Veiligheidsraad vandaag bijeen ter oplossing van het oliegeschil Duizend geallieerde in „luchtslag" boven vliegtuigen W.-Europa Heilige Vader sprak 3 maal tot mensdom Z.H. Pius XII ontving delegatie van A.R.K.A. Op 28.000 voet DAGBLAD VOOR ALKMAAR Beslissende dag in oliegeschil De critieke toestand in het Midden-Oosten Mossadeq neemt leiding op zich van Perzische delegatie Versperringen opgeruimd 100.000 man over de Rijn Engelse Koning oacst vooruit Donkere wolken boven een lichtende vreugde EN OMGEVING NHD] Haalt Engeland een meerderheid? Heilige Vader wilde eigener beweging met Nederlanders op de foto Fabrieksbrand in de Steeg Onze Meteor-squadrons paraat bij luchtmachtoefening Cirrus Labour stelt programma op Autobus in Geleen reed tegen boom Korea-vrijwilligers zijn gearriveerd Onze tijd bijna onmenselijk Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief por aditio 15 et. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nadert. Credletbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina I) Maandag 1 October 1951 46e Jaargang No. 12286 Kantoren: HOORN, Draaislngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keixerslraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het is vandaag een historische dag, want de Veiligheidsraad lcomt bijeen om te beraadslagen over het protest dat Engeland heeft ingediend over het oliegeschil met Perzië. Perzië's „huile balkende premier", zoals A.P. het noemt, zal de leiding op zich nemen van de Perzische delegatie. Daar blijkt in ieder geval uit, dat Teheran niet van plan is om de Veiligheidsraad te negeren. kans, dat toch nog geweld ge bruikt zou worden is nog niet buitengesloten. Alles hangt af van de reactie van Teheran, bij een besluit van de Veiligheidsraad om de order tot vertrek van het Britse oliepersoneel in te trekken. Oppositie achter Mossadeq De oppositie heeft zich vóór Mossadeq verklaard. De bestaande verschillen worden opzij gescho ven, zolang de kwestie voor de V.R. wordt gebracht. Mossadeq heeft inmiddels gezegd, dat de Engelsen uiterlijk Donderdag a.s. moeten vertrekken. Er zijn al lijs ten klaar met de namen van de Perzen, die de plaatsen van de Britten zullen overnemen. Engeland heeft Zaterdag in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de kwestie uit de doeken gedaan en daar komt een zin in voor, die de zaak op het terrein van de internationale po litiek heeft gebracht Deze zin luidt: „De Engelse regering is ernstig bezorgd over het gevaar, dat aan de toestand is verbon den en over de bedreiging van de vrede en veiligheid, die daarmede gepaard gaan. In diplomatieke kringen in Lon den heeft men nog niet bevestigd dat tot een blokkade van de Per zische kust zal worden overge gaan, hoewel over het algemeen dit wordt verwacht. Rusland tegen. Zoals bekend, zal Engeland de Veiligheidsraad verzoeken Perzië bevel te geven de order te annu leren. Daardoor ontstaat de kwes tie voor de V.S., Rusland en de overige landen, hoe zij zullen stemmen. A.P. meldde gisteravond uit Washington, dat men van me ning is, dat Rusland zich achter Perzië zal scharen en de gehele zaak beschouwt als een binnen landse aangelegenheid van Per zië, waar de Veiligheidsraad geen competentie toe heeft om deze in behandeling te nemen. De V. S. komen daarmede in een hachelijke positie te verkeren en de Perzen worden in de rich ting van de Russen gedrongen. Een officieel commentaar is echter over deze mogelijke ont wikkeling nog niet gegeven. De WERKGEVER OP JAVA AANGEVALLEN PADANG (Pi-Aneta) De di recteur van de Padangse weverij „Tenunan Padang", de heer Ha- nekuyk, moest in het ziekenhuis worden opgenomen, nadat hij door het personeel was aangeval len en ernstige verwondingen aan het hoofd had opgelopen. De politie moest waarschuwingsscho ten lossen om de werknemers tot de orde te roepen. PRINSES BEATRIX ZAG JOEGOSLAVISCHE VOLKSDANSEN Prinses Beatrix behoorde Za terdagmiddag tot de 2000 scholie ren, die in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een voorstelling bijwoonde van het Joegoslavisch danstheater. ROME (KNP 29-9'51). Een deputatie van de Algemene Kath. Ambtenaren Vereniging (ARKA) is dezer dagen door de Paus op Castel Gandolfo ontvangen. De delegatie bestond uit 50 personen onder wie de hoofdbestuursleden voorzitter B. J. M. van Elk, gem.