Een revolutionaire wijziging van de atoomoorlogvoering u Ni EK VA! T KA. Urker vissers vertrokken naar Argentinië Rode tegenstand in Korea vermindert langzamerhand Enschede heeft plannen voor woningbouw-spaarregeling Niet langer liften „op bevel r stempels nd heeft een envereniging Amerika in staat tot gebruik van tactische atoomwapens Voor defensie, niet voor agressie Zuid-Korea eert Nederlanders In deze eeuw zegden er reeds veel hun eiland vaarwel Communisten bereiden echter nieuw groot offensief voor Priesterarrestaties in JoegoSlavië Scheepsberichten Naar wij vernemen: Stof* I D f'| A f2 1%. iJniJ BEURSOVERZICHT Zondags - Evangelie /ERW ACHTING door 't KNMI te 'de van Zaterdagavond pond. OOG WEEK olkenvelden en hier itendncvel. Overwe- wind uit Oostelijke ©zelfde of iets lagere 1. dvertentie) MHT WASWATE9! flSE WASSe^dJ«. hk. v. d. ^oU' i audiëntie de Bisschop van Dinsdag 9 Oct. en Oct. geen audiëntie 5ENDIEN5T )ORDERKWARTIER gehoor by de eigen naf Zaterdag 6 Octo- tot Maandag 3 Oct. :en voor spoedgeval- iar de artsen: Kok, ef, tel 47; A. j! Vinkei, tel. 225; A. P. Middenmeer, tel. 21; ïg, Schagen, tel 435; eringerwaard, tel 262; r, Oude Niedorp, tel. /erheul, 't Zand. tel. K 2248—288, en E. v. Schagerbrug, tel. 214. ARTSENDIENST ÏORDERKWARTIER October wordt de voor dierenartsen door de heren N. 't Zand, tel. K 2249 zan der Kolk te Nieu- tel. 2261—232. ertentie) privé en kantoor nodig levering 24 uur. N.V. •ALKMAAR HEEFT GEEN »UNTEN MEER end verzoek bij het van de afdeling znn de aan D.W.O. gebrachte winstpun- verklaard. K. JONGEREN 17 JAAR! In Waarland een Jongemannen- opgericht. Daartoe agen een bijeenkomst larop 24 jongeman waren, die zich opgaven welk aan- toegenomen tot 35. een aantal belang- genomen. De ont- inkomsten zullen srtien dagen, op de na de Congre- worden. Het ver- zal voor deze :ing 4 avonden in ld zijn: Zaterdag-, ag- en Donderdag ier, die 17 jaar is als lid, is welkom is vastgesteld op >er week. Het voor- wordt gevormd door Bruin, J. Dekker. Zuydam, K. en N. ramer, zullen bij de onden als leiders terdag- en Zondag- beëindigd worden Dinsdag- en Don- om tien uur. De rorlopig Land- en eren zijn. De aal- ekte alle jongeren verken aan de op- nieuwe vereniging. !ende bijeenkomst ien op Dinsdag 16 zal er een culturele edraaid. Nu is het jongemannen uit nieuws de successen der gaat St. Bavo Westzaan om daar en zo mogeiyk Ursem te halen, momenteel op kop huis tegen Sporters tegen St. Victor Bavo deze maand staan en het be leend dit niet on- •bij te moeten la- s. is er in zaal cabaretavond, welke door Haarlems Dit wordt 'n avond met bekende ra- nieuws tal heeft as Zon en thuiswedstrijd itsoog I. Gezien belooft het een ooral zware wed- naar Schagen d aan te binden Aanvang 12 uur om 11 uur van- it, op bezoek bij kshorn. Aanvang per fiets om lf en B krjigen WGW a en Hu- ZATERDAG 6 OClÜDtk 1951 PAGiNA d LOS ANGELES (A.P.). Gordon Dean, de voorzitter van de Amerikaans commissie voor atoomenergie, heeft gisteren ver klaard, dat de V.S. „iiu zo ver zijn, dat er ernstige aandacht geschonken kan worden aan het gebruik van een atoomwapen" in situaties, welke het gebruik van elk soort wapen recht vaardigen. Hij liet er geen twijfel over besfaan, dat hij dacht aan het gebruik van tactische atoomwapens op het slagveld en niet aan de veel krachtiger atoombommen. Hij liet zich er niet over uit, of hij in het bijzonder aan de Koreaanse oorlog dacht. Hij zei: „Ik denk, dat indien er nu een situatie ontstaat, waarin, volgens ons bezonken oordeel, het gebruik van ieder soort wapen gerecht vaardigd is, wij nu zo ver zijn, dat wij ernstige aandacht kunnen schenken aan het gebruik van een atoomwapen, vooropgesteld, dat het uit militair standpunt effectief gebruikt kan worden en dat het niet een grotere verwoes tende werking heeft, dan nodig is voor een bepaalde situatie". In zijn redevoering voor de universiteit van Zuid-Californië kondigde Dean een „revolutio naire wijziging" in de opvatting van de atoomoorlogvoering aan. Hij zei, dat