Nieuw Ziedende en explosieve vuurzee bij BROCAPHARM te Meppel EGYPTE verscheurt twintig ogen met Engeland RIDGWAY gaat accoord met Noordelijk voorstel Britse kroonprinses zet voet op Canadese bodem België waakt over z'n export DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het begint met kolen en staal Over de belasting Brandweerlieden door rondspattend natrium in de ogen getroffen Albion tobt voort Opnieuw voedsel naar India Vandaag overleg te Panmoenjon Britse troepen uit Soedan en de Suezkanaalzöne Tito in de aanval tegen het Vaticaan Drie jonge wolven namen de benen Einduitslag Franse verkiezingen Geschenken mee voor Truman Duitsers protesteren tegen Nederland Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EFIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 4 Dinsdag 9 October 1951 46e Jaargang No. 12293 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BELASTINGDOELEINDEN, was de titel van een hoofdartikel, enige weken terug naar aanlei ding van de ontwikkeling, welke de belastingpolitiek na de bevrij ding, en in het bijzonder de laat ste jaren, heeft doorgemaakt. Te gen die politiek en tegen 't stand punt, dat de K.V.P. daarbij in neemt, worden nog al wat bezwa ren ontwikkeld. Prof. Romme had daarin al eerder aanleiding gevonden, in zijn pen te klimmen en om de politiek van zijn fractie te verdedigen, beriep hij zich op een uitlating van prof. dr Weve O.P. Deze acht de zware heffin gen, met 't doel, tot een verschui ving van inkomens te geraken, niet alleen als noodmaatregel, maar ook als blijvende regeling, geoorloofd. Wij hebben toen de vraag gesteld, of een dergelijke stelling, buiten direct-politiek verband opgezet, aanstonds bin dend geacht moet worden voor de Fractie en dus ook voor de Partij, en of niet eerder gesteld moet worden, dat een principiële om buiging van de politiek der be lastingdoeleinden, indien ze van blijvende aard zal zijn, de instem ming van de Partij dient te heb ben. In elk geval, dat dit punt in de daartoe geëigende Partij-orga nen besproken moet worden. Welnu, aan dit verlangen zal nu blijkbaar kunnen worden vol daan, nu de inleidingen voor het a.s. Partijcongres in druk ver schenen zijn en wij in het heldere betoog van prof. dr. G. W. Groe- neveld. hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, hande lend over „Enige aspecten van het financiëel-economisch beleid" in het bijzonder over de huidige belastingpolitiek, vele gezonde gedachten lezen! Hij wijst erop. dat zowel de mensen van de theorie als die van de practijk, die er uiterste denkbeelden óp na houden, de be lasting principiëel uitsluitend Red.) hanteren met het soci ale oogmerk om te komen tot herverdeling van inkomens en bezit. (Men hevelt dan via het budget koopkracht van de hogere inkomensgroepen over naar de lagere.) Tot voor kort was dat zeker niet de taak van een belas tingpolitiek, zoals die in katho lieke kringen verdediging vond. Inderdaad heeft zich op dit gebied de laatste jaren „een merkwaar dige ontwikkeling" voorgedaan! Nog echter huldigt men bij ons in het algemeen het gematigde standpunt, dat langs de weg van de belastingheffing een „correc tie" op de aanvankelijke inko mens- en bezitsverhoudingen kan worden toegepast. Dat standpunt vindt steun in de moderne toepassing van het sociale begrip over de eigendom, hoezeer naast dat sociale, het persoonlijke karakter van de eigendom onwrikbaar vast staat en gehandhaafd wordt. Prof. Groeneveld wijst er nu op, dat de moeilijkheid is gelegen in het ant- woerd op de vraag, waar de grens is gelegen tussen het uiterste standpunt (zoals de inleider dat aangeeft) en het standpunt der oorstanders