Een kijkje achter de schermen van het 8 Octoberfeest Montfortaanse bedevaart maakt olechtiaheden te Lourdes mee is heengegaan Dr. A. F. Philips o LE FEU SUR LA TERRE GEZELLIGE TELEVISIE-AVONDEN Een groot Nederlander Zaterdagavond ging een wapenschouw vooraf Boeiende voorstelling OP WEG NAAR FATIMA Nederlanders leiden Sacramentsprocessie Kroniek en kritiek maanDAG 8 OCTOBER 1951 VICTORIENTJE gaat verhuizen Théatre Hébertot speelde Mauriac De herdenking in 't Victoriepark Behendigheids wedstrijden firma Gebr. KaalHouttil, Alkmaar fa. Vroom en Dreesmann, Alkmaar Laatste nieuws H. Vader spreekt De groentenexport naar Duitsland Taak der Nationale Reserve gewijzigd Prof. Dr. Vroklage verongelukt MOSSADEO OP SCHIPHOL .^..INA I Heel de stad en velen van daarbuiten vierden vandaag het feest van Alkmaars Ontzet; zij aanschouwden de verschillende onder delen van het uitgebreide programma, als iets vanzelfsprekends. Doch weinigen hebben zich gerealiseerd, wat er aan deze viering moet zijn voorafgegaan. j Leidenaar op zijn 18de verjaardag van zijn vader een diploma van lidmaatschap van de 3 October- vereniging ontvangt; een goede gewoonte, die wij aan de Alk- maarse vaders ten voorbeeld zou den willen stellen. Zo'n feestdag als die van van daag is toch wel een daalder waard, zouden wij menen; een luttel bedrag waarvoor men al lid kan zijn van de 8 October vereniging en bovendien nog gra tis toegang heeft tot het jaarlijks vuurwerk; huisgenoten betalen slechts de helft. Mogen daarom velen, die van daag dit stadsfeest bij uitstek heb ben meegevierd, de dag besluiten met zich op te geven als lid van de vereniging voor alle Alk- maarders: ae 8 Octobervereniging. Wij kregen daarvan een indruk tijdens de „wapenschouw", zoals de jonge voorzitter van de 8 Oc tobervereniging, mr. G. A. de Lange de bijeenkomst betitelde van de vele leden der verschil lende subcommissies tien in getal Zaterdagavond in de Har monie Daar werd met alle mede werkers het programma nog eens doorgenomen, om na te gaan, of alles klopte zoals het kloppen moest. Dankbaar kon de voorzit ter al constateren, dat zulks met het eerste onderdeel van het pro gramma de lichtstoet van de Alkmaarse jeugd alreeds het geval was. Die was onder regie van de heer C. Mol Jr. en zijn vele medewerkers dank zij ook de medewerking van de po litie geheel naar wens verlo pen; de organisatie, de deelname en het verloop lieten niets te wen sen over. Maar wij zouden iets vertellen van de voorbereidingen voor deze dag. Die beginnen al in Augustus zo na de vacanties. Dan steekt het bestuur de koppen bij elkaar; dan worden in grote lijnen de plannen ontworpen, gewikt en ge wogen, mede aan de hand van de financiële mogelijkheden, die we gens het nog onvoldoend aantal leden, helaas nog steeds een rol spelen. En terwijl de plannen steeds vaster vorm beginnen aan te ne men, komen de tien subcommis sies in het geweer. Hiervan is die voor de optocht wel de grootste; maar die heeft dan ook de omvangrijkste taak. Men ga maar eens even na: er namen 600 personen aan deel, w.o. vier muziekcorpsen, drie lande lijke rijverenigingen, twee ven dels en alle toneel- en operette verenigingen; er moesten voor deze optocht 21 wagens in even- zovele glansnummers worden ge- metamorphoseerd en daar kwa men heel wat schilders, timmer lieden enz. aan te pas. De deelnemers moesten al om 11 uur half 12 present zijn, want er stonden tien kappers klaar op het Doeleveld om hen te kappen en te schminken; zo werd er niet alleen de laatste weken, doch ook de laatste uren nog hard aan de optocht