Juist nu mede-verantwoordelijk voor het algemeen welzijn Zware brand te Schiedam BANDJIR OVER JAVA WIE RAADT DE UITSLAG? Katholieke werkgevers bijeen Beperking investeringen schept problemen DE SPELREGELS eerste prijs ƒ5,00 tweede prijsƒ2,50 en drie prijzen van ƒ1,00 Dr. Schacht bracht rapport uit ïmWJiichtpupeë. 'ABDUSIROOI Voor millioenen schade in chocoladefabriek „De Baronie 1. ZFC-AIcm. Victrix 2. Vitesse-Alw. Forward 3. ZAP-DTS 4. HSV-Meervogels 5. Nw. Niedorp-SRC Auto te water SAMPIRIX DE ROODLEREN LAARSJES J RADIO door Leo Broeksmit t WOENSDAC 10 OCTOBER 1951 PACINA 5 i i DEN HAAG, 9 Oct. (KNP). Ook Woensdag kwam de Alg. Katholieke Werkgeversvereniging in De Witte Brug te Den Haag bijeen. De voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, hield een rede, waarin hij enige belangrijke economische, sociale en financiële aspecten van het bedrijfsleven onder de loupe nam. Aan deze rede ontlenen wij het volgende. De Katholieke Werkgevers zouden zich hedenmiddag bezinnen op de monetaire politiek der regering, welk onderwerp door de heer Posthuma, directeur van de Nederlandse Bank, en prof. Groeneveld uit Nijmegen zou worden ingeleid. indirect stijgen deze oneven redig, omdat de vrees bestaat dat bii een uitkering van 80 procent de prikkel tot het zoe ken van een nieuwe werkkring te zeer vermindert. Voor wie de menselijke natuur niet wil idea liseren. een zeker niet denkbeel dige veronderstelling. Welis waar zijn in 1947 deze percen tages aanvaard, doch na de be vrijding hebben wii wel meer dingen in een al te rooskleurig liaht gezien. Men zou zich kunnen afvra gen, waarom wij als werkgevers ons moeten gaanbezinnen op het Nederlandse monetaire be leid. De regering heeft welis waar haar eigen verantwoorde lijkheid voor het algemeen wel zijn; ook de industriëlen hebben de hunne: de gezondmaking namelijk en versterking van onze bedrijven en daarmee van het gehele Nederlandse industri ële leven. Als katholieke werk gevers echter hebben wij een eerste en hoger liggende taak: de maatschappij te kerstenen door onze christelijke beginse len. Heel in het bijzonder komt onze taak als katholieke onder nemer naar voren in de nieuwe maatschappelijke structuur van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. In nauwe samen werking met de zuster-werk- geversverenigingen en de gelijk gerichte arbeidersorganisaties zal de practische vorm moeten wor den gevonden, waarin de P.B.O. als een eigen organisatie van het bedrijfsleven rekening hou dend met het algemeen belang, de bedrijfsbelangen behartigt. Zou de overheidsinvloed in deze organen te groot worden, zodat de toekomstige bedrijfschappen niet méér dan uitvoeringsorga nen zouden worden van het door de regering vast te stellen overheidsbeleid, dan zouden wij als katholieke werkgevers moe ten constateren in belangrijke mate in onze activiteit en in vloed te hebben gefaald. Juist omdat zij als onder nemers uiteindelijk verantwoor delijk ziin voor de uitvoering en het welslagen van de indu strialisatie. daarom weten zij zich in de huidige omstandig heden in belangrijke mate „mede"-verantwoordelijk voor het algemeen welzijn. Komend tot afzonderlijke acti viteiten, besprak de heer Van Heijst de wet op de wachtgeld en werkloosheidsverzekering. De katholieke werkgevers zijn van mening, dat de bezwaren, welke in sommige kringen wor den gevoeld tegen de invoering van deze wet, niet zozeer voort komen uit. vrees voor de econo mische repercussie maar meer uit vrees over de hoogte van de