LEN Perzië zal tóch nationaliseren als Veiligheidsraad tegenstemt Een der hevigste gevechten in Koreaanse oorlog aan de gang 150 Nederlandse pelgrims naar Fatima vertrokken DAGBLAD VOOR ALKMAAR Hevige brand in Rotterdam Spionnage in Bonn De ontsporing bij Sloterdijk Vier maanden geëist tegen arts S w - 1 l de cos- alsof ze tijd van dat ik m beeld Moeder artikelen len voor ere waar. EN OMGEVING Perzië houdt voet bijstuk Iran beschouwt olieconflict als binnenlandse kwestie Int. gerechtshof niet erkend Incident rondom Schacht Kind gedood door molenwiek Verjaagde China-missionaris maakt de bedevaart mee 92 gelukkigen van Fatima-loterij Hevig artillerievuur steunt vijf aanvallende divisies Is militaire beslissing mogelijk? Vergroting van de oorlogsproductie Invoerbeperkingen voor zuivel in V.S. Patiënt overleed in evipanslaap Uitloting 3 grootboek 1946 Man gedood onder heiblok W.Sj#- Milt;. V N - S S^£ tf --• -•«<■■ of modern. len U thans leur van de •iegelen lerne muziek ligt". Nooit of zelfs het Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank f vv HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 5 October 1951 4 46e Jaargang No. 12290 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SCHIPHOL. „Ik kan u verzekeren, dat Iran de wet op de nationalisatie van de Anglo Iranian Oil Company volkomen zal uitvoeren, zelfs al zou de Veiligheidsraad tegen stemmen". Dit verklaarde de Perzische gezant in Nederland, de heer Hoessein Navab, gisteravond tegenover een A.N.P.-verslag- gever enkele minuten voor zijn vertrek naar New York. Over het doel van zijn reis ver klaarde de gezant: „Zeer kort geleden kreeg ik een telegram van eerste minister Mossadeq, waarin deze mij opdroeg bij eer ste gelegenheid naar New York te vertrekken. Ik hoop hem daar Zondag te ontmoeten. „Wij menen volkomen in ons recht te staan", zeide de heer Navab, „en wij zullen uiteindelijk winnen. Er is geen sprake van, dat Iran zijn houding zal wijzi gen. De behandeling van het geschil voor het Internationale Gerechts hof heeft in het geheel geen in vloed meer. Ten eerste heeft Engeland sindsdien de wet op de nationalisatie van de Anglo Ira- rian Oil Company erkend, waar door wij het contract tussen Iran en de Anglo Iranian als geëin digd beschouwen. Ten tweede erkent Iran niet langer het In ternationale Gerechtshof". HOUTLOODS VATTE VLAM Een hevige brand brak gister morgen uit in een houtopslag plaats van de Rotterdamse meu belfabriek N.V. „Everest", aan de Nassaukade. Binnen korte tijd stond de gehele opslagplaats in lichte laaie. De hitte was zo enorm, dat de daklijst van de huizen aan de overzijde, op 30 meter afstand van de vuurhaard, vlam vatte. De brand zou uitgebroken zijn in de buurt van het ketelhuis, dat gelegen is tussen de fabriek en de opslagplaats. Hiernaast bevond zich een zaad- en vlashandel, die gespaard is gebleven. De brandweer bestreed 't vuur met 40 stralen. De schade, die in de tonnen loopt, wordt door ver zekering gedekt. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT LANDSEND. Een jager van de Britse vloot is bij Landend in zee gestort. In het toestel bevond zich één inzittende. Vier vlieg tuigen. reddingboot en vissers vaartuigen zoeken de omgeving af. zo werd gisteravond gemeld. Mossadea vliegt via Zweden De Perzische eerste minister zal volgens mededeling van de Perzische gezant in Den Haag de reis van Teheran naar New York, waar h;j, volgens de gezant, aanstaande Zondag wordt ver wacht, via Zweden maken. NOTARIS QUAEDVLIEG UIT AMBT ONTHEVEN Deverdwenen Maastrichtse notaris J. M. H. O. Quaedvlieg, die zich aan boord bevindt van de „President Robert", werd gis teren bij vonnis van de arron- dissements rechtbank te Maas tricht overeenkomstig de eis van-de officier van justitie, uit ziin ambt ontheven. De uitspraak geschiedde in raadkamer. DJAKARTA. Dr. Hjalmar Schacht is een „schade voor het mensdom" genoemd door de di recteur-generaal van de Technical Assistance Administration van de Verenigde Naties, dr. H. L. Keen- ley Side, die Indonesië