Kerk, cultuur en communistische dreiging Draverijen vol verrassing en spannende momenten BANDJIR OVER JAVA De blijde geheimen RADIO Geld voor woningbouw - Ouders en jeugd Investeringsbeperking treft allen Winkelsluiting Scheepsberichten Uit de Pers SOCTOBER COURSES Geweldige drukte in en om Sportpark -g| Samcn delen bij WW-Monnikendam Indonesië in een crisis Naar wij vernemen: Weer emigratiedagen op „Drakenburgh door Leo Broeksmit MAANDAG 8 OCTOBER 1951 PAGINA 7 „DE KERK GISTER EN HEDEN" dat is de titel van een nuttig artikel in het eerste (October) nummer van de nieuwe jaargang van het altijd-belangrijke Kath. Cultureel Tijdschrift „Streven". Het artikel is geschreven door prof. dr. M. Dlerickx S..T. te Leuven. Wat gaat er met de Ka tholieke Kerk gebeuren, als de communistische stortvloed ooit onze landen overspoelt? Voor vele Katholieken een klemmende vraag! Zou een communistische overheersing de Katholieke Kerk en de christelijke Westerse cul tuur kunnen uitroeien of althans geweldig schaden? Na die vraag te hebben behan deld, komt de schrijver tot deze slotsom: „Het voorbeeld van de Franse revolutie leert dat het neerdrukken van verstarde kaders en de loutering der Katholieken het godsdienstig leven wonder baar zijn ten goede gekomen, maar dat anderzijds het lspcisatie (verlekings) proces ongestoord is doorgegaan. De toestand der Kerk is nu ontegenzeglijk gunstiger dan anderhalve eeuw geleden, d e reserves echter aan diep- gelovige geest bij de gro te volkslagen zijn sinds dien sterk gedaald, (spa tiëring van ons red.). Een en ander moge verklaren, waarom sommigen met schrik en vreze een nieuwe kerkvervolging tege moet zien en waarom anderen in tegendeel de mening zijn toege daan dat een dergelijke beproe ving de redding kan brengen van het bedreigde geloof in onze da gen. De toekomst ligt in Gods handen. Geen mens kent. haar. Wij weten echter, dat ons geen beproeving bovpn onze krachten zal worden opgelegd: en wij we ten ook dat wii voor het nage slacht verantwoordelijk zullen staan voor de wending der chris telijke Westerse cultuur in deze tijd". Geld voer woningbouw Tegen het plan van de regering om de strandende woningbouw te financieren met een premie lening, zijn bezwaren gerezen. Blijkens het a.r. dagblad „Trouw" In Rotterdam draait op het ogenblik de film Aan de Ri- vièra", waarin de beroemde Amer. filmkomiek Danny Kaye de hoofdrol speelt. Het was derhalve niet vreemd, dat filmenthousiasten dezer dagen de beroemdheid in Rotterdam zagen wandelen. De feiten bleken anders. De misvatting was begrijpelijk, want ook in Parijs is de 27-jarige Amster dammer M. Gosschalk, die een treffende gelijkenis met de komiek vertoont, voor Danny Kaye aangezien. Een portret foto van de dubbelganger. Advertentie Alpherat 9 v. Baltimore te R'dam verw.; Heemskerk 6 te Sydney: Hoogkerk 6 v. Hongko-ng Kedoe S v. SingaporeKota Inten 7 v. R'dam-Philadelphia; Prins Willem V S te he HavreTero 9 ca. 12 M. voor Delfzijl verte. v. Baltimore-Delfzijl: Hecuba 6 Buenaventura verte.; Helicon 6 Aruba verw.; Hestia 6 Curasao verw.; Loosdrecht 5 v. Genua- Boulogrte: Oranjestad 5 te Aruba Polydarus 29 te Palembang; Rijn dam 6 te Souhampton; Westland 5 v. Rio de Jaiweiro; Bonaire verm. 9 v. Paramaribo Groote Beer verm. 13 v. Tj.Priok-A'dam; Indrapoera S v. R'dam te Tj.Priok verw.; Oranje 11 van Tj. Priok te A'dam verw.; Veendam 9 New York verw. van R'dam; Volen- dam 12 Quebec verw.; Wester- datm, vertr. 