isifelasies IP R T Ü0& 3 en Zn. Als gemeente-classificatie verdwijnt wordt leven ten plattelande duurder B loembol len kwekers over de schreef Ruilverkaveling in de Speketerspolder? BANDJIR OVER JAVA ELHAL Verkeerskosten zijn er nu al hoger dan in de stad RADIO Ingelanden vergaderden voor de eerste maal hiervoor in het kort Burgerl. stand van 1300 namen TORIA EATER on 3103 mmmm inbieding Wandel 4.95 Cristal 6.90 i-8, Alkmaar viber Vlotte plisseren" ESUYEN CO., 'SKLEDING ns tot f 180.- jenjassen ot f 79.75 jassen 15.-, f135- iaf f55- lampekapü Volledige maaltijd in lucifersdoosje? ProfHeemskerk leerde 3900 namen en 20.000 cijfers uit het hoofd Schoorl wil geld lenen door Leo Broeksmit J in gevecht „oppergod" a de koningin parelduikers redden meest span- qg vonturen in van de Meer- i, geregeerd n wrede en :lse afgod ng 14 jaar Herfsttinten Alle maten •arte en bruine naad Alle maten OUSENBAR 4336 ALKMAAR i KOPEN was ;kocht hebben kun- a terug halen. '"NE leoerwa^ FEL.2*74 - *£N$rri, 5 alk#*** Th. G. Rreiigermaat Tel 3256 ALKMAAR sn WINTERJASSEN teer scherpe prijzen DIGE SORTERING ie, Chintz, Plastic diverse tinten verse kleuren de en metaaldraad kleuren en maten raaid en gevlochten in diverse kleuren leiband liverse modellen en is UW ADRES: 172 ALKMAAR DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 „Ik ben ervan overtuigd, dat over een jaar of vijftien de kwestie van de gemeente-classi ficatie de wereld nit is als ge volg van de emancipatie van het Slatteland," aldus verklaarde ezer dagen prof. dr. J. p. Kruyt, voorzitter van de com missie tot bestudering van het vraagstuk der gemeente-classifi catie op een studieconferentie van het C.N.V. te Utrecht. Spreker zeifle, dat het in we zen bij de classificatie gaat om rechtsgelijkheid. Er ontstaat im mers een onbillijkheid, wanneer de waarde van geldelijk gelijke lonen niet het gehele land door gelijk blijkt te zijn. Daarom heeft de commissie zich gesteld op de basis van prijsvergelijking van kwalitatief gelijke goederen, waarbij men tevens dc vraag onder het oog heeft gezien, of het prijsverschil oorzaak of ge volg is van de bestaande ge meente-classificatie. Naar dc mening van de com missie zou bij beëindiging van de classificatie het leven ten plattelande zeker duurder wor den. Spr. zeide verder, persoonlijk niet te geloven, dat gelijke lonen dc massificering van het platte land zouden tegenhouden. „Het is nu eenmaal onloochenbaar, dat de stad meer arbeiders nodig heeft dan het platteland, waar uit de trek naar de stad mede te verklaren is. En men moet daarbij niet blind ziin voor de hij komende gunstige omstandig heid, dat wanneer er classifi catie is, de lagere lonen op het platteland ertoe bijdragen, dat men gemakkelijker op bot platte land tot industrialisatie komt. waardoor het geboorte-overschot kan worden opgenomen. Zeker bij de aanloop van een nieuwe industrie kan het lagere loon een rol van betekenis spelen." Een omstreden kwestie, bii de beoordeling van het vraagstuk, noemde spr. die van de z.g. „eigen-productie" van tuin- bouwvoortbrengselcn op liet platteland. Deze ir.net naar de mening der commissie uiteraard buiten bespreking worden ge houden. Immers ook de arbeider in dc stad kan in zijn vrije tijd bijverdiensten vinden. Prof. Kruyt wees er voorts op dat de commissie tot de slotsom is gekomen, dat de verkeers kosten teni plattelande hoger ziin dan in de stad. met betrekking tot. aanschaffingen, ziekte, ont wikkeling en ontspanning, waar bij men vaak op de stad is aan gewezen. Ten aanzien van de huren voor gelijke woningen (4, 5 en 6 kamerwoningen! is men echter op het platteland goed koper uit. PROGRAMMA VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws: 7.18 Gra- mofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon- muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 0.00 Gramofoonmuziek; (9.30 9.35 Waterstanden): VPRO: 10.00 „Thuis" .causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Kamerkoor; 11.05 Radiofeuilleton; 11.25 Orgelspel; AVRO: 12.00 