de V.S. nu atoom wapens hebben, welke op het slagveld elk numeriek voordeel van de vijand kunnen wegvagen. Hij zei niet te denken, dat het gebruik van dergelijke wapens de vijand er toe zou brengen te ant- SPECIALE POSTZEGELS UITGEGEVEN Hèt Zuid-Koreaanse ministerie van Verkeer heeft twee postze gels uitgegeven, als erkenning van de verdiensten van de Neder landse militairen, die met de strijdkrachten der Verenigde Na ties strijden tegen de communis tische agressie op Korea. Beide zegels hebben een waar de van 500 won. De ene is licht- froen, de andere lichtblauw. Op eiden staat links de Nederlandse, rechts de Zuid-Koreaanse vlag, daartussen op de groene postze gel het Amerikaanse vrijheids beeld, op de blauwe postzegel het U.N.O.-embleem. Van alle landen, die daadwerkelijk aan de strijd in Korea deelnemen, zijn post zegels als deze uitgegeven. Minister Kee Young Chang heeft luitenant-kolonel Eekhout enkele exemplaren van de zegels aangeboden in een zeer hartelijke brief, waarin hij de hoop uit spreekt, dat deze postzegels in bescheiden mate er toe zullen bijdragen om de diepe gevoelens van dankbaarheid en eeuwigdu rende vriendschap van de Zuid- Koreaanse bevolking ten aanzien van het Nederlandse volk tot uit drukking te brengen. woorden met atoomaanvallen op Amrikaanse steden. „In verband met onze grote technologische vooruitgang, staan wij nu voor een tijdperk, waarin de hoeveelheden atoomwapens, welke voor ons beschikbaar zijn, zo groot en de typen zo geva rieerd zijn, dat wij ze misschien op vele verschillende manieren zullen gebruiken, welke tot nu toe niet mogelijk waren'. Hij achtte het mogelijk, dat het gehele communistische atoompro gramma er op gericht zou zijn de V.S. te beroven van zijn atoom bommen en aldus hun superiori teit in mankracht te kunnen ge bruiken om de wereldheerschappij te veroveren. Dean verwachtte niet, dat het gebruik van tactische atoomwa pens vergeldingsaanvallen met atoomwapens op Amerikaanse ste- KATHOLIEK ZIEKENHUIS VOOR MGR. VAN MILTENBURG Eén vroedvrouw op 60.000 inwoners in Pakistan KARACHI (K.N.P.) Bin nenkort zal Mgr. A. van Milten burg, aartsbisschop van Karachi en Apostolisch Delegaat in Pa kistan, in zijn aartsbisdom een ziekenhuis rijker zijn. Dezer da gen heef* de echtgenote van Liaquat Ali Khan, de premier van Pakistan, de eerste steen ge legd. Bij deze gelegenheid prees zij ten zeerste de zegenrijke acti viteit van de missionarissen ten bate van de zieken. Zii wees er op, dat ook dit nieuwe zieken huis. waar ook inlandse ver pleegsters en vroedvrouwen zul len worden opgeleid, zijn geluk kig effect niet zal missen. Het is overigens bard nodig, zo ver volgde zij: „Het grote gebrek aan verpleegsters en goed opge leide vroedvrouwen is voor ons land een voorwerp van angstige zorg". Mgr. van Miltenburg in Har- melen bij Utrecht geboren, dank te de Begum voor de grote be langstelling. die zii voor d'e so ciale en medische activiteit der missionarissen heeft en wees op het prachtige voorbeeid, dat zii daardoor aan de vrouwen van Pakistan geeft. Pakistan beschikt over één verpleegster op iedere 43.000 in woners en over één vroedvrouw per 60.000 vrouwen. Het nieuwe ziekenhuis, dat te Karachi is ge vestigd, komt onder leiding te staan van de Medische Missie zusters van Philadelphia. De stichteres en algemene overste van deze congregatie. Moeder Ann Dengel, was bii de eerste steenlegging aanwezig. den zou uitlokken, omdat „onze eventuele tegenstander zich ten volle bewust is van ons vermogen tot strategische vergelding. Het is dit vermogen, welk, naar mijn mening, de derde wereldoorlog voorkomen heeft". WEER 29 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING In de week van 23 t/m 29 Sep tember zijn in ons land 29 geval len van kinderverlamming aange geven: vier in den Haag, drie in Voorst, twee in Leeuwarden, Delft en Arnhem en telkens een in Groningen, Dantumadeel, Deven ter, Vollenhove, Apeldoorn, Di- dam. Ede, .Nijmegen, Amsterdam, Andijk, Langèdijk, Velsen, Dord recht, Rotterdam, Wassenaar