Perzen houden het been stijf Devaluatie-geruchten inzake het Engelse pond en de Franse franc DAGBLAD VOOR ALKMAAR Resolutie Veiligheidsraad wordt niet aanvaard Echtpaar Attlee rijdt tournee Wapenstilstandsoverleg is opnieuw in gevaar Zondags- arbeid? Zwarte" top-koersen bereikt v - 37 275 AFDELING 98*- uit onze afd. smiddelen 45 EN OMGEVING Boterletters voor Korea-strijders Vandaag voorstellen aan Egypte Wetsontwerp inzake rundertuberculose Koningin in April naar Amerika Ook voor scholen vrije Zaterdag? Hulde voor K.N.I.L. Twee spoorarbeiders zwaar gewond Wolprijzen lager, maar Schacht naar Perzië Accoord was bijna bereikt T. V ELCOLLIERS ent met aparte 1 60 1CHOOLSCH RIFTEN i met rode 64 ct LADBLOC >OL-POTLODEN ;it 41^ ct. -IRIIFBLOC r wit papier gegomde env. ILT-PANTOFFEL bberzool 395 IAREN CLIPPERS bberzool 36—40 325 41—47 375 1EELHAREN RPANTOFFELS 20—24 25—29 30—35 £25 32S PLAT Of DIEP dewerk, gg ct. HAMBORDjES ELM ESSEN I bruin heft, oestvrij ge- yCj ct. SETPAPIER r 2 rol 25 ®L :N SCHOTEL ift „VOOR zo'n echte QQ ct. :tie SO ENKITTEN flinke maat 295 :ILTERPOTTEN steltint, met 75 N SCHOTELS elein 1.16 98 ct. ELGLAASJES op voet, 39 ct .E CHOCOLADE ELKORRELS hts 49 c. CON APPELMOES ?50 gram, ct \CON KWETSEN zoete Be- inh. 720 gr. 65 ct BORSTPLAAT Nieuw Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nt.m.» minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Cr cd iet bank HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 13 October 1951 46e Jaargang No. 12297 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 S« D: „DE ZONDAGSARBEID kan tot een verdere productiviteits verhoging leiden" aldus schrijft de Regering in de Nota betref fende de productiviteit in Neder land, welke deze week versche nen is. Het hoge woord is er uit. En wij staan dus voor de vraag, of wij ons ook in dit opzicht weer verder zuilen moeten „ver- Ameri ka niseren". De Regering is allang doende althans zeggende te zoeken naar middelen, om te komen tot verhoging van de productie door verhoging van de arbeidsproduc tiviteit. Over dit laatste handelt nu de nieuwe Nota. Waar het hier gaat om een economisch en een sociaal probleem, heeft de minister zonder portefeuille van het departement van Economische Zaken, Prof. dr. Albregts, deze Nota samengesteld met de minis ter van Sociale Zaken en Volks- ezondheid, als hoedanig dr. )rees waarnemend optreedt, in verband met de ziekte van minis ter Joekes. De Nota behandelt dus een be langrijk vraagstuk, waar we, eer lijk gezegd, al jaren mee zitten te tobben. Iedereen riep op zijn beurt om verhoging van productie en productiviteit, maar niemand scheen de weg te kunnen vinden, om tot tastbare oplossingen te komen. Op die manier is veel kostbare tijd verloren gegaan.... Thans geven de beide ministers drie omstandigheden aan, welke de productiviteitsverhoging bij zonder dringend maken. Twee van die omstandigheden zijn niet van vandaag of gisteren, de der de, de hogere inspanning voor de militaire defensie met haar ge volgen voor de betalingsbalans e.d., is meer van de laatste tijd. Wanneer de Nota dan ook merkwaardig genoeg enigszins verscholen onder het hoofdstuk.. „Kapitaal" (zo verscholen, dat de meeste bladen er aanvankelijk nauwelijks aandacht aan geschon ken hadden!) met het denk beeld van Zondagsarbeid naar voren komt, zal dit vooral gezien moeten worden in het licht van de vereiste verhoogde militaire inspanning. Maar dan mag ook al dadelijk, menen wij, opgemerkt worden, dat evenals de hoogte en do zwaarte Van die inspanning haar trenzen' kent op geldelijk terrein, ie grenzen er ook zijn op mo reel, godsdienstig en sociaal ter rein! Het probleem van de Zon dagsarbeid roept verschillende klemmende vragen op! Vragen welke niet aanstonds beantwoord kunnen worden, omdat zij nadere bestudering eisen, en nader over leg met verschillende groeperin gen en instellingen nodig zullen maken. De Regering zal danook overleg plegen met de Kerke lijke autoriteiten, met het be drijfsleven, met de Arbeidsin spectie, met de 'Rijksbemidde laars. Zij oppert het denkbeeld van Zondagsarbeid om verschillende redenen, vooropstellend, dat