Pelgrim met één been strompelt van heiligdom tot heiligdom Oliebronnen van Kuwait kunnen Perzisch olieverlies goedmaken Zo zijn hun manieren kelijke) moet oppen RADIO BANDJIR OVER JAVA KLEIN VENSTER OP DE WERELD Vee! crifiekop Emigratie-wet AN li vernemen: aurits 3ider stort oge steiger jaar aeëist ex-SS-er :n te leersum OP KRUKKEN TER BEDEVAART Volgend jaar ie voet naar Fatima en Rome Drie debutanten in Voorl. Ned. Elftal Oliewinning groeit snel in klein Arabisch vorstendom Vijftienhonderd priesters moesten in Praag luisteren naar „vredespropaganda" De glorievolle geheimen Verzet tegen ie veel ambtelijke invloed schijnt vrucht te dragen Scheepsberichten door Leo Broeksmit DIN5DAC 9 OCTOBER 1931 PAGINA 5 Kamer hebben hun egering ingediende Schuman. Het is crschillende zijden van Nederland in Nederland mag de het plan Stikker igen van de cqm- ie enigen die niets rerp voelen zijn vrees, dat het plan -rusting zal stimule- umenten zijn o.i. te grond wijzen enige feit, dat Nederland bezit van zeer mo- grote kosten prima mijnen er thans voelt om b.v. bij te in de modernisering ehe mijnen, die lang zijn. Temeer niet, elf in een zeer gun- e positie verkeert, on tenslotte aan het Tweede Kamer, dat te keuze van de z.g. teit voor het welsla- olan van zeer groot Men zal aan de per- Hoge Autoriteit vor- gste eisen moeten bekwaamheid, obiec- riteit, onafhankelijk- n-nationaal denken. derlandse jeugd (8 a vijfde aangesloten écn vijfde bij sport- Of in cijfers: resp. .000. F. Philips heden- speciale telcvisie- c om 19.45 uur bc- t.... -jarige, voormalige list B. ter Schiphorst jaar tegen zich die zich vrijwillig schreef tijdens de ,Wij worden verlost ïserij der Joden, die uit vegeteerden op de Bernhard gistermid- f. Waterink, 25 jaar an de Vrije Universi- erdam, het comman- in de huisorde van eeft naar aanleiding n over de toestan- standpunt uiteen- plan persoonlijk in e Mijnindustrieraad zal ongetwijfeld, nu groepen nog aarze- egenover de P.B.O., ïvloed door hetgeen staande P.B.O. in iet mijnbedrijf kan ;en. Daarnaast dient dat de kolenvoorzie- s land zo belangrijk ustige voortgang der lor alles moet door- r verklaarde zich ten zijn persoonlijke in- wenden om de gere- Uingen uit de weg te het tijdstip, dat hem eschikt voorkomt. se correspondent) 1 In de strostof- Phoenix" aan de te Veendam vond dag om 4 uur een val plaats, waar de rige timmerman P. Gasselternijveensche- kanaal) het slacht- Kliphuis werkte op er hoge steiger in de was bezig beton te moedelijk heeft hij ht verloren en viel n. Hij kwam met zijn n betonnen vloer te- urde in zijn val 'ook ren kruiwagen mee. gedeeltelijk op zijn terecht. Met ernstige n aan het hoofd werd er opgenomen. K. die nen in de rug klaag- r het R.K. ziekenhuis :n vervoerd. iAM Gisteren heeft Off. van Justitie bij •afkamer te Amster- r met aftrek geëist x-S.S.-er Vermeeren, rerd beschuldigd deel nomen aan de moord- Mei 1945 te Leersum, B.S.-mannen zonder len afgemaakt, jdingsdag was een rs, waarbij ook Ver- srsum binnengedron- daar terreur uitgc- B.S.-ers, die het dorp ten, werden gedwon- ssen open te maken, n wapenen werden openden de S.S.-ers het vuur. BRUSSEL- (A.P.) Te Brussel is teruggekeerd een mem van SS Jaar, die maar één been heeft en te voet en op krukken een pel grimsreis van 4800 kilometer voor de vrede heeft gemaakt. Deze man, een gewezen zeeman uit Antwerpen. Lucien Rijzenaar ge naamd, had zijn woonplaats verlaten op 12 September 1950. HU heeft ongeveer GO plaatsen in Frankrijk en België bezocht en drie broeken, twee jasjes en zes schoenen voor zijn rechtervoet versleten. Ri.izenaar, die geen familie heeft, is reeds op elfjarige leef tijd zeeman geworden, maar drie jaar geleden is na een ziekte zijn rechterbeen afgezet, waardoor hij zyn beroep moest opgeven. Toen hij