Belastende verklaringen stapelen zich op in de zaak Hushka Jan Hessing - 92 jaar - legt gedenksteen in ha! Stichting voor Bejaarden doet baanbrekend werk WIE RAADT DE UITSLAG? DE SPELREGELS ES 1ST NICHT WAHR Bejaardencomplex in Tuitjehom Modern woonoord in aanbouw Welzijn bewoners op eerste plaats Stormvogels-Helder Q.S.C.-Hollandia Schagen-Grasshoppers Monnikendam-Meerv. A S.E.W.-K.G.B. eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 Kroniek en kritiek Het K.V.P.-conares Maar spion blijft ontkennen Vrachtwagen reed in bermsloot De verklarin van Washing PAGINA 4 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 Een feestelijk glunderend najaarszonnetje straalde over het met vlaggen getooide kerkdo-/ Tuitjehom, toen daar Dinsdag middag, in aanwezigheid van de Hoogeerw. Deken Jacobs van Alkmaar, van de geestelijkheid der parochie, burgemeester, wethouders en raadsleden van Harenkarspel en het hoofdbe stuur van de R.K. Stichting voor Bejaardenbehuizing te Utrecht, door de oudste inwoner van Harenkarspel, de 92-jarige Jan Hes sing, op vakkundige wijze de gedenksteen in de hal van het verzorgingshuis van het in aanbouw zijnde bejaardencomplex werd gelegd. De heer N. Wester, voorzitter van het bestuur der plaatselijke stichting noemde de bouw van dit uitgestrekte complex een grote vooruitgang voor parochie en ge- meente, en deelde mede, dat vanaf heden de mogelijkheid wordt geopend om voor zichzelf of zijn ouders een woning of ka mers te reserveren. De oude metselaar Hessmg kweet zich gewopend met de ver-s sierde troffel voorbeeldig van zijn taak, terwijl Deken Jacobs, Pastoor Meynders en Burgemees ter Nolet nauwlettend toezagen. Voor hij aanving maakte de oude baas een kruisteken over het werk, en hield daarna ondanks zijn 92 jaren, de treffcnste toe spraak die men maar zou kunnen houden: ,,Dit is een dag van grote vreugde. Weldra zullen hier vele mensen wonen die zich hun levenseinde meer nabij weten. Leef met elkander in vrede en grote liefde jegens elkaar en jegens God, Wiens huis zo nabij staat, en van Wien alleen alle goeds komt. Weet ook dat naast dit huis en achter de kerk de plaats is waar allen eens zullen rusten, als de tijd van de eeuwigheid is ingegaan. Bidt veel, dan zal Gods zegen op deze gebouwen en hun bewoners rusten, en de gang naar de Eeuwigheid een goede zijn". Diep onder de indruk herhaal de burgemeester 14. Nolet deze van grote levenswijsheid en vroom geloof getuigende woor den van Harenkarspels oudste gemeentenaar, doch verbond daaraan de bede, dat de bewo ners van het complex de pauze tussen uitrede en gang naar de laatste rustplaats niet te krap zoude worden uitgemeten, zodat ze zouden kunnen terugzien op een welbesteed leven en een pret tige levensavond. Ook Pastoor Meynders was de korte rede van Jan Hessing uit het hart gegrepen. „De hier ge plaatste steen is mooi en het ge hele gebouw wordt mooi. Wij hopen dat deze mooie materie medehelpt om een mooi geestelijk welzijn te doen gedijen, zodat de bewoners metterdaad Ons Heer zullen prediken. Voor tallozen zal dit complex zijn een oplossing voor talloze moeilijkheden en een vreugde voor den ouden dag. Daarom wekte hij alle aanwezi gen op om ook een „steen" te leggen en aldus de stichting fi nancieel te steunen. Wethouder Burger, voorzitter van ..Ons Belang", dankte in een hooggestemde rede het Landelijke en plaatselijke stichtingsbestuur, het gemeentebestuur, architecten en uitvoerders voor de voorbeel dige geest van samenwerking die hen allen heeft bezield, doch in het bijzonder Burgemeester Nolet, die, toen hij voor een moeilijke keuze gesteld werd, bewees voor 100% ook Burgemeester van Ha renkarspel te zi.jn. De heer Smit van de R.K. Lan delijke Stichting voor bejaarden zorg feliciteerde de Parochie van St. Jacobus de Meerdere