Verkiezingskoorts tastte reeds verschillende partijen aan Meer subsidie voor het Nijverheidsonderwijs Nieuwe parlementaire periode wordt er nog moeilijker door Wetsontwerp grenscorrecties in de Eerste Kamer goedgekeurd 'ijdingen in 3/77 Haarlem ELI M- NSTRATIE U nodig hesfti ïderlands- sische Unie uw overleg Wmsm M; Vijf clandestiene zenders opgerold Scheepsberichten HET VERHAAL VAN DE PADDESTOEL Naar wij vernemen Zij het tegen heug en meug Steun voor bijzonder begaafde leerlingen ■RWACHTINC 1 door het K.N.M.I. die van Woensdag- nderdagavond. VD BEWOLKT bewolking en op ratsen droog weer. -westclyke wind, elfde temperaturen de Bisschop van Zaterdag 22 Sept. September in de et Theologicum tc volgende H.H- Wij lend: ing van het Diaco- /eleerw. Heron: C. J- Beemer, P. W v.d. Burg, J. G. E. F. Guljé, P. de r. Habcts, C. Th. M. M. T. Langedijk, G- ek. W. B. Miedema, F. J. M. Pinxter, J. 5. M- J. Rosenberg, er, M. Rutte, G. A- J. M. Schoonebeek, •n, B. J. I. Truyens, >lzen, E. Vereecken, S, C. Th. de Vette, igt, C. v.d. Wel, F. ere H.H. Wijdingen Heren: made, A. J. Bruin, Suuren. L. Cornelis, G. W. J. Feliks, Bander. W. G. Jas- Koopman, N. J. M. J. Kraakman, J. J. L. Kroeders. G. J. ruwenhuis, H. Sam- Schoenmakers. J. H. A. Stam, L. M. I. Verdiesen, A. W. v. Wei. snten van 't Theo- armond. seft Z. H- Exc. de Haarlem de H- Wü- Subdiaconaat toe- Ic Welcerw. Heer J. an de paters Con- \M. Conv., stude- Universiteit te Leu- g uit Haarlem. vertentie) roekt onze le etage) ;ze mooie huisvlijt beoefenen werk-afdeling brengt LAND HEEFT INT NOG NIET SPAALD van het Eerste Ka- rs heeft dr. Drees minister Peters ge- at de regering nog reft, of zij bereid is 'fing van de Unie ren. Die beslissing nomen, na de geza- istudering van dit or de beide regerin- ingen over de wiize en zijn gevoerd, de lg met de Indone en woord iger dr. Su- November beginnen-- !JD OP KOREA VERBINDINGS- FICIEREN i Sent. (Reuter). reen kort voor 10 ike tiid is een emeu tficieren der Ver- r hefschroefvlieetuie niiteeschoven kamn vertrokken teneinde onderhoud met de verbindingsofficieren •s te Tokio geloven, oonlijke tussenkomst Ridgway van Dins- impasse tc overwirt- heeft gehad. o kool 3.30—10.30; Ite kool 4. d. 25 Sept. Vee. totaal 5504 stuks, en ossen; 1609 ge- 95 vette kalveren: veren; 427 nuchtere 4 varkens; 509 big- aarden; 61 veulens; if lammeren; 86 bok- ■n. ien per kg eerste 52.70, tweede kwa- !.35, derde kwaliteit vette kalveren per cwaliteit 2.752.95, liteit 2.502.65, der- 2.252.45, graskal- 00 225.00, 180.00, alveren 60.00, 56.00, 60.00, 55.00. 45.00, 1 per kg 2.00, 1.95, 140.00, 110.00, 90.00, 110 00, 90 00, 75.00, melkkoeien 975.00, vare koeien 675.00. 10, vaarzen 675.00, 10, pinken 500.00. 1. j. WWï - ?fk i v, :—- - NIEUW BOTEN HUIS VOOR DE N. EN Z. HOLLANDSE REDDINGMIJ. Het nieuw station van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding Maatschappij te Katwijk, het Baron van Kattendijke- station, gelegen ten Oosten van de uit wateringssluizen aan de Oude Rijn, zal binnenkort wor den overgedragen aan de plaatselijke reddingcommissie. In dit nieuwe bo tenhuis is de motor- strandreddingboot „Baron van Katten- dijke" gestation- neerd, die de roei- reddingboot heeft vervangen. De 10-tons reddingboot, waarmede een demonstratie is gehouden, wordt met paarden uit het nieuwe station gesleept. (Van onze parlementaire redacteur) In een artikel in dc Volkskrant heeft profj Romme dezer dagen zijn bezorgdheid geuit over verschijnselen nic er op duiden, dat verschillende politieke groepen reeds nu door de verkiezingskoorts zijn aangetast. Deze bezorgdheid laat zich verstaan. Wij hebben nog een moeilijk parlementair zittingsjaar voor de boeg. Een jaar