bezoekt. Schacht voelt zich door deze discriminatie zeer gegriefd. Hij heeft verklaard dat er geen reden is, hem van collaboratie met de Hitler-kliek te beschuldigen, zo als Keenley Side heeft gedaan. Het 3-jarig kindje van molenaar K. te Cuyk aan de Maas heeft Woensdagmiddag kans gezien in een onbewaakt ogenblik de mo lenberg op te klauteren. Later vond men het meisje in deernis wekkende toestand terug. Het bleek, dat de kleine door de mo lenwieken getroffen was. In het ziekenhuis te Nijmegen is het meisje aan de gevolgen overleden. In de opslagplaats van de meubelfabriek „Everest" aan de Nassauhaven te Rotterdam heeft een hevige brand gewoed. Een overzicht van het brandende perceel. BRUSSEL 'KNP). Honderd een en vijftig Nederlanders uit alle delen van ons land waren gisteren in de late namiddag op de Zuid-statie te Brussel verzameld en wachtten op de speciale trein, die hen tezamen met ongeveer 280 Belgen door Frank rijk en Spanje naar Portugal zou voeren. Het waren de deel nemers van de Montfortaanse bedevaart naar Fatima, waar sij Nederland zullen vertegenwoordigen bij de plechtige sluiting van het H. jaar voor de wereld. WEDEROM 2 BISSCHOPPEN IN COMMUNISTISCH CHINA VEROORDEELD HONGKONG (K.N.P.) Naar het K.N.P. uit Hongkong verneemt is Mgr W. Quinn, bisschop van Yukiang, veroordeeld tot uitwij zing uit communistisch China. De aartsbisschop van Kaifeng, Mgr G. Pollio, zal een gevangenisstraf van zes maanden moeten onder gaan. HOOFDKWARTIER Achtste Amerikaanse Leger op Korea (A.P.). Geallieerde infanterie heeft met gebruik van vlam menwerpers twee smalle wiggen gebrand in de communistische stellingen op West-Korea, in een van de hevigste gevechten van de Koreaanse oorlog. Krachtige tegenaanvallen hebben het geallieerde offensief langs het grootste gedeelte van het 65 kilometer lange front tot staan gebracht. Generaal Bradley heeft in Washington bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten verklaard, dat „er een kans bestaat een mili taire beslissing in Korea af te dwingen". Ernest Gross, de plaatsvervan gende Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., heeft te New York verklaard, dat, indien er 6 Nov. in Korea geen wapenstilstand is, de algemene vergadering der V.N., die op die datum te Parijs bijeen komt, moet overwegen, nieuwe economische en militaire maatregelen tegen communistisch China en Noord-Korea te nemen. De aanval werd ontketend door 5 divisies, gesteund door een der zwaarste artillerie-vuurgordijnen uit deze oorlog. De gevechten woedden op de heuvels in de sector van de Injin- rivier, ten noordoosten van Kae- song. De communisten boden zo'n hardnekkige tegenstand uit hun diep ingegraven stellingen, dat zij weggebrand moesten worden met vlammenwerpers of hand granaten. Het krakeel om Kaesong De roden willen Kaesong als plaats der besprekingen handha ven. Generaal Ridgway heeft ge antwoord, dat de geallieerden be reid zijn tot een bijeenkomst ter bespreking van een nieuwe plaats voor de wapenstilstandsonderhan delingen, „welke niet uitsluitend door een van beide partijen wordt beheerst". De Russische diplomaat N. P. Orlov, die betrokken was in een militaire spionnagegeschiedenis in Zweden, is door het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken verzocht het land te verlaten. Hij vertrok uit Stockholm met het Russische s.s. „Beloostrov"Om de persfotografen te misleiden is even wel tevens een „dubbelganger" aan boord gegaan, terwijl èe echte Orlov zich bijna onopgemerkt inscheepte. De valse diplomaat, die demonstratief begeleid wordt door een officier van de „Beloostrov", gevolgd door de echte, half verborgen achter „iemand" van de Russische ambassade. PRESIDENT GENERAL MOTORS STELT V.S. VOOR: CINCINNATI. Charles E. Wilson, de president van de Ge neral Motors Corporation, heeft er op aangedrongen, dat er bij wijze van permanente defensie maatregel over het gehele gebied der Verenigde Staten fabrieken zullen worden gebouwd, die in korte tijd geheel op oorlogspro ductie zouden kunnen worden omgeschakeld. Hij zeide