eens op een Zondag in de kerk een Bisschoppelijk schrijven over het Heilige Jaar hoorde voorlezen, kwam hij op de gedachte een pelgrimsreis voor de vrede naar Rome te onderne men en onderweg zoveel bede vaartplaatsen te bezoeken als maar mogelijk was. Ou krukken on nad. Een journalist, met wie hij over zijn plan sprak, probeerde tever geefs hem er van af te brengen en met zijn krukken onder zijn armen vertrok hij. Hij kwam door Gent, Kort.rijk, Amiens, Parijs Lisieux (Normandië), Bordeaux, Lourdes, Carcassonne, Marseille, Monte Carlo. Hij vorderde van ongeveer tien tot circa 2D kilo meter per dag. Medelijdende chauffeurs boden hem soms een lift aan, maar telkens weigerde hi.j. Hij kreeg te eten bij bóeren en in kloosters. „Ik had het soms erg goed", vertelde Rijzenaar. „Alleenij moest ik 16 maal onder de blote hemel slapenIk bracht de nacht dan door onder een boom of in een oude bunker. Precies op Kerstmis kwam ik te Lourdes aan, waar ik bij mgr. Theas, de bisschop van Tarbes en Lourdes ben geweest. Toen ik hem mijn geschiedenis had ver teld, noemde hij me „de pelgrim van de vrede". Teruggestuurd. Toen Rijzenaar de Frans-Ita liaanse grens bereikte, werd hem zijn pas gevraagd. Hij had er geen en hij moest terug. Op zijn krukken strompelde hij door Lyon, Dijon, Epinal, Mont St. Odilie, Metz en Thionville. Alvorens weer naar Antwerpen te gaan bezocht hij alle provincies van België. Zijn reisboek, dat hij als een zeer kostbaar bezit be schouwt, bevat meer dan 6(10 stempels uit gemeenten, waar hij doorheen gekomen is, honderden handtekeningen van veldwach ters, brievenbestellers, politie- WOENSDAG 10 OCT. 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Ge wijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerber.; 3.15 Gram.muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.muz.; 11.10 Laterveer wil het rechte weten, hoorspel; 12.00 Pianoreci tal; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 Amusementsmu ziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Mandolinemuz.; 13.50 Gram.muziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamer-orkest en soliste; 15.40 Blokfluit-ensemble; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Meis jeskoor; 17.20 Orgelconcert; 17.45 Regeringsuitzending; Mr. C. Stein- metz: Raden Saleh, een Javaans schilder; 18.00 Nieuws; 13.15 Zi- geunermuziek; 18.30 RVU: Prof. Dr. PI. D. de Vries Reilingh: He dendaagse migratie-verschijnselen Binnenlandse migratie; 19.00 Spectrum van het christelijk or ganisatie- en verenigingsleven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gra- mofoonmuz.; 19.40 Radinkrant; 20.00 Nieuws- en weerberichten; 20.10 Commentaar op de familie competitie; 20.20 Concertgebouw orkest en solist; 21.25 Gram.muz.; 21.40 Van bruiloft tot bruiloft, causerie; 22.00 Metropole-orkest; 22.30 Internat. Evangelisch com mentaar; 22.40 Gram.muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.muz.; 23.20 Hoe zit dat met mijn kind, causerie; 23.35 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 .VARA. VARA: 7.00 Nieuws: 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram muz.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Tus sen twee plaatjes gezegd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz. VPRO: 10.00 De Nederland se Schoolradio; VARA: 10.20 Ko pen en Koken, causerie; 10.30 Gram.muz.; 10.45 Voor dë vrouw: 11.00 RVU: Zr. F. Meyboom: Hoe en waar worden onze geesteszie ken verpleegd: Het lijden en le ven van onze geesteszieken bij de gezinsverpleging: 11.30 Gram.mu ziek; 12.00 Voor de kinderen; 12.15 Dansmuziek: 12.30 Land- en tüin- bouwmededelingen: 12.33 Voor het, platteland; 12.38 Dansmuziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Instrumentaal trio: 13.45 Gram.muz.: 14.00 Ge sproken