isorten zingen Werkloosheid in bouwbedrijf, terwijl woningnood voortduurt Vorstin eert Indonesië-strijders, verzetslieden en Korea-soldaten Groot alarm bij centrales in Noord- en Zuid-Holland KLEIN VENSTER OP DE WERELD -EVISIE na YPMA Over toekomstige woningbouw heerst niets dan onzekerheid Overbelasting bedreigde vele woonwijken met duisternis Door posthume onderscheiding van zes Nederlandse helden In 1950 werd ons land bezocht door 400.000 buitenlanders ISGBAIK IV. Bouwvakarbeiders adresseren TREFFENDE PLECHTIGHEID IN PALEIS OP DE DAM Belgen en Luxemburgers niet meegeteld Een goed begin en dan weer regen Zondagsevangelie geïdealiseerde kapi- esloten bij onze rvens een r Uw nabestaanden premie! lijvend bij de: vertegenwoordiger* VERWACHTING eld door het KNMI geldig van Zaterdag- Zondagavond. HERFSTWEER cht en ochtend wei en op vele plaatsen list. Morgen later op ig en vrij zonnig weer akke tot matige wind k tussen Zuid en Oost ht. overdag iets ho- raturen dan vandaag. lande gebouwen nog nlijk is, wordt duide- een een bijzondere ac- nieuwbouw mogelijk De hoofdaalmoezenier ;er schat dan ook dat, t ogenblik goed te instens f 450.000 per is. De bijdrage welke i aan nationaal katho- ■ont verleent, nadert in de verste verte niet. van dit jaar heeft Z. al De Jong in een ie volgende zinsnede „Het ontbreken van middelen zou voor on- ke militaire jeugd een aar betekenen rerd door een kardinaal laai vraagstuk aange- «n Sinterklaas meer. ne niet, dat thuisfront l nodig heeft alleen voetballen te kopen of ;zaal in te richten. Die het N. K. T. een soort Ie Sinterklaas voor de i Indonesië en elders 1 was, is voorbij. In i landelijke bazar is nu weer op de eerste instituut van geestelij- ;ing. Aan die taak heb- ilmoezeniers reeds hun il want een zeker hoog van de 80.000, die con- ir de wapenen zijn, is waarschijnlijk zelfs de reden is het vooral, dat i thans extra de finan- i van Nederland vraagt, or is daarbij de katho- omroep. Voor een gul- men kiezen tussen zes K. R. O.-figuren die verkiezingspropaganda icrofoon zullen voeren, ndagmiddag, tussen 29 en begin December zal om 12.45 uur de „Pot- ïrtellen hoe het met de Man", met „Kobus lerie", de „Van Tutte's, il één" en de „lijst zon- in het spel „baas bo- staat. reeds vanwege 't prach- is de gulden die geplakt den onder hen, j?ie de de meeste stemmen ko el en dwars waard. Een f 6000 zoekt zijn be- onder hen die hun stem :n op de minst populaire oende heeft iedereen taal tegenovergestelde ir toevallige omstandig- sn stemkaart in handen jgen doet er goed aan te dat het adres van Ka- Thuisfront luidt: Ged. 14, Den Haag, terwijl immer nog steeds 520.000 i Zondag 30 September ilgende dagen op voor de „Van Tutte's" en de al 1 is 1". (Advertentie) rt Dinsdagavond met mingsprogramma en :avond {O-UITZENDING langstellenden gelieve n adres op te geven bij ESTR. 77 ALKMAAR levisie en Radio in de gebreidste zin RTMAATSCHAPPIJ DSMA OPGERICHT ■AR. Met een kapitaal 00.000, verdeeld in 500 van f 1000, is opge- le exportmaatschappij a N.V. te Alkmaar. Doel ndel in zuivelproducten andere levensmiddelen, Dor eigen rekening als ening van derden. Ge in in contanten volge- 350 aandelen. De di- ordt gevormd door de orrit Grondsma en S. TORENBEKLIMMERS AAR Het vorig jaar Waagtoren door totaal rsonen beklommen. Gis- n er nog 150 van de vaarmee het aantal dit dusverre reeds 13.500 wordt dus dit jaar wel uizenden meer dan vorig AMSTERDAM. De bedriifs- unie in het bouwbedrijf, ge vormd door de drie gTote lande lijke werknemersorganisaties in het bouwbedrijf in Nederland, t.w. de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond. de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Nederlandse Chris telijke Bouwarbeidersbond, „heeft met grote bezorgdheid