uitkeringspercentages, welke nu in de meeste gevallen 80 procent van het loon bedragen. Niet al leen worden de kosten daardoor direct bijzonder hoog, maar ook Persoonlijke verantwoordelijkheid Het sociaal wenselijke wordt in de practiik niet alleen be grensd door het economisch mogelijke, maar ook door de realiteit van de uitvoering. Het is bovendien de vraag of de snelle na-oorlogse uitbouw van de sociale wetgeving, die toch een sterk collectivistische inslag draagt, niet een ernstige belem mering is van het persoonlijke verantwoordelijkheidsgevoel van de arbeidende mens. De vraae dringt zich op of het gerechtvaardigde streven naar sociale zekerheid niet meer moet worden gezocht in een persoon lijke bezitsvorming. Dit ideaal, een christelijk ideaal, dat tevens een van de meest practische en doeltreffende bestrijdingsmidde len van het communisme is, is ons met de woorden van Quadra- gesimo Anno over het juiste ge bruik van het eigendom nog eens bijzonder ingescherpt. De laatste tijd vragen met name het vraagstuk van de winstdeling zowel als het delen in de inves teringen bijzonder de aandacht. Het is dan ook begrijpelijk, dat de katholieke werkgevers het leveren van een positieve bijdrage tot de oplossing van de hier liggende vragen, tot een belangrijke taak stellen, temeer, waar het hier over het treffen van maatregelen gaat, die altijd beter langs de weg van parti culier initiatief en langs de weg van vrijwilligheid zijn op te los sen dan langs wettelijke dwang. De persoonJijkheidsontiwikke- ling van de arbeider moet aller eerst worden bevorderd, waarbij dus alle collectivistisch bezit wordt afgewezen, terwijl ander zijds met de differentiatie, die het bedrijfsleven te zien geeft, ten volle rekening dient te wor den gehouden. Och arme deelnemers aan onze puzzle. Vier van de vijf wedstrijden eindigden in een gelijk spel en dat zal niemand wel voorzien hebben. En het mooiste moet nog komen. HSV was de enige die de volle winst uit de wedstrijd sleepte. Laat nu juist het gros van de inzen ders, die wedstrijd op een gelijk spel gezet hebben! Voorwaar uit slagen voorspellen is niet gemakkelijk. 37% van de inzenders bracht het tot geen enkel punt en 35% tot één punt, als we U dan voorts nog vertellen, dat ongeveer 18% het tot twee punten bracht, dan zult U wel geraden hebben hoe slecht het ditmaal was. Evengoed draaien de prijzen door. Er zijn er zelfs nog geweest, de het tot vijf punten brachten. Maar om de spanning niet te verhogen; hier is de uitslag: le prijs: H. DE GROOT, J. C. de Leeuwweg 12, Breezand. 2e prijs: H. J. BURGER, Breedstraat 64, Enkhuizen. Drie derde prijzen: KEES BAKKER, Mallevoortsdijk 23, Heiloo. P. BRAKEMAN, A 53, Opmeer. R. R. R. JUNGERHANS, Kennemerstraatweg 117, Alkmaar. En de opgave voor deze week: Naam: - Adres: Woonplaats: - -• 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, docb niet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. De investeringen vragen ove rigens niet alleen uit sociaal- euusohe motieven de aandacht, zi) vormen een der kneliendste punten van ons economisch leven. De derde ïndustriahsatie- nota wijst er op, dat de rege- rmgspoliuek van beperking der investeringen vooral zai moeten worden gerealiseerd in die ge bieden. waar uit betalingsoalans- oogpunt gezien, geen recntstreeks aanwiisbaar verlies van produc tieve bijdrage is te vrezen. Hoe verheugend een dergelijke uit spraak is. te betreuren valt het niettemin, dat de zware fiscale lasten, voortvloeiend uit herstel van oorlogschade en nieuwe be