waarin het beroep op eensgezindheid dat in de Troonrede werd gedaan moet worden waar gemaakt. Maar naar de mate de verkiezingskoorts meer om zich heen zou grijpen, zou het ook moeilijker worden om eensgezindheid niet te verwarren met eenzijdigheid een gevaar dat ook de N.R.C. reeds in haar commentaar op de Troonrede signaleerde. Toch geloven wij niet dat de waarschuwing van prof. Romme de verkiezingskoorts, zoals die de afglopen weken moest worden geconstateerd, alsnog zal kun nen stuiten. Daarvoor spreken de feiten reeds te duidelijk. Wij denken hierbij niet op de eerste plaats aan de interpellatie over de kolenprijzen, die de commu nist Gortzak de afgelopen week in de Kamer aanvroeg, of aan de toch wel merkwaardige stem ming, die van A.R. zijde over een simpele subsidie aan accordeon- en blokfluitclubs werd uitgelokt en waarbij de „derde macht" reeds demonstratief van haar bezuinigingswil deed blijken, ook aan de felle discussie die in het christelijke kamp over het ver kiezingsamendement van ds. Zandt op de Zondagssluiting ont stond gaan wij voorbij. Er zijn andere, belangrijker feiten. Herinneringsvermogen vpwwjilrf Het A.R. „Trouw" ging er de zer dagen al zonder meer van uit. dat deze winter en het ko mende voorjaar geheel door de verkiezingen zullen worden be heerst. En zelf koos het in be doeld artikel reeds partij, door de anti-revolutionnaire partij tegenover het huidige regerings bastion te plaatsen, dat als een „adspirant-ruïne" werd aange duid. Hoezeer het de verkiezings koorts is die hier de blik ver troebelde wordt duidelijk als men er zich op bezint, dat het toch ook de A.R. fractieleider dr. Schouten was, die nog slechts enkele maanden geleden het regeringsprogram van deze „ad spirant-ruïne" mede onderschreef. In het liberale „Vaderland" vonden wij een wonderlijke re denering, die er op wijst, dat de verkiezingskoorts ook daar de geesten reeds vast in haar greep heeft. Het blad vroeg zich af in hoeverre dit reeds welhaast de- missionnaire kabinet nog zede lijk gerechtigd kan worden geacht om zonder te wachten op de uitspraak van het volk nog over te gaan tot gewichtige en voor 's lands toekomst wellicht beslissende maatregelen. Het blad schijnt vergeten te zijn dat juist de noodzaak van die beslissingen de grote moeilijkheid was die de jongste kabinetsformatie beheer ste. Maar er kwam een accoord tot stand, zowel wat de te nemen beslissingen als de samenstelling van het kabinet betreft, een ac eoord waaraan ook de liberale fractieleider volledig deel nam en als zodanig moet dit kabinet er van blijven uitgaan, dat het gerechtigd, ja verplicht is om het aldus tot stand gekomen program ook uit te voeren. Het liberale blad ging echter nog verder. In hetzelfde artikel constateerde het zonder blikken of blozen, dat „de kabinetten- Drees veel meer na- dan voor deel voor de Nederlandse staat en het Nederlandse volk hebben opgeleverd". Uit deze passage blijkt, dat de verkiezingskoorts bij deze liberale patiënt reeds zo hevig is, dat hij zelfs tegen zichzelf zou moeten worden be schermd. Het is immers ook de liberale V.V.D., die zowel aan de totstandkoming van het eerste als aan het tweede kabinet-Drees heeft meegewerkt. Het belangrijkste feit, waarin dc al te vroege verkiezingskoorts zich aandient, is het verschijnen van het urgentieprogram van de P.v.d.A. Het kan niet toevallig zijn, dat van deze zijde o.m. de eis werd gesteld om ook het komende jaar 50.000 huizen te bouwen, juist een dag voor dat liet kabinet, dat de naam van een socialistische voorman draagt, moest aankondigen, dat er slechts 40.000 zullen kunnen zijn. Wie er rekening mee houdt dat de leiding van de P.v.d.A. al eerder van deze mededeling