Dansmuziek: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Gramofoonmuziek: 12.45 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Orkestcon cert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerorkest: 15.00 Boekbespre king; 15.20 Promenade orkest en soliste; VARA. 16.00 Gramofoon muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Clavecimbelrecital; 17120 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel; 19.10 Spreekuur voor emigran ten: VPRO: 19.30 „De Nieuwe Kerkorde", causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Gramo foonmuziek; 20.30 Benelux; 20.40 ..Een sterk volk"; VARA: 21.00 Verzoekprogramma; 21.45 Bui tenlands overzicht; 22.00 Amuse mentsmuziek; 22.25 Gesproken portret; VPRO: 22.40 „Vandaag" causerie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws: 23.15 ,.In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek: 7.30 Gramo foonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 3.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Symphonette orkest en soliste; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 9.45 Gramofoonmu ziek; 10.20 Idem; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Vioolrecital; 12.00 Angelus; 12.02 Schoolradio; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Metropole orkest en soliste 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Ac tualiteiten; 13.25 Orgelspel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 School radio 14.20 Zang en piano; 14.45 Gramofoonmuziek: 15.00 Voor de scholen: 15.30 Symphonie- orkest: 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; Intermezzo: Gramo foonmuziek; 17.45 Gramofoon muziek; 18.18 Katholiek signaal; Benelux commentaar en West- Indisch commentaar; 18.30 Amu sementsmuziek: 18.52 Actuali teiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Re geringsuitzending: ..Verklaring en toelichting", 19.35 Lichte mu ziek; 19.48 Katholiek signaal en buitenlands overzicht; 19.56 Gra mofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Operaconcert; ira, 20.45 Actualiteiten); 21.15 Amsterdam", klankbeeld; 22.15 Ouatre mains; 22.45 Avondge bed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20 Lichte muziek; 23.3524.00 Amusementsmuziek. Dan is er nog de ^consumptie- stimulering", die in de stad door de kracht van de reclame en dergelijke veel groter is dan op lest platteland. Men komt er daar eerder toe een concert, een schouwburg, een museum te be zoeken, om maar te zwijgen van de ijsjes e-d. Dc betekenis hier van komt wel ongeveer overeen met het huurverschil, dat 3.45 gulden per week bedraagt vol gens eer» berekening. En hieruit volgt dc conclusie van de commissie, dat de classi ficatie niet nu reeds kan ver dwijnen en dat het verschil in uurloon tussen de hoogst en laagst geclassecrde gemeenten in liet algemeen 10 zou moeten bedragen. Bij de discussies werd betoogd dat de consumptiestimulering toch ook gebonden wordt door de inhoud van de beurs en dat de plattelander, als hii in de stad komt, er veel vatbaarder' voor moet worden geacht dan de stedeling. Ook werd ver dedigd, dat de plattelandsindu strialisatie niet mag gaan voor rekening van lage lonen. En tenslotte werd nog de vraag gesteld, of bii de ontspannings factor wel rekening is gehouden met het verenigingsleven, dat in kleine plaatsen veel meer bloeit dan in de grotere steden. Prof, Kruyt achtte de con- sumptiestimulatie in vele geval len niet gezond, maar aan de andere kant heeft zij het cultu rele peil van de loontrekkende in niet. geringe mate verhoogd. De arbeider heeft zonder cr»ige twijfel meer behoeften dan vroeger. De commissie is er ech ter niet in geslaagd voor de waardering van de consumptie stimulatie exacte cijfers te vin den. Prof. Kruyt is in beginsel voorstander van aftrek naar de woonplaats, maar jn de nractijk zpu dit tot grote moeilijkheden leiden. Op eenzelfde fabriek zouden twee arbeiders met het zelfde werk, verschillend ver dienen, alleen omdat zii in ver schillende plaatsen» wonen. In crisistijd zou deze regeling bo vendien