portret; 14.15 Gram.muz.; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianore cital; 15.30 Voor de zieken: 16.00 Voor de jeugd: 17.30 Orgel en zang; 18 nn Nieuws; 18.15 VAFA- varia; 18.20 Reportage; 18 30 En geland voor de verkiezingen, cau serie: 18.40 Amusementsmuziek; 19.00 Kan de geheelonthouding eén doel of een middel zijn voor de ieugd?, causerie; 19,15 Pianoduo: VPRO- 19 30 Voor de jeugd: VA RA: 20.00 Nieuws; 20 ns On de korrel; 20.15 Dansmuziek; 20 45 "De Première van Sonny-Boy, hoorspel; 2200 Kamerorkest en so liste; 22.30 Tabak, causerie; 22.45 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15- 24.00 Gram.muziek. agenten, pastoors, douanebeamb ten, gemeentesecretarissen, dich ters met. gedichten natuurlijk burgemeesters, bisschoppen en ook gewone mensen, die enige aanmoedigende woorden schreven. „De kléren die ik droeg toen ik uit Antwerpen vertrok, waren al gauw totaal verregendzeide hij, „maar gelukkig vond ik on middellijk hier en daar voldoende stof om ze op te knappen. Gedu rende het laatste deel van mijn reis droeg ik een schoen, die mij door een missionaris te Brussel gegeven was. De enige dingen, die ik bij me had toen ik Ant werpen verliet en nog heb, zijn mijn pijp, mijn knikken en mijn logboek. Mijn tas, die al mijn be zittingen bevatte, werd in Mar seille gestolen toen ik een nacht doorbracht in een asyl. Geld over. Van de 200 francs, die ik had meegenomen, heb ik nog 17 francs over. Ik ben natuurlijk door tal van mensen geholpen. Alle Bel gische consuls, tot wie ik me in Frankrijk wendde, hebben me bijgestaan, behalve een naar, die „met dergelijke nonsens" niets te maken wilden hebben. Op een mooie dag kwam ik ergens in Frankrijk langs een sigarettenfabriek. Het gehele per soneel stond buiten op me te wachten Ze hielden me aan en de bedrijfsleider wilde me spre ken. Hij zei dat. hij, omdat zovele Belgen zijn sigarettenpapier ge bruiken, mijn logboek wilde af tekenen en gaf me een geschenk'.' „Maar", zó vervolgde Rijzenaar, „het levendigst herinner ik mij wat. op een weg in Vlaanderen gebeurde. De mensen hadden ge hoord dat ik langs zou komen. Wat een menigte stond daar te wachten. Zelfs de gendarmen waren gekomen.... men vroeg mij in alle huizen binnen te ko men en een kopje koffie te drin ken, Het, leek precies alsof de tour-de-Franee-riiders vootbij zouden komen. Wat, een opwinl ding. In Zuid-Frankrijk heb ik een conferentie gehouden. De pastoor vertoonde een film en vroeg mij zijn parochianen, waar van de helft uit ongelovigen be stond, het verhaal van miin tocht te vertellen". Tweemaal in het ziekenhuis „Tweemaal moest ik naar een ziekenhuis, een keer omdat ik mijn onderarm had gestoten en de tweede keer omdat ik uitge put was na de Alpen te zijn door getrokken Maar ik heb er mijn gezondheid niet verspeeld, in tegendeel, ik hen ongeveer acht pond aangekomen". Het volgend jaar gaat Rijzenaar opnieuw. „Deze keer ga ik veel verder, naar Fatima en Rome. Ik zal op de lange winteravonden wat Italiaans en Portugees leren, genoeg om mezelf te helpen. Mis schien ga ik orjk een boekje over mijn lotgevallen schrijven". DE JONG, SCHIJVEN AAR EN VAN SCHIJNDEL VERVANGEN DEN HAAG, Voor de op Woensdag 17 October a,.s. in het Feyenoord Stadion te Botterdam te spelen wedstrijd van het voor lopig Nederlands elftal tegen de Mirlrilesex Wanderers is de Ne- landsc ploeg als volgt, samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: Rakers (PSV) en Oden- t li a l (Haarlem) Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Bieshrourk (RCH) Voor: Van der Tuyn (Hermes nvst, Kuneman (HBS), Van Melis (Eindhoven). Lenstra, (Heerenveen) en Groeneveld (Haarlem) Res. Saris (BW) en verder alie spelers die aan de Nederlandse i elftaltraining deelnemen. De Iraanse premier Massadeq is