Toestand in slagersbedrijf is weinig bevredigend Philips gaat gramofoon- platen maken in Baarn Afrika vraagt de aandacht éA.b.d] Australië wil geen verbod van communistische partij BANDJIR OVER JAVA Beursoverzicht ragen reed rmsloot De verklaringen van Washington Worstmakende slagers zijn in het voordeel RADIO .Prof. van der Leeuw-prijsvoor muziek Kansen voor onze export BUITENLANDS OVERZICHT door Leo Broeksmit WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 aan Uw tralende wasgoed l -T thans ,$38 ct ka ikbaar stellen van i bedrag van drie- ;n en vrijstelling zou hebben mtkende dat ech- ste. van de president :hte aan het slot gzitting aan het gen, mislukte vol- wat ze verklaren Hushka, die ove- spraakzamer was „Van al die ar- ik niets." gebrek aan waar- i deze geslepen vos ens de zitting al gebleken, dat nie- er deze woorden Overal heeft hii igstijd voorgesteld t illagaal werker, itastische verhalen iver zijn activiteit, zelfs dat hij agent t Service was ;uigen had dat ont. t hij „servies" zei. r vertelde hij, dat een vouwboot had legale tochtjes naar tijdens de zitting is al gebleken dat 3e over een water - eschikken voor het ar onbezet gebied. N AARDEWERK itermorgen is op de n Ede en de Klomp 'achtauto met aan- in de N.V. Janssens uit Venlo, komen- ;richt op weg naar riet een lading van aardewerk van de [geweken en in de ind. er kroop ongedeerd de vrachtauto werd nd evenals de la- keer in beide rich- ond door de ravage 000 VOOR IOTHEKEN bare leeszalen en zal in 1952 f610.00 ijn (v. j. f545.200), rnnen overgaan tot van één algemeen filialen. uitgetrokken voor ilwerk en f 20.000 aan Nederlands tact, en, voor het ;t Nederlands Ge en wetenschappe- op het gebied der (Van onze diplomatieke medewerker) DE GROTE DRIE, Acheson, Morrisson en Schuman, gaven na hun overleg in Washington twee verklaringen uit, die voor Europa van werkelijk historische beteke nis z;jn te noemen. Voor het eerst erkent ook En geland het gewicht en de nood zaak van het Schuman plan en van een Pleven-plan tot verdedi ging van Europa met medewer king van Duitsland. Alsmede van een gemeenschap tussen de vaste- landse mogendheden van dit we relddeel. liiigeland wil zelfs in alle fasen van ontwikkeling dier gemeenschap die dus zeker van economische en militaire aard zal zijn er de engst mogelijke ban den mee hebben. Duidelijk ver klaart Engeland zich hier ook Eu ropese mogendheid. Het aan vaardt, dat de vastelands West- Europeanen sneller, eerder gron diger en meer eenmaking van hun belangen nastreven en nel zai als de verklaring redelijke zin heeft die ontwikkeling niet meer remmen en dwarsbomen. De gedachte van Eisenhower, onlangs tegen Amerikaanse sena toren uitgesproken, dat Europa hoe eerder hoe beter een federale unie moet worden, kan na Wash ington ten dele een werkelijk heid worden in een niet al te lange toekomst. Voor Duitsland is het resultaat van Washington van verstrekken de en verheugende beteKcms. West-Duitsland althans herkrijgt zijn souvereiniteit. Het bezettings statuut verdwijnt. Een vredes verdrag is met mogelijk zolang en omdat Rusland Duitsland ver deeld houdt. De Europeanen aan de overzij van het ijzeren gordijn zijn dus in Washington niet ver geten, noch afgeschreven. Het zal geen vrede zijn m dit werelddeel, zolang niet dat ijzeren scherm is opgetrokken. Vooralsnog zal een overeenkomst der Westelijke Gro te Drie met Bonn de plaats inne men van een vredesverdrag. Bij die overeenkomst zal de Duitse Bondsrepubliek rechtsgelijkheid krijgen met de andere Europese mogendheden. De Grote Drie be houden zich slechts bijzondere rechten voor nopens legering en bescherming van hun troepen in West Duitsland, nopens Berlijn en nopens Duitsland als geheel (de politieke betrekking en dus met de Sovjets). De geallieerden heb ben derhalve bij de bepalingen van hun speciale voorrechten, af gezien van het caoutchouc-artikel dat in Bonn zozeer gevreesd werd en waardoor zulk een „overeen komst" niet enkel voor Bonn, maar ook voor de plaats van West" Duitsland in West Europa, en je gens Oost-Duitsland weinig of geen