op de hoogte moet zijn geweest, moet tot de conclusie komen, dat het ook hier de verkiezingskoorts was die de aldus opgeroepen gevaar lijke tegenstelling bewust zocht. Invloed van de omstandig heden Blijkt uit feiten als deze duide lijk dat verschillende partijen zeker niet bereid zullen zijn om zich op raad van prof. Romme alsnog aan de Engelse verkie zingscampagne te spiegelen, die zoals bekend slechts een maand duurt, de huidige omstandighe den maken zulks ook wel ver klaarbaar. Vóór .de kabinetscrisis hebben wij er reeds op gewezen, dat die omstandigheden de eigen politieke inzichten aanscherpten en dat het dus een uiterst ge vaarlijke onderneming zou zijn om deze door middel van een crisis vrij te maken. Toch is het zover gekomen en toen bleek dat het inderdaad een uiterst moeilijke opgave was om ander maal een compromis te bewerk stelligen. Aan socialistische zijde vond men in de huidige moeilijkheden argumenten voor een sterke over heidsbemoeiing. Andere partijen waren daarentegen van mening, dat in maatregelen als deze reeds al te zeer de wortel van het kwaad had gelegen. Hoewel ten slotte een compromis werd ge vonden, bleek toch al spoedig dat de aangescherpte eigen politieke inzichten hierin bleven wringen. Bewijzen hiervoor waren in het vorige zittingsjaar de socialisti sche interpellaties over de prijs politiek en de houding van de V.V.D. en een deel van de C.H. bij de jongste belastingdebatten, zulks in samenwerking met A.R. Het zijn nu deze wringende tegengestelde inzichten, die in een wel zeer vroege verkiezings campagne een nieuwe uitlaat trachten te vinden. Achter de dijken van de huidige politieke constellatie stuwen de partij politieke wateren op, als het ware aangezogen door de dag waarop het kiezersvolk de sluizen op nieuw zal afstellen. Gevaren terugkomende op ons uitgangs punt moet onze conclusie blijven, dat deze enerzijds wel verklaar bare ontwikkeling anderzijds toch niet licht te tellen gevaren voor de nieuwe parlementaire periode inhoudt. Temeer omdat de begro ting zoals die werd ingediend, toch al genoeg aanleiding voor een verdere verscherping van de tegenstellingen biedt. Om maar een voorbeeld te noemen: de voorgenomen verminderingen van de woningbouw kan men op zeer uiteenlopende wijze tege moet treden, men kan de regering verwijten dat zij het rentepeil te laag houdt, men kan ook van mening zijn dat de kapitaalbezit ters dan maar gedwongen moeten worden om aan die bouw bij te dragen. Ook de eis inzake een sterk toezicht op de investeringen kan daardoor opnieuw aan de orde worden gesteld. En meer in het algemeen kan men uit derge lijke ingrijpende versoberingen het argument willen putten dat nu dan ook alles moet worden gedaan om onze inkomsten door middel van een meer planmatige productie te vermeerderen. Hier heeft men in een flits al de tegen stellingen die bij de formatie in een moeizaam verworven com promis werden gebundeld, die daarna toch al weer pogingen de den om zich los te wringen en die nu ook nog bloot staan aan de zuigkracht van een al te vroeg aangevangen verkiezingscampag ne. Hoe sterk die zuigkracht is, zal ongetwijfeld reeds bij de ko mende begrotingsdebatten blijken. Zoals minister Rutten in de toe lichting op zijn begroting voor 1952 opmerkt, getuigen de vele aanvragen voor de oprichting en instandhouding van scholen voor nijverheidsonderwijs, evenals de verwachting, dat op bestaande scholen het getal leerlingen in 1952 met 5 tot 10 pet. zal toe nemen vergeleken bij de toestand op 1 Januari 1951, van de grote belangstelling die alom in den lande voor dit soort onderwijs be staat. De minister heeft f 500.000 aangevraagd voor de subsidië ring van een aantal nieuwe