wapening, de reserves en liqui diteit der ondernemingen op ernstige wijze in gevaar bren gen. De beproefde methode van zelf-financiering moest veelal worden verlaten. Aan dit vraag stuk dient aandacht te worden besteed. Hopenlijk zullen de jongste plannen van de herstel- bank te verwezenlijken ziin. Ook voor de grote sociale fond sen lijkt ons hier een taak weg gelegd. Een punt dat blijkens de toe lichting op de begroting als zeer belangrijk moet worden be schouwd, is vergroting van de export. Naar de 'mening van minister v. d. Brink is.de Neder landse economische positie zo danig. en is da vergroting van de export van Nederland zozeer een levenskwestie, dat iedere overheidsmaatregel mede moet worden beoordeeld aan de hand van de vraag, of de export direct of indirect er door wordt be vorderd. dan wel geremd. In vele gevallen zal het antwoord op deze vraag de doorslag moe ten geven. Met instemming ver nemen wij, dat, naar het oordeel van de minister, ook hier de pri maire taak ligt bij het bedrijfs leven zelf. Dit zal zelf markten moeten exploreren, zich aanpas sen aan afwijkende behoeften, zij zal research moeten verrich- I ten en door het vormen van DJAKARTA, 9 Oct. (Aneta). De Duitse financiële deskundige dr. Hjalmar Schacht heeft Dins dag een 15000 woorden tellend rapport aan de Indonesische pre mier, dr. Sukiman, over de Indo nesische financiële en economi sche vraagstukken overhandigd. Dit rapport, dat na een studie van de financieel-economische toestand in Indonesië werd opge steld, behandelt in vijf hoofdstuk ken de algemene verhoudingen, de economische beginselen, het han delsbankwezen, de staatsfinanciën en de muntstandaard. Het is in het Duits gesteld, doch wordt in het Indonesisch en het Nederlands vertaald. Dr. Schacht is voorne mens aan het eind van deze maand naar Duitsland terug te keren. export-combinaties de kosten en risico's moeten beperken. De taak van de overheid zal echter zijn, die export mogelijk te ma ken door te stimuleren en op bepaalde punten steun te ver lenen. Er zijn vele e'ti diep ingrijpen de problemen, die via ons Katho liek Verbond van Werkgevers vakverenigingen in nauwe samenwerking met de zuster organisaties zullen moeten wor den bestudeerd, en waarover regelmatig en diepgaand over leg met de regering en de volks vertegenwoordiging noodzakelijk is. Samenwerking met al deze instanties is bijzonder prettig en vruchtbaar. Zo ligt er een grote taak voor ons ondernemers, zo besloot de voorzitter. Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS UITSLAG INVULLEN SCHIEDAM 10 Oct. Heden ochtend te ongeveer half vier is een brand van zeer grote omvang uitgebroken in de chocoladefabriek „De Baronie" aan de Warande te Schiedam. De brand woedde over een uitgestrektheid van minstens vijftig meter. De Oostenwind wakkerde het vuur nog aan. Een groot deel van de huizen aan de Warande werd ontruimd, daar'n hevige vonkenregen op de daken neersloeg. De brandweer was in eerste instantie gealarmeerd voor een betrekkelijk grote brand. De brand werd omstreeks 4.15 uur ontdekt door een zoon van de chef van de technische dienst der fabriek, de heer Kragt, die bij de fabriek woont. Onmiddel lijk wekte déze zijn vader, die ijlings de brandweer alarmeerde. Toen deze met een babyspuit arriveerde, stond een deel van de fabriek reeds in lichter laaie. Het blussingswerk verliep aan vankelijk niet zo vlot, omdat er te weinig druk was op de wa terleiding. Later arriveerde een motorspuit en kon water uit de Wester- en Nieuwè Haven wor