Landbouwdag en Winkelweek hlLCKMANN CLOECK f97.50 f 189.- Het benoemingsrecht WONDEREN GROTE LAPPENMARKT ST. VINCENTIUS aan B. en W. of aan de raad? Trefpunt van stad en land Bond Veehandelaren in Noordholland KIEKEN is kopen bij Fa. H. S. CLOECK AGENDA ..Inside" vierde eerste lustrum Politierechter straft belediging EEUWFEEST Een prachtig succes E. H. HOFSTEDE D.A.W. terug in tweede klasse f V ulpenhoudeïs Vulpotloden Ballpoints FRANKENBERG NV MORGEN WOENSDAG 26 Septemb«r VROOM I)1U]ESMA.\\ RAAD-NAPRAAT t'ACINA 2 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 ALKMAAR. Vandaag, aan de vooravond van de grote jaarlijkse Landbouwdag, georganiseerd door de drie samen werkende Landbouworganisaties, H.M.v.L., L.T.B. en C.B.T.B., wordt in Alkmaar de winkelweek geopend Dat het stadsbestuur voor deze beide manifestaties belangstelling heeft, moge blijken uit het feit, dat deze opening met enig officieel vertoon vanavond om kwart voor 8 ten stadhuize plaats vindt Na deze gebeurtenis, welke zich in de raadszaal afspeelt, zal het harmoniecorps „Excelsior" defileren langs het stadhuis, om vervolgens een muzikale rondgang door de stad to maken, waarbij het corps echter niet de buitenwijken zal bezoeken. De Middenstand, die dit corps ter gelegenheid van de feestelijke opening van de winkelweek ge charterd heeft, hoopt natuurlijk, dat de Alkmaarders naar de bin nenstad komen, om de ter gele genheid van de winkelweek extra- verzorgde etalages in ogenschouw te komen nemen. Tevens een mooie gelegenheid om de Korenbeurstentoonstelling, welke op het Doeleveld wordt ge houden, een bezoek te brengen. Rebuswedstrijd Aan de winkelweek nemen ca. 125 winkelzaken uit de binnen stad deel; men kan de deelnemers herkennen aan de deelnemers kaart, welke in de etalages aan wezig is. In de hoop, dat de kijkers ook kopers worden, hebben de deel nemers aan de winkelweek nog een rebuswedstrijd verbonden, waarvoor, behalve drie geldprij zen van resp. f 250.f 100.en f 50.en tien waardebonnen van f 10.nog 125 andere waarde volle prijzen beschikbaar zijn ge steld. Om andere inlichtingen om trent deze winkelweek-attractie moeten wij verwijzen naar de deelnemende winkeliers. Deze winkelweek is geen ge wone winkelweek, want hij duurt van 26 September tot 6 October, dat is tien dagen. Dat de opening van de winkel week samenvalt met de jaarlijkse Landbouwdag, is niet toevallig; het is zakelijk heel goed gezien, want, als het weer wat meewerkt, kunnen er morgen op de Land bouwdag duizenden uit het agra risch achterland in Alkmaar ver wacht worden; wij vernamen zelfs, dat er een gezelschap van ca. 200 personen uit Gelderland deze landbouwtentoonstelling zal bezoeken. Landbouwtentoonstelling Dat deze Landbouwdag van be tekenis is, moge voorts blijken uit het uitgebreide programma boekje, dat over de 100 pagina's telt, en waarin een volledige op somming wordt gegeven van de dieren, die in de verschillende rubrieken zullen worden aange voerd. Het best is, als altijd, de rubriek schapen vertegenwoor digd; niet minder dan 275 inzen ders komen met 750 stuks gere gistreerde schapen uit; ook de rubriek geregistreerde varkens mag er zijn; 141 inzenders met totaal 'n 200 dieren. Dan volgt de rubriek geiten en bokken met 80 inzendingen, melk- en kalfkoeicn met 52 inzendingen on paarden met 'n 40-tal dieren. De schapen krijgen als vanouds een plaatsje op het Waagplein, voor zoveel nodig ook in de Marktstraat, waar voorts ook de koeien en geiten een plaatsje krijgen; op de Korte Nieuwesloot staan de paarden en varkens, welke laatste tevens het Hofplein nog in beslag zullen ne men. De konijnen 100 inzen dingen krijgen een plaatsje in de Korenbeurstent op het Doele veld, waar behalve een 20-tal firma's ook de Alkmaarse Veiling, de Ned. Fruit Organisatie, de Gezondheidsdienst voor Dieren, de Landbouwhuishoudschool en de Ned. Bond v. Kleur- en Zang vogels met een fraaie stand uit komen. Op het Hofplein en de Nieuwesloot zal een dozijn fir ma's op het gebied van landbouw werktuigen de nieuwste land bouwgereedschappen demonstre ren. Dat er in Alkmaar voor deze tentoonstelling grote belangstel ling bestaat, moge hieruit blijken, (Advertentie) verricht Hilckmaira niet Iedereen kan dat verkopen. AlleenHilckmann DOET 'T Pracht doorgeweven dames- zakdoeken, 1 n alle kleuren ,wu* Damesmantels, mt. 3844 geheel gevoerd, prima wol, JQ Qfl vlot model .Billijk man" Langestr. 