de clou van de feestdag gewerkt. Ook vele andere onderdelen Zoals de ochtendfestiviteiten, het vuurwerk, het concert en de ker mis eisten zij het in mindere mate misschien wekenlange voorbereiding en vele uren van de resp. commissieleden. De bestuurs- en commissieleden van de 8 Octobervereniging ver dienen voor dit alles de dank van de burgerij. Zij vragen daar ech ter niet om, doch al hun werk en toewijding zou al beloond zijn, als het ledental van de 8 October vereniging in verhouding stond tot de deelname aan de algemene feestviering. Het aantal leden zweeft om de 2000; de onlangs in het leven ge roepen propagandacommissie wist er in enkele weken tijd een 150 nieuwe leden bij te werven en heeft voor de nabije toekomst grote plannen. Onder het motto van de slagzin, die uit de bus zal komen van de prijsvraag, waar over men in het feestprogramma meer kan lezen, zal deze propa gandacommissie zich straks tot de burgerij van Alkmaar wenden met het doel in één jaar tijd het ledental op behoorlijk peil te brengen. Wij voor ons zouden de leus willen aanheffen: In ieder gezin minstens één lid van de 8 Octo bervereniging. Dat zou het ledental tot 9 a 10 duizend doen stijgen. Dat zou het bestuur in staat stellen de jaar lijkse feestviering nog grootser te organiseren. In Leiden is het een goede ge woonte, dat iedere goedgeaarde Victorientje, zoals de ste demaagd in het Victoriepark gemoedelijk door de Alk- maarders genoemd wordt, gaat binnenkort verhuizen. De verkeerssituatie, die ont staan zal zijn, als de nieuwe Friesebrug gereed is, za.l haar dwingen een vijftig meter te retireren. Vandaaq was Victorientje voor het laatst van de plech tige herdenking van het Ontzet getuige op de plaats, waar zij, vandaag precies 75 jaar geleden, voor het eerst van dit festijn getuige was. Maar haar beeld zal vol gend jaar in groter schoon heid prijken in dit historisch Victoriepark. Het zal onge veer 50 m meer Zuidwaarts geplaatst worden in de rich ting van de Rotorenbrug. Het zal dan het middelpunt wor den van een geheel nieuwe plantsoen-aanleg, welke te vens aangepast zal worden aan de eisen van de jaarlijk se plechtige herdenking van het Ontzet op de historische plek. Het ijzeren hek, dat thans het monument om geeft, zal verdwijnen, om plaats te maken voor bloe men en beplanting. Het plan voor veranderng van het Victoriepark, ont worpen door de Dienst van 'Gemeentewerken, is door tiet gemeentebestuur voorge legd aan het bestuur van de 8-Octobervereniging, dat er zich terstond mee kon ver enigen. Het volgend jaar zal dus, vaar verwacht mag worden, de officiële herdenking van het Ontzet in een meer pas sende entourage plaats vin den dan vandaag, tengevol ge van Ae v>crkzaam.heden aan de Friesebrughet geval was. EEN WOORD VAN DANK De kas van de 8 Octoberver eniging liet het zulks tot groot leedwezen van het bestuur vo rige jaren niet toe de vele deel nemers aan de grotë middag optocht een verversing aan te bieden. De propagandacommissie vond dit jaar een aantal zakenmensen bereid deze taak van het bestuur over te nemen. Op de Juliana van Stolberglaan, waar als gebruike lijk even gepauzeerd werd, kregen de deelnemers vandaag een con sumptie, door de volgende firma's beschikbaar gesteld: de Fa. Otter, de Fa. Geels, de Fa. Holsmuller, de Fa. Swager, de Fa. Smit (v.h. Van Woerden), de Fa. Engels. Deze firma's zorgden voor een frisse dronk, terwijl de Fa. Vroom Dreesmann er een koekje bij presenteerde. Voor papieren be kers zorgden de Fa.'s Frankenberg en H. Otter, terwijl Westerlicht de dienbladen beschikbaar