- secretaris van Eindhoven, secre taris P. M. Soutrop, Leiden, pen ningmeester H. A. van Velzen, Rotterdam; verder de geestelijke adviseur rector J. Th. M. Kraak man en A. C. Conijn, Hilversum, H. J. M. Corsten, Nijmegen, A. I. A. v. d. Donck, Den Bosch, J. J. Loerakker, Haarlem, W. Th. v. d. Meer, Utrecht. Eerst namen zij om 7.15 uur deel aan de groepen-audiëntie van ongeveer 2500 personen uit alle werelddelen, die op het kleine plein voor het paleis waren ver zameld. Onmiddellijk daarna werd het ARKA-hoofdbestuur met de echt genote van de voorzitter naar de bovenverdieping van de woning geleid om in een privé-audiëntie het geschenk aan te bieden. Dit geschenk was een kostbaar Delfts blauw bord, vervaardigd door de „Porceleyne Fles" te Delft. Het bord is versierd met een groot bloemmotief, waaromheen (in het Latijn) het opschrift: „ARKA in Nederland aan de in de Heer beminde Vader, Paus Pius XII. In het jaar van het Heil 1951 in de maand September." Op de sierrand van het bord staan de wapens van de Paus, van Neder land, van de bisschop van Haar lem en het wapen van Den Haag zetel van de ARKA, en op de achterzijde dat het is aangeboden ter gelegenheid van het jubileum jaar der encyclieken. In de kleine ontvangkamer mocht de voorzitter een korte toe- AFSCHEIO PROF. KEEZING Prof. F. A. G. Keezing, die, zoals bekend is zijn functie als raadadviseur bij het ministerie van Financiën gaat verlaten om een benoeming bij het interna tionaal monetair fonds te Was hington te aanvaarden, heeft Zaterdag in intieme kring af scheid genomen van da hoofden van afdelingen van het ministe rie. spraak houden. In het Duits stel de hij de groep voor, bracht dank voor de Sociale Encyclieken der Pausen en beloofde ijverige in spanning voor de verwezenlijking der Pauselijke ideeën. Hij vroeg daarop de zegen over die arbeid over de vereniging, de leden en hun gezinnen. De Paus onderhield zich korte tijd met ieder, terwijl Hij een herinneringsmedaille gaf. De voorzitter ontving er zes extra voor zijn kinderen. Toen de AR- KA-groep afscheid had genomen en reeds de trap afdaalde, werd hij teruggeroepen. De H. Vader wilde uit eigener beweging met de groep gefotografeerd worden! Dit gebeurde in twee opnamen door de bekende Pauselijke Hoffoto- graaf Felici. De particuliere audiëntie duur de in totaal een kwartier. Haalt Engeland de meer derheid? Duizenden hebben gisteren voor het parlementsgebouw in Teheran tegen de Engelsen gepro testeerd. Volgens Reuter zouden niet veel leden van zins zijn om het pro test van Engeland in de V.R. te steunen. Het is de vraag of de zeven stemmen worden gehaald. De term „binnenlandse aange legenheid" is niet nieuw. Her innerd wordt aan de uitspraak van de V.R. tegen Nederland, in zake Indonesië. Nederland teken de toen ook protest aan, maar volgde de order toch op. Over het algemeen wordt ver wacht, dat de V.R. meer bemid delend zal trachten op te treden, in plaats van als een rechtspre kend college. OLIETANK VAN 1000 LITER VATTE VLAM Zaterdagmiddags ontstond er brand in de machinefabriek, v.h. Thomassen en Co. te De Steeg, doordat een olietank van 1000 li ter inhoud in brand geraakte. Door uitstekend optreden van de brandweer werd het vuur spoe dig geblust. Een der blussers, een arbeider van de fabriek