den opgepompt. Om ongeveer kwamt over vijf kwamen twee motorspuiten van de inmiddels gealarmeerde Rot terdamse brandweer assistentie verlenen. Op dat ogenblik konden ongeveer 12 stralen op het vuur worden gericht. Het had er evenwel alle schijn van dat geen redding meer mogelijk was. De brandweerlieden trachtten allereerst het vuur in de beide zijkanten van de fabriek, die sterk ingebouwd zijn gelegen en waarin een tiental oude wonin gen zijn opgenomen, terug te dringen. Men slaagde hierin niet direct, maar wel gelukte het de zo gevreesde uitbreiding te voor komen. Omstreeks half zes werd het vuur met meer dan 25 stra len bestreden. De brand ging gepaard met een zeer grote vlammen- en rookont- jvikkeling. Het vuur werd dan ook gevoed door cartonnage en ander hoogst brandbaar materi aal, dat in grote voorraden in de fabriek was opgeslagen. Aangewakkerd door de strakke N.O. wind heeft het vuur zich later uitgebreid naar een nog niet aangetast gedeelte van de fabriek, waardoor o.a. gevaar ont stond voor een grote benzine tank en de aanwezige zuurstof- anparaten. Deze konden echter nog tiidig uit de bedreigde om geving worden weggehaald. Omstreeks 7 uur kon het sein „brand meester" worden gege ven. De nablussingswerkzaam- heden zullen nog wel enige tijd vorderen. In de chocoladefabriek „De Ba ronie" waarin ongeveer 600 per sonen voornamelijk vrouwen werk vinden, zal voorlopig niet kunnen worden gewerkt. Tengevolge van de brand zijn niet alleen alle voorraden ver loren gegaan, doch ook alle vorm machines zijn verbrand, o.a. een splinternieuwe machine van f 80.000, die gisteren pas had proefgedraaid. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt volgens de ramingen in de millioenen. De oorzaak is nog onbekend. BRANDWEER REDDE HOND AMSTERDAM. Een onfor tuinlijke automobiliste reed gis teravond de Amstel in nabij de Amstelschutsluis. Zij wist zich uit de auto te bevrijden en kon door ijlings toegeschoten sluiswachters op het droge worden gebracht. Haar hond die in de auto was achtergebleven werd door de brandweer gered, die er in slaag de tijdig de auto boven te halen en de hond te bevrijden. GEEN WINST Wij schreven gisteren, dat de Franse socialisten bij de kanton nale verkiezingen een winst van 40 zetels behaalden. Er behoorde te staan: een verlies van 44 zetels. (Advertentie) doet wonderen! Dubbel vlugge verdrijving van kou, koorts,ziekte en pijn. Koker 77-41 et. ER was eens een schoen makertje, dat met hei maken en repareren van gewone schoenen maai heel weinig geld verdien de. „Ik moest eens iets an ders gaan verzinnen",' zei het op een goede dag bij zich zelf, „iets anders dar al die bruine en zwartt schoenen met gaatjes en veters". Het trok zijn ver sleten jasje aan en gini naar de stad. Daar koc'h het van zijn laatste gela een lap rood leer en eer beetje gouddraad. Wat eei kostbare spullen voor zo'i arm schoenmakertje! Ja maar je moet oolk eens ho ren wat onze goeie man ei van maakte. Twee prach tige laarsjes, die met goud draad werden geborduurd Hij zette ze voor zijn raarr en wachtte toen maar ai Hij woonde wel in eer, klein huisje in een kleine straat, maar elke dag trok- ken de dienaren van de i koning door de stad om te kijken, of overal rust en orde heersten. Ze kwamen in het nauwste straatje er, vast en zeker zouden ze de nieuwe laarsjes van het schoenmakertje zien staan Wie weet praatten zij e' met de koning over.... Het ging gelukkig, zoal- het schoenmakertje het zich gedacht had. De dienaren van de koning kwamen en zij