23 Alkm. VIERDE 3S-JARIG BESTAAN ALKMAAR Donderdagmid dag herdacht de Nederlandse Bond van Veehandelaren, afd. (Noord-Holland, zijn 35-jarig be staan in een feestvergadering in „Het Gulden Vlies". Onder de genodigden bevonden zich o.a. de heren Kooiman, burgemeester van Purmerend, Voorthuyzen, directeur van het Marktwezen te Alkmaar, Peek, marktmeester te Purmerend, Th. Cuiper, hoofd redacteur van „De vee- en vlees- handel" en vertegenwoordigers van de Nederlandse Bond van Veehandelaren, zowel als van de zusterafdelingen der Noord-Hol landse afdeling. De rij sprekers bood gelukwen sen aan- Hulde bracht spreker aan de enig nog in levende zijn de oprichter, d? heer P. Schuk- king, die aanwezig was en aan wie het ere-lidmaatschap werd aangeboden. Dezelfde eer viel ten deel aan de heren C. Butter, J. Sengers en G. Booy jr. Na een zeer druk bezochte receptie, volgde een feestdiner, waaraan door ongeveer 250 per sonen werd deelgenomen. dat er behalve een wisselbeker, 'n 60-tal medailles van brons tot goud beschikbaar werden gesteld voor de eigenaren van de be kroonde dieren. Hot gemeentebe stuur ging hierbij voor door een gouden medaille te geven, welk voorbeeld ook door de Midden stand gevolgd werd. Stad en Land Zo is dit sinds mensenheugenis jaarlijks weerkerende landbouw- festijn steeds weer de gelegenheid waarop stad en land elkaar ont moeten in de stad, dio zonder dat achterland vol nijvere landbouw-, tuinbouw- en veeteeltbedrijven, maar een dood en saai stadje zou zijn. De markten op Maandag, Vrijdag en Zaterdag geven leven en bedrijvigheid aan deze metro pool van Hollands Noorderkwar tier. De agrarische bevolking maakt sinds de oorlog een goede som migen zelfs een gouden tijd Advertentie PRIMA KAMGAREN COSTUUMS COSTUUMS NAAR MAAT Kledermakers LAAT 110-112 ALKMAAR FILMS: Harmonie: Ver boden huwelijk, 18 jaar; Rex-thcater: Vrouwen- kooi, 18 jaar; Victoria- theater: Strijd zonder genade, 18 jaar; Cinema Americain: Dc muur bloem van het leger, alle leeftijden. VoorstellingenHeden. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is geopend vanaf zes uur hedenavond de apotheek Harlong van Ark, Langestraat I. ALKMAAR Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de tennisclub „Inside" werden ook dit jaar onderlinge wedstrijden georganiseerd, besloten door een gezellige avond, die op Zaterdag 22 September in het Victory Ho tel plaats vond. Bij het dames-enkelspel A kwam mej. Koppen in de halve finale uit tegen Mevr. Manjoero. Het werd een prachtige strijd, waarin beide dames zich volledig gaven en waarin tenslotte mevr. Manjoero met een minimaal ver schil de overwinning behaalde, waardoor zij zich in de finale te gen mevr. Schuurman plaatste. Na een vinnige strijd wist mevr. Schuurman tenslotte in drie sets te winnen. Bij de heren wist één der jon geren, P. Adolf, zich langzamer hand omhoog te werken tot de finale, waarin hij evenwel een Dr. Damsté tegenover zich vond, die in dit seizoen zeer sterk speel de en die dan ook met de ere palm ging strijken. Het dames-enkelspel in B le verde een verrassing op voor mej. Henny Eijssen, die door zeer vast spel in de finale tegen mej. R. Driesen winnares werd. De heer T. Jansen zorgde ook voor een verrassing. In B werden alle jongeren langzamerhand uitge schakeld, zodat tenslotte de strijd moest worden beslist door de beide spelers, die door hun rou tine en vastheid steeds weer hun tegenstanders de loet afstaken, T. Jansen en R. Edel. T. Jansen wist tenslotte na een zeer lange partij de overwinning te behalen. De gemengde dubbelspelen leidden in A tot een zeer span nende en vinnige strijd tussen het echtpaar Schuurman en mej. R. KoppenDr. Damsté, waarbij de laatsten