Zondagavond op doorreis naar New. York op de Amsterdamse luchthaven Schiphol aangekomen. Ten gerieve van de in groten getale aanwezig zijnde persfotografen en filmoperateurs verscheen de heer Mossadeq even aan de deuropening van het vliegtuig. De gebeurtenissen in Perzië, met de tijdelijke stillegging van de olieproduetie richten een verhoogde belangstelling op de oiieproductie van de aangrenzende gebieden in het Midden- Oosten en op de mogelijkheden in die landen. Zij zijn immers door hun ligging geschikt om op korte termijn het verlies van de Iraanse olie goed te maken. Tot deze landen behoren Saoedi Arabic, Irak, Kuwait en Quatar. De ontwikkeling van het olie terrein van Burghan door 'de Kuwait. Oil Cy (een firma in gemeenschappelijk bezit van Anglo Iranian en Gulf Oil) sinds (KAAG (KNP) Vijftienhon derd Katli. priesters in Tsjeeho- slowakije hébben het „Nationale Vredescongres van Katholieke Priesters," dat door de regering te Praag ais een show was ge organiseerd gedwongen moeten bijwonen. Er werd 'n motie aan genomen, waarin alle deelnemers Hun aanhankelijKheid aan pre mier Gottwald betoonden en een boodschap verzonden aan de ka tholieke geestelijkheid van geheel de wereld waarin verwezen wordt naar de zinsnede uit de Jacobus- brief: „Het Geloof zonder werken is dood." Om het congres de schijn te geven, alsof de Paus er op eniger lei wijze Zijn goedkeuring aan hechtte, was men zelfs zo ver gegaan een „Pauselijk Prelaat" te benoemen in de persoon van een zekere Dr. Jan Sobota uit. Pode- bray. De bekende Praagse Lucerna- zaal, waarin de vergaderingen werden gehouden, was 'versierd met, enorme afbeeldingen van Stalin en Gottwald; onder rode draperieën had men een reusach tige vredesduif opgesteld, naast een kruis en een bord met.^ de leuze: „Ex oriënte Lux-Ex oriënte Pax" (Uit het. Oosten komt het Licht Uit het Oosten komt de Vrede). Aan de ingang van de zaal had den en dat typeert de gehele geest van het. congres de voor malige Katholieke uitgeverijen ..Wysehehrad" en „De We-pld der Sovjets," die thans genationali seerd zijn, hun literatuur tentoon gesteld. Aan het hoofd van het congres presidium stond de geëxcommu niceerde priester en Minister van Gezondheid Plojhar; de Franse delegatie werd aangevoerd door de gesusiiendePTde Abbé Bnulipr. De voornaamste sprekers behalve Ploihar waren: de Minister van Eredienst Fierlinger, de commu nistische afgevaardigde van het Praagse parlement Mevr. Hndino- vaFpurna en de geëxcommuni ceerde priester Horak, thans Mi nister van Post.eriien in Slowakije T>e Minister van-Eredienst, Fier- lingPT verklaarde; ..De Vaticaan se diplomaten hebben bun mond vol van bel mooie woord „vrede" in werkelijkheid moeten wij de politiek van het Vaticaan identi ficeren met die van hen, die de oorlog voorbereiden en de on menselijke jper. van sociale onder drukking verkondigen."- Aan. de priesters vroeg bii zich te willen stellen .aan de ziide van bet volk" In ziin rede gaf bii toe dat het. voor de huidige regering niet eenvoudig is onder de gege ven omstandigheden de nieuwe theologische faculteiten in stand te houden, wegens een „vijandige deze tegen campagne," die zich tégen seminaries richt. Plojhar ageerde scherp de H. Stoel en brulde de zaal in: ,,Wii kunnen de politieke houding van het Vaticaan niet goedkeuren, door welke scheiding hij, volgens z-ijn verklaring echter niet ophield een trouwe en goede Katholieke priester te zijn. Met „algemene stemmen" be sloot het congres aan premier Gottwald een telegram en aan alle priesters een boodschap te zenden. de oorlog moet als een van de meest opzienwekkende presta ties in de geschiedenis van de industrie worden beschouwd. Er bestaan nauwelijks voorbeelden van een zo razend vlugge uit breiding in de annalen, van de oliewinning. De eerste vracht met. olie verliet Kuwait in Juni 1946; de totale productie in dat jaar bedroeg 797.350 tonnen. Niets illustreert de ontwikkeling beter dan de cijfers van dp vol gende iaren: 1947, 2.185.309; 1948. 