Wie zijn jas uittrekt en werken wil, kan bijna alles bereiken Inbrekers zaagden gat in van juwelierswinkel vloer Frankrijk antwoordt Russen Koning George benoemde een staatsraad BANDJIR OVER JAVA Rebellie of oppositie? RADIO EMIGRATIE NAAR CANADA Hard werkenzeer sober leven ensparen Kroniek en kritiek Door twee anonieme tips kon tot arrestatie worden overgegaan Het is tegen een zelfstandig Duits leger Politieman liet zich omkopen Nieuwe manier om benzine te maken Dronken chauffeur veroordeeld door Leo Broeksmit VRIJDAG 28 SbPltMBER 1951 PAGINA i (Vervolg van pag. 1) list Joekes, geassisteerd door de socialistische staatssecretaris Dr. van Rhijn beheert Sociale Zaken, de socialist Mr. In 't Veld de wo ningbouw, de socialist Mansholt de landbouw, de voedselvoorzie ning en prijsbeheersing. Opval lend is, dat al de eisen, welke de heer Vermeulen nu stelt gericht moeten worden aan deze socialis tische ministers. Zijn dit nu plot seling zulke ruggegraatloze lieden geworden, dat zij zich geheel op zij laten duwen door die KVP- ministers en voor deze druk hun socialistische beginselen verloo chenen? Wie zijn bovendien die vijf KVP-ministers in het Kabinet, die dan zo'n enorme invloed heb ben? Prof. v. d. Brink beheert 'n belangrijke portefeuille n.l. Eco nomische Zaken. Maar daarnaast vinden we minister Rutten, voor Onderwijs, tegen wiens beleid de socialisten geen bezwaar hebben. Dan hebben we nog minister Pe ters voor Uniezaken, waartegen noch de heer Donker, noch de heren Oosterhuis of Vermeulen maar ook één kik gegeven heb ben. Mr. van Maarseveen doet het voor Binnenlandse Zaken blijk baar ook goed. Verder hebben we als ministers zonder porte feuille de heer Albregts en de heer Teulings. Een KVP-„machts- positie" in het regeringsbeleid?? Het „dwing ons niet tot acties", de noodkreet van de heer Ver meulen, welke ietwat klinkt als de uitroep „houdt me vast, of ik bega een moord", moet dus wel tot de eigen partijgenoot-minis ters gericht zijn. Overigens, de versoberings- en bezuinigingspolitiek, waaraan de ze socialistische bewindslieden hun steun geven, vraagt zeker van de arbeiders geen grotere offers, dan de socialistische minis ters in Engeland momenteel vra gen, terwijl deze toch helemaal geen last hebben van een „reac- ionnaire" partij als de KVP. Die vormen daar een homogeen socia listisch kabinet. Zeker, ook daar is een groep van de linkse oppo sitie, geleid door een Bevan en Wilson, die hetzelfde geluid lie ten horen als hier de heren Ver meulen en Oosterhuis. Vandaar, dat zij door hun eigen partijgeno ten üi Engeland, ondemocratische rebellen worden genoemd. Zijn de heren Oosterhuis en Vermeulen op deze betiteling jaloers gewor den? En, tenslotte, nog deze vraag: Menen deze heren nu wer kelijk, dat de KVP zich door der gelijke bedreigingen zal laten in timideren? In dit geval kunnen wij de heren verzekeren, dat het katholieke kiezersvolk van het karakter en de overtuiging van zijn politieke leiders een hogere dunk heeft. SPREIDING LEERLINGEN U.L.O.-SCHOLEN DEN HAAG (KN-P.) Het Bestuur van de Vereniging van Katholieke Onderwijzers in Den Haag en omstreken zal binnen kort e enonderzoek instellen naar de verdeling van de Katholieke schoolkinderen over de Mulo- scholen. Er is al enige malen een poging gedaan om tegen de be slissing van de schoolraad in nieuwe Ulo-scholen op te richten. Hierdoor voelt het personeel van de reeds bestaande lekenscholen zich bedTeigd. PROGRAMMA ZATERDAG 29 SEPTEMBER '51 HILVERSUM I, 402 m-: 7-00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7-18 Gramofoonmuz. 