Trein grijpt vrachtauto hij Oudesluis Weekeinde kan beslissend zijn voor eenwording van Duitsland Opzienbarende genezing EN OMGEVING V Katholieke eenheid STALIN ZELF NAAR BERLIJN? Dienstplicht in Indonesië Scheepsramp in Amerika Vier jaar voor Manus Oly Vliegrampen in Engeland NEDERLANDSE MILITAIREN SMOKKELDEN SIGARETTEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR Beide inzittenden gedood Adenauer en Grotewohl zullen vandaag spreken Stalin erkent proef met atoombom van Romeinse kankerpatiënte Koning ontbindt Brits Lagerhuis Indonesië in een crisis Pantserauto „nam" grensversperring Villa in Vught totaal afgebrand die zij. hun kameraden hadden onthouden 30.000 sigaretten in beslag genomen Nieuw Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 6 October 1951 46e Jaargang No. 12291 Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, fel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ER KANNIET geklaagd wor den over voorlichting en propa ganda voor het bevorderen van katholieke werkzaamheid-alom, in ons land en over de gehele we reld. Zo juist ontvingen wij twee sprekende bewijzen daarvan. Het eerste is de nieuwe afleve ring van het bekende Katholiek Cultureel Tijdschrift „Streven", m^t twee bijzondere bijdragen. De ene is van de hoofdredactie en handelt over „De toekomst van het Katholicisme". Ze geeft een samenvatting van een nieuw, be langrijk boek van pater Lombardi, welk boek binnenkort in het Ne derlands zal verschijnen. Het tweede gaat over „De Kerk, gis ter en heden", van de hand van de Jezuïetenpater prof. dr. M. Dierickx te Leuven. Het be spreekt de klemmende vraag, of de Kerk zal stand houden tegen de communistische stortvloed, welke kerk en cultuur bedreigt. Het andere bewijs, waarvan wij spraken, is de bijna-magische in houd er zijn vreemde woorden, welke in een bepaald verband niet te vervangen zijn! van de October aflevering van „Actio Catholica" dat geheel gewijd is aan het grote wereldcongres der Katholieke Actie, dat als Wereld congres voor het Lekenapostolaat is aangekondigd en van morgen af. tot 14 October, te Rome wordt gehouden. Een paar weken geleden spra ken wij hier ter plaatse over de „Katholieke invloed", welke mo- geliik kan en eigenlijk moet uit gaan van het getal van meer dan 420 millioen katholieken, dat de wereld bewoont. Dit Congres te Rome wil, blijkens een overtui gende beschouwing van de Con gresvoorzitter, dr. Vittorina Ve ronese, de bevestiging zijn van de katholieke een heid. Er bestaat voor dit Congres over heel de wereld zeer grote belangstelling. Alleen uit Neder land gaat er een afvaardiging van 17 mannen en vrouwen heen, nie* medegerekend het negental toehoorders van verschillende ka tholieke organisaties. Deze wéreldbijeenkomst van de leiders van het Lekenaposto laat en de Katholieke Actie be looft zeer belangrijk te worden. Het is niet maar zo'n Congres al? vele ahdere, waar veel ge praat en weinig gedaan wordt en waar vaak de „aanhang" van het Congresprogramma, van uitstap jes en partijen het belangrijkst gevonden wordt. Hier zal ge werkt worden en zullen, zo no dig, nieuwe grondslagen ge legd worden van het Lekenapos tolaat, al dan niet onder de naam Katholieke Actie bekend. Het Congres zal een nieuwe wekroep zijn om het werk van het apostolaat der leken uit te breiden, te verdiepen, te verbe teren en tot hoger peil op te voeren. Het Congres wil, door de ontmoeting van allen, die bij dit werk al betrokken zijn, ..in de sfeer van eenheid van Rome", een groot goed doen geboren wor den aldus dr. Veronese „uit het dienere besef van de eenheid der katholieke krachten, die nu in de wereld werkzaam zijn." Dat wordt een onderneming van internationaal karakter, op bo- von-nationaal plan, gelijk de Kerk. De Paus heeft het al eerder gezegd: „Wij moeten er ons van bewust ziin', dat de problemen van allerlei aard voortaan op wereldplan worden gesteld". De grenzen van de volkeren en de landen gaan steeds meer