met deze in vergevorderde staat van uit voering verkerende hoogst be langrijke uitbreiding, en consta teerde met voldoening, dat het Bejaardencomplex van Tuitjehorn zijn gelijke in Noordholland niet heeft. Wegens de zeer hoge bouwprij zen zal de huur van deze wonin gen wellicht uitgaan boven het geen sommigen nu betalen, doch daartegenover staan centrale ver warming en andere voorzieningen die moeilijk in geld zijn uit te drukken. Het is zelfs moeilijk hier een sociaal centrum te vor men of clubs voor de beoefenaren van dezelfde liefhebberijen. En voor hen die het zelf niet kunnen bekostigen moeten wegen en Toen Zijne Heiligheid Paus Pius XII sinds 12 jaar de last van zijn supreme Pontifi caat droeg, Toen Hare Majesteit Ko ningin Juliana voor het vierde jaar de Kroon der Nederlan den droeg, Toen Johannes Petrus Hui- herts sinds 15 jaren het Bisdom Haarlem bestuurde, Toen Mr J. In 't Veld als minister te zorgen had voor Wederopbouw en Volkshuis vesting. Toen Dr J. G. Baron de Vos van Steenwijk commissa ris der Koningin was in Noord Holland, Toen H. Nolet burgemees ter was van de gemeente Ha renkarspel, Toen E. L. J. M. Meynders pastoor was van dc parochie van de H. Jacobus de Meerde re te Tuitjehorn. Op de 25ste September 1951, Feestdag van de H. Maternus. heb ik. Jan Hessing, oudste in woner van de gemeente Iia- renkarspel, daarbij geassis teerd door Martinus Burger en Nicolaas Wester, de gedenk steen gelegd ter heugelijke nagedachtenis aan de bouw van het complex bejaarden behuizing, waarvan de aan bouw geschiedt in opdracht van de Woningbouwvereniging ..Ons Belang" en van de Ka tholieke Stichting voor behui zing van bejaarden te Tuitje horn, in get rouwe samenwer king van Architect Hendrik Klein Schiphorst en de aan nemer Pieter Meter te Wijk aan Zee Hebben wij, autoriteiten en genodigden deze oorkonde on dertekend en ingemetseld on der de gedenksteen, die werd. gelegd door mij Jan Hessing, oudste inwoner van de ge meente Harenkarspel volgen ondertekeningen van: J. Hessing. De Hoogeerw. De ken Jacobs, Burgemeester No let, Pastoor Meynders, wet houders, secretaris en raads leden en bestuursleden van wo ningbouwvereniging en Stich ting middelen worden gevonden, dat zij van de vreugdige beleving van hun latere jaren niet versto ken behoeven te blijven. Na de plaatsing van de gedenksteen in het grote bejaarden- complex te Tuitjehom, mochten we een onderhoud hebben met de heer van Buren, arch'/ ct van de R.K. Stichting voor behuizing van bejaarden te Utrecht, welke stichting volgens de getuigenis van de hoogste instanties in den lande, baanbrekend werk heeft verricht. Na jarenlange onderzoekingen en talloze ervaringen heeft men daar n.L besloten om het systeem van „Oudedags- verzorging gelijk deze reeds decennia lang bestaat, radicaal overboord te gooien en te vervangen door een huisvesting ge baseerd op zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid van alle be woners. Dc stichtingen voor bejaarden gelijk thans door hen gebouwd en waarvan die te Tuitjenhorn, wel- De deelname aan onze voetbalprijsvraag stijgt met sprongen. De afgelopen week leverde een nieuw record. Niet alleen wat het aantal inzendingen betreft, overigens, ook het behaalde punten- aantal was deze week hoger dan ooit. Er waren zowaar inzenders, die tot het zeer hoge cijfer 8 en 7 kwamen. De onvoldoendes blijven echter nog de meerderheid vormen. Zo waren er 71 inzenders, die het niet verder dan een 2 brachten, en 78, die een 3 op het request kregen. En dan hebben we nog spijt, dat we de wedstrijd Helder West-Frisia niet opgenomen hebben Hoe het ook zij, er is prima geraden, deze keer. Wel was merk waardig, dat de uitslag van Succes-Z.A.P. door niemand collect is voorspeld. De prijswinnaars zijn: De volgorde der winnaars werd door het geluk aangewezen: 1. D. Dootlenian, Veenhuizerweg 34, Heerhugowaard 2. A. Kollenberg, Julianaivcg 247, Akersloot 3. J. Bruinenberg, St. Josephstraat 9, Alkmaar 4. W. Roodt, A 60, Spanbroek 5. P. Godschalk, Roosstraat 17, Schagen Voor de nieuwe prijsvraag maakten wij de volgende keuze: UITSLAG NIET INVULLEN Naam: Adres: Woonplaats: 2. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons vee) werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. ke plaatsing biedt aan liefst 126 bejaarden, een der grootsten en meest vooruitstrevenden is, be staan uit een groot aantal kleine en kleinere woningen, bestaande uit woonkamer, keuken, hal, en 1, 2 of 3 slaapgelegenheden, ver deeld over 1 of 2 slaapkamers. Wanneer men zich wel reali seert, dat over 10 jaar minstens 1 millioen Nederlanders ouder zullen zijn dan 65 jaar, dan be grijpt men terstond welk een om vang het economische, sociale en culturele probleem van de be jaardenzorg is- Immers men weet thans in vele gevallen niet hoe ze zijn gehuisvest. In ouderwetse ge stichten, waar man en vrouw van elkaar gescheiden in veel te klei ne cellen of op gemeenschappe lijke zalen nassiefloos wachten op het einde. Óf wie weet ergens overhuis bij hun kinderen, of tobbende in een huis zonder ze kerheid van hulp wanneer ze die behoeven. En dan zijn er nog sterk uit eenlopende gevallen: niet alleen oude echtparen of alleen achter geblevenen. doch ook een echt paar met een zoon of dochter, een man ir.ef een ongehuwde dochter, twee oude zusters of vriendinnen- Voor al deze sterk uiteenlopende gevallen heeft men nu een com fortabele behuizingsmogelijkheid geschaDen in het bedoelde com plex. M.a.w.. voor elk geval is er een oplossing- Verschillende woningen te Tuit- ieiiorn ziin inmiddels grotendeels klaar gekomen. Alles is even ge riefelijk. 't Maakt niet uit of men nu eén boven- dan wel een bene denwoning of een van de „wo- ningwet"-typen heeft. Kasten zijn er meer dan voldoende. En nie mand behoeft ooit de kachel te stoken, want alle huisjes en alle kamers in het bezorgingsgebnuw worden verwarmd door middel van de centrale verwarmingske tel. Tn bedoeld bezorgingshuis be vinden zich kamers voor 1 2 en 3 Dersonen; mensen die niet vi taal genoeg meer zijn om zelf eten te koken, zelf te wassen etc., als mede kamers voor 2. 3 en 4 bed legerige bewoners, die dus ook allerminst aan de eenzaamheid worden prijsgegeven. Naast een grote recreatiezaal bevinden zich in elke vleugel ook nog gezellige conversatiekamers, waar de vrouwen kunnen haken en breien en de mannen z.icb op andere wijze kunnen bezighouden Anderen kunnen hun vertier weer zoeken in de lees- en schrijf kamer- Maar om op de arbeidsteranie terug te komen. Naa=t het hoofd gebouw is een afzonderüik bouw werk gesticht, waarin de bejaar den naar hartelust kunnen wer ken in het ambacht dat zii mach tig ziin: knutselen, schilderen, schoenlappen etc. Verschillende heiaarden in soortgeliike com- nlexen elders in den lande ver klaren onomwonden dat zij hun derde jeugd hebben. Zonder nok maar iets van eisen zelfstandigheid, eigen werklust of liefhebberijen afstand behoe ven te doen. weten de bewoners van een dergelijk complex dat zii altiid terug kunnen grijpen op de liefderiike zorg van het hoofdge bouw. En in Tuitjehorn is het bo vendien nog zo gelukkig dat zii ook ter kerke kunnen gaan wan neer zij dat wensen, omdat de af stand hoogstens een paar honderd meter bedraagt. De creatie van de Stichting voor Bejaardenbe- Fabels over de grote gezinnen weerlegd (J. H.) Er is in de laatste tijd, een enkele maal zelfs op 'n zeer grove en van weinig geeste lijke beschaving getuigende wij ze, cynisch geschreven over die katholieken, die „op rijkskosten zich maar uitleefden en grote gezinnen stichtten". We vertalen een aantal van dergelijke ver