6.291.577; 1949 12.183.669: 1950. 17.018.666. En in 1951 pro duceerde Burghan van Januari tot Juni reeds 13.657.689 tonnen. Men venvacht voor het lopende jaar een totaal van minstens 24.000.000 tonnen, dat is 7.000.000 meer dan in 1950 Kuwait is een klein, onafhan kelijk Arabisch vorstendom ca. 15.500 vierkante km. groot met een bevolking van naar schat ting 200.000 mentsen. Het ligt aan de N.W. kant van de Perzische Golf. begrensd in het Noorden door Irak, in het. Westen en Zui den door Saoedi Arabië en in het Oosten door de Golf zelf. Men had reeds lang uit het voorkomen van asfalt en uit an dere tekenen van de bodem- DE GLORIEVOLLE GEHEIMEN van de Rozenkrans zijn a.h.w. het symbool van de zegepralende Kerk. 1. De Ver rijzenis van Christus (Bidt om gelóóf); 2. De Hemelvaart van Christus (Bidt om hóóp); 3. De Heilige Geest daalt neder over de Apostelen (Bidt om liefde en vurige ijver); 4. Maria wordt in de hemel opgenomen (Bidt om een zalige dood); 5. Maria wordt in de hemel gekroond tot Koningin van alle Engelen en Heiligen (Bidt om de deugd van volharding). gesteldheid geconcludeerd dat er olie moest zijn. Een concessie werd reeds in 1924 verleend; zij verliep echter. De tegenwoor dige over 75 iaren lopende con cessie werd op 23 December 1934 getekend: zij sluit het hele vorstendom in. De eerste boring was bijna 3200 m. diep; zii vond plaats in de buurt van Basrah ten Noorden vajj de Golf van Kuwait en bleef zonder resul taat. Maar in 1938 kwam bii proefboringen de grote ontdek king van de bronnen bij Bur ghan, 45 km. ten Zuiden van de Golf, 23 km. van de kust. Midden in een streek, die an ders overwegend kalkachtig is. treden plotseling opeenh'«pingen van zandsteen op. zo uitmun tend geschikt, als oliereservoir als men ze wellicht nog nooit op een olieveld heeft aangetroffen. Men beraamt de reserves van het ernte veld od minstens der tien milliard hectoliter: Burghan heet het grootste enkele olie reservoir van de hele wereld te ziin. Het gebied, waar olie met zekerheid aanwezig is. is groter dan 10.00(1 ha. Maar terug tot de geschiedenis van de Kuwaitse olie. Tussen 1938 en 1942 werden 8 brojinen geboord: de oorlog onderbrak het werk. Het werd in 1945 her vat. Alle bronnen die men ten gevolge van oorlog uit voorzorg met cement had dichtgemetseld, werden schoongemaakt en her opend. In het betrekkelijk korte tijdperk tussen Juni 1946 en De cember 1950 werd, de enorme moeilijkheden bii de materiaal voorziening ten spijt het. totaal van werkende bronnen tot 10(1 gebracht. Een fabriek voor een dage lijkse productie van ca, 40.000 hl. verbruiksolie, die in 1949 voltooid werd. voorziet in de locale behoeften en maakt bun kerolie voor de tankschepen. Maar vooral is er het reeds biina voltooide program voor de bouw van een hele moderne stad mid den in de woestijn van Kuwait. De maatschappij heeft op een heuvelketting op 10 km. van de Perzische Golf deze stad voor haar employe's en hun families gebouwd. Naast de woonhuizen zijn er een ziekenhuis met 200 bedden, scholen een wasserij, een bakkerii. c ».i electriciteits- fabriek, koelhuizen. installaties voor gecentraliseerde air condi tioning, sportplaatsen en ont spanningsoorden. Een van de moeilijkste problemen, dat van de watervoorziening, heeft men opgelost door de bouw van zes grote distillatie-machines. Een belangrijk deel van de olie die het aandeel der Gulf EEN DEENSE boer, Knud Eilersen. uit Falster, legde vorig jaar radio aan in z'n stallen om de koeien bij het voederen en melken muziek te verschaffen. Het re sultaat? De koeien leverden