en Noordgouwe. MODERN HABIJT VOOR ZUSTERS Sluiers en wijde rokken fe lastig bij autorijden De Zusters van het Gezelschap van Christus, die gevestigd zijn in Danville (V.S.), hadden al lang geklaagd over hun onpractisehe habijten. Bij hun werk in het kin dertehuis, in auto's, op motorfiet sen, waren de lange sluiers en wapperende rokken steeds 'n bron van moeilijkheden. Deze klachten leken de moeder-overste gegrond. Zij wendde zich daarom tot de békende New Yorkse mode-ont werpster Hattie Carnegie en ver zocht haar voor de zusters van haar congregatie een nieuw ha bijt te ontwerpen, dat aangepast zou zijn aan de moderne eisen. Hattie Carnegie heeft thans een habijt ontworpen, dat in grijze wollen stof wordt uitgevoerd, tot aan de enkels reikt en van een ceintuur is voorzien. De mouwen zijn eenvoudig ingezet en aan de hals wordt het kleed door een simpele ronde kraag afgesloten. In plaats van de sluier zullen de zusters voortaan een grijze hoed dragen. KOREA (A.P.). In Korea is de communistische tegenstand langs het gehele westelijke front van 65 kilometer, waar de strijd krachten van negen landen sinds enkele dagen het grootste geal lieerde offensief sinds drie maan den hebben ingezet, zwakker ge worden. De soldaten van de Uno- eenheden rukken voorzichtig voorwaarts. De roden treffen voorbereidin gen om 23 October een nieuw groot offensief te ontketenen. De officiële tekst van het voor stel van generaal Ridgway, waar in de tegenpartij de mogelijkheid geboden wordt een andere plaats te kiezen voor de hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen, is gisteren aan de Chinese en Noord-Koreaanse afgevaardigden overhandigd. Dit schijnt er op te wijzen, dat de geallieerden niet van 'plan zijn de onderhandelingen 'te hervatten indien de tegenpartij niet bereid is in een andere plaats dan Kae- song te vergaderen. In Amerikaanse regeringskrin gen wordt verklaard, aldus het Franse persbureau A.F.P., dat de Verenigde Staten niet van plan zijn in Korea atoombommen te gebruiken. Gisteren is een aantal Urker vissers, dat naar Argentinië scheep gaat, naar Oostende ver trokken, vanwaar men naar Ar gentinië doorreist. In het begin van deze eeuw trokken de eerste Urkers weg: naar Amerika. Het waren toen slechts enige gezinnen. In 1908 volgde vertrek op grote schaal naar de Glasfabrieken te Leerdam en de Textielfabrieken te Enschede. De omstandigheden waaronder de vissersbevolking toen leefde waren van dien aard, dat men voor een loon van f 6. per week naar de „vaste wal" ging. In 1918 waren het andere om standigheden die noopten tot ver huizing. De visserij op de Noord zee was gevaarlijk door de mij nen, waaraan een groot aantal Urkers ten slachtoffer is geval len. De visserij op de Zuiderzee was niet lonend, daar Duitsland als afnemer was uitgeschakeld. Met botters en jollen trok men naar de Zaanstreek om daar werk te zoeken. In Wormer, Wormer- veer en Krommenie vindt men heden nog vrij grote nederzet tingen van Urkers. In 1920 waren de economische toestanden op Urk zo slecht, dat een groot aantal vaklieden het eiland voor goed verliet. In 1938-1939 werd op verzoek van de dienst der Zuiderzeewer ken een onderzoek ingesteld naar de bevolkingsomstandigheden in de randgebieden rond de N.O.- Polder. Ir. Groeman kwam tot de con clusie, dat er op Urk bestaans mogelijkheid was voor plm. 2600 mensen. Er woonden er toen ech ter al meer dan 4000. Tijdens de oorlog bood de visserij grote be staansmogelijkheden en na de oorlog ving de N.O.