de shag! Ontwerp Ziekenfondswet is thans gepubliceerd Afbrokkeling van de Britse hegemonie gaat voort De Rozenkrans vernieuwt Zondags- arbeid? In huidige omstandigheden geen leerplichtige kleuters visieontvangst chroom Modern n entrée-kosten Ziekenfondsraad wordt uitgebreid en adviserende districtsraden ingesteld Zondags - Evangelie Weekend-weer blijft weer best BUITENLANDS OVERZICHT ROOK-KATER ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 PAGINA 3 ERSVERWACHTING 'edeeld door het KNMI Jilt, geldig van Zaterdag- ot Zondagavond, itselijk wolkenvelden. ke tot matige Zuid-Ooste nd en weinig verande- temperatnur. Voor de isteiijke neut van het erwegend droog weer en vende wolkenvelden voor- c in de hogere niveau's. Iroog weer met weinig ng. slag Kinderprijsvraag tslag van de luciferswed- i onze kinderrubriek „de :se beurt" van veertien 'eleden, luidt: is Koenis E 73 Spanbroek, Laan Slootgaard C 96 rspel; 3. Jozef van Roe- H. Trompstraat 30, Den (Advertentie) ia A.s. DINSDAGAVOND te beginnen in PIET, Langestraat 96 Stadhuis, Alkmaar .B.-VERGADERING SLOOT De LTB afd. t opende dezer dagen 't net een goed bezette le- idering- De voorzitter de Swart Rzn. wierp in zijn woord een terugblik op :slaagde excursie en de irtdag van deze zomer en Ier medewerking voor 't winterhalfjaar, bespreking van de voor oor kring- en vakgroep- ingen, zette de voorzitter gen uiteen om in de tuin- 'aaronder vooral de Sier- verstarring, welke daar iel heerst door de vele len en verordeningen, te breken door ruimere g van het teelt-areaal. werd besloten om in ;e treden met een vak dat deze de fruitbomen ig zal snoeien, aangezien :en, dat er veel teleur- "schijnen te zijn we- vakkundige behandeling. afgevaardigden voor de vakgroepvergaderingen Denoemd qb er werd be- n zonodig voordat deze ingen plaats vinden we- jeen te komen, idvraag, welke huishou- nderwerpen bracht, volg- ot. urgerlijke Stand BLOOT Geboren: Wil- zv N. Kaandorp en M- ens; Maria A. dv N. Th. M- C. Metselaar; Johan- J. Oud en M- J. Krom. rouwd: C. Houtehbos 25 Mienis, 21 j.; Th. H. A. j. en A. van Baar, 21 j. d: L. van Til 31 j. en A. n, 28 jaar. BOERENLEENBANK >LOOT De Coöp. Boe- mk alhier heeft thans 'n he aansluiting gekregen •eikbaar onder no. 450, De kasuren van de mbank zijn thans als rijzigd Maandag geopend en van 79 uur. Woens- 35 en van 79 uur. an 7—9 uur en Zaterdag uur. Zie verder ook de ie in dit blad. .V.W.-NIEUWS IUGOWAARD. Zondag It SVW 1 thuis tegen Deze club uit Wieringen inbekende van de SVW- aat bekend als een forse l staat deze ploeg bijna op de ranglijst en dient rekening te worden ge lat het geen gemakke- toffer zal worden, r is het dat de links- SVW, niet meer van de 1 zijn, wat echter niet emt dat zij a.s. Zon- behoorlijk partijtje voet- n geven. Er zal waar- veel publiek komen, overige eerste elftallen ugowaard allen uitspe- schien willen diegenen plan zijn om langs een reg dan de ingang het betreden bedenken dat die de vereniging heft nodig is om de kosten zeer hoog zijn te kun- len. s-avond ten bate van Bavo en D.W.S.V. Op Dinsdag 16 Octo- t er in zaal Mulder een la-avond gegeven van Op deze avond treedt roemde KRO gezelschap lo van Dijk e.a. is staat de baten van nd geheel vrijwillig af ieide sportverenigingen Bavo en RK Gymnas- ging DWSV. vond is alleen toegan- or R.K. die tenminste ige leeftijd hebben be- AVO-NIEUWS Afgelopen Zondag Bavo bewezen niet met aten sollen. Immers in i de club van die naam verslaan geeft te den- a.s. komt Berkhout op it is geen katje om zon- choenen aan te pakken, er zo gespeeld wordt pen Zondag is de kans lout op winst nog lang Het tweede gaat naar om de bovenste plaats lomenteel bezet te ver- Dok hier zal de strijd rden. ■en welkome verrassing et 20 jarig bestaan als illen die spelen met 4 t de bus kwamen. Als van de jubileumviering ndagavond een groot georganiseerd in zaal met het voor Ursem aken nieuwe dans en est „de Moodmakers". 