werd ernstig aan zijn gezicht gewond doordat het blusapparaat, dat hij bediende, uit elkaar sprong. Zijn lip is ge spleten en hij verloor twee tan den. De brandweer heeft de olie weggespoten, zodat deze door een riool kon worden afgevoerd. De schade bleef beperkt tot de bran dende tank. w IN OOST-BERLIJN De Oost-Duitse autoriteiten hebben opdracht gegeven, dat de straatversperringen tussen Oost en West-Berlijn dienen te worden opgeruimd. Er is al een begin ge maakt met de eerste 35. Er staan nog 25 op het programma. In de Franse sector zijn alle versper ringen reeds verdwenen. In de Britse sector zijn een drietal ver sperringen opgeruimd, die maan denlang het verkeer hadden be lemmerd. Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn heeft in een verklaring doen uitkomen, dat met deze maatre gel een begin wordt gemaakt om aan de besprekingen over de een heid van geheel Duitsland tege moet te komen. Indien onderhan delingen van vertegenwoordigers uit geheel Duitsland beginnen en vrije verkiezingen worden gehou- den zullen ook de laatste versper ringen langs de grenzen van de sectoren worden weggenomen en van de zone-grens, aldus deze verklaring. SLUITING A.N.V.V.-CONGRES Het driedaags Congres van de Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is Zater dag besloten met een bezoek aan het kasteel de Haar te Haarzui- lens. In de balzaal hield mr. F. J. Eekhout een inleiding over drukwerk en druktechniek, waar in hij een overzicht gaf van wat er in drukwerk op toeristisch gebied wordt gepresteerd en aan welke eisen het propagandadruk- werk voor de verschillende lan den behoort te voldoen. De Nederlandse luchtmacht neemt een groot aandeel in de thans aan de gang zijnde luchtmachtoefening „Cirrus". Op alle afdelingen van de Nederlandse luchtmacht werd onder hoogspanning gewerkt. In de „operatiekamer" werden de posities van de vliegtuigen nauwkeurig op de plottafel aan gegeven door de vrouwelijke leden van de staf, die telefonisch aanwijzingen ontvangen. Hier ontvangt de jubilerende heer Dirk Veerman uit handen van dirigent Saai het gedenk boek, ter gelegenheid van zijn 60-jarig lidmaatschap van Wognum's zangkoor. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN „Het is nu al nèt als in een echte oorlog voor de jachtvlieger: hollen ol stilstaan", zei ons Zaterdag de eerste luitenant A. Aertsen, een bekend oorlogsvlieger uit de jaren '44'45 en commandant van een van de drie Nederlandse Meteor-straaljager-squadrons, die de afgelopen dagen in het kader van de ?'ote luchtmachtoefening Cirrus op de vliegbasis Leeuwarden paraat hebben gestaan. Nu: wat Leeuwarden be treft is het aanvankelijk vooral bij stilstaan gebleven. Rond duizend vliegtuigen: Ame rikaanse, Engelse, Canadese, Franse, Belgische, Noorse, Ita liaanse, Deense en Nederlandse hebben aan „Cirrus" deelgeno men. Er zaten Belgen op Soester- berg, Noren op Gilze-Rijen, En gelsen op Volkel en Twente, ter wijl de Nederlanders van Volkel, Gilze-Rijen, Valkenburg en Leeu warden uit opereerden in het kader van grootscheepse acties, waarvan in Fontainebleau de touwtjes bij elkaar kwamen. Cirrus stelde daarmede Cupola en Ombrella al flink in de scha duw en volgend jaar zal in nog groter verband worden geoefend. De taak van de Nederlanders was het onderscheppen en ver nietigen van „vijandelijke" bom menwerpers. En daarop was het wachten. Op Leeuwarden stond altijd een squadron „stand by": piloot in de cockpit en twee mi nuten na het eerste alarm de lucht in. Een ander squadron in „readyness" kon na vijf minuten opstijgen omdat de piloten in de onmiddellijke nabijheid van hun kist waren. Nog andere vliegers waren „available" (na een kwar tier de lucht in) of „at easy": op- ROTSBLOKKEN STORTTEN OP HUIZEN PESARO (Italië) 29 Sept. (AP) Een grote massa rotsblokken is afgebroken van de klippen, die rondom dit bergstadje liggen. Drie grote huizen werden bedol ven en ten minste 20 personen zijn tijdelijk dakloos. Een 4-jarig kind wordt vermist. DE ENGELSE VERKIEZINGEN SCARBOROUGH, 30 Sept. (AP) Het dagelijks bestuur van de Brit se Labourpartij heeft vandaag met algemene stemmen het volgende verkiezingsprogramma goedge keurd. De partij zal streven: 1. Naar bestendiging van de vrede. 