-Polder een groot gedeelte van het arbeiders overschot op. De visserij op Noordzee en IJselmeer biedt nog steeds mogelijkheden, maar toch komt er weer langzaamaan een overschot aan arbeidskrachten. Bij de Zuidelijke inpoldering zijn thans nog vrij veel Urkers te werk gesteld, maar dit is slechts tijdelijk en bovendien nog sei zoenwerk. Toen dan ook het aanbod kwam van een Belgische onderneming om een aantal Urkers als vissers naar Argentinië over te brengen, heeft burgemeester Keijzer hier van gebruik gemaakt en een aan tal Urkers in contact gebracht met de ondernemers. In visserijkringen op Urk is men van mening, dat er eigenlijk hier geen sprake kan zijn van een georganiseerde poging om het overschot van Urker vissers el ders te plaatsen. De twee grote vissersverenigingen hebben hier in dan ook geen aandeel. Men beschouwt dit meer als een zakelijke kwestie tussen een buitenlandse reder en vissers knechten. Voor de oorlog kwa men hier Duitse reders om volk te huren voor hun schepen. Het verschil is dat de Urkers nu naar Argentinië gaan. een jaar weg blijven en als het goed bevalt daar zelfs voorgoed blijven en hun gezinnen laten overkomen. Er zii'n nl. enkele getrouwde vis sers bii. Het merendeel is onge huwd. Hoewel er geen „erkende schippers" bij zijn. is het over grote deel van de Argentinie- vaarders toch meer of minder met de vismethoden op de hoogte. BELGRADO (K.N.P.). De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft met betrekking tot de hulpverlening aan Joego-Slavië onlangs ver klaard: „dat de rechten van de mens in Joego-Slavië de laatste tijd wel wat beter werden in acht genomen, doch dat er wat betreft de godsdienstvrijheid nog geen verbeteringen waren te bespeu ren". De feiten wijzen uit, dat er eerder van verslechtering^an van verbetering sprake is. In de bis dommen Marburg en Laibach werden de laatste dagen weer verscheidene priesters in de ge vangenis geworpen of tot geld boeten veroordeeld, omdat zij in de kerken godsdienstonderricht zouden hebben gegeven buiten de godsdienstoefeningen om. Ande ren worden er van beschuldigd, dat zij zuiver godsdienstige ver gaderingen hadden bijeengeroe pen van de Maria-congregatie of van de Derde Orde, ofschoon toch was verzekerd van regeringszijde, dat tegen zuiver godsdienstige verenigingen geen bezwaar be stond. De pastoors van St. Jakob aan de Save, Karl Supin, en van Skofja-Loka, Melchior Golob, werden ieder tot 5000 dinar boete veroordeeld. De pastoor van Smartin kreeg 28 dagen gevange nisstraf. Nog een pastoor werd veroor deeld, doch om geheel andere reden. Hij zou verzuimd hebben twee varkens aan te geven. Con form de eis werd hij tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aardijk 5 v. Le Havre/Antwer pen', Groote Beer 5 400 m Z ten W Bali; Nigerstroom 4 te Antwer pen; Roepat p 5 Azoren; Willem stad 5 v Dover; Zuiderkruis 5 170 m ZO Brisbane; Ahnkerk 4 te Pa.da.ng; Lekkerkerk 4 te Colom bo; Loosdrecht 4 te Genua; Oran jestad 4 v Barranquüla; Plato 4 v R'dam/Gyon; Prins Alexander 5 Antwerpen verw.; Rondo 5 Djed- dah verw.; Edam 4 v Antwerpen; Indrapoera 4 v Singapore; Kota Baroe p 4 Gibraltar; Kota Gede 5 Belawan verw.; heersum p 4 Key west/Savanna; Modjokerto vertr. 5 v PtSaid; Volendam p 4 Fastnet Z. Ierland. ENSCHEDE Ook de Ensche- dese bevolking zal worden inge schakeld bij de financiering van de woningbouw, welke als ge volg van de moeilijkheden bij de kapitaalsvoorziening, ernstig ge stagneerd dreigt te worden. In de raadsvergadering van Maandag avond zal een voorstel van B. en W. aan de orde komên om een spaarregeling in het leven te roe pen. Een drietal ambtenaren van het stadhuis heeft een nota opge steld, waaruit blijkt, dat men door uitgifte van spaarcoupons en -certificaten jaarlijks 500.000 gulden bijeen hoopt te brengen, voor welk bedrag vijftig wonin gen kunnen worden gebouwd. Men verwacht dat vele duizenden inwoners aan deze spaaractie zul len deelnemen. Er worden spaar coupons uitgegeven van een gul den, anderhalve gulden, twee, drie, vier en vijf gulden. Wanneer voor een bedrag van vijftig gul den aan coupons is gespaard, kan men deze inwisselen voor een spaarcertificaat. Hierop zal een rente worden vergoed van vier procent, die men in contanten of in spaarcoupons, naar keuze, krijgt uitbetaald. Naast het recht op rente, zal ieder jaar een aantal spaarcerti- ficaten onder de deelnemers wor den verloot, terwijl iedere houder van een certificaat het recht heeft mede te dingen naar een huis, dat van deze gelden wordt gebouwd en dat