's-GRAVENHAGE. De mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten het ontwerp Ziekenfondswet te publiceren, dat o.a. ten doel heeft bezettingsrecht te vervangen en het ziekenfondswezen een nieuwe wettelijke grondslag te geven. Het geldende recht vertoont aller lei onvolkomenheden en boven dien zou het, zonder nadere rege- Al verschillende keren hebben de pharizeeërs geprobeerd, Jezus in zijn eigen woorden te vangen; Ze hebben vragen gesteld; ze hebben aanmerkingen gemaakt op bet onderhouden van de Sab bath; ze hebben gezegd, dat Jezus door de duivel de duivel uitdreef; ze hebben om tekens gevraagd. Telkens heeft de Meester ze te recht gewezen. Nu sturen ze hun leerlingen naar Hem toe met een werkelijk moeilijk probleem. De inleiding moesten ze van buiten leren. „Meester, we weten dat U op recht bent, en de weg Gods naar waarheid leert U kijkt niemand naar de ogen, want U kent geen aanziens des persoons." En dan komen ze met de kwestie: „Wat dunkt U? Is het geoorloofd de keizer schatting te betalen of niet?" 'n Boos opzet. Jezus doorziet ze; Hij laat hen een geldstuk voor de dag halen. „Van wie is dat de beeltenis?" „Van de keizer". „Geef dan aan de keizer wat van de keizer is, en aan God wat van God is". Toen dropen ze af. De verhouding Kerk - Staat wordt hier aangeraakt Een moei lijk probleem, dat heel het be staan van het Christendom door de mensen heeft bezig gehouden. De Middeleeuwen zo goed als onze tijd kenden het Christus geeft hier het hoofdprinciep. De katholiek is lid van twee gemeenschappen; elk gemeen schap op zijn terrein onafhanke lijk: De Kerk zorgt voor het gees telijk welzijn; de Staat voor het tijdelijk. De kerk bemoeit zich niet met wegenaanleg, de Staat zich niet met het toedienen van de Sacramenten. Het grondprin- ciep is eenvoudig. Maar er zijn een aantal gevallen die beide ra ken. Nemen we het huwelijk. Het is een Sacrament, waardoor het samenleven van twee mensen ge heiligd wordt. Het dient tot de voortplanting van het menselijk geslacht, maar evengoed tot groei van het mystiek lichaam van Christus. Zowel de Kerk als de Staat zijn dus bij het huwelijk ge ïnteresseerd. En dan gaat 't van zelf niet aan, het kan de bedoe ling van Christus niet zijn, dat de Kerk zegt; het huwelijk is onont bindbaar, terwijl de staat door haar wetgeving te kennen geeft; scheiden, en opnieuw met een ander trouwen, is goed mogelijk. Omdat de Kerk een zoveel noger en belangrijker doel nastreeft, is het voor ons, katholieken, van zelfsprekend dat de Staat zich richt naar de Kerk, en niet tegen haar ingaat. De absolute scheiding van Kerk en Staat kan daarom onmo gelijk ideaal zijn. Juist omdat de katholieke beginselen, waarheid zijn en waarheid is één en on verdeeld zal een staat die zich daardoor laat leiden 't algemeen welzijn in de ruimste mate na streven. Zij zal ook God geven, wat van God is. Feestdagen in de komende week: Woensdag 17 Oct. H. Marga- retha Maria Alaguoque. Donderdag 18 Oct. H. Evange list Lucas. Zondag 21 Oct. Missie-Zondag. P. C. de Haas O.F.M. ling in de aanvang van 1953 ko men te vervallen. Het ontwerp geeft voorts een nieuwe grondslag aan de vele ge detailleerde regelingen voor de ziekenfondsen en de verzekerden. Deze uitvoeringsvoorschriften zijn tot dusver veelal in de vorm van circulaires gegoten. Volgens het ontwerp blijft het bestaande verschil tussen ver plichte en vrijwillige verzekering gehandhaafd. De kring der verplicht-verze kerden wordt, behoudens enkele kleine correcties, niet verder uit gebreid. Over de vraag, of amb tenaren onder de verplichte zie kenfondsverzekering zullen val len, is nog geen definitieve beslis sing genomen. Uitdrukkelijk is in het