en meer vervagen Goddank, zei de H. Vader! en zo wordt de een heid van het menseliik geslacht steeds meer benaderd. Uit dat oogpunt moeten ook de proble- men van liet Apostolaat worden be=chouwd." Het ogenblik, zo leiden wij uit dc beschouwing van de Congres voorzitter af. is gekomen, om de plaats te bepalen van elke werk zaamheid met betrekking tot het Lekenapostolaat, voor zover dit een waarachtige kracht binnen de Kerk is geworden. En hij haalt het woord van de beroemde Franse Kardinaal Suhard aan, die zegt. dat Apostolaat bete kent: „alles aanpakken en door dringen, wat geoorloofd kan worden geacht, van de mens en dc wereld, zoals zij is gebouwd. Alles, behalve de zonde. alle waarden, ook al zijn ze nog zo vreemd voor het Christendom, tenzij ze in ziin ogen eenvoudig verkeerd ziin." Wi' dit Congres de wens van dr Veronese in vervulling doen gaan, dat het een ..begin zal zun van nieuwe veroveringen der Katholieken in de wereld van morgen", dan zal ook voldaan moeten worden aan de oproep van de Katholieke Actie, dat de Nederlandse Katholieken, in de geest van gebed en offer, meele ven met dit ffrote ondernemen, ondat het van Gods zegen ver zekerd zal mogen ziin. Dan zal het komen tot een ware beves tiging van de Katholieke een heid in de wereld, die leiden zal tof een versterking van de Ka tholieke invloed, welke die wereld zozeer behoeft! OPERATIE-HAAS VLISSINGEN In het ziekenhuis te Goes ligt de landbouwer van N. uit Yer- seke va te denken osier de haas. die hem ten val bracht. Van N. insvecteerde name lijk ziin land. toen hij op de haas trapte, die zich voor het naderend aevaar verbor- nen had. De landbouwer kwam te vallen en brak zijn heen. De haas echter nam de benen. Gericht op de communistische stellingen vuren de vervaarlijke lopen van dit 155 mm kanon hun dodelijke kogels af. Het kanon wordt bediend door leden van het 90ste veld artillerie bataljon, in een van de grootste artillerie-bombardementen van de Koreaanse oorlog. (Van onze verslaggevers) SCHAGEN. Hedenmorgen is op de onbewaakte overweg KeinsmerbrugGrootesloot bij Oudesluis een zestons vracht auto van het expeditiebedrijf M. Quint uit Haarlemmermeer door de trein die aldaar om kwart voor zes in de richting Den Helder passeerde, gegrepen. Hierbij werden de beide inzitten den gedood. De botsing was zo hevig, dat de wagen over de gehele spoor brug werd weggedrukt en aan de overzijde in de berm bleef lig gen. Het achterste gedeelte van de wagen werd nog ongeveer 200 meter door de locomotief mee gesleurd. Bij onderzoek vond men langs de spoorbaan het stoffelijk over schot van een ongeveer 15-jarige jongen die uit de cabine van de auto was geslingerd. De chauffeur, die bij onderzoek bleek te zijn de 26-jarige M. L. van Asten uit Haarlemmermeer, BERLIJN, 5 Oct. (A.P. en Reuter). De Oost-Duitse regering heeft gisteren meegedeeld, dat minister-president Otto Grote wohl vandaag te 18 uur in aanwezigheid van een delegatie van leden van de ministerraad der Sovjet-Unie een verklaring zal afleggen over de hereniging van Duitsland, Uit het commu niqué bleek, dat hoge Russische functionarissen uit Moskou op het ogenblik in Duitsland zijn om te proberen kracht te te zetten achter de campagne van het Kremlin voor een ver enigd Duitsland. is voor de 18 millioen Duitsers in de Sovjet-zone. Het is mogelijk, dat een dezer dagen het Oost-Duitse parlement in bijzondere zitting zal bijeen komen om nieuwe voorstellen van Grotewohl over het houden Het officiële Oost-Duitse pers bureau A.D.N. noemde het ko mende weekeinde een periode van „internationaal belang". De bekendmaking heeft de be langstelling voor de ontwikkeling in Duitsland op de spits gedre ven. Medewerkers van bonds kanselier Adenauer hebben ge zegd, dat de West-Duitse premier vanmiddag in West-Berlijn een belangrijke rede over de toe komst van het land zal houden. Tegelijkertijd werd het Oost- Duitse parlement in bijzondere zitting bijeen geroepen om van