6 New York-R'dam; Wülem Ruys 13 Tj. Priok verw.; Zuiderkruis 14 Surabaja verw. VIERDE TULPEN-RALLYE VAN 20—26 APRIL DEN HAAG Naar wij verne men zal de vierde Internationale TuFnen-Rallve te organiseren door de Rae-West van 20 tot 26 April 1952 worden gehouden. De Internationale Sportcommissie van ds F.I.A. heeft deze data goedgekeurd. vindt men in protestantse kringen een lening met lage rente en een loterij-karakter immers onder de houders der obligaties wordt een aantal niet onaanzienlijke premies verloot niet oirhaar zelfs als zulks het goede doel, het. bevorderen van de woning bouw daadwerkelijk zou bevor deren. „Trouw" vreest dat een en ander bij goklustigen tot so ciale delicten leiden zal. In theo rie schuilen er in een premie lening inderdaad wel enige ge varen', aldus het Haagse katho lieke „Binnenhof, doch komt men tot de conclusie dat deze in de praktijk werkelijk een ernstig karakter hebben, dan ontstaat tevens de verplchtingom het kwaad op breder terrein dan al leen maar bij de voorgestelde pvemielening uit te roeien. Het blad betwijfelt echter of de gok lust wel zo groot is, als „Trouw" in deze veronderstelt. De klein ste coupure van een premielening zal f 25.gaan bedragen en zulk een bedrag schudt het gros van de Nederlandse loontrekkenden nu eenmaal niet als kwartjes uit zijn mouw. Wie verslaafd is aan de gokziekte, heeft bovendien tal van andere objecten om zijn hartstocht te bevredigen. Al met al geloven we niet dat het grote goed. dat er in de premie-lening schuilt., om, wille van een moge lijkheid tot excessen van de hand mag worden gewézen. Een andere kwestie is of de premie-lening de enige mogelijkheid zal blijven om de woningbouw uit haar tekort aan middelen te helpen. Zou met middel A niet middel B gepaard kunnen gaan? Minister In 't Veld heeft gezegd, dat de overheid uit de misère kan geraken ais Ne derland minder zou roken, snoe pen en drinken, doch zonder het instellen van distributie, waar tegen weer andere bezwaren zijn aan te voeren, blijft zulks theorie. Meer kans maakt een systeem van overwerken waarvan de ba ten voor een groot deel niet in de consumptiesfeer terecht.komen doeh in de spaarpot, meent het „Binnenhof De ouderen en de jeugd Op de jaarlijkse bijeenkomst van oud-gevangenen van het Oranje-hotel te Scheveningen zei- de de Jesuïet, pater K. Verhof- stad: „Wij oudere mensen hebben een speciale verantwoordelijkheid jegens de jeugd. Maar er zijn moeilijkheden en de ouderen staan nu voor de zware taak de jeugd vuur mee -te geven. De jeugd moet in ons kunnen vinden de hoop, die doet leven". Hoop doet leven, schrijft de „Gooise Post"Het.zware van deze_t üd is voor vele ouderen hierin ge legen, dat hij voor hen zonder uitzicht is, omdat het nog zo lang zal duren alvorens wij door de diepgang der ellende heen zijn. Maar toch blijft hun het ideaal, wat hun aan levensjaren rest, in te zetten voor de jeugd. Het is de jeugd, die de ouderen jong houdt. Aan de welstand der jeugd is de levensroeping der ouderen gewijd!" Onwaarachtige critiek Er is meermalen gewezen op de onwaarachtige critiek die de so cialisten hebben ingebracht tegen diegenen, die „uit sociale over wegingen" bezwaren hadden te gen sommige onderdelen van mi nister Lieftincks belastingpólitiek. Men bemerkt, hetzelfde als 'er bezwaar gemaakt wordt tegen de beperking van investering. Onge twijfeld zullen