gedurende de laatste maanden de ontwikkeling in de bouw nijverheid, en met name in de woningbouw, gadegeslagen. Het thans gepubliceerde bouw plan 1952 heeft deze bezorgd heid niet kunnen wegnemen, maar integendeel zelfs vergroot". Daarom heeft zij de leden der Stateni-Generaal in een nota verzocht al hun invloed te wil len aanwenden, opdat maatrege len genomen worden ter ver betering van de situatie in de bouwnijverheid, welke de be- drijfsunie zowel ten aanzien van de volkshuisvesting als de werk gelegenheid dringend noodzake lijk acht. Aan de nota is het volgende ontleend: Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat de huidige stagnatie in de woning bouw veroorzaakt wordt door het kapitaalgebrek, waardoor een groot aantal gemeentebestu ren niet meer in staat is de be nodigde geldmiddelen aan te trekken, welke moeten dienen om het hun toegewezen bouw volume te realiseren. Volgens de thans bekend zijn de gegevens moet reeds op dit moment het zeer hoge bedrag van ongeveer 900 millioen gul den, dat door de gemeenten als leningen op korte termijn weril aangetrokken en dat grotendeeV in de woningbouw is ge-inves- teerd, worden geconsolideerd. Het is de minister van Finan ciën gelukt hiervan 250 millioen gulden bij een aantal verzeke ringsmaatschappijen en 60 mil lioen gulden bij enkele pen sioenfondsen odder te brengen, met dien verstande, dat deze be dragen eerst geleidelijk in de komende jaren ter beschikking worden gesteld, zodat deze lang lopende kapitalen nog geen on middellijke verlichting van be tekenis zullen brengen. Daarnaast blijft dan nog de noodzaak bestaan om van het resterende bedrag (ongeveer 600 millioen gulden) ot> een of an dere wijze een groot deel in. langlopende leningen om te zet ten. Dit alles betekent, dat men de die geheel of gedeeltelijk gereed is, op een economisch verant woorde basis brengt, zodat hier mede in feite nog geen enkele maatregel is genomen om de kapitaalvoorziening voor de toe komstige woningbouw te ver zekeren. De nota stelt het volgende vast: a. ten gevolge van de situa tie op de kapitaalmarkt valt een stagnatie in de uitvoering van het woningbouwprogramma te constateren: b. de woningnood is. niet tegenstaande de grote bouw activiteit van de laatste drie jaren, tegenover 1945, niet noe menswaardig verminderd: c. ook bij uitvoering van het bouwplan 1952 is een stijgende werkloosheid te verwachten, ter wijl het niet uitgesloten is. dat ten gevolge van de situatie op de kapitaalmarkt. genoemd bouwplan niet geheel gereali seerd zal kunnen worden: d. in dit verband moet er op worden gewezen, dat de bouw nijverheid reeds thans, midden in het seizoen en niettegenstaan de een gunstige materiaalpositie, met 'n niet onbelangrijke werk loosheid te kampen heeft. De nota concludeert: Werkloosheid in het bouwbe drijf, terwijl honderdduizenden gezinnen niet behoorlijk gehuis vest kunnen worden, is voor het ken financiering van de'woningbouw, naar dë Verenigde Staten. ZEVEN MAANDEN VOOR SLAG MET BIJL Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen de 37-jarige grondwerker M. B. uit Utrecht, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek. B. had op 18 Maart A. van S.( wiens vrouw hem had verlaten en met B. was gaan samenwonen, na een woordenwisseling op de drempel van zijn woning met een bijl een slag op het hoofd gegeven. Minister van den Brink weer thuis De minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink is Vrijdagochtend per KLM Constellation PH-TDE in ons land teruggekeerd. Na afloop van de bijeenkomst van de Noord-Atlan tische Raad te Ottawa heeft prof. van den Brink in New York be sprekingen gevoerd met verschil lende instanties, die zijn betrok- bij de Nederlandse export De radioluisteraars, die gister