zich in de derde set iets sterker toonden dan hun tegen standers. In B waren het mej. R. Driesen en T. Jansen, die zich in de finale tegenover mej. H. Eyssen en J. Sijp de meerderen toonden. In het. Victory Hotel verzamel den zich leden en introducé's na afloop van de wedstrijden. De voorzitter, dhr. J. Licnesch dankte ieder, die tot het slagen van dit tennisseizoen had medegewerkt. De prijswinnaars werden op het toneel geroepen om daar op zeer geestige wijze te worden toegesproken door het erelid, de heer H. Bottinga. Uit het Politierapport ALKMAAR. Een 62-jarige koopman die Zondag op de Oude gracht liep te bedelen had het ongeluk aan te bellen bij iemand die het nodig oordeelde hem bij de politie aan te geven wegens: bedelarij. De man werd aange houden, en in verzekerde bewa ring gesteld want het bleek dat hij nog een vonnis van twee maanden had uit te zitten. De brandweer heeft Zaterdag een schoorsteenbrandje geblust in de Ingelandstraat.. Op de hoek HekelstraatPlatte Stenenbrug had Zaterdagmiddag een aanrij ding plaats tussen een bromfiet ser en een gewone wielrijder. De eerste reed aan de verkeerde kant van de weg. Hij voldeed terstond de schade. mee; dat vindt zijn terugslag op de winkelstand in Alkmaar, die heus niet alleen van de stadgeno ten zou kunnen leven. Hét zijn niet de mensen niet de vaste salarissen, noch de grote massa der arbeidersklasse, die veel kunnen besteden in dc Alkmaarse winkelzaken; de meeste gezinnen moeten zich beperken lot het kopen van de meest-noodzakelijke artikelen voor het levensonder houd, op de eerste plaats voedsel en kleding. De welvaart van de middenstand hangt voor een groot deel af van de welvaart van het platteland en tenslotte van de welvaart van zijn eigen stand genoten. Sinds dc bevrijding hebben wij in de binnenstad tal van nieuwe zaken zien verrijzen; vele mid denstanders hebben in deze eer ste na-oorlogse jaren hun zaken gemoderniseerd of van oen nieu we pui voorzien. Hieruit zou ge concludeerd moeten worden, dat zij nog niet zo slecht geboerd hebben in deze jaren. Men bedenke echter, dat ook de Middenstand ups en downs kent en dat lang met alles goud is, wat er blinkt. In eigen stad Tot de Alkmaarders zouden wij nog willen zeggen: koopt in uw eigen stad, die u alles biedt, wat u maar kopen wilt. Denkt niet, dat u in Amsterdam of Haarlem beter of goedkoper te recht kunt; de Alkmaarse mid denstand doet in kwaliteit en prijzen niet onder voor de win kelstand in genoemde steden. Alkmaarders kopen dus in Alkmaar; dit in het algemeen en tenslotte: de lezers van het N.II.D. kopen bij voorkeur bij die zaken mensen, wier advertenties zij regelmatig in onze advertentie kolommen aantreffen; zij toch maken het mede mogelijk, dat wij ons blad zoveel mogelijk aan dc eisen van een modem streek blad kunnen doen beantwoorden. En daarom: koopt bij onze adver teerders, vooral gedurende de winkelweek. Tenslotte wordt Woensdag, zo als waarschijnlijk een jaarlijkse attractie, vooral voor de huis vrouwen, zal worden, op de Laat een lappenmarkt gehouden. Weense Opera niet naar Alkmaar ALKMAAR De voorstelling van de Weense Opera, die op Za terdag 29 September in 't Gulden Vlies zou worden gegeven, zal geen doorgang kunnen vinden- Gebrek aan medewerking in verschillende kringen en interne moeilijkheden dwongen het ge zelschap naar Oostenrijk terug tc keren. Opbrengst speldjesdag ALKMAAR. De collecte ten bate van de beide kruisverenigin gen Zaterdag in Alkmaar gehou den heeft f 670.83 opgebracht. ALKMAAR De Alkmaarse Politierechter Mr. A. W. J. C. van de Wall Bake strafte Maandag middag S.J.P. uit Harenkarspel en F.G. uit Heerhugowaard, die op een zomeravond een vrouw voor allerlei lelijks hadden uit gemaakt, met een geldboete van f 20,of 12 dagen hechtenis. De expediteur J.B. uit Schoorl, die met een bakker ruzie had ge had over een baaltje meel, dat naar carbolineum rook, heeft de bakker geslagen en hem als toe gift nog beledigd. Dat kwam hem op een boete van f 30,of 18 d. hechtenis te staan. Slechter kwam W.D. uit Scha- gen er af, die