Ik uilebalk? (S hoor:.. „Geen zwakheid bij beantwoorden van deze infame belediging" Zwijg niet langer - doe IETS Perzië toch bereid weer met Engeland te spreken Ouders willen verdubbelde bustarieven niet betalen VOOr ons"vragen 60 millioen vervolgden JL iók! p r u sr gele bus! DEZE WEEK Inst. GLOBE DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Meer dan een insigne Hoe bouwen wij huizen? HET EGYPTISCH-ENGELSE CONFLICT De Britse pers knarsetandt regering protesteert rNiet zo somber Pantserwagens gleden van het dek U-N-O. niet nodig Muiterij aan boord van Pools schip Koning George gaat niet naar Australië Beroep op het Romeins Congres voor Lekenapostolaat Mooi weer met kans op nachtvorsten Besprekingen terstond hervatten" Kleine landen eisen medezeggenschap Meisje gedood onder paordenwagen Schoolstaking op Schouwen Let op de jeha-label 'ke rol stof. W \SSEN! beginnen nieuwe cursussen ENGELS voor Emigranten Beginners Gevorderden JOEKHOUDEN voor Beginners. J kunt zich hiervoor lagelijks aanmelden bij Verdronkenoord 67 al die goudstukken, toch niet in goud- Slim op. „Afijn, jij ïoor ik dat wel". xieken en papieren ch te dragen. Toen nid zette er zijn bril :en en te ontcijferen landschriften stond. :en goede avond een het volgende relaas dat wy nogh eens iwelcke wy gekocgt een mooye behuy- iet gaen woonen in ie. Ende toen kwam toeglopen ende ny evonden". Terstondt ck vertelde het aan r/rrmrmmm/mmrrmmmm. HET FEIT Abonnementsprijs i 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank VAN HEDEN Pagina 3 Woensdag 10 October 1951 36e Jaargang No. 724 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) VERWACHT MAG WORDEN, dat de Tweede Kamer reeds bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting het vraagstuk van de woningbouw zal aansnij den, althans voor zover hier spra ke is van een uiterst gewichtig onderdeel van het regeringsbeleid. Bij de discussie, die reeds bui ten de Kamer plaats vond, is vooral naar oplossingen gezocht voor de bouw van de 10.000 wo ningen, die er, volgens de Troon rede, niet zouden komen. Een principiële vraag, die hierbij ge steld wordt geldt de rangorde van defensie, industrialisatie en wo ningbouw. De openbare mening heeft de indruk gekregen, dat de regering de woningbouw in be langrijkheid achterstelt bij defen sie en industrialisatie. In theorie lijkt ons veel te zeggen voor het standpunt, dat defensie, industri alisatie en woningbouw op één lijn moeten worden gesteld, maar of men hieraan ook in de praktijk iets heeft, is een grote vraag. Voor de defensie liggen onze ver plichtingen immers vast en wat de industrialisatie betreft, zou men waarschijnlijk slechts dan met vrucht naar een evenwicht kunnen streven, wanneer men bereid zou zijn, om zo nodig met wettelijke dwang, de investerin gen ook naar de bouwsector te leiden. Maar op dat punt lopen de politieke inzichten sterk uit- Ir. Vos, de vice-voorzitter van de P.vd.A. heeft als zijn mening gegeven, dat de 10.000 huizen ge financierd zouden kunnen wor den uit de tegenwaardegelden van de „Marshallhulp". Een groot deel van deze gelden wordt nu opgepot, niet omdat wij geld te veel hebben, maar omdat daardoor het gevaar van inflatie kleiner wordt. Bij de .oplossing van Ir. Vos zou dit gevaar dus uiteraard weer iets groter worden. De se cretaris van de woningraad heeft er in dit verband op gewezen, dat Frankrijk en Engeland zelfs 98 procent van deze tegenwaarde gebruikt hebben. Waarbij echter dient te worden aangetekend, dat de positie van elk land verschil^ lend is. In elk geval zou een der gelijke oplossing méde afhankelijk zijn van de goedkeuring van de Amerikanen. Als tweede middel geeft Ir. Vos aan, het beschikbaar stellen v.an Rijksvoorschotten aan de gemeen ten. Hier zullen de voorstanders van een „Orthodoxe" financiële politiek echter nog bedenkelijk de wenkbrauwen fronsen. Bij het eerste voorstel is er immers nog het tegenwicht van de Marshall schenkingen, bij het tweede gaat het echter zonder meer om het uitzetten van de geldcircula tie, die naar de mening van velen ook nu al te groot is. Over