avond hun toestel op Hilversum n hadden afgestemd kregen om 20.40 plotseling midden onder de uitzending van „Eine Kleine Nachtmusik" een belangrijke me dedeling te horen van de zijde van de leiding der electriciteits- bedrijven in Noord- en Zuid-Hol land. De luisteraars in deze provincie werden aangespoord zoveel moge lijk lichtpunten te doven en elec- trische kaeheltjes uit te doen, aangezien anders door overbelas ting der netten tot het uitscha kelen van stroom in gehele woonwijken zou moeten worden overgegaan. „Na 21 uur", zo werd aan de mededeling toegevoegd, treedt enige ontspanning in, zodat na dat uur de mogelijkheden voor de energielevering ruimer worden". Naar aanleiding van deze me dedeling wendden wij ons tot ir. J. H. Bakker, hoofdingenieur van het gemeentelijk electriciteitsbe- drijf te 's-Gravenhage. „De situa tie is inderdaad critiek", aldus ir. Bakker, „en is zeker niet eerst vanavond ingetreden. Wij kampen nu al anderhalve week met de overbelasting, welke wij voor lopig proberen te ondervangen door iedere avond met een gerin gere frequentie energie te leve ren. Zo is vanavond de spanning met 5 pet. verminderd om het verbruik te drukken. Wij staan op de rand van ons vermogen". Tekenend voor de situatie was wel dat gisteravond nog een tech nisch ambtenaar zich ijlings naar de centrale moest begeven om op het critieke moment te kun nen ingrijpen, als uitschakeling van woonwijken nodig mocht blijken. Om 21.15 was de belasting van de netten weer afgenomen, zodat op dat tijdstip ook de spanning bij de directies der electriciteits- bèdrijven kon wijken. Dat belooft wat voor de winter. Het probleem van de ondervoeding in de landen van Centraal Amerika bezorgt de autoriteiten veel hoofdbreken. In de strijd tegen deze vijand van de volksgezondheid steunt de organi satie der V.N. op doeltreffende wijze. Melk, een van de meest waardevolle voedingsmiddelen, is in Centraal Amerika zeer schaars. Teneinde de eerste nood te lenigen zijn scheeps ladingen melkpoeder naar Guatemala gezonden en honderd duizend kinderen krijgen nu dagelijks hun portie. Nederlandse volk moeilijk aan vaardbaar. De nota dringt er daarom met klem op aan dat: 1. gestreefd wordt naar een verhoging van het woningbouw programma 1952; 2. maatregelen genomen wor den dat onder alle omstandig heden de financiering van de woningbouw verzekerd zij. Tenslotte zegt de nota. dat het moeilijk is zich te onttrekken aan de indruk, „dat de bouw nijverheid en speciaal de wo ningbouw. niettegenstaande de fundamentele betekenis van onze volkshuisvesting en het grote belang van het behoud van werkgelegenheid in het bouw bedrijf, in regeringskringen meer en meer gezien wordt als het sluitstuk van onze nationale eco nomie. In het Paleis op de Dam heeft H. M. Koningin Juliana Vrijdag morgen aan de nabestaanden van posthuum onderscheiden Nederlanders, wegens hun bijzondere verdiensten voor het vaderland, Militaire Willems Orden uitgereikt. De Koningin stelt de versierselen, behorend bij het ridderschap M.W.O. vierde klasse, ter hand aan mevrouw Den Ouden, echtgenote van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden. (Van onze speciale verslaggever.) Onder het in alle kristallen luchters met honderd glanzen twin kelende licht waren gistermorgen in de burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam tal van autoriteiten en opper- offieïeren bijeen met de nabestaanden van zes Nederlandse hel den, die ons volk ontvallen zijn: Generaal S. H. Spoor, Generaal- majoor R. T. Overakker, Luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, Reserve-eerste-luitenant J. A. van Bijnen, soldaat J. F. Ketting Olivier en de heer T. Dobbe. Om hun verdiensten voor het va. derland heelt H. M. de Koningin Generaal