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.40 Or gelspel; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.309.35 Waterstanden); 1000 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie; 10-05 Morgenwijding; 10.20 Uitz. voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Roemeens orkest; 13-00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 1400 Voor de jeugd; 14.20 Harmonie orkest; 14-50 Fries programma: de wieg tot het graf, causerie; 15.15 Hawaiianmuziek; 15-45 Van 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Sportpraatje; 16-45 Radio Philhar- monisch orkest en splist; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18-20 Amusementsmuziek; 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse defensie; 19.00 Artstieke staalkaart; 19.30 Passepartout, causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, cau serie; 19 55 Deze week. causerie; 20.00 Nieuws; 20-05 Actualiteiten: 2015 Gramofoonmuziek; 21.00 Let op uw tellen: 21.15 Weense mu ziek; 21.45 Socialistisch commen taar; 22.00 Amusementsmuziek; 22.40 Onder de pannen, hoorspel; 23 00 Nieuws: 2315 Reportage; 23.3024.00 Albert de Booy 30 jr. artist. HILVERSUM n, 298 m.: 7-00 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek: 7.30 Koorzang: 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 815 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de huisvrouw; 935 Gramofoon muziek; 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gramofoon muziek: 11.50 Als de ziele luistert 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon muziek; 12-30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12-33 Pianoduo; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Lichte mu ziek: 14.00 Theo Casion in mis daad en antiek, hoorspel: 14.20 Gramofoonmuziek; 14.50 Harmo nie-orkest; 15-10 Kroniek van let teren en kunsten; 15.45 Kinder koor; 16.05 Gramofoonmuziek; 16-30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Filmmuziek; 18.15 Wer vingspraatje Kon. Marine: 18.25 Orgel en zang; 18-45 Gramofoon muziek; 19-00 Nieuws; 19.15 „Dit is leven, causerie; 19-21 Actuali teiten; 19.27 Gramofoonmuziek; 19.52 Journalistiek weekoverzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20-15 Lichtba ken: 20.40 Steek eens op, heren!; 21.00 Gev. progTamma; 21.53 Cau serie over de naderende verkie zingsstrijd; 22.00 Lichte muziek: 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto: 2325 Sport: 23.30 24.00 Strijkorkest en soliste. 's-GRAVENHAGE Mr. it. B. W. Haveman, Commissaris voor de Emigratie, die van zijn reis naar Canada is teruggekeerd, heeft een en ander over zijn bevindingen aldaar verteld. Canada, een van de rijkste grondstoffenlanden ter wereld, maakt een grote fundamentele ontwikkeling door. De sterke economische ontwikkeling, mogelijk door de vele bodemschatten en de ge makkelijke wijze waarop het kapitaal voor de investeringen bin- nenvloeit, zal in de toekomst een steeds grotere behoefte aan arbeidskracht veroorzaken. Dat arbeidspotentieel nu vormt een van de grootste zorgen van Canada. Dat betekent ook, dat Canada vele immigranten kan aantrekken. Wie zijn jas uittrekt en wer ken wil. kan zonder belemmerd te worden door anderen, berei ken wat in hem zit. aldus de heer Haveman. Maar dan is het noodzakelijk, dat iedereen er rekening mee houdt, dat hii van de grond af zijn weg naar boven moet banen. Men wordt in Ca nada gewaardeerd naar wat men in de practijk toont waard te zijn. Wanneer men er hard werkt, enige jaren zeer sober leeft, teneinde te kunnen spa ren, dan bestaat er de mogelijk heid, dat men er zich zeistandig kan vestigen. Men zal bereid moeten zijn een werkkring te beginnen, die geschikt is, ook al heeft men zich een