de mogelijkheid van een premielening is reeds een en an der gezegd, waaraan evenwel nog enkele nieuwe gezichtspunten kunnen worden toegevoegd. In financiële kringen heeft men erop gewezen, dat een looptijd van vijf jaar in elk geval tekort zou zijn. In dat geval, aldus deze zegs lieden, dreigen dezelfde moeilijk heden als nu zijn veroorzaakt door het opnemen van kortlopen de leningen. Er zou dus minstens een looptijd van dertig jaar no dig zijn. Belangrijker is de prin cipiële afwijzing van het Anti- Rev. Dagblad „Trouw" op grond van 't loterij-karakter. Men kan deze mening niet delen, maar dan blijft toch de vraag of het juist zou zijn, zowel op principiële als zakelijke gronden om een „natio nale" oplossing te beproeven, waartegen grote groepen van ons volk overwegende bezwaren heb ben. Wij blijven nog altijd van mening, dat in dit verband een spaaractie met een plaatselijk ka rakter en met de inzet van een huis, een betere oplossing zou zijn. Al zou de billijkheid wel ge bieden, dat bij de toewijzing van de „prijzen" aan de gemeenten een in klassen verdeelde wei standsgrens werd aangehouden. Bij de overweging van al deze mogelijkheden mag intussen niet vergeten worden, dat een wezen lijke oplossing van het vraagstuk van de woningbouw slechts gele gen kan zijn in een verhoging van de huren. Slechts wanneer de huren weer aangepast zijn aan de werkelijke bouwkosten, kan de bouwactiviteit, zonder de kost bare hulp van de overheid weer een normaie ontplooiing krijgen. In deze gedachtengang past de oplossing, die Ir. Flipse, oud di recteur van de woningdienst van Amsterdam, in het „Handelsblad" gaf en waarbij er van wordt uit gegaan, dat de huren in de ko mende 5 jaren telkens met 5 pro cent verhoogd zouden worden. Drie van deze verhogingen zou den, in de vorm van een huurbe lasting, aan de nieuwbouw ten goede moeten komen en de twee anderen zouden moeten dienen om de eigenaren weer wat meer armslag te geven. Een dergelijke drastische huurverhoging zou echter een nieuwe daling van het levens peil inhouden. Een nieuwe daling, omdat „looncompensatie" in deze tijd uitgesloten moet worden ge acht. Anderzijds betaalt de be lastingbetaler nu ook de bedragen die de regering op de woning bouw toelegt, zodat men zich zou kunnen afvragen of het niet mo gelijk ware althans een stap te zetten op de weg naar normaler verhoudingen door de opbrengst van de huurverhoging in de plaats te stellen van de rijksbij dragen. De compensatie zou ge vonden kunnen worden in een bij deze opzet mogelijke belasting verlaging! ZEGT MINISTER VAN WEDEROPBOUW ALMELO. „Er is od het ogenblik in ons volk een stem ming om alles wat oa de wo ningbouw betrekking heeft, even zwart te zien. Misschien heb ik daar zelf een beetje schuld aan. Ik meende goed te doen het Ne derlandse volk te waarschuwen dat het mis dreigt te gaan. Maar het gaat nog niet mis", aldus sprak gistermiddag minis ter J. in 't Vela, nadat hij de sleutel van de duizendste na oorlogse woning te Almelo in ontvangst genomen had. En hij vervolgde: „Er is zelfs reden tot juichen. Maandelijks komen er thans minstens 5000 woningen gereed. De eerste acht maanden van dit jaar leverden ons ruim 36.000 voltooide woningen. Komen er geen onvoorziene tegenslagen, dan brengt 1951 ons boven de 54.000 en evenaren wij daarmede de hoogste productie, in het ver leden ooit bereikt." VAN NEDERLANDS SCHIP SOUTHAMPTON (Reuter). Maandagavond is in de haven Southampton het Nederlandse m.s. „Hast 5" (489 ton) bijna om geslagen. Bij 't laden van tweede hands Amerikaanse pantserwa gens, bestemd voor het Zwitserse leger, braken aan dek negen pantserwagens los, waardoor de Hast 5 zwaar overhelde. Een pas serend plezierbootje kwam langs zij de Hast 5 liggen om te voor komen, dat het schip omsloeg, doch de negen wagens gleden overboord en verdwenen in de diepte. Een duiker zal trachten de wagens, die op 6 meter diepte liggen te bereiken. LONDEN (Reut-er-A.P.)Engeland heeft gisteren Egypte gewaarschuwd dat het voornemens is, zijn volledige rechten krachtens het voor 20 jaar tussen beide landen gesloten verde digingspact te handhaven. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft verklaard, dat Engeland de wettigheid van de eenzijdige opzegging van het verdrag door Egypte niet erkent. In een door het Foreign Office gepubliceerde verklaring zegt Morrison, dat Engeland ten krachtigste protes teert tegen de stap van de regering te Cairo. Diplomatieke waarnemers te Londen hebben Dinsdag verklaard dat een van de belangrijkste ge volgen van een eenzijdige ver breking van het Brits-Egyptische verdrag door Egypte zou zijn, dat men onmiddellijk de Britse wa penzendingen naar Egypte op nieuw in beschouwing zal nemen. Het commentaar van de Britse pers op Egypte's eenzijdige han deling is eensluidend: „Geen zwakheid bij het beantwoorden van deze belediging". De meeste Britse bladen schrijven het Egyp tische optreden toe aan het echec der Engelse regering in Perzië. De Egyptische oppositie-partijen hebben besloten de regering vol ledig te steunen in haar voorne men, het Brits-Egyptische verdrag van 1936 te annuleren en koning AARDSCHOK OP JAVA DJAKARTA (Aneta). In Djakarta heeft men Dinsdagmid dag een aardschok gevoeld die de vlöëf deed trillen en de lampen slingeren. Het epicentrum lag op korte afstand, waarschijnlijk in Zuid-Sumatra. Het betrof hier een „matig zware" aardbeving. NEW YORK (Reuter). Perzië is bereid de oliebesprekingen met Engeland te hervatten, aldus heeft de plaatsvervangende minister-president van Perzië, Hoessein Fatemi, te New York verklaard. „Het is niet nodig dat de Ver enigde Naties „goede diensten" bewijzen", zeide Fatemi verder nog. „Het enige nodige is dat Engeland „goede wil" betoont", zeide hij. De voorzitter van de Veilig heidsraad heeft aan functionaris sen der V.N. meegedeeld, dat de bijeenkomst van de Veiligheids raad, waar het Engels-Perzische oliegeschil zou worden besproken, mogelijk zou moeten worden uit gesteld, aldus wordt te New York vernomen. De Franse ambassadeur te Tehe ran, Coulet, heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken en plaatsvervangend premier, Bagher Kazemi, op diens ver zoek een bezoek gebracht. Naar uit bevoegde kringen verluidt, heeft Kazemi tegenover de am bassadeur de wens uitgesproken, dat de Franse regering in de Veiligheidsraad een voor de Per zische zaak gunstige houding zou aannemen. Dezelfde wens zou Kazemi ook tegenover de Nederlandse gezant tot uitdrukking hebben gebracht. Faroek als koning van de Soedan uit te roepen. Diplomatieke autoriteiten heb ben te Londen verklaard te ver wachten, dat Egypte zich zal aan sluiten bij een nieuw defensie systeem voor het Midden Oosten, maar alleen wanneer het de Soe dan krijgt. Een Egyptische senaatscommis sie voor de behandeling van de jongste voorstellen van de pre mier heeft de decreten ter verbre king van het verdrag met Enge land in beginsel en zonder amen dement goedgekeurd. STOCKHOLM (A.P.) Vier gewapende Poolse vluchtelingen hebben de Poolse trawler „He lena" gisteren ir Karlskrona ge meerd, nadat muiterij op de Bal- tische Zee uitgebroken was. In de eerste berichten wordt gezegd, dat zij de kapitein, bene vens de eerste officier en een lid van de bemanning onderdeks opgesloten hadden en daarna koers gezet hebben naar de dichtst bijzijnde Zweedse haven. LONDEN (A.P.). Prinses Elizabeth en de hertog van Edin burgh zullen volgend jaar ii plaats van koning George en koningin Elizabeth een reis door Australië en Nieuw Zeeland ma ken, aldus werd gisteren op Buckingham Palace meegedeeld. Volgens de „Daily Telegraph" is Maandag besloten, dat koning George niet op 6 November a.s. het parlement zal openen: zijn ge zondheidstoestand zou dit niet toelaten. Het is mogelijk, dat koning George van Engeland twee weken voor zijn herstel naar Italië zal komen. GEMEENTEPERSONEEL NIET VRIJ VAN MIL. DIENST 's-GRAVENHAGE. Bepaalde categorieën zijn indertijd vrijge steld van militaire dienst in ge val van buitengewone omstandig heden. Aangezien de omstandig heden, waaronder dergelijk per soneel zou moeten dienen veran derd zijn de diensttijd is sinds 1945 sterk verkort moet de