Spoor posthuum tot Commandeur, de vijf anderen tot Ridder 4e klasse van de Mili taire Willemsorde benoemd en persoonlijk reikte zij gisteren, zelf op Haar zwart tailleur het grootkruis van de Militaire Wil lemsorde dragend, aan de weduwen van vijf dezer helden en aan de zuster van wijlen soldaat Ketting Olivier de versierselen uit, die bij deze onderscheidingen behoren. Voordat Hare Majesteit over ging tot het uitreiken der onder scheidingstekenen, prees zij in een korte toespraak de uitstekende daden van moed, beleid en trouw der onderscheidenen, die hen stempelen tot helden van het Nederlandse volk. De overleven den en het nageslacht stelde Zij hen tot voorbeeld. Generaal Spoor heeft, aldus de Koningin, zijn troepen in Indone sië zoveel zelfvertrouwen weten bij te brengen, dat zij hun op drachten voorbeeldig hebben uit gevoerd. Zij herdacht zijn per soonlijke moed en zijn trouw en Zij zeide, ervan overtuigd te zijn dat de zelfbeheersing van het leger in Indonesië mede een over leg en daarna een vergelijk mo gelijk heeft gemaakt. Drie van hen, die wij hier eren, zo vervolgde de Koningin, zijn figuren, die de moed hebben ge had de strijd voort te zetten, toen het leek of de overweldiger blij vend overwinnaar was geworden. Generaal Overakker deed het in een moeilijke guerillastrijd tegen de Japanners op Sumatra; van Bijnen en Dobbe streden voort in het Nederlandse verzet. Ons volk kan nooit genoeg beseffen wat het hen te danken heeft. De beide anderen stelden zich beschikbaar om daadwerkelijk het ideaal te steunen, dat de Verenig de Naties zich in Korea hebben gesteld. Den Ouden, de vereerde commandant van het detache ment, stond steeds vooraan in de strijd en was door zijn moed aller voorbeeld. Ketting Olivier was een gewoon soldaat, die niet schroomde zijn leven te geven voor het ideaal der Verenigde Naties. Helden zijn .uit ons midden weggegaan en onze gemeenschap kan helden niet ontberen. In de toekomst zal het goed zijn in ogenblikken van wankelmoedig heid te denken aan hen die wij hier eren. Indien wij hen gedenken, aldus besloot de Koningin haar toe spraak, moge het dan zijn met de bede dat, als wij voor een beslis sing staan, wij in staat moge zijn hun overgave en hun moed in de strijd des levens tot de dood na te volgen. Onder de bij deze plechtigheid aanwezige autoriteiten merkten wij op de minister van Oorlog ir. C. Staf. de staatssecretarissen mr. Kranenburg, mr. Blom en Götzen, de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester d'Ailly, en uitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Er waren voorts tal van opper- officieren, een tiental ridders der Militaire Willemsorde, een depu tatie van het voorm. K.N.I.L. en K.L. en leden van het Korea- detachement. Ook de vroegere Hoge Commissaris in Indonesië, Tijdens een indrukwek kende plechtigheid in het Paleis op de Dam heeft Hare Majesteit Koningin Juliana gisteren getuigd van de hoge waardering en de grote dankbaarheid die Vorstin en volk koesteren jegens hen die iii het verzet tegen de Duitse en de Ja panse overweldiger gedu rende de actie in Indonesië en in de strijd op Korea, door hun heldhaftigheid totterdood de naam van het Nederlandse volk hebben hooggehouden. Posthuum verleende Zij hoge onderscheidingen aan zes Nederlanders, die wij mogen zien als exponenten van dit heldendom en eigen handig reikte Hare Majesteit gisteren de onderscheidin gen uit aan de nabestaanden dezer helden. DOKTER Kunio Ka- waisji van de medi sche faculteit van Hi- rosjima, heeft met goed gevolg op 600 mensen bloedtrans fusie toegepast, met bloed vanpaar den, koeien en var kens. Een andere dokter meent, dat zulke proefnemingen op de duur toch wel licht schadelijke ge volgen zullen hebben. 