Meer humor in de opvoeding Klachten over de ponten in Kamer van Koophandel Geslaagd jubileumconcert van Bergen's Mannenkoor Verkoop van legergoederen Meester Mcchielse met zijn school in het zilver 72e Onderwijzersdag te Alkmaar Subliem spel van „Puck Bezwaren tegen telefoongids Sociale ontwikkeling Geen nood VROOM a OREESMA.W AGENDA PEIGNOIR- STOF Vergunning nodig voor tweedehands" goed? R. K. Jongensschool jubileert Economische Politierechter Alkmaar Vrouwenbond in Schoorl opgericht OUDE WAAG B ZACHTE OUDE JENEVER I Fa. Th. Kraakman m Zoon m ALKMAAR. De Twaalfde R.K. Ondcrwijzersdag, welke gis teren te Alkmaar in Café-Restaurant „Het Culden Vlies" werd gehouden, heeft honderden onderwijzers en onderwijzeressen bijeengebracht, die, zoals de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer A. Haakman, bij de aanvang zeide, getui genis aflegde van de beginselen, waardoor zij bij hun dage lijkse arbeid geleid worden en zich opnieuw bezonnen op hun opvoedende taak, na nieuwe krachten te hebben geput uit de onderlinge samenspraak, na kennis genomen te hebben van de hedendaagse kunst in al haar veelzijdigheid, daardoor cultuur dragers geworden, richtingaangevend voor hun omgeving. Inderdaad is het een hoogst leerzame dag geworden voor de onderwijskrachten in de Kop v&n Noord-Holland, leden van de St. Augustinusvereniging uit de af delingen Alkmaar Stad, Alkmaar Buiten, Hoorn en Den Helder. Men heeft kennissen ontmoet, nieuwe relaties verworven en ge converseerd over hetgeen de dag zelve bood, aan redevoering, ten toonstelling en toneel, waardoor tussen de onderwijskrachten in ons gewest een nieuw persoonlijk contact is gelegd, dat ontwijfel baar zeker vruchtdragend zal blijken. Strijd om 't Kruis De dag begon met een H. Mis, in de parochiekerk van de H. Dominicus, gecelebreerd door de Zeereerw. Zeergel. heer dr. F. Holthuizen, Bisschoppelijk Advi seur van de Alkmaarse R.K. Onderwijzersdagen, met assisten tie van de Hoogeerw. heer Deken P. v. d. Meer te Hoorn als diaken en de Zeereerw. heer C. Vis, pastoor te Anna Paulowna, als subdiaken. Pastoor Vis hield een predicatie, die een ernstige waar schuwing inhield, gericht aan de wereld van vandaag. Hij haalde de oude profetieën aan, welke de ondergang van Judea aankondig den en paste die toe op Europa 1951, waarin oorlogsdreiging heerst, waarin echter veel meer woedt (moet woeden) de geeste lijke strijd, om het behoud en het bezit van eeuwigheidswaarden, het geloof in God en de zielen. Hij ging de strijd na, zoals die altijd, van de grijze oudheid af, bestaan heeft, die echter het felst gewoed heeft om het kind. Zo kwam hij te spreken over de schoolstrijd, die in Nederland de invoering van het eigen Katho lieke Onderwijs tengevolge heeft gehad. Tenslotte vermaande hij de onderwijzers en onderwijze ressen zich opnieuw te activeren waar het er om gaat de kinderen op te voeden tot katholieken van de daad, die later vormen de maatschappij, waar de liefde tot Christus en de vrede moeten heersen. Onder deze H. Mis, welke tot intentie van de deel nemers aan de Onderwijzersdag werd opgedragen, werden de ge zangen uitgevoerd door het Man nen- en Knapenkoor onder lei ding van de heer Joh. Kuiper te Alkmaar. Men legde grote belangstelling aan de dag voor de rijk geva rieerde tentoonstelling van leer middelen en allerlei andere schoolbehoeften, welke door voor aanstaande firma's in den lande in goed gevulde stands waren bij eengebracht. Welkom De ochtendbijeenkomst, welke om kwart voor elf in de grote zaal van het Gulden Vlies begon (die eigenlijk nog te klein bleek, zo groot was de opkomst), werd geopend door de heer J. A. Haak man, die in het bijzonder verwel komde Rector dr. F. Holthuizen en de Bisschoppelijke Adviseurs Deken P. v. d. Meer en Pastoor C. Vis, wethouder van Onderwijs, R. Bakker van Alkmaar en de heren Mol, voorzitter