scho len, waarbij ook een aantal dag scholen voor Uitgebreid technisch onderwijs is opgenomen, waarvan het de bedoeling is, de vestiging van de tweejarige cursus, in nauwe samenwerking met het bedrijfsleven ter plaatse, ter hand te nemen te Groningen, Hengelo, Eindhoven, Rotterdam, Heerlen (R.K.) en Nijmegen (R.K.). Subsidie zal o.a. worden gege ven aan de lagere technische dag scholen te Koudum (Chr.), Leeu warden (Chr.), Smilde (Chr.), Krommenie, Arnhem (R.K.) en Delft (R.K.). Subsidie is voorts o.a. uitge trokken voor de R.K. meisjes nijverheidsscholen te Leeuwar den, Almelo en Doesburg alsmede voor de landbouwhuishoudscholen te Olst, Lemmer, Roden, de R.K. scholen in Emmercompascuum en Denekamp en de Chr. scholen te Marrum, Middelstum, Hoogeveen en Monnikendam. Tijdens de Internationale Mctorzesdaagse op de Monzabaan te Varese heeft het Nederlandse Jawateam de snelheidsproef gewonnen. De Nederlandse ploeg won hiermede de Zilveren Vaas voor de Engelse A.-ploeg. De leden van de winnende ploeg met hun beker. V-.l.n.r.: Philip Haaker, Cees van Rijsel en Drikus Veer. 's-GRAVENHAGE. In het afgelopen weekeinde zijn vijf clandestiene zenders in beslag ge nomen. Een te Breda, drie te Zwolle en tenslotte de reclame zender „Kwikzilver" te Emmen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige J. H. F. te Bre da, die in 1946 voor eenzelfde overtreding werd geverbaliseerd; tegen de 19-jarige F. W. G. H., de 24-jarige J. J. A. en de 19- jarige H. J. S., allen te Zwolle en tegen de 18-jarige scholier M. J. J., de 42-jarige grondwerker A. v. d. L. en de 30-jarige brood- venter J. S. Alle betrokken appa ratuur benevens een belangrijke hoeveelheid gramofoonplaten werd in beslag genomen. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse rechtbank ver oordeelde Dinsdagmorgen de bloembollenhandelaar D. van L. uit Sassenheim, die in Heiloo een motor omver had gereden en in onbekwame staat zijn auto be stuurde, tot een gevangenisstraf van zeven dagen met ontzetting uit de bevoegdheid een motorrij tuig te besturen voor de duur van zes maanden. De aannemerszoon J. H. uit Hoorn, die een heistelling niet goed had geplaatst, werd veroor deeld tot een boete van f 100 of 30 dagen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Twee palen werden verbeurd verkiaard. De chauffeur-besteller der Pos terijs, G.J.W., die met een auto heeft gereden waarvan de rem niet deugde, een feit waarvan de man onkundig was omdat de dagen te voren juist gereviseerd en gecontroleerd was, werd we gens het ontbreken van alle schuld vrijgesproken. Het feit werd wel bewezen verklaard en strafbaar geacht maar de chauf feur werd niet strafbaar geacht omdat hij aan het gebeurde geen schuld had. De zaak tegen de communisti sche propagandist J.H., uit Alk maar, die in de Wieringermeer een opruiende rede heeft gehou den, werd naar de rechter-com- missaris terug verwezen. Tot f 250 of 60 dagen werd de Antwerpenaar I.M. veroordeeld wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel bij een aanrijding onder Den Oever, op de Afsluitdijk. Wegens eenzelfde feit werd H. T. uit Den Helder veroordeeld tot een boete van 75 o 25 dagen. PERSONEELSBLAD SPOORWEGEN GAAT VERDWIJNEN Na een vijfjarig bestaan zal het maandblad „Nieuw Spoor" het personeelsblad der Ned. Spoor wegen, dat in vrijwel alle spoor weg-gezinnen verscheen en daar buiten ook talloze lezers had, gaan verdwijnen. Het zal plaats moeten maken voor een nieuwe publicatie-vorm, n.l. een soort Mededelingen. Alleen bij speciale gelegenheden zal „Nieuw Spoor" dat ongetwijfeld tot een der best- geredigeerde bedrijfsbladen be hoorde, nog uitkomen. DE FRAAISTE STATIONS Evenals vorige jaren hebben de