4» BONN, de hoofdstad van de Westduitse re publiek, is uit de aard der zaak diplomaten- stad. Maar ook een waar „mekka" voor bedelaars. Er zijn er, die 70 mark per dag ophalen, dat is Ihet weekloon van een gemiddelde Duitse ar beider. Bij een onder zoek is gebleken, dat sommige bedelaars in luxe hotels wonen en zich per taxi 'naar hun „werk" begeven. 4» SAM LUCAS in Ca- lifornie, in de stad San Pedro, draaide de gaskraan open en kreeg een straal wa ter in zijn gezicht! Toen draaide hij de waterkraan open en een golf gas kwam hem tegemoet! Een verstrooide loodgieter had de pijpen ver keerd aangesloten! ASSOCIATED Press weet meer aardige dingen voor een kijk je door het kleine venster op de wereld, te melden. De 1700 gevangenen van de beroemde Sing Sing- gevangenis bij New York houden elk jaar een athletiekwedstrijd Pas ook weer. Maar, er was wederom geen wedloop in het open veld bij 4» SYDNEY beleefde verleden week, de heetste September dag sinds vijf jaar. Drie mannen van middelbare leeftijd vielen door de grote hitte flauw en over leden. 4» DE GEKKE wereld is ook vertegenwoor digd: een postbeamb te in Amerika (man en paard: John Stains in Atlantic City) ves tigde een nieuw re cord, n.l. de Ameri kaanse titelmos selen-eten- Hij at er in 20 minuten 199. Die ene kon er net niet meer bij. ALASKA heeft, naar A.P. beweert 50.000 vrouwen tekort. In Westduitsland zijn bijna 3 millioen vrije meisjes, die geen man kunnen krijgen. Een van haar ging naar de verkoper van het tijdschrift, waarin zij het nieuws van de 50 duizend gelezen had en zei: Dat is nou al lemaal wel aardig, maar.... hoe komen we daar. 4» BOOKMAKERS in Amerika wordt het leven toch wel zuur gemaakt. In Philadel phia sneed de politie bij zulk een man de telefoon af. Even la ter reed hij in een slee van een auto met.... radio-telefoon! 4» MIDDELeeuwse toe standen schijnen hier en daar nog te heer sen. De landeigenaren in Los Angelos en omstreken vinden het nog geoorloofd, om van pachters, die ach terstallig zijn in beta len, op.... valse ge bitten, pruiken, hou ten benen en kruk ken beslag te leggen! Men heeft blijkbaar ontdekt, dat het 1951 is en nu komt er een wet, om dit voortaan onmogelijk te maken. Prof. Dr. L. J. M. Beel was onder de aanwezigen. Na de plechtigheid, die met het Wilhelmus werd besloten, ontving Hare Majesteit de dames, die de onderscheidingen in ontvangst hadden genomen, in haar parti culiere vertrekken. Daarna maak te een 15 tal opperofficieren, die onder generaal Spoor hebben ge diend, hun opwachting bij de Koningin. MGR. HANSSEN CONFEREERT MET AUSTRALISCH EPISCOPAAT Mgr. J. M. Hanssen, coadjutor van Mgr. Lemmens, die, zoals werd gemeld, op 3 October naar Australië vertrekt, zal tijdens zijn bezoek aan dit land besprekingen voeren met het voltallig episco paat. De Australische aartsbis schappen en bisschoppen, 24 in totaal, hebben zitting in „The Federal Immigration Committee", dat zich zeer sterk bezighoudt met de belangen der Katholieke immigranten. Naar het K.N.P. meent te weten, zal een vertegen woordiger van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting de bisschop op zijn reis vergezellen. Enveloppe met1 f 2643 verloren Donderdag zagen twee agenten op de Rijswijkseweg te 's-Gra venhage een enveloppe liggen, die bij onderzoek f 2643 aan be taalbare coupons bleek te bevat ten. De enveloppe was verloren door een wisselloper, wiens tas een gat vertoonde. De enveloppe is aan de bank terugbezorgd. f 1500 aan sieraden gestolen Donderdagavond is ingebroken in een perceel aan de Sportlaan te 's-Gravenhage, waar voor f 1500 aan juwelen werd gestolen. De daders hadden zich door in klimming toegang verschaft. UTRECHT. In Utrecht werd gisteren de jaarvergadering van de Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ge