vrijstellingsregeling thans als ver vallen worden beschouwd. ONTSNAPT DOOR VRIJHEIDSTUNNEL Veertien Tsjechen zijn onlangs ontsnapt uit een gevangenkamp hij de uraniummijnen te Jachymov. Allen had den een lange gevan genisstraf uit te zitten en moesten minstens 12 uur per dag in de diepe mijnen werken samen met 30.000 an dere dwangarbeiders. Het kamp werd be waakt door Russische soldaten in Tsjechi sche uniformen, en het terrein was afgezet met prikkeldraad en mitrailleurs. Na hun werk boden de veer tien vluchtelingen zich voor overwerk aan en gingen in plaats daar van, in een lege schacht aan hun vrijheidstunnel werken. Drie en halve maand hebben ze nodig gehad om een tunnel te graven die tot buiten het gevan genkamp reikte. Vandaar zijn ze de Tsjechisch West-Duitse grens over gevlucht.. Zes van de veertien Tsjechische vluchtelingen, nog in hun gevangenuniform, gefotografeerd in het Valkakamp te Neurenberg. Hun namen zijn niet gegeven. WENEN (K.N.P.). ,,Uit naam van «je 60 millioen vervolgde Katholieken, uit naam vooral van Kardinaal Mindszenty, van de bisschoppen Stepinac, Grösz, Pacta, Gojdic, Vojtassak, Ramanauskas en van alle andere tot gevangenisstraf of dwang arbeid veroordeelde bisschoppen, uit naam ook van de vele onbekende Christelijke martelaren en vluchtelingen uit het Oosten, die het goddeloos geweld aan den lijve ondervinden, doen wij een beroep op het Wereldcongres voor Lekenaposto laat, dat nu te Rome wordt gehouden, en daarmede op de gehele wereld. Zwijg niet langer. U aaneen in gebed en daad Doe wat. Sluit om de millioenen te helpen, die onder de druk van de Antichrist smachten. Richt een request tot de UNO". Zo besluit het vermaarde Ka tholieke weekblad van Oostenrijk „Der Volksbote" een verontwaar digd artikel over de gruwzame kerkvervolging, die achter het IJzeren Gordijn woedt, over de schuldige laksheid van de Katho lieken der vrije wereld, die door te zwijgen en niet te handelen mede oorzaak zijn, dat de com munisten ongestraft hun godde loos plan zo brutaal kunnen vol voeren. „Het is de grootste schanddaad van de twintigste eeuw", aldus het blad, „dat er onder de 340 millioen Katholieken zo weinigen zijn, die hun handen heffen en hun lippen bewegen om met da- Met de „Ardette" is Dinsdagmorgen uit Manchester een 50.000 kwa transformator in. Rot terdam aangekomen. Het gevaarte, dat bestemd is voor de voeding van een 150.000 volt hoogspanningsnet in Nederland, werd in de Maasstad overgeladen op twee aan elkaar gekoppelde dekschuitenDeze transporteren de transformator, de eerste van een serie van vier, naar de B.G.E.M. in Nijmegen. Het totaalgewicht bedraagt 190.000 kg, het gewicht van het grootste onderdeel is 110 ton. De Transformator aan boord van de dekschuiten. EERSTE K.R.O.-TELEVISIE- PROGRAMMA HILVERSUM. Het televisie programma, waarmede de Kath. Radio Omroep op Dinsdagavond 16 October zal starten, heeft men uiterst eenvoudig gehouden. Na een openingswoord van prof. dr. J. B. Kors als voorzitter van de K.R.O. volgt een actuele rubriek onder de titel „Voor oog en oor". Na een demonstratie van het werk van de pottenbakker volgt in het tweede gedeelte van het programma een film over het onderwijs aan het doofstommen instituut te St. Michielsgestel. (Van onze weerkundige medewerker) We worden de laatste da gen wel verwend met zon neschijn en al zijn de tem peraturen dan ook niet be paald meer van zomerse aard, toch zal het mooie weer ongetwijfeld algemeen gewaardeerd worden. Leek 'het er Zaterdag op dat het hogedrukgebied mogelijk aangetast zou worden, toch viel dit nogal mee en al hebben de schepen op de Atlantische Oceaan dan ook terdege ondervonden, dat 't daar de depressies waren die de toon aangaven, hier bleef het mooi. Het centrum van het hogedrukgebied be vindt zich nu stationnair boven Polen en het ziet er vaar uit, dat het standvasti ge weer van de laatste da gen nog zal aanhouden. Een nadeel heeft dit weertype ons echter wel gebracht en dat zijn de nachtvorsten, die nu sinds een paar nachten voorkomen. Ook voor de komende nachten mag ver wacht worden dat het