niet alleen een me deburger had mishandeld maar zich ook op een onhebbelijke wijze tegen de politie had verzet, toen die zich met het geval bemoeide. De officier van Justitie Mr. J. C. V. Meischke, eiste daarvoor zes weken gevangenisstraf waartoe de man bij verstek ook veroor deeld werd. In dezelfde zitting werd A.K. uit .Hoorn, die zijn vrouw had uit gescholden, tot een boete van f 20,of 12 dagen veroordeeld. De pensionhoudster J. D. uit Schoorl had ruzie mét een voor malig politiek delinquent over een stukje grond dat zij niet wilde verkopen. De ruzie liep zo hoog, dat zij de man uitmaakte voor een lid van een politieke organi satie, die zich in de bezettingstijd niet bijster populair had weten te maken, als de lezer begrijpt wat wij bedoelen. In ieder geval, de man in kwestie begreep drommels goed wat er bedoeld werd en deed aangifte van de zaak. De pensionhoudster werd, heel mild, veroordeeld tot een boete van f 8,of 4 dagen. Haar zuster, N.D., eveneens uit Schoorl. die het ook al aan de ®.t°k had gehad met dat voorma lig lid van de voormalige organi satie, en er ook een paar woorden bad uitgeflapt, die men nu, zes jaar na alles wat er gebeurd is, maar liever gezwegen laat., werd ook tot een boete van f 8,of 4 dagen veroordeeld. K.R.O.-GIDSEN BEWAREN ALKMAAR Zoals men weet heeft, de KRO via de radio een oproep gedaan aan alle geabon- neerden op de KRO-gids, de oude exemplaren te bewaren, opdat ze verzameld worden en verkocht ten bate van Blindenzorg. De Alkmaarders kunnen hun oude gidsen kwijt bij de heer Fuhmann Achterdam 35, Alkmaar. Deze zal er voor zorg dragen, dat ze op de juiste plaats van bestemming te recht komen. Aanmelding scheidsrechferscursus ALKMAAR. De termijn voor aanmelding voor de scheidsrech terscursus is verlengd tot 26 Sept. a.s. Men kan zich opgeven bij F. Rentenaar, Corfstraat 49, Alkmaar. (Advertentie) VERENIGING ALKMAAR hebben wij rpet onze grote collectie brillen, want een iéder vindt bij ons de bril die mooi staat. Wij verkopen niet een bril, maar zoeken een uit die voor U het beste is. Laat U in Uw keuze ge rust door ons raden Wij hebben voor ieder ge laat, de bril die staat! Langestraat 61, ALKMAAR I ALKMAAR Dezer dagen hebben wij al verteld, dat de to neelclub van de A.F-C. Clubavond op Donderdag 27 September a.s. in „Het Wapen van Heemskerk" een heropvoering zal geven van 't blijspel „De universele erfge naam". Het begint om acht uur precies; de kaarten kan men te gen betaling van één gulden af halen bij J. Smit. Nieuwesloot. De avond wordt door muziek opge luisterd en na afloop is er bal. Het allerbelangrijkste is echter het doel, waarvoor dc toneelclub met dit stuk voor het voetlicht komt, de recettes worden afge dragen aan het bestuur van het Comité Eeuwfeest van de St. Vin- centiusconferentio. Men moet we ten, dat deze gelden tot de laat ste cent ten goede' komen aan de gezinnen, die aan de St. Vincen- tiusvereniging zijn toevertrouwd. De nood is in sommige gezinnen hoog gestegen. Dikwijls moet men nog missen, wat bijna niet ge mist kan worden en altijd heerst er de onrust rond de zorgen, die men heeft, om de meest elemen taire levensbehoeften dagelijks te kunnen genieten. Wij behoeven onze lezers er niets van vertellen. Over het algemeen is er ntt deze figuur, dat w ij een toneelstuk moeten gaan zien, om toch in ieder geval nog „waar voor ons geld" te krijgen óók, ten bate van de mensen, die nooit een derge lijke avond kunnen meemaken en al héél blii zijn, als zij de magen van hun kinderen kunnen vullen en hun het allernoodzakelijkste aan kleding kunnen geven, die hen besebermen tegen regen, wind en koude HARER MAJESTEITS POPPEN VOOR CEBREKKICE KINDEREN ALKMAAR Van 26 Septem ber af tot en met 8 October zullen in Alkmaar loten worden ver kocht ten bate van gebrekkige kinderen, met name voor hen. die zijn aangesloten bij de Katholieke en Protestantse Verkenners- Gid sen- en Padvindersgroepen en bij de Stichting „Het Vierde Prinsen kind." Zoals bekend heeft Hare Majes teit de Koningin destijds van de Womenclub te Oregon