waren verrukt over die schitterende, glanzende laarsjes. „Wat kleurt dat gouddraad prachtig bij het rood", zeiden ze, „en wat is dat borduursel fijntjes gedaan! Moesten we ze eigenlijk maar niet meteen kopen? Aan het hof is vast wel iemand, die ze hebben wil". O aan het hof waren er wel tien, die de laars jes wilden hebben. En aangezien de koning ze zelf nam voor zijn dochter, be sloten de negen anderen de irme schoenmaker te gaan jpzoeken. „Maak voor ons lok zulke laarsjes", zeiden ie hem, „precies dezelfde, ïlleen met ander borduur sel". Het goeie ventje zat lu eventjes met zijn han- ien in de paar haren, die iet nog had. Er was geld zan de koning gekomen, o ia, maar dat was toch heus niet genoeg om negen lap oen rood leeir en negen me er echt gouddraad van te anm vrouwtje op haar blo te voeten voor de deur zag staan. „Ach meneer de schoenmaker", zei ze, „ik ben zo moe van het lopen. De weg is zo hard onder mijn blote voeten. Hebt u misschien een paar kleine stukjes leer, die ik om mijn voeten kan binden?" „Kom binnen, vrouwtje" zei de schoenmaker harte lijk, „ga eerst maar eens zitten, dan zal ik wel eens open. Een van de 'hove- ingen begreep het. „We sullen vooruit betalen", zei ïy royaal, „zeg maar wat je hebben moet, beste man. Maar denk er aan, volgen- Ie keer is ook alles klaar, Goed goed", ant woordde het schoenmaker- je haastig, „geef me tien Jucaten, dan zal ik zorgen, lat alles binnen een week ifgeleverd wordt" De ho- ■elingen knikten tevreden »n stapten hun koetsjes in jm naar het paleis terug te "ij'den.. Onderhand maakte het choenmakertje in zijn ar- iie huisje een rondedans. „Nu gaat-ie goed, nu gaat- ie goed", zong het, „negen rijke klanten va-n het hof, wat zeg je me daar van?" Lang bleef (het echter niet aan het dansen. Het moest vlug naar de stad om leer en gouddraad in te kopen, want nog diezelfde avond wilde hij aan de slag. TOEN het al laat op de avond was en ons schoenmakertje nog druk zat te werken, werd er plotseling op de deur ge klopt. Zou het weer een hoveling zijn? De schoen maker maakte haastig open en hij was wel wat ver baasd, toen hij in plaats van een rijke hoveling, een kijtken of ik iets voor je heb". „Graag, meneer de schoenmaker", was het ant woord. „Ik moet vanavond nog zo ver en dan zou ik toch zo graag iets hebben om op te lopen, al is het maar een heel klein stukje leer." Nu, de schoenmaker had meer dan een heel klein stukje leer. In een hoek wist hij nog een paar brui ne schoenen met veters te staan. Die waren lang niet zo imooi als de roodleren laarsjes, waar het vrouwtje bewonderend naar keek, maar ze zou er toch heel blij mee zijn." Ja, het goeie mens kreeg de tranen in de ogen. „Zijn die voor mij?" vroeg ze, „is het heus?" Het schoen makertje knikte. „Ik heb nog nooit een paar echte schoenen gehad", zei het vrouwtje toen weer en de schoenmaker lachte vrien delijk. „Trek maar aan", zei hij, „dan breng ik je nog even op weg. Je zou hier in de war komen met al die nauwe straatjes". Tien minuten later kwam de schoenmaker terug Hè, wat was dat? De deur van zijn huisje stond open. Haastig liep hij naar bin nen. Lieve help, er was iemand in zijn kamertje ge weest. De lappen leer lagen slordig door elkaar en het gouddraad, het dure kost bare 'gouddraad was weg „Oeioei, oeioei" jammer de het arme schoenmaker- je, „al mijn gouddraad weg! Wat moet ik nu begin nen? Geld om nieuw te ko pen héb ik niet en volgende week moet alles afgeleverd zijn!" Het manneke was ra deloos. Daar lag het mooie rode leer en hij