van de „correctie".. Deze vinden dan, dat wel langs de weg van belastingheffing tot enige herverdeling van inkomen en bezit mag worden overgegaan, maar dit moet met mate en voor zichtig gebeuren. Maar waar, nog maals, is de grens? Deze vraag mag verantwoorde lijke mensen, natuurlijk niet ver ontrusten. In de politiek, d.w.z. in de practische toepassing van staatkunde, komt men herhaalde lijk te staan voor een dergelijke vraag, want op alle terreinen moeten herhaaldelijk belangen worden afgewogen. Prof. Groe neveld is al tamelijk duidelijk, als hij de vraag stelt: „of men met het aanbrengen van „correcties" op de inkomens- en bezitsverhou dingen door middel van de be lastingheffingen (en daar gaat het om - Red.) wel op de goe de weg is. De inleider heeft tegen een dergelijke politiek (verande ringen hier en daar, nu en dan in deze verdeling, door middel van de belastingen) in beginsel geen bezwaar, maar zegt dan: „doch, indien men zich stelt op het standpunt van de „subsidiaire werkzaamheid", de aanvullende werkzaamheid dus, van de Staat, dan zal men toch eerst moeten nagaan, of een bepaalde sociale doelstelling, die op zich als een goed wordt beschouwd (in dit geval is dat een zekere spreiding van inkomen en bezit) niet langs een andere weg kan worden ver werkelijkt". Inleider constateert, zowel bij de mensen van de theorie als bij die van de practijk „een schrome lijke overschatting van het soci ale aspect van de belastingheffing met dit grote bezwaar, dat het so ciaal oogmerk te zeer in de fi nanciële overheidsfeer wordt ge trokken. Te gemakkelijk wordt iedere belastingheffing gemoti veerd op grond van een algemeen sociaal effect. (Bij dat „iedere" zetten wij toch een vraagteken! - Red.) Herverdeling van inkomen en bezit is daarom niet in de eer ste plaats een taak voor de Over heid, maar een bijzondere en moeilijke taak voor die organische groeperingen, welke gelegen zijn tussen de individuen en de over heid, bijv. de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie". Daar zullen ook de economische grenzen en mogelijkheden ten aanzien van dit punt beter over zien kunnen worden. Inderdaad zal men algemeen moeten inzien, dat hier bgslist moet worden met volledig oog voor de economische werkelijkheid. Wanneer die over het hoofd gezien wordt, of te wei nig in tel is, zou het sociaal be leid „op drijfzand" worden ge bouwd! Wij zien dan ook, om dit en om andere onderdelen van de inleiding van prof. Groeneveld, de discussies en de resultaten van deze Congres-bijeenkomst met grote belangstelling tegemoet. OUDGEDIENDEN BRENGEN HULDE AAN DR. PHILIPS In Eindhoven wordt gerouwd om het ver scheiden van dr. A. F. Philips, de grondleg ger van het wereld concern. Drie oudge dienden die nog heb ben gewerkt onder de persoonlijke leiding van de overledene heggen bloemen bij het standbeeld dat dit jaar is opgericht ter gele genheid van het zes tigjarige jubileum van het Philips-concern. (Van onze correspondent) MEPPEL Een uitermate gevaarlijke en hardnekkige brand heeft gistermiddag gewoed in een schuurtje op de terreinen van Brocapharm te Meppel. Een brand, die dank zij het ener giek optreden van fabrieks- en gemeentebrandweer, na ruim anderhalf uur geblust kon worden, doch niet voordat enorme schade was aangericht een Verwoed hebben de brand weerlieden in de meest gevaar lijke omstandigheden tegen een laaiende en zeer gevaarlijke vuurzee gevochten. Sommigen van hen werden door rondspat tend natrium in de ogen getrof fen, terwijl anderen plotseling hun kleren in brand zagen staan. In een klein schuurtje, dat tus sen de grote Brocapharmgebou- wen staat en waarin benzine en