N.S. wedstrijden georganiseerd in het beplanten van de ruimten om en nabij de stations. In Noord- Holland, vallende onder de In spectie Amsterdam, kwamen daarbij drie prijzen uit de bus. De fraaiste stationsbeplanting had Castricum, dat de eerste prijs verwierf. De tweede prijs werd door Hoorn behaald terwijl Enk huizen de derde plaats bezette in de steeds groter wordende groep van smaakvol beplantte stations. Arendskerk p. 25 Guardafui- Singapore; Groote Beer 25 v. Sydney-Melbourne; Prins Frede- rik Willem 25 v. Hamburg; Sala- Wati 25 v. Pt. Sudan; Sommels- dijk p. 25 Ouessant-Londen; Wil lem Ruys 25 Kp. St. Vincent; Willemstad 25 te Antwerpen; Molenkerk 25 te Antwerpen; Nieuw Amsterdam vertr. 25 van New York-R'dam; Kota Gede p. 24 8 u. Perim; Oranje 25 Colombo verw.; Oranjestad 25 te Aruba; Prins Alexander 20 v. Quebec; Prins Willem 4 21 v. Montreal- Antwerpen; Ruys 20 te Buenos Aires; Aagtekerk 25 v. Pt. Said- Genua; Amstelland 25 Bahia verw.; Celebes 25 Ptswettenham verw.: Jagersfontein 24 v. Tene- riffe-Southampton; Mataram 25 Pa. Said verw.; Meerkerk 24 v. Mozambique-Beira; Radja 25 van Londen te Antwerpen verw.; Roebiah 25 Tj.Priok verw.; Veen- dam 24 v. Le Havre-R'dam; Vo- lendam p. 25 Cp. Clear Ierl.-Le Havre; Willem Ruys p. 24 Kp. Fi- nesterre. In een groot, donker bos stond eens een padde stoel, die helderrood was en witte spikkels had. Dat is eigenlijk niets bijzonders, rul je misschien denken, naar in dat grote donkere oos was het wel iets bij- sonders. Daar stond geen enkele rode paddestoel. Daar waren alle paddestoe len geel of bruin of wit. Sommige hadden vlekken, andere weer gekrulde ran den, maar geen één was er net lichte stippen bedekt. Daarom werd de rode pad destoel voor een vreemde ling gehouden, een rare vreemdeling, waarnaar je altijd met een paar wan trouwige ogen keek. Onze paddestoel vond dat aiets prettig, maar wat kon aij er aan doen? Zijn rode nutsje zou heus niet ver bleken en zijn stippen zou den heus niet op een goede dag weglopen. „Niet, dat ik dat nu zo erg vindt" zei de paddestoel wel eens tot de glimwormpjes, die vanaf een grasspriet met hem praatten, „maar ik zou toch ook wel eens willen, dat de anderen mij in him krin getje opnamen". De glimwormpjes knikten. Ze begrepen het best. Het is niet leuk om een buiten beentje te zijn en overal buiten te staan. „Kun je er dan niets op verzinnen?" vroegen ze op zekere avond, „zou je niet kunnen maken, dat ze je allemaal erg nodig hebben?" De paddestoel bewoog even zijn rode muts, niet te hard natuur lijk. „Ik zou niet weten wat" zei hij mistroostig, waar ben ik nou goed voor?" De glimwormpjes dachten na. „Je bent flink groot" zei er eentje, „en je hebt zulke mooie grote stip pen, dat het wel stoeltjes lijken. Wacht, ik zal er eens op gaan zitten". Het glim wormpje nam een sprong en opeens zat er een licht puntje boven op de padde* haal. Het was koud najaars weer en het leek wel, of de paddestoelen dichter naast elkaar hurkten dan anders. Ook de rode paddestoel stond niet meer zo alleen. Een gele zwam begon zelfs tegen hem te praten. „Hoe komt het nu toch eigenlijk?" vroeg hij, „hoe komt het nu toch, dat jij witte stippels hebt?" stoel. „Hela" riep toen een van zijn vriendjes beneden, „ik weet iets, ik weet iets! Weet je wat jij moet wor den, paddestoel? Een Ja, de laatste woorden van het glimwormpje zeg ik niet Maar ik kan je wel vertellen, dat de paddestoel er wat mee in zijn nopjes was. „Dat is een prachtig idee van dat glimwormpje" dacht hij verheugd, „als ik nu mijn verhaal maar goed doe". Wat was dat voor een verhaal? Luister, het was 'n mooie geschiedenis, die on ze paddestoel de andere paddestoelen van het bos zou gaan vertellen. Hij