gevaren kunnen oproe pen door de neiging dp hoogst- betaalden onder overigens ge lijke arbeiders het eerst te ont slaan. Advertentie De moderne wetenschap staat voor niets en het behoeft dan ook niet uitgesloten te worden geacht, dat de geleerden in hun labora toria er in zullen slagen alle voor ons levensonderhoud benodigde stoffen zodanig in tabletvorm te concentreren, dat het middagmaal van een heel gezin gemakkelijk mee zou zijn te nemen in een lucifersdoosje. Gemakkelijk is dit misschien wel, maar aangenaam? Wat zou het leven saai zijn als geen heerlijke dingen meer onze smaak- en reukzenuwen streel den. Zo zoudt U bijvoorbeeld niet graag het genot willen missen van Niemei.jers pittige Faarsmerk Koffie en geurige Gala-Thee. Eén en al geur en smaak 1 En U geniet dubbel van Nie- meijer's Koffie en Thee, want op elk pakje bevindt zich een waar debon voor 't prachtige „Safira"- tafelbestek, gegarandeerd vlekvrij door-en-door. Mocht Uw kruidenier dc ge ïllustreerde cadeauliist niet voor U hébben, dan zendt Niemeijer- Groningen Uerop aanvraag gaar ne één toe. Om de Engelse konmn die herstellende is van een ernstige operatie niet in zijn rust te storen, geschiedde Dinsdag het wisselen van de wacht, welke plechtigheid gewoonlijk voor het Koninklijk Paleis plaats vindt, voor het St. Jamesplein te Londen. De grenadiers worden hier afgelost door de „Scots Guards". Nic. J. J.. een bloembollen- kweker uit Hoogkarspel, die of ficieel erkend was, zat een beetje krap in zijn grond en heeft toen onderhands, zonder het Bedrijfschap voor Sierteelt producten er ih te kennen, ge teeld op de grond en vergun ning van eer» ander. Tijdens de zitting van de Economische Politierechter, mr. J. Markus, te Alkmaar, moest hii daarvoor te recht staan. Een getuige-deskun- digo, afdelingschef bij het Be drijfschap, verklaarde dat men door overschrijving van de teelt- „Wanneer wij een natte vin ger in de lucht steken, dan kle ven daar subiet één of twee nieuwe ruilverkavelingen aan vast," betoogde Ir. Maandag Woensdagmiddag in café Sloop te Waarland, waar de ingelan den van de Speketerspolder bij een waren voor een bespreking van het ruilverkavclingspro- bleem. Voorheen gingen ambtenaren van de Cultuur-technische dienst de boer op om' propaganda voor deze prachtige vorm van land- verbetering te maken, maar dat is nu niet meer nodig. Er zijn de laatste jaren al zoveel ban nen of waterschapper» verkaveld er» met zulk een tastbaar succes, dat iedereen die er oog voor heeft, de grote voordelen daar van inziet. En de ingelanden van de Speketerspolder behoeven al niet eens ver van huis te zien. Hier in de vergaderzaal zaten ze midden tusser» het verkavelde land van de Waarlandspolder. En verschillenden, die zowel land in de Waarlands- of Sloot gaardpolder als in de Speketers polder hebben, verklaarden op deze vergadering onomwonden, dat de voordelen verbonden aan een betere oogst en een ge makkelijker bedrijfsuitoefening ruimschoots hebben opgewogen tegen de binnenkort aanvangen de betaling van de verkavclings- rente. In Waarland heeft de ruilverkaveling netto 1750. per ha gekost. Dc betrokkenen betalen hiervoor gedurende der tig jaren 87.50 per ha. Hieruit blijkt, dat het rijk slechts 2.84 procent rente in rekening brengt, Natuurlijk mag men de kosten ook ineens betalen. Verschillende eigenaren die hun land verpachten zagen tegen de kosten op. Maar ir. Maandag kon hen geruststellen. De Grondkamer is namelijk be reid om de aard van de land- verbetering in dc pachtsom tot uitdrukking te brengen. Het is echter beter als eigenaar en pachter onderling tot overeen stemming geraken. Wanneer niet de gehele verkavehngskosten in de pachtverhoging worden ver werkt dient de eigenaar te be denken, dat door de verkaveling ziin land aanzienlijk in gebruiks waarde is toegenomen en deze waardevermeerdering ook na de bedoelde dertig jaren bliift be staan. Bij tussentijdse verkoop kan een verkaveld bedrijf dus ook aanzienlijk meer opbrengen. Een niet te verontaohlzamen factor is vooral ook de land- aanwinst