stelde en de meisjes van de Huishoud school en de Raad van Arbeid voor de bediening zorgden. Hulde. Het bestuur hoopt het volgend jaar, door een groot ledental daartoe in staat gesteld, zelf een en ander te kunnen bekostigen. ALKMAAR D© bekend© Franse romancier Frangois Mauriac, die men ook als toneelschrijver heeft leren kennen in zijn „Asmodóe', waarin het thema behandeld wordt van de gepas- sionneerde man, die over een vreemde vrouw een haast demo nische macht uitoefent, heeft in zijn nieuwere spel „Le feu sur la terre" hetzelfde thema uitgespeeld, zij het met een persoons wisseling. Hier immers zien we een vrouw, die door een onmo gelijke liefde tot een man tot onverdedigbare daden gedreven wordt. Vanaf het Wapen van Heems kerk, waar het bestuur van de 8- October vereniging de genodig den een viertal bestuursleden van de Leidse 3 October vereni ging en een deputatie van het Leidse Studentencorps had ont vangen, vertrok dit gezelschap tegen 12 uur met het vaandel van de 8 October vereniging voorop en met begeleiding van het mu ziekcorps Soli Deo Gloria naar het Victory Park. Een aantal meis jes droeg in deze stoet de krans, versierd met bloemen en linten in de Alkmaarse kleuren mee, wel ke als hulde aan alle stadgenoten die in de loop der geschiedenis voor de vrijheid hun leven gaven telkenjare aan het Victorybeeld Van alle kanten stroomden be langstellende stadgenoten even eens naar het Victorypark dat althans aan de Noordzijde, tenge volge van de werkzaamheden aan de Friesebrug een aanblik ver toonde, alsof de strijd op de wal len zojuist beslecht was. Niet alleen voor de genodigden, ook voor de leden van de 8 Octo ber verenigingen en vele andere belangstellenden was dit jaar een groter aantal zitplaatsen beschik baar gesteld. Terwijl men in af wachting was van de officiële herdenking, scheerde tot driemaal toe een escadrille van 9 Meteoor straaljagers, als attentie van de Ned. Luchtmacht over het Victo rypark en de stad. Als zilveren vogels blonken de vliegtuigen in de stralende zon, die het bijwonen van deze officiële herdenking niet weinig veraange naamde. Onder de vele genodigden za- Het drama, dat men zeker niet ailedaatgs kan noemen, speelt zich af jn het gezin van een verarmde familie, die fijn hooip heeft ge steld op de zoon Maurice, die ver loofd is met de dochter van een rijke landheer uit de naaste om geving: Caroline, een aardig maar vrij onbeduidend figuurtje. De oudste zuster van Maurice, Lau ra. ziet haar illusies ten opzichte van haar broer Maurice vergaan als deze niet als afgestudeerde, maar als schilder terugkeert uit Parijs, gehuwd met een vrouw, Aniaree. bij wie hii eer» zoontje heeft. Laura tracht dit huweliik kapot te maken. Als Maurice oeze opzet door heeft en zicii van haar afKeert in haat, geeft Laura haar vergeefse striid op. Het Franse theater Hétbertot speende dit. ietwait gewaagde stuk Zondagmiddag voor een kieme groep belangstellenden op boeiende wijze. De troep moet goed ingespeeld zijn geweest, want de berichten over de pre mière waren niet bijstér gun stig. Deze opvoering kenmerkte zich echter door uitstekende rol- kennis, perfect, beheerst toneel met af en toe fel-bewogen spel naar de climax. Vooral Michtlle Manet, die het elders niet zo goed schijnt te hebben gedaan, gaf zich iin de rol van Laura volkomen en gaf een overtui gende, gepassioiuieerde jonge vrouw te zien. Bewondering oogstte ook Ginette Pigeon, die die jonge zuster speelde; Georges Saillard, de zorgelijke, drukke huisvader, was ook goed op dreef, terwijl er in Susanna De- mars een