in Ameri ka, 200 ponpen ten geschenke gekregen, die Zij thans bestemd heeft als prijzen voor de verlo ting ten bate van de gebrekkige kinderen van alle gezindten. Met het geld dat de verloting zal op brengen, (men verwacht een be drag van f 75-000) zullen zji des zomers in vacantiekampen wor den ondergebracht. De Koningin heeft Alkmaar 2000 van deze loten toegewezen. Een speciaal daartoe geformeerd da mescomité in Alkmaar zal voor de verkoop zorg dragen, voor het eerst op 26 September dus. in de Landbouwbeurs op 't Doelenveld. Deze actie is landelijk en zal slui ten op 1 November a.s. Een aan tal van de door H.M. beschikbaar gestelde poppen zullen te bezich tigen zijn in de etalage van de fa. Heuseveldt (na Woensdag). Het is een doel, dat wij gaarne 'bij onze lezers aanbevelen. Door een 130 zege op D.W.K. uit Barneveld, heeft D.A.W. zich op de bovenste plaats genesteld van de promotiecompetitie van K.N.Z.B. Daarmee veroverde zij zich na enkele jaren weer een plaats in de tweede klasse. Nadat D.A.W. reeds in Juli ongeslagen kampioen van cle derde klasse A was geworden, moest lange tijd gewacht wor den aleer de kampioenen van de andere derde klassen bekend waren. De eerste was Dc Am- stel, dat spoedig daarna naar het Zomcrbad kwam om daar met 90 ten onder te gaan tegen dc Alkmaarders die zich op deze promotiekans gespitst hadden als nimmer tevoren. Een lopend protest van Triton stelde de beslissingswedstrijd TritonD.W.K. telkens uit. en toen deze ten lange leste einde lijk door kon gaan, speelden dc ploegen gelijk, ook na verlen ging.... Wellicht ge-intimidcerd door de 90 zege van D.A.W., trajk Triton zich vorige week terug en daarop toog D^A.W. naar Amersfoort om de slot wedstrijd van het zomerseizoen in een overdekte inrichting te spelen. Dit is voor de Alkmaar ders, die zich op een groot veld het beste thuis voelen, beslist eer» nadeel. Het resultaat was een daverende 13—0 zege! Zoals deze uitslag aantoont, was de wedstrijd zeif zeer eenzijdig. Dc Alkmaarse achterhoede had geen moeite met dc sporadische D.W.K.-aanvallen, terwijl dc snelle voorhoede dn score regel matig opvQ.erde. De doelpunten werden gemaakt door Boxem, Slikker, v. d. Horst en Ooyevaar. Met deze ploeg, die onmisken baar te sterk was vóór de derde klasse, zal D.A.W. het. komend seizoen in de tweede klasse on getwijfeld een geducht tegen stander zijn. HET KOMENDE FILMSEIZOEN ALKMAAR Naar wij dezer dagen van de bedrijfsleiding van de Cinema Americain en 't Rex- theater vernamen, ligt het in de bedoeling van de directie om ook dit seizoen weer verschillende grote Franse en Italiaanse film werken van betekenis te brengen Speciaal heeft men daarbij 't oog op films, die op cultureel en ar tistiek gebied iets te zegggen heb ben. Daarbij werden ons titels genoemd als „Morgen is te Laat" en „Clockemerle," „Hofmann's Erzahlungen" van Powell en Pressburger verscheidene grote show-films en natuurlijk tal van avonturenfilms. Bovendien staat er nog een speciale Louis Jouvet-herdenking op het programma en wordt er een cyclus met speciale films voor de Schol a Publica gegeven. Evenals het vorig jaar zullen speciale kinderprogTams worden samengesteld waartoe reeds de nieuwste producten van J- Arthur Rank werden gecontracteerd. Met deze films, vooral die van het be kende „Children's Entertainment" werd het vorig seizoen veel suc ces geoogst Advertentie (Advertentie) Langestr. 24 ALKMAAR Onze Magazijnen zijn de gehele dag (van 9-6 uur) GEOPEND. ALKMAAR WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENKELE BUIEN Wisselentic bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind nit zuidellike richtingen. Vannacht minder koud. overigens ongeveer de zelfde temperaturen. ALKMAAR. -- Het was een ietwat bittere pil, die het college van B. en W. te slikken kreeg met het voorstel van de heer Sietsma, mede-ondertekend door alle fractievoorzitters en waarbij de Raad het recht om bepaalde ambtenaren te benoemen des tijds gedelegeerd aan het college van B. en W. weer in eigen hand wilde nemen. De Raad was nl. in