Nieuw Amerika doet uiterste moeite voor een oplossing in Adenauer is tot verkiezingen voor geheel Duitsland bereid TEXAS Britse regering besliste nog niet definitief Italië en Joego-Slavië zullen Triëst delen West-Du itsland verhoogt zijn invoerrechten „S/Ve, U behoeft niet bang te zijn7 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Rebellie of oppositie? Maar stelde 14 voorwaarden die vrijheid waarborgen ACTIEF ureau NHO Dramatische verklaring van Mossadeq Arbeider verongelukt in Harlingen Televisiedominee Vijftien jaar wegens moord op 80-iarige Papagos wil nieuwe verkiezingen Hoogspanningskabel werd gestolen Weer een dode op onbewaakte overweg Truman vraagt wet teaen corruptie Zweeds marine-man spion der Russen De Tromp" in Napels Jongen schreef aan koning George Drie maanden zonder IJzeren Gordijn mdelstr. 70 - A'dam Telefoon 81853 10.000.— MODELSLA. ERIJ gem. bedrijf, pri- a inventaris. Omzet .000.per wk. Con- ole toegestaan. In de diens treek. v tandarts zal het U 5gen: „Prodent ver- jdert alle tandaanslag Ikomen!" aag daarom nooit maar naar „tand- sta'*... eis Prodent! zeer grote tube 70ct normale tube 44 ct Heerlijk schuimend! kielhalen", brulde Smidje Verholen nme dikzak, die je ►ze Andy sloeg met :d. Alle mogelijke het was werkelijk onden smidje Ver in ze er maar van- lan de hand. In de 12-cylinder Knolls ngelooflijk dure en hter, dat er dienst- aarde veel. Er was ;ezeten, en aan de ppen droegen, kon iet ras der recher- klein manneke ge- i, omdat hij altijd uden ze werkelijk vroeg dit man- Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nt.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Crcdietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 28 September 1951 46e Jaargang No. 12284 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZOALS MEN uit onze artikelen van de laatste tijd en pas nog weer uit de beschouwing van onze parlementaire redacteur in ons nummer van Woensdag, neeft kunnen lezen, is de verkiezings koorts in verschillende partijen bedenkelijk aan het stijgen, nu al, terwijl de Kamerverkiezingen pas over negen maanden plaats hebben. In het koor dergenen, die nu al, met schorre stemmen, zingen over de vreugde en het verdriet van dit verkiezingsspel, mengen zich nu ook de leiders van het N.V.V., het socialistische vakver bond. Men wil blijkbaar van de zijde van P.v.d.A. en N.V.V. ge zamenlijk regering en K.V.P. on der druk zetten. Want de K.V.P. heet het gedaan te hebben, zij is op de eerste plaats „verantwoor delijk voor de regeringspolitiek", welke anti-socialistisch zou zijn en dus niet progressief Zowel de voorzitter van de bij wagen der socialistische politieke partij, de heer Oosterhuis, als de secretaris, de heer Ad. Vermeulen in een rede te Zaandam, hebben de regering feitelijk de oorlog verklaard! De heer Oosterhuis noemt de troonrede teleurstellend, en meent dat de PvdA door „reactionnaire invloeden van de K.V.P." op een bedenkelijke weg wordt voortge dreven en daardoor haar oude strijdpositie en vertrouwen bij de arbeiders aan het verliezen is! En hij wijst er dan op dat er te veel vrees is bij de P.v.cLA.-leiding om in de oppositie gedreven te wor den. Maar z.i. bestaat dit gevaar niet. De K.V.P., die zegt wel an ders te kunnen, durft een oppo sitie van de P.v,d.A. niet aan, om dat zjj wel weet, dat „wij haar en elke regering het leven vreselijk zuur kunnen maken". Als wij maar krachtig tegen de K.V.P. „neen" durven zeggen, dan zal deze onze socialistische politiek wel moeten slikken. Aldus de heer Oosterhuis. Je reinste af- dreigingspolitiek dus. Op ditzelfde stramiem bor duurt ook de heer Vermeulen voort Als de Regering niet zorgt, zo lezen we in het verslag van het „Vrije Volk", als zijn mening, dat de lasten wat gelijker verdeeld worden, dan zullen we noodge dwongen deze winter een aantal loonacties gaan voeren. En hij somt dan een aantal eisen op als: definitieve regeling voor de ouden