hierbij te denken aan fabrieken, die op drieërlei wijze gebruikt' zouden kunnen worden; namelijk voor een gecombineerde productie van civiele en militaire goederen, uitsluitend voor de ver vaardiging van militaire goede ren en uitsluitend voor civiele productie. De fabrieken zouden gebouwd moeten worden krach tens overeenkomsten tussen de regering de fabrikanten. SPOEDIG OPGEHEVEN? OTTAWA. Canada hoopt, dat de Verenigde Staten spoedig de onlangs ingestelde invoerbe perkingen voor zuivelproducten zullen intrekken, zo verklaarde gisteren de Canadese minister J van buitenlandse zaken, Pearson. Hij deelde dit mede in ant woord op een verzoek om inlich tingen over de Dinsdag door een assistent van de minister van financiën afgelegde verklaring, dat Canada en elf andere landen tegenmaatregelen zullen nemen, wanneer de Ver. Staten de beper kingen niet opheffen. Pearson zeide, dat de Canadese regering op het ogenblik geen tegenmaat regelen overweegt, daar zij in lichtingen heeft ontvangen, die er op wijzen, dat er te Washing ton spoedig stappen zullen wor den gedaan, die dergelijke maat regelen overbodig zullen maken. REGERINGSSTUKKEN UITGELEVERD AAN SCHUMACHER De West-Duitse regering heeft een officiële verklaring uitgege ven, waaruit blijkt, dat drie per sonen zijn gearresteerd, die ge heime stukken in handen hebben gespeeld van de leider der rege ringsoppositie, dr. Kurt Schuma cher, van de socialistische partij. De verdachten, waarvan één ook stukken heeft verstrekt aan de Franse inlichtingendienst, wachten thans hun proces af. Zij zullen terecht staan wegens het aannemen van steekpenningen en diefstal van geheime inlichtingen. De socialistische partij heeft op haar beurt een scherpe verklaring uitgegeven, waarin de beschuldi gingen betiteld worden als laster. Zij beweerden, dat ambtenaren van de West-Duitse regering te koop waren en vertrouwensstuk- ken hadden verkocht aan de Oost- Duitse communisten. Schumacher heeft te kennen gegeven, dat hij niet van plan is voor de regering een „bekentenis" af te leggen. Hij beriep zich op zijn parlemen taire onschendbaarheid. STAGNATIE VANDAAG OPGEHEVEN? AMSTERDAM. Het baanvak Amsterdam-Haarlem, waarop Woensdagmiddag de trein van Amsterdam naar Rotterdam ont spoorde, was gisteren nog steeds niet vrij voor het treinverkeer. Eén spoor is in de loop van de dag weer berijdbaar geworden en gisteravond verwachtte men ook het tweede spoor, waarop de trein derailleerde, opgeruimd te hebben. Dit houdt echter geens zins in, dat het terstond weer gebruikt kan worden, want de rails zijn over een grote afstand van de bielsen gewrongen en ver bogen. Bovendien zijn een aan tal bielsen bijna geheel versplin terd, zodat eerst het dijkprofiel geëgaliseerd en daarna nieuwe railstukken gemonteerd moeten worden. De gebroken mast van de bovenleiding zal door een noodmast worden vervangen. De verwachting is, dat in de loop van vandaag het baanvak weer in gebruik zal kunnen worden gesteld. De ingelegde extra-treinen (een uurdienst) Amsterdam-Rotterdam D.P. vice versa via Breukelen- Harmelen zullen ook Vrijdag tot nader order blijven rijden en ook de pendeldienst met bussen tus sen Amsterdam en Haarlem blijft noe gehandhaafd. De reizigers van en naar deze plaatsen wordt dringend aange raden van deze extra treinen ge bruik te maken en niet via Haar lem naar en van de hoofdstad te reizen. De oorzaak van de ontsporing moet gezocht worden in het sprin gen van een wielband; waar schijnlijk het gevolg van een materiaalfout. Dat laatste is ech ter een zaak, die door de deskun digen van de Spoorwegen moet worden bezien. Het ongeluk is niet veroorzaakt door enig mis drijf. Nader vernemen wij, dat van daag over enkel spoor op het baanvak Amsterdam-Haarlem een locale treindienst zal worden onderhouden voor reizigers van en naar Haarlem. Ook de bus diensten zullen tussen de ge noemde plaatsen fungeren. Het verzoek van de Spoorwegen aan reizigers van en naar de richting Rotterdam, om gebruik te maken van de extra treinen via Harme ien en Breukelen, blijft van kracht. 