Grotewohl de Oost-Duitse voor waarden voor een fusie met het Westen te horen. Van de berichten, dat maar schalk Stalin zelf bereid zou zijn naar Berlijn te komen om de campagne van het Kremlin tegen de West-Duitse herbewapening kracht bij te zetten, kon geen bevestiging verkregen worden. De Oost-Duitse verklaring gaf echter de indruk, dat Stalin zijn naaste adviseurs naar Berlijn had gezonden voor hetgeen blijkbaar punt één op de politieke agenda van Moskou staat. Bondskanselier Adenauer is gis termiddag in Berlijn aangekomen om er het weekeinde door te brengen. Bij de opening van de West- Berlijnse najaarsbeurs zal de bondskanselier een rede uitspre ken, welke hoofdzakelijk bestemd van verkiezingen in geheel Duits land te aanhoren. De Oost-Duitse vice-premier en hoofd van de Christelijk-Demo- cratische Unie, Otto Nuschke, heeft Vrijdag aan de West-Duitse kanselier, dr. Adenauer. 14 vra gen gesteld, die worden gezien als een poging om Adenauer er toe te brengen, Zaterdag duide lijk te verklaren, of hij bereid is deel te nemen aan besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over een hereniging van Duits land. LONDEN (Reuter). Stalin heeft in een vraaggesprek met het Russische partijblad Prawda verklaard, dat er inderdaad on langs een proef met een type atoombom is genomen. ROME .(K.N.P.). Met enig vertoon is thans in Rome een genezing bekend geworden, welke in de morgen van 8 Sept. in een van de buitenwijken van de Italiaanse hoofdstad heeft plaats gevonden. Elena Assunta Pesci, 47 jaar oud en moeder van vijf kinderen, was sedert drie jaren bedlegerig wegens een kankergezwel aan de maag. Teneinde op voorspraak van de H. Maagd genezing te verkrijgen, heeft zij, in het begin van haar ziekte, tot tweemaal toe een pelgrimstocht naar het genade oord van de H. Maagd van de Goddelijke Liefde, op 12 km afstand van Rome, ondernomen. Op 10 Februari van dit jaar verklaarde Pesci in de slaap een verschijning te hebben gehad van een jong, zeer schoon meisje, dat haar zelde, dat de vrouw op voor spraak van de H. Maagd genezen In Zweden worden op het ogenblik grote herfstmanoeuvres gehouden in de provincie Vaestergoetland. Koning Gustaaf VI maakt tijdens de manoeuvres een praatje met zijn oudste zoon, Prins Beril, in marine-uniform. zou. Zij zelf zou in de maand Maart terugkeren. Ofschoon de verschijning zich werkelijk in die maand herhaald heeft, verergerde de ziektetoestand, zodat de zieke in de eerste dagen van de maand September van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. In de nacht van 7 op 8 September echter is het kleine meisje de zieke voor de derde maal verschenen, de zieke aan sporend op te staan; het kind hielp de zieke vrouw bij haar pogingen. Nadat. Pesci eenmaal het bed had verlaten, is de verschijning verdwenen, doch de zieke kon lopen. Zij begaf zich naar de keu ken om wat voedsel te nuttigen. Haar krachten hebben zich in verloop van enkele uren zo her steld, dat de zieke zich nog de zelfde dag volkomen genezen voelde. Deze ongewone genezing is vastgelegd in een rapport van een beroemde Romeinse specia list in kankerziekten, die de zieke ook van tevoren onderzocht en behandeld had. IN VERBAND MET VERKIEZINGEN LONDEN (A.P.). Koning George heeft gisteren de procla matie voor de ontbinding van het Lagerhuis in verband met de ver kiezingen van 25 October onder tekend. De plechtigheid vond in de slaapkamer van de vorst plaats. PLAN VAN LEGERLEIDING DJAKARTA. De Indonesi sche legerleiding heeft aan de regering een plan voorgelegd voor de invoering van dienstplicht in Indonesië, aldus wordt medege deeld in een artikel van de chef van de staf der landmacht, kolo nel Nasution, geschreven ter ge legenheid van de „legerdag" in Indonesië. Volgens dit plan voor dé dienst plicht zal het leger te velde over' 3 jaar bestaan uit dienstplichtigen en zal Indonesië over 10 jaar De- schikken over een volledig mili- tieleger. Jaarlijks kunnen poten tieel