waarde zou hebben gehad. In de verklaringen van Wash- intong klinkt ook een toon door van beheerste rustige, maar be sliste zekerheid. Het zijn indruk wekkende documenten van Wes terse eensgezindheid en in die eendracht weet dit vrije Westen zich sterker dan het wereldcom munisme. Voor het eerst sedert de rampzalige Azië-politiek heeft men weer de indruk, dat het vre desoffensief in de hand is van de grote vrije democraten en aan Moskou is ontglipt. Het onver wachte, bijna demonstratieve af treden van de bejaarde en ver moeide George C. Marshall beves tigt nog eens Gromyko's neder laag in San Francisco en het suc ces der Grote Drie in Washington. Het lijkt op een: „Laat nu nu het westen niet meer in onmid dellijk levensgevaar is uw die naar in vrede gaan". Hiermee is niet gezegd, dat er nu geen vuil tje meer aan de lucht is. Politieke verdeeldheid maakte plaats voor eendracht en initiatief. Maar dat betekent nog geen militaire pa raatheid. Ook de eendrachtig en rechtvaardig gewilde vrede is zonder militaire paraatheid niet veilig. Maar daarover o.m. gaat het nu in Ottawa en op deze plaats zal het daarover gaan de volgende week. Waarschijnlijk tenminste, want Moskou zal zich wel niet zonder meer in de verde diging laten dringen. In 1949 werd in het slagersbe drijf voor een bedrag van ca. f 450.000.000 omgezet. Het aantal vestigingen bedroeg in dat jaar 10.434, zodat per vestiging ge middeld f 43,128 werd omgezet, llooreengenomen kan het bedrijf met een omzet van f 60-000 en meer rendabel worden genoemd, in deze zin, dat de ondernemer en eventueel zijn medewerkende huisgenoten een behoorlijke be loning voor de door hen gepres teerde arbeid ontvangen en daar enboven nog een kleine overwinst resteert. De gang van zaken in de gehele bedrijfstak kan dus weinig bevredigend worden genoemd. Daar de bruto winstmarges in hot slggersbedrijf niet onbelang - rijk uiteenliepen, heeft het Eco nomisch Instituut voor de Mid denstand nagegaan wat daarvan de oorzaak kon zijn. Geconclu deerd werd. dat de hoogte van 't bruto winstpercentage o.a. ver band hield met de mate, waarin de slager zelf worst en fijne vlees waren bereidde. Daar het worst maken in eigen beheer ook extra kosten met zich brengt, vooral op het gebied van de investeringen (worstmachines) zijn ook gemid delde kostenpercentages van sla gerijen waarin geen, weinig en veel fijne vleeswaren werden be reid, berekend. In de slagerijen, onderscheiden naar de mate van fabricage van worst en fijne vleeswaren, res teert een economisch resultaat van resp- 0-10.5, 1.4 en 2.4 Dat de eerste groep hier beter te voorschijn komt dan de tweede groep moet worden toegeschreven •aan de omstandigheid dat een tweetal grote zaken in de eerste groep, de bedrijfsuitkomsten gun stig beïnvloedt. De vorengenoem de percentages geven slechts ge middelden weer; in elke groep komen zowel bedrijven met po sitieve als met negatieve resul taten voor. Het percentage gunstig wer kende bedrijven neemt echter met de worstmakerij toe, zodat in ieder geval kan worden ge zegd, dat een slager-, die ziin vak kennis vergroot en overgaat tot het zelf vervaardigen van fiine vleeswaren en worstsoorten, bij voldoende afzetmogelijkheid, een grotere kans op bevredigende bedrijfsresultaten heeft dan zijn vakgenoot, die in dit opzicht pas sief is. Hot is tevens gebleken, dat de loonkosten bij worstmakende slagers niet noemenswaard ho ger zijn dan bij de niet-worst- makeride, hetgeen er op duidt, dat de eerste oen meer efficiënte arbeidsorganisatie hebben. De loonkosten, uitgedrukt m de totale kosten, variëren van ge - ESPERANTO EN DE TOEPASSING ERVAN De internationale taal het Espe ranto is in het afgelopen seizoen weer op vele plaatsen in toepas sing gebracht. Het 36e internatio nale Esperantocongres van de Universala Esperanto Asocio, waaraan 2000 esperantisten uit 40 landen deelnamen, werd te Mün- chen gehouden. Er werden protes tantse en katholieke godsdienst oefeningen gedeeltelijk in het Es peranto gehouden. Tegelijk met dit congres is het 23e Internatio nale Katholieke Esperantocongres gehouden, alsmede het 21e Espe ranto Blindencongres. Het 37e u.e.a.