van de Ned. Onderwijzersvereniging, Bos, in specteur L.O. Den Helder, v. d. Worp, inspecteur L.O. Hoorn de inspecteur van het L.O. Den Helder, de heer Vernooy had be richt van verhindering gestuurd de Hoofdbestuursleden, de he ren J. Poncin, Remmerswaal en Kamp en de heer van Breukelen, vertegenwoordiger van de afde ling Amsterdam. Des middag tij dens de toneelvoorstelling bevon den zich onder de genodigden Hoofdinspecteur Bos te Den Haag, vertegenwoordigers van de afde lingen Haarlem, Zaandam, Be verwijk, Leiden, Mevr. Vernooy, Pastoor Standemeijer, Bisschop pelijk Inspecteur te Purmerend, de heer van Drunen. Consulent Lichamelijke Opvoeding en de heer Barénds, Lid van het Hoofd bestuur, thans te Lisse. Voordat Mr. Jan Derks, Hoofd redacteur van „De Tijd" zijn rede uitsprak over het onderwerp „Het kind en de humor", hield de Zeereerw. Heer Rector Lohmann te Halfweg een kort propagandis tisch woordje omtrent de H.A. L.O.P. actie en verzocht daarbij de medewerking van de onder wijskrachten. Men weet, waar het omgaat: „Helpt de Bisschop Ker ken bouwen". Humor. Mr. Jan Derks liet de aanwezi gen een drie kwartier genieten van zijn sprankelend, geestrijk woord, waarbij hij aan de hand van eigen ervaringen, die even- zovele fijn humoristische voor beelden waren, zijn gehoor de overtuiging wist mee te geven, dat de opvoeding het humoristi sche element niet mag missen. In het kort kwam zijn betoog hierop neer: humor is het zien van iets of iemand als betrekkelijk, maar dan zó, dat het betrekkelijke er varen wordt als iets lachwek kends, omdat het gesteld wordt buiten de plaats, die het in de totale orde is toegewezen. Kinde ren scheppen humor en zijn er ontvankelijk voor. Zij beseffen, dat bepaalde zaken niet lachwek kend of dwaas zijn, wanneer ze beantwoorden aan de door God gestelde orde. Wat kinderen als vanzelfsprekend aanvaarden, ne men ze mee voor de toekomst: daarom, leert de kinderen de grote orde zien en doet dat vooral door middel van de humor, waar mee het kwaad wordt voorgesteld als staande buiten de door God gestelde orde: kweekt in de kin deren aan het onmisbare gevoel van het betrekkelijke der dingen, dat ons ook door het Christendom wordt geleerd, zonder het wezen lijke uit het oog te verliezen. Voedt de kinderen od tot Liefde voor God. welke liefde alles re gelt en doet dat met humor, die ongeregelde liefde voorkomt. De dag werd besloten met een voortreffelijk opgevoerd toneel spel getiteld „De gecroonde leers- se" geschreven door Michiel de Swaen. door de Toneelgroep Puck te Amsterdam. Een kleurig en fleurig Vlaams spel. met de echte Vlaamse luchthartigheid en kod digheid. dat onder regie van Eg- bert van Paridon met veel zwier en elan voor het voetlicht werd gebracht. ALKMAAR. Begin October moest er eigenlijk een nieuwe sociale cursus voor de leden van de K.A.B. geopend worden. Alles is er voor geregeld. De localiteit op de Laat staat weer voor ons open de leraren bieden zich weer aan, de studieboekjes over Ned. taal verenigingsboekhouden, soci ale wetgeving, godsdienstige ver dieping, sociologie en geschiede nis liggen weer klaar. Maar he laas, dit jaar laten de arbeiders verstek gaan. Waar blijven de afdelingen rondom Alkmaar? Waar blijven de Alkmaarse vak- afdelingen zelf? Waar blijven de Kajotters, de spes patriae? Waar blijven de nieuwe bestuursleden, die toch graag wat in hun mare willen hebben? Waar blijven de propagandisten en de toekomstige bestuurders? Waar blijven de on dernemende arbeiders die voor hun eigen ontwikkeling wel eens - iets meer willen weten? Vraagt fj16 ^el eensmet gelijk loopt met Woensdagmiddag kwam de Ka mer van Koophandel voor Hol lands Noorderkwartier onder voorzitterschap van de heer S. W. Arntz in een openbare vergade ring in het Alkmaarse stadhuis bijeen. Met woorden van welkom tot de leden, opende de voorzit ter deze eerste