gemiddeld 266 kilo boter per jaar, terwijl normaal in Denemarken de opbrengst 155 kilo per jaar is. EEN FABEL ver scheen dezer dagen in de Duitse pers. Het is zo: „De besprekin gen over één Duits land ziin begonnen. Grotewohl en Ade nauer zitten aan de oevers van de Elbe te vissen. Adenauer -haalt de ene vis na de andere uit het wa ter. maar Grotewohl vangt niets. Grote wohl klaagt, dat hij op de verkeerde plaats zit en ze ver wisselen van stneltie. Toch krijgt Grote wohl geen beet. Dan ligt het aan de hen gel, beweert Grote wohl; z# verwisselen en nog geen succes. Tenslotte vraagt Gro tewohl zijn collega, of hij het verklaren kan. Adenauer grijnst en zegt: „Heel eenvou dig, bii U durft nie mand z'n mond open te doen, hoe kunt u dan beet verwach ten?" VELE FRANSE lera ren zijn momenteel in staking. Ze geven wel les, maar nemen geen examens af. Daarom hebben 278.900 Fran se jongelui het eerste deel van hun examens afgelegd onder toe zicht van hun ouders. Hoe het straks met de mondelinge exa mens moet gaarv is niet bekend. De meeste ouders hebben zich daarvoor ai on bekwaam verklaard. EEN AMBTENAAR van een plaatsje bii Hannover heeft de denazificatiedossiers in de gasfabriek laten verbranden „als sym bolische begrafenis van het verleden". De man zal nu vervolgd worden «fr KARDINAAL SPELL- MAN heeft bekend gemaakt, dat de eer waarde heer Alexan der M. Butowsky in totaal 70 liter bloed heeft gegeven aan de bloedtransfusiedienst en heeft hiermee bet wereldrecord op z'n naam staan. NOG EEN RECORD, maar nu een, dat door iedereen afge keurd mnpi worden. F,en 39 jarige Peen is door de Kopenbaacse rechtbank voor de 95e keer in zes maanden beboet wegens dron kensohap Volgens de politie een nationaal record. „De regering blijft de emigra tie nog altijd te veel zien als een aangelegenheid van de overheid en laat te weinig ruimte aan de vrije organisaties, welke zich met de voorbereiding od de emigratie bezighouden. In een jarenlange gedachtenwisseling tussen rege ringsinstanties en de maatschap- gelijke organen vormde de vraag wie de adspirant-emigranten op hun gewichtige stap moest voorbe reiden, steeds het moeilijke punt, De overheid hield daarbij stevig vast aan een ambtelijke bemoeiing terwijl de maatschappelijke orga nen steeds naar voren brachten, dat het tot hun taak behoorde de adspirant-emigranten voor te bereiden". Aldus uit zich het orgaan van de „Katholieke Landarbeiders- bond". Deze critiek echter is vrij algemeen in Katholieke kringen. Slechts zeer langzaam is het de vrije organisaties mogen gelukken enig terrein te winnen. Toch moesten en moeten deze pogingen worden voortgezet. Immers emi gratie, dat wil zeggen zich voor goed vestigen in een geheel vreemd land, met andere sociaal- economische verhoudingen en vooral ook met andere godsdien stige en culturele verhoudingen, is een zo gewichtige stap, dat deze niet zonder een gedegen principi ële voorbereiding mag worden ge daan. Reeds direct na de bevrijding is tot stand gekomen de Centrale Stichting Landbouw Emigratie. In deze Stichting werken samen de drie Centrale Landbouworganisa ties en de drie landarbeidersbon- den. Het rechtstreekse werk wordt verricht door drie centralen. nl. een Katholieke, een Protestant- Christelijke en een Algemene Emigratie-Centrale, Voor niet-agrarische emigranten bestaan soortgelijke' organeh. De Katholieke organisaties, welke zich met de emigratie bezighou den. hebben zich verenigd in één Centrale. Men zou zo zeggen, dat de overheid hier toch een orga nisme ontmoet, dat best in staat moet worden geacht een zeer groot stuk van de verantwoorde lijkheid voor de emigratie op zich te nemen. De practijk is tot nu toe echter geweest, dat deze vrije organen slechts zeer weinig armslag verkregen. Zij hadden gehoopt, dat het al