begrijpende moeder stak. OUDEN VAN DAGEN NIET VERGETEN ALKMAAR Daartoe be langeloos in staat gesteld door enkele firma's in de stad, kon het bestuur van de 8-Octobervereni- ging vandaag evenals vorige jaren een 200-tal Ouden van Da gen, w.o. die in de Pius-Stichtmg en het Hof van Sonoy een feeste lijke tractatie aanbieden. Deze tractatie bestond voor de vrouwen uit een ge balije, een zakje versnaperingen en wat fruit; en voor de heren uit een ge bakje, fruit en een rokertje. Namens het bestuur werd deze tractatie in de Pius aangeboden door de heren Mr G. A. de Lange, Mr A. Leesberg en A. Koster; in het Hof van Sonoy waren het de burgemeester, Dr Wytema en de heren G. Grondsma en C. Mol, die zich van deze taak kweten. Het spreekt vanzelf, dat een en ander door de oudjes in grote dank werd aanvaard en op noge prijs gesteld werd. Éen woord van dank aan de firma's, die dit mogelijk maakten zij willen niet genoemd wor den is hier wel op zijn plaats. PRIJZEN ALLEGORISCHE JEUCDOPTOCHT (Vervolg van pag. 1) Uitslag Voor de jury was het een moei lijke opgave op tijd de uitslag bekend te maken, want de kin deren trappelden van ongeduld om die te horen. De tien eerste prijzen vielen in de volgorde zoals die hier volgt. (De tussen haakjes geplaatste cijfers duiden de nummers aan kinderen of groepen aan.) 1. Pannekoekhuisje (36); 2. Krantenmeisje (42); 3. Poppen wagen (97); 4. Sigarettenmeisjes (beiden nummer 21); 5. Mickey Mous (259); 6. Tielse Flipje (110); 7. Germaan (57); 8. Groepje Ne gertjes (10); 9. Vliegenzwam (95) en 10. Allegorische voorstelling van de 4 jaargetijden Lente, Zo mer, Herfst en "Winter (492). De optocht werd gesloten door de ponny met de twee aapjes, waarover wij al schreven. Claire Jordan gaf eer» ferme, tegen de moeilijkheden opgewas sen vrouw van Maurice ten beste. Dominique Armor was als de onbeduidende Caroline min der boeiend. Raymond Loimiier als Maurice kon ons minder bekoren met sitroef spel en slechte articulatie. De bijrollen werden aanvaard baar gespeeld. De décors warer» eenvoudig en sober. Het kwam ons, al met al, voor, dat dit. gezelschap over de ge hele linie t°oh met meer élan en geestdrift speelde, dan wij de laatste tijd in ons land gewend zijn. Doch dat kan aan het Fran- te temperament liggen. L. S. Overigens onze hulde aan de directeur van Het Gulden Vlies, die dit stuk voor een zó kleine kring wilde brengen. Op de Laat was het tegen tie nen een drukte van belang. Daar hadden de wedlopen met hinder nissen plaats, waaraan door de jongens van alle scholen werd deelgenomen. Het enthousiasme was groot, want er waren mooie prijzen te winnen. Wat ze er voor moesten doen was echter niet zo gemakkelijk. Er waren drie banen van ongeveer 30 meter uitgezet, elke baan was weer in drieën verdeeld. De drie jongens, die telkens aan de start kwamen, kregen ieder een tonnetje en een stok. Met behulp van het stokje rolden ze het tonnetje tot de eerste scheidingslijn, waar ze een bal met een stokje op het tonne tje naar de tweede scheidingslijn moesten dragen. Vervolgens hol den ze dan naar de finish met dé bal tussen twee stokjes geklemd. De uiteindelijke winnaars van deze wedstrijd werden: Rudi Riet veld, St. Adelbertusschool, le prijs; Fred Muylaert, St. Adel bertusschool, 2e prijs; Dick Jan sen, Lindenschool, 3e prijs; Eef Hofman, St. Willibrordusschool, 4e prijs; Eduard Geelhoed, Bos boom Toussaintschool, 5e prijs; Pater v. d. Sluys, Nic. Beetsschool, 6e prijs; Gerard Wokke, St. Willi brordusschool, 7e prijs; Wim Bloemberg, Wilhelminaschool, 8e Pröe jongens, die een andere