houden. De voorzitter, mr. dr. L. N. Deckers merkte op dat ons land in 1950 door 400.000 buiten landse toeristen werd bezocht tegenover 315.000 in 1949. Boven dien kwamen er naar schatting 4,5 millioen Belgen en Luxem burgers naar ons land, waaronder zich echter vele dagjesmensen bevonden. Er werd 58 millioen aan bui tenlandse deviezen ontvangen te- Voortaan zal de rubriek „Kroniek en Kri- tiek" niet meer op Zaterdag verschijnen. Er komt dan een andere, de Kroniek op Zater dag genaamd. Van alles wat over alles en nog wat. Kort commentaar. Allicht is er aan het einde van de week heel wat te mopperen, te wensen en te betuttelen. Wij kunnen net vandaag nog want Maandag is het alweer 1 October! een opmer king maken, welke ons al eerder van het hart moest. Het was en is deze maand vijf jaar geleden, dat de gemeenteraden in ons land weer normaal U leest in deze korte stukjes ook wel eens een paar vreemde woorden, waarvan de meeste echter burgerrecht verkregen hebben in onze taal. Het is, ook door de gewoonte, inder daad heel moeilijk, om ze door Nederlandse woor den te vervangen. Iets anders is, dat er op dit gebied veel „gebeunhaasd" wordt. Soms is het meer dan verschrikkelijk. Als we de regerings stukken lezen en redevoeringen van Kamerleden en ook wel van anderen, dan vraagt men zich heus af: hebben wij geen eigen taal meer. Wij beginnen gingen werken. Dat was dus een lustrum voor de een kruistocht tegen het gebruik van totaal- zich langzaam herstellende democratie. Wat zag het er ook op dit gebied raar uit in de verwarrende gedachten van velen. En van velen, die zich nu beschaamd afvragen: hoe hebben wij zo gek kun nen doen! Toen de Gemeentewet onlangs honderd jaar bestond, zijn er dure eden gezworen, van hoog tot laag, dat wij de gemeentelijke zelf standigheid, beter nog het recht op eigen bestuur van de plaatselijke gemeenschappen, zouden hoog houden, zoveel nodig herstellen en versterken. Maar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten moet alweer een congres houden. Dat handelt over de „onbevredigende regeling van de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeenten". En ook, natuurlijk, „over de drukkende last van de finan ciering van de woningbouw". Twee dringende pun ten, zo gezegd van brandende actualiteit. En beide gevaarlijk voor de vervulling van de mooie wensen bij gelegenheid van het eeuwfeest van Thorbecke's belangrijke wet. „Waar blijft ons belastinggeld?" Dat vragen Ie de gemeentebesturen ook, en die woorden vormen de titel van een aardig boekje, dat we nog even graag willen aanbevelen, al hebben wij het niet ter bespreking ontvangen. Dit boekje gaat over de inhoud van de millioenennota en de rijksbegroting. Daar staan heel wat cijfers en heel wat gewichtige woorden in. Niet gauw te begrijpen voor de gemiddelde man. Het is daarom een goede gedachte geweest van het departement van minis ter Lieftinck, om weer, gelijk het vorig jaar, een boekje uit te geven, waarin duidelijk en helder en voor een ieder begrijpelijk, wordt verteld, hoe dit nu allemaal precies in elkaar zit. De prijs is zeven tien hele centen. Dat is voor niks. Neem en lees! overbodige vreemde woorden. Doet u mee? Het is misschien nog niet te laat. Ergens trouwde een man met een vrouw, ie die een huis in huur had. Wettelijk is nu de man de huurder. En natuurlijk gaat de man bij zijn vrouw inwonen. Het klinkt vreemd, als de omgekeerde wereld, maar wat doe je, als je wel een vrouw hebt en geen huis? Nu laat de plaatse lijke autoriteit de man niet in dat huis. Zij geeft geen vestigingsvergunning. Waarom? Dat weten wij niet. Is er soms op de een of andere manier iets niet in orde met dat huwelijk? Wij hopen het nog eens te horen en dan hoort u het ook. B. en