's-GRAVENHAGE. Een niet alledaagse zaak werd gister morgen voor de Haagse Arrondissementsrechtbank behandeld. Daar moest zich de 62-jarige arts A. L., thans wonende te Rijswijk, voorheen arts te Zevenhoven, verantwoorden voor het feit, dat hij op 1 November 1950 een ingezetene van Zevenhoven, de 27-jarige M. K., voor het inzetten van een kunstgebit alle kiezen en tanden trok in zogenaamde evipan slaap, uit welke slaap K. niet meer ontwaakte. Aanvankelijk werd aangenomen klaagde, de ander als kroonge- Met twee treinen zijn zij uit Nederland gearriveerd. De stem ming onder hen is opgewekt, of schoon vermengd met een zekere spanning. Voor velen immers is dit de eerste grote reis. Er zijn jonge arbeiders en verpleegsters onder hen; 92 deelnemers hebben hun geluk te danken aan de Fatima-loterij; zij kunnen aan deze bedevaart deelnemen voor minder dan drie gulden. Van deze Montfortaanse bede vaart kan dan waarlijk gezegd worden, dat zij nationaal is, en wat nog meer is, dat haar deel nemers waarlijk het gehele Ne derlandse volk in al zijn gele dingen vertegenwoordigen. Niet minder dan 70 priesters maken de bedevaart mee, meest jongeren, maar ook wat ouderen. Mevr. H. v. d. Steen heeft de leiding over de boeren. Het is een hele drukte om de deelne mers in de speciale trein op hun gemak te stellen. De algemene leider, Pater J. M. Hupperts SMM, heeft zijn handen vol. Voor wat de Nederlanders betreft verleent Pater dr. L. L. Terstroet SMM, directeur der Montfortaanse Wer ken in Nederland, assistentie. Maar de Limburgers doen het met een aparte leider: Pater Riga. De vertegenwoordigingen der ziekenhuizen in de bedevaart staan onder leiding van Moeder Maria van het Katholieke Zieken huis te Hilversum en van zuster Laurentia van het hoofdbestuur van Onder de- Bogen te Maas tricht. Rector Th. v. d. Berg uit Groningen is de afgezant van alle ziekenhuis-rectoren. Roermond is op bijzondere wijze vertegenwoordigd door de gewestelijke directeur van de Senaat van het Maria Legioen in Tientsin, China. Deze heeft zijn reis te danken aan de edelmoedige geste van de secretaris van Mgr. Hanssen, mr. Delhoofe, die bij de te Roermond gehouden Fatima- loterij van het Maria Legioen zijn dat de dood van de patiënt was veroorzaakt door het toedienen van een te grote dosis narcose Een later door dr. Hulst te Leiden verrichte sectie bracht aan het licht, dat zich in de ademhalingsorganen van de pa tiënt een prop watten bevond, die de toegang tot het strottenhoofd geheel afsloot, waardoor K. was gestikt. De beklaagde was dood door schuld ten laste gelegd. Op 1 November werd de nar cose, „pentotal" genaamd, gereed gemaakt. Dokter Visser, met wie de heer L. samenwerkte, zou de narcose toedienen. L. zou het gebit trekken. Proppen watten werden gebruikt voor het stelpen van het bloed. Beide doktoren meenden, toen de gelaatskleur van de patiënt blauw werd, dat hij te diep onder narcose was. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten en hedenmorgen stonden de twee doktoren tegen over elkander. De een als be- tuige. Dok'ter L. had reeds vroe ger verklaard, dat het zijns in ziens aan de overdosering van narcose, toegediend door dokter Visser, te wijten is geweest dat de patiënt was overleden. De arts-narcotiseur dr. F. van Nouhuys, als getuige-deskundige gehoord, was van mening dat het stellig niet aan de overdosering van narcose te wijten was geweest dat de patiënt was overleden. De dosis was hiervoor te klein ge weest en te langzaam ingespoten. Mr. de Lint, Officier van Jus titie. eiste 4 maanden hechtenis tegen de L„ die hij schuldig achtte aan de hem ten laste ge legde dood door schuld. Hij achtte bewezen dat de patiënt door ver stikking om het leven was ge komen en niet door het toedie nen van een te grote dosis nar cose. Het was, aldus het requisi toir, aan beklaagde's grove schuld te wijten, dat de patiënt was overleden. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. 