had haar samen met de glim wormpjes verzonnen. Als hij dat verhaal gedaan had, kon het niet anders of de paddestoelen zouden voor taan vriendelijker tegen hem zijn. Op een avond kreeg de paddestoel een goede gelegenheid voor zijn ver- „Tja" zei onze paddestoel heel geheimzinnig, „dat is een hele geschiedenis". „O ja?" vroegen de anderen nieuwsgierig, „vertel dan eens, toe vertel nou". En de paddestoel begon: honderd jaar geleden, toen jullie er nog lang niet wa ren, stond ik hier al in het bos. Eerst was ik rood, zon der één wit spatje, maar op zekere keer kwam daar een eind aan. Er leefde toen nog een goede kabouter in het bos, die voor alle bloe men en insecten zorgde Omdat het zo donker in het bos was, vooral 's avonds natuurlijk, besloot hij, dat er een lantaarn in moest komen. Wie zou dat zijn? „Jij" zei de kabouter op een morgen tegen mij, want jij bent groot en hoog. Toen nam hij een potje witte verf, een lange kwast en schilderde witte stippen op mijn muts. Dat waren de plaatsen, waar de glimwormpjes op moesten gaan zitten. Want die moesten ten slotte voor het licht zorgen, dat begrij pen jullie. Nou, do glim wormpjes kwamen. Het wa ren er precies vijftien, net zoveel als ik stippen had en die gaven tezamen toch zo'n fijn licht. Ja, ik was een echte lantaarn geworden en alle bloemen en kleine dier tjes hadden er plezier van". Het was stil in het bos, toen onze paddestoel zijn verhaal gedaan had. Alleen de wind zong een klaaglied en dat klonk zo akelig in het schemerige bos, dat een van de paddestoelen plotse ling zei: „Hu, ik wou dat wij ook zo'n gezellige lan taarn in ons midden hadden, wat zou dat heerlijk zijn". Toen keken alle paddestoe len onze rode paddestoel vragend aan. „Ja lachte die begrijpend, ik heb nog wel een paar glimwormpjes bij de hand". Na deze woorden vlogen er vijftien glim wormpjes uit het gras op. Ze sprongen leder op een witte stip van de padde stoel en toen straalde er zo'n heerlijk schijnsel in het rond, dat ieder „oooooooh", riep De rode paddestoel was en lantaarn geworden. O, o, wat was hij gelukkig. Voortaan kon hij zich echt nuttig maken en nooit zou iemand hem nog als een vreemdeling beschouwen. Nu, dat gebeurde ook riet. De rode paddestoel met de witte stippen werd de beste vriend van ieder een in het grote, donkere bos. BUITENLANDS BEZOEK AAN NEDERLANDSE MODEL BOERDERIJEN Tijdens een vierdaagse studietocht bezocht een delegatie op uit nodiging van het Ne derlandse ministerie van Landbouw, een aantal modelboerde rijen in Nederland, om dé mogelijkheden met het oog op de ver hoging van de zuivél- productie in de 17 lid staten van de O.E.C.E. te bestuderen. Een Hollandse boerin toont haar kazen. Met haar op de foto: de heren C. P. Fossum, de voed sel- en landbouw- attaché van de E.C.A. in Nederland, Bernard Rowen, Iers lid van het voedsel- en landbouwcomite te Parijs en 11. G. Frankena van het Nederlands ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. zal Mgr. Dr. Hansscn, bisschop coadjutor van Roermond, binnen kort een bezoek brengen aan Australië en Nw. Zeeland in op dracht van het Ned. Episcopaat, om zich te laten voorlichten over de geestelijke aspecten en moge lijkheden van emigratie. begon het Int. Gerechtshof in Den Haag gisteren aan de behandeling van het Brits-Noorse visserij- geschil. wordt hedenmiddag in Bussum de eerste officiële repetitie gehouden voor dc televisiestichting.... levert de Ned. klompenindustrie dit jaar 75.000 paar klompen aan Amerika. betrekt het regiment lichte iucht- doelartilleric „Betuwe" op 1 Oct. de nieuwe legerplaats te Laren... slaagde prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht, erin een kunstmatig hart- en longsysteem