Hushka's verraad in Enschede kostte negen mensenlevens dB shag! Willem Barendsz" is weer ter vangst uitgevaren Minister Wemmers bracht bezoek aan Friesland Hongaarse priesters verjaagd uit hun pastorieën Kan Engels-Perzische oorlog nog vermeden worden? Beursoverzicht Proces werd een week verdaagd Ook Canadees piloot werd neergeschoten Woonschip verbrand te Veendam Katholieke onder officieren jubileren Schismatieke kerk in voorbereiding Naar wij vernemen BUITENLANDS OVERZICHT DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 ZTJTPHEN. De behandeling van de zaak tegen de spion Hush- ka die te Zutphen terecht stond, is gisteravond geschorst tot 3 Oc tober a.s, nadat gedurende drie dagen een 40 tal getuigen is ge hoord. Op 3 October zal het requi sitoir worden gehouden en kan de verdediger rnr. Schadd aan zijn pleidooi beginnen. De verdachte bleef ook gisteren weer alle schuld ontkennen. Tussen September 1944 en April 1945 was Enschede de basis voor zijn onguur werk. Hij deed zich ook hier weer ais illegaal werker voor. Op deze wijze won hij het vertrouwen van vier illegale wer kers en kwam via hen op het spoor van een vijfde. Van al zijn bevindingen bracht hij rapport uit aan het te Hengelo gevestigde Sonderkommando van de Ab- wehrstelle en aan de Duitse agent J. A. Azaks. Hushka verzocht Izaks ervoor te zorgen, dat de illegale werkers Terborg, Rutgers en Zandbergen op 31 Maart 1945 des avonds in het huis van Ter- borg te Enschede zouden zijn. De chef van het Sonderkommando deed die avond met leden van de Feldgendarmerie en Sicherheits- polizei een inval. Terborg, Zand bergen en Rutgers werden daarbij neergeschoten, evenals de mensen die in het huis waren, n.l. de echtgenote van Terborg, G. Ter borg Sr., A. van Assen, J. J. Francois en W. Mink. Een ander werd diezelfde avond gearres teerd en kort daarna gedood. De nabestaanden van de slacht offers legden gistermorgen ter zitting rustig hun verklaringen af. Hushka bleef volharden in zijn houding van hardnekkig ontken nen. Hij woonde in die tijd in Enschede in een grote villa, die dc Duitsers voor hem hadden ge vorderd. Hij won het vertrouwen van de illegaliteit, door de heer Terborg uit Duitse gevangenschap te bevrijden en wist daarna van alles en nog wat los te krijgen. OLYMPISCH STADION HAD GOED JAAR De ontvangsten over 1950 van het Olympisch Stadion te Amster dam hebben met 'n netto totaal v. f 195.000.die van 1949 met f 60.000.overtroffen. De wed strijd BondselftalEngels B-elftal leverde f 50.000.netto op; de wielerwedstrijden f 47.000.- waar van de revanche der wereldkam pioenschappen reeds f 24.000. NederlandPakistan, hockey, bracht f 10.000.in het laatje. Er waren 23000 toeschouwers. De athletiekwedstrijden brachten 'n deficit van enkele honderden guldens. Aan vermakelijkheids belasting betaalde het stadion in 1950 eveneens f 195.000. BABY TERNAUWERNOOD GERED VEENDAM Aan het Bene- dendwarsdiep te Veendam is een woonschip van de familie H. Engels, een prooi der vlam men geworden. Het gezin be staande uit man. vrouw en vier kinderen (oudste drie jaar en jongste veertien dagen) is hier door wel zeer zwaar getroffen, aangezien nodh inboedel nodh sohip verzekerd was. De vrouw die even bij buren op bezoek was, werd dere omwonenden gewaar schuwd en toen zag zij tot haar schrik dat de vlammen reeds uit het dak sloegen. De baby van veertien dagen kon nog ter nauwernood uit het brandende vertrek worden gered. Het vuur vond gretig voedsel in de uit hout opgetrokken woonruimte zodat de brandweer