2. Naar volledge tewerkstel ling en uitbreiding van de pro ductie. 3. Naar verlaging van de kos ten van het levensonderhoud. 4. Naar de opbouw van een rechtvaardige maatschappij. Het document werd vrijgegeven op de vooravond van het jaar lijkse partijcongres, waaraan door ongeveer 1500 gedelegeerden en partijleiders zal worden deelge- VOETBALSUPPORTERS GEWOND Zondagavond tegen half zes is een bus, waarin spelers en sup porters zaten van de voetbalver. Geleen" in Reuver tegen een ijoom gereden en geheel vernield. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan een defect aan de stuur-inrichting. Twee personen werden zwaar gewond in het ziekenhuis te Te- gelen opgenomen. Verder liep een der spelers een lichte hersenschudding op en werd een negental spelers licht gewond. Bij informatie bij het ziekenhuis te Tegelen bleek, dat bij geen der gewonden direct le vensgevaar bestaat. stijgen binnen een half uur. Maar wat er Vrijdag ook kwam: behalve het bezoek van de lucht machtchefs van Frankrijk, Noor wegen, Italië en ons eigen land: generaal I. A, Aler, en van de opperbevelhebber van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in Midden-Europa: generaal L. Nor- stadt, slechte een tripje naar Kampen, waar eerste luitenant Rauwerdink een B 29 „neer schoot". Zaterdagmiddag werd het ech ter spannend. Om kwart over twaalf gingen squadron-comman dant eerste luitenant, P. Verspoor (het derde squadron werd door kapitein-vlieger L. Hansen aan gevoerd) en luitenant Remmers waal met hun Meteors de lucht in, haalden boven Leeuwarden op een hoogte van 28.000 voet een formatie van tweemaal drie Vampires in en wisten er daar van, eer de piloten het beseften, vier „van de kaart" te vegen. Ze wisten ook nog twee bommen werpers te onderscheppen en hoe wel de motor van het toestel van luitenant Remmerswaal afsloeg, maakte hij een perfecte landing. Later kwam de commandant van de luchtverdediging, kolonel vlieger J. van de Werf, de vlieg basis inspecteren en zeide ons dat de grootste „vijandelijke" druk op het Zuiden van ons land lag. Hij noemde de oefening, waaraan zo'n tienduizend man deelnamen, van bijzonder groot belang en de spirit op alle velden uitstekend. Naar het oordeel van luitenant Verspoor was ons lucht- wapen sedert de vorige oefening belangrijk sterker geworden. La ter Zaterdagmiddag viel er voor de Meteors van Leeuwarden op nieuw werk te doen en stoven de squadrons waarbij ook ma joor Flinterman van de partij was weer de lucht in, de vijand tegemoet. Het moge nooit „echt" nodig zijn. MANOEUVRE „JUPITER" NEUSTADT, 30 Sept. (AP) De geallieerde troepen hebben vandaag hun grote driedaagse ma noeuvres „Jupiter" aan de Rijn beëindigd. In het geheel werden door meer dan 100.000 Amerikaanse, Franse, Belgische en Nederlandse soldaten aan de oefeningen deelgenomen. De Amerikaanse en Franse ge nie legde in record tijd bruggen over de Rijn voor het zware ma teriaal van de Amerikaanse twee de tankdivisie en de Franse tanks, die in oostelijke richting optrok ken. Generaal Dwight D. Eisenho wer heeft twee dagen lang de ma noeuvres bijgewoond. De manoeuvres stelden de troe pen in de gelegenheid zich te oefennen in het terugdrijven van een agressor, die uit het Oosten komende, snel tot de Rijn was doorgestoten. De oefeningen verliepen vlot. Een Nederlandse regimentsgroep stak bij een aanvalsoefenng