vergadering van de nieuwe zittingsperiode. Tunnel en pont. Bij de ingekomen stukken kwam nog ter sprake de adhaesie- betuiging, die de Kamer aan het adres van de K.N.A.C. heeft toe gevoegd in zake de tunnelbouw te Veisen. Daarin bleek de Ver- keers'commissie van de Kamer de noodzakelijkheid van de tunnel bouw nog eens te hebben onder streept. De heer van de Garde uit Schoorl meende, dat de Kamer niet genoeg op de noodzaak van deze tunnelbouw kon aandringen. De voorzitter meende echter nu eerst te moeten afwachten hoé de werkzaamheden zich zouden ontwikkelen, alvorens nieuwe stappen te gaan ondernemen. De heer J. Lakeman wees op het feit, dat verscheidene malen reeds is gebleken, dat de ponten 's avonds enkele minuten voor de vastgestelde tijd afvaren. Voor de automobilisten brengt dat vaak ongerief van nodeloos wachten mede. Het blijkt echter, volgens Ir. F. Le Blansch, dat de ponten varen op de klok van de kapitein nadere inlichtingen of meldt U aan bij voorzitter van Jaarsveld, Kennemerpark 15, Alkmaar. Doet het spoedig, want anders zal de sociale school te Alkmaar gesloten worden. F. Holthuizen, adv. (Advertentie) Wij staan U.ten dienste met een zeer modern geoutilleerd reparatie-atelier, waar Uw kousen PERFECT GOEDKOOP er SNEL (desnoods in 1 dag) GEREPAREERD WORDEN. Onze reparatie ia aft ALKMAAR HOORN de officiële tijd. Lastige telefoongids. B. en W. van Heerhugowaard hebben een schrijven gericht tqt de directeur van het P.T.T. dis trict Haarlem waarin werd gewe zen op de lastige telefoongidsen. Verschillende abonné's hebben van hun abonnement het volle rendement omdat hun namen wel over zes verschillende plaatsen verdeeld zijn. Bij de nieuwe net- organisatie van de P.T.T. aange past aan de geografische grenzen, zal dat wellicht beter geregeld kunnen worden. Verschillende le den van de Kamer waren het er over eens, dat men nodeloos veel tijd verliest met het zoeken van aangeslotenen. Dat kan wellicht voorkomen worden door de na men gemeentelijk te rangschikken met vermelding van het even tuele net-nummer. De heer v. d. Garde achtte de nieuwe regeling bij de P.T.T. die district-gidsen uit wil geven, een schade voor hotelhouders. De se cretaris van de Kamer, de heer Scheffel, deelde mede, dat deze regeling juist is gemaakt om aan de wens van 80 pet. der aange- Uitslag veiling percelen ALKMAAR Bij de op 2 Oct. jl. door Notaris Mr. C. J. de Lang? gehouden veiling van enige percelen te Alkmaar, werd het hoogst geboden voor: a. het woonhuis en erf a/d Van der Woudestraat 6, gr. 72 c.a. f2640.b. het woonhuis en erf a/d Van der Woudestraat 8. gr. 72 c.a. f2620.c. het woon huis en erf a/d Van der Woude straat 10. gr. 70 c.a. f2710.—; d. het woonhuis genaamd ..Arends hof" met tuin a/d Geestersingel 11. groot 5 a. 37 c.a. f13750.e. het woonhuis- en erf a/d Wilde manstraat 16, gr. 96 c.a. f2000. De afslag blijft bepaald op Dinsdag 9 October a.s. 's avonds zeven uur precies in Het Gulden Vlies a/d Choorstraat te Alk maar. slotenen, dat niet vertier belt dan het eigen district, tegemoet te komen. De heer Kranen zag echter geen moeilijkheden terwijl de heer Coni.jn liever zag, dat de branche-vermeldingen in de Am sterdamse gids zou komen te ver vallen. Wat het overblijven van de scholieren, een 70, in de Am bachtsschool betreft, waarvoor geen overblijflokaal beschikbaar is. meende de vergadering, dat er toch wel iets op zou kunnen ge vonden worden om een der, tus sen middag niet gebruikte loka len, beschikbaar te stellen. De heer Schoffel vestigde de aandacht van de leden nog op de nieuwe adresboeken, die voor verschillende bedrijfsgroepen van belang kunnen ziin. Ook inge schrevenen in het handelsregister kunnen deze handige boekjes aanvragen bij de Kamer. In de rondvraag bracht de heer J. van Jaarsveld nog de kwestie van de kinderbijslag-regeling ter sprake. Die uitbetaling valt meest