die spoedig ter plaatse was wei nig kon uitrichten. Vermoede lijk is de brand ontstaan door het verzakken van de cartonnen zoldering, waardoor deze in aan raking kwam met de kachelpijp. Het is zelfs waarschijnlijk dat hij de rapporten voor de Duitsers tikte op de schrijfmachine van de Enschedese illegaliteit. Toen de moord op de Canadese piloot captain D. E. Jenvey, ge pleegd in de Hengelosestraat te Enschede ter sprake kwam, praat te Hushka meer dan anders het geval was. Hij wist, na het bo vengenoemd misdrijf, onder slu we voorwendsels een fles jenever van de schoonvader van een der slachtoffers te krijgen en dronk daar flink van toen hij van En schede naar Zwolle vertrok. Al thans moet hij te Zwolle nogal loslippig zijn geweest. Zo zou hij daar tegen enige kornuiten heb ben verteld, dat hij een piloot had gedood. Bij een vroeger ver hoor deelde hij mee, dat hijde bewaker van de piloot had willen treffen en per ongeluk de vlieger zou hebben geraakt. Hij wierp gisteren elke schuld van zich en zei dat hij met een hulpje had geprobeerd de piloot via Anholt naar bevrijd gebied over te brengen. Onderweg was hij aangehouden door de chauf feur van de chef van de Abwehr- stelle en de Oberleutnant Franz. Deze zou hebben gezegd, dat het niet ging. Zij zouden de piloot achter in de wagen hebben gezet en Hushka naast de chauffeur. Onderweg zou deze bemerkt hebben, dat er geworsteld werd. De Canadees en de Duitse offi- BEZWAREN TEGEN EMI GRATIEWET De Centrale Stichting Land- bouw-emigratie heeft in overleg met de samenwerkende emigratie centralen bij Minister en Tweede Kamer bezwaren ingediend tegen het ontwerp Emigratiewet waar in aan de Commissaris der Emi gratie een zeer centrale plaats is toegekend doch aan de erken de emigratie-centralen, gedragen door stands- en vakorganisaties, geen gelijkwaardige plaats naast de Rijksdiensten is gegeven. VAN LEEUW TOT TULP: KENMERK VAN 'T WARE Op het congres van de Fede ratie van goud en zilver te Nüi- megen heeft de Inspecteur van de Waarborg over de binnen kort van kracht wordende nieu we Waarborgwet o.m. verteld, dat wat de keuren betreft, het zgn. ijkblaadje wel zal blijven maar dat het leeuwtje vervangen zal worden door de tulp. De strek king van de nieuwe wet zal zijn, te keuren wat goed en degelijk is. De vakman zal bijtijds tot li quidatie moeten overgaan en het goede van het slechte moeten scheiden om niet in strijd te ko men met de nieuwe bepalingen- cier moesten toen samen aan het pistool van de Duitser hebben gerukt. „Ik sprong er uit", aldus H., „en tegelijk werd er gescho ten. Toen ik keek was de piloot al dood". De chauffeur wist echter te ver tellen, dat de schoten niet met een dienstrevolver waren gelost. De piloot was bovendien getrof fen aan de zijde waar H. naast de wagen stond. DUUR BORRELTJE VOOR SCHIEDAMSE POLITIE Voor de Rotterdamse recht bank hebben zes hoofdagenten en agenten van de Schiedamse politie terecht gestaan, die er resp. van werden verdacht hun uniform te hebben misbruikt om bij een distilleerderij gestolen jenever buiten de accijnsambte naren om te vervoeren, zelf om ccgnac en jenever vroegen dan wel m diensttijd des nachts wel eens de distilleerderij binnenwip ten om een borreltje te drinken. Tegen twee hunner weid resp. 6 weken en twee maanden gevan genisstraf geëist. ARNHEM (K.NJ.) Drie da gen lang viert Sfc Martinus, de vereniging van Katholieke onder officieren, zijn veertig jarig be staan. Telegrammen van eerbied, trouw en aanhankelijkheid wer den gezonden aan H.M. de