door de gelukkige winnaar zelf moet worden bewoond. Ten einde de kosten te kunnen dekken voor de voorbereidende werkzaamheden van dit plan, wordt de raad gevraagd een cre- diet beschikbaar te stellen van 5000 gulden. heeft de economische rechter te Amsterdam gisteren drie Ne derlandse kooplieden wegens on geoorloofde handel in goud. ver oordeeld tot gevangenisstraffen van enkele maanden, ai of niet ten dele voorwaardelijk, en tot diverse geldboeten: is de snoorwegstremming tus sen Amsterdam en Haarlem sinds gisteren geheel opgeheven: komt minister in 't Veld a.s. Dinsdag naar Almelo om er wat feestelijk het duizendste gereed gekomen huis te openen: hebben Nederlandse boter- exporteurs een order geplaatst voor de uitvoer van 450 ton boter naar Canada: zullen de kappers hun beste beentje voorzetten on het natio nale kapconcours. dat op 14 Oct. in Hengelo wordt gehouden: is er een wetsontwerp inge diend dat voorziet in het verlen gen van de periode, waarin dis tributievoorschriften gelden voor o.a. diverse metalen en chemi sche producten, koffie, stookolie en steenkolen voor de industrie. EEN MOOI WEEKEND (Van onze weerkundige medewerker) October heeft tot nu toe wel zijn best gedaan ons goed weer te brengen en zo hebben we hiervan dan ook de gehele week en wel spe ciaal de laatste dagen kun nen genieten. De tempera turen waren nog vrii hoog en Donderdag meldde De Bilt zelfs 20 graden. Tenge volge van de meer noord oostelijke wind was het gis teren iets koeler en varieer de het maximum tussen 16 graden te Den Helder en» 18 te Eelde. Ondertussen staan we nog steeds onder invloed van een hoge luchtdruk, waarbij zich nu ook boven de Britse eilanden een maximum ge vormd heeft. De dreiging groeit, daar op de Atlan tische Oceaan een actieve storing met een flink storm- gebied valt te vermelden. De kans op een» verstoring van het mooie weer neemt dus inderdaad toe, maar toch verwacht het K.N.M.I. dat het gedurende het week end nog gunstig zal blijven, al mag morgen mogelijk op meer bewolking gerekend worden. n 's-GRAVENHAGE De A.N. W.B. heeft onlangs onder de aan dacht van de minister van Oorlog gebracht, dat vele automobilisten ernstig bezwaar hebben tegen het feit, dat commandanten van mi litaire onderdelen het liften had den ingelast in het kader van z.g. droppingsoefeningen. Bij deze oefeningen werden militairen „er gens in Nederland" langs de weg gedeponeerd, met als opdracht het bereiken van een bepaald punt. In feite kwam dit er op neer, dat zij vrij grote afstanden door ons land „liftend" moesten afleggen. nut van dergelijke oefeningen be twijfeld mag worden, was de A.N.W.B. van mening, dat door dit liften „op bevel", dat velen onsympathiek aandoet, de bereid willigheid van de automobilisten om ingevolge een destijds door Z.K.H. Prins Bernhard gedaan verzoek militaire verlofgangers in hun auto mede te nemen, on gunstig zou kunnen worden be- invloed. De minister heeft de A.N.W.B. thans doen weten, dat de leger-' leiding deze bezwaren deelt en maatregelen zal nemen, dat der gelijke oefeningen niet meer ge- Afgezien van het feit, dat het houden zullen worden (Advertentie) STOPHOEST Kinderen zijn er dol op I Geel ze STOPHOEST als ze hoesten Voorkomen is beter dan genezen! STOPHOEST is gezond èn lekker. I Hoesten is hinder- lijkt STOPHOEST l verzacht direct die J lastige keelkriebel. r-. ry r-N T <©5 <Ti f#** J Zorg, dat U altijd 'n paar rolletjes in huis heeltI Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept gripag mee. Proef ze maar eensl Turnhout» België Maandag a.s. zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard te Amersfoort drie bataljons inspecteren van het regi ment infanterie Johan Willem Friso, het regiment Limburgse Jagers en het regiment infanterie Oranje Gelderland. Daarna zal Hare Majesteit nieuwe voor deze regimenten bestemde vaandels uitreiken. De drie nieuwe vaandels. Mag de woningbouw gezien worden als sluit- stuk van onze nationale economie? Neen, zeggen de gezamenlijke bouwvakarbeiders- bonden, die