wedstrijd moesten doen, hadden het ook niet gemakkelijk. Om te beginnen werd hen al een ballon pan het been gebonden. Hadden ze daar tien meter mee afgelegd, dan moesten ze zich door een autobandje wringen. Hier kwa men vooral de fouten. Keer op keer ontsnapten de ballonnetjes, die dan onder gejuich van de kinderen de vlucht namen in de blauwe lucht. Kwamen de jon gens zonder fouten door de band, dan was het zaak zo snel mogelijk onder het lopen de ballon los te maken, in de hand te nemen en de finish te bereiken. Winnaars van deze wedstrijd werden: Kees Kaagman, Jan Ligt- hartschool, le prijs; T. Gisolf, Nic. Beetsschool, 2e prijs; L. Ver ver, St. Bavoschool, 3e prijs; Nico Hes, Aloysiusschool, 4e prijs; Jan Nap. Tesselschadeschool, 5e prijs; T. Burdorf, Wilhelminaschool, 6e prijs en Kees Okhuizen, Vondel school, 7e prijs. - P Cretans en de raadsldeen velen vergezeld van hun dame ook de garnizoenscommandant overste Dijkstra, de hoofden van takken van gemeentedienst, autoriteiten van de rechterlijke macht en ver tegenwoordigers van de burgerij in alle schakeringen. Het dames- en kinderkoor on der leiding van de dirigent Johan Kuiper opende deze plechtigheid met enkele liederen uit Valerius' Gedenckklanck en een lied „Onze Vlag" van de heer Kuiper zelf. Door een ten opzichte van de overigens vrij zwakke wind on gunstige opstelling kwamen de prestaties van het toch al niet volumineuze koor jammer genoeg niet voldoende tot hun recht. Na deze zang declameerde de heer G. Grondsmaénige gedich ten, die een preludium vormden pp de herdenkingsrede van de voorzitter van dé 8 Octoberver eniging. De heer Grondsma, wiens sonoor stemgeluid enige concur rentie ondervond van 'n scheeps- trompet, die schetterde van over het Noordhollands Kanaal, begon met enkele dichtregelen van de 16e eeuwse dichter Dirk Pieters zoon, waarin de vriiheid en de vrede bezongen werden; hii ver volgde met een citaat van Pièter Corneliszoon Hooft, dat ons leer de, hoe de vrede en de vrijheid te bewaren. Met Valerius liet hij ons voorts horen hoe door de eendracht „het allerzwakste volk het sterkste bolwerk" kan vormen om te besluiten met, Geerten Gos- schart's opwekkende woorden: „Houdt vast o volk' van Neder land uw vrijheid duur gekocht. Bewaar dit kostelijk onderpand omgord door-een Oranjeband". Een welverdiend applaus be loonde de declamator. In starre aandacht werd hierna geluisterd naar de inhoud van de herdenkingsrede van de voorzit ter van de 8 Octobervereniging, mr. G. A.. de Lange, voor een resumé waarvan wij u verwijzen naar elders in dit blad. Nadat het applaus, dat op deze rede volgde, verklonken was, zon gen allen die hier rond het Vic toriebeeld verzameld waren met begeleiding van Soli Deo Gloria het Wilhelmus, terwijl de krans aan het beeld werd gehecht. Daarna klonk weer het Victorie lied op deze historische plek. Ten slotte dankte mr. de Lange alle aanwezigen voor hun belangstel ling, hun verder een prettige dag toewensend in hun versierde stad. 26 DODEN DOOR LAWINE BOGOTA, Columbia (A.P.). Bii Montenegro, in het departe ment Caldas, is een lawine op een voorbijrijdende trein neergeko men en heeft een wagon geheel vernield. Het aantal doden be draagt 26. ledsre Dinsdag- ©n Vrijdagavond, toi nadd aankon diging, van 8-15 tot 10.15, stellen wij U in do gelegen heid kennis te maken met dit wonder der techniek „DE TELEVISIE" In de gezellige lunchroom van Vroom en Dreesmann kunt U onder het genot van een prima consumptie verschil lende programma's, die U geregeld over de radio hoort, op het televisie scherm zien. Deze uitzendingen worden verzorgd door de en ATTENTIE! Gratis toegang vanaf 7.45 uur n.m., ingang lunchroom, Laatzijde Beneden 18 jaar, zonder geleid© geen toegang Consumptie verplicht WEERSVERWACHTING Mededeeedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. KOUDE NACHT Drooc weer met weinie bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Koude nacht met nlaatseliik lichte nachtvorst. Moreen overdag oneeveer de zelfde temneratuur als vandaag. Generaal Ridgway is accoord gegaan met het voorstel van de communisten om Panmoendjon te kiezen als nieuwe plaats voor de wapenstilstandsconfercntlc. Het herstel van de Britse ko ning is zo bevredigend, dat de geneesheren de komende dagen waarschijnlijk geen nieuw bulle tin zullen publiceren. Nicuw-Zecland is Zaterdag en Zondag door noodweer geteisterd. Talrijke gebouwen werden be schadigd. Het verkeer te water en op het land werd ten dele onderbroken. Dr. A. F. Philips, die Zaterdag overleed, zal morgenavond in het televisie-programma van de Vara worden herdacht met een rede van minister van den Brink. BIJ SLUITING VAN HET HEILIG JAAR TE FATMA FATIMA (KN.P.) Naar eerst thans officieel werd bekend ge maakt zal de H. Vader op Zater dag 13 October a.s. de gelovigen die te Fatima hijeen zijn voor de plechtige sluiting van het H. Jaar, via de radio toespreken. In de radioboodschap zal de H. Vader zich richten tot de ge hele wereld, die deelachtig werd aan de genaden van het H. Jaar. Het is om dank te brengen voor die genaden, dat vertegenwoordi gers van alle volkeren naar Fa tima zijn gekomen om aanwezig te zjjn bij de plechtige sluiting van dit historische feit. Door een bijzondere pauselijke dispensatie is het mogelijk, dat vanaf Woens dag 10 October tot en met Zater dag 13 October, de dag van de fote plechtigheid, ononderbroken H. Missen zullen worden gele zen in de bedevaartskerk van Fa tima. Zowel in de nacht als ge durende de gehele dag zullen priesters in de Mariakerk H.H. Missen opdragen om God te dan ken voor verkregen gunsten. DALING GEVOLG VAN NIEUWE INVOERRECHTEN Sedert eind September is het systeem van invoerrechten krach tens de overeenkomst van Tor quay door West-Duitsland inge voerd. Dit betekent, dat thans in voerrechten naar waarde, in plaats van naar hoeveelheid wor den berekend. Voor de uitvoer van Nederlandse tuinbouwproduc ten is zulks een zware belasting gebleken, namelijk in vele geval len een verdubbeling van de rech ten. Volgens een voorlopig beeld, dat men zich thans in kringen van exporteurs heeft kunnen vor men, is de uitvoer van bloemkool en andere kool- en groentensoor- ten sterk teruggelopen. Van vers hard fruit wordt aan de grens 25 percent van de fran co-waarde geheven, zodat in plaats van 7 mark per 100 kg thans 14 a 15 mark bij de gel dende prijzen berekend moet worden. Men verheelt in export kringen niet, dat het thans gel dende waardetarief op de duur vrij zwaar op de Nederlandse tuinbouwexport naar Duitsland zal gaan drukken. EINDHOVEN. Een groot Nederlander is Zondagmorgen, nog vóór het aanbreken van de nieuwe herfstdag, heengegaan: Dr. Anton Frederik Philips, voorzitter van de Raad van Commis sarissen en gedelegeerd commissaris van de N.V. Philips- gloeilampenfabrieken te Eindhoven, Dr. Philips heeft dc leeftijd van 77 jaar bereikt. De Hilversum-stations van de Nederlandse Omroep en de We reldomroep hebben gisteren reeds deze pionier van de nationale in dustrie in haar programma's her dacht. Woensdagmiddag om 12 uur wordt het stoffelijk overschot op de algemene begraafplaats te Woensel ter aarde besteld. Anton Philips kwam op 3 Ja nuari 1894 zijn oudere broer Ge rard, die een lampenfabriekje had opgezet, assisteren. In 1895 bedroeg het aantal arbeiders 42. Thans werken over heel de we reld 84.000 employees in dienst van het bedrijf, van wie 34.000 in Nederland. „Mijnheer Antoon", zoals Dr. A. F. Philips werd genoemd, had de commerciële leiding van het bedrijf, dat in 60 jaar gigantische afmetingen aannam. In 1939 nam hij afscheid als president-direc teur.. Hij verzuimde echter tot voor kort nimmer het bedrijf dat een standaard is voor sociale voorziening nog dagelijks te bezoeken. ROTTERDAM. Alhier defi leerden Zaterdag 1800 vrijwilli gers van de Nationale Reserve en de Reserve grensbewaking. De -taatssecretaris van Oorlog, Mr. F. J. Kranenburg, bevestigde na afloop van dit défilé, dat de taak van de Nat Reserve, die eerst was gericht op de handhaving van orde en rust, gewijzigd is. De manschappen zijn thans be stemd ingezet te worden tegen een buitenlandse vijand in het belang van de territoriale verde diging. Zij hebben, indien zij twee jaar dienst hebben gedaan, recht op een premie van f 100 naast de vergoeding van f 1.— per oefenmiddag of f 7.70 per oefen dag. (Speciale correspondentie) LOURDES (Zendagavond). Na een voorspoedige reis door het uitgestrekte Franse land xijn de Nederlandse en Belgische deelnemers aan de Montfortaanse bedevaart naar Fatima Vrij dagavond behouden te Lourdes aangekomen. Daar heeft de bedevaart een oponthoud van drie dagen om de deelnemers in de gelegenheid te stellen de voornaamste plechtigheden in Lourdes mee te maken. Zaterdagmorgen werd in de bo- venbasiliek van de Rosaire een H. Mis opgedragen door pater Loop S.M.M., de leider van de Bond Zonder Naam, met assisten tie van Rector Th. van de Berg uit Groningen en kapelaan J. Wi Haf mans uit Venlo. Honderden Italianen, Duitsérs, Nederlanders, Fransen en Engelsen, onder wie zich 500 zieken bevonden, woon den deze H. Mis bij. Zondag was de Nederlandse dag. Onder stralend zomerweer trokken de bedevaartgangers naar de Rosaire, waar de bisschop van Lourdes en Tarbes. Mgr. Theas, om 10 uur een pontificale H. Mis opdroeg. De bisschop hield ook de predicatie. „De Rozenkrans" zo betoogde mgr., „moet gebeden worden. De Rozenkrans moet be leefd worden". In de namiddag namen de pel grims deel aan de traditionele Sacramentsprocessie, die geleid werd door de Montfortaanse be devaartgangers, onder wie vele verpleegsters in uniform en een groep dames in blauwe mantels en sluiers. In de namiddag sprak Mgr. Theas een persoonlijk woord tot de Limburgse bedevaartgan- de verpleegsters was er 's mor gens een speciale H. Mis in de intieme kapel van het Hospice. Maandagmorgen is de Montfor taanse bedevaart, waarbij zich een groep Oostenrijkers had aangeslo ten, naar Portugal vertrokken. De reis gaat door Spanje via Sala manca naar Chao de Macas, van waar de reis Dinsdagmiddag per autobus naar Fatima wordt voort' gezeè. GROESBEEK. Prof. dr. B. A. G. Vroklage is gistermiddag per bromfiets op de Kwakken - berg in de gemeente Nijmegen tegen een personenauto gereden. Zwaar gewond werd hij naar het St. Canisiusziekenhuis in Nijme gen overgebracht, waar hij om 18.15 uur is overleden. Hij was buitengewoon hoogleraar in de volkenkunde aan de R. K. Uni versiteit en missionaris van het Goddelijke Woord te Teringen. Prof. Vroklage werd op 28 De cember te Oldemarkt (Ov.) ge boren. BRITSE KROONPRINSELIJKE PAAR NAAR CANADA LONDEN (Reuter) Het Brit se kroonprinselijke paar is Maan dagochtend vroeg uit Londen ver trokken voor een bezoek van vijf weken aan Canada. H. K. H. prinses Elisabeth van Engeland neemt op deze reis 80 speciaal verpakte doosjes met in totaal circa 12 kg verse Neder landse kas-aardbeien mede, die zij heeff besteld bij de exporteur P. de Jong Cm. in Roelofarends-. veen (bii Leiden). De doosi^ zijn Zondagmiddag- per K.L.M.-vlieg tuig naar Engeland verzonden. Nationale figuur (Sm.) Bij de dood van dr. Anton Philips rouwt Nederland om het verscheiden van een figuur van nationale betekenis. De opgang van hét levert van dr. Philips en van zijn onderneming loochen- straffen nog eens de dezer dagen gedane bewering, dat Nederland geen grote mannen meer heeft of de laatste jaren gehad heeft en niet meer op grote daden bo gen kan.'Philips was niet de-eni ge grote man, uit do Nederlandse volksgemeenschap -voortgekomen. Het prachtige bedrijf-, waarvan hij de grondlegger is geweest, kan zeker niet het enige genoemd worden, waarop ons land trots is! Dr. Philips kan danook; zonder voorbehoud, een nationale figuur genoemd worden, ook omdat zijn bedrijf een van de grondslagen van ons volksbestaan belangrijk verstevigd heeft. Direct be schouwd meer in stoffelijk, maar middellijk ook in geestelijk op zicht. Duizenden werkers hebben sinds tientallen jaren in zijn on dernemingen een goed stuk brood verdiend. Zijn producten hebben ontwikkeling en vooruitgang in de meer dan één opzicht bevor derd. Zijn ondernemingsgeest en werkzaamheid, zijn grote gaven en bekwaamheden hebben het mogelijk gemaakt, dat het eens kleine bedrijf uitgroeide tot een wereld-concern dat, mét de naam van Philips, ook die van Neder land over heel de aardbol droeg. 'Wie. in een kort woord van her denking, aan -het leven en wer ken van dr. Philips denkt, over ziet ook een groot resultaat van particulier initiatief! De Philips- industrie is het levende bewijs, dat persoonlijke ondernemingszin, persoonlijk doorzicht, persoon lijke verantwoordelijkheid „iets groots kunnen verrichten", dat onmogelijk in een of ander groepsverband-zonder-meer of door de Overheid had gedaan kunnen zijn. Natuurlijk heeft dr. Philips dit alles niet alléén kun nen doen. Maar h ij was de grote leider, h ij koos zich de mede werkers, h ij maakte nieuwe plan nen, die de Philips-industrie de wijde vlucht deden nemen, welke wij thans kennen. Duizenden over heel de wereld buigen het hoofd bij het vernemen van de dood van deze- grote vaderlander. En wie, die in het Eeuwig Licht ge looft, zou niet -mogen hopen en bidden, dat deze man, die zijn leven heeft gegeven aan de ver spreiding van het licht, na zijn riik aards leven, zijn welverdien de rust mag genieten in de God delijke Eeuwigheid, waar altijd Licht is? SCHIPHOL. De Perzische premier, Mossadeq, die op weg is naar New York om daar de rit ting van de Veiligheidsraad over de Perzische oliekwestie bij te wonen, is gisteravond per K.L.M.- Skymaster op Schiphol gearri veerd. Om 22.05 is dc Sky master naar Gander in Canada vertrok ken. Hij was in de vroege ochtend uit Teheran op weg gegaan. Zijn gezicht was toen spierwit en hij werd door .vier personen onder steund. Op Schiphol kwam hij even uit het toestel, een oude ziekelijke man met een nerveus en van pijn vertrokken gezicht. De Amerikanen proberen de Britten momenteel tot een gema tigder standpunt te bewegen. Een nieuwe resolutie is te Washing ton in de maak. In Abadan is het tot een inci dent gekomen, toen een Perzische soldaat een Britse bankier een sabelhouw gaf. De Brit trachtte meubels uit de Engelse Club weg te halen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2