van dagen, meer woningbouw, invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering op 1 April. En dan besluit hij met de Regering te waarschuwen, dat wanneer zij niet aan deze eisen voldoet er deze winter loonacties en conflicten ontketend zullen worden. Men ziet dit alles nadert bedenkelijk dicht wat men een chantage-politiek pleegt te noe men. Regering, gij doet onze zin en zo met dan verlaten we de parlementaire weg, en we gaan de straat op om daar een chaos te scheppen. Het is duidelijk, de tactiek van de Belgische socialis ten maakt ook in Nederland schooL Ook daar vormde men een par lementaire minderheid, maar dwong men de meerderheid voor de minderheid te bukken, door gebruik te maken van het geweld. Ook hier in Nederland vormt de P.v.dA. maar 27% van de stem gerechtigden en volgens de heer Vorrink bestaat er heel weinig kans, dat ze in Juni van het vol gend jaar iets zal winnen. Deson danks of moeten we misschien zeggen, dientengevolge? gooit de P.v.d.A. het nu maar over een andere boeg en dreigt ze de Re gering met loonconflicten en herrie op straat, als deze haar so cialistisch program niet gaat uit voeren. Men zou hier bovendien de vraag kunnen stellen: Wie is die Regering, waartegen de heren nu zo fulmineren en deze bedreigin gen uiten? Is het niet zo, dat be langrijke portefeuilles in dit Ka binet, na de jongste kabinetswij ziging, worden bezet door socia listen? De heer de grote man in de partij, is minister-president. De socialist Lieftinck, een van de meest bekwame financiers waar over de socialisten beschikken, is minister van Financiën. De socia- (Vervolg op pag. 3) LONDEN. Er is nog altijd niets onherstelbaars geschied in het conflict over de Perzische olie, maar evenmin neemt de spanning af. Het Britse kabinet vergaderde gisteren bijna drie uur en gaf daarna een verklaring uit, volgens welke nog geen definitieve besluiten werden genomen en op nadere berichten van de Britse gezant in Perzië wordt gewacht. Deze bezocht Donderdagavond de Sjah en zou hem hebben verzocht, te trachten, een matigende invloed op Mossadeq uit te oefenen. De Sjah zou hem echter gewezen hebben op de grondwettelijke grenzen van zijn bevoegdheid. Na de kabinetsraad arriveerde gistermiddag Winston Churchill, die er ernstig uitzag en in stro mende regen werd toegejuicht door een honderdtal mensen, later gevolgd door Morrison, Gaitskell en Eden. Zij bleven drie kwartier bij Attlee die later een commu nique deed uitgeven, volgens het welk aan Churchill en Eden „in lichtingen waren verstrekt". Ambassaderaad Middelton die te laat voor de kabinetsraad uit Teheran was aangekomen, ver klaarde, dat het de Britten „phy- siek onmogelijk" wordt gemaakt, hun werk in Abadan voort te zetten. Tijdens de kabinetsraad arri veerde het persoonlijk antwoord van Truman op de boodschap van BEDOLVEN ONDER GRAANMASSA (Van onze correspondent) HARLINGEN Donderdag morgen omstreeks half zeven waren enige arbeiders in een graanpakhuis van dP fa. Algra en Ypey aan het Noordiis alhier aan het werk, toen plotseling de schutting, waarachter een grote partii haver was opgeslagen, be zweek. De 32-jarige J. Wouters kon zich niet tiidig uit dP voeten maken en werd onder de graan- massa bedolven. Ofschoon on middellijk reddingspogingen werden ondernomen, duurde het ongeveer 20 minuten voor de arbeider uitgegraven kon wor den, die toen reeds gestikt bleek te zijn. Wouters was gehuwd en vader van twee kinderen. Attlee, maar over de inhoud daar van werd niets bekend. Wel werd te Washington ver klaard dat de Ver. Staten zowel aan Engeland als aan Perzië heb ben doen weten dat zij „gereed staan alle mogelijke hulp te bie den bfj het zoeken van een oplos sing". Bovendien deed Washing ton een beroep op Perzië om zijn uitwijzingsorder voor de Britse technici in te trekken. Het Amerikaanse standpunt werd overgebracht door ambassa deur Loy Henderson, die in voortdurend contact met Mossa deq