-congres zal het volgende jaar te Oslo worden gehouden. Ook in ons land was deze zo mer weer een internationale bij eenkomst van esperantisten en wel te Soesterberg: er waren deelnemers uit België, Frankrijk, Zweden, enkele IJslanders en Ne derlanders. DONDERDAG 27 SEPT. 1951 HILVERSUM I, 402 m-: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO- 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws 8-15 Gramofoonmuziek; 9-00 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmuz.; 9-30 Waterstanden; 9.35 Gramo- foonmuziek; 10.30 Antwoordman; 10.45 Gramofoonmuz.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Omroeporkest; 11.45 Voordracht; 12.00 Metropole orkest; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingcn; 12.33 In 't spion- ttfUe; 12.38 Gramofoomnuziek; 13 00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek; 13.20 Orgel en accordeon; 13-45 U kunt het geloven of niet; 13,50 Orkestcon cert; 14.20 Causerie; 15.00 Voor de zieken; 1600 Van Vier tot Vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Gvamofoonmuziek; 17-50 Rege ringsuitzending: 13.00 Nieuws; 1815 Sportprobiemen; 18.30 Amu sementsmuziek; 19.00 De lucht machtoefening Cirrus; 19.10 Gra mofoomnuziek; 19-45 „Geestelijke weerbaarheid", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20-15 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.25 Vocaal dubbelkwar- tet; 21.40 Wereldsensaties: De dood van de duivel, hoorspel; 22.15 Gramofoomnuziek; (In de pauze; gesproken brief uit Londen); 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV- 7.00 Nieuws; 7-15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoomnuziek; 7.45 Morgengebed en liturg, ka lender; 8.00 Nieyws- en weerbe richten; 815 Gramofoomnuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio: 10-00 Gvamofoonmu ziek; 10.15 Morgendienst: 10.45 Orgelconcert; 11-00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12-03 Gramofoon muziek: (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen);. 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Gramofoon muziek; 13.35 Pianorecital: 1400 Promenade orkest en solisten: 14.45 Voor de vrouw: 15.15 Gra mofoonmuziek; 15.30 Vocaal kwartet; 1600 Bijbellezing; 16.45 Gramofoonmuziek: 17-00 Voor de jeugd: 17.30 Kamerkoor; 18 00 Verzoekprogramma; 18.30 De stem van dc Chr. vakbeweging: 18.45 Leger des Heilsmuziek: 19.00 Nieuws; 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord; 19-30 Muzikale causerie; 19.40 Radiokrant; 2000 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.45 „Waarom ik geen misdadiger ben", causerie; 21.05 Zwerftocht door het verre oosten; 21.15. Ka merorkest en solist: 22.15 Buiten lands overzicht; 22.35 Gramofoon muziek; 22-45 Avondoverdenking; mofoonmuziek. AMSTERDAM 25 Sept. De belangstelling voor cultuuraande len was ook vandaag niet bijster groot. Vanmorgen is het verslag over 1949/50 van de Deli-maat- schappii verschenen, doch de ge publiceerde cijfers en beschouwin gen van de directie waren in te kleine kring bekend om van veel invloed op de koers tc kunnen zijn. De verklaring van dr Ruhm in Oost Sumatra, waarin hij de naleving der ronde tafel confe rentie overeenkomst bepleitte en op de noodzakelijkheid van bui tenlands kapitaal voor Indonesië wees, beoordeelde men ter beurze belangrijk en gunstig. Van een werkelijke invloed op het koers- peil viel echter weinig te bespeu ren. De meeste cultuurfondsen sloten een fractie beneden giste ren. De vaste stemming voor Staats fondsen was verdwenen. Investe ringscertificaten cn obligaties Ne derland werden vrij behoorlijk verhandeld, doch tegen lagere no teringen, waarbij de gisteren be haalde winst grotendeels verloren ging. Het agio voor dollarwaarden blijft inkrimpen, vandaag van 12'A procent tot ruim 11 procent. Ook de dollarobligaties waren over het algemeen luier. Bij de industriefondsen hadden Unilever vrij veel aanbod te ver werken, waardoor dc koers 4 punten daalde tot 232. In Kon. Olies was de handel gering en 't hoofdfonds sloot