door het veryallen van sloten, slootkanten en greppels, dc reeds eerder genoemde toe gankelijkheid voor verschillende machines en de betere water huishouding door de drainage: in dc zomer snelle infiltratie en in de winter snelle ontwatering. Het zal vermoedelijk nood zakelijk ziin om voor deze water huishouding een nieuw gemaal te stichten, doch dat moet nog nader worden bekeken. De Speketerspolder bestaat in het Noorden nagenoeg geheel uit grasland dat ongetwijfeld minder voordelen van de ruil verkaveling zal genieten. Van het gemaal en van de aanleg van de nieuwe wegen zal men echter wel profiteren en daar om zullen die ingelanden hoog stens alleen daarvoor worden aangeslagen. Misschien kan het noordelijk deel wel helemaal buiten de verkaveling blijven. Maar hel zuidelijk deel be staat uit een massa hele kleine stukjes tuingrond yan verschil lende eigenaren en dikwijls nog wijd en zijd verspreid. Hier is verkaveling dringend nodig, evenals draineren en egaliseren. Vermoedelijk zullen 'de be trokkenen zich tijdens de uit voering van de werkzaamheden in. hun bedrijfsuitoefening ge handicapt voelen, doch ten aan zien van dergelijke schaden kan overleg worden gepleegd met dc Plaatselijke Commissie. Met de rechten van iedereen wordt rekening gehouden. Eikeen kan ook bezwaren tegen bepaalde onderdelen naar voren brengen en met ieders wensen wordt rekening gehouden, omdat de uitvoering niet in handen ge legd wordt van buitenstaanders, doch van belanghebbenden die daarvoor door de ingelanden zelf worden aangewezen. Het is de bedoeling dat dwars door de Speketerspolder een nieuwe weg wordt aangelegd (NoordZuid), alsmede een weg' die aansluit op de nu nog dood lopende weg in dc Waarlands- polder, en verder doorgang geeft op een eerlang te stichten weg door de Woudmeer. Daartoe zal het, ook nodig zijn om een brug over de ringvaart te slaan ofwel een dam met dui kers, doch dat bliift ter beoor deling van het polderbeheer. Om tot ruilverkaveling te ge raken, dient bii voorkeur het polderbestuur een aanvraag in bii Gedeputeerde Staten om ..ruilverkaveling voor te berei den". Het verdient aanbeveling zulk een aanvraag te laten on dersteunen door standsorganisa- De strijd om het wereldkam-' pioenschap dammen duurt voort. Na de overwinning van Keiler, thans weer een remise, zodat de stand na 15 partijen luidt: Roo- zenburg 16, Keiler 14. Vier Britse lopers hebben het wereldrecord over de 4 x 880 yards verbeterd, dat op naam stond van Amerika. De vier Britten, t.w. Nankerville, Web- stex-, Evans en Parklett noteer den een tijd van 7 min., 30.6 sec. ruim 4 seconden beter dun het oude wereldrecord. Ook een Zweeds team, dat prachtig partij gaf bleef bene den Amerika's tijd. ties en gemeentebestuur. De Cultuur-technische Dienst ont werpt dan plannen, maaSt een kostenberekening en eigenaren- en gebruikerskaarten. Dc be trokkenen kunnen zich dan tot in dc fincshes van alles op de hoogte stellen. Pas daarna wordt er gestemd over de vraag of men tot ruilverkaveling over gaat of niet. De vergadering in café Stoop besloot om binnen de kortst mogcliike tijd andermaal bijeen te komen lot officiële afwerking van het agendapunt: aanvragen van ruilverkaveling. RUITERDAG R.K. LANDELIJKE RIJVERENIGINGEN ALKMAAR De R.K. Lande lijke rijverenigingen van de LTB in tic kring Noortl-Holland, orga niseren op Zaterdag 29 Sept. a s. op het terrein van Mevr. de Wed F. Smit, Noordervaart 29, Alk maar, grote ruilerwedstrijden, aanvang I uur. LTB-ers en ruiter vrienden houd deze middag vrij, om deze wedstrijden bij te wo nen; toegang vrij. 28 SEPTEMBER: H. Wenceslas Op de brug vol heiligen over de Molclau te Praag staat ook de robuste hertog Wenceslas, die in de 10e eeuw met de grootste zelfop offering, onder ernstige ver dachtmaking van de kant van zijn heidense moeder, arbeidde aan de bekering van zijn volk. Hij ziet naar de stad aai» de oever, naar de grote staatsgevangenis, waar m de laatste jaren vele gees telijken om hun ijver werden vastgezet en hij wil als het ware opnieuw van zijn