ontwerp tot uiting gebracht, dat de basis van de ziekenfondsverzekering wordt gevormd door een privaat rechtelijke overeenkomst. Door bepalingen, krachtens wel ke de ziekenfondsen eventuele overschotten geheel of gedeelte lijk ten bate van de verzekerden kunnen aanwenden, is voorts aan de ziekenfóndsbesturen een prik kel tot zuinig beheer gegeven, terwijl daardoor mede een stap in de richting van autonomie der ziekenfondsen is gedaan. De loongrens, welke in het ont werp voor de verplichte verzeke ring gelijk is aan de thans gel dende, is in de wet zelve opge nomen. Hierdoor komt deze in afwijking van de thans geldende regeling, los te staan van de loon grens in de Ziektewet. De inko mensgrens voor de vrijwillige verzekering is gesteld op f4000 per jaar. Nieuw is de mogelijkheid, per sonen wier totale inkomen uit loon en andere bronnen samen boven de loongrens komt, doch wier loon alléén verplichte ver zekering met zich zou brengen, op hun verzoek van die verzeke ring vrij te stellen. Het systeem, dat de zieken fondsverzekering wordt uitge voerd door daartoe erkende alge mene ziekenfondsen, blijft ge handhaafd, doch ziekenfondsen op commerciële basis zullen niet meer voor erkenning in aanmer king komen. Aan de in bepaalde kringen levende wensen om ziekenfondsen ook dan tot werkzaamheid in be paalde gebieden toe te laten, wan neer een voldoende aantal ver zekerden zulks wenst, is tege moetgekomen. Hierbij is met name gedacht aan de ziekenfond- Nederlandse Associatie voor Practijkexamens De a.s. examens in boekhouden, moderne bedrijfsadministratie en handelscorrespondentie in Neder lands, Frans, Duits, Engels en Spaans zullen worden afgenomen op 11 en 12 December '51 overdag en 7, 8 en 9 Januari 1952 des avonds. De practijkexamens Kantoor stenograaf Nederlands worden fehouden in de eerste week van anuari 1952. Alle examens staan onder toezicht van de Rijksgecom mitteerde, dr. H. F. J. Westerveld, inspecteur van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs. Grote diamant gevonden De Star Diamond Mines hebben Woensdag een smetteloze diamant van 50 karaat gevonden te The- ron op 7 mijl afstand van Theu- nissen (Zuid-Afrika). De waarde van de steen wordt geraamd op 10.000 a 15.000 pond sterling. DE ROZENKRANS in het gezin brengt daar nieuw leven, brengt nieuw leven in de parochie, in het gewest, in de staat. Niet de springstof, maar de Rozenkrans kan het aanschijn dér aarde vernieuwen! Mgr. dr. Ariëns zag het zo: „Waar de Rozenkrans aan de haard gebeden wordt, zal het godsdienstige, het maatschappelijke, het persoonlijke, het huiselijke, het politieke, het kerkelijke leven zich omzetten in en ópufekken tot een nooit ge droomde volkomendheid"En geen wonder dan ook, dat onze tegenwoordige Paus vervuld is van de hoop, dat de Rozenkrans, door millioenen geregeld en goed gebe den, het kwaad zal herstellen, dat aan onze tijd wordt aangedaan! sen op levensbeschouwelijke basis. Het toezicht op de uitvoering van de wet blijft opgedragen aan de Ziekenfondsraad, welke thans 36 leden telt, en volgens het ont werp zal worden uitgebreid tot 47 leden, met de mogelijkheid van delegatie van onderdelen van zijn taak aan daartoe in te stellen colleges. Ter bevordering van de samen werking tussen de ziekenfondsen welke in dezelfde streek werk zaam zijn, worden districts raden ingesteld, welker taak overigens uitsluitend van advi serende aard is. Het ontwerp bevat geen bepa lingen ten aanzien van zieken- huisverplegingsfondsen. (Van onze weerkundige 1 medewerker) Nu het fraaie, zonnige weer al twee weken aan houdt zullen velen zich on getwijfeld hebben afge vraagd of het ook nog dit weekend zo zal zijn. Aan vankelijk waren de vooruit zichten niet zo gunstig daar gisteren nog een vrij actie ve storing ten Z.W. van Ier land een -poging