zijn wiek geschoten door het gebeurde bij de benoeming van een stedebouw- kundige bij de dienst voor Open bare Werken. Volgens het 't vo rig jaar door de Raad vastge stelde rcorganisatieschema van de technische staf bij deze dienst, zou de stedebouwkundige de rang krijgen van technisch hoofd ambtenaar, gerangschikt in groep XIII met een salaris van f 5040 f 6000 plus de bekende toelagen. Het was B. en W. niet gelukt een stedebouwkundige voor dit salaris aan te trekken. Den Haag had echter nog wel een functio naris, gerepatrieerd uit Indone sië, die de titel van ingenieur voerde; een afgestudeerde van de Technische Hogeschool van Ban doeng. met. enkele jaren praktijk in Indonesië. Deze wilde echter alleen in dienst treden tegen een salaris van ingenieur bji Openbare Wer ken, zoals dit in groep XV is vastgesteld op f 6200f 7200 ver meerderd met toelagen. De Raad kwam B. en W. tege moet door het reorganisatie schema in dier voege te wijzigen, dat B. en W. een stedebouwkun dige konden benoemen op laatst genoemd salaris. Er was echter na deze wijzi ging een nieuwe situatie inge treden. Bij de eerste oproep voor een stedebouwkundige was het lagere salaris vermeld. Het was dus logisch en billijk om, zoals de heer Sietsma destijds bij de discussies vroeg, een nieuwe op roep te plaatsen. Het. college rea; geerde op dit verzoek door bij monde van de voorzitter cle Raad te vragen dit aan het beieid van het college over te laten. Hetgeen de Raad deed. Men zou hebben mogen ver wachten, dat het college dus aan dit verzoek bij monde van de heer Sietsma tot B. en W. gericht gevolg zou geven. Dit blijkt nu achteraf niet het geval geweest te zijn, waarmee B. en W., om de woorden van dr. Berkhouwer te gebruiken, hebben gehandeld in strijd met het principe van de verdelende rechtvaardigheid. Immers, achter af bleek, dat de Raad nu een hogere salariëring mogelijk had gemaakt voor de ene candidaat, die zich had aangemeld. Dat het B. en W. niet gelukt was voor het eerstgenoemde, la- gere salaris een geschikte kracht aan te trekken, wil nog niet zeg gen, dat bij een nieuwe oproep, waarbij hét verhoogde salaris werd vermeld, niet meer solli citanten zich zouden hebben aan gemeld. Het was in de Julivergadering, dat de heer Holsmuller er zijn bezorgdheid over uitte, dat aan een ingenieur van Bandoeng deze functie zou worden toevertrouwd; hij vreesde nl., dat deze functio naris niet. voldoende de sfeer van een oude stad als Alkmaar zou aanvoelen. Een reden temeer, om een nieuwe oproep te plaatsen. Dat er meerdere deskundigen waren, die deze functie ambieer den, daar zijn wij vrijwel zeker van; het is ons althans bekend, dat een plaatsgenoot lid van een oude Alkmaarse familie, en eveneens met de titel van inge nieur over deze functie ge polst was en er vegl interesse voor had. Dat deze candidaat katholiek was, is een bijkomstig heid, die natuurlijk van geen onkélè invloed geweest is op het feit, dat deze persoon tenslotte niet in aanmerking kwam. Van de tafel van B. en W. werd immers verzekerd, dat be noemingen door het college min der kans lopen door politieke overwegingen beïnvloed te wor den dan benoemingen door de Raad. Wij zijn het echter met de heer Kirpensteyn eens, dat, hoe kleiner een college is, hoe groter deze kans wordt; met andere woor den, dat deze kans kleiner is bij benoemingen, welke door de Raad geschieden dan bij benoe mingen door het college van B. en W. Het lijkt ons niet zo heel moei lijk gevallen aan te wijzen van benoemingen, waar een politiek tintje aan zat. En dat ligt enigs zins voor de hand; immers, het college, gebaseerd op de samen werking van de twee grootste fracties, is geen afspiegeling van de Raad, waarvan bijna een derde niet in het college is vertegen woordigd. Benoemingen, door de Raad gedaan, bieden dus niet minder waarborg voor objectivi teit, omdat daarbij behalve de twee grootste fracties óók nog zeven niet in het college verte genwoordigde raadsleden een woordje meespreken enmee stemmen. Nu mag het waar zijn, dat in 99 van de 100 gevallen de Raad