staat. Op zijn gewone wekelijkse pers conferentie verklaarde Truman dat hij altijd hoopvol gestemd was over de mogelijkheid om tot een vreedzame oplossing voor de we reldproblemen te komen, „doch dat zijn hoop niet altijd verwe zenlijkt werd". In Abadan ontsloeg de Perzische olieraad gisteren 27 Britse em ploye's van de Anglo-Iranian en gaf hen een week de tijd, het land te verlaten. De raad zou hen alle mogelijke hulp verschaffen, opdat de dagen dat zij nog in Per zië waren „zo aangenaam moge lijk zouden zijn". De raffinaderij staat nu geheel onder Perzische controle, troepen bezetten de hoofdpoort en de toegang is de Britten ontzegd. De zitting van het Perzische parlement moest Donderdag op nieuw verdaagd worden, omdat er niet voldoende leden aanwezig waren. Mossadeq sprak echter zijn rede toch uit, staande op een stoel in een drukke straat voor het parle mentsgebouw terwijl de menigte rondom hem „Weg met de Brit ten" riep. „Dat moet u niet zeg gen", aldus Mossadeq. „Bidt slechts dat God de Britten zal leiden". De menigte verzocht Mossadeq toestemming „om de verraders en de afgevaardigden van de oppositie te vernietigen". De pre mier zwaaide met tranen in zijn ogen met een document. „Dit zijn de cijfers", riep hij uit. „In veer tig jaar heeft de Anglo-Iranian BELGRADO (A.P.) Ver antwoordelijke diplomatieke zegslieden te Belgrado hebben Donderdag medegedeeld, dat de drie Westelijke grote mogend heden zijn overeengekomen, het yrije gebied Triëst te verdelen tussen Italië en Joegoslavië. Triest, de belangrijkste Noord- Adriatische zeehaven, werd met het omringende gebied bii het vredesverdrag gemaakt tot een onafhankelijke vrijstaat waar van de er»e helft werd bestuurd door de Britten en de Amerika nen en de andere helft door Joegoslavië. Volgens te Belgrado- nog niet officiële berichten zal Italië dat deel van het gebied ontvangen, dat thans onder Anglo-Ameri- haanse jurisdictie staat en waar in de grote haven van Triëst zelf gelegen is. Dit gebied is bekend als „Zone A". Joegoslavië krijgt de rest. Dit bericht kwam spoedig na een ontmoeting van de Italiaanse premier De Oasperi met presi dent Truman en Dean Acheson en een langdurige conferentie tussen de Joegoslavische ambas sadeur. Wladimir Popowitsj, en Dean Acheson te Washington. Volgens de berichten die hier zij ontvangen is De Gasperi met Truman en Acheson overeen gekomen het Noordelijk deel van Triëst, dat hoofdzakelijk uit bouwland bestaat, op te offeren in ruil voor uitgebreide Ameri kaanse economische hulp en voor het steunen van de Itali aanse aspiraties om lid te wor den van de Ver. Nat-ies. Donderdagavond ontplofte in Triëst een kleine tijdbom nabij de ingang van het geallieerde militaire hoofdkwartier. De voor gevel van het gebouw werd be schadigd. Verscheidene ruiten in de omgeving werden verbrij zeld. De ontploffing geschiedde op precies dezelfde plaats als die in de afgelopen lente. De 40-jarige predikant Johan Langstraat te Vorden is be noemd als eerste „televisie dominee". Ds. Langstraat, die in Rotterdam geboren is en zijn loopbaan begon als jong ste bediende op een meel fabriek, werd drie jaar gele den beroepen. Op 12 October a.s. bij de eerste televisie-uit zendingen van de N.C.R.V. zal hij voor het eerst „te zien" zijn, de dagsluiting leiden en in volgende televisie-uitzen dingen korte praatjes „van hart tot hart" houden. aan Perzië slechts 110 millioen pond sterling betaald". Terwijl hij de oppositie in het parlement aanviel, vloog laag een vliegtuig over dat vlugschriften uitstrooide waarin de politiek van Mossadeq werd gesteund. Na de premier sprak Hoessein Makki, de secretaris van de Perzische olieraad, die eiste dat de Britse ambassadeur zou worden terug geroepen. Onder luide bijval ontblootte hij de borst en riep uit: „Binnen kort ga ik met een heilige zen ding naar het front terug. Mijn hart is gereed om de kogels van de Engelsen te ontvangen". „Wij zullen voor u