nauwelijks prijs houdend. De overige industrie fondsen lagen in doorsnee eerder wat luier. Rijksstudietoclagcn Op de Rijksbegroting 1952 is f 80.00n uitgetrokken voor Rijks studietoelagen aan gedemobili seerde militairen, f 35.000 voor de zgn. Maiino-studenten uit Indo nesië en f 104.000 voor studenten uit de West. middeld 63.3 in de onderne mingen met. een omzet van min der dan f 20.000 tot 52-8 o/o van de totale kosten in ondernemin gen met een omzet van meer dan f 175 000- Uit de gegevens blijkt hoezeer overigens verwante sla gerijen afwijkingen in haar kos tenstructuur kunnen vertonen. Een geheel nieuw element is de berekening van de exploitatiekos ten per 100 kg verwerkt vlees met been. Het is gebleken, dat de exploi tatiekosten per 100 kg variëren van f 51.64 tot f 61.24 bij een ge middelde van f 68.11. Deze verschillen vindon hun oorzaak in de grootte van de omzet, dc grootte van de vesti gingsplaats, het percentage uit breng, het percentage worstmake- rij, de standing van de zaak, de omvang, de samenstelling en de beloning van het personeel, de huisvestingskosten enz. Vele slagers zullen nauwelijks vermoeden dat zij voor elk kg- verwerkt vlees en been 52 a 81 cent aan ko-sten in rekening moe ten brengen, willen zii hun be drijf gaande houden- Calculaties als deze zullen prijsbederf kun nen tegengaan; zij zijn onmisbaar voor een verantwoorde prijs zetting. MEER STEUN VOOR OPLEIDING GEZINSVERZORGSTERS Minister Rutten heeft aange kondigd dat in het komende jaar de steun aan een aantal interna ten voor de opleiding van gezins verzorgsters zal worden vergroot. Het voor 1951 uitgetrokken be drag van f 20.000 is tot f 60.000 verhoogd. 155.000 gulden is uitgetrokken als Riikssteun voor het vormings werk 'dat voor 5000 meisjes wordt verricht door het Kath. Centraal instituut ter verzorging van de Mater Amabilis-scholen en het nationaal Centrum Vorming be- drijfsjeugd. In de V'emarkthallen te 's-Hertogenbosch zijn de vierde nati Mie wedstrijden voor het Rode Kruis Korps gehouden. Elf ploegpn clie de provincies vertegenwoordigden alsmede de ■winnaar 1950, hebben hun prestaties gemeten. Lt.-generaal b.a. L. H. van Oyen, commandant van het Rode Kruis Korps, constateerde dat het gehalte van deze vierde nationale wed strijd aanmerkelijk hoger ligt dan in de voorgaande jaren. Een groen Rode Kruis-helpsters uit IJmuiden demonstreert haar handigheid in gewondenverzorging. BAARN. Nog deze maand zal aan dc Torenlaan in Baarn het laboratorium in gebruik ge nomen worden van een nieuwe tak van Thilips-bedrijvigheid: Philips phonografische industrie, waarvan dc fabriek hier volgend voorjaar op volle loeren zal gaan draaien. Hoewel het bedrijf zich of ficieel gezegd zal bezighouden met de ontwikkeling, de fabri cage en de verkoop van geluids- Op de Jaarbeurs is door de sa menwerking van het koninklijk instituut te Amsterdam, het Afri- ka-instituut te Rotterdam en de economische voorlichtingsdienst een zgn. Afrikadag gehouden. Mr. Geveke betoogde, dat er alle reden is om nu m het bijzon der de aandacht op Afrika te ves tigen. Afrika dat vroeger als een onvruchtbaar land werd be schouwd, is nu mede door de vooruitgang van de techniek geen In Kasteel Oud Wassenaar is Zaterdag prof. dr. C. J. Gorter van de Leidse Universiteit ge huldigd, die 70 jaar is gewor den en met emeritaat gaat. Tijdens de afscheidsreceptie, die werd bijgewoond door de oud-assistenten van de hoog leraar, bood dr. F. Hengeveld, kinderarts te Rotterdam en de eerste en oudste assistent, na mens allen een schilderij aan. Het portret van prof. dr. C. J. Gorter, geschilderd door de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey. land meer dat vergeten kan wor den. Het is het land van de toe komst geworden, vele havens zijn in aanbouw en het probleem van de droogte is nagenoeg geheel op gelost door grote stuwdammen en ïrrigatiewerkeil. De insectenpla gen worden met de modernste middelen bestreden, zodat de oogsten in het geheel niet of zeer weinig meer worden aangetast. Deze verandering doet een grote vraag naar machines ontstaan