deed om het hogedruk-gebied boven Eu ropa aan te tasten. Overi gens werd dit de afgelopen week reeds vaker gepro beerd, doch steeds zonder succes. En ook deze storing vult nu al weer op. Het ziet er dus naar uit dat voor het weekend weer gerekend mag worden op het mooie weer van de laatste dagen. Doordat het max. nu danig in de verdediging is geko men, is overigens de situatie onzekerder geworden. Ook in de afgelopen dagen kon weer nachtvorst voorkomen. Zo meldde Gilze-Rijen gis teren op 10 cm. hoogte een temp. van 3 gr. Advertentie (Vervolg van pag. 1) betreffende bedrijven met een zodanige apparatuur werken, dat metterdaad een grote productivi teitsverhoging kan worden be reikt". (blz. 25). De regering ziet de bezwaren van zedelijke en religieuze aard als de meest zwaar wegende. De belemmering van het gezinsleven en de verstoring van de Zondags rust zijn ernstige consequenties van de vierploegenarbeid, waar voor de samenstellers van de nota „in genen dele de ogen sluiten". Wij hadden hier nog wel graag meer de nadruk gelegd gezien op het nadeel voor de heiliging van de Zondag ook. De Overheid heeft daarvoor niet direct te zor gen, maar zij moet wel de voor waarde scheppen, om Zondagshei liging mogelijk te maken, althans deze niet te belemmeren, tenzij dit haar, terwille van een groter kwaad, onmogelijk zou zijn. Hier zouden wij meer direct het ter rein van de moraal-theologische adviezen betreden, waar wij ons vooralsnog onbevoegd verklaren, terwijl het overleg met de Kerk op dit punt voldoende veiligheid biedt. De ministers zijn echter nu al van oordeel, dat in verschillende gevallen een groot euvel, zij het van andere orde, optreden zal, indien niet tot z.g. (volledige) continu-arbeid wordt overgegaan. „Te bedenken is, zegt zij dat sommige exportindustrieën zich alleen zullen kunnen hand haven, indien tot een intensievere kapitaalsaanwending in de aan gegeven zin (dus tot Zondag- arbeid) wordt besloten"... Houdt dit, zo vragen wij, verband met de verhoogde militaire inspan ning? Is het hier geschetste ge vaar pas van de laatste tijd, zo dat het terecht kan worden opge voerd als een argument, om tot invoering van Zondagsarbeid over te gaan? Tenslotte zegt de Regering, dat, indien terwille van het zedelijke en religieuze bezwaar wordt be sloten, tot opoffering van het eco nomische voordeel, dus van in voering van de Zondagsarbeid wordt afgezien, het toch „uit overwegingen van productiviteit" red.) gewenst is te ach ten, zich duidelijk rekenschap te geven „van de omvang en de ge volgen der daarmede gebrachte offers". Het kan natuurlijk zijn nut heb ben, dit te weten. De betekenis van die offers kan dan worden afgewogen tegen de grote waar den welke op het spel gezet zou den worden, indien onverhoopt tot invoering van Zondagsarbeid zou worden overgegaan. Wij ge loven, dat heel wat sterker argu menten, dan tot nog toe zijn ver nomen, zullen moeten worden aangevoerd, om dit onverwachte denkbeeld van de regering voor ons christelijk volk aanvaardbaar te maken! C 33 In het tweede gedeelte van 't rapport der Cotnmissie-Egger- mont betreffende de wettelijke regeling van net kleuteronder wijs wijdt de commissie speciale aandacht aan de opleiding der leidsters. Door een goede opleiding der leidsters te bevorderen en zo no dig voor het openbaar onderwijs zelf ter hand te nemen kan de staat bewerken, dat de scholen de beschikking krijgen over een voldoend aantal góede leidsters, waardoor zal kunnen worden vol daan aan de eisen, welke een subsidiëringsstelsel t.a.v. het per soneel der scholen zal moeten stellen. De commissie acht het behou dens enige beperkingen noodza kelijk. dat slechts wettelijk be voegde hoofden en leidsters tot de gesubsidieerde scholen worden toegelaten. Zij zou twee diploma's willen zien ingesteld, één