bidden", riep de menigte. DEN BOSCH Gisteren heeft de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch W. van der S., landbouwer uit Werkendam bij Heusden wegens moord op de bijna 80-jarige Hannes van Mol te Hank, gemeente Dussen op 5 December van het vorig jaar, veroordeeld tot een gevangenis straf van 15 jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De Officier van Justitie Mr. J. J. M. Dony, die de moord niet bewezen achtte, had wegens doodslag met beroving tien jaar geëist. ATHENE (Reuter) Veldmaar schalk Papagos heeft een sug gestie van de hand gewezen om als leider op te treden van een coalitie-regering van drie uartij- en. Papagos, wiens beweging de meeste stemmen heeft behaald bij de jongste verkiezingen, staat op nieuwe verkiezir gen volgens een meerderhcidsstë'-ci. De afgelopen verkiezingen waren gebaseerd op een combi natie van het districtenstelsel en het stelsel van evenredige verte genwoordiging De suggestie tot de vorming van een coalitie van drie partij en is gisteren gedaan bij een on derhoud van Koning Paul met dP leiders van de drie grote par tijen: Papagos. Venizelos en ge neraal Piastiras. Koning Paul zal spoedig een beslissing ne men. PREMIE-LENING VOOR BEIAARDEN-WONINGEN? In een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van de Landelijke Katholieke Bouw corporatie voor bejaarden te Utrecht werd de mogelijkheid on der het oog gezien van een pre mieregeling waarbij de premiën zouden bestaan in toezegging van dienstbetoon in de door deze bouwcorporatie te bouwen be jaardencentra van het type, zoals er in Raalte reeds een bestaat. Dat wil dus zeggen, dat men met een inschrijving op de lening voor zichzelf of anderen een kans kan verwerven op een bejaarden-flat- woning of een plaats in een ver zorgingspaviljoen en een aantal jaren kost en inwoning gratis of tegen sterk gereduceerde vergoe ding. DIEVEN SPEELDEN MET HUN LEVEN Ambtenaren van het Noord hollands Provinciaal Electriciteits- bedrijf, die dezer dagen de boven grondse hoogspanning Velsen Amsterdam-Noord controleerden, hebben 'n merkwaardige ontdek king gedaan. In de Noorder IJpolder bjj Tuindorp Oostzaan bleek een 700 m. lange 19-aderige blank bronzen kabel, die een ge wicht had van ruim 300 kg, te zijn verdwenen. Deze hoogspan ningskabel hing tussen 3 dertig meter hoge masten. De dieven hebben geluk gehad, want deze kabel was juist stroomloos. Op de andere kabels aan de masten staat maar liefst 50.000 volt. Er is geen kortsluiting met de andere kabels ontstaan, zodat niet is vast te stellen wanneer de kabel is weg genomen. De stoomtrein, die om 17.54 uur uit Nijmegen naar 's Herto genbosch vertrekt, is tegen half zeven gisteravond op een onbe waakte overweg bij Oss in aan rijding gekomen met een met eieren beladen vrachtauto. Dc auto werd 250 M. meegesleurd en geheel vernield. De 35-jarige eigenaar-bestuurder M. A. Jansen uit Oss werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren later is overleden. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. De locomotief van de trein werd zodanig bescha digd, dat een andere locomotief moest worden gerequireerd. Het Ambonezenwoonoord Lunetten in Vught heeft van het Rode Kruis een geheel nieuwe inrichting voor de cantine van het kampeenbibliotheek, sportartikelen en meubilair voor de schouwburgzaal ontvangen. Binnenkort krijgen ook de overige achtenveertig woonoorden voor Ambonezen derge lijke zendingen. Bovendien zal de filmdienst van het Rode Kruis geregeld bioscoopvoorstellingen geven. De zending werd met groot enthousiasme ontvangen. BONN. De West-Duitse Bondsdae heeft Donderdae. on danks he vie verzet van de socia listen en het Centrum ziin roed- keurine srehecht aan een veror dening tot wiizisrincr van de douane-tarieven, waardoor een aantal invoerrechten belaneriik wordt verhoosrd. Volcrens A.P. treft de verho- eintr zuivelproducten, vlees en SToenten. Reuter meldt, dat de nieuwe