voor de verhoging van de pro ductie. De koopkracht zal natuur lijk m grote mate toenemen en daarom is het de taak van Neder land om niet achter te blijven met het oog op de export. Ons land is in ae naoorlogse jaren wat op de achtergrond gebleven door weinig of geen aandacht te schenken aan de voor ons zo be langrijke exportspreiding. Als Ne derland dc grote mogelijkheden in Afrika wil benutten, verdient het aanbeveling, dat men zich aanpast aan de eisen welke wor den bepaald door een aantal zeer uiteenlopende factoren zoals kli maat, godsdienst, beschavings peil, koopkracht enz. Nu moet men ook niet denken, dat men alle goederen die men elders niet kan verkopen, in Afrika kan in voeren. Dit is een grote misvat ting. Afrika biedt ook vele kan sen voor ervaren Nederlandse werkkrachten met tropenervaring in cultures en bosbouw. De uit voer van ons land is in vergelij king met voor de oorlog met het achtvoudige verdubbeld. Prof. Bosman, ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, zei, dat de economische ontwikkeling van Afrika onmogelijk in dit tempo kan doorgaan, tenzij gro tere buitenlandse kapitalen in de Unie belegd worden. Nederland moet zorgen dat het zijn aandeel krijgt in de economische opbloei van Zuid-Afyika en de a.s. ont wikkeling van het donkere con tinent. (Advertentie) iVVv^ Gqpr.esmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt dc ziektekiemen, zodat i dc huid zich kan herstellen. dragers in de ruimste zin des woords gaat het voorlopig aller eerst om gramofoonplaten. Van een bijzonder soort uiteraard. De „minigroef'-platen die hier gemaakt worden, meten slechts 17 qjxi in doorsnede tegen een normale plaat 30, maar hebben dezelfde speelduur van vijf mi nuten per zijde. Zii kunnen met een lichte opnemer worden af gespeeld op de bestaande appa ratuur met een draaisnelheid van 78 toeren per minuut Deze nieuwe combinatie van mogelijk heden werd bereikt door ge bruik te maken van de techniek der langspeelplaten: uiterst fijne groeven honderd per centi meter en geluidstrillingen, die in microns worden gemeten. De fabricage eist een hoge mate van precisie-arbeid en verfijnde galvanoplastiek. In tegenstelling met de kortelings eveneens door Philips op de markt gebrachte langspeelplaten, zijn echter geen draaitafels met een snelheid van 33 1/3 toeren noodzakelijk voor de „minigroef'-platen, die boven dien onbreekbaar zijn nagenoeg ruisvrij en die een minimum aan opbergruimte vragen, Philips wil in Baarn een cen trum van internationale activi teit op dit gebied vestigen, waar voor bereids sedert 1950 orga nisaties werden opgebouwd in Frankrijk, Oostenrijk, België, Duitsland, Canada en Columbia, terwijl zii in Zweden, Zwitser land, Denemarken en Spanje in voorbereiding zijn. Men hoopt binnen een afzienbare tijd de Philips-platcn in al deze landen aan de markt te brengen. Er is reeds een uitgebreid repertoire opgenomen van binnen- en bui tenlandse toonkunstenaars. Staatssecretaris mr. Cals heeft dez.cr dagen bekend gemaakt dat Philips' phonografische in dustrie een jaarlijkse prijs van 3000heeft uitgeloofd voor het beste muziekwerk van een Nederlandse componist. De prijs zal de naam van wijlen prof, dl'. G. van der Leeuw dragen. Inlichtingen verzocht over vermiste Engelse matroos AMSTERDAM De Hoofd commissaris van Politie te Am sterdam verzoekt elkeen die meent inlichtingen te kunnen geven om trent de tegenwoordige verblijf plaats van William Richard Hughes zich te wenden tot de hoofdstedelijke vreemdelingen politie. Hughes, geboren 24 Maart 1923 te Holyhead (Engeland), heeft in December 1950 zijn in de Amster damse haven liggende schip ver laten om te gaan passagieren en is sindsdien spoorloos. AUTO TEGEN BOOM 1 dode Gisternacht keerden drie per sonen uit Harderwijk, de heren H. Bloksma, T. de Pauw en P. de Pauw per auto terug naar Har derwijk. Tussen Nunspeet en Hulshorst sprong een band, waar door de auto in volle vaart tegen een boom reed. De heer H. Bloks ma werd onmiddellijk gedood; de beide anderen werden zeer zwaar gewond. De slachtoffers werden overgebracht naar