kon er niets mee doen, nu hij geen goud draad meer had. Eén paar laarsjes was al helemaal klaar, op een gouden bloempje na. Er hing nog een klein stukje gouddraad in de naald. „Laat ik -die '.aarsjes dan maar afmaken" dacht het schoenmakertje verdrietig. Het nam de naald weer in zijn hand en rok de draad door. Maar vreemd, toen het rok, werd de draad langer! Ze scheen uit te rékken. Hoe meer de schoenma ker trok 'hoe langer de draad werd! Hij bleef maar 3an het rékken en tenslotte had hij weer negen meter gouddraad bij elkaar. Nu had hij meer dan genoeg voor de andere laarsjes en wat nog fijner was: voor taan hoefde hij het dure gouddraad niet meer te gaan kopen. Want de draad werd steeds langer, als hij er aan trok. Dat is altijd zo gebleven. Hoe het gekomen was? Het schoenmakertje piekerde en prakfcizeerde, maar het wist het niet. Of ik het weet? Ik denk, dat het arme vrouwtje, dat die avond op bezoek was, het mooie gouddraad op de rood-leren laarsjes eventjes gestreeld heeft terwijl de schoenmaker naar de schoe nen zocht. Misschien was ze een fee, misschien had ze ook wel tovervingers, omdat ze zo gelukkig en zo dank baar was. Maar ik denk het alleen maar hoor, zeker we ten doe ik niets! VELSEN HEEFT 50.000 INWONERS IJMUIDEN Gisteren werd ten gemeentehuize te Velsen aangifte gedaan van de geboorte van de 50000e inwoner dier genieente. De jonge vader van Johannes Jacobus Bakker' uit Santpoort kreeg uit iïanden van burgemees ter Mr. M. M. Kwint een spaar bankboekje met honderd gulden aangeboden. SPAKENBURGERS DE NOORDZEE OP HILVERSUM. Enige tijd ge leden werden enkele loggers voor de haringvangst, de Sch. 8 en de Sch. 51 van de rederij A. v. d. Toorn in Maassluis opgelegd, om dat men geen bemanning voor deze scheepjes, welke bestemd zijn voor de haringvisserij, kon vinden. Thans zullen de scheepjes die dit jaar nog niet aan de ha ringvisserij hadden deelgenomen, weer in gereedheid worden ge bracht voor vistochten naar de Engelse kust. Een aantal Spaken- burgse vissers is namelijk bereid gevonden ,,over te schakelen" van de paling in het IJselmeer op de haring in de Noordzee. C.A.O. voor administratief dagbladpersoneel Na twee jaren moeizaam onder handelen is het de drie grafische werknemersorganisaties en de drie kantoorbediendenbonden ge lukt met de „Nederlandse Dag bladpers 1945" te komen tot de opstelling van een concept collec tieve arbeidsovereenkomst voor het administratieve personeel der dagbladondernemingen. Nadat de besturen van de desbetreffende organisaties zich over de inhoud van dit concept hebben uitgespro ken, zal dit ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars worden gezonden, waarna de col lectieve arbeidsovereenkomst in werking kan treden. PROGRAMMA DONDERDAG 11 OCTOBER HILVERSUM I. 402 m 7-00 KRO 10.00 NCRV; 11-00 KRO; 14.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8 00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram; 9 00 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden 9-35 Gram; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11-45 Gram; 12-00 Angelus; 12.03 Gram; (12-30-12.33 Land- en tuinbouw- mededingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Orgelspel; 13-35 Zang en piano; 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 1515 DE JONGEREN EN HET AMBACHT Voor 20 en 21 October heeft de Katholieke Jonge Midden stands Vereniging in het bisdom Haarlem in het vormingscentrum „Vijverduin" in Bloemendaal een weekend georganiseerd voor jongeren uit het ambacht. Tijdens