te construeren ten behoeve van hartoperaties is gisteren mej. A. Halbesma be ëdigd tot reserve-majoor en gc- installeerd als commandante van het V.II.K blijft het Operaballet gehand haafd zolang in de kwestie van een Nederlands Ballet tc Den Haag nog geen beslissing is ge nomen. KUNST IN NOOD Op de Rijksbegroting 1952 is f 2000.méér aangevraagd voor subsidie ten behoeve van behoef tige toonkunstenaars. De stijging van het aantal werkloze oudere toneelspelers heeft het ook wen selijk gemaakt meer subsidie voor behoeftige toneelspelers aan te vragen, terwijl vooral door het teruglopen der publicatiemogelijk heden, f40.000 is uitgetrokken voor subsidies aan behoeftige let terkundigen. Er is ook een post ingesteld voor steun aan bejaarde beeldende kunstenaars in moei lijke omstandigheden. (Van onze parlementaire redacteur) Achter de grenscorrecties blijft voorlopig nog een VTaagieken staan. Dat bleek ook gisteren weer in de Eerste Kamer, waar het wetsontwerp behandeld werd, dat het grenscorrectiebesluit vervangt. De Senaat heeft zich indertijd onomwonden tegen deze correcties verldaard en wanneer de regering niet met een kabi netscrisis had gedreigd, zou hij ongetwijfeld ook in deze houding hebben volhard. Deze voorgeschiedenis indachtig mocht men ook voor dit ontwerp geen wezenlijke instemming van de Eerste 'Kamer verwachten. Onze afwijzing, aldus de heer Wendelaar (VVD) is eerder ster ker dan zwakker geworden, waarbij hij doelde op de wijzigin gen, die in de liberale fractie hebben plaats gehad. De heer Woudenberg (PvdA) betoogde, dat zijn fractie onder grenscor recties wijzigingen bleef verstaan, die de instemming hebben van beide partijen. En zulks was hier zeker niet het geval. Maar het besluit lag er nu eenmaal en het diende gerespecteerd te worden. De heer Wendelaar (VVD) maak te echter wel het voorbehoud, dat zijn fractie haar definitief stand punt eerst bij het vredesverdrag met Duitsland zou bepalen. Toch meende de heer Wendelaar, dat de regering desondanks wel wat vlotter met haar beleggingen in de nieuwe gebieden zou kunnen zijn, waarbij hij er blijkbaar van uitging, dat Duitsland bij een eventuele teruggave deze kosten zeker zou willen vergoeden. Bei de woordvoerders bonden de re gering op het hart in elk geval ook aandacht te blijven wijden aan de nog hangende grenspro blemen, zijnde de Dollart en het onderhoud van Berkel en Schip beek. Minister van Maarseveen zegde dit toe. Wat investeringen in groot verband betreft, stelt ook de regering zich op het standpunt, dat hiermede moet worden gewacht totdat definitief over de toekomst van de betrok ken gebieden beslist is. Het wets ontwerp werd z-h.s. aangenomen. Communisten tegen. De nieuwbenoemde leden van de Eerste Kamer, de heren Mr. Kolfschoten en Mr. Wittemans, zijn in de gistermiddag gehouden vergadering beëdigd. Op verzoek van de minister van Onderwijs hebben de Inspec teurs van het L.O. een aantal leerlingen van 12 a 13 jaar opge geven, die als uitzonderlijk be gaafd werden aangemerkt. Zij zijn door psycho-technische bu reau's getest en voorzover zij ook door deze bureau's uitzonderlijk begaafd worden bevonden, zou de minister hen indien daaraan behoefte bestaat financieel willen helpen, aldus de toelich ting op de Rijksbegroting 1952, teneinde hen in staat te stellen, middelbaar of voorbereidend ho ger onderwijs dan wel een spe ciale vakopleiding te volgen. Eredoctoraat voor prof. Tielrooy AMSTERDAM. De universi teit van Straatsburg heeft aan onze landgenoot prof. dr. J. B. Tielrooy, hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam, honoris causa de titel van doctor in de letteren toegekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3