stand plaats op de brug treden, om opnieuw het geloof te ver dedigen tegen de laffe aan vallen van communistische zijde. Maar zoals hij daar staat, is hij van steen; in deze tijd leven andere men sen, die zijn geest moeten overnemen. Maar waar zijn zij? Zijn zij soms nog meer van steen dan het beeld van Wenceslas op de brug vol heiligen in Praag? Heeft men soms de moed, dat altijd ten grondslag moet liggen aan een strijdbaar katholicisme, dat tegen de communistische vloed op durft te roeien, ver loren? IN DESERTO vergunningen van alle moeilijk heden bii teeltuitbreiding ont last kan worden. Maar de methode, die verdachte toepaste, is toch niet dp juiste. De offi cier van justitie dr. J. Vellinga, eiste voor deze ongeoorloofde teelt een boete van 1000.of 3 maanden hechtenis. Dc politierechter veroordeelde de kweker tot een boete van 750.of 2 maanden hechtenis. J. J. K.. bloembollenkweker te Anna Paulowna, heeft ver zuimd de registratie-formulieren van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten in te vullen en op te zenden. Ook na aange tekend schrijven bleef de man in gebreke. Dit kostte hem een boete van 25.of 10 dagen, waartoe hij bii verstek door de Alkmaarse politierechter ver oordeeld werd. De bloembollenkweker C. J. A. uit Anna Paulowna moest verschijnen omdat hii een veld narcissen had geoogst zonder toestemming van het Bedrijf schap. De bloemen werder» ver kocht in April aan een tweetal handelaren. Dat. zou gebeurd zijn uit geldgebrek. Vroeger mochten alle kwekers bloemen snijden, nu mag dat niet meer om de bloemkwekers niet te kort té doen. In bepaalde geval len kan er wel een ontheffing worden verleend die er in dit geval niet was. De officier eiste voor deze overtreding een boete van 50of 25 dagen. Het vonnis viel gunstiger uit, name lijk 35.of 18 dagen. Ook de bloembollenkweker A. C. A. uit Anna Paulowna heeft in Mei 1951 narcissen geoogst zonder ontheffing van het Be drijfschap van een desbetreffend verbod. Voor .f300.waren de bloemen verkocht aan hande laren uit Rijnsburg. Het betrof hier een groot bedrijf dat schade had geleden aan de tulper», daarom had de eigenaar in de verkoop van do narcis-bloemen wel een voordelige transactie gezien. De officier van justitie meende de man een boete te moeten toemeten van .f 350.of 1 maand hechtenis. Het vonnis luidde 300.boete of 1 maand hechtenis. J. W. uit Anna Paulowna was gedagvaard omdat hii op 29 Mei van dit jaar duizend-schoon, tul pen, irissen er» narcissen teelde, terwijl hij daarvoor, als bloem kweker, geen vergunning had. Hii was geen bollen-, noch bloc- menkweker meer, doch had al leen een erkenning als bloemen handelaar. Deze overtreding werd door de Alkmaarse politierechter bij verstek gestraft met een boete van 40.of 20 dager». N. N. de laatste bloembollen kweker uit Anna Paulowna die ter zittig verscheen, had ook al narcissen-bloemen verkocht aan een bloemenhandelaar uit Kat wijk. Het ging om een partij van honderd bossen die de kwe ker nu komen te staan op een boete van ƒ25.of 10 dagen. Bloemen», zo aan particulieren op het veld verkocht, werden buiten beschouwing gelaten, om dat zulks wèl is toegestaan. In Egmond Binnen zijn ook narcissen geoogst zonder ver gunning on wel door Th. A„ die zijn bloemen verkocht aan een handelaar uit Beverwijk. Daar bij was de kweker n?ic lelijk in de nek gezien, zodat hij van de koper, een zekere R.. die vol gens eer» ambtenaar van het Be drijfschap. zeer slecht bekend stond, 100.minder ontvangen had dan was bedongen. De GRONINGEN. Dat was een uitzonderlijke ontmoeting in café -restaurant Koos Kerstholt aan de Vismarkt te Groningen. We troffen daar een in rokcostuum gestoken heer, „prof." Peter Heemskerk, die het even vreemdsoortige als wel interes sante beroep van geheugen- kunstenaar uitoefent. En wat een geheugen! 