gewillig de voordracht, of aanbe veling van candidaten, door B. en W. gedaan, volgt; voor dat ene geval, waarin de Raad daar toe niet geneigd is, heeft ook een andere dan de eerstvoorgedragene een kans. En voor dat ene geval wilde de Raad, althans de meer derheid ook waar het betreft ambtenaren, ingedeeld in groep XV, zoals met deze stedebouw kundige ingenieur het geval was het recht weer aan zich trek ken. Een beroep van de voor zitter op de Raad, om zelfbeper king te tonen, vond slechts bij acht raadsleden de hele K.V.P. en de heer Koot (Arb.) weer klank; mét de wethouders een voldoend aantal om de stemmen te doen staken, zodat in de ver gadering van 18 October nogmaals over dit voorstel gestemd zal worden. Waar het hier een conflictje tussen de Raad en het college betreft, lijkt het 'ons zuiverder, als de leden van het college zich bij de stemming over dit voor stel van stemming onthielden en het. uitsluitend aan de Raad over lieten om hier een beslissing te nemen. Ditmaal stemden de wet houders mee. Zullen zii het de volgende keer ook doen? Over de verhoging van de wet houderssalarissen zijn niet veel woorden verspild; men had blijk baar de zaak al binnenskamers uitgevochten. Toch kwamen er vari enkele zijden bezwaren. De heer v. d. Borden als aartsbe zuiniger was er tegen op finan ciële gronden. Dat was zijn goed recht, doch hij ging te ver, door ook van wethouders te verlangen, dat zij hun werk ten bate van de gemeenschap pro deo doen. Er zijn wethouders, die zich dat wel licht zouden kunnen veroor loven, doch het lijkt ons niet billijk, dat de gemeenschap van iemands tijd en capaciteiten pro fiteert, zonder hen daarvoor een vergoeding te geven. De heer Torenvlied had morele bezwaren; hij vond deze salarisverhoging niet noodzakelijk, omdat de func tie maar de halve man vraagt, dus met een half salaris vol doende beloond is. Het komt ons voor, dat de wethoudersfunctie de hele man vraagt, zij het slechts de halve week. En als men, zo geredeneerd, het salaris van f 3400 thans verhoogd tot f 3800 als een half salaris mag beschouwen, nu, dan kan dit salaris er mee door. De voorzitter betoogde, dat een wethouder, die hiërarchisch bo ven een directeur staat, eigenlijk ook een hoger salaris moest heb ben; dat zou opgaan, als de func tie van wethouder niet alleen do hele man, maar ook de hele week eiste. Dat is in Alkmaar nog niet het geval. Overigens kon deze verhoging van f 400 temeer daar de wet houderssalarissen sinds 1948 niet verhoogd waren alleszins re delijk genoemd worden; de Raad besloot er dan ook toe met op 3 na algemene stemmen. De ambtenaren werden niet vergeten; zij kregen een studie toelage en hoewel B. en W. daar bij de diploma-toelage wilden laten vervallen, hetgeen dan geen verbetering bad betekend toonde de Raad 'zich royaler, door èn de diploma-toelage te hand haven èn de studietoelage toe te kennen, zodat er werkelijk van enige verbetering sprake was. De invoering van een huisvuil belasting, officieel reinigings rechten genaamd, betekent voor de gebruikers van de nieuwe vuilnisemmers, dus practisch voor alle ingezetenen, weer een uit gaaf van f 4.per jaar per emmer. De opbrengst van deze belasting wordt op f 43.000 ge raamd: 'een mooi bedrag, doch bij lange na nog niet voldoende om de kosten van de Reinigings dienst. die voor dit jaar op f 113.000 wordt geraamd, te dek ken. Een vreemd besluit was ook dat, waarbij de Raad conform het advies van.B. en W. (de kath. wethouders incluis) weigerden medewerking te verlenen aan een verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjes Ulo, om financiële medewerking voor de aanschaf fing van een nieuwe boekhoud- methode; een uitgaaf, door de heer v. d. Borden op een goede paar honderd gulden geschat. De precaire toestand der gemeente- financiën liet deze uitgaaf niet toe volgens B. en W., die boven dien vonden, dat de aanvraag de normale eisen te buiten ging. Zo wel mej. Kamphuys als de spe cialist op dit gebied, de heer Hoytink, trachtten het college en de Raad van de billijkheid dezer