wijten aan ons adres gericht, hier op een zeer kiese wijze! Met welk een oppervlakkigheid en gemis aan een juiste feitenken nis, er ook hier maar weer op los gepraat is, blijkt uit enkele cijfers, welke dezer dagen door de minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, in zijn Memorie van Toelichting op zijn begroting voor 1952 gepubliceerd zijn. De minister heeft daar, zoals men in ons blad van Donderdag 20 Sept. gedetailleerd heeft kunnen lezen, niet alleen het totaal be drag gepubliceerd, dat aan de particuliere werknemers aan kinderbijslag is uitbetaald, maai de minister heeft daarbij ook eens aangegeven, hoe dit totaal bedrag is verdeeld over de ver schillende gezinnen. Uit deze ministeriële cijfers blijkt, dat in 1949 kinderbijslag werd gegeven aan 1.662.370 kinderen tot een totaal bedrag van 205.723.000 gld.. welk bedrag door de werkgevers werd opgebracht. Verder deelde de minister mede, dat dit bedrag werd uitbetaald over een totaal van 706.090 kinderbijslagboekjes. En nu komt het interessante. Immers, we lezen hier, dat het aantal boekjes, waarop slechts één kind werd aangegeven, be droeg 258.625: dat met 2 kinde ren 204.801, dat met drie kinde ren 114.785 en dat met vier kin deren 60.141. Wanneer we ons nu eens even bepalen tot deze gezinnen met vier kinderen, waarvan men toch niet bepaald kan zeggen, dat dit zeer grote gezinnen zijn, dan blijkt, wanneer we eens even gaan rekenen, dat ruim 75 pet. van die 205 millioen, welke uit gegeven wordt aan kinderbijslag, aan deze kleinere gezinnen ten goede komt. Voor 1949 bedroeg de uitke ring nl. per kind 40 ct. per dag en waar alleen kinderbijslag wordt gegeven over werkdagen, kreeg men dus per kind f 2.40 per week. De gezinnen met één kind kregen dus 258.625 x f 2.40 x 52 is f 32.300.000 p. jaar; de ge zinnen met 2 knd. kregen 204.801 x f 4.30 x 52 is f 51.200.000: idem met 3 kinderen kregen 114.785 x f 7.20 x 52 is f43.000.000; idem met 4 kinderen kregen 60.141 x f9.60 x 52 is f30.000.000. We hebben deze laatste bedra gen afgerond op duizend en dan zien we dus dat de gezinnen met vier en minder kinderen van die 205 millioen ruim f 156.500.000 op souperen of niet minder dan 76 pet. Hieruit blijkt dus dat verre weg het grootste deel, van wat door de werkgevers aan kinder bijslag wordt opgebracht, niet ten goede komt aan de z.g. grote gezinnen, die zovelen een doorn in het oog zijn, maar dat deze nog geen 24 pet. van dit totale bedrag krijgen. In deze cijfers van minister Joekes zijn natuur lijk niet begrepen, de kinder toeslagen die de overheid aan haar personeel geeft, maar het ligt voor de hand. dat deze bij slagen in het beeld hierboven geschetst, weinig of geen wijzi ging zullen brengen. Verreweg het overgrote deel van hetgeen ons volk opbrengt (vooral de werkgevers), aan kinderbijslagen komt dus ten goede aan de z.g. kleinere gezinnen en nog geen vierde deel daarvan krijgen de grotere gezinnen, dus de gezin nen met 5 en meer kinderen. Het wil ons voorkomen, dat deze cijfers voor velen in hoge mate leerzaam zijn. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE TOEKOMST VAN EUROPA De belangstelling voor het Congres der K.V.P.-1951. dat on 20 en 21 October a.s. gchoudem wordt in Gebouw ..Tivoli" en in Restaurant „Esplanade" te Utrecht is onder het kader der Partii zeer groot. Binnen drie weken, nadat de moeeliikheid tot inschriiving als deelnemer was geonend. gaven zich reeds ruim 700 deelnemers oo Voor het eerst nemen ook de leden van de werkgroepen der Partij aan dit Congres deel Vooral uit deze groepen is de deelname groot. Men zou dan ook kunnen spreken van het Congres der werkgroepen van de Partij. De Partij telt momenteel ruim 150 werkgroepen, opgericht sinds 1 October van het vorige jaar. Deze werkgroepen vergaderen gemiddeld eens per