dit weekend zullen de sociale, culturele en economische aspecten van het ambacht wor den besproken. Drs. E. Salden uit Delft spreekt over: „De be tekenis van het ambacht voor persoon en gemeenschap", de heer G. van Overbeek uit Den Haak bespreekt de vraag; „Is het ambacht in deze tijd wel te handhaven?" Wie wenst deel te nemen wende zich tot het secretariaat KJMV, Jan van Nassaustraat 7, Den Haag, tel. 77.49.96 (K 1700). Gram; 15.23 Pianotrio; 16.00 Bij bellezing 16.30 Banjomuziek 1700 „Tussen Dollard en Schelde" 17-50 Regeringsuitzending: H.M. Laup- man „Vissers in Papualand" 18.00 Nieuws; 18.15 Gemengd koor 18-40 „Op de stelling," causerie; 18.50 Gram; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord: 19.20 Vocaal ensemble; 1940 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Gevarieerd programma 22-15 22.15 Buitenlands programma: 22.15 Buitenlands overzicht: 22.35 Gram.: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23 1524.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 700 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 815 Gram-; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram-; 9.25 De Groenteman: 9.30 Gram.: 10-30 De Antwoordman; 10-45 Gram.; 10 50 Voor de kleuters; 11.00 Populaire muziek; 11.45 Een lekenpraatje over muziek; 12.00 Dansorkest; 12.25 „In 't spionne tje;" 12.30 Land- en tuinbouwmc- dedelingen; 12-33 Gram-; 12.50 Fi nancieel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Voor de vrouw; 14.45 Gram-; 15 00 Voor de zieken; 1600 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Viooj en piano 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraatje; 18.20 Sport- nroblemen 18.30 Amusementsmu ziek; 18-55 Voor de kinderen; 19 00 Gesproken brief uit Londen 19.05 AVRO-alierlei; 19.10 Amu sementsmuziek: 19.40 „Helicon;" 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 2015 Concertgebouw-orkest en solist; 21.20 ,Wat er aan vast zit" discussie 21-50 Surinaamse volks muziek; 22-05 „Dit is mijn lieve lingsmelodie" enquête 22.35 Gram. 22.45 Voordracht; 23.00 Nieuws; Nieuws: 23.15 Sportactualiteiten 23-3024.00 Metropole-orkest. FEUILLETON 39) Hij keek de twee gevangenen tersluiks aan, verwonderd dat de eenvou dige tokohouder en die rustige jongeman revolutionnairen wa ren, die de blanken wilden ver moorden om zelf het bewind in handen te nemen. Je kreeg toon nooit hoogte van die lui. Zo'n nette jongen, die gestudeerd had. Toen de hoofdcommissaris hem vanavond opdroeg om die twee nationalisten te arresteren, had hii er een zwaar hoofd in gehad. Wanneer die inlanders de kolder in hun kop kregen, was het raadzaam om uit de buurt te blijven. Dat had hii vorige week nog gezien, toen een djongos van de Chinese was serij plotseling „mota glap" werd. Eensklaps was het rustige en vriendelijke mannetje in een gevaarlijke amokmaker veran derd, die met een parang kapmes zwaaiend iedereen neerstak en sloeg, die maar toevallig pas seerde. Hii had drie inlandse agenten en een blanke hoofd inspecteur met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis gehol pen. «"óór vier anderen hem een net over zijn hoofd hadden kun nen gooien. Zelfs toen de man gevangen was. beet en krabde hij als een razende om zich heen, tot een verpleger hem een spuit je kon geven Daarom had de commissaris de hoofdcommissaris voor de arrestatie van vanavond acht krachtige agenten ge vraagd. behoorlijk met lat en sehietiizer bewapend. Maar deze twee opstandelingen hadiden zelfs geen klap uitgedeeld, toen men hen de