lange tijd in Oil aan de productie van Ku wait vormt, wordt overgenomen door de Shell Groep volgens een contract uit 1947 voor lange duur. Hierdoor wordt de markt. Oostelijk van Suez voorzien. Zodra de geplande oiipleiding over land voltooid is komt olie uit Kuwait ook in de Middel landse Zee in de handel Kortgeleden bezocht de direc- 1eur van de Kuwait Oil Cv. C.A. P. Southwell de vorst, waarbij ook de betalingen ter sprake kwamen. De Sjeik wenst niet minder te ontvangen dan Saoedi Arabië. De sensationele vooruitgang bii^de productie van olie in Ku wait berust op zorgvuldige, op lang zicht gemaakte plannen. Het valt niet te betwijfelen. dat Kuwait en Saoedi Arabië voor bestemd ziin om de leemten te vullen, die door het ophouden van de Perzische productie ziin ontstaan. Beide landen staan klaar om aan deze eis te vol doen. het vooruitzicht gestelde wets ontwerp een flinke stap in de goede richting zou betekenen. Te meer, omdat de commissie-Schilt- huis daarvoor destijds reeds een krachtig pleidooi heeft gevoerd. Hierin zijn zij echter teleurgesteld. Voorbereidende besprekingen wettigen intussen, naar wij uit Den Haag vernemen, de verwach ting. dat de regering alsnog haar standpunt, zal wijzigen. Het ver zet van de Volksvertegenwoordi ging tegen de voorgestelde wet mag vrn algemeen wórden geacht. Het wetsontwerp zal zo mogelijk nog dit jaar in behandeling ko men. Algenib 7 v. R'dam te Ptodlegre Boskoov 6 te Curacao; Hecuba 6 te Buenvaentura: Hes tia T v. Curacao-Ptaeardon: Java 6 v. Makassar; Meerkerk 7 te Durban; Nigerstroom 6 v. Antw.-Bordeaux Polupheus 7 te Pt. Said; Tabian 5 v. Tandjongpandan; Alainak 7 te Madras; Lcuvekerk 6 te Al giersLemster.kerk 7 te Marseille; Linge 7 v. Toppila-Zaandam: Lis- sekerk 7 te Aden: Merwede 8-9 Le Havre verw.; Prins Willem v. Oranje 6 te Montreal; Volendam 7 680 m. O. ten N. Belle Isle; Willem Barendsz 7 1300 NO Mar- tinique-Curagao; Zuiderkruis 7 560 m. ZZO Torestraat; Mndio- kerto p. 7 Malta; Oranje 8 Gi braltar-Southampton: Oranjestad 7 v. Curacao-Laguana; Cottica 6 v. Dover-MadeiraDrente 8 Sin gapore verw.; Gerrit W. Vmke walvisjager 7 v. R'dam te Kaap stad; Groote Beer .9 v. Surabaja te Semarang verw.; Helicon 7 v. A'dam te Maracaibo; Hersilia 7 te Catagena: Hoogkerk 8 Manilla verw.; Kedoe 7 Belawan verw.; Klipfontein 7 v. Eastlonden-Port Elisabeth; Kota Agoeng 6 v. Tj. Priok-CheribonKota Baroe 7 te Genua; Langkoeas R'dam-Ho l- landia 7 te Sorong. Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, de promotor van Prins Bernhard die de graad doctor in de tech nische wetenschap, honoris causa, is verleendDe erepro motie heeft plaats in de Tech nische Hogeschool te Delft, op IS November a.s. FEUILLETON 38. Dr. Timoeran krukte. „Ik ken een adres in Semarang. Daar zul len ze ie wel verder helpen. Stuur alle berichten voor mii aan Mo hammed Kemin. dan zorgt die wel voor doorzending". Hij scheurde een blaadje uit ziin notitieboekje en schreef het adres od. „Deze man is één der onzen. Je kunt hem vertrouwen." Hii reiktt de drie zwijgende mannen de hand. „Ik moet nu gaan. Het spreekt vanzelf, dat ons werk niet langer dan enkele dagen onderbroken mag wor- dPii. Zodra wij een nieuwe ver blijfplaats hebben gevonden, overleggen Wil verder. Succes, Oemar en miin groeten aan Achmad Hall! Kameraden, dank voor jullie hulp Wij zullen over winnen. Merdeka!" „Die neemt het even rustig op als een gewone verhuizing," zei Mohammed Kemm bewonde rend toen de winkeldeur dicht sloeg. „Een echte revolutionnair is los van alle familie, ziin woning en zijn omgeving, maar houdt vast aan zi.in ideaal." antwoord de de tokohouder vurig. „Dr. Timoeran kijkt niet naar de of fers. die hij en anderen moeten brengen. Hh ziet alleen het doel." Toen Oemar zich die avond op een balehibaleh in een