kwik plaatselijk tot beneden nul zal dalen. den en gebeden hun geloofsgeno ten te helpen, die het slachtoffer zijn van de grootste kerkvervol ging der geschiedenis. Deze kerk vervolging overtreft alle vroe gere vervolgingen van Nero tot Diocletianus, van Cromwell tot Robespierre, van Calles tot Hit- Ier". In verschillende landen nadert de kerkvervolging haar hoogte punt. De regering van Hongarije heeft een lijst van nieuwe bis schoppen gepubliceerd, tegelijk RODEN STELLEN VOOR: SAN FRANCISCO (Reuter) Het Communistische oppercom mando in Korea heeft in een nota aan generaal Ridgway voorgesteld de besprekingen over een staken van het vuren onmiddellijk te hervatten. De kwestie van de uitbreiding der neutrale zone kon later be slist worden op de voltallige conferentie, aldus deze bood schap van generaal Kim II Soeng (Noord-Korea) en gene raal Peng Teh-Hoeai (commu nistisch China) Sinds het afbreken van dP on derhandelingen heeft de vijand naar schatting van Amerikaanse zegslieden 80.000 man en 250 vierkante mijl gebied verloren. met het besluit, dat alle geeste lijken beneden de 35 jaar in mili taire dienst worden opgeroepen. In Tsjechoslowakije werden grote groepen trouwe priesters naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. In Hongarije, Roemenië en Albanië worden kerken gesloten, ont eigend of afgebroken. 96 bisschop pen zijn verdwenen. „Is het geen tragiek", zo vraagt „Der Volksbote" na dit triest re laas, „dat wij in het Westen ons zekere bestaan zo ongestoord ge nieten en zwijgen over wat in die gefolterde landen gebeurt? Heb ben wij door onze laksheid of lafheid de drieste woede der god- delozen misschien niet aangemoe digd?" PARIJS, (AP) Enkele kleine landen, die zijn aangeslo ten bij het Atlantische Pact, hebben gisteren te kennen ge geven, dat zij evenveel te zeg gen willen hebben als de grote mogendheden als het er om gaat te bepalen of de herbewapening van het Westen kan worden op gevoerd of moet worden be snoeid. Men verwacht dat tegen Don derdak een compromis zal ziin bereikt hetzii in de zin dat. een of twee kleine landen in het or gaan vertegenwoordigd zullen zijn hetzii in de vorm van een bepaling krachtens welke alle landen ad interim leden van het orgaan zullen zijn telkens als een kwestip waarbij zii betrok ken ziin aan de orde komt. APELDOORN. Alhier reed gistermiddag een met een paard bespannen en met puin geladen wagen. Verschillende kinderen lieten zich meetrekken, ondanks herhaalde waarschuwingen van de voerman. Op een gegeven mo ment viel het zesjarige meisje Aaltje P. Zij kwam onder het linker voorwiel terecht en was op slag dood. MIDDELBURG. De leerlingen van de Zierikzeese scholen, afkomstig uit geheel Westelijk Schouwen, ongeveer 90 in totaal, zijn niet op school verschenen, omdat de ouders hebben besloten de kinderen thuis te houden, totdat de R.T.M. de eisen der ouders heeft ingewilligd. De ouders zijn vastbesloten hun kinderen pas naar school te sturen, wanneer er een vol doend aantal bussen beschikbaar is voor het vervoer en totdat de tariefkwestie is geregeld. Deze tarieven zijn voor de bus sen verhoogd van f 12 tot f22 per maand voor het eerste kind. Deze verhoging willen de ouders niet betalen. De ouders van de kinderen, die per fiets naar school gaan, heb ben zich solidair verklaard en hebben eveneens hun kinderen thuisgehouden. Op Schouwen-Dui- veland beschouwt men een en ander als een groeiend verzet te gen de wijze, waarop de Rotter damse Tramweg-Maatschappij het vervoer op het eiland regelt. De onderwijsautoriteiten staan met hun sympathieën aan de zijde der ouders. In een leraars vergadering in het lyceum werd besloten éen der leraren met de rector naar den Haag af te vaar digen, teneinde met de chef van de afdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een be spreking te houden en tevens steunte verzoeken. Het departe ment, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bereids zijn medewerking toegezegd en stelt pogingen in het werk om een be vredigende oplossing te zoeken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1