maand. Be studeren en bespreken een be paald politiek onderwerp, waar van zij een rapport opmaken, hetgeen wordt toegezonden aan het Algemeen Secretariaat der Partij. Uit deze rapporten wordt een uittreksel gemaakt, hetgeen eens per drie maanden wordt toegezonden aan de leden van 't Partijbestuur en van de Partij raad. Tijdens het Congres vinden vier sectievergaderingen plaats. De grootste belangstelling blijkt tot dusver te bestaan voor de sectie „Onze Europese taak", waarvan prof. Schlichting de in leider is. Daarna volgt de sectie, waar in enige aspecten van het finan- cieel-economisch beleid der re gering worden besproken. In deze sectievergadering is prof. Groeneveld de inleider. De sec tie „De Emancipatie voltooid inleider de hoofdaalmoezenier van de Arbeid in het Bisdom Roermond, K. Roncken en de sectie „De sociale ontwikkeling sinds de bevrijding", inleider de secretaris van de K.A.B., J. Mid delhuis. - trekken gelijke belang stelling. huizing te Tuitjehorn, die het ge bouw in exploitatie zal overne men van de woningbouwvereni ging „Ons Belang" zal ongetwij feld een zegen zijn in elk opzicht voor ae meer dan 100 mensen die er weldra hun intrek zullen ne men. De belastende getuigenverklaringen in de zaak Hushka stapelen zich op, maar de glimlachende verdachte in de Zutphense rechtszaal blijft zwijgen en beperkt zich tot een niets zeggend „Dat is niet zo". Overigens hebben de getuigen, die Dinsdag aan het woord kwamen, een niets aan duidelijkheid te wensen over latend beeld gegeven van de wijze, waarop Hushka contact wist te leggen tussen de illegaliteit in de provincie en die in het Westen. De getuige J. W. Woltjer uit Winschoten, vertelde hoe Hushka wiens activiteit in Winscho ten in de zitting van Maandag is behandeld hem in contact bracht met mr. J. Gelderman en van Delden in Amsterdam. „Het is zijn bedoeling geweest er een landelijke organisatie van te maken en die te laten groeien, tot ze groot genoeg was om te worden opgerold", zei mr. De Walle, de Officier van Justitie. In hoeverre Hushka daarin is geslaagd, bleek tijdens de zitting van Dinsdagmorgen. In het tijd vak van Augustus 1943 tot Mei 1944 werkte hij o.a. in Amster dam, Den Haag, Rijnsburg, Bus- sum en andere gemeenten. Hij voorzag iedereen van bonkaar), ten, strooide kwistig met per soonsbewijzen, die alle uit Smilde afkomstig waren en drong zo steeds verder de illegaliteit bin nen. Hij kreeg contact met ille gale werkers als J. B. van Del den. alias van der Mey, mr. J. Gelderman, alias van Houten, J. W. Woltjer, alias Smit. A. C. Ch. Stoffels, alias André en A. HermansWerker. Van zijn be vindingen bracht hij trouw rap port uit aan zijn Duitse brood heren. Tenslotte nam hij deel aan de arrestatie van degenen, die aan deze illegale werkers onderdak hebben verschaft. Van Delden werd gefusilleerd na een proces te Utrecht, Gelderman wordt vermist, zodat men moet aanne men dat hij is omgekomen, en de heer Hermans overleed in een Duits concentratiekamp. De arrestaties in de Haarlem merstraat te Amsterdam werden uitvoerig behandeld. Hushka bleef er bij, dat hij met de hele zaak niets te maken heeft en dat, de arrestaties voor hem ook een verrassing waren. „Dienst is dienst, mevrouw tje" had hij tegen een van de gearresteerden gezegd, toen die hem een Judas noemde. Maar nu beweerde hij dat dat allemaal gefantaseerd was. Ook kwam de arrestatie ter sprake van twee Geallieerde piloten, die door Hushka's „goede" zorgen via Spanje naar Engeland zouden worden gevoerd. In Parijs wer den ze gearresteerd. Hushka gaf toe, dat hji bij de arrestatie aan wezig was. „De Duitsers zeiden: kom maar mee, zei hij, maar waarom hij mee moest zei hij niet te weten. De striemende ge tuigenissen van de overlevenden kwamen op hem neer als zweep slagen op een ongevoelige