al niet gelijk met de opruimingen en uitverkopen. De Uitverkoop- commissie zal deze zaak nogmaals in studio nemen terwijl tevens afgewacht moet worden, hoe de enquete, door verschillende de partementen in deze kwestie in gesteld. zal aflopen. De heer v. Jaarsveld wilde een standpunt bepaald zien det eerstdaags aan de verschillende instanties ken baar zou moeten worden ge maakt. UITSLAG BALLON WEDSTRIJD ALKMAAR De uitslag van de Ballonwedstrijd, gehouden op 24 Augustus ter gelegenheid van het feest in verband met dp ver nieuwing van het Stationsplein, ziet er als volgt uit: 1. f7.50, Rietje Bakker Gas houderstraat 15 (Mittet Romsda- len) Noorwegen; 2. f5.00 Lia Butter, Stations weg 80 (Lies 32, Terschelling); 3. f2.50 Ria Nij- man, Seharloo 38 (Formefum Terschelling); 4. f2.00 Lies.je Botteman, Snaarmanslaan 41 (Haven van Terschelling); 5. f2.00, Wim Hop, Stationsstraat 38 (3 km buiten West-Terschel ling); 6. f2.00 Rini Postma. Sta tionsstraat 83 (paal 2 Noord- vaarder Terschelling); 7. fl.00, Carla Wit, Spoorstraat 7 (Vlie land); 8. fl.00 Marian Eeken, Spoorstraat 56 (Vlieland); 9. fl.00 Kees Thoes, Seharloo 12 (Vlieland); 10. fl.00 Ben Vroling Seharloo 9 (Vlieland). Aan de vinder van het kaartje van de ballon welke in Noorwe gen terecht is gekomen, zal een koperen molentje worden gezon den. dat hiertoe werd beschik baar gesteld door het West-Fries Koperhuis Spoorstraat 29. Alk maar. POLITIE VOETBAL Den HelderAlkmaar R.P. 2-1 ALKMAAR. Het is het Alk maarse Rijkspolitiê-elftal Dins dagmiddag j.l. te Den Helder niet mogen gelukken met een over winning op hun collega's van de Gemeentepolitie te Den Helder naar huis terug te keren. Na een spannende strijd, waar bij de Alkmaarders vooral na de rust verre in de meerderheid wa ren, wist Den Helder in de laat ste minuut door de r.buiten het winnende doelpunt te scoren (2—1). „Die Fledermaus" ALKMAAR. Wij vestigen de aandacht van onze lezers er nog even op, dat de film „Die Fleder maus", waarvoor veel belangstel ling was deze week, ook nog he denavond zal gedraaid worden. 4 Films: REX-THEATER: Macao. eiland der gouddorst. 18 j. HARMONIE-THEATER: Om een vrouw te behagen. 14 iaar VICTORIA-THEATER: Tar- zan en de Zeemeerminnen, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Die Fledermaus, 14 jaar. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is geopend Apotheek Wanna - Ritse voort 5, apotheker Mej. C. Kamphuys. NATIONALE RECLASSERING ALKMAAR Het werk comité van dp Nationale Reclas- seringsdag doet een beroep op ingezetenen, dames en heren, jongedames en jongemannen van boven de 16 jaar. om be hulpzaam t.e -willen zijn bij de collecte, die Zaterdag a.s. wordt gehouden, en zal dienen voor ondersteuning van mensen die door dc omstandigheden zijn losgeraakt van de geordende maatschappij, maar die de wil hebben daarin weer terug te ke ren. Dames en Heren en jongelui, zet U voor enkele uren in. om mede te werken aan het slagen van dit doel. U kunt zich opgever» Vrijdag avond aan het gebouw Waakt en Bidt" van half 8 tot half 9. of Zaterdag de "ehele dag Eventueel telefonisch aan Nr. 5398. Comité Nationale Reclas- seringsdag Alkmaar. Dierenbescherming ALKMAAR. Te Egmond a. Zee is zwervend aangetroffen een jong svpers poesje. Liefhebbers kunnen zich vervoegen bij mej. Belleman, Egmond aan Zee. Ter beschikking een mooie langharige hond, staande oren, teef, pl.m. 1 jaar oud, middelmatig groot. Ontvangen voor 't werk die renbescherming van mej. N. N. f 2.en van mevr. R. f 2.50. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. Oogst van dc straat ST. PANCRAS. Over de maand September zijn de navol gende voorwerpen als gevonden en verloren aangegeven. Inlich tingen uitsluitend bij de postcom- mandant der Rijkspolitie, Boven wee 97 te St. Pancras. Gevonden: een zwarte rubber laars; bruine portemonnaie met inhoud, koperen gewicht van 500 gram. Verloren: gladde trouwring (Elly, 18-5-50), beige regenjas, bruine portemonnaie met inhoud, grijs meisjesmanteltje, een zwaar doublé collier, schakels, Ameri kaanse motorbril en een heren armbandhorloge met metalen band. R. K. RIJWIELCLUB KRIJGT NIEUW VAANDEL NOORDSCHARWOUDE. De R.K. Rijwielclub St. Nicolaas hield Woensdagavond een leden vergadering met zeer geringe op komst. Een belangrijk bestuurs voorstel kwam aan de orde. Het behelsde de aanschaffing van 'n nieuw vaandel. De kosten zou de f 250.bedragen. Contribu tie-verhoging was echter niet nodig. De tekening van 't nieuwe vaandgl was aanwezig alsmede 'n coupon van de stof waarvan het gemaakt zou worden. Na ampele bespreking werd besloten een nieuw vaandel aan te schafen. Het oude vaandel dat ongeveer 35 jaar vanaf de op richting dienst heeft gedaan en tekenen van verval vertoont, zal dus binnen afzienbare tijd wor den vervangen. Het was voor de vereniging een mooi besluit. BERGEN Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van Bergen's Mannenkoor, werd in de grote zaal van „De Rustende Jager" met medewerking van het Motet en Madrigaal Vrou wenkoor te Bergen, een feest- concert gegeven. Een vrii goede belangstelling kon voor dit con cert worden geconstateerd. Wanneer Bergen's Mannen koor o.l.v. Karei Böhnp niet zo'n grote mate van volharding bezat, zou men in Bergen al lang geen mannenkoor meer hebben ge kend. En een zangvereniging behoort nu eenmaal tot het cul turele leven van de gemeente. Een koor beschikt met wisselend geluk, dan weer eens over be ter, en dan weer eens over min der stemmateriaal. en nu is het de kunst van de dirigent, iets te bereiken met de stemkwaliteiten welke hij momenteel voorhan den heeft. Toen we de vocale prestatie s van het mannenkoor beluister den, konden we niet anders dan respect hebben voor wat Karei Böhne wist te bereiken. Van de zeer bekende werken voor man nenkoor welke werden gezongen verdienen vermelding ..Ave Ma ria" van Jacob Arcadelt en Sehweizer Psalm van Zwijzig. In deze nummers hoorden we voor al een goed ensemble. We hopeij dat Bergen's Mannenkoor in de toekomst, aanvulling van jonge krachten zal krijgen, en ook eens aan programma vernieu wing zal denken. Het Vrouwen koor o.l.v. Piet Groot gaf een levendige en vitale vertolking van liederen van Purcell. Grassi. Terecht hadden veel succes de drie Oud-Nederlandse Volkslie deren in een lang niet gemakke lijke bewerking van P Hauwe, zeer mooi gezongen. De so praansolo in La Carita van Ros sini. gezongen door Mevr, Stroo- mer. verdient ..zeer goed" te worden genoemd. De solist van de avond was de tenor Leo Lar- sen. In twen aria's van Handel en drie liederen van Schubert, wist hfj door artistieke voor dracht zijn gehoor te boeien, in Henk Duinker had hij een mu- Van daders inbraak nog geen spoor BERGEN. Over de inbraak welke van Vrijdag op Zaterdag nacht in Tuindorp plaats vond, vernemen wij nog dat een van de kinderspaarpotjes ongeopend (in houd f 3.-—) in de tuin van Ho- gendijk 31 is teruggevonden. Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie heeft de spaarpot voor nader onderzoek meegenomen. Geslaagd LIMMEN. Op de op 1 Octo ber te Utrecht, gehouden examens voor vakbekwaamheid dames- kappersbedrijf behaalde onze plaatsgenoot de heer C. C. Stuyf- bergen het vakdiploma. DAMLUST ZUIDSCHARWOUDE. Op de eerste speelavond van het nieuwe seizoen hield Damlust een simul taanseance met Th. de Haas als simultaanspeler. Tegen 22 spelers wist hij de strijd met 2915 in zijn voordeel te beslissen, 11 ge wonnen, 7 remise en 4 verloren. Terzelfdertijd werd voor de eerste ronde van het persoonlijk kampioenschap van Noordholland de partjj gespeeld tussen de he ren P. Beers en Fr. Slot, beiden van Damlust. Hoewel Beers trachtte uit een randstuk van Slot voordeel te behalen wist laatstgenoemde door het juiste