Ko ningin en aan Kardinaal de Jong. St. Martinus, volgens de vakor ganisaties eertijds een zwak en weinig belovend kindje, is thans een organisatie met 31 afdelingen. Het ledental van zes bij de op richting steeg voor de oorlog tot 330 en heeft thans dc 1600 be reikt. Een der belangrijkste besluiten dat de eerste dag reeds viel, was de goedkeuring van hot toetreden van niet-katholieke onderofficie ren tot St. Martinus Nieuw-Guinea zal voorts als hoofdafdeling worden erkend. Breedvoerig was de discussie rond het voorstel van Harder wijk, om er voor te ijveren, dat aa j eervol ontslagen beroeps onderofficieren, wier ontslag ge paard gaat met erkenning van 't recht op pensioen, toegestaan Wordt, dat zij na hun pensionne ring gerechtigd zijn bij verschil lende gelegenheden als voorge schreven voor de rang en voor het corns, waartoe zii het laatst behoorden, het uniform te dra gen. Het hoofdbestuur zal onder zoeken of terzake iets is te be reiken. Gisteren is de eigenlijke vie ring begonnen met een plechtige H. Mis met militair eerbetoon, opgedragen door kolonel hoofdle geraalmoezenier M"r. H. J. J. M- van Btraelon, geassisteerd door overste P. G. M. Schnonebeek en oveTSte R- H- M Verhoeven. AMSTERDAM. Gistermiddag is de „Willem Barendsz", de drij vende traanfabriek van de Ned. Maatschappij voor de Walvisch- vaart, voor de zesde expeditie naar de Zuidelijke IJszee ver trokken. Minister Mansholt maak te de reis tot IJmuiden mee. Het schip, waarover ook dit maal kapitein I. J. Klijn het ge zag voert, vaart eerst naar Cura cao om stookolie in te nemen en zet vervolgens koers naar Kaap stad, waar evenals vorig jaar de 12 jagers gereed liggen, die de „Willem Barendsz" naar het vanggebied vergezellen. In het voorseizoen zal gejaagd worden op potvissen, die de spermolie leveren. Het officiële vangstseizoen begint op 2 Januari 1952. Dan mag gejaagd worden op de baleinwalvissen, die de zo begeerde traan leveren. Over voorverkopen van de traan is nog niets bekend, doch naar men ver wacht zal ook ditmaal de regering de gehele vangst afnemen. Het seizoen duurt tot 15 April, tenzij de internationale vastgestelde maximum hoeveelheid van 16.000 walviseenheden reeds vóór die datum door de gezamenlijke ex pedities der deelnemende landen is gevangen, hetgeen verleden jaar het geval is geweest en ook dit jaar waarschijnlijk wordt ge acht. In het vorige seizoen heeft de „Willem Barendsz" geproduceerd 91.369 barrels (15.228 ton) traan en 12.191 (2.032 ton) spermolie, tegen 77.377 barrels (12.896 ton) traan en 4.957 barrels (826 ton) spermolie gedurende het seizoen 1949-*50. BOERDERIJ WERD PROOI DER VLAMMEN Gistermorgen brak brand uit op de zolder van de boerderij van de heer H. te Rolde in de buurt schap 't Woold, gemeente Win terswijk. Het vuur tastte de grote voorraad hooi en rogge aan, zodat de boerderij in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. Buren konden het grootste gedeelte van de inboedel van het benedenhuis alsmede enkele varkens bijtijds in veiligheid brengen. De brandweer was spoedig aanwezig doch kon niet verhinderen, dat de boerderij geheel uitbrandde. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. (Advertentie) BOEDAPEST (K.N.P.). In de Hongaarse bisdommen Györ, Kalocsa en Esztergom zijn paro chiepriesters door een besluit van de communistische regering uit hun ambt ontzet. Zij hebben op dracht gekregen hun pastorieën te ontruimen en naar hun familie terug te keren; bovendien mogen zij geen enkele functie meer be kleden of in het openbaar op treden. Deze regeringsmaatregel werd gemotiveerd met de bewering, dat de priesters zich zouden hebben verzet tegen de onteigening van kerkelijke goederen. „Vijanden van de volksdemocratie, die het communistische welvaartsregime saboteren", zo worden deze pries ters, die Rome trouw willen blij ven, genoemd. Dit is dan ook de reden, waarom zij als verdachte personen worden gebrandmerkt en onder voortdurende strenge politiebewaking zullen staan. Na de bisschoppen onschadelijk te hebben gemaakt door hen te R. K. LERARENVERENIGING ERNSTIG ONTSTEMD Te 's-Hertogenbosch vergaderde het hoofdbestuur van de R. K. Lerarenvereniging „St. Bonaven- tura". Behalve een diepgaande bespreking over de onderwijsnota en andere onderwijskwesties kwam de ergerlijke gang van za ken inzake de salariskwestie ter sprake. Ondanks herhaalde toezeggin gen van de minister van O. K. en W. aan de leden van de volksver tegenwoordiging en aan de lera renorganisaties blijft het depar tement voortdurend in gebreke over deze kwestie serieus over leg te plegen met de organisaties. Het toont dus niet in het minst tegemoet te willen komen aan de ernstige, gerechtvaardigde grieven. Het hoofdbestuur kan tegenover de leden niet langer verantwoorden te zwijgen. De werkelijke gang van zaken zal onverwijld ter kennis van de le den worden gebracht, terwijl over de te nemen maatregelen contact met de zusterorganisaties zal worden opgenomen. Het gebouw van het Kon. Instituut voor de Tropen aan de Mauritskade te Amsterdam bestaat 9 October vijfen twintig jaar. Inge volge de naoorlogse moeilijkheden in de Archipel is 't twee maal van naam ver anderd. Nadat de oorspronkelijke naam „Koloniaal Instituut" in 1945 herdoopt is in „In disch Instituut", heet het gebouw thans „Koninklijk Instituut voor de Tropen". In 1913 ontvingen de archi tecten J. J. en M. A. van Nieukerken opdracht een ont werp te maken. De uitvoering van het project ondervond hmi ui stagnatie, o.a. door het uitbreken van de eerste Wereldoorlog. De feestelijke opening van het Instituut dat eerst in 1926 geheel voltooid was vond plaats in aanwezigheid van Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Hendrik. De financiën rijn hoofdzakelijk bijeen gebracht door particuliere personen en instellingen, terwijl het terrein nagenoeg gratis in erfpacht is afgestaan door de gemeente Amsterdam. (Luchtopname ANP-foto) arresteren, te veroordelen of on der strenge bewaking te stellen, zodanig, dat ieder contact met de gelovigen onmogelijk is, schijnt de Hongaarse regering er alles op te zetten ook de priesters uit het publieke leven te verwijde ren en hen te vervangen door z.g. regeringsgetrouwe priesters. Voor de bisdommen Györ, Kalocsa en Esztergom is deze toeleg reeds werkelijkheid geworden. Onder het gelovige volk zijn lijsten verspreid met de namen van priesters, die zich blijven ver zetten tegen het volksdemocrati- sche regime. Vaticaanse kringen nemen aan, dat deze laatste ontwikkelingen in de Hongaarse kerkvervolging op een aanstaande, totale liqui datie van de Katholieke hiërar chie wijzen. De stichting van een nationale en schismatieke kerk, los van de H. Stoel, schijnt wel op handen. SPAAK TE HAMBURG IN EEN ZIEKENHUIS Paul Henry Spaak is Maandag in een ziekenhuis te Hamburg opgenomen en zal daar nog twee weken moeten blijven. Hij lijdt aan een vorm van longontsteking, do.ch er is geen reden tot bezorgd heid. Hij woonde in Hamburg de vergadering van de Duitse raad der Europese beweging bij. heeft Nederland de V.S. voor 