vreemd huis uitstrekte, bedacht hn bit ter, dat hij dan zeker geen echte revolutionnair was. Hii was ge hecht aan ziin werk op het departemeot. hoewel het niet eens bijzonder interessant was. Hij was gesteld op de vertrouw de omgeving x«an ziin kamer, die hti met enkele mooie gebatikte doeken en kleine snuisterijen een eigen sfeer had gegeven. Nu moest hii er Plotseling afstand van doen. Alle zekerheid werd eensklaps uit ziin leven weg geslagen. Hii wist niet. wat voor werk hii in Semarang zou vin den. Hii wist niet eens. waar hii morgen zou slapen, De chef en de tokohouder vonden, dat dit bii een revolutionnair paste. Dr. Timoeran scheen er niet om te geven, dat hij een leven vol onzekerheid tegemoet ging. Die had niet eens een koffer met de meest noodzakelijke bezittin gen hji zich. Die had alleen ziin ideaal Dan kon niemand hem ontnemen. Oemar voelde zich ongelukkig, omdat men hem ziin woning en ziin werkkring had ontnomen. De chef sprak nooit van zi.in woning; hii zei: een verblijfplaats. Een verblijf plaats kon niemand hem ont nemen. Het plaatsje onder de zon. waar hij verbleef, was er altijd, reisde met. hem mee. net als ziin ideaal. De chef zou van avond ook in eer» ander huis slapen, maar dat huis. die nieu we omgeving, zou niet vreemd voor hem ziin Het was eenvou dig zi.in nieuwe verblijfplaats. Oemar wilde, dat hij ook zo ge makkelijk kon leven. Een revolutionnair kon toch verwachten, dat hij door de politie zou worden opgejaagd. Maar Oemar had het nie+ ver wacht. Hn had geschreven: .In donesia Merdeka!" Maar hii had ar zich geen rebel bii gevoeld. Als een intellectueel betoog had hij het beschouwd, als een nieu we politiek, die niet op straat moest worden gevoerd met. ge schreeuw en geweld, maar achter de schrijftafel, met argumenten en bewijzen. Hii voelde zich propagandist voor een politieke beweging en seen opstandeling. Hij vond zelfs niet dat hii straf baar was, ook al had hii enkele wetsartikelen overtreden, die de bestaande orde moesten bescher men. Hii had niet aangespoord tot geweld, maar tot liideliik verzet tegen een regering, waar mee hii het niet eens was. Nu beschouwde men hem als een rebel. Hii moest vluóhten, de onzekerheid en onrust tege moet. Eigenlijk wilde hii niet vluohten. Hii voelde zich geen misdadiger Hii zou ziin ziens wijze willen verdedigen in een rustig debat, zoals hti zo vaak met de postdirecteur had ge voerd, Oemar zou dp gouverneur- generaal willen spreken. Hii kende hem niet. maar hti stelde zich voor. dat hii op Verhagen moest liiken. Beiden waren Friezen. Ze hadden dezelfde krachtige wil. dezelfe trouw aan een ideaal. Gouverneur-generaal Tiarda van Starken'boréh zou ook het ideaal van een ander kunnen begrijpen Oemar hoorde ergens in huis een klok slaan, een vreemde klok en eensklaps besefte hii weer wat hii vandaag verloren had. Hii besefte ook. dat hii niet kón denken zoals de chef. Hii was niet los van alles, hij was gehecht aan zijn werk. aan ziin kamer, aan ziin omgeving Hii huiverde bii de gedachte aan een vlucht in het ongewisse, een leven nu hier. dan daar. on zeker. onrustig.... Toen werd er luid op de voor deur gebonsd. Een bevelende stem verlangdp toegang, riep dat verzet niet zou bateri. dat het huis ook aan de achterzijde was afgezet. En toen Oemar lussen vier politiemannen in naar een aut.n werd geleid, wist hii niel. nf bii wanhopig mnpst ziin nf voldaan omdat bii nu niet meer behoefde te vluchten In snelle vaart ging het door de slapende stad naar het hoofd bureau van politie. De commis saris. die de arrestatie had ge leid en de verwoede weerstand had verwacht, was dankbaar voor hef uitblijven van geweld. Hii liet in de auto de boelen losmaken en stond hun toe een sigaret op te steken. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5