een adres zonden aan de Staten-Gene- raal inzake de moeilijkheden in de bouwnijverheid. In het bijzonder wijden zij, natuurlijk, aandacht aan het nijpende probleem van de woningbouw. Terecht wijzen zij er op, dat er nog mets gedaan wordt om de kapitaalvoorziening te verzekeren voor de toekomstige woningbouw. Minister Lieftinck heeft 350 millioengeleend van de verze: keringsmaatschappijen, pensioenfondsen e.d. en wij hebben juist in de krant gelezen, dat voor deze lening een garantie van het Rijk wordt aangevraagd bij de Tweede Kamer. Dat heeft een belangrijk voordeel. Minister In 't Veld kan doen wat hij wil, maar de eigenlijke kneep zit 'm voor de woning bouw in het geld. En als nu dit nieuwe wetsont werp, dat het bekende, inmiddels tot al 350 millioen gulden vergrote bedrag voor de regeling van de vlottende schuld der gemeenten door het Rijk wil doen garanderen, snel aan de orde komt, is er kans, dat wij over de mogelijkheden en vooruit zichten ook van de toekomstige woningbouw, iets meer te weten komen! Dat wordt hoog tyd. Heel het volk snakt naar 1e opening van zaken op dit punt. Wij kunnen de mededelingen in het bouwprogramma-lJD- met belangstelling lezen en zien, wat de minister voor de Volkshuisvesting in de toelichting op zijn eigen begroting mededeelt, maar daarbij is steeds het uitgangspunt het verminderde bouwpro gramma voor 1952. tot 40.000 woningen, waarvan de regering alleen hoopt, dat het mogelijk zal zijn, dit op te voeren. Het vooruitzicht voor ver wezenlijking van die hoop is niet helder en boven dien gaat het hier maar om een program. Er is geen enkele zekerheid. Vandaar dat de bonden hun twijfel uiten, of dat program wel zal kunnen worden uitgevoerd. En dan is het ook nog zo. dat de tv/eedchelft van het* lopende jaar ook nog 25.000 woningen moet opleveren!? Inderdaad staat hier zowel het belang van de woningbouw als van de werkgelegenheid in de bouwvakken op het spel. Het is goed, dat de vakbonden op al deze moei lijkheden nog eens officieel gewezen hebben. Deze zaken raken het hart van onze samenleving. De woningbouw mag géén sluitstuk zijn! Een discussie voor de Vara-microfoon heeft Ie j.l. Woensdag nog eens geleerd, dat men in socialistische kring nog opvattingen huldigt over onderwijs en opvoeding en gelijkstelling, welke met de onze moeilijk zijn te verenigen. Het ging over de vraag, of er ook g e lij k s t e 1 1 i n g moest zijn voor het Nijverheidsonderwijs, een kwes tie, die' thans rijkelijk actueel mag heten. Van katholieke en protestants-christelijke zijde meent men natuurlijk, dat dit zo moet zijn. Een mevrouw voor de Vara meende, dat de kinderen op die leeftijd van 12 tot 14 jaar al in aanmerking komen, om los te zijn van de ouders! Anders blijven ze maar in die andere kliekjes! Een meneer vond, dat doorvoering van de gelijkstelling voor het N.O. weer de vorming van die hokjes tot gevolg heeft, waar „zulke bizarre meningen heersen over anders denkenden". Een dominee oordeelde, dat de jeugd, als tegenweer tegen het verschijnsel „massajeugd geestelijk voorbereid moet worden op het verdere leven, en dat kan best gebeuren op een algemene schoolToen de discussieleider vroeg, of men niet vond dat in een land als het onze de demo cratie eiste, ook hier gelijkstelling te geven, omdat grote volksgroepen dit in geweten verlangen, kwam slechts aarzelend de erkenning, dat het dan maar moest gebeuren. Aarzelend en niet voor 100 van de drie deelnemenden aan dit gesprek. Het is om te onthouden. Hier komt n.l. duidelijk naar voren, wat nu Ie eigenlijk in werkelijkheid de achtergrond is van het verzet, ook uit socialistische kringen, tegen de stichting van katholieke en protestants- christelijke ambachtsscholen. Het volwaardige ge lijkstellingsstandpunt, als we het zo mogen noemen, wordt maar in een klein (doorbraak) deel van de P. v. d. A. gehuldigd. De meneer van het gesprek wilde, als het dan moest, wel aan de democratische eis voldoen, maar dan moest het zijn door „syn these- of compromisscholen", met zo