's GRAVENHAGE. Het minis terie van Financiën deelt mede. dat de stand van de 3 Dct groot boekschuld 1946 on 1 October 1951 f 1.100.621.000 bedroeg. Ou 1 November 1951 moet on dit be drag worden afgelost het 4/125 ste deei. dat is f 35.219.900. In verband hiermede zullen de volgende bedragen aflosbaar wor den gesteld: op de rekeningen, die op 1 October 1951 een saldo aanwijzen van ten minste f 100.000,en op de commission- nairsrekeningen een gezamenlijk bedrag van f 24.273.800. op de rekeningen, die op 1 October 1951 een saldo aanwijzen van minder dan f 100.000,een bedrag van f 2.520.500. op de definitieve schuldbewijzen een bedrag van f 8.425.600, of zoveel meer of minder als uit het systeem van uitloting der schuldbewijzen op eindcijfers voortvloeit. De uitloting van rekeningen met een saldo van minder dan f 100.000 en van schuldbewijzen zal geschieden op 11 October aanstaande. Te Vollenhove is een opgerich te heistelling van de fa Blok, aannemersbedrijf uit Rotterdam in elkaar gezakt. Een derde deel van de heistelling is gebroken. De 26-jarige, ongehuwde arbeider A. Loosman uit Urk, werd hierbij op slag gedood. VLUCHTELINGEN ORGANISATIE blijft werkzaam tot fondsen op zijn GENEVE. De directeur- generaal van de internationale vluchtelingenorganisatie. Kings- ley, heeft alle missies van de organisatie opdracht gegeven, haar werkzaamheden per 31 De cember te staken. De bestuurs raad van de I.R.O. heeft besloten dat de organisatie zal blijven functioneren, totdat de haar ter beschikking staande fondsen uit geput zijn. Deze zouden tot het winnend lot afstond aan de ver tegenwoordiger van het Maria Legioen in China. Om kwart voor zes is de trein gisteren uit Brussel vertrokken. Het gaat via Angoulème, Parijs naar Lourdes, waar de bedevaart drie dagen zal vertoeven en een groep van dertig Oostenrijkers zich zal aansluiten. OUDE VROUW GESTIKT IN ROTTERDAM In een huis aan de Pastoriedijk te Rotterdam kwamen enige familieleden van de 78-jarige weduwe F. C. BirkhofCrezee tot de ontdekking, dat op de kamer van de oude vrouw het vloerkleed en de tafel smeulden. De weduwe woont bij hen in. Men vermoedt, dat het kleed in aanraking is geweest met een electrisch kacheltje. Door de rookontwikkeling is de oude vrouw gestikt. PRINS MANGKUNEGORO VIII IN NEDERLAND AMSTERDAM. In het vlieg tuig. dat gisteravond op Schip hol arriveerde. komernde uit Djakarta, bevond zich Hamid Jojo Jararoso, prins Mangkune- goro VIII, een der vier zelfbe- stuurders op Java, met zijn echt genote. Hij werd onder meer af gehaald door mr. dr. Moh. Ach- mad. waanemend hoge commis saris van Indonesië in Nederland. De prins brengt een privébezoek aan Nederland. Woensdagmiddag defileerde de gymnastiekvereniging Sport Staalt Spieren uit Sliedrecht voor H.M. de Koningin. H.K.H. Prinses Marijke maakte ook kennis met de bestuursleden. Van links naar rechts: H.M. de Koningin, Prinses Beatrix en Prinses Irene. ARCHITECT VERDUISTERDE f 37.000 Veroordeeld tof 2 jaar mef aftrek De 57-jarige arohitect J. P. uit Rotterdam werd door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, omdat hij 37.000 gulden, welk geld hij van cliën ten had ontvangen voor de bouw van twee woningen, had verduis terd. De eis was een gevangenis straf van twee jaar en zes maan den met aftrek. SCHIERMONNIKOOG HEEFT EEN PRIMEUR Bevolkingsonderzoek op rheuma SCHIERMONNIKOOG. Schier monnikoog is de eerste gemeente in ons land waar de bevolking in zijn geheel zal worden onder zocht op rheuma. Dit onderzoek gaat uit van het Groene Kruis met medewerking van de ge meente. Het zal op 30 October beginnen. Het dient tevens om vast te stellen of 'n massaal be volkingsonderzoek op rheuma tot de mogelijkheden behoort. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE LONDEN. In gezaghebbende politieke kringen werd verklaard dat het herstel van de Koning zover is gevorderd, dat hij mis schien vandaag de leden van de „privy council" (raad van advi seurs) zal kunnen ontvangen om de proclamatie voor de ontbinding eind van het jaar toereikend zijn. van het parlement te tekenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1