boeien aanlegde. Vreemde lui, vond dP commis saris. Ze maakten deel t,if van een verzetsgroep, die de blan ken haatte en die de regering omver wilde werpen, maar ze gingen kalmer met de politie mee dan een onnozele fietsen dief. Er waren niet eens wapens gevonden. De commissaris was heel dank baar, dat dit zaakje zo gemakke lijk was afgelopen. Zijn aciht jongens dienden bii de politie om hun broodje en niet omdat ze zo graag op de vuist gingen met wanhopige arrestanten. Daarvoor reikte het tractement waarachtig niet. Hij drukte zijn sigaret uit en excuseerde zich. dat hii de ge vangenen weer moest laten boeien. „Het is nu eenmaal voor schrift," zei hij verontschul digend. „In het bureau gaan ze dadelijk weer af." Oemar knikte Hii voelde geen haat tegen de politieman. Natuurlijk niet. Die moest zijn plicht doen. Alleen vond Oemar het vernederend, dat hij. die hier geboren was geboeid werd meegevoerd op last van een vreemde regering. De auto reed dp binnenplaats van het hoofdbureau op en d'e agenten brachten hun arrestan ten naar de kelder onder het gebouw, waar de cellen waren. Omar kreeg geen gelegenheid om Nago Bin Karnat nog iets te zeggen. Hii werd vóór hem weg geleid en in een afzonderlijke cel opgesloten. Dun, zilverig maanlicht scheen door het kleine getraliede ven ster naar binnen. Oemar ging aangekleed op de krib liggen en overdacht zijn toestand. De politie was beter op de hoogte van dp verrichtingen van de verzetsgroep dan de chef had verwacht. Hij hoopte maar. d<at Dr. Timoeran en Mohammed Kemin aan de arrestatie waren ontsnapt. Hij kende de chef. Als die in het nauw zat. zou hij zich als een razende verweren. Dan zou er bloed vloeien. Het lot van Nago en hemzelf hinig mede af van het optreden der anderen. Als er niets ernstigs gebeurde, zou alles nog gunstig kunnen eindigen. Oemar vond dat de manier, waarop hij de Neder landers had bestreden. zeker niet laaghartig genoemd kon worden. Slechts eenmaal hadden ze geweld gebruikt en dit was tegen de verrader in hun eigen kring geweest. Daar stonden de Nederlanders buiten. Voor het smalle raampje van de eel gonsden de vuurvliegjes hun nachtlied. Het deed Oemar denken san dp desa Pemalang. Hii hoopte dat ziin ouders niet te weten 20uden komen, dat hii hier was. Morgen zou hii aan de commissaris vragen hen er helemaal buiten te laten. Ze waren trots op hem. ziin mop der vooral. Zijn moeder, die de enige was, die sedert ziin kinder jaren niet was veranderd Hij had zijn belofte aan haar niet gehouden. Het was ruim een half jaar geleden, dat hij voor het laatst naar Pemalang was geweest. Ziin werk had hem ge heel in beslag genomen. En daarvoor was Hetty het geweest. Hetty! Vóór hii in deze cel kwam bii de fouillering, had hii zijn zakken moeten leegmaken, maar de foto had hij mogen be houden. In het schemerduister bekeek hii het kiekje. Met een eerbiedig gebaar bracht hij het naar ziin lippen. Toen drukte hii zijn gezicht in de ruwe matras in een krampachtige poging om zijn tranen terug te dringen. Ziin handen klemden zich om dp zij kanten van de grove krib. Zijn mond vertrok in een halfver- stikte schreeuw. Hetty! Meisje! Kon ik maar even jouw hand over mijn hoofd voelen strijken. Jli alleen zou begrijpen, hoe eenzaam ik ben." De volgende morgen werd hii al vroeg gewekt door het geram mel van emmers en wasblikken. Een inlandse agent gooide de celdeur open en beduidde hem. dat hii de orivaatton buiten moest zetten en de stenen water kruik. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5