klomp vlees. In de middagzitting werd Dins dag het spannende verhaal ver teld van de strijd tussen illega liteit en Abwehr, een strijd van list tegen list, waarbij de illega liteit wel zeer ,in het nadeel was, omdat men omtrent Hushka wel iets vermoedde, maar niets zeker wist. De getuige A. G. Ch. Stof fels uit Delft, wiens verhoor anderhalf uur duurde, deed daar bij op verzoek van de illegaliteit dienst als tussenpersoon. Steeds weer probeerde hij Hushka om de tuin te leiden. Elke keer als Stoffels beweerde dat van Delden en Gelderman op een bepaald punt samen zou den komen, zag men daar op het aangegeven tijdstip een troep Duitsers. En dat deed het kwaad vermoeden groeien tot een af schuwelijke zekerheid. Maar toen was het al te laat. Hushka had gewonnen. Tijdens een gesprek in een café tegenover het station te Utrecht, vertelde Stoffels aan Hushka, dat v. Delden over drie kwartier daar zou komen. Hush ka zei toen, dat hij even zijn vrouw moest bellen. Wat later kwamen er Duitsers binnen, die schijnbaar rustig hun boterham men opaten. Een andere keer be weerde Stoffels, dat van Delden en Gelderman in Delden samen zouden komen. Men telde toen in Delden acht overvalwagens. Twee van de mensen, die het monsterproces in Utrecht hebben bijgewoond, waarbij mr. Gelder man en v. Delden door de Duit sers ter dood werden veroor deeld, hebben nu verklaard zich te herinneren, dat de Duitsers de illegaliteit o.m. ten laste leg den, dat zij de V-man Hushka had willen liquideren. Maar Hushka beweert nooit V-man te zijn geweest. Een ander ver klaarde, dat bij hem huiszoeking werd gedaan onder leiding van Hushka. Maar Hushka ontkende. Nog even ontstond er aan het slot van de zitting enige deining, toen de getuige v. Charante. in oorlogstijd Hushka's collega, be weerde, dat B. in Amsterdam, in wiens woning van Delden en mr. Gelderman zijn gearresteerd, voor het beschikbaar stellen van de woning een bedrag van drie honderd gulden en vrijstelling van de Arbeidsinzet zou hebben gekregen. B. ontkende dat ech ter ten stelligste. Een poging van de president om de verdachte aan het slot van de middagzitting aan het praten te krijgen, mislukte vol komen. „Alles wat ze verklaren is onjuist", zei Hushka. die ove rigens Dinsdag spraakzamer was dan Maandag. „Van al die ar restaties wist ik niets." Omtrent het gebrek aan waar heidsliefde van deze geslepen vos is echter tijdens de zitting al wel zo veel gebleken, dat nie mand zich over deze woorden nog op wond. Overal heeft hij zich in oorlogstijd voorgesteld als een groot illagaal werker. De meest fantastische verhalen hing hij op over zijn activiteit. Hij beweerde zelfs dat hij agent van de Secret Service was een van de getuigen had dat ont houden, omdat hij „servies" zei. Aan een ander vertelde hij, dat hij in Delfzijl een vouwboot had liggen, voor illegale tochtjes naar Engeland. En tijdens de zitting van Maandag is al gebleken dat hij ook vertelde over een water vliegtuig te beschikken voor het oversteken naar onbezet gebied. MET 16 TON AARDEWERK EDE. Gistermorgen Is op de rijksweg tussen Ede en de Klomp een zware vrachtauto met aan hangwagen van de N.V. Janssens Vervoerbedrijf uit Venlo, komen de van Maastricht op weg naar Amsterdam, met een lading van pl.m. 16 ton aardewerk van de rechte weg afgeweken en in de bermsloot beland. De bestuurder kroop ongedeerd uit de cabine, de vrachtauto werd zwaar gehavend evenals de la ding. Het verkeer in beide rich tingen ondervond door de ravage grote stagnatie. f610,000 VOOR BIBLIOTHEKEN Voor openbare leeszalen en bibliotheken zal in 1952 f 610.00 beschikbaar zijn (v. j. f 545.200), o.m. om te kunnen overgaan tot de oprichting van één algemeen en vijf R. K. filialen. f 264.000 is uitgetrokken voor volkshogeschoolwerk en f 20.000 voor subsidies