verschillende chemicaliën lagen opgeslagen, werd door een der arbeiders omstreeks vijf over vijf brand ontdekt. De fabrieksbrand- weer snelde direct met een mo torspuit naar de vuurhaard, doch kon tegen de geweldige vlam menzee niets uitrichten, temeer daar de enorme rookontwikke ling, het blussingswerk bemoei lijkte. Twee autospuiten van de ge meentelijke brandweer waren eveneens spoedig ter plaatse Groot was de schrik toen Der- soneelsleden uit de kelder van het aangrenzende laboratorium snelden en mededeelden dat blus water met brandende benzine als een vlammende lavastroom door de kelder vloeide. Snel werden ook hier enkele slangen inge voerd en men slaagde er in uit breiding hier te voorkomen. Om precies vijf minuten voor zes slaagde ben g-foep brand weermannen met hun schuim- blussers erin de vuurhaard te benaderen. Stralen werden op het vuur gericht. F'lotselmg een hevige knal, wegspringende en vallende mannen en boven hen een zee van vuur. Gebouwen ih de omgeving dreunden op hun grondvesten en overal klonk ge rinkel van vallend glas. Door de luchtdruk werden van het labo ratorium vrijwel alle ruiten weg geslagen, terwijl stalen ramen uit het gebouw werden losgesla gen en kostbare installaties en instrumenten werden vernield. Het mag een wonder heten, dat zich hierbij geen persoonlijke on gevallen voordeden. Wel liepen enkele personeelsleden schroei en schramverwondingen op, ter wijl enkele brandweerlieden, doordat hun kleding in brand geraakte, brandwonden kregen. Gelukkig deden zich bij de vol gende drie explosies eveneens geen persoonlij.ke ongevallen voor. Men werd de brand mees ter en om kwart na zes kon met de nablussing worden begonnen. Een groep bestuursleden van de Anglo-Iranian Oil Com pany is dezer dagen in Lon den teruggekeerd. Kenneth Ross, directeur van de Raffi naderijen van de Anglo Ira nian Oil Company bij zijn aan komst op het vliegveld Londen. 'S-GRAVENHAGE. Dankzij de activiteit van verscheidene plaatselijke comité's voor de hulpverlening aan hongerend In dia kan de Nederlandse Jeugd gemeenschap voor de tweede maal ruim 40.000 kg geconcen treerde voeding en geneesmidde len naar India doen verschepen. Deze verscheping zal geschieden op 17 October a.s. per s.s. „Lieve Vrouwekerk". TOKIO (A.P.). Generaal Matthew Ridgway heeft gisteren de onmiddellijke nabijheid van Panmoenjon aanvaard als plaats voor de hervatting van de Koreaanse wapenstilstandsbesprekin gen. De generaal zei echter niet dat het dorp zelf de plaats van bijeenkomst zou zijn. De communistische bevelvoerders hebben gisteren voorgesteld de besprekingen te verplaatsen van Kaesong naar Panmoenjon, een klein dorp van hutten op 10 km ten Zuidoosten van Kaesong. CAIRO (Reuter-A.P.)Het trotse Albion, niet in staat het kleine Perzië zijn wil op te leggen, heeft gisteren een nieuwe zware slag te incasseren gekregen. Egypte heeft alle verdragen twintig in getal waarbij het met Engeland overeen gekomen was de aanwezigheid van Britse troepen in de Soedan en de Suezkanaalzöne toe te staan, in één slag opgezegd. Eerste minister Moestafa El Hahas Pasja deelde gisteravond in het parlement de juichende afgevaardigden mede, dat Egypte van nu af zal „voorbijzien" aan de verdragen krachtens welke de Britten de genoemde gebieden bezetten en die waarbij Engeland samen met Egypte de Soedan be stuurt. Hij verwekte een aan delirium grenzende geestdrift, toen hij verklaarde. „Van nu af aan zal Koning Faroek beten: Koning van Egypte èn de Soe dan Engeland heeft reeds medege deeld de eenzijdige opzegging door Egypte niet te zullen erken nen. Het hoopte zeer snel „met nieuwe voorstellen te komen ter regeling van het