daartegen principiële bezwa ren van zedelijke en religieuze aard bestaan, die ten dele onover komelijk zullen blijken te zijn, zoals zij zelf al zegt (blz. 24 van de Nota). Zij denkt aan een ver dere en meer algemene invoering van het ploegenstelsel, hoewel zij erkent, dat daaraan, in het alge meen al, „bezwaren van practi- sche en ideologische aard zijn verbonden". In de gedachte aan de invoering van een vierploegenstelsel is de Zondagarbeid opgenomen, maar „alleen voor die sectoren, welke in verband met de zorgelijke toe stand des lands daarvoor voor rang dienen te genieten". (Dat woordje „genieten" staat er zon der meer, onaandoenlijk, neerge schreven!). Maar dan nog geldt hier het voorbehoud, dat die vier- ploegenarbeid (dus Zondagarbeid) slechts zou gelden „voor zover de (Vervolg van pag. 3) NEW YORK. De Perzische vice-premier Hoessein Fatemi heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard dat Perzië geen enkele resolutie, die de Veiligheidsraad in staat zou stellen, tussenbeide te komen in de oliekwestie, zal aanvaarden. De Perzen beschouwen de olie-kwestie duidelijk als een probleem dat met hun souvereiniteit en onafhankelijkheid verband houdt. In deze zaak heeft de Veiligheidsraad geen rechtsbevoegdheid, aldus Fatemi. ,,Het beste wat de raad kan doen, is de wereld tonen, dat hij niet in het leven is geroepen om de zaak te steunen van grote mogendheden als die, welke Perzië vijftig jaar plunderde". wijl de Amerikaanse onderminis ter George McGhee en ambassa deur Gross bij Mossadeq op het beginnen van nieuwe onderhan delingen zouden hebben aange drongen. Na de persconferentie verklaar de Fatemi aan Reuter dat Perzië bereid was onderhandelingen te openen indien deze ten doel had den de olieproductie voort te zet ten. Het land zou goede diensten aanvaarden, maar zou niet in stemmen met arbitrage overeen komstig het Handvest der Ver. Naties. De door Engeland voorgestelde resolutie verzoekt de Veiligheids raad aan te dringen op hervatting der onderhandelingen tot het be reiken van een oplossing in over eenstemming hetzij met de be slissing van het Intern. Gerechts hof, hetzij met de doelstellingen van het Handvest. De resolutie is verzekerd van de stemmen van de V.S., Neder land, Turkije, Frankrijk, Equador en Brazilië maar dat is een stem minder dan voor een meerderheid wordt vereist. India of Joego-Sla- vië zouden de doorslag moeten geven. Vrijdag heeft Trygve Lie Mos sadeq een „beleefdheidsbezoek" van drie kwartier gebracht, ter- OFFtCIEREN GAAN ENGELS LEREN Aan het hoofd van de R.A.O. is opgedragen een cursus in de Engelse taal aan officieren en meer ontwikkelde onderofficieren te organiseren die hen f 45. zal kosten en waaraan een exa men en een „Militair certificaat Engels" zal worden verbonden. De Chef-Staf motiveert deze cursus met de opmerking, dat hem bij herhaling gebleken is, dat vele Nederlandse officieren zich nog slechts in zeer beperkte mate met hun buitenlandse col lega's kunnen onderhouden. ,,Het Engels is thans de in het militair verkeer meest gebruikte taal, zo dat de militair zich met deze taal overal kan bewegen". Kok B. J. Spruyt van het Nederlandse detachement in Korea had op 19 September een brief gezonden naar een Nederlandse fabriek van bakkerij-grondstoffen in Rotterdam, waarin hij schreef, dat hij zo graag voor de jongens van zijn compagnie ca. 200 man op 5 December boterletters wilde bakken. Hij vroeg een portie amandelspijs en hij kreeg die! Met medewerking van de autoriteiten is het gevraagde kwantum deze week met het s.s. General Langfitt" naar Korea scheep gegaan. Een campagne tegen analphabetisme is in Monrovia, de hoofd stad van Liberia, geopend onder het motto „ieder burger die kan lezen, moet dit jaar en ieder jaar minstens één mede burger lezen leren tot er geen analphabeten meer zijn". Leesplanken die gebaseerd zijn op de methode, verband te leggen tussen de vorm van de letters en de betekenis en klank ervan, worden in de dorpen verspreid. In één der dorpen zeide het dorpshoofd: „Ik heb altijd gedacht dat alleen jonge mensen kunnen lezen, maar ik kan het óók best