tegenspel remise te bereiken. zikaal en uitstekend aceompag- nateur. Over het algemeen dus een geslaagd concert. De Beschermheer van Ber gen's Mannenkoor. Dr. W. Huv- gens. burgemeester van Bergen, dankte het mannenkoor en Ka- rel Böhne, die al zoveel jaren dirigent is, voor het geven van deze concerten en complimen teerde verder de zangers van de oude garde de heren J. Koster en M. van Gulik. Overigens werd de jubilerende vereniging gefeliciteerd door het ..Madri"aal Vrouwenkoor". Rer- gen's Harmonie. Koorver. Ber gen. en de Stem des Volks Een enveloppe met inhoud plus en kele bloemstukken, volgden op het gesproken woord. Nogmaals, moge de nieuwe periode welke Bergen's Mannenkoor ingaat, ook in muzikaal opzicht vernieu wing brentgen. W. Schreurs GENEESKUNDIGE INSPECTIE 's-GRAVENHAGE. Volgens een beschikking van de ministers van Sociale 'Zaken en Volksge zondheid, en O. K. en W. is de geneeskundige inspectie van de Volksgezondheid voor de provin cie Utrecht verenigd met die van Noord-Holland. De inspecteur voor beide pro vincies is thans de heer A. P. N. de Groot, arts, te Haarlem (Ke naupark 3). (Advertentie) GEWATTEERDE CREPE DE CHINE ZWITSERS BORDUURWERK 8 KLEUREN 140 cM. BREED gis per Meter STOFFENHUIS LANGESTR. 103 - ALKMAAR WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: PLAATSELIJK MIST! In de nacht en ochtend on vele plaatsen nevel of mist. overi gens drooc weer met morgen overdag meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Mor gen overdae over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. LANGEDIJK. Voor de Parochie van de H. Joannes de Doper was Dinsdag 'n heuglijke dag. De R. K. Jongensschool bestond toen 25 jaar en een van de onderwijzers, de heer Th. Magielse, was 25 jaar in de school werkzaam. Deze beide feiten werden feestelijk gevierd. Dinsdagmorgen werd de dag begonnen met 'n plechtige H. Mis van dankbaarheid met algemene H. Com munie van de schooljeugd. In hotel de Burg werd een re ceptie gehouden. Naast het R.K. Schoolbestuur zat de jubilaris en echtgenote. Verder merkten we op de Zeereerw. Heren Kapelaans van de Parochie; de Eerw. Zuster, Burgemeester en Wethouders van de gemeente Langedijk met de gemeentesecretaris, de Inspec teur van het L.O. de heer Bos en het onderwijzend personeel van de R.K. Jongens- en Meisjes school in onze Parochie. De vergadering stond onder leiding van het Hoofd van de R.K. Jongensschool die na 'n kort welkom het woord gaf aan de voorzitter van het Schoolbestuur, de Zeereerw. Heer Pastoor Cla- rijns. Hij memoreerde de moei lijkheden die er in deze 25 jaar te overwinnen zijn geweest. Hij prees de medewerking, ondervon den van parochianen en gemeen tebestuur. In hartelijke woorden richtte de Eerw. spr. zich tot de jubilaris. Ook aan Mej. Défilé,' die haar jubileum reeds ver achter zich heeft, bracht spr. dank voor het vele en goede werk aan de Lan- gedijker jeugd overricht. Namens de ouders sprak de heer W. J. van der Stok woorden van erkentelijkheid en dank en overhandigde de jubilaris 'n en veloppe met inhoud. Het hoofd van de school de heer B. J. Wilmink hield een hooggestemde rede over de waar dering, de steun en medewerking ondervonden van het schoolbe stuur en de ouders. Spr. prees de jubilaris als een goed onderwijzer. Namens de collega's werd aan Meester Magielse 'n polshorloge aangeboden en aan Mej. Défilé 'n Drachtig bouquet. Burgemeester Schelhaas sprak wóórden van waardering voor 't onderwijs dat hier is gegeven. De Inspecteur, van net L.O. Voor de Meervoudige Econo mische Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank diende Woensdagmorgen een zaak tegen de verkoper van legergoederen zekere A. W. van der P. uit Woerden die in de loop van deze zomer, in een paar caije-zalen, z.g. dumpgoederen verkocht heeft. De verkoper, die in Burgerbrug Opmeer en Berkhout deze, blijk baar nog