aan Nederlands Cultuur Contact, en, voor het eerst, aan het Nederlands Ge- sprekcentrum en wetenschappe lijk onderzoek op het gebied der volkscultuur. (Van onze diplome medewerker) DE GROTE DRIE, Morrisson en Schuman hun overleg in Washu verklaringen uit, die van werkelijk histork nis zijn te noemen. Voor het eerst erki geland het gewicht ei zaak van het Schun: van een Pleven-plan ging van Europa mei king van Duitsland, een gemeenschap tusi landsc mogendneden rclddeel. Engeland alle fasen van ontv, gemeenschap die economische cn milit zijn er de engst m den mee hebben. D klaart Engeland zich ropese mogendheid, vaardt, dat de vastel Europeanen sneller, diger en meer ecnmal beiangen nastreven ais de verklaring heeft die ontwik meer remmen en dw De gedachte van onlangs tegen Ameril toren uitgesproken, hoe eerder hoe beter unie moet worden, ka ington ten dele een heid worden in een lange toekomst. Voor Duitsland is van Washington van de en verheugende West-Duitsland althan zijn souvereiniteit. Het statuut verdwijnt, verdrag is niet moge omdat Rusland Dl deeld houdt. De Euroj dc overzij van het ijze zijn dus in Washingtoi geten, noch afgeschr geen vrede zijn in d. zolang niet dat ijzer opgetrokken. Vooral; overeenkomst der Wo te Drie met Bonn de men van een vredesv die overeenkomst zal Bondsrepubliek reel krijgen met de ander' mogendheden. De Grc houden rich slechts rechten voor nopens bescherming van hun West Duitsland, nopen nopens Duitsland als politieke betrekking de Sovjets). De geail: ben derhalve bij de van hun speciale voo gezien van het caout< dat in Bonn zozeer ge en waardoor zulk eei komst" niet enkel maar ook voor de plaa! Duitsland in West Eui gens Oost-Duitsland geen waarde zou hebb In de verklaringen intong klinkt ook eer van beheerste rustige sliste zekerheid. Het wekkende documentor terse eensgezindheid eendracht weet dit zich sterker dan het munisme. Voor het de rampzalige Azië- men weer de indruk, desoffensief in de han grote vrije democrat! Moskou is ontglipt. wachte, bijna demons treden van de bejaard moeide George C. Mar tigt nog eens Gromy] laag in San Francisco ces der Grote Drie in Het lijkt op een: „1 het Westen niet mei dellij k levensgevaar naar in vrede gaan niet gezegd, dat er tje meer aan de lucht verdeeldheid maakte eendracht en initiatie betekent nog geen n raatheid. Ook de eer rechtvaardig gewilde zonder militaire para veilig. Maar daarover het nu in Ottawa plaats zal het daarc volgende week. tenminste, want Mc wel niet zonder meer diging laten dringen DONDERDAG 27 HILVERSUM I, AVRO, 7.50 VPRC AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 G: ziek; 7.50 Dagopening 8.15 Gramofoomnuzie genwijding; 9.15 Gr 9-30 Waterstanden; foonmuziek; 10.30 A 10.45 Gramofoonmuz de kleuters; 11-00 11.45 Voordracht; 1 orkest; 12.30 Land- mededelingen; 12.33 netje; 12.38 Gram 1300 Nieuws; 13.15 i en gramofoonmuziek en accordeon; 13-45 geloven of niet; 13 eert; 14.20 Causerie dc zieken; 1600 v Vijf; 17.00 Voor de Gramofoonmuziek; ringsuitzending; lf 18-15 Sportproblemcr sementsmuziek; 19 machtoefening Cirru mofoonmuziek; 19-4r weerbaarheid", ca Nieuws; 20.05 Actua Radio Philharmonis! solist; 21-25 Vocaal tct; 21.40 Wereld dood van de duivel, Gramofoonmuziek; gesproken brief uit Nieuws; 23.15 Spor HILVERSUM II, KRO; 10.00 NCRt 14.00—24.00 NCRl 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Gran 7.45 Morgengebed e lender; 8.00 Niejjw' richten; 8-15 Grar 9.00 Voor de hui Schoolradio: 10 00 C ziek; 10.15 Morgcr Orgelconcert; 11-00 ken; 11.45 Grar 12.00 Angelus; 12-0 muziek; (12.3012 tuinbouwmededelinp Zonnewijzer; 13.00 kath. nieuws; 132 muziek; 13.35 Pian Promenade orkest 14.45 Voot de vrou mofoonmuziek; kwartet; 16-00 Bijb Gramofoonmuziek I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4