andere gedacht. Stap voor stap komt men wel op de plaats die men wenst. Aanmeldingen De heer Haveman noemde het voor het welslagen van de emi gratie beslissend dat de adspi- rant zich zo vroeg mogelijk en liefst voor 1 November meldt. Voor de maanden Februari Juni 1952 is er een vervoer geprogrammeerd van 15.000 emi granten. Alleen zij, wier formu lier tijdig uit Canada wordt terug ontvangen (wier plaatsing dus definitief is) kunnen er met zekerheid op rekenen, van dit vervoer gebruik te kunnen ma ken en dus tijdig voor het sei zoen aanvangt, in Canada aan te komen. De laatkomers heb ben een aanmerkelijke achter stand in hun jaarverdiensten en een zwakkere achterstand voor hun ontwikkeling. De regering kan niemand, die zich na 1 November meldt, ver voer garanderen voor Juli, wel licht Augustus 1952. Vervoer Nu de „Volendam" het vol gend jaar uitvalt, zal waar schijnlijk in de bovengenoemde maanden in de vervoersbehoef ten worden voorzien door twee regeringsschepen Victory- schepen en door gecharterde vliegtuigen. De vervoersmoge- lijkheid over zee is beperkt, zodat het vervoersprogramma slechts ten uitvoer zal kunnen worden gebracht als een belang rijk deel van de emigranten door de lucht reist. Advertentie1 op te knappen I Bii doorgaande hoogconjunc tuur zal het wellicht in de nrac- tiik mogeliik ziin tussen 20.000 en 24.000 personen naar Canada te doen emigreren. De heer Haveman achtte on het ogenblik de vraag naar arbeidskrachten voor de meeste beroeoen groter en de nolitieke druk tegen im migratie geringer dan ooit te voren. Wat de mogelijkheid tot emi gratie voor intellectuelen be treft, merkte de heer Haveman op, dat er wel een vrij groot tekort bestaat, maar dat de mogelijkheden beperkt zijn in verband met de voorwaarden betreffende het overdoen van examens e.d., welke van Cana dese zijde onder invloed van verschillende organisaties ge steld worden. Dit neemt niet weg, dat vrijwel eenieder, die zich de nodige opofferingen wil getroosten, werkgelegenheid kan vinden en toegelaten kan wor den, zij het aanvankelijk op een lagere basis dan men gewend was. Op een parcours op de Veluwe werd Woensdag het clubkam pioenschap van Nederland op de weg 1951 verreden, waaraan door ruim 30 clubs werd deelgenomen. Winnaar werd „Wille- brord Wil Vooruit" uit Rucphen. De winnende ploeg onderweg op het parcours in de onmiddellijke nabijheid van Arnhem. Van voor naar achter: W. Wagtmans, Breda, Wim van Est, St. Willebrord, M. Roks, Sprundel, Kees Anraad, Oud Gastel. AMSTERDAM De recherche fe Amsterdam heeft een grote juwelendiefstal, die in de nacht van 30 Juli van dit jaar werd gepleegd in een goudsmidswinkel aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, waarbij voor een verkoopwaarde van ruim 38.000 gulden aan kostbaarheden werd gestolen, tot klaarheid gebracht. De daders en helers zijn gearresteerd. Een deel van de gestolen goederen is in Amsterdam en Den Haag teruggevonden. Via een luik in het trap portaal van een belendend huis, kwamen de inbrekers onder de winkel, kropen tot midden on der de vloer en zaagden daar na een keurig gat van 30 bij 36 cm. dat uitkwam in een niet afgesloten kastje in de winkel. Zo konden zij op deze even sim pele als vakkundige wijze alles uit winkel en etalage wegnemen, wat van hun gading was Bijna de gehele voorraad gouden hor loges, armbanden, ringen, etc. verdween uit de winkel. Voorts behoorden verchroomde hor loges, broches met, briljanten en nog diverse andere sieraden tot de buit. Op 13 September kreeg de recherche een anonieme tip. die voor de ontknoping zeer belang rijk bleek te zijn. Een kellner zou een horioge hebben gekocht, waarvan