steeds zeer gewilde ver kopingen had gehouden, moest zich voor de rechtbank verant woorden omdat hij bedoelde goe deren verkocht had zonder een vergunning van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, resp. te Hoorn. Tweede hands goed? De verdachte, die in persoon verscheen, verklaarde aan de rechtbank, dat hij in de mening verkeerde dat de verkoop van dergelijke legergoederen, die hij beschouwde als 'tweede hands goederen, niet viel onder de be palingen van de vestigingswet. De zaak kreeg een principieel karakter, omdat er eerstens reeds enkele vonnissen van rechtban ken zijn geveld, waarbij zaken, die dumpgoederen verkopen, veroordeeld zijn omdat ze geen vergunning konden tonen. An- derszijds bleken er tegen ver dachte nog enkele processen-ver- baal te zijn opgemaakt voor de onrechtmatige verkoop elders. In teressant is in dit verband, dat verdachte een vonnis van de Arnhemse rechtbank heeft gehad, waarbij hij voor een zelfde zaak is vrijgesproken. De man was ten laste gelegd, dat hij in het arrondissement Alkmaar een inrichting had ge had, bestemd voor de uitoefening van de detailhandel in textiel- goederen, namelijk herenkleding, waarvoor hij geen vergunning had. Honderden zaken Een getuige-deskundige, amb tenaar van het Ministerie van Economische Zaken, verklaarde, dat er momenteel in ons land on geveer tweehonderd winkels zijn, waarin deze dumpgoederen wór den verkocht en waarvan de eigenaars geen van allen een ver gunning kunnen overleggen. Daarbij komt, dat dergelijke za ken niet alleen legergoederen verkopen, maar ook partijen on geregeld textielgoed aan 'de man trachten te brengen. Het gaat hier volgens de deskundigen niet om tweede-hands goederen, ge dragen goed dus, maar vrijwel steeds om partijen nieuw goed. Uit dien hoofde dienen de verko pers dan ook de nodige eisen van wees erop dat de ouders de na tuurlijke opvoeders zijn van de jeugd. De school werkt aanvul lend. Hij prees het werk van Meester Magielse. Kapelaan Schut loofde de acti viteit van de jubilaris, buiten de school, ten bate van de opvoeding van de Langedijker bevolking, speciaal in het jeugdwerk. Ook de schooljeugd was aan wezig om Meester Majielse te huldigen. Pastoor Clarijs dankte namens het schoolbestuur. De jubilaris betuigde zijn dank, mede namens zijn echtgenote voor de hartelijke woorden en de cadeaux. 's Middags was het feest voor de kinderen met film en versna peringen. 's Avonds werd 'n receptie ge houden voor de parochianen en belangstellenden. GOUDEN JUBILEUM SCHOORL.2 October was het vijftig jaar geleden dat mej. Cath. Ranzijn in dienst trad bij de familie Polle. Talloze bloem stukken en cadeaux getuigden van de belangstelling met dit gebeuren. Bij tallozen heeft de jubilaresse zich bemind gemaakt door haar onbaatzuchtige hulp, vooral in oorlogstijd, toen zij als huishoudster met gevaar voor eigen vrijheid verscheidene joden en andere onderduikers huisvestte en vele trekkers van eten voor zag. Ook het gemeentebestuur gaf blijk van belangstelling door een felicitatiebezoek van de wethou ders Kaandorp en Meedendorp en de gemeentesecretaris W. K. Belonje. Wethouder Kaandorp complimenteerde als loco-burge meester de jubilaresse namens het gemeentebestuur. ZUIDSCHARWOUDE De Economische Politierechter' Mr P. Nolet veroordeelde gisteren de broodbakkers J. C. v.d. Z. te Zuidscharwoude en W. V. te Oud karspel tot boeten van 30, subs. 15 dagen, omdat hun brood niet voldeed aan het vereiste ge wicht. AKERSLOOT N. B„ hande laar in vaste brandstoffen te Akersloot was twee maal veroor deeld door de kantonrechter we gens het sinds '49 gevestigd heb ben van een zaak zonder de be nodigde diploma's en vestigings vergunning. Ditmaal kwam net te staan op f 50 subs. 25 dagen. HEILOO. De veehouder J. F, had 268 varkens opgegeven op de formulieren van de plaatselijke bureauhouder van het