wii onder de hui dige omstandigheden daar niet aan kunnen ontkomen. Maar ..Trouw' betoogt, dat dit een na tionaal kwaad is dat allen treft. Hier wordt niet een klasse, hier wordt de samenleving als geheel getroffen. Hoe eerder we dan ook van de investeringsbeperking af komen, hoe beter het is. Want investering betekent werkgele genheid scheppen. Investering be tekent mogelijkheid tot toekom stige welvaartsverhoging. En daar moeten we met ons groeien de volk en met. ons- afgebroken rijk wel dubbel op bedacht ziin. En wanneer er dan mensen zijn, to zegt „Trouw", die bezwaren inbrengen tegen die investerings beperking en die op al derge lijke dingen zakelijk en nuchter de aanddcht vestigen, dan doen we beter daarnaar te luisteren en met. die argumenten ernst te ma ken dan een gehuil daarover aan te heffen, zoals die socialisten doen, die daarvoor geen goed woord, laat staan een gezonde gedachte overhebben". Een stuk positieve m i «Wen s t an d awetgev i n g Zo noemt „Stuwing", het or gaan van de Ned. Kath. Midden standsbond. de nieuwe regeling voor de Wipkelsluiting. Lang ge wacht en toch gekregen! Natuur lijk, aldus „Stuwing", zijn er nog desiderata (Bedoeld is natuurlijk: wensen! red.) Zouden die er niet zijn, wii zouden ons in het Aards Paradijs kunnen wanen. Vanwege de erfzonde moet dat worden voorkomen. Vandaar dat de koper niet strafbaar is gesteld, om eens iets te noemen. Die on strafbare koper en nog enkele andere onvolmaaktheden daar gelaten, behoren wij tot. degenen, die niet ontevreden zijn, schrijft „Stuwing", dat verder zegt,: „De Tweede Kamer heeft de vrij een voudige zaken van deze wet. er tijdens de openbare behandeling niet allemaal duidelijker op ge maakt. Er zijn tijdens die behan deling wel eens momenten ge weest, waarop zelfs de meest des kundige deskundigen zich afvroe gen hoe het er nu mee zat. Het behoort tot de Kunst ('let, op de hoofdletter) van de politiek om uit een dergelijke warwinkel toch weer een sluitend geheel te voor schijn te toveren. Dat sluitend ge heel vhn gesloten winkels moet de bovengenoemde deskundigen wel een zucht van verlichting hebben ontlokt". DE OVERWEGING van de H. Geheimen behoort dus bij het bidden van de Rozenkrans. Dat moet in deze October-maand nog eens bedacht worden. Om deze Geheimen te kunnen overwegen, moet men ze kennen. Er zijn blijde, droevige en glorievolle geheimen. De blijde zijn: 1. De boodschap van de Engel aan Maria. 2. Maria bezoekt kaar nicht Elisabeth. 3. De geboorte itan Christus in een stal van Bethlehem. 4. De opdracht van Jezus in de tempel. 5. Jezus wordt in de tempel wedergevonden. Het gebouw van het Kon. Instituut Voor de Tropen aan de. Mauritskade te Amsterdam bestaal 9 October 25 jaar. De feestelijke opening van het Instituut op 9 October 1926 door Koningin Witnelmtha. Rechts en links van haar Prinses Juliana en Prins Hendrik. Naast Prinses. Juliana staat de toenmalige Commissaris van de Koningin, Jhr. J. C. Roëll. ALKMAAR Ter gelegenheid van de acht Qctoberfeesten hoeft de Alkmaarse Paardensportvereniging „Vooruit" weer enige draverijen doen houden op het Gemeentelijk Sportpark, waarvan wederom volle tribunes genoten hebben. Hot weer kon voor dit jaargetijde niet mooier rijn en wat de courses zelf betreft: ze waren meestal spannend en gaven soms tot verras singen aanleiding. Alle courses hadden historische namen ge kregen en voor de gelegenheid kregen de eerete prijswinnaars een, ferme taart. 