voor leidsters en één voor hoofdleid sters. Vervolgens ontvouwt de com missie haar denkbeelden over de organisatie van de opleidingsin richtingen, de duur van de oplei ding, de vooropleiding en toela ting, het leerplan, de bevoegdhe den der docenten aan de oplei- dingsinriohtingen en de examens. Een wettelijke regeling zou zich t.a.v. hèt leerplan kunnen beper ken tot: a- het aangeven van de verplichte en facultatieve vakken b. het vaststellen van een uren - tabel; c. het geven van richtlijnen voor de practische oefening. Bo - vendien zijn er enige opmerkin gen over de financiering van de opleiding. In het derde hoofdstuk behan delt de commissie twee bijzondere onderwerpen: de leeftijdsgrenzen en de leerplicht. De toelatings leeftijd kan men stellen op onge veer 3% jaar, de leeftijd voor overgang naar de school voor ge woon lager onderwijs op 6 a 7 jaar. De laatste begrenzing komt overeen met de huidige practijk van de Lager-Onderwjjswet. Hoewel de commissie de leer plicht voor het kleuteronderwijs niet onder alle omstandigheden verwerpelijk acht, is zij eenstem mig in haar afwijzing van een wettelijke verplichting bij de te genwoordige stand van zaken. De commissie wijst er op, dat tal van practische bezwaren zich tegen invoering van leerplicht op dit ogenblik en in de nabije toekomst zouden verzetten. Er zijn in ons laqd nog altijd een aantal mensen, die werkelijk menen, dat wanneer de Neder landse regering in de na-oorlogse jaren maar een krachtiger hou ding had aangenomen, wij er wel in geslaagd zouden zijn ons im periaal koloniaal rijk te behou den. Misschien dat de gebeurte nissen van de laatste maanden, die aan het eenmaal zo machtige Britse imperium nieuwe zware verliezen hebben toegebracht, .deze mensen overtuigen, dat men, zelfs niet met de meest sterke arm, de wielen van de tijd kan terugdraaien. De ontwikkeling van de gebeurtenissen langs, wat eenmaal genoemd werd, de Britse imperiale zeeweg toont wel heel duidelijk aan, dat zich in het Midden- en Verre Oosten een historische ontwikkeling aan het voltrekken is, welke zeker een klein land ais Nederland nim mer had kunnen tegenhouden, hoe krachtig we ook waren op getreden. In de afgelopen week heeft dit afbrokkelingsproces van wat eeuwenlang de Europese hege monie geweest is, zich weer ver der doorgezet, niet alleen door het verrassende optreden van Egypte, dat overigens door een gevaarlijke nationalistische eigen waan verblindt, wel ver over 't bereikbare doel schiet, maar ook door de verklaringen van de regering van Irak, welke Londen heeft laten weten, dat het tot een andere verhouding met Enge land wenst te komen. Tegelijk heeft Syrië, dat zoals men weet een soort Frans protectoraatsge- bied is, Parijs laten weten, dat 'het Marokko steunt in zijn ver langens tot grotere onafhankelijk heid t.a.v. Frankrijk. Zo rolt de sneeuwbal steeds verder en Winston Churchill was deze week in zijn verkiezings- tournée wel zozeer realist, dat hij duidelijk te verstaan gaf, dat ook een conservatieve regering deze sneeuwbal niet kan tegen houden, al kon hij wel de ver zekering geven, dat in deze niet te weerhouden ontwikkeling een conservatieve regering niet zo veel blunders zal maken als de labourregering heeft gedaan. Voor welke stelling hij in elk geval het bewijs nog altijd zal hebben te leveren. Wie intussen de wereldkaart voor zich neemt en de Britse imperiale zeeweg volgt, welke eens de grote en sterke band was, die West-Euro pa met het Midden- en Verre Oosten verbond, ziet wel heel duidelijk hoe deze zeeweg aan het afbrokkelen is en de sterke positie van Engeland heeft onder mijnd. Eigenlijk is dit reeds begon nen na de eerste wereldoorlog, toen deze positie werd verzwakt door de enorme ontwikkeling van het luchtverkeer, waardoor Oost en West niet alleen