leren". Henry Morgenthau, Amerika's voormalige minister van Finan ciën, heeft voorgesteld dat de V.N. de Britse belangen in de „Anglo-Iranian" houden overne men. CAIRO. Zaterdag zullen de voorstellen van Engeland, Frank rijk, Turkije en de Ver. Staten voor een nieuwe militaire allian tie in het Midden-Oosten aan Egypte worden overhandigd, zo is Vrijdag officieel medegedeeld. Men neemt aan dat het hoofd kwartier van het commando voor het Midden-Oosten in Egypte zal worden ingericht, dat het be voegdheden zal hebben op het gebied van de verdediging van ae Suezkanaalzone en dat Egypte er een volwaardig lid van zal vormen. Dit Triëst bericht A.P. dat het eerste bataljon van het South Lancaster regiment van hier met spoed naar de Soedan zal worden gezonden. INDIENING SPOEDIG TE VERWACHTEN Naar het A.N.P. verneemt, kan binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet gezien worden van een wetsontwerp in zake bestrijding van tuberculose onder rundvee. Het wetsontwerp beoogt op de eerste plaats de t.b.c.-bestrijding in het verband van de Provinciale gezondheidsdiensten te sanction- neren en voorts de mogelijkheid te openen dat in tegenstelling tot het bezettingsbesluit van 1943 ook centraal voorschriften kunnen worden gegeven. Deze voorschrif- te hebben in het bijzonder be trekking op de handel in rund vee, zulks met het oog op het in uitvoering zijnde nationale plan tot bestrijding van de runder- t.b.c. Op basis van het nieuwe wets ontwerp zal het eveneens moge lijk zijn, bepalingen in het leven te roepen omtrent het vervoer en het bijeen brengen van rundvee op tentoonstellingen, markten en gemeenschappelijke weiden. Het ontwerp beoogt ten slotte de be reikte resultaten in bepaalde ge bieden veilig te stellen, zodat het mogelijk wordt, het houden van ziek rundvee in streken, die ten koste van grote offers zijn gesaneerd, te verbieden. MINDER MEDISCHE STUDENTEN UTRECHT Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht waar vorig jaar 248 me dische studenten werden inge schreven, is tot nog toe slechts een getal van 116 bereikt en ver wacht men geen belangrijke ver dere stijging meer. Men schrijft dit toe aan de openstelling van de medische faculteit te Nijme gen waar tot nog toe 80 studenten werden ingeschreven, vooral uit Limburg en Brabant, vanwaar men vroeger naar Utrecht ging. 's GRAVENHA*FE 12 Oct Zoals reeds enige tijd geleden werd medegedeeld, hebben de Koningin en de Prins de uitnodi gingen aanvaard van de Presi dent der Verenigde Staten en Mevr. Truman en van de Gou verneur-Generaal van Canada en Burggravin Alexander of Tunis, om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de V S. en Canada te brengen. Thans is besloten, dat deze beide bezoeken in April '52 zullen plaats hebben. Naar wij vernemen wordt in departementale kringen ernstig overwogen om in de komende printer met het oog op de kolen- besparing ook lagere en middel bar. scholen op Zaterdagmorgen te sluiten. Mevrouw M. van der Weyden uit den Haag, dochter van gene raal van Heutz heeft gistermiddag een bronzen krans onthuld aan het van Heutzgedenkteken te Am sterdam als blijvende hulde voor het op 26 Juli 1950 ontbonden Kon. Ind. Leger. Talrijke autoriteiten, onder wie vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen namens H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bern- hard. de minister van Oorlog, ir. C. Staf, de staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, de heer L. Götzen, de Chef van de Generale Staf, lt.-generaal B. R. P. F. Hasselman, de Com mandant Legerluchtmacht Neder land, generaal majoor A. Baretta en de oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouer woonden de plechtig heid. die was georganiseerd door de Kon. Ned. Ver. „Ons Le ger" bij. Prins Bernhard school drie elanden STOCKHOLM, 12 Oct. (T.T.) Prins Bernhard, die als gast van de Zweedse koninklijke familie thans in Zweden is, heeft giste ren deelgenomen aan een elan den jacht in de omgeving van Stockholm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie voor zijn rekening. Quebec (de foto is daar bij het parlementsgebouw genomen) is de