8 OCTOBER: H. Brigifta van Zweden God heeft, zo zegt St. Pau- lus, het zwakke uitverkoren om het sterke te beschamen. Heel' duidelijk kwam dit tot uiting in de moeilijke jaren van de Babylonische balling schap van de Pausen. In de 14e eeuw waren de Pausen onder invloed van de mach tige Franse koningen naar Frankrijk getrokken en had den zich gevestigd in Avig non. Omdat de Paus daar heel. sterk gebonden was aan de Franse koning, kwam het de Kerk niet ten goede, maar' er was niemand die dit aan Paus en koning durfde te zeggen. Maar rond 1360 kwam de Zweedse prinses Brigitta met haar dochter de H. Catharina naar Frankrijk en openlijk gaf zij aan de Paus, de H. Urbanus V, te kennen, dat hij naar Rome moest terugkeren. Tegenover de koning sprak zij haar ver ontwaardiging uit over zijn voogdij over de Kerk. Men stond versteld: maar het krachtige woord van deze zwakke vrouw baande de weg voor een gezonde toestand in de Kerk. IN DESERTO De Victorieprijs werd gewon nen door Pretty Boy, die daartoe een felle strijd moest leveren met Oostings Qpgappel- Op een af stand van deze twee volgden Prof. Heny en ver daarachter kwam de rest. De volgorde bleef zo tot het einde toe- De course om de 8 October-prijs werd een guc.ees_.Yopr Nurmi H„ die hele maal geen 'favoriet" was." Tot 'dus verre had het paard weinig ge presteerd. Hij wist, echter Neme- tor te slaan; Öur Volartn eindigde als nummer drie. De course om de Willem van Oranjeprfjs kenmerk te zich door felle strijd tussen Luccie Rohda en Lord Heny. Nora B lag steeds aan de kop en hand haafde die plaats tot drie meter voor het einde. Toen sprong het over de finish en moest worden gedisgualificeerd. Nelson die als vierde lag, passeerde in de laatste bocht Luccie Rohda en Lord Heny wist als tweede binnen te komen en werd als no. 1 geplaatst. De Teylingprijs werd in twee series en. finale gereden- In de eerste serie was Mary Reynolds favoriet en zij stelde niet teleur, alhoewel het maar net op het nip pertje was, dat zij won. Dat Lie veling twee werd mocht als een verrassing gelden. Leonidas Scott, .werd drie. De tweede serie werd gewonnen door de snelle Kapitein Bascom (hetgeen men ook wel verwacht had), en die zich van de vijfde plaats af naar voren had weten te werken, zó snel, alsof 't leek, dat de'andere paarden lood aan de voeten hadden. Leander werd twee en Over Again drie. De finale werd gewonppn door Kap. Bascom, gevolgd door Ka- roline. Kriemhilde en Octavia. Man' Reynolds moest worden uit geschakeld. Leander, die even de pas kwijtraakte, kwam op een na de laatste plaats te liggen en had niets meer in te brengen. Dg Jacob Kabeljauwprijs werd gewonnen door de derbywinnaar van Duindigt, n.l. Pearl Spencer. In de Dirk Duivelprijs lag de win naar Olga Pluto aanvankelijk op de derde plaats, doch passeerde eerst Jacob Diamant, terwijl Mr. Fried een aardige voorsprong had. Olga Pluto wist echter de eerste plaats te bereiken, terwijl Mr, Fried daarna nog weer door June Vita werd ingehaald en op de derde plaats terechtkwam. In de Dirk Sonoyprijs had Pe tite Casindra lange tijd de kop, terwül het paard scherpe strijd moest levers met Nestor B. Eerst waren het Petite Casindra, Nestor B en Matador, die de toon aanga ven, doch de laatste werd uige- schakeld. O Bonni kwam geweldig opzetten, gevolgd door Or de Ca sindra,. die tenslotte één en twee werden,.' Nelhe- Gregor had nog; even een voorsprong PP Nestor B maar moest dig toch weer afstaan en werd vie-rdê. De uitslagen luiden ais volgt: Victory prijs: (2040 m.) 1. Pretty Boy 3.06.6 (1.33.3); 2- Oosting's oogappel 3.07.6: 3. Prof- Heny. Tot. win. 2.40: pl. 1-50, 7-20, 2.30: kop. 16:'. cov. 26-20. Acht October prijs: 2040 m.) 1. Nurmi H,r3.06 <1-30.3; 2- Ne- metör B. 3.06;. 