1300 personen, met voornamen, allerlei data van belangriike fei ten, plaatsnaam en nog eens een getal van zes citfers er achter, in totaal 19.000 ciifers omvat tend, laat hij zich kris kras door elkaar zonder een enkele fout overhoren zoals u wellicht in vroegere jaren, na urenlange studie een rijtje jaartallen in uw hoofd kon prenten. Wij ontmoetten de heer Heemskerk zoals gezegd, bij Koos Kerstholt aan de Vismarkt. We kregen een lijvig boekwerk voor ons met eindeloze reeksen namen en getallen. Een duize lingwekkend? vocabulaire, die, zoals spoedig bleek, door de heer Heemskerk finaal uit het hoofd is geleerd.... Het gaat aldus. Men noemt een naam. laten .we zeggen Jansen, zo maar één uit de 1300, dus keus genoeg De heer Heemskerk schrijft dan in snel tempo de voorletters, de woonplaats, een codenaam, een getal van veertien cijfers in tweeën verdeeld op het bord. En in dat getal gaan dan aller lei bijzonderheden van dc per soon in kwestie verscholen, zo als geboortejaar, het jaar van een of andere promotie of be noeming, trouwdatum etc.. ter wijl de codenaam iets van des mans beroep zegt. Het contro leren van de omvangrijke cijfers zal voor u meer tijd vergen dan het opschrijven door deze ge- heugenkunstenaar zelf. En alsof het nog niet genoeg is wordt de lijst nog een beetje uitgebreid. De volgende week heb ik er nog 2600 ciifers bii. „De nieuwe lijst is bii dc druk ker," zegt de heer Heemskerk. De heer Heemskerk is vier en veertig jaar oud en vrijgezel. Een rasechte Amsterdammer, die voor het onthouden van namen en getallen een speciaal zintuig heeft. Dat had hii al toer» hii PAUL VLAANDEREN IN „DE DODENDE SCHADUW" Paul Vlaanderen heeft met de laatste A.V.R.O. tournée zo'n groot succes gehad met zijn thriller „Het Mysterie van De Dodende Schaduw", dat hij beslo ten heeft nog eens naar Alkmaar te komen in een zgn. vrije voor steling die voor iedereen toegan kelijk is en wel op Zondagavond a.s. in het Gulden Vlies. „Het Mysterie van de Dodende Scha duw" bijgenaamd „Een Ril en een Gril" in 21 taferelen en 19 moor- lcn, wordt gebracht in de origine le hoofdrollen met Jan van Ees als Paul Vlaanderen en Eva Jans sen als Ina zijn vrouw. Verder weeken nog mede o.a. Tilly Perin Bouwmeester, Matthieu van Eys- den, Gerard Schild en Piet Urban. Het geheel staat onder leiding van Floris Meslier. Hoogheemraadschap N.H, Noorderkwartier Bii K.B. zijn ingaande 1 Jan. '52 W. Dirkmaat Jzn, .Alkmaar en P. Blaauboer, Barsingerhorn be noemd tot hoogheemraad van N.H. Noorderkwartier. kweker moet nu bovendien nog een boete van 125betalen of 30 dagen hechtenis. P. S. uit Wognum, eveneens bloembollentkweker, heeft de registratieformulieren en de Hist van variëteiten niet bij- het Be drijfschap voor Sierteeltproduc ten ingeleverd. Dat kwam hem nu bij verstek te staan op 25. of 10 dagen. D: K. uit. Schagen, kweekte zonder vergunning bloemen an jers en margrieten, op een nieuw stuk land, waarvoor hii geen kwekersvergunning kon krijg";». De verdachte, die, door moei lijkheden mót een firma, die wèl vergunningen had. zelf niet ov<jr de nodige papieren be schikte, werd bii verstek ver oordeeld tot een boete van 35. of 20 dagen. De bloembollenteler. J. W. S. uit Limmen, heeft minder hya- cinthen op de veiling ingeleverd dan hij verplicht was. De kwe ker had aan ziin eigen oogst al tekort ei» durfde geen bollen bij anderen aan te kopen. De offi cier eiste een boete van 60 of 20 dagen. Het vonnis luidde 30.of 15 dagen. H. v. d. K. te Schoorl was niet vlug genoeg met het invullen van ziin formulieren voor het Bedrijfschnn voor Sierteeltpro ducten. Bii verstek werd hii door de Alkmaarse politierechter veroordeeld tot f 10.of 5 dagen. een kind van een iaar of vijf was en reeds veel plezier had in het verzamelen van getallen. Och, u weet het wel. Er ziin zo van die kinderhobby's als het verzamelen van autonummers, enkel maar om het verzamelen. Maar de jonge Heemskerk schreef ze op en wist ze tevens te onthouden Op school had hij geen enkele moeite met jaartal len en vocabulaires. Deze gave kwam hem ook in ziin kantoor loopbaan uitstekend van pas o.m. heeft de heer Heemskerk gewerkt, omstreeks 1934 bii de drukkerij „Ons Blad" te Haar lem. waar in die tijd de Pius- almanak werd uitgegeven. Omstreeks 1922 begon de heer Heemskerk zijn experimenten. Eerst studeerde hij op 500 na men met desbetreffende getal len. Geleidelijk aan werd de lijst langer. 