50 jaar of zoveel langer als nodig mocht zijn, het onbezwaard ge bruik verleend van de grond waarop het oorlogskcrkhof Mar graten is aangelegd komt vanmorgen de „Blitar" van de Kon. R'damse Lloyd in R'dam aan <J heeft prof. dr. ir. D. Dresden die zich geheel aan cultuur-weten schappelijk onderzoek gaat wij den gisteren o.a. in aanwezig heid van de ministers Rutten en Albregts zijn afscheidscollege in Delft gegeven. Hij is benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. is op zijn verzoek per 1 Oct. eer vol ontslag verleend aan mr dr. J. H. R. Sinnighe Damsté als raadsheer van de Hoge Raad.... reed gistermorgen in Amsterdam een aanhangwagen vol blikafval door het breken van een koppe ling, een huis aan de Zeeburger- dijk binnen en sloeg daarna om. Er was heel wat op te ruimen in de voorkamer Het jongste besluit van de Perzische regering, dat de 350 nog in Abadan resterende En gelse technici vóór a.s. Donder dag het land moeten verlaten en er anders uitgezet zullen wor den, heeft de Engelse regering niet alleen in een zeer moeilijk en kwetsbaar parket gebracht, maar laat ook moeilijk een an dere conclusie toe, dan dat de Perzische regering voor niets meer terugdeinst, zelfs niet voor een gewapend conflict. Dat in tussen beide partijen, nu het eindelijk zover gekomen is, toch wel huiverig zijn voor de conse quenties van deze maatregel, be wijst het feit, dat zowel de re gering te Londen als die in Te heran, een beroep gedaan heb ben op de Amerikaanse regering, om door een bemiddeling nog te pogen, het allerergste te voor komen. Dit beroep op Washing ton is wel het meest duidelijke bewijs, dat de moed (of moeten we zeggen, de wanhoop?) bij beide partijen toch nog niet zo groot is, als de uitwijzingsmaat regel zou doen vermoeden. Voor al de houding van Teheran mag hier enige verbazing wekken, want terwijl Mossadeq een maat regel treft, die alle kiemen in zich draagt voor een gewapend conflict, doet hij tegelijk een be roep op de Ver. Staten om door een bemiddelingspoging een ern stig conflict te voorkomen. Maar men kan niet aannemen, dat de Perzische premier zo na- ief is te menen, door dit beroep het grote risico van zijn besluit tot uitwijzing te kunnen elimi neren. Het spreekt immers vanzelf, dat een der eerste voorwaarden van het Amerikaanse State-De partment voor het opnieuw ver lenen van bemiddeling zal zijn, dat dit zeer gevaarlijk en pro vocerend uitwijzingsbesluit wordt ingetrokken. Alleen reeds tegenover de En gelse bondgenoot ligt dit voor de hand. Want handhaaft Perzië deze maatregel, dan blijft er voor de Engelse regering niets anders over, dan haar belofte na te komen, aan de natie op 30 Juli door Attlee persoonlijk in het Lagerhuis gedaan, nl. dat de Engelsen zich niet geheel uit Abadan zullen terugtrekken, maar zich daar tot elke prijs zul len handhaven. Deze verklaring werd door de woordvoerder van de regering in Het Hogerhuis nog nader gepreciseerd met te zeggen, „dat de regering alle ge volgen van dit besluit zou aan vaarden." Wat onder dit „alle" moest worden volstaan bleek enkele dagen later, toen het reeds vrij sterke Engelse smal deel, dat voor Abadan ligt, met nog enkele oorlogsschepen werd versterkt, terwijl daarna nog luchtlandingstroepen in de na bijheid van de Perzische Golf zijn gestationneerd. De vraag, die nu door het gezaghebbende En gelse blad „The Economist" wordt opgeworpen, of de regering er wel verstandig aan heeft gedaan zich zo vast te leggen, heeft al leen de waarde van een discus sie achteraf. Want