3. Our Volanfi- Tot. win. 4.50; pl.. 1.80, 2-50, 2-70; kóp, 7.70; cov. 6.80'. Willem v Oranje pri.is (234Ö m.) 1. Nelson 3.34. (1.28 4); 2. Luccie Rohda; 3. Lord Heny. Tot. win- 3-50; pl. 2.20, 3.70, kop. 13 50, cov. 0.60. Van Teylin'gen prijs. (1740 m.) Ie serie: 1. Mal"y 'Reynolds 2.28.4 (1-24-3); 2. Lieveling 2.30.6,3. O Mc Gregor. Tót. win. 1.60; pl. 1-50, 4.50, g.'fD; kop, 7.40: cov. 16.50. 2e série: I Kapitein Bascom 2-33.2 (1.27); 2- Leander 2.342: 3. Over Again. Tot. win. 2.40: pl. 1.60. 4.80. 2,6Q; kop. 4-30; cov. 24. Finale: II Kapitein Bascom 2.31 (1.25.8): 2- Meintje 2.314: 3. Lieveling- Tot. win. 2.6Ó; pl. 1.40, 4.20. 2-80: kop- 30.50; cov- 15.60. -Jacob Kabeljauw-prijs (2340 m) 1. Pear] Spencer 3.33.2 (1.28): 2. Prinses Julia B. 3.35-8: 3. Faulien- tje. Tot., win. 1.60; pl. 1.30,. 2.60; kop- 6-80: cov". 5.40. Dirk Duivelpriis. (2340 m.) 1. Olga Pluto 3.18 2 (1.24.7); 2. Juno Vita: 3- Mr. Fried. Tot. win. I Advertentie) 2.70; pl. 1.10, 1.10; kop. 3.10: cov. 2.70. Dirk Senoy prijs (3000 m.) 1. O Bonni 4-20.8 (1.29.9): 2. Or de Casindra 4.30.2; 3. Nestor B. Tot. win. 7.90: pi- 2-90, 5.10, 18.80 kop. 8-40: cov. 8.80. Totale omzet: f 85-226.- Mede dank zij' het mooie weer was er flinke belangstelling voor .deze wedstrijd, Na een kwartier spelen kreeg Monnikendam een vrije schop, die keeper Dekker keurig hield. Door vlug spel wist WW de stand na" 20 min. op 1O te brengen, na een voorzet van J. Bosman die Q. Schouten benutte. Na de rust werd er fors ge speeld aan beide zijden. Monni kendam was nu in de meerder heid. Na een kwartier kregen de bezoekers dan ook de welver diende gelijkmaker. WW pro beerde nóg enkele malen door te breken, maar hel gelukte niet. De stand bleef., gelijk. (Advertentie) DJAKARTA, Ter gelegen heid van de zesde legerdag heeft president Sukarno gisteren ver klaard, dat Indonesië thans een crisis doormaakt. Een crisis op politiek terrein, een in de staats- apparatuur, een in de denkwijze en een morele crisis. „Het is de vraag", aldus Sukar no, „of het cynisme, de voorkeur voor de critiek om de critiek cn de arbeidssehuwheid kunnen worden overwonnen". Werk van Charley Toorop in Eindhoven De.burgenieester van Eindhoven Mr. "Hamt "Kolfschoten heeft Za terdagmiddag onder grote belang stelling in het. Stedelijk Van Ab- be-museum aldaar de expositie reopend van meer dan honderd werken der 60-jarige Bergense kunstschilderes -Charley Toorop. TANTIÈME WON WEER ARC M TRIOMPHE PRIJS PARIJS Het vieVjarige naard „Tantième" van Francois Dupre heeft, te Longchamp voor dp tweede,maal in successie de prijs van de Are de Triomphe ge wonnen. een ren over 1 V> mijl, begiftigd met 30.000 pdst. zullen twee Nederlandse kolonels de herfstoefeningen van het Ame rikaanse leger in Duitsland mee maken is de auto van de burgemeester Van A'alkenswaard, de heer A. van Hellenburg, in België gekan teld bij een botsing. Dc inzitten den bicven ongedeerd liep een Nederlander, inwonr-r van Heerlen in België tegen de justitiële lamp. Hij had bij Bel gische werkgevers verscheidene diefstallen gepleegd.... heeft Brussel gisteren de Vlaam se schrijver Stijn Streuvels, die vorige weck 80 jaar werd, har telijk gehuldigd begon in West-Brabant Vrijdag ochtend de suikerbietcncampag- ne ontdekte N.S.