een half millioen man onder de wapenen worden geroepen maar er zijn er slechts ongeveer 30.000 nodig. ZEVEN OPVARENDEN GERED NEW YORK. Het 2000 ton me tende Amerikaanse stoomschip ..Southern Isles" is Vrijdag, bii het aanbreken van de dag. on ongeveer 300 kilometer uit de kust van de Amerikaanse staat Noord-Carolina in tweccn gebro ken en meteen gezonken. De Amerikaanse kustwacht vernam eerst van het ongeluk toen een ander schip, de „Char lotte Lykes", radiografisch mede deelde twee opvarenden te heb ben gered. De gezagvoerder van de „Charlotte Lykes" liet, zodra hij van de twee geredden had ge hoord dat er nog 32 opvarenden van het gezonken schip worden vermist, de reddingsboten vieren om naar hen te zoeken. Ook twee vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht nemen deel aan de nasporingswerkzaam- heden. Nader wordt nog gemeld dat de Charlotte Lyks" zeven opva renden heeft opgevist. Men heeft vijf lijken zien drijven. ZUTPHEN De Zutphense rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Manus Oly. De bekende in- en uitbreker werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis en ter beschik king stelling van de regering na het beëindigen van de straf. Hij had terecht gestaan wegens dief stallen te Hattem en te Heerde, doch aan de dagvaarding waren ter informatie 25 andere gevallen toegevoegd, zodat alle strafbare feiten, in het afgelopen jaar door Oly gepleegd, in deze straf zijn verdisconteerd. De eis van de of ficier van justitie was vijf jaar met aftrek en ter beschikking stelling. LANDING OP DE MONT BLANC GENEVE Georges André Zehr, een 25-jarige Zwitserse journalist en amateur-vlieger, is met een „Piper" vliegtuig van 65 paardekrachten op de Mont Blanc geland op een hoogte van 4330 m. Hij had noch van Franse, noch van Zwitserse zijde toestemming voor deze landing. De enige lan ding die eerder op de Mont Blanc is volbracht geschiedde in 1921. Men schijnt aanstalten te ma ken te voet in de richting van Chamonix af te dalen. Het toe stel wordt als verloren be schouwd. werd levensgevaarlijk gewond uit de vernielde cabine gehaald en door de doktoren Verheul en van Wieringen voorlopig verbonden. De man is tijdens het transport naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar overleden. Over de oorzaak van het onge val tast men nog in het duister. Het zicht was goed. De machinist heeft, naar hij later verklaarde, de auto zien aankomen en door middel van fluitsignalen de aan dacht van de chauffeur gevestigd op het naderen van de trein. Tot zijn grote ontsteltenis reed de auto door met bovenvermeld noodlottig gevolg. De machinist was niet bij machte de trein on middellijk tot stilstand te bren gen. Het treinverkeer ondervond tot ruim acht uur stagnatie en de reizigers werden op het traject SchagenDen Helder vervoerd met Helderse autobussen. DJAKARTA. Ter gelegen heid van de zesde legerdag heeft President Sukarno gisteren ver klaard, dat Indonesië thans een crisis doormaakt. Een crisis op politiek terrein, een in de staats- apparatuur, een in de denkwijze en een morele crisis. „Het is de vraag", aldus Sukar no, „of liet cynisme, de voorkeur voor de critiek om de critiek en de arbeidsschuwheid kunnen worden overwonnen". 3 VLIEGERS OMGEKOMEN, 2 VERMIST LONDEN. Door het veron gelukken van vijf vliegtuigen zijn in Engeland drie vliegers om het leven gekomen. Twee andere vlie gers werden Vrijdagavond nog vermist. Bij mist zijn twee Meteoor straaljagers op de 100 m. hoge klippen aan de kust van York shire bij Flamborough Head te pletter gevlogen. Een derde vlieg tuig van de formatie vloog net over de rotsen heen. De plaatse lijke reddingboot en officieren van de R.A.F. hebben delen van de twee vliegtuigen waargeno men, die op 45 en 60 meter hoven de zeespiegel uit de rotsen staken. Het stoffelijk overschot van een vlieger is geborgen. Op acht km. van een luchtbasis in Noord-Ierland zijn op een heu vel tussen de wrakstukken van hun „Firefly" de