een ziekenhuis. De toestand was gisterochtend nog zeer ernstig. Het pogen van de liberale Australische Regering het com munisme in dit land krachtig te gaan bestrijden, heeft tot nu toé niet veel resultaat opgeleverd. Toen de socialistische meerder heid bij de December-verkiezin- gen van 1949 verslagen werd en de liberalen cn boeren het be wind aanvaardden, was een van de eerste maatregelen, welke de liberale premier Menzies aan kondigde, een krachtige strijd tegen het communisme. Onbe grijpelijk was dit niet, want het was in de na-oorlogse jaren wel heel duidelijk gebleken, dat de communistische minderheid, door een niets ontziende terreur, voor al in de havensteden, een be langrijke politieke macht uit oefende. Zijn voorganger, de so cialistische premier dr. Evatt, zag meermalen zijn buitenlandse politiek gedwarsboomd, door communistische havenstakingen. Wy Nederlanders, weten daar van mee te praten, uit de da gen, dat de communistische ar beiders in Australië de Neder landse schepen boycotten, als wij in onze Indonesische poli tiek niet dansten naar het pij pen van de communisten. De socialisten traden tegen deze communistische arrogantie veel te zwak op en dit was ook een der oorzaken, waardoor een be langrijk deel van de Australische kiezers zijn stem niet meer aan Labour gaf. Een van de eerste daden van de liberale regering. Menzies was dan ook, een wet uit te vaardigen, de z.g. „Com munist Party Dissolution Bill', welke het bestaan van een com munistische partij legaal onmo gelijk maakte. Het Lagerhuis aanvaardde deze wet en zelfs de Senaat, waar toen nog een socialistische meerderheid was. Maar zowel de communistische partij, als de vakbonden legden zich bij deze parlementaire be slissing niet neer en brachten de zaak voor het Hooggerechtshof, dat besliste dat deze wet in strijd was met de Grondwet, welke aan alle Australische burgers een vrije politieke organisatie waar borgde. Na deze beslissing was er voor het Kabinet Menzies nog maar één uitweg, nl. deze maat regel aan een referendum te on derwerpen. Want de Grondwet in Australia wijkt voor eeii be slissing, welke het volk bii re ferendum neemt: Welnu dit re ferendum heeft j.l. Zaterdag plaats gehad en is opnieuw een nederlaag voor de regering-Men- zies geworden. Want 2 millioen Australiërs hebben zich uitge sproken tegen deze wet en 13/4 millioen voor, zodat de wet, welke practisch de communisti sche partij in Australië verbiedt, nu definitief van de baan is. Ook het tweede verzoek van de regering, haar bevoegdheid te geven verdere maatregelen, te nemen tegen de communisten, welke door de defensie en de veiligheid van het land geëist worden, viel onder deze beslis sing. Nu zou het wellicht onvoor zichtig zijn hieruit te conclude ren, dat de meerderheid van 't Australische volk niets voelt voor een krachtige bestrijding van het communisme. Reeds het feit, dat de liberale en agrarische groepen, terwijl zij deze bestrij ding als punt één op hun pro gramma hadden staan, de meer derheid van de Australische kie zers achter zich kregen, zou dit immers weerspreken. Want niet alleen in December 1949 kreeg deze anti-communistische groep een meerderheid bij de stembus, maar ook toen in April j.l. de regering Menzies algemene ver kiezingen voor Huis en Senaat afkondigde, om ook in de Senaat de socialistische meerderheid te breken, kreeg zi.i haar zin en bereikte in beide huizen een ab solute meerderheid. Het ging ditmaal bij het refe rendum echter niet om een be strijding van het communisme zonder meer, maar om de vraag of men de communistische partij in Australië het legale bestaan onmogelijk moest maken door de party officieel te verbieden. Er waren er onder de aanhangers van Menzies velen, die meenden dat een dergelijke illegale com munistische groep gevaarlijker zou zijn dan een wettige, die in het openbaar kon optreden en wier acties dan ook voor het land duidelijk controleerbaar waren. Dit zelfde verschpnsel zien we ook in ons land, zelfs in leidende kringen van de K.V.P., waar men wel voorstander is, om het communisme een aantal