reeds lang lopen de geschil. Alle verloven van de Britse troepen in de zone van het Suezkanaal zijn Maandagavond ingetrokken. Sedert de tweede wereldoorlog heeft de Egyptische regering En geland verzocht alle Britse troe pen uit de zone van het Suez kanaal en elders in Egypte terug RANKOVICÉV O, Joegoslavia (A.P.). Maarschalk Tito heeft in een rede het Vaticaan gebrand merkt als een grote vijand van Joegoslavië in de Westelijke we reld. Hij verklaarde met nadruk, dat Joegoslavië bereid is op gelijke voet met het Westen samen' te werken ter verdediging van de wereldvrede, maar tegelijk ge tuigde hij van de vastbesloten heid der Joegoslavische regering om geen buitenlandse bemoeiing te dulden met de eigen binnen landse zaken. ROTTERDAM. In dier gaarde Blij dorp ontdekte de oppasser van de wolven, dat drie jonge dieren kans had den gezien de benen te ne men. Toen nummer 1 zich door zijn baas ontdekt zag, zwom hij de randvijver over, maar schrok zo van een po litieagent, die met zijn fiets de weg barricadeerde, dat hij maar naar de tuin terug keerde en zich liet vangen. No. 2 liep spoedig vast, maar no. 3 had een wandeling door de stad geprefereerd, 's Morgens om negen uur was hij al in de Nolenstraat gesignaleerd, maar toen de oppassers hem kwamen ha len was hij alweer verdwe nen, In de namiddag ech ter zat meneer wolf, moe van de wandeling en honge rig, op de Schiekade in een diep en breed portiek, waar een opslagplaats gevestigd is vanbouillonblokjes. Binnen een kwartier waren oppassers met vangnetten aanwezig en was het slip pertje weer ten einde. te trekken. Engeland heeft lucht-, land- en zeebases op Egyptisch grondgebied. Volgens het verdrag mag het er 10.000 soldaten, 400 piloten en een niet nader aange geven hoeveelheid ondersteunend personeel legeren. Egypte heeft herhaalde malen de beschuldiging uitgesproken dat het Britse gar nizoen deze limiet ver te boven gaat. PARIJS (Reuter). De eind uitslag na de eerste stemming van de verkiezing der vertegen woordigers van de Franse kan tons in de departementale raden is als volgt: gematigden en onaf hankelijk conservatieven 364 ze tels (winst 34), radicalen 232 (winst 8), socialisten 121 zetels (winst 40), R.P.F. (de Gaulle) 54 zetels (winst 10), M.R.P, 50 zetels (gelijk), communisten 38 zetels (verlies 21), linkse onafhankelij- ken 25 zetels (verlies 1). MONTREAL (A.P.). Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn gisteren per vliegtuig te Montreal aangekomen voor hun eerste bezoek aan het Noord-Amerikaanse vasteland. Toen de enorme in Amerika gebouwde stratocruiser ,,Canopus" boven het vliegveld verscheen werd het door duizenden toege juicht. De erewacht nam de houding aan en stond gereed om het koninklijke paar te verwelkomen op zijn reis, tijdens welke aan het eind van October een bezoek aan Washington gebracht zal worden. De landing vond plaats bij schitterende zonneschijn. Het paar stapte om 17.41 uur Ned. tijd (19 minuten vroeger dan het schema) uit het toestel en werd verwel komd door de gouverneur gene raal Viscount Alexander. Toen de prinses uit bet toestel stapte barstte de menigte in ge juich los. De koninklijke stan daard werd van de mast gebro ken die stond naast een speciaal gebouwde estrade waarop zij door de gouverneur generaal verwel komd werd. Viscount Alexander stapte naar voren om haar zijn hand aan te bieden. Er werd 21 saluutschoten gelost en een kapel speelde het volkslied. De prinses, die een bruin toilet en een bontjas droeg schudde de bemanning van het toestel de hand. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburg zullen president Truman bij hun bezoek belang rijke geschenken aanbieden. Buckingham Palace heeft be kend gemaakt, dat zij de presi dent twee antieke kandelaars en een spiegel voor de beroemde DUSSELDORF (D.P.A.). Op de agenda van de volgende, te New York te houden vergade ring van de V.N.-commissie voor de rechten van de mens zal het inbeslagnemen door de Neder landse regering van particuliere vermogens van uit Nederland uit gewezen Duitsers worden opgeno men. Het secretariaat van de com missie heeft.de bond van uit Ne derland verdreven Duitsers de ontvangst van een schriftelijk protest tegen het inbeslagnemen gezonden, waarin deze mededo ling wordt gedaan. blauwe zaal van het Witte Huis zullen schenken. Margaret naar Pariis Prinses Margaret zal de vol gende maand een bezoek brengen aan Parijs, zo is door Bucking ham Palace bekend gemaakt. BRUSSEL (Reuter). De Bel gische regering heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij besloten heeft het land te beveiligen tegen dreigende inflatie door scherpe controle op de export naar Euro pese landen, die reeds schulden aan België hebben. 1. Er zullen weer exportver gunningen nodig zijn voor de ge hele Belgische uitvoer en deze zullen voorzichtig worden ver strekt, opdat de Belgische uitvoer binnen normale traditionele gren zen blijft. 2. Alle betalingen welke aan Belgische exporteurs verschuldigd zijn wegens zendingen naar het buitenland, zullen tevoren nauw keurig door de Belgische Natio nale Bank onderzocht moeten worden. De noodzakelijke „visa" zullen slechts verstrekt worden, wanneer de Nationale Bank er van overtuigd is, dat de betrok ken transacties in overeenstem ming zijn met de normale Belgi sche handel. VOETBALSUPPORTER DOODGEBLEVEN TURIJN, Italië -(A.P.). Een 62-jarige voetballiefhebber bleef gisteren op de plaats dood van opwinding, toen Turijn's Deense ster John Hansen een doelpunt maakte tegen Atalanta. Turijn won tenslotte met 71. Generaal Ridgway antwoordde „ik heb mijn verbindingsofficieren opdracht gegeven uw vertegen woordigers te ontmoeten te 10.00 uur pit. tijd 10 October met het doel kwesties te bespreken aan gaande de hervatting der onder handelingen tussen onze respec tieve delegaties". Generaal Ridgway verwierp het communistische voorstel om de neutrale zone zodanig uit te brei den, dat zij Moensan zou omvat ten. De communisten voegden dit voorstel gisteren aan hun bood schap toe. Aan het Oostelijk front trokken gisteren Amerikaanse infanteris ten langzaam op naar de enige heuvel van de „Haertbreak Ridge" die nog in communistische han den is. Volgens de laatste berich ten bevonden zij zich op 200 me ter van de top. In het Westen ontketenden de Chinezen gisteren het hevigste spervuur van de oorlog in een vergeefse poging om de optrek kende geallieerden tot staan te brengen. Het Franse bataljon verleende de Amerikaanse troepen steun in de strijd om de meest Noorde lijke heuvel van de „Haertbreak Ridge". VAANDEL- UITREIKING TE AMERSFOORT H. M. Koningin Ju liana heeft Maan dagmiddag te Amersfoort aan de commandanten van de Regimenten In fanterie Johan Wil lem Friso, Oranje Gelderland en het regiment Limburg se Jagers, vaandels uitgereikt. Na af loop daarvan namen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard het défilé af van de troepen met ingetreden vaandels. Op de foto links ontvangt kolonel A. den Boer van het Regiment Infanterie Oranje Gelderland het vaandel uit handen van de Koningin. De foto rechts toont een overzicht van de plechtigheid tijdens het spelen van het Wilhelmus na de uitreiking van de vaandels die wij aan de linkerzijde zien. Rechts Koningin Juliana en Prins Bernhard. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1