eerste plaats die Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh bezochten tijdens hun tocht door Canada. In de 35 dagen van hun verblijf in Canada zal het Koninklijk echt paar tien provincies bezoeken en 15.000 km afleggen. Eer .het naar Engeland terugkeert begeeft het echtpaar zich nog naar Washington. De spoorwegarbeiders Vreijs uit Wormerveer en Hadders uit Zaan dam, twee uit een groep van vier, zijn gistermorgen om kwart voor twaalf zwaargewond door een z.g. „ponnykar" die zij op de rails hadden staan toen te Zaandam op de lijn AlkmaarAmsterdam in volle vaart een electrische trein uit Alkmaar naderde. Het ploegje arbeiders had de trein niet gezien omdat een Juist pas serende goederentrein in andere richting het uitzicht over een flauwe bocht in de baan belem merde. De electrische botste in volle vaart op het wagentje dat uit de rails werd geslingerd en de twee mannen trof. Twee andere arbeiders konden op het laatste nippertje opzij springen. OVERHEID ZAL SNELLER BETALEN Op desbetreffende brieven van de Kamer van Koophandel in A'dam en de samenwerkende Ka mers in Zuidholland heeft dr. Drees geantwoord dat de minis terraad heeft besloten een circu laire te doen uitgaan naar over heidsdiensten en bedrijven waar in wordt aangedrongen op een snellere afwikkeling van beta lingen van door particulieren ge dane leveringen of verrichtte werkzaamheden. Over veertien dagen worden in Engeland algemene verkie zingen gehouden. Op het ogenblik wordt de verkie zingsstrijd zeer intens gevoerd. Aanplakbiljetten van de Labour Party. MANCHESTER. De Britse premier Clement Attlee maakt als onderdeel van de verkie zingscampagne van de Labour- partij een rondreis van 1600 km. door Engeland, umarbij hij een aantal redevoeringen houdt. De tocht wordt gemaakt in zijn eigen auto, die door mevr. Attlee wordt bestuurd. Haar buitengewone vaardigheid bij het chaufferen heeft de be wondering gewekt van de politie, die de wagen van Attlee vwn Graafschap tot Graafschap begeleidt. Want het programma .is zo overladen (53 redevoeringen in 10 dagen) dat mevr. Attlee met een gemiddelde snelheid moet rijden van 90 km. per uur, d.w.z. ruim 115 km. per uur op de rechte stukken, om op tijd. te komen voor de bij eenkomsten. Het komt nogal eens voor, dat de grotere wa gens van de journalisten, die het convooi volgen, het door de vooruit rijdende politie aangegeven tempo niet kun nen volhouden, doch het wa gentje van de premier volgt de politiewagen als een terrier een konijn. Deze week is de premier, die de grote snelheden als een vanzelfsprekendheid aanvaardt nog niet éénmaal te laat voor een bijeenkomst aangekomen, dank zij zijn echtgenote. Gisteren schreven wij dat de wol voor Europa goedkoper zou worden. Onze gegevens wdren gebaseerd op de berichtgeving van Reuter uit Sydney, waarin tot uiting kwam dat de prijzen van de ruwe wol bij de opening van de veiling daalden. Deze wol was bestemd voor het Europese continent. Uit deze gegevens zou het publiek kunnen opmaken, dat het hier wol betreft, die men in de winkel kan kopen. Dit is ech ter niet het geval. Het betreft hier een bepaald kwantum ruwe wol van een bepaalde kwaliteit, waarvan de prijzen de laatste tijd zeer schommelen. Het afgelopen wolseizoen behoort ongetwijfeld tot de merkwaardig ste en sensationeelste van de wol- handel en ook in de toekomst is enige stabilisatie op de wereld markt niet te verwachten. De ont wikkeling van de laatste tijd heeft bewezen dat het verschil tussen vraag en behoefte zeer ge ring is, zodat bij de geringste verschuivingen de balans naar de ene of de andere zijde kan door slaan. Dat in de naaste toekomst met een verdere stijging rekening moet worden gehouden, moet ech ter volgens insiders het meest waarschijnlijk worden geacht. SCHEPEN IN BOTSING ONDER ZWEEDSE KUST In dichte mist is enkele kilo meters ten Zuiden van het licht baken Nidingen in het Kattegat het Griekse stoomschip Tharros (5253 ton) in botsing gekomen met het Costa-Ricaanse schip Ranna, 339 ton, dat onmiddellijk zonk. Van de negen opvarenden worden er zeven vermist. markt te herstellen. Intussen de den Brusselse