Voedsel- commissariaat, terwijl er in wer kelijkheid maar 228 waren. De eis luidde 260 gulden subs. 30 da gen. De verdediger Mr. C. Berk houwer wees er op dat F. met zijn broer en schoonzuster 4 boerde rijen heeft te exploiteren. Een vergissing achtte hij daarom heel verklaarbaar. De uitspraak luid de f 100 subs. 20 dagen. Op 7 Augustus jl. werd de broodbakker J. M. P. gesnapt bij het verkopen van brood na slui tingstijd. f 10 boete. BEEMSTER. D. P. D. te Beemster had een schilderszaak doen verhuizeit van de Ooster huizen weg naar de Nisper weg. In de zaak aan de Oosterhuizenweg had hij een filiaalhouder die daartoe de vereiste diploma's be zit. In het nieuwe filiaal bleek echter een ander deze functie uit te oefenen zonder bevoegd te zijn. D. werd als verantwoordelijk persoon wegens dit feit veroor deeld tot f 40 subs. 20 dagen. vakbekwaamheid te bezitten. Het gaat niet om de verkoop van deze goederen te beletten, maar indien men textiel verkoopt, dan moet men ook aan de daarvoor gestel de eisen voldoen, men moet zich houden aan de regels van het spel. De officier van Justitie, Dr. J. J. Vellinga, eiste tegen de verko per boetes van f 10 of 5 dagen, f 50 of 25 dagen en f 50 of 25 da gen en een week voorwaardelijke hechtenis voor de verkopingen te Burgerbrug, Opmeer en Berkhout. De verdediger Mr. J. J. M. van Breukelen uit Woerden, achtte de dagvaarding niet juist en onvol komen. Het ging z.i. om de ver koop van zuiver tweedehands goederen waarvoor geen vergun ning noodzakelijk is. Er was vol gens de verdediger geen strafbaar feit gepleegd, toch zou hij graag een veroordeling zien om n.a.v. daarvan in hoger beroep te kun nen gaan. SCHÓORL. Van verschillen de zijden was in onze gemeente aangedrongen op de totstandko ming van een R.K. Vrouwenbond. Dat hiervoor belangstelling be stond, bewees wel het grote aan tal dames, dat aan de eerste op roep gehoor had gegeven. Pastoor Drost sprak zijn vreugde uit over deze grote opkomst. De mannen, aldus de Z. E. spreker, hebben hun eigen organisaties en vereni gingen, zo ook de jeugd. De ka tholieke vrouwen in onze pa rochie echter, hebben geen enkele vereniging, die haar kan geven wat zij nodig hebben. Alleen de katholieke vrouwen beweging is in staat de aparte belangen van de vrouw te behar tigen. Hierna werd het woord ge geven aan de presidente van de afdeling Bergen, Mevrouw Min, die fertelde hoe een dergelijke vereniging werkt. Aan de hand van haar ervaringen in haar eigen afdeling en van haar arbeid tot voor kort in het hoofdbestuur. Het resultaat van dit woord was, dat alle aanwezigen zich spontaan als lid opgaven, wat wel het beste compliment voor de spreekster mag heten. Het zwaarste deel van de avond was wel de verkiezing van een bestuur. Het had heel wat voeten in de aarde, eer alle stembriefjes waren ingeleverd. Tot presidente werd gekozen Mevr. A. Maeijer- Sanou en verder de dames Dap- per-Meijer, Kaandorp-Koortens, Luttikhuizen-Schoone en Beem- sterboer-Spaans. Degenen die zich nog als lid willen opgeven, kunnen zich tot een van deze dames wenden. De contributie zal f 3 per jaar be dragen en kan desgewenst in ter mijnen worden betaald. (Advertentie) Iper literflesf 7.20 m (bij 12 L. fl. f 6.95 per L. I per i/2 L. fl. f 3.70) Platte Stenenbrng 114, B R(Verdronkenoord) Telefoon 2604 Alkmaar H Telefonisch aangesloten HEERHUGOWAARD. De districts-agent voor de Sociale Verzekerings Commissie, de heer S. P. Borst, alhier, is met ingang van heden telefonisch aangesloten onder nummer 339, K 2264. L.T.B. vergadering HEERHUGOWAARD-NOORD. De leden van de L.T.B. afdeling Heerhugowaard-Noord, zijn opge roepen voor een algemene leden vergadering op Donderdag 4 Oc tober (heden) in het lokaal van de heer C. Ursem. Aanvang om half acht. Gezien de belangrijke agenda worden alle leden ver wacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2