800. 1000 en thans is de .burgerlijke stand" uitgebreid tot 1300 personen. En deze figuur stapte kort na het onderhoud in de trein mèt zijn „namen en getallen bundel" en studeerde, repeteerde. Om er van te duizelen! Omdat, het een hobby is! VAN INGEZETENEN VOOR WONINGBOUW SCHOORL. In navolging van andere gemeenten, wil ook rle ge meente Schoorl een lening nro- beren tc sluiten hii de ingeze tenen. Zoals men weet heeft de gemeente toestemming van Ge deputeerde Staten tot liet doen uitvoeren van verschillende wer ken. zoals dc uitbreiding van dc R.K. Biiz. lagere school en de O.L. School te Schoorl. het bouwen van een tweetal dunlex- woningen en liet verbeteren van de Laan- en Damwec. Deze werken mogen worden uitgevoerd wanneer de gemeen te over de nodige liquide mid delen beschikt. Nu zou het, al dus B. en W. in een rondschrij ven, gemakkelijk zijn maar rus tig af te wachten tot een en ander zichzelf oplost, maar daar mee is de precaire toestand wat betreft het onderwijs en de wo ningnood niet verholpen. Het is thans voor de gemeente onmo gelijk een lening bi.i enige in stelling te sluiten, niet omdat de gemeente niet betrouwbaar zou zijn, maar omdat zij geen hoger rentepercentage mag be talen dan 4 procent. De ka pitaalverstrekkers in casu ban ken en andere instellingen wen sen echter een hoger percentage dan de regering toestaat. Het gemeentebestuur is daar om voornemens schuldbekente nissen uit te geven, groot 500 en 1000 gulden, tot een totaalbedrag van f 125.000— tegen een jaar lijks uit tc betalen rente van vier procent. De looptijd van de loning zal vijftien jaar zijn. Voor spaarders, die bij de banken gemiddeld niet meer dan 2 'A procent ontvangen, heeft deze lening ongetwijfeld enige aantrekkelijkheid en het gemeen tebestuur hoopt dan ook, zo niet de gehele lening, dan toch een belangrijk gedeelte hiervan, vol- tekend ie krijgen, zodat de meest urgente werkzaamheden met spoed ter hand kunnen worden genomen. Het gemeentebestuur zal gaarne nadere inlichtingen verschaffen. sr-hoQosberichten Aalsdijk R'dam-Golfhavens 26 te Antu:.: Abbedijk R'dam-Golf- havens 26 v. Antw.-Aavanna; Al- kaid 26 v. R'dam te Buenos Aires verw.; Baarn A'dam-Chili 26 Cal- lao verw.; Boissevain Kobe-Rio de Jainero; 24 rede Mombassa: Kerlosono Tj. Priok-R'dam 29 1 u. Hoek v. Hol,!, verw.; Kota Agoeng New Orleans-Tj. Priok 25 11 ii. te Balawan; Loppersum 25 v. Ram-Piombino; Melampus 24 te Cheribon v. Balikpapan; Mer- wecle Golfshavens-R'dam 23 te Charleston; Noordwijk 25 v, Vc- netië-Sfax; Abbekerk 26 v. A'dam -Bremen; Amsteldijk New York- R'dam p. 25 Scillys-Antw.; Am- stelland Buenos Aires-A'dam 25 te BahiaArundo 26 v. Swansea- Montreal; Danae 26 v'. Kotka te A'dam; Duivendijk R'dam-Van- couver 24 v. Balboa; Haulerwijk 2 Oct. v. Baltimore te R'dam verw.; Hecuba A'dam-Guayaquil 24 te Curasao; Helena 26 v. Antw. te A'dam; Katwijk 23 v. Vlissin- g en te Norköping; Merwede Houston-R'dam 24 v. Charleston- Le Havre; Oranjefontein 25 v. Antwerpen tc A'dam; Oranjestad A'dam-Cristobal 25 v. Aruba- Maracaibo; Stad Breda 25 v. Hampton Roads-R'dam; Willem stad 26 v. Cristobal te A'dam. FEUILLETON 28. Op het blanke damast, tussen glanzend zilver en fonkelend kristal, gloeide een tafelversie ring van fluwelige, donkerrode rozen. Om de grote feesttafel verspreid stonden verscheidene kleinere restauratietafeltjes met een boeket van dezelfde bloe men. De postdirecteur had alleen zijn directe vrienden uitgeno digd, maar wanneer kennissen toevallig hier zouden komen, zou hij ze ook als zijn gasten beschouwen. Toen Oemar binnentrad, was het juist acht uur. Van zes uur af had hii op zijn horloge lopen kijken en geconstateerd, dat de minuten omkropen. Een kinder lijk, ongeduld had zich van hem mééster gemaakt, en tenslotte had hii er aan toegegeven en een taxi laten roepen. Het was bovendien in overeenstemming met de adat, dat de jongere op de ouderen