-personeel Zaterdag avond op het baanvak Amers foortApeldoorn rook aan de passerende elcetrische sneltrein. De trein werd in Stroe tegenge houden; het bleek, dat een van de remmen was vastgelopen.... besprak dc georganiseerde Ne derlandse Middenstand diverse vraagstukken met Minister Al- bregts, o.m. het cadeaustelsel, de financieringsmoeilijkheden, dc piekuren-bepalingen "c-n de I'BO- tbporganisatie IN NOVEMBER A.S. Tijdens de studieweek over emigratie, welke onlangs op Drakenburgh werd gehouden voor degenen, die op het gebied van de emigratievoorlichting werkzaam zijn, bleek uit de vele gesprekken dezer deskundigen, dat nog steeds zeer velen, zo niet geheel onvoorbereid. dan toch onvoldoende voorbereid gaan emigreren. Ook diverse inleiders, o.a. Mgr. J. Hanssen, wezen nogmaals met nadruk op de noodzaak van een goede voorbereiding. Eensgezind waren de cursisten, burgemeesters en sociale werk sters, vertegenwoordigers van de emigratiediensten van stands organisaties, jongerenorganisaties en vrouwenbeweging, in de con clusie: nog betere cn meer in tensieve voorlichting zal nodig zijn om de emigratie, welke voor velen in ons land een harde noodzaak is, te doen slagen. In verband hiermede werd door de Volkshogeschool Draken burgh in samenwerking met. de Kath. Centrale Emigratiestich ting en de emigratiediensten der standsorganisaties besloten, we derom emigratie-inliehlingsdagen te organiseren en wel van 10 tot, 12 November. Voorlichting zal worden gegeven omtrent alle problemen, welke met emigratie samenhangen, terwijl de gebieden Verenigde Staten. Canada. Zuid- Amerika, Australië, en Nieuiv- Zeeland uitvoerig behandeld zul len worden. Tevens zal aandacht wórden besteed aan de gods dienstbeleving, de opvoeding en het onderwijs in de emigratie- gebieden. Nadere inlichtingen omtrent deze bijeenkomst ziin te verkrij gen bij het secretariaat van Volkshogeschool Drakenburgh te Baarn. Tel. Hilversum K 2950 9803. DINSDAG 9 OCTOBER II Bom onschadelijk ROSWINKEL De. fosfor, rubberbom, die dezer dagen bij het schoonmaken van een sloot werd gevonden ie Vrijdagmiddag door de Hulpverleningsdienst on schadelijk gemaakt en verwij derd. HILVERSUM 1. 402 m. 7.0Ö— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonm. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuz,; 9-00 Voor de huisvrouw: 9.30 uur Waterstanden; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 uur Gramofoonm-: 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 uur Schoolradio; 12.00 Angelus; 1203 Gramofoonm.; 12.30 u. Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 u. Pianospel; 12.55 u. Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amuse mentsmuziek; 14.00 Gevarieerd programma; 14-53 Pianorecital; 15-15 Gramofoonm.; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken: 16.3o Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Gramofoonm.: 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten: 18.20 Sport; 18.30 Gramofoonm.; 18.45 Cursus voor lckenspelers; 19.00 u. „Hier is Europa": Vaudeville programma: 19.30 Voor de jeugd; 19.40 u. „Dit is leven", causerie; 19.50 Gramofoonmuz.; 20.00 uur Nieuws; 2008 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Radio Philhannonisch orkest en solist; (In de pauze: actualiteiten); 21.45 De radiodoktor; 21.55 Gramofoon- muziek: 22.00 „Eiuitsland, Ame rikaanse Zóne", klankbeeld; 22.20 Orgelconcert; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender: 23.00 u. Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie: 23.2524.00 Gramofoon- muziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 u- VARA, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymn- 7.30 Gramofoonm.; 7.50 Dagope ning: 8 00 Nieuws; 8.15 Gramo foonm.; 8.45 Orgelconcert; 9.00 u. Morgenwijding; 9.15 Gramofoon- muziek; 9.25 u. De Groenteman: 9.30 Gramofoonm.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital; 12-00 Orkest- concert; 12.30 Land- en tuip- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano en or gel; 13.00 Nieuws; 13-15 Medede lingen of gramofoonm.: 13-20 uur Promenade-orkest: 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonm.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonm.; 15.30 „Onze Amerikaanse buren"; 16.00 Amusementsmuz.; 16.30 u. Voor de kinderen; 16.50 Kinder koor: 17.15 Dansmuziek: 17-45 u. Regeringsuitzending: Drs. F.J. Brouwer: „Het algemeen urgen tieplan van de Républiek Indo nesia". 18-00 Nieuws; 18.15 Dans muziek: 18.55 Voor de kinderen: 19-00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19 20 Jazzmuziek; 19.45 u. „De a.s. van Riebeeck-herdenking in Zuid-Afrika", causerie: 20.00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten: 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 De Antwoordman: 21.30 AVRO-al- lerlei: 21.35 Strijkorkest; 22.00 u. „Dit. is uw land, uw volk", klank beeld: 22.45 Buitenlands over zicht: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 9 OCTOBER Eerste VARA Televisieuitzending 20.15—21.45 1. Herinneringen 2. Toespraak door Mr. J. A. W. Burger 3. „Hel VARA Familiefeest 1950" VARA-film 4. Voordracht Pauze 5. „Twee Cameraatjes", televi sie-poppenspel. Advertentie FEUILLETON 37. „Het is heel jammer, dat het is misgelopen, maar toch is onze actie niet helemaal waardeloos geweest" vond de chef. toen hii met Oemar de zaken besprak. „De gedupeerden ziin nu na tuurlijk doodsviianden van het Nederlandse gezag geworden, dat hen van alles heeft beroofd voor een armzalige paar ringgit belastingschuld. Zulke mensen worden de beste propagandisten voor onze zaak". Oemar was diep terneer gedrukt bii de gedachte, aan de ellende, waartoor hii zich ver antwoordelijk voelde. Had hii er niet aan medegewerkt om vijf gezinnen in armoede te storten? Hii keek ziin Chef ernstig aan. „Als die mensen even nadenken, zullen ze beseffen, dat de Neder landers alleen maar deden, waarvoor ze vooruit hadden ge waarschuwd. Maar onze om zendbrief is de oorzaak van alles, want die heeft hen bedro gen". De chef wuifde zijn bezwaren weg. „Wees niet bezorgd. Het ziin eenvoudige dessalieden en ze denken zover niet door. De Blan da's hebben hun bezittingen af genomen en voor een appel en een ei verkocht. Hun haat zal tegen de Blanda's gericht zijn." „En de een of andere onbe kende schoft heeft er van gepro fiteerd", zei' Oemar woedend. „Als die dagbladdirecteur hoort, dat zijn geld voor postzegels en drukwerk tot zo'n resultaat ge leid heeft, behoeven we niet meer op zijn hulp te rekenen." Maar dat had Oemar mis. want Amir Soebandi was helemaal niet ontevreden. Zeker, hij had gehoopt op een massa-executie, die hém met één slag schatrijk had gemaakt.