nu Mossadeq openlijk gedreigd heeft, dat hij de Engelsen eruit zal gooien, is de regering de pas radicaal af gesneden om het Engelse perso neel nu nog vrijwillig terug te trekken. Dat schrijft ook de bui ten de partijen staande en in vloedrijke „Times", gisteren nl. dat na de dreigementen van Perzië voor Engeland niets an ders overblijft dan naar de wa penen te grijpen. En dat schrijft hetzelfde blad, dat tot gisteren toe steeds op matiging in de po litiek tegenover Perzië heeft aangedrongen? „Wanneer wij capituleren voor Mossadeq", ab dus de Times, „dan zullen wij niet alleen voorgoed het Perzi sche oliegebied verloren hebben, maar zal ook aan de goede orde in het Midden-Oosten onherstel bare schade zijn berokkend." Het ligt voor de hand, dat deze verscherping van de situatie in Perzië de regering-Attlee aan 't begin van de verkiezingscam pagne zeer ongelegen komt. Zou de regering na dit Perzische dreigement in haar schulp krui pen en voor Mossadeq capitule ren, dan zou zij t.a.v. de natio nale gevoelens bij het Engelse volk een prestige-verlies lijden, dat voor de Labourpartij wel eens catastrofale gevolgen kon hebben. Attlee zou niet alleen van woordbreuk tegenover de natie worden beschuldigd, maar ook, dat hij de allerhoogste Britse belangen onherstelbare schade heeft gedaan. En ook de neutrale pers, de Times voorop, zou zich dan tegen de regering uitspreken. Wijkt de regering niet en geeft zij aan de Engelse troepen in de Perzische Golf op dracht, een uitvoering van de uitwijzingsmaatregel met geweld te beletten, wat moeilijk anders kan dan door een. bezetting van het oliegebied en een oorlog met Perzië, dan zullen de conserva tieven er de Labourregering van beschuldigen, dat zij door een zwakke en weifelachtige politiek, waarbij men veel te veel geleund heeft op de Ver. Staten, nu het land in een oorlog gewikkeld heeft, waardoor de wereldvrede ernstig wordt bedreigd. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat de Engelse regering, naast een scherp protest aan Teheran, waarvan men wel weinig resul taat zal verwachten, zich ook opnieuw tot Washington heeft gewend, met het verzoek alsnog een bemiddelingspoging te wa gen. j Nu beide partijen opnieuw in Washington hebben aangeklopt, behoeven de nieuwe kansen van Harriman niet hopeloos te zijn. Het is te hopen, dat dit laatste ook inderdaad het geval is. Want een oorlog in het zo kwetsbare Midden-Oosten zou wel eens zeer ernstige gevolgen kunnen heb ben. ook al zou Rusland Perzië niet te hulp komen. Bovendien is de situatie,. na de beslissing van de Geallieerden om, tegen de nadrukkelijke wens van Mos kou in, Italië toe te staan, in strijd met de vredesbepalingen een sterk leger op te bouwen en zelfs Italië, tegen een Russisch veto in, toch tot de Ver. Naties toe te laten, toch al precair ge noeg. WOONHUIS UITGEBRAND Gistermiddag ontstond brand in het woonhuis met stalling van de weduwe van Houten te Verre- heide, gem. Gemert. De dochter, die alleen thuis was, ontdekte de brand eerst toen het half met stro bedekte dak in lichterlaaie stond. De brandweer, die onmid dellijk met de nevelspuit uitruk te, kon geen hulp meer bieden. Huis, stalling, inventaris en meu bilair gmgen geheel verloren. Honingmarkt Veenendaal Te Veenendaal zal uitgaande van de Ver. tot bevordering van bijenteelt in Nederland, een ho ningmarkt worden gehouden op Zaterdag 6 Oct. as. De oogst van het afgelopen sei zoen is niet groot geweest, door het aanhoudende koude en natte weer. De prijs zal waarschijnlijk