wachtte. Oemar koos een tafeltje, dat juist buiten de feesteliike kring lag en ging daar zitten. Een eindje verder zat een groepje oudere officieren, die een nijdige blik op hem wierpen. Oemar be merkte het niet en al zou hij de militairen hebben gezien, dan zou hii niet hebben geweten dat zi.i Concordia als een officieren sociëteit beschouwden, dip eigen lijk „taboe" moest ziin voor bur gers. Hij was voor de eerste maal hier en wist niet, dat vooral de oudere generatie militairen het niet kon verkroppen, dat bur gers in hun club werden toe gelaten, terwijl die toch de socië teit Harmonie hadden op Rijs wijk. Oemar zag de heren pas, toen één van hen in ziin handen klapte om de djongos te waar schuwen. Toen deze toesnelde. bromde hii iets, waarop de man naar Oemars tafel kwam. „Ampoen, toean. maar de Blanda's vragen of u ergens an ders wilt gaan zitten." Oemar fronste de wenkbrau wen, maar hjj had nog niet ge antwoord, toen één der blanken zei: „Als die bruine kerels zelfs hier doordringen, waar kan je dan rustig zitten. In Amerika zi.in er altijd nog hotels, dip ver boden ziin voor kleurlingen. Moesten we hier ook invoeren. Het is hier een officieren-socic- tei t en geen kafferkraal!" De kolonel sprak zo luid. dat Oemar geen woord miste. Oemar voelde het bloed naar ziin hoofd stijgen. Een ogenblik was het, alsof de zaal om hem heen in een rode waas werd gehuld. Ziin hart hamerde, maar hij wist zich te bedwingen en beval de ver schrikte bediende op dezelfde luide toon: „Zep die »oepan, dat hii hier op Java is. Hii is hier gast! Als hij zich niet behoorlijk kan gedragen, moet hi.i in zijn eigen land blijven." De djongos hief bezwerend de hand op. ..Dat kan ik niet zeg gen. toean." ..Het is ook niet, meer nodig," antwoordde Oemar ,Saja minta sopi manes. Breng mii een ape ritief." De kolonel was opgesprongen. „Zo'n brutale hond!" riep hi.i woedend. „Als ik die kerel een paar weken in mijn regiment had, zou ik hem de eprbied wel in ziin bruine rug striemen." Ziin vrienden trachtten hem tot kalmte te brengen. „Dat krijg je er van, als dat volk naar de Schakelschool gaat en ook Nederlands leert." zei een majoor.' „Die op het veld wer ken zijn. beleefd en onderdanig, maar de blauwen die hun dessa hebben verlaten en „een Neder landse school hebben gevolgd, denken dat ze onze gelijken zijn, omdat ze onze taal spreken." ..Ik zou niet graag uw gelijke zijn," antwoordde Oemar snij dend. „Niet naar manioron. niet naar kennis er» niet naar menta liteit." „Wel naar huidkleur, hè?" spotte de kolonel. Maar vóór Oemar kon opstuiven, voelde hii een hand op zijn schouder en klonk de stem van Verhagen: „Kolonel Pezaal uw woorden ziin hier ongepast. Mr. Kerto is rniin gast!" Er viel en piinliike stilte. De vrienden van de postdirecteur, die tegelijk met hem waren binnen gekomen, trachtten de situatie te redden door te doen, alsof ze niets hadden gehoord en leidden hun dames naar de feesttafel. Anderér» kwamen tussen Oemar en de kolonel. Achter in het restaurant stonden de' bedien den in zwijgende afwachting. De kolonel was opgestaan en teken-, de de bon voor zi.in vertering. „Ik wil uw feest niet versto ren. nuinhecr Verhagen, maar u bent lang genoeg in Indië om te weten, dat wii Europeanen», hier in glazen huizen leven. Wij moeten u eenmaal afstand be waren. Ik ben misschien wat conservatief, maar ik ben ge wend dat de inlander tiidents "en diner achter mijn stoel staat, niet. dat hij aan mijn tafel zit." Met een kort saluut verliet hii de zaal, gevolgd door de beide ander? officieren. Oemar merkte op, dat nog 'wee heren ongemerkt verdwe nen. Toen draaide hii zich om en zag dat het Hetty was. die haar hand on zijn schouder had gelegd „Trek het. je niet aan. Oemar." Haar stem trilde van veront waardiging „Zo'n man kan jou niet beledigen. Die leeft nog in de tijd van de Atjeh-oorlog. Je weet wat vader heeft gezegd: de vorige generatie is nog niet aan de veranderingen gewend en er zijn mensen, die niet willen wen nen." (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5