W. van de betrokken gemeente willen de man wel verlof geven, om in het huis van zijn eigen vrouw, dat eigenlijk zijn huis is, te logeren. Wat een tijd, wat een tijd! Het N.V.V,, de rode vakbond, weet u wel, gaat op 27 October een congres houden, waarin uiting zal worden gegeven aan de onrust over het beleid van de regering, zoals dat uit de Troonrede en de Millioenennota blijkt. Het is jammer, dat die lui dat niet een of twee dagen later doen. Want op 27 October zijn de verkiezingen in Engeland en het zou wel eens heel nuttig kun nen zijn om te weten, hoe dat spel daar afloopt, alvorens de rode arbeiders hier hun houding be paalden. Nuttig, in meer dan één opzicht. Want het socialistische bewind in Engeland is ook zo lollig niet, doch de arbeiders en minder draagkrach- tigen van andere standen hebben rich daar voor beeldig gedragen. Dat zóu een voorbeeld voor Nederland kunnen zijn. In ieder geval kan de ver kiezing van 27 October over de hele wereld een sterke weerklank vinden. Dat had het N.V.V. moe ten bedenken. En dat is het dan weer voor deze week. genover 34,5 millioen in 1949. Vervoerskosten leverden 2 mil lioen aan deviezenn. Spr. bracht hulde aan het leger medewerkers der V.V.V.'s. De buitenlanders ontvingen over het algemeen een gunstige indruk van ons land en zijn ook zeer tevreden over de Nederlandse douane en P.T.T. De fiscus zou er een voorbeeld aan kunnen nemen, meende dr. Deckers, die moest constateren, dat het binnenlands toerisme door de dalende koopkracht achteruit gang vertoont. Als toeristenland kan ons land nog meer gaan be tekenen indien er meer geld komt voor propaganda dan b.v. de vijf ton die voor reclame in de V.S. ter beschikking zijn gesteld. Ook de hotelaccomodatie is niet groot genoeg ondanks de Marshallhulp. 1952 ziet de A.N.V.V. met „gema tigd optimisme" tegemoet. In een causerie over „Spoorwe gen en toerisme' 'zei ir. F. Q. den Hollander dat het openbaar vervoer met reserve de ontwik keling van het particulier vervoer gadeslaat, juist omdat er in het openbaar vervoer milliarden zijn geïnvesteerd. De spoorwegen zijn gebonden en zullen een flink stuk onder de voorziening in de behoeften bij de hoogste verkeers- piek moeten blijven. Ook met het oog op de investe ringen is vacantiespreiding be langrijk. Ondanks alles verklaar de de heer den Hollander toch maar met het oog op de veilig heid die ondanks enige spec taculaire ongelukken zeer groot is. Ook voor het internatio nale autobusverkeer zag hij ech ter een grote toekomst open. (Van onze weerkundige medewerker). De weerkaarten blijven de laatste dagen eenzelfde beeld geven. Een front, gevolgd door een rug van hoge druk. Onstabiele lucht bracht gisteren een deel van ons land buien die vergezeld gingen van onweer hetgeen in Eindhoven en Gilze-Rijen dan ook resp. 8 en 10 mm. neerslag deed vallen. Vandaag echter ziet het er gunstig uit daar een rug van hoge luchtdruk over ons land trekt die wordt ge volgd door een actieve de pressie op de Oceaan, waar van het frontensysteem ons morgen later op de dag kan bereiken, evenals het vorige weekend ziet het er dus naar uit dat wellicht Zon dagmiddag of -avond weer enige regen zal vallen, die vanuit het Z.W. ons land zal binnendringen. Dit betekent voor het Noorden en Oosten nog de grootste kans op een gunstige Zondag. 