hotelportiers, kell- ners en zwarte-markt-handelaren op basis van de devaluatiegeruch ten al goede zaken met Franse en Britse touristen waarbij het pond 110 Belgische francs deed, 30 min- PARIJS. Op onofficiële Europese geldmarkten werd Vrijdag de beweging tegen het pond sterling en de Franse franc die xich in het midden van deze week begon af te tekenen, voort gezet. Te Parijs werd 440 francs geboden voor een dollar, de hoogste koers sedert 32 maanden. De officiële koers is >350 franc. Te Zurich noteerde het pond sterling 10,15 Zwitserse francs, de laagste notering sedert 22 September; te Milaan 1555 lire tegen 1565 Donderdag. De achtergrond van dit alles vormt ondanks officiële tegen spraken de verwachting die men in financiële kringen schijnt te koesteren omtrent een min of meer aanstaande devaluatie of herziening van de Britse en Franse valuta's. In bepaalde krin gen in Zürich en Bazel was het reeds verscheidene weken onmo gelijk ponden tegen dollars te wisselen, hetgeen als een teken van gebrek aan internationaal vertrouwen vooral in de officiële waardering van de Britse valuta kan worden beschouwd. Volgens Reuter's financiële re dacteur schuilt de bron van de moeilijkheden in België, dat, nu het slechts de helft in goud be taald krijgt van de valuta's der E.B.U. landen waarmede het wordt overstroomd, niet langer tegen officiële koersen wil inwis selen wanneer de valuta niet naar België is gekomen als betaling voor goedgekeurde Belgische uit voer. In Brussel is een uit zeven per sonen bestaande commissie inge steld die als eerste taak zou heb ben de verwarde Belgische geld- der dan de officiële notering. Don derdagavond laat kon men overal een pond voor 126 francs kopen. A.P. meldt ook uit Singapore een hausse in dollars op devalua tie-geruchten inzake het Britse pond. DJAKARTA (A.P.). Dr. Hjal- mar Schacht heeft Vrijdag mee gedeeld, dat hij een uitnodiging van de Perzische regering aan genomen heeft om naar Teheran te komen. Hij denkt Djakarta in de laatste week van October te verlaten en zal dan rechtstreeks naar Perzië gaan. Tijdens de demonstraties te Cairo klommen o.a. twee Soedanese studenten op een geparkeerde auto om de beslissing van Nahas Pasja toe te juichen. Maar niet alle Soedanezen doen dat. MOENSAN. Anderhalf uur nadat de communisten en de ge allieerden bijne tot overeenstem ming waren gekomen over het hervatten van de wapenstilstands besprekingen in Panmoendjom, tien kilometer hemelsbreed ten Zuiden van Kaesong, deelden de roden via het radio-telefonische net dat het vooruitgeschoven ge allieerde kamp in Moensan met Kaesong verbindt, mede, dat drie Amerikaanse vliegtuigen Vrijdag middag op de neutrale zone een duikaanval hadden uitgevoerd waardoor een jongen was gedood en een andere gewond. Verbindingsofficieren van de V.N. hebben in de duisternis een voorlopig onderzoek ter plaatse ingesteld, dat vandaag zal worden voortgezet. Het incident zou zich ten Noorden van Panmoendjom hebben voorgedaan. De afmetingen van de neutrale zone's vormden Vrijdag bij de vier uur durende besprekingen nog het enige struikelblok. De roden willen een zone van acht kilometer rond Kaesong handha ven en stellen een zone van één kilometer rond Panmoendjom en een van drie kilometer rond Moensan voor. De geallieerden zouden ook voor Kaesong een zone van maar drie kilometer be paald willen zien. Voor het ove rige is men het eens geworden over besprekingen te Panmoen djom in een grote, door de com munisten opgeslagen tent, en over een vrijgeleide voor beide dele gaties. Na bloedige gevechten die van af 11 September hebben geduurd, hebben de Unotroepen gisteren de verovering van de Noordelijkste top van de „Heartbreak-rigde" in Oost-Korea voltooid. De strijd heeft de Noordelijken tenminste een divisie en ook Amerikanen en Fransen zware verliezen ge kost Traetorpetroleum en gasolie duurder Als gevolg van een stijging op de vrachtenmarkt zijn de prqzen voor traetorpetroleum met ingang van 15 October 1951 met f0.50 per 100 liter en de prijzen voor gasolie met 0.52 per 100 liter verhoogd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1