tarieven, die on 1 October van kracht worden, velden voor sui ker, varkens, runderen, varkens reuzel. vis. eieren, chemicaliën, non-ferro-metalen en kranten- panier. De maatregelen ter bescher ming van de Duitse boeren tref fen exporteurs in Nederland, Denemarken, Frankrijk, Italië en andere landen. Nederland en De nemarken onderhandelden juist met de regering in Bonn over verlaging der tarieven. Een Ne derlandse woordvoerder ver klaarde dat de verhoging grote gevolgen zal hebben voor de be langrijke Nederlandse agrarische export. Ook de Deens-Duitse han delsbetrekkingen zullen er ern stig door worden getroffen. Het verzet der socialisten was gegrond op de verwachting, dat de nieuwe tarieven de kosten van levensonderhoud zullen op jagen en tot een devaluatie van de Duitse valuta zullen leiden. Zij waren het gevolg, aldus hun beschuldigingen, van een trans actie tussen de Duitse boeren en het ministerie van Financiën, waarbij de consument in de knel werd gebracht. Zij waren het eens met een bescherming tegen een import die de boeren zou ruïneren, maar betoogden, dat een maatregel niet nodig was, zolang de prijzen zo hoog waren. WASHINGTON. President Truman heeft hat Congres om een wetsontwerp verzocht, vol gens hetwelk de Congresleden en alle hoge regeringsfunctiona rissen, alsmede rechters, Dartij- functionarissen en partij -em- ployé's, jaarlijks een openbare verklaring zouden moeten afleg gen omtrent him totale inkomen. Een dergelijke wet zou er toe bijdragen „verkeerd gedrag even als ongegronde argwaan" tegen te gaan. Truman verklaarde dat de meeste employé's in alle rege- ringsbureaux „behoorlijk, eerlijk en recht-door-zee" waren. On gelukkigerwijze deden zich ge vallen voor, dat regeringsambte naren en leden van het wetge vende lichaam zich lieten be- invloeden door eigen belang. STOCKHOLM Een 42-jarige onderofficier van de Zweedse Marine. Ernst Hilding Anders- son, die terecht stond wegens „ernstige" spionnage voor Rus land, heeft deze beschuldiging bevestigd. Andersson werd Vrij dag gearresteerd. Dinsdag ver zocht Zweden om de terugroe ping van een lid van de staf van de Russische marine-attache te Stockholm, een zekere Orlov. Het Zweedse ministeriP van Buitenlandse Zaken heeft Orlov, aan wie Andersson militaire in lichtingen heeft verstrekt, gelast, het land onmiddellijk te verla ten. De inlichtingen betroffen de bewapening van Zweedse oor logsschepen en fortificaties van de marinebasis Karlskrona. MET VIJF ANDERE OORLOGSBODEMS NAPELS (A.P.) Zes Ne derlandse oorlogsschepen, onder aanvoering van de kruiser Tromp, zijn Donderdag in Na pels gearriveerd. De schepen zullen daar tot 1 October blijven en vervolgens met vlooteenheden van dP ove rige Atlantische Pact-landen deelnemen aan de manoeuvres in de Middellandse Zee. De bevelvoerder van de Ne derlandse schepen, admiraal F. Burghard, bracht in gezelschap van de Nederlandse consul-gene raal een bezoek aan de stedelijke autoriteiten. Het bezoek werd door deze laatsten aan boord van de Tromp beantwoord. De vijf overige schepen ziin de onderzeeërs Zeehond en Tii- gerhaai en drie fregatten. „WEES MAAR NIET BANG" LONDEN (A.P.). Vijf tien maanden geleden heeft Clement Price Thomas een gedeelte van een der longen van Jill Stebbings, een acht jarige jongen uit Fairlop weggenomen. Zondag voerde dezelfde chirurg op Koning George een overeenkomstige opera tie uit. Gisteren is Jill aan tafel gaan zitten om de Koning het volgende briefje te schrijven: Beste Koning, Wees maar niet bang. Kijk eens wat meneer Price Tho mas voor mij heeft gedaan. Ik schrijf V om U te vertel len dat U niet bang moet zijn daar ik net zo n erge longoperatie heb gehad, aie óók door hem is gedaan. Ik maak het nu best. Hij is een vriendelijke en bekwame man. Beste groeten van Jill Stebbings. BONN (A.P.). Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier, heeft Donderdag in de Bondsdag geantwoord op de Oost-Duitse communistische voorstellen om verkiezingen voor geheel Duits land uit te schrijven, ten einde tot een eenmaking van dit land te komen. Adenauer herhaalde de bereidheid van zijn regering dergelijke verkiezingen te houden, maar ontvouwde een uit 14 punten bestaande formule met betrekking daartoe, waardoor in feite van de Russen geëist wordt dat zij hun gehele door de staatspolitie gecontroleerde apparaat in de Oostelijke zone ontmantelen. „Wat betekent overleg met communisten?", aldus Adenauer. „De wereld weet uit vele bittere ervaringen, dat de vertegenwoor digers van het communisme, als zjj van overleg spreken, hetzij een dictaat hetzij eindeloze ver traging willen. Het zou wat an ders zijn, als de Bondsrepubliek met vrij-gekozen volksvertegen woordigers in Oost-Duitsland te maken had. Met hun zouden wij het onmiddellijk eens kunnen worden". Het parlement keurde de ver klaring van Adenauer goed. Al leen de communisten waren te gen. Het parlement aanvaardde voorts twee moties van de sociaal democraten waarin er op wordt Hij eiste, dat een commissie van de V.N. bestaande uit neu trale landen zou oordelen over de West-Duitse geschiktheid om vrije verkiezingen te houden en daagde de Russen uit, hetzelfde te doen geschieden in hun gebied. Hij stelde voor het IJzeren Gor dijn op te trekken, drie maanden voordat de verkiezingen gehouden zullen worden, waardoor de can- didaten zich vrijelijk kunnen be wegen, immuun zijn voor arres tatie om politieke redenen en be schermd tegen ontslag uit hun werk terwijl zij aan de campagne deelnemen. Voorts eiste hij vol ledige vrijheid voor het houden van verkiezingsvergaderingen, het doen circuleren van kranten en verkiezingsgeschriften en vrijheid om te luisteren naar elk gewenst radiostation. Als tweede voorwaarde noemde dr. Adenauer ook de vrijlating van de politieke gevangenen in Oost-Duitsland. Hij zei dat „nog tienduizenden onschuldig" gevan gen zitten. Voorts zouden de verkiezingen vrij, geheim en rechtstreeks moe ten zijn. Hr. Ms. „BANCKERT" VAART THUIS In de middag van 2 October zal Hr. Ms. torpedobootjager „Ban- ckert' onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse J. G. Stegeman, welk schip thuisvaart uit Nederlands Nieuw Guinea, ter rede van den Helder ankeren. Woensdagmorgen om half tien zal het schip afmeren te Nieuw- diep, waarna het toegankelijk is voor afhalers. aangedrongen dat er eerst ver kiezingen voor geheel Berlijn worden gehouden en de bezetten de mogendheden wordt verzocht het Duitse volk zo spoedig mo gelijk in de gelegenheid te stel len onder internationaal toezicht vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland te houden. APELDOORN GAAT IN HOGER BEROEP In de gisteren gehouden verga dering van de Apeldoornse ge meenteraad is overeenkomstig het voorstel van B. en W. vrijwel zonder discussie en zonder hoof delijke stemming besloten in ho ger beroep te gaan van het door de rechtbank te Zutfen uitgespro ken vonnis, waarbij de gemeente tot een boete van f 25.000 werd veroordeeld wegens het doen houwen van een school zonder de vereiste Rijksgoedkeuring. MR. STEENBERCHE GAAT MET BELGEN PRATEN Over de waterwegen 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen valt te verwachten, dat binnenkort oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe zal worden aangewezen oih met de Belgische instanties verdere besprekingen over het waterwegenprobleem te voeren. LANGERE DAGEN, KORTERE NACHTEN DEN HAAG Naar wij ver nemen zal op 9 October m het Departement van Binnenlandse Zaken een commissie worden ge ïnstalleerd welke is gevormd uit deskundigen op verschillende ge bieden, die iets te maken hebben met de „tijd". Deze commissie zal na een onderzoek onderwerpen het plan van prof. van den Bergh tot oplossing van het tijdvraag- stuk m die zin, dat in de zomer maanden de bevolking meer pro fijt trekt van de uren, dat er zon licht is. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1