vrijheden, waarvan ze in het nadeel van de democratie en onze parlementaire instellingen misbruik van maken, te ontne men, maar die ernstig waarschu wen tegen een streven om het communisme zonder meer te verbieden. Zo zijn er ook velen in Australië, die Menzies anti communistische politiek wel wil len steunen, maar die een ver bod zonder meer strijdig achten met de democratische grondrech ten van het Australische geme nebest en menen, dat wanneer men deze weg opgaat, een ge vaarlijke bres wordt gestoten in dc aloude rechten, waardoor ook andere partijen zich beschermd voelen. Deze twee soorten be zwaren, de principiële en de meer tactische, vindt men terug bij alle groepen, al blijkt juist, dat b(j het katholieke bevolkings deel van de ruim 8 millioen Australiërs zijn er 1.6 millioen katholiek en in hoofdzaak aan gesloten bij de socialistische la- bourparty men meer voelt voor een verbod van het com munisme zonder meer. Deze stro ming onder de katholieken is dan ook voor de Anglikaanse bis schop van Goulborn, dezer dagen aanleiding geweest openlijk te waarschuwen tegen een verbod van de communistische partij zonder meer. Deze waarschuwing van de Anglikaanse bisschop ging gepaard met een nog al felle aan val op de Katholieke Kerk, die hij beschuldigde van een geeste lijke onverdraagzaamheid en in dit kader paste het voorstel Men zies om de communistische partij te verbieden. Rome, zo zeide deze bisschop, heeft geen oog voor de traditionele Britse vrij heden en wanneer het referen dum voor de regering Menzies een succes zou zijn, dan was dit een nederlaag voor de beste Britse tradities en een overwin ning voor de Rooms-Katholieke Kerk. We weten niet of dit anti roomse geluid bij het referendum van j.l. Zaterdag de doorslag heeft gegeven! Het bewijst al leen opnieuw, dat bij deze sau vering van de communistische partij door de Australische be volking. nog andere motieven de doorslag hebben gegeven, dan alleen sympathie voor het com munisme. De minister-president Menzies heeft dan ook na het bekend worden van het referendum reeds aangekondigd, dat de regering nu andere maatregelen zal ne men om de invloed van het com munisme in Australië te beper ken en dat hij hoopte, daarbij de steun te zullen vinden van de overgrote meerderheid van 't Australische volk. fAdvertentie Dc was doet m'n vrouw, maar ik trees het uel: Alkalivrij betekent niet. geschikt voor allee en nog wat. Veilig toast U indien U speciaal alkalivnj wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is VivaJon. 27 SEPTEMBER: H. Cosnas en Diamianus Ofschoon de geneeskunde in deze na-oorlogse jaren een grote vlucht heeft genomen, zal toch iedere arts eerlijk moeten toegeven, dat boven de perfecte middelen steeds nog God staat. En daarom zal de arts, die niet alleen aan het lichaam mgar ook aan de ziel moet denken, zijn patiënten aansporen om te bidden, om op God te ver trouwen. Dat deden ook de heilige geneesheren Cosnas en Damianus en zelf baden zy met hun zieken mee. Zij wisten hen tot die berusting te brengen, die nodig is om het kruis van Christus op waardige wijze mee te dra gen. Mogen onze artsen deze geest bezitten tot kracht van al hun zieken en daarom past het ons op deze dag, die van ouds een gewichtige gedenk dag was voor de oude gilden van de chirurgijns, een extra gebed te storten voor goede geneesheren, die echt ook denken aan de ziel, die iedere mens bezit. IN DESERTO FEUILLETON 27. Vier dagen slaagde de vast beraden dokter er in Oemar in bed te houden, maar toen dwong de patiënt de tegenstribbelende verpleegster hem zijn kleren» te geven en wandelde hii triom fantelijk de tuin in. Hetty lag in een ruststoel op de achter galerij en haar vader zat naast haar. Oemar voelde een warm gevoel in zich opkomen, toen het meisje hem met een dank bare glimlach aankeek. Zijn handdruk was als een streling era als het niet. was om haar vader, had hii haar in ziin armen wjllcn nemen, haar van zijn liefde willen spreken, zoals hji tijdens die verschrikkelijke afdaling had gedaan. „Vader heeft mij verteld, hoe jij me bii die oude