weinig moge lijk verschillen. En de dame zei, dat er dan toch hokjes kwamen en dat was niet ideaal, ook uit democratisch oogpunt niet. De regering ja, ze zei het! had hier een opvoedende taak! Maar iedereen was van oordeel, dat de gelijk stelling niet geregeld moest worden volgens het systeem van de wet-de Visser, zoals dat voor het L.O. geldt. M.a.w., de gemeenteraden moeten beslis sen, zonder vaste normen in de wet, deskundigen gehoord, en na advies van een breed-samengestelde, algemene schoolraad, en natuurlijk met de nodige „planning". Allemaal dingen, die nu bestaan, die echter een volkomen onbevredigende toestand scheppen en minstens de helft van ons volk aan onzekerheid en willekeur overgeleverd laten! Het a.r. dagblad „Trouw" kan het soms aardig Ie zeggen, maar ook wel eens vervelend zijn. Het schrijft tegenwoordig van die kleine, stekelige, nare stukjes, die er helemaal op gericht zijn, afbrekend te werken. Oppositie is goed en eerlijk, maar in „Trouw" verzandt zy in naargees tigheid en afbraak. Als minister Lieftincks depar tement de brochure uitgeeft (verleden week hier besproken) met een populaire uiteenzetting over onze belastingen, dan zegt „Trouw", dat die bro chure ten onrechte eindigt met het bekende woord van het levende volk, dat aan zijn toekomst bouwt. „Want de financiële politiek breekt af". Als het een verhaal opdist over generaal van Fleet, die in Korea schijnt te vertellen van de heldendaden van Hans Brinker, de legendarische jongen van Spaarn- dam, die een dijkdoorbraak verhinderde door zijn duim urenlang in het gat van die dijk te houden, dan zegt „Trouw" dat wij alleen maar beroemd zijn vanwege de mensen die niet bestaan hebben, en vanwege de daden, die niet gebeurd zijn". Dit is eenvoudig een leugen, die al sinds 1940 met feiten is weerlegd tegen de bezetters!! En ten slotte kan „Trouw" het niet verkroppen, dat de zo juist genoemde brochure van het departement ook aan de bijzondere middelbare scholen ter ver spreiding is gezonden. De redenen, welke „Trouw" hier tot verzet prikkelen, zijn kleiner dan klein, en hebben met het eigen karakter van de bijzondere school niets te maken. BONDSVERGADERING MIDDENSTANDSBOND Op Maandag 15 October a.s. zal de Nederlandse Kath. Midden standsbond zijn jaarlijkse Bonds vergadering houden in het Jaar beursrestaurant te Utrecht. Op deze vergadering zal o.a. Drs. Janssen, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, het woord voeren over „Actuele fi nancieringsproblemen in midden- en kleinbedrijf". De agenda ver meldt voorts een voorstel tot sta tutenwijziging in verband m$t een te wijzigen contributierege ling en dé statutair voorgeschre ven verkiezing van leden van het Bondsbestuur. WEINIG VERANDERING AMSTERDAM 5 Oct. Al was de ondertoon ter beurze niet on vriendelijk, het levendiger voor komen, dat gisteren de markt kenmerkte, bleek vandaag geheel afwezig. Met uitzondering van enige hoeken had de markt over het algemeen een lusteloos en onbelangrijk verloop. De 33%._ staatslening 1947, die gisteren op viel met een stijging van ruim 1 punt, had vandaag zoveel aanbod te verwerken dat de koers aan vankelijk weer even hard achter uit liep tot 85 7/8. Tegen slot volgde een licht herstel lot 861/8. Overige guldensleningen eveneens enigszins gedrukt. Aandelen Exploratie worden de laatste tijd geregeld in open hoek verhandeld. Afgezien van het in gebruik nemen van nieuwe „spui ters" meent men deze belangstel ling ook te mogen toeschrijven aan het binnenkort te verwachten jaarverslag. Vandaag steeg de koers onder behoorlijke omzetten van 85% tot 90. De Indonesische markt ken merkte zich overigens door een nauwelijks prijshoudende stem ming, waarbij de hoofdfondsen eerder een fractie lager en de kleinere soorten hier en daar licht gevraagd waren. Olies zijn Maandag jl. met 5 punten geste gen tot 301% en de gehele week werd iedere dag trouw rond dit niveau gesloten, ook vandaag. Unilevers herstelden zich tot 232 (230%) en Philips noteerde on veranderd op 170 voor de oude en 164 voor de nieuwe aandelen. De animo voor „Herkapitalisatie- fondsen" is zo goed als geheel verdwenen. Winsten van beteke nis zijn er althans niet gemaakt. Hier en daar is zelfs een verlies geleden. De algemene stemming op de scheepvaartafdeling was goed prijshoudend. 21e Zondag na PINKSTEREN Om het Zondags-evangelie be ter te begrijpen is het goed te weten, dat de Meester vlak er voor antwoord gaf op Simon Pe trus' vraag: „Hoe vaak moet ik mijn broer vergeven, tot 7 keer toé?" Jezus had gezegd: „Ik zeg niet tot 7 keer toe, maar tot 70x 7 keer toe!" Dan vertelt hij de parabel van de groot-machtige Koning, die zijn dienaars ter verantwoording roept over nog niet betaalde schulden. Royaal haalt die Goede Herder een streep door 'n schuld van 10000 talenten (Dit moet meer dan 25 millioen gulden zijn) De man die dit te beurt valt, gaat opgewekt naar buiten, komt een hiede-knecht tegen die bij hem in 't krijt staat voor 100 denariën (plm. 40 gulden), vliegt hem naar de keel en eist betaling tot de laatste cent. Dit tafereel we moeten het toegeven is naar het leven ge tekend. Ndetwaar, we gaan de biechtstoel in met zonden, waar van niemand iets weet. We be kennen ons schuldig aan de ver nederendste misslagen. „Voor God, voor de heiligen en voor U, Va der, beken ik misdaan te heb ben in handeling, woord en ge dachte" i In de biechtstoel wordt onze stem tot gefluister. De biechtva der heeft al veel gehoord, maar soms gaat een huivering door hem heen om het kwaad dat hem wordt toegefluisterd. Maar hij is Gods rentmeester. Op last van God schenkt hij ons, iedere mens, die met berouw komt. de schuld kwijt. Hij kent Gods woord: „Al zijn uw zonden rood als schaT- lüJcen, rood als bloed. Ik zal ze afwassen, ge zult witter worden dan sneeuw'! Met welk 'n ver lichting horen we van achter het tralievenster de absolutiewoor- den over ons uitspreken. „Ego te absolvo.... Ik ontsla u van uw zonden...." Wij zijn weer rein. Onze ziel is wit. Wij zijn kind van God, gaan de hemel in als de dood ons nu verrast. Wij" gaan naar buiten, opge lucht. Het is zomer in ons. Buiten ontmoeten wij een mens. die ons eens afgezet, die eens kwaad van ons sprak, die ons becritiseerde, die ons eens een pak slag gaf (laten we voor deze gelegenheid aannemen dat de schuld voor 100 pet. aan die andere kant ligt) en automatisch draait 't hoofd om; Wij zien hem niet meer; de per soon is lucht geworden. Die zo even in de biechtstoel horen mochten dat alle zonden ons ver geven zijn, kunnen een mens niet vergeven, en kunnen nooit ver geten wat hen is aangedaan. We ontmoeten een oud-NSBer, een collaborateur, een mens die in de gevangenis gezeten heeft. Wat een verachting ligt er dan in onze ogen, met welk 'n majes teit schrijden we heen langs de tollenaar, met welk een koud heid laten wij voelen dat 't ver leden niet te vergeven en niet te vergeten is. We zouden niet meer op straat durven komen als de mensen wisten wat wij. o zö zachtjes, te gen de priester hadden gezegd- God vergaf ons alles. Al 't zwar te en stinkende is uit ons leven weggeveegd. Wij voelen ons blij en gelukkig. Maar zijn we dan geen Farizeeërs van professie, geen 18-karaat huichelaars wan neer wij doen alsof wij altijd brandschoon zijn geweest, alleen omdat wij zo goed de duisternis zochten, dat ons falen niet be kend werd? Hoe kan de mens zo zijn? Hoe komt hij zo toegeeflijk voor eigen fouten en zo hard voor die van anderen? Kennen we onszelf niet? Maar we gaan toch biech ten, en als we eens iets ergs te zeggen hadden, weten we toch voor heel ons leven, door erva ring, waartoe we in staaat zijn! Meen niet dat dit niet zulk 'n ernstige kwestie is. Volgens OU Heer zelf, herziet de Koning zijn houding t.o.v. die onbarmhartige dienaar. Als God dat ook doet t.o.v. ons P- C. de Haas OFM Feestdagen in de komende week: Zondag 7 Oct.: Feest van de H. Rozenkrans. Donderdag 11 Oct.: Feest van Maria Boodschap. Vrijdag 12 Oct.: H. Wilfridus Apostel van Friesland-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3