- Maar de opbrengst was nu ook niet te versmaden. De karbouwen en de sieraden had hij verkocht. Na aftrek van de kosten voor postzegels en drukwerk en het aandeel van de stroman, bleef er nog een grote winst over. Bovendien behield hij de sawahs in eigendom. In dé woelige tijden, waarop hii hoop te, was land de beste geldbeleg ging- HOOFDSTUK VI Enkele dagen later werkte Oemar in zijn hotelkamer aan een vlugschrift, dat verspreid zou worden onder d,e inlandse solda ten van het Koninklijk Neder lands-Indische Leger, toen de djongos kwam waarschuwen, dat 'er telefoon voor hem was. Oemar haastte zioh naar -beneden en nam de haak op. Aan het andere eind van de lijn sprak Dr. Timoeran en zijn stem klonk gejaagd en opgewonden. „Pak zo vlug mo gelijk een koffer met kleren en kom naar Nago. Ik wacht daar. De politie is in het hoofdkwar tier. We moeten vluchten." Hii belde af en Oemar stand een 'ogenblik verbijsterd. Hij had de woorden gehoord, maar de betekenis drong niet dadelijk tot hem door- Kostbare seconden hleef hij werkeloos staan, maar toen maakte een plotselinge angst zich van hem meester. De politie zou komen. Hij moest vluchten. Met drie treden tegelijk vloog hij de trap op naar zijn kamer en propte haastig wat overhem den en ondergoed in zijn hand koffer. Van de schrijftafel greep hij zijn vulpen en een bundel papieren. Hij was reeds bi.i de deur, toen hij terugkeerde en 'n lade openrukte. Onder een sta peltje boeken lag een foto van zijn studententijd. Het was een verbleekt amateurkiekje van een groepje jongens en een meisje, een meisje met ernstige ogen en een krullende blonde haardos. Ogmar stak de foto in zijn zak en haastte zich naar beneden. Op straat moest hij zich bedwingen om het niet op pen lopen te zet ten. Maar dat. zou juist verkeerd zijn. Op de Pasar Boeroe nam hij een taxi en liet zich naar de toko van Nago Bin Karnat rij den. Terwi.il hij de chauffeur be taalde, kwam de tokohouder al in de deuropening staan en wenkte hem naar binnen In het bedompte achtervertrekje waar het rook naar muffe gedroogde vis. mangavruchten en scherpe specerijen, zat de chef en gaf haastige instructies aan Moham med Kemin, die de verbindings man was met het centrale comité Mohammed was nooit in het hoofdkwartier geweest en had aan geen eotkele acrie deelgeno men. Hij stond niet onder ver denking. Ook Nago Bin Karnat behoefde zich voorlopig geen zor gen te maken, vertelde de chef. De politie had ontdekt, dat de drieduizend adressen door een be lastingambtenaar waren door gegeven en gisteren was de man gearresteerd. Bii zijn verhoor moest hij aanwijzingen hebben gegeven, want toen de chef van middag naar het hoofdkwartier ging, was de garage omringd door de nolitie. „Ik waagde het niet. naar miin buis te gaan. want er is alle kans, dat 7p dat in het oog houden", rei Dr. Timoeran. ..Ik zal vannacht wel bij een familielid slapen. Morgen ga ik naar Bandoeng, D.jokja of Solo. Hier in Batavia ben ik als ambtenaar te veel be kend". „Ma-ar wat moet. ik doen?" vroeg Oemar radeloos. ..Ik kan toch niet naar de desa Pemalang gaan?" De chef haalde de schouders op. Er zijn er zoveel van ons. che door de politie worden opgejaagd Dal is hei lot van allen, die zich tegen overheersing verzetten", ..Vannacht kan hii wel bii mi' blijven", bood Nago Bin Karnat aan. ("Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7