dichter tot elkander werden gebracht, maar waardoor ook de monopolistische positie van Engeland werd onder- Advertentie) „Dal nooit meer,"zeqt de Heer Kebtipqrqker. Jk rook tiu OStoU, de ideale combinatie van rijke Virqinia- smaak en perfacte mi ld heid." ;:v Een grote zandzuiger van de firma van Hat turn en Blankenvoort is met hoogwater als eerste vaartuig van de oude in de nieuwe haven van Den Helder geschut. Hiertoe was het noodzakelijk de strekdam, die tot voor kort het Nieuwediep van de Waddenzee scheidde, tijdelijk te doorbreken. De bouw van het nieuwe Helderse havencomplex is thans zover gevorderd, dat met het uitdiepen van de in de eerste bouwput geprojecteerde kleine haventjes een begin kan worden gemaakt. Dato 19 September hebben de ministers Albregts en Drees, de eerste als minister voor productiviteitsverhoging, en de laatste als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid- ad-interim, een boekje opengedaan over de moge lijkheden der verhoging van de productiviteit. Hier in worden, men is geneigd te zeggen, eindelijk, een aantal practische en concrete mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit aangegeven. Een van de belangrijkste daarvan is het denkbeeld, om in bepaalde gevallen tot de invoering van Zondags arbeid over te gaan. Dit zal een moeilijke kwestie worden, waarover de Regering gelukkig niet over één nacht ijs wil gaan. Zij zal over deze zaak breed overleg voeren, ook met de Kerkelijke autoriteiten. Dit kan ons aanvankelijk oordeel matigen, al kan het nooit de bedoeling zijn, door deze wijze van behandeling de critiek-vooraf, mits deze gefundeerd is, te onderdrukken. Wij hopen, dat deze kwestie tijdig van alle kanten zal worden belicht. Het is een aangelegenheid, welke ons volk diep zal tref fen. Dat men in andere landen, met name ook in de Verenigde Staten, tot volledige „continu-arbeid" in vele industrieën is overgegaan, mag voor ons geen doorslaand argument zijn. Er wordt in andere landen wel meer gedaan, wat het „Nederlandse klimaat" niet ligt. De persvrijheid is de laatste maanden nogal si; eens in het geding. Er zijn hierover gevaar- lijke meningen in omloop, en daarom is het van groot belang, dat men de zaken hier zo zuiver mogelijk stelt. Wij zijn het bijv. met de „Maasbode" eens, dat het verkeerd is, een streven gelijk dat in Amerika tot uiting is gekomen naar aanleiding van een klacht van president Truman, om mili taire en andere zaken, welke geheim moeten blij ven, niet meer vertrouwelijk aan de pers te ver tellen, als deze zulke geheimen niet kan bewaren, met de eis van persvrijheid in verband te brengen. Het wezen van het recht der vrije meningsuiting is hier niet in het geding. Inderdaad is dit wel het geval met de internationale verdeling van de grond stof papier. Deze is van doorslaand belang voor de verwezenlijking van de persvrijheid. Evengoed als men in sommige landen de godsdienstvrijheid zegt aan te hangen, maar door bepaalde hoge belastin gen op kerkelijke plechtigheden, door het uitvaar digen van allerlei andere beperkende maatregelen, de doorvoering van dit beginsel tot een aanfluiting maakt, evenzo is het fout, de persvrijheid te aan bidden, maar voor de pers niet voldoende papier beschikbaar te stellen. En op dit punt is er iets niet in orde: de Verenigde Staten hebben 6 pro cent van de wereldbevolking, maar slokken 60 procent van het papierverbruik op.... Op dit gebied is een meer billijke en voor de practische doorvoering van het beginsel der persvrijheid meer doelmatige verdeling van de grondstoffen wel dringend gewenst. Ver keerde denkbeelden bestaan ook in ons eigen land, zelfs bij mensen, die door hun geregelde arbeid voor de pers beter moesten weten. Zo heeft de nogal befaamde professor Gerretson, die o.a. gere geld aan de „Telegraaf' medewerkt, voor