de herkomst dubieus zou zijn. De man werd verhoord en verklaarde het horloge te goeder trouw te hebben gekocht van een handelaar in tweede hands goederen. Deze handelaar beweerde op zijn beurt vijf hor loges te hebben gekocht van een onbekende. Wegens gebrek aan bewijs moest men de man vrij laten. Precies een week later kwam een tweede anonieme tip, die tot de directe arrestatie van he daders zou leiden. Zfj werden namelijk bij name aan de recher che van het bureau Singel ge noemd. Twee dagen na deze mede deling arresteerde de recherche de 27-jarige chauffeur M. de W. uit de hoofdstad, de 32-jarige Amsterdamse schoenmaker A. O. en diens even oude echtge note. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een gedeelte van de buit werd teruggevonden bij de moeder van de chauffeur. De voorwer pen waren boven in een kast verstopt. Een deel van de hor loges, sieraden etc. werd door bemiddeling van een zwager van de schoenmaker in Den PARIJS (Reuter). In de Franse nota. die Woensdag door Robert Schuman. de minister van Buitenlandse Zaken, aan de Sow.iet-ambassadeur werd over handigd. en een antwoord vormt on de Sowiet-nota van II Sent- worden de beschuldigingen, dat Frankriik het tussen beide lan den gesloten verdrag voor we derzijdse biistand van 1944 ge schonden heeft, teeeneesoroken. Verklaard wordt, dat Frankrijk voort zou gaan zich te verzetten tegen de vorming van een zelf standig Duits leger. De West- Europese bewapeningsplannen waren gericht op de vorming van een „strikt defensieve macht". „De Franse regering bevestigt opnieuw haar vastbeslotenheid om zich te verzetten tegen enig gebruik van Duitsland als basis voor agressie. Om deze reden acht zij het ontoelaatbaar, dat de door haar gevolgde politiek beschouwd zou worden als in strijd met het Frans-Sowjetrus- sische verdrag van 10 Dec. 1944, welks doel was verdere Duitse ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank veroordeelde gisteren de 53-jarige J.T. uit Rotterdam confoim de eis tot een gevange nisstraf van negen maanden met cif trek De man zou in Februari 1950 als ambtenaar van gemeentepoli tie een bedrag van f 50,hebben aangenomen van een zekere van E. Voor dit geld zou hij een kaart, die hij onder zijn berusting had en dié betrekking had op een PRA-dossier, uit het register ver wijderen. agressie te voorkomen", aldus de nota. Voorst wordt betreurd, dat „elke organisatie-inspanning van de Europese gemeenschap door de Sowjet-regering beschouwd schijnt te worden als een daad, die in strijd is met de belangen van de vrede. Het is bovendien duidelijk, dat het onbeperkte be houd van nationale souvereiniteit slechts het ontstaan van zelf zuchtige conflicten, die tot on enigheid en oorlog leiden, tot gevolg kan hebben." Haag verkocht. Bij het onder zoek hiernaar bleek, dat de aan vankelijk wegens gebrek aan bewijs losgelaten handelaar in tweede hands goederen een zui vere heler was. Hij en de zwa ger van de schoenmaker zijn ge arresteerd en ook werd de hand gelegd op een van deze relaties van deze zwager in Den Haag, een zekere B. Een groot deel van de buit werd bii deze terug gevonden, onder meer 79 onge schonden horloges. Van de gestolen juwelen is ten slotte voor een waarde van 5000 gulden teruggevonden, waarvan voor een bedrag van 1000- gul den in Amsterdam. De rest is in Den Haag verkocht en vernv.e- delijk zal ook een deel. gouden voorwerpen, zijn omgesmolten. De daders hadden van de helers tot nu toe maar 4415 gul den ge-incasseerd voor de ge leverde sieraden. KEULEN. Op het Duitse congres van chemici is sensatie verwekt door de verklaring van de chemici dr. Koelbel en dr. Engelhard, dat het hun gelukt is, benzine uit waterdamp en kooloxydehoudend gas te ver vaardigen, aldus meldt DPA. Benzine wordt tot nog toe na genoeg alleen uit kooloxyde en water vervaardigd. De nieuwe methode, een verdere ontwikke ling van de synthetische methode van Fischer-Tropsch. zou een nieuw veld van technische en economische mogelijkheden ope nen, aldus de uitvinders. LONDEN. Koning George heeft Donderdag een volmacht getekend, waarin hij bij octrooi brief de benoeming bekrachtigt van een staatsraad, die tijdelijk die lopende zaken in het Verenigd Koninkrijk en Koloniën zal waarnemen, die de goedkeuring van den souverein nodig hebben. Leden van de raad zijn: de ko ningin, prinses Elizabeth, prinses Margaret, 's konings broeder de Hertog van Gloucester en 's konings zuster, de „Princess Royal". Op grond van de Britse wet kan een staatsraad allen normale functies van de koning waarne men behalve voor zover het de ontbinding van het parlement en het toekennen van een rang, titel of waardigheid betreft, tenzij in uitdrukkelijke opdracht van de koning. De ondertekening betekent niet dat de toestand van de koning slechter zou zijn geworden. De maatregel dient slechts om te voorkomen, dat de lopende zaken vertraging ondervinden. Volgens het gistermorgen uit gegeven en door vier artsen on dertekende bulletin, was de ko ning na een betere nacht sterker geworden en zijn eetlust verbe terd. De vooruitgang zette door. Een Londens longchirurg noemde het bulletin „zo goed als je maar kunt verwachten van een jonge, sterke man in dezelfde omstan digheden". Koningin Elizabeth heeft in een telegram de H. Vader dank ge bracht voor Zijn goede wensen en gebed en verklaard dat het medeleven van de Paus zowel voor haarzelf als haar kinderen een grote troost betekende. Officieel is bekend gemaakt dat prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh op zeven October per vliegtuig voor hun officieel bezoek naar Canada zullen ver trekken. De prinses woonde gis teren de paardenrennen op As cot bij. Voor het eerst sedert hij Maan dag uit Parijs aankwam, bracht gisteren de hertog van Windsor een bezoek aan Buckingham Palace. Hospifaalkerkschip „De Hoop" had machineschade Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat ook dit jaar weer op de Noordzee kruist tijdens de haringvisserij, heeft zijn reis voortijdig moeten onderbreken wegens ernstige machineschade in de buurt van de Doggersbank. Het schip liep gisteren IJmuiden binnen. Nationale Gymnastick- Federatie BREDA (K.N.P.) Op 2 en 3 October zullen te Breda ter gele genheid van het 700-jarig bestaan der stad grootse demonstraties van de Nationale Gymnastiek-Fe- deratie worden gegeven. DOOR ONVOORZICHTIGHEID ERNSTIG VERMINKT Ondanks de herhaalde waar schuwingen tegen en de vele on gelukken met het demonteren van explosieve voorwerpen kon de heer van L. te Afferden zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. Bij het demonteren van een gra- naatkop kwam dit projectiel tot ontploffing waarbij van L. zoda nig werd getroffen, dat hij een oog en een hand zal moeten missen. Zeventien gevallen van kinderverlamming In de week van 16 t.m. 22 Sept. zijn in ons land 17 gevallen van kinderverlamming aangege ven, waarvan twee in Deventer, Arnhem en Amsterdam en tel kens een in Apeldoorn, Ede, Hen gelo (G.), Nijmegen, Voorst, Warnsveld, Mijdrecht, Leiden, Naaldwijk, Eindhoven en Zeven bergen. VADER VAN ELF KINDEREN GEDOOD, MOEDER GEWOND HAARLEM Op de eerste Pinksterdag van dit jaar werd in de Breestraat te Beverwijk het echtpaar Rumping op het trottoir aangereden door een auto, die vervolgens een pui ramde. De heer Rumping werd door een winkelruit geslingerd en was op slag dood. Zijn echtgenote werd ernstig gewond. Het echtpaar had elf kinderen. De chauffeur bleek de auto gestolen te hebben en bovendien nog onder invloed van sterke drank te verkeren. De eigenaar van de auto, die tevoren de dief stal bemerkt had, was nog op de treeplank gesprongen, doch later in een bocht eraf geslingerd en licht gewond. De chauffeur, de grondwerker A. F. de B. uit As sendelft, stond terecht wegens poging tot doodslag, diefstal en overtreding van alle leden van artikel 36 der wegenverkeerswet. Tegen hem werd een gevangenis straf van twee jaar geëist en ontzegging van het recht om mo torrijtuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar. Hij werd con form deze eis veroordeeld. 29 SEPTEMBER: Kerkwijdingsfeesf van de aartsengel Michaël Toen donkere wolken zich boven de wereld samenpak ten, zag Paus Leo XIII uit naar de bijzondere bescher mer der Kerk: de aartsengel Michaël en voor de gelovi gen stelde hij het ontroeren de gebed tot deze strijder Gods samen, dat na de H. Missen wordt gebeden. Eens had Michaël met het wacht woord: wie is gelijk aan God, de opstandige engelen uit de hemel verdreven; moge hij ook nu, met hetzelfde wacht woord op zijn lippen, de helse machthebbers, die overal op aarde rondgaan op zoek naar buit, uit onze maatschappij verdrijven en het geschokt vertrouwen van velen in de onoverwinnelijke Kerk van Christus herstellen. IN DESERTO Advertentie Doe als de textielfabrikant, die het risico van alkalivrij voor alles en nog wat niet neemt. £elvfa£oTY S;"P E ...O IA L AL K A LIV RIJ V R WOL Kies de zekerheid van het overvette satijnzachte Echfalon-sop en houd Uw wol als nieuw. Premielening? (Sm.) Naar aanleiding van een bericht in de „Volkskrant" als zou er aan de minister van We deropbouw een plan worden voor gelegd voor het uitgeven van een nationale premielening ten be hoeve van de woningbouw, weet de „Msbd" te vertellen, dat er op het departement van zulk een plan niets bekend is. Dit behoeft natuurlijk geenszins een tegen spraak te betekenen. Dat plan kan bijv. wel van buiten het de partement worden voorgelegd! Er schijnt trouwense volgens de me dedeling van de „Msbd", zelfs al sinds lang, een commissie aan het werk te zijn, die alle moge lijke mogelijkheden op het gebied van geldverstrekking voor de wo ningbouw e.d. onderzoekt, en het zou niet onmogelijk zijn, dat de kansen van een premielening daarbij ook onderzocht worden! Op de eerste plaats vragen wij ons af, waarom zulke dingen al tijd zo lang moeten duren. De commissie werkt immers al „sinds lang". Op de tweede plaats lijkt ons het denkbeeld van een nationale premielening helemaal niet gek. Er is al overduidelijk gebleken, dat bij talrijke perso nen en grote en kleine onderne mingen en instellingen, belang stelling bestaat voor het deelne men in de geldvoorziening voor dit doel, getuige de gevolgen van plannen en oproepen terzake van verschillende grote en kleine ge meenten. Waar het plan zou zijn, een mogelij e premielening uit te geven in stukken, beginnend bij 25 gulden lijkt ons de kans op algemene deelneming in zeer brede kringen heel groot. Het mag een aantrekkelijk plan genoemd worden. Alleen nog deze vraag: waarom moet het geld, dat bij elkaar komt, en dat een rente zou geven van 2'A ten honderd, tegen een hógere rente aan de gemeenten worden verstrekt? In het streven van de regering, om de bouwkosten te drukken, past dat in elk geval niet. En verder: laat ieder, die daartoe'in staat is, zoeken naar oplossingen voor dit vraagstuk. Maarzoek niet te lang! Order-drama (Sm.) Het „Vrije Volk" wist te berichten, dat een order van 25 millioen gulden over de grens zou gaan. ofschoon onze industrie het goedkoper zou kunnen. Het ging hier om 400 brandweerwa gens voor de Burgerlijke Verde diging. En het bericht had een onaangenaam reukje, toen er ge zegd werd, dat bij een ambtelijke dienst in den Haag de bestekken zo gemaakt waren, dat het alleen voor een bepaalde Duitse fabriek mogelijk zou zijn, deze order uit te voeren.... Later berichtte het blad, dat de zaak enigszins anders was. Er zouden twee nieuwe fa brieken voor vrachtauto's komen, te Eindhoven of te Hoogeveen, vermoedelijk zelfs in beide ge meenten (wat een nader bericht in de „Maasbode" bevestigt). Een nieuwe onderneming, naast de bekende D.A.F. te Eindhoven en het schijnt zeker, dat het groot ste deel van de millioenenorder nu niet naar Duitsland gaat. Het betreft hier trouwens een nieuwe vinding van Nederladse oorsprong, dus jp het inderdaad temeer jammer zijn, als deze order ons land voorhij ging. Ofschoon wel bedacht moet worden, dat onze grenzen niet gesloten zijn noch mogen zijn, aan deze, noch aan gene zijde! Onze industrie heeft in het buitenland een goede naam en is in staat gebleken, grote en omvangrijke orders aan te trek ken. Wij behoeven dus niet aan stonds moord en brand te roepen wanneer er van ons een order naar het buitenland gaat, wan neer dat op regelmatige wijze gebeurt. Beter hier, maar geen afsluiting. Er zullen hier ook wel weer verschillende kwesties van mededinging en bevoegdheids moeilijkheden een rol spelen, en het is in deze tijd, nu zelfstan dige ondernemers en overheid zich, wel eens tegen elkaar in blijkbaar, met dergelijke zaken (moeten) bemoeien, niet gemak kelijk, om langs de kortste weg zaken te doen. Was hier, zoals beweerd wordt, sprake van „een ongemotiveerde voorkeur voor een bepaald Duits fabrikaat?" Ook schijnt er iets te schorten aan de bereidheid tot samenwerking tussen de ene en de andere auto- fabriek, en dat is natuurlijk geen mooi voorbeeld in deze tijd. Al thans: kwesties tussen twee fa brieken moeten niet tot gevolg hebben, dat aan onze industrie een order van 25 millioen ontgaat, welke wij redelijkerwijs zouden kunnen verwerken. Directeur postcheque- en en girodienst gaat heen Bij K. B. is aan de directeur van de Postcheque- en girodienst van der Linden met ingang van 1 October 1951 op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dank betuiging voor de door hem aan den lande bewezen belangrijke en langdurige diensten. FEUILLETON 29. „Maar hji vertegenwoordigt ook een mening," antwoordde Oemar bitter en het meisje keek hem ernstig aan. „Het is niet eerlijk om een volk te beoor delen naar het gedrag van enke len." Ze schoof haar arm onder de zijne. „Er ziin in Batavia nu eentmaal nog een paar van die koloniale typen. Er zijn op Bor neo ook nog enkele koppensnel lers, maar ie ziet mii toch niet verbleken, als jij naar je mes grijpt?" Oemar liet zich naar de feest tafel leiden, maar zijn gedachten bleven somber en de rechte stemming zou niet meer terug keren ook niet bij de andere gasten, al deden die nóg zo ge dwongen-vrolijk. Men voelde het als een opluchting, toen het dessert werd opgediend en Ver hagen opstond om het diner te besluiten met de verrassing. waarvan sommige gasten reeds wisten. De postdirecteur rep te met geen woord over de be lediging, maar legde er de na druk op dat „één van ons" die hij gaarne zijn vriend noemde,, zijn dochter had gered. Op Het ty's verzoek en met diépe dank baarheid verzoek ik mr. Kerto dit aandenken te willen aan vaarden. Hij overhandigde Oe mar een kostbaar gouden hor loge, waarin als inscriptie was gegraveerd: Aan mr. O. Kerto. in dankbare erkentelijkheid Hetty Verhagen Oemar sprak een woord van dank tot de gastheer en drukte Hetty zwijgend de hand. Toen sloot hii het lederen doosje voor zichtig en stak het in zijn zak. Zi.in vingers tastten een soort gelijk doosje, dat kleiner was en toen verdween de zwaarmoedige uitdrukking op zi.in gelaat. Even later werd de koffie ge serveerd en leidden de eerste gasten hun dames reeds naar de dansvloer. Hetty en Oemar dans ten samen. Hij drukte haar tegen zich aan, voelde haar hart kloppen en plotseling dacht hij aan het ogenblik waarop hii haar reeds eerdér in zijn armen had gehouden, maar toen zonder dat zij hét zich bewust was. Evenals toen voelde hij enkele weerbarstige blonde haren tegen zijnwang strelen. Hij zag de rustige blauwe ogen en de frisse rode lippen. Een warm gevoel van vertedering steeg in hem op. toen fluisterde hij: „Ik heb je iets te zeggen, Hetty. Zullen we ergens gaan zitten?" ZP legde haar hand vertrou welijk op zijn arm. „O ja, jouw verrassing." In een rustig hoekje schoof hij een stoel voor haar bij. Toen keek hij haar diep in de ogen. „Hetty, ik heb je lief! Van het eerste ogenblik dat ik je hier weer ontmoette heb ik je lief gehad. Wil je mijn vrouw wor den, Hetty?" Hij schrok van de ontsteltenis, die zijn woorden veroorzaakten. Alle kleur was plotseling uit haar gezicht ge weken en er was een uitdruk king van schrik in haar ogen. „Oemar! Dat had ik niet verwacht. Ik heb nooit ge weten Hij voelde een wee gevoel van angst over zich komen. Het was of een kille hand zijn hart samenkneep, zijn adem benauw de. Het was waar, hij had nooit met haar over zijn liefde ge sproken, maar hii had er nooit aan getwijfeld dat die weder kerig was. Hij herinnerde zich de aitijd zo hartelijke ontvangst, de vertrouwelijke gesprekken, de gedeelde idealen. Hij keek in haar vertrokken gezicht. „Misschien komt mijn vraag wat onverwacht, maar je moet ook van mii houden, Hetty. Denk aan de uren. die wij samen zijn geweest. Je was al tijd zo vriendelijk, zo belang stellend, zo bezorgd. Mijn eigen zuster had niet beter voor me kunnen zijn. Je toonde dat je op mij gesteld was." „De tranen sprongen het meis je in de ogen. „Ik ben ook op .ie gesteld, Oemar. Ik waardeer je karakter, je kennis je idea lisme. Ik voel voor je als een zuster, maar dat is niet de liefde tussen man en vrouw. O. Oemar, ik vind het vreselijk om je zo te moeten teleurstellen, juist vanavond, maar ik zou nooit je vrouw kunnen worden." „Omdat ik een Javaan ben!" Het klonk als een vervloeking. „Neen, Oemar, daarom niet. Maar omdat ik niet die diepe liefde gevoel die een vrouw moet koesteren voor de man, met wie ze zal trouwen. Ik wil de dat ik je dit had kunnen be sparen. maar ik heb nooit aan liefde gedacht. Ik zag jou altijd als een jongen zoals de anderen. Daarom was onze vriendschap juist zo mooi omdat ik ook van dit land en volk houd. Oemar, kan er dan nooit vriendschap, hoogstaande, zuivere vriend schap bestaan tussen een man en een vrouw, zonder aan liefde en huwelijk te denken?" Met een hartstochtelijke be weging greep hij haar hand. „Uit vriendschdap groeit lief de. Bii een man misschien snel ler dan bij een vrouw. Zou je niet willen proberen. Hetty om van me te houden zoals een vrouw en een man van elkaar houden?" Ze schudde het hoofd. „Dat kan ik niet proberen, want het gaat niet, Oemar. Ik voel heel veel voor je. Ik weet niet wat het is. maar het kan niet." „Omdat ik een Javaan ben," herhaalde hii. „Als ik een blan ke was, zou je kunnen leren mij lief te hebben. Nu is er iets, waardoor je van te voren weet. dat het onmoeeijk is. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3