20STE ZONDAG NA PINKSTEREN Als de woorden, die St. Jan O.L. Heer laat zeggen, precies zo door de goddelijke Meester zijn uitgesproken en er is geen enkele reden om aan te nemen dat dit niet het geval is dan moet onze bewondering voor die vader groeien. Hij was toch maar officier. Prachtig uniform, statige houding, 'n air van bevelen. En hij wordt door O.L. Heer in een hoek gezet! De man heeft een zoon die zwaar ziek is, zelfs op sterven ligt. Zijn vader is radeloos. Er zijn dokters gehaald, maar die konden alleen hun schouders op halen en toegeven: de weten schap staat machteloos. De va der denkt aan Jezus, had gehoord dat Hij zieken genas. Waarom dan niet zijn zoon? Hij poetst zijn koperen harnas en marcheert naar Jezus. „Heer, mijn zoon is zwaar ziek. Kom hem genezen". De Meester ziet hem eens aan. „Och, als ge geen wonderen en tekenen ziet, gelooft ge niet!" 'n Vreemd antwoord, 't Gaat niet over geloven, 't gaat om een doodzieke jongen, die naar adem ligt te hijgen. Maak hem beter, dan zullen we zeker in uw won dermacht geloven. De officier dringt aan: „Kom, eer mijn zoon sterft!" Als interesseert het Je zus niet, klinkt Zijn antwoord: „Ga, uw zoon leeft". De statige bevelvoerder neemt dat koude woord aan. Hij salueert, bedankt en gaat. Zijn vrienden komen al aangelopen: „Uw zoon is beter!" Toen geloofde hij, zonder meer. Hij en zijn hele familie. Daar was het de Heer om te doen. Die militair geloofde eerst het woord dat Jezus sprak: „Ga, uw zoon leeft". Hij geloofde in Zijn wondermacht. Maar dit is zo bijzonder. Men behoefde slechts ten tijde van Jezus ge leefd te hebben en Zijn werken gezien. Als blinden zienden wor den, als kreupelen dansend door de straten gaan, als uitgemergel de lammen schone gezonde man nen en vrouwen worden, komt men vanzelf tot de conclusie, dat hier een meer dan aardse macht is, een wondermacht. Zover kwa men de farizeeën ook. Voor de leerlingen van Jezus hoefden ze na de terechtstelling op Golgotha niet bevreesd te zijn, maar ze kenden Zijn wondermacht en hoopten door bewakers, door zwaar bewapende, stoere kerels Zijn Verrijzenis, die Hij aange kondigd had, te beletten. De macht van die Mens konden zij niet loochenen, maar vandaar tot geloven in Hem zonder meer, was een schrede die zij niet doen wilden. De officier deed die stap. Hij zag de koude houding van de Meester voorbij. Hij geloofde, hij accepteerde heel het verband van Jezus' leven en leer. Van ganser harte zei hij „ja". Er wa ren geen problemen meer. De Meester had het gezegd, dan was het zo, ongerekend wat de Mees ter zou zeggen. En zijn leven richtte hij ernaar in. U moet niet denken dat dit ge makkelijk is. Zelf ondervinden we het immers, maar heel bij zonder onze broeders en zusters die op later leeftijd de Kerk zijn binnengegaan. Christus leeft in de Kerk. Sterker nog: de Kerk is de voortlevende Christus. „Waarom vervolgt ge MijIk ben Jezus, die gij vervolgt", zei de stem toen Paulus bij Damas cus neerstortte. Van hen en van ons wordt gevraagd te gelo ven zonder meer, te aanvaarden wat de Kerk waar noemt, te doen wat de Kerk oplegt, te laten wat de Kerk verbiedt. Die vader ge- geloofde toen, maar hopelijk voor goed, in alle gevallen. Ons, op genomen in de Kerk, past niets anders. We moeten doen en laten naar de inzichten der Kerk, en soms ons verstand afgrendelen. We mogen, ons van haar niet afwenden om de koude behande ling door pastoor of kapelaan. We mogen niet verbitterd wor den als ons geval, dat ons zo enorm zwaar lijkt, door de gees telijkheid, en schijnbaar ook door God, met nonchalance wordt be handeld. Geloven is aanvaarden zonder terugblik, is op de eerste plaats: geloven in het licht, zo als St. Jan zegt. En waarom zou hij dit zeggen als er niet talloze oorzaken konden zijn die het dan ker, koud, mistig rond ons ma ken? P. C. DE HAAS OFM. Feestdagen komende week: Maandag begint de October- maand, bijzonder gewijd aan het Rozenkransgebed. Dinsdag feest ter ere van de H.H. Engelbewaarders. Woensdag feest H. Theresia en het kind Jezus. Donderdag 4 October feestdag H. Franciscus van Assisië. Vrijdag 5 October eerste Vrij dag van de maand.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3