tempel op de Soenüara hebt gevonden. Ik heb daar vreseiykp dagen doorge- bracht..... en nachten." Ze hui verde bii de herinnering. ..Ik wilde daar orchideeën plukken cn verstuikte mijn enkel locn ik in een kuil stapte. Ik heb nog geprobeerd om met mijn zak doek een stevig verband te ma ken. maar lopen kon ik er niet mee. De eerste nacht was vrese lijk. Het was koud en ik lag daar alleen, terwijl om mij heen alles stil werd.... op het gehuil van dc jakhalzen na De tweede dag heb ik schaduw gezocht achter een stuk muur en 's mid dags, toen do zon loodrecht boven het plateau brandde, ben ik onder een struik gekropen. De dorst werd steeds erger en ■ik heb bladeren fi.ingekauwd om niet te stikken. Toen de tweede nacht kwam, wenste ik dat ik maar spoedig mocht sterven. Maar na eindeloze uren brak de nieuwe dag aan en kreeg ik weer een beetje hoop. Toen des middags de zon voorbij het hoogste punt was, voelde ik me zo ellendig, dat ik onder de struiken wilde blijven liggen. Maar ik begreep, dat niemand mij daar zou kunnen vinden en ik had nog juist genoeg kracht om mij naar de muur te slepen. Nadien weet ik niets meer, tot een vriendelijke inlander mij warme melk iiet drinken." „Dat was mjjn laatste bestel ling," zei Oemar, ,Ik was 's mid dags bjj hem geweest en toen had ik ook al wat melk ge dronken. De oude man moet wel gedacht hebben, dat ik zijn hut als een mclksalon beschouw." Hij wilde de smartelijke uit drukking van het gelaat van de postdirecteur verjagen, die pijn lijk herinnerd werd aan de gruwelijke ontberingen, die zijn dochter had doorgemaakt: Ver hagen keek de jongeman ernstig aan. „Zonder jou, Oemar, zou ik mijn dochter hebben moeten be treuren," Zyn stem trilde, maar hij dwong zich om op luchtiger toon te vervolgen: „Jullie zijn geluk kig allebei weer zo wat hersteld. Ik zal morgen ons vertrek rege len en dan geef ik morgenavond een feestdiner ter ere van de redder en de redding. Ik heb be richt gekregen, dat mijn vrouw ook weer op de been is na de crisis, die de verschrikkelijke spanning haar had bezorgd. Wij hebben dus heel wat te vieren. En na afloop van het feest héb ben we een verrassig, niet waar, Hetty?" Ze knikte dankbaar en met haar stralend gezicht voor ogen ging Oemar n.aar zijn kamer. Een diepe vreugde zong in zijn hart. Hii was zo gelukkig, dat hij er haast angstig van werd. Was het wel mogelijk om zoveel ongeschonden geluk te bezitten? Maar de herinnering aan Hetty's stralende ogen stelde hem ge rust. Zi.i was een engel. Zij was voor het geluk geboren» en hij mocht er van mep genieten. Drie vrolijke mensen reden de volgende dag in de blauwe cabriolet van de postdirecteur naar Batavia. „Jii blijft natupriyk vandaag onze gast," verklaarde Verhagen, maar Oemar wees dit aanbod beslist of. Hij wilde nas na het feest met Hetty spreken en als hij de hele dag met haar samen was. zou hii zich zeker ver raden. Bovendien moest hij zich verkleden en een heel belang rijke boodschap doen. „Ik heb namelijk ook een ver rassing," zei hij geheimzinnig. „Maar om acht uur in Concor dia," waarschuwde Verhagen, toen ze voor Oemars hotel stil hielden. „Geen politiecordon om het Waterlooplein zou mii er van daan kunnen houden, antwoord de Oemar uit de grond van zijn hart. Fluitend liep hij de trap naar zijn kamer op, neuriënd legde hij zijn smoking klaar en onder het mandien, proestend tegen de golven water die hij over zich uitgoot, zong hii jubelend het „Asam kana", het lied van de kanabloem. Na de rijsttafel ging hij de stad in voor zi.in geheimzinnige verrassing, die in de ogen van de juwelier niet zo geheimzin nig was. Alleen toen hij de namen opgaf, die in de ringen gegraveerd moestpji worden, meende Oemar een trek van verwondering te ontmoeten, maar dat kon wel verbeelding van hem zijn. Dc sociëteit Concordia, dp def tigste club van Weltevreden, die op het Waterlooplein wordt ge flankeerd door de statige rege ringsgebouwen bood een gezel lige aanblik. In het midden van de zaal was een aantal tafels aaneen geschoven tot feestdis. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5