lopen van f 1.50 tot f 2 p. pond. LEEUWARDEN Gisteren bracht de minister van Verkeer en Waterstaat in gezelschap van "ir. Maris, directeur-generaal rijkswaterstaat, en ir. Sohaank, hoofdingenieur-directeur rijks waterstaat, het aangekondigde bezoek aan Friesland. Nadat mi nister Wemmers de avond te vo ren bij de Commissaris der Ko ningin had doorgebracht en in diens ambtswoning had over nacht, is ten provincieliuize een conferentie gehouden met de leden van gedeputeerde staten en enkele provinciale- en rijks hoofdambtenaren. Tal van vraagstukken, die thans aan de orde zijn en waarfbii het rijk betrokken js of in de toekomst betrokken zal kunnen worden op het terrein van de waterstaat liggende, werden besproken, onder meer de landaanwinning. Verschillende nog hangende vraagpunten met betrekking tot de kanalen, de beheersing van de boezem en de rijkswegen. Na de lunch, die eveneens in het provinciehuis werd gébruikt, hebben de gasten een bezoek gebracht aan het provinciaal stoomgemaal bij Lemmer en aan de toegang tot de Noordoost polder. Onderweg hield men zich een tijdlang op te Sneek. waar in het gemeentehuis een korte bespreking werd gehouden. Bij de toegang tot de Noordoostpol der voegde dr. ir. Smeding, landdrost van deze polder, zich bij het gezelschap, waarna de gasten via de N.O.P. vertrokken. Adrianus van der Zande heeft een nieuw Nederlands record marathonlopen gevestigd. Op een internationale marathon loop te Wetzlar Duitsland) legde hij 42 km af in een tijd van twee uur, 38 min. en 14 sec. Van der Zande (6) op het moment dat hij Joop Over dijk, die tweede werd in 2 uur, 42 min. 50 sec., passeert. IETS VRIENDELIJKER MARKT AMSTERDAM, 26 Sept. In tegenstelling tot gisteren, toen de Beurs flauw gestemd was en op het laagste punt van de dag sloot, heerste er vandaag op het Damrak een iets gunstiger stem ming. Over de gehele linie was het koerspeil een kleinigheid beter en hoewel de affaire nog klein bleef, leek de ondertoon iets vriendelijker. Vooral trok het de aandacht dat Kon. Olie zich van een iets betere kant liet kennen en tot 288 3/4 opliep. Vertoonde de staatsfonasen- markt gisteren een reactie, van daag viel na zwakkere opening weer een opwaartse tendens te bespeuren, vooral voor de con versielening 1947. Het dollar-agiopercentage bleek gisteren met 11 tot 11 1/4 de bodem bereikt te hebben. Er werd vandaag althans een per centage genoemd van 12 tot 13. In overeenstemming hiermede waren de buitenlandse dollar leningen aan de vaste kant. De binnenlandse dollarleningen ble ven goed gehandhaafd met 4 pet. Philips op 108. In certificaten van Amerikaanse shares had het aan bod vrijwel opgehouden. Cultuurfondsen vertoonden een opgewekter beeld. Certificaten Deli aanvankelijk 2 pet. hoger, ingevolge de gunstige cijfers van het jaarverslag, dat vandaag pas goed bekend was. Later evenwel ging deze winst weer grotendeels verloren, kennelijk onder invloed van de sombere en waarschu wende woorden, die de directie in haar verslag heeft neergelegd. Amsterdam Rubber bleef onver anderd, HVA een fractie lager, Cultuurbank een kleinigheid be ter. Locale banken prijshoudend, maar certificaten HBU een punt lager op circa 269. De Scheep vaartmarkt liet lichte wijzigin gen naar beide kanten zien. De Beurs sloot kalm, maar niet on vriendelijk, waarbij mede als factor werd genoemd de aan houdende verbetering van de deviezènpositie, zoals uit de jong ste weekstaat der Nederlandse Bank weer is gebleken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3