de Rijn over in wat sommige officie ren een recordtijd noemden. HEDENMORGEN IN ROTTERDAM ONTSCHEEPT ROTTERDAM. Vanmorgen arriveerde in de haven van Rot terdam het Amerikaanse troepen- transportschip .General Mc. Rae' met aan boord 't oorspronkelijke Nederlandse detachement Ver enigde Naties en Korea-vrijwilli gers uit Frankrijk, België en Lu xemburg. Het schip nam omstreeks kwart voor acht ligplaats aan de Lloyd- kade waar de opvarenden van morgen zouden worden ont scheept. LONDEN, 30 Sept (AP). Ko ning George de zesde van Enge land blijft vooruitgaan. De tekst van het communiqué van heden luidt: Zes dagen zijn nu voorbijgegaan sinds de operatie van de Koning. Gedurende deze periode hebben zich geen complicaties voorge daan. De krachten van Zijne Ma jesteit nemen dagelijks toe. Het Nederlandse Rode Kruis is op het moment in Den Haag bezig met het inpakken van ruim 1000 kerstpakketten voor Nederlandse militairen en zeelieden in Korea. De pakketten worden binnenkort verzonden. Foto: het verpakken der pak ketten. VATICAANSTAD (K.N.P.), 30 Sept. Tot driemaal toe heeft de H. Vader op Zondag 30 September vanuit zijn zomerverblijf te Castelgandolfo een radioboodschap uitgezonden. Die dag was de sluitingsdag van drie nationale Eucharistische Congressen in drie verschillende landen: Frankrijk, Zwitserland en Mada gascar. Persoonlijk heeft de Heilige Vader zich via de radio tot de deelnemers van ieder der drie congressen willen wenden. Of schoon gericht tot bepaalde naties, waren de woorden van de Heilige Vader onloochenbaar bedoeld voor de gehele wereld. Naast de vreugde om de groot se geloofsmanifestatie, die ieder Eucharistisch congres is. heeft de Heilige Vader in ieder van zijn drie radioboodschappen ge wezen op de donkere wolken, die zich boven de wereld samen pakken en een bedreiging zijn ook voor de Kerk en het chris tendom. Ontkerstening bedreigt de wereld Aan de deelnemers van het Eucharistisch Congres in Zwit serland, dat in de beroemde ab dij te Einsiedeln werd gehouden, wees de Heilige Vader op het grote gevaar van ontkerstening, dat onze huidige wereld be dreigt. De christenen van de eerste eeuwen, zo zeide de Hei lige Vader, hebben de boven menselijke opdracht volvoerd om in een heidense wereld het christendom te brengen. De katholieken van deze Hid hebben de opdracht om het christendom te herstellen in een samenleving, die verder van Christus afstaat dan de heide nen, ondanks de overblijfselen van een rijk geloof uit voorbije tiiden. Wat nog van het chris tendom over is, moet verdedigd worden en dat eist onze totale inspanning. Onze tijd is niet al leen onchristelijk maar in som mige sectoren van het maat schappelijk leven dreigt hij zelfs onmenselijk te worden. Felle strijd staat te wachten In ziin radioboodschap aan het Eucharistisch Congres van Ma dagascar. dat te Tananavire ge houden werd, herinnerde de Heilige Vader aan de bloedige en trage geschiedenis van het christendom in dat land. Er is in bloed en tranen gezaaid, er is in vreugde gemaaid, maar er zal nog een felle strijd moeten wor den gestreden om de omringen de duisternis te overwinnen. Zeer nadrukkelijk was de Hei lige Vader in de ontroerende rede, die hij uitsprak tot de deelnemers aan het Franse Eucharistische Congres dat te Nimes werd gehouden. Daar was het, dat hii onmiddellijk bij de aanvang van zijn rede sprak over de dreigende wolken, die over dit lichtende feest der Eucharistie hangen. Door talloze en zeer zware problemen wor den de zielen bedreigd. Al deze problemen vragen om een op lossing. De prbblemen zijn niet de problemen van bepaalde groepen van personen, alleen staande volken of naties. Het ziin alleszins universele proble men, die om een universele op lossing vragen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1