lijken van twee officieren gevonden. De „Firefly" werd sinds Donderdag vermist. Bij het zoeken naar een „Sea- fury" van de marine, die Donder dag bij Lands End in zee is ge stort, is Vrijdag een andere ,,Sea- fury" in zée gestort. De viieger kon worden gered. SCHILDER VIEL 16 METER De 26-jarige huisschilder W. L. uit 's-Gravenhage, die bezig was met het schilderen van een gas- stookinrichting aan de Gemeente lijke Gasfabriek in den Haag, gleed door een tot heden onopge helderde oorzaak van zijn ladder en stortte van 16 meter omlaag. Met zware inwendige kneuzingen naar net werd hij overgebracht Ziekenhuis Westeinde. stand is zorgwekkend, KALVERENSMOKKEL VOORKOMEN BRUSSEL. Na een wilde jacht door het Beleische nlaats.ie Aren- donck bii de Belgisch-Nederland se grens ziin Belgische douanen er in geslaagd een uit Nederland komende vrachtauto aan te hou den. In de auto werden negen levende kalveren aangetroffen. De vrachtauto, waarvan de zij den met pantserplaten waren versterkt, reed door de grensver sperring heen. De bestuurder gooide spijkers op de weg om te pogen de achtervolgende auto's van de douane tot staan te bren gen. Verscheidene autobussen kregen op de met spijkers bedekte wegen oponthoud door lekke banden. PROCES IN BELGRADO LONDEN. Vrijdag is te Bel grado een proces begonnen tegen veertien personen, onder wie twee vrouwen, die beschuldigd worden van spionnage en het plegen van sabotage op instruc tie van de N.K.V.D., de Sovjet- Russische politieke politie en ge heime dienst. De „Russische meesters" zouden de verdachten met „liquidatie" hebben bedreigd als zii hun activiteit zouden ont hullen. Tijdens de oorlog is in de kiezelbedding van de Maas, ter hoogte van Stevensweert, een zeer opzienbarend en belangwekkend meesterwerk van zilversmeedkunst uit de klassieke oudheid gevonden, met name 'n Grieks-Romeinse drinkbeker uit de tweede eeuw voor Christus. Deze zeldzame vondst, die in kunst historische en archeologische kringen in binnen- en buiten land opzien zal baren, bevindt zich thans in particulier bezit. Op de rijk gedecoreerde bo kaal komen Griekse inscrip ties voor die van grote waarde zijn voor het vaststellen van de oorsprong, bestemming en lotgevallen ervan. Zijn toe- 's-IIERTOGENBOSCH. Gis termiddag is door tot dusver on bekende oorzaak brand ontstaan in een villa, bewoond door ir. van Kleef, in het Villapark te Vught. De brand moet op de zolder verdieping zijn begonnen, want het rieten dak stond in een om mezien in vlammen. De vrijwil lige Vughtse brandweer, die na een kwartier ter plaatse was, kon ondanks alle inspanning niet ver hinderen, dat het huis verloren ging. Militairen en omwonenden hebben nog getracht het huisraad te redden, doch dit gelukte slechts voor wat de benedenverdieping betrof. Na een half uur kwam de Bossche brandweer ter plaatse, die met acht stralen het vuur aanpakte, doch te laat was om nog veel te redden. De schade, die zeer groot is, wordt door ver zekering gedekt. NIJMEGEN. Een onderdeel van de Nederlandse (roepen, dal deel genomen had aan de manoeuvres in Noord-Duitsland, is aan de grens (e Beek bij Nijmegen aangehouden, opdat de Kon. Marechaussee een onderzoek kon instellen naar de gedragingen van een honderdtal militairen van de verzorgingsafdeling van het leger. in het veld niet op tijd of zelfs in het geheel geen sigaretten heb ben ontvangen. Er werden 30.000 sigaretten en verschillende voorwerpen ter waarde van honderden guldens in beslag genomen, terwijl voorts velen blikken margarine bij zich bleken te hebben. De goederen blijven in beslag genomen en de hoofdinspecteur- titulair van de belasting te Nij megen zet het onderzoek voort. Deze militairen werden ver dacht van het feit, dat zij de ter beschikking staande goederen, o.a. sigaretten, niet op de juiste en verantwoorde wijze onder de troep verdeeld, hebben. Het is nl. voorgekomen, dat veel troepen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1