aanvraag te overtuigen, doch zonder resultaat. De aanvraag werd afgewezen. Wii vrezen, dat. de beslissing van hogerhand, na ingesteld be roep, de raadsmeerderheid èn het college in het ongelijk fal stellen. Fr. O, VERNIEUWDE MEUBELZAAK ALKMAAR Dc heer C. J. Warmer, die een ruim dertig-ja rige ervaring heeft in dc ver vaardiging van hand-werk meu belen, heeft zijn zaak in het Rit sevoort grondig vernieuwd. Qe toonzaal is zestig centimeter lager komen te liggen, zodat men een goed overzicht heeft van de tentoongestelde meubelen, de zaak werd naar achter uitgebreid waartoe de meubelmakerij ver plaatst moest worden en het in terieur van de gehele zaak werd geheel gerestaureerd. Een moder ne verlichting, T.L.-buizen, een nieuwe bekleding en vooral een bredere doorkijk heeft met één slag deze zaak een nieuw, cachet gegeven. De verandering, die in alle opzichten con verbetering is, werd naar eigen ontwerp uitge voerd door de aannemer R. Bot. Dezer dagen werd de zaak bij de her-opening nog aardig in de bloemetjes gezet zodat al met al dit meubel-paleis er op zijn voor deligst kwam uit te zien- Terugkeer militairen ALKMAAR. Per Hr. Ms. „Banckcrt" zullen de navolgende militairen der zeemacht, afkom stig uit de gemeente Alkmaar, uit Nieuw-Guinea in Nederland terugkeren: korp. seiner J, Amels, Vondelstraat 8 en matroos II C. de Groot, Noorderkade 44. De aankomst zal vermoedelijk plaats vinden op 3 October a.s. te Den Helder. JONG PRIJSWINNAAR UIT MIDDEN-BEEMSTER Bij de te Bilthoven gehouden jaarlijkse jeugdwedstrijd van voordrachtskunst der Stichting Literaire kring Amicitia heeft de jury de tweede prijs toegekend aan Simon Vroom te Midden- Beemster, die bovendien de eerste publieksprijs won. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Nico- laas W. zv J. N. Twuiver en J. L. van der Mee; Meindert B. zv M. Opdam en A. M. H. van Uitert. Gehuwd: Abraham Vogelpoel en Maria de Rijke: Johannes (Ser ver en Marie K. de Waal. Geboren: Piet, zn. van A. Fok- kema en Marian van Herwijnen; Afra M., dochter van T. J. van Gugten en F,. Slenters: Catharina E., dochter van P. A. Bakkum en E. Jansen; Jeanette A„ dochter van P. A. Daalder en M. Split; Nicolaas, zn. van R. Doorn en J. Remijnze. Gehuwd: Andries Duin en Anna Vukits; Louis H. Leek en Clasina M. Louter. Overleden: Pieter Visser, 67 jr., geh. met G. A. Witbroek; Johan nes P. Poot, 79 jr., wednr. van C. A. A. Montens. Onderscheiding ALKMAAR. Aan de heer J. van der Meer, magazijnmeester bij de firma H. W. Holsmuller. grossier in koloniale waren, is bij K.B. de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver toegekend. MOTORRIJDER DIED RIJ-EXAMEN Reed daarna wielrijdster aan DEN HELDER Zaterdagmid dag moest de motorrijder de W- uit 't Zand in Den Helder zijn vaardigheid op een motorrijwiel tonen, teneinde in het bezit te komen van het begeerde rijbe wijs. Of het examen al dan niet met goed gevolg werd afgelegd, dient nog te worden afgewacht, maar in ieder geval was de man kennelijk nerveus. Toen hij na het examen te hebben afgelegd huiswaarts ging, reed hij over de Polderweg en wilde bij het Koningsplein links-af gaan in de richting van de Postbrug. De motorrijder ne geerde straal de op het Konings plein staande verkeersborden en reed i-p.v. achter, vóór de vgr- keerszuil om. Op dat moment wilde de Helderse onderwijzeres, mei. v. L- die uit de Koning straat per fiets kwam aanrijden, om de verkeerszuil heen de Pol derweg oprijden. Een botsing bleef dan ook niet uit. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Het voor wiel van de damesfiets werd slechts beschadigd. De W. bood di rect aan de schade te vergoeden al zal het hem nog wel een greep in de portemonnaie kosten. Er werd tenminste Proces-Verbaal opgemaakt. Bouw Kerstgroep BERGEN Vanavond zal met de Kerstgroep worden begonnen in het ideale en verwarmde han- denarbeid-lokaal van de Adelber- tusschool van 7.30 uur tot 10.00 u. Aan deze groep die aan de pas toor zal worden aangeboden, kan eenieder medewerken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2