een ge zelschap studerende gereformeerden e.d. gesproken over het leven en werken van dr. Colijn. Het was bij gelegenheid van het achtste lustrum van dat gezelschap, dat deze rede gehouden werd. Er waren Kamerleden en oud-ministers aanwezig. De heer Gerretson, die elke week volkomen vrij is, in zijn blad kolommen en kolommen te schrijven en daarbij nooit een „blad voor de mond" neemt, had er geen bezwaar tegen, dat de pers deze bijeen komst bezocht, maar de journalisten mochten er geen verslag van maken! Zij moesten zich houden aan een samenvatting van het gesprokene, die Zijne Hooggeleerdheid ter beschikking zou stellen! Wat een wonder dat de pers toen voor de eer bedankte! Naar aanleiding van enige artikelen van de gemeentesecretaris van Tilburg, over de goede verhouding tussen de vaak voor aller lei zaken subsidiërende gemeente en het particulier initiatief, schrijft het „Vrije Volk", dat het 't met de stelling van deze katholieke gemeentesecretaris zózeer eens is, dat het er niets over te zeggen heeft. De stelling luidt: als algemeen beginsel heeft het particuliere ondernemen voorrang. De gemeente geeft steun, en doet dit onder bepaalde voorwaar den. De gemeente houdt toezicht ook op de nale ving van de subsidievoorwaarden, en daarin zit als het ware een stukje leiding. Het moet niet zo zijn, dat de gemeente alleen te betalen krijgt, en in feite niets te zeggen heeft. Mooi zo, zegt het „Vrije Volk", maar „wij horen in K.V.P.-kringen wel eens andere opvattingen". Waarop w ij wel iets te zeggen hebben: die andere opvattingen horen wij in K.V.P.-kringen ook wel eens, maar dan daar, waar gemeenten met de mond misschien wel, maar in wezen niet de. door het „V.V." gesteunde stelling aanvaarden. De practijk is dik wijls zo, dat de gemeente, die „alles" betaald, ook alles te zeggen wil hebben, en er voor de vrije verenigingen en instellingen „slechts formele en onbelangrijke zeggenschap overblijft". Wij vrezen, dat dit laatste méér voorkomt mijnd. Na de tweede wereldoor log is dit proces versneld, door dat tijdens de oorlogsjaren de vroegere koloniale gebieden en protectoraten een ontwikkeling hebben doorgemaakt, welke de onafhankelijkheid van Europa daar sterk heeft gestimuleerd. India en Pakistan verkregen een bijna volkomen onafhankelijk heid, zij het in het kader van het Britse gemenebest, een soort Unieverband dat weinig sterker is dan dat tussen Nederland en Indonesië. Ceylon kreeg een do minion status en Malakka vecht op dit ogenblik fel voor een on afhankelijkheid van Engeland en in deze strijd heeft de Britse Gouverneur Generaal nog dezer dagen zijn leven verloren, door dat hij viel in handen van sluip moordenaars. Hongkong 't laat ste steunpunt van Engeland in China is nog altiid fel omstre den bezit. Merkwaardig laat Soekarno Brits Malakka. hoewel gelegen midden in het Indone sisch gebied, nog met rust. om dat hij blijkbaar meent eerst met het kleinere Nederland de finitief te moeten afrekenen, wat nog steeds niet het geval is, zolang Nieuw Guinea nog Ne derlands bezit is. Maar dit is een kwestie van tactiek en men kan er op rekenen, dat vandaag of morgen Soekarno ook Sera- wak van Engeland zal opeisen, om bij Indonesië te worden ge voegd. De spanningen aan deze En gelse imperiale zeeweg in het Midden Oosten zijn zeker niet geringer. Perzië en Egypte vor men hier nieuwe en zeer ernsti ge bedreigingen.. Perzië door de Britten te verdringen van de olievelden», die ook strategisch voor deze Britse zeeweg van ge weldige betekenis zijn; Egypte, dat de Engelsen uit de Kanaal zone wil wegdringen, zowel in Egypte als in de Soedan, waar door Engeland in zijn levensader zou worden aangetast. En nu begint ook Noord-Afrika zich te roeren en tracht Europa te ver dringen, althans wat de Afri kaanse kust betreