moeten betalen, en de ze pacht voor tenminste 30 jaar moeten garanderen, terwijl te vens voor behoorlijke afscheiding moet worden gezorgd, alsmede voor twee goede damhekken. Voor het maken van de dam men dient aan het college van de Uitwaterende sluizen fl,per meter vergoed te worden voor „derving van waterberging". Langs het land van Wethouder Dekker moet ook nog een stuk sloot gedempt worden doch daar voor zijn nog geen voorwaarden gesteld. De heer Nannis -vond het een beetje gek, dat „Uitwaterende sluizen" f 1.per meter vraagt voor „waterbergln-g". - De sloot ligt zo goed als dicht en heeft dus voor waterherging nagenoeg geen betekenis. Burgemeester gaf nog de toe lichting, dat de gemeente het be doelde water voor f 120,p. jaar aan de vuilnisdienst zal verhuren De voorstellen werden z.h.st. goedgekeurd. Onteigening Wanneer Warmenhuizen het toegewezen bouwvolume voor de jaren 51 t.e.m- '53 wil benutten, dan moet daarvoor bouwterrein beschikbaar zijn, gelegen in het inmiddels vastgestelde uitbrei dingsplan. B. en W. hebben daar om getracht om deze- grond aan te kopen, doch beide betrokken eigenaars, de heer P. J- Pronk en Mevr. de Wed- Slot-Gutker ble ken daartoe in geen geval bereid. De ene heeft een stuk van 4,64 waarvan de gemeente ruim 2 ha nodig heeft, dat aansluit op. de bebouwing van Dorpsstraat en Burgerstraat; de andere zou ruim 12 a moeten afstaan, lig gende aan Oud-Wulpendorp. Aangezien geen van beiden „duwen q£ trekken wil" besloot; de raad om de benodigde stuk ken te onteigenen. Maar op ver zoek van de heer Ntannis, zal de Burgemeester alsnog proberen om tot een minnelijke schikking te geraken, Natuurlijk zal de uit de verkoop voortvloeiende be drijfsschade in de eventuele koopprijs verdisconteerd worden- Het verzoek van de Geref. School van Krabbendam om fi nanciële medewerking voor de aankoop van nieuwe atlassen en leesboeken tot een bedrag van f 115,werd zonder commentaar aanvaard. De gemeenterekening De weldra door de raadscom missie te beoordelen gemeentere kening ziet er niet al te deftig uit wegens het nadelige slot van f 30.300,41. Het is echter niet zo somber als het er uit ziet, want men heeft nogal waf achterstal lige po-sten in te vorderen en wel tot een totaalbedrag van f 23000, waarvan f 3400,aan schoolgel den, f 10-500,aan werkloos heidsuitkeringen en f 4000,aan kostwinnersvergoedingen. Alles bijeengenomen zou de rekening dus eigenlijk nog met een voor delig saldo van f 111,97 hebben moeten sluiten. Maak er een polder van Nadat de heer Mors gewezen had op enkele in de lindebomen verscholen en daardoor practisch lichtloze lichtpunten, vestigde de heer Nannis de aandacht van B. en W. op het plan van dit college tot het creëren van een nieuw ontwateringssysteem in het com plex gemeentelanderijen Zuidelijk van do pompsloot, totaal meer dan 30 ha groot. Hij betreurde het dat de raad niet in het plan is gemoeid, want zoals het nu uit de bus zal komen biedt 't z.i. be slist onvoldoende waterberging. Hij stelde daarom voor om de gTote sloot af te dammen en de ze voor waterberging te benutten Dan is het tevens overbodig om de lange en kostbare duiker on der diesloot door te l°ggen en bovendien is wegens de veel be tere waterloop de afmalingsmo- gelijkheid veel groter, hetgeen de kwaliteit van het akkerland on noemelijk ten goedé zou komen. Wet-h. Dekker bracht daarop in het midden dat een der ingelan den door iets dergelijks ernstig -gehandicapt zou worden in de af voer van zijn 'producten. De grondverbetering weegt dan lang niet op tegen de extra uitgaven voor arbeid. Men besloot tenslot te dit punt met de ingelanden te bespreken, waarbij de heer Nan nis de gelegenheid zou krijgen z'n voorstel uiteen te zetten. Uiteraard is het de. bedoeling het geheel zodanig te'regelen dat het een soort zelfstandig polder- tje wordt doch het Bannebestuur behoudt de supervisie. Kinderspeelplaats-plannen? De heer Nannis stelde voor -om een gedeelte van „de Ven", het welk de gemeente in eigendom krijgt, in te richten voor kinder speelplaats', Reeds jarenlang leeft het stichten van een kinderspeel plaats onder d,e bevolking- Nu is er de gelegenheidvoor. zodat spr. het ijzer wil smeden, terwijl het heet is. De heer de Groot on derschreef dit voorstel, doch bur gemeester Nolet meende 'n dom per op deze geestdrjft te moeten zetten. Inderdaad leeft het onder de bevolking. Het,li» ook beslist van groot belang (als de jeugd van de staat af-kan.-M.aar hij zou in comité de raad afidere sugges ties aan de hand willen doen. die wellicht anders en misschien be ter zouden zijn- In elk geval büift dit ijzer- pog wel een paar weken heet, rheende spr. WARMENHUIZEN. 5700 kg. aardappelen: eigenh. 10.10—10-20, grove bintjes 8.20—-8.50; 5900 kg. slabonen 37—50; 2500 kg. rode kool afw. 6.90-g-7.40; 85.000 kg. witte kool 3.50—3.60. N.-SCHARWOUDE. 105.000 kg. aardappelen: eerstelingen 8.70 eigenheimers 8.40; bi", eigenhei mers 8.609.10; kbopmans blau we 8.80; bintjes 8.70; alpha 7; bonken; 6.60—8.40; 2300 kg. peen B 15.50; C 9; 2000 kg. rode kool 11.50—14.40; 500 kg. gele kool 12.90- 180.000 kg. witte kool 3.50 —4.60; 13.500 kg. slabonen 48— 60; II 45—51; afwijkend 31—44; 1600 st. bloemkool B I 3439; B II 2529; afwijkend 1113. LANGEDIJK. 4000 kg. aard appelen: eerstelingen 7.1-08.40; bl. eigenheimers 8.808.90; 12000 kg. rode kool A 9.50—14.80; B 3.604.80; 12.000 kg. gele kool A 9.90—12.20; B 8.30—9.70; 5000 kg. groene kool 11.8013.60; 100.000 kg. witte kool 3.505; 12.000 kg. uien 16.60—17.50; grof 15.60—17; rode uien 24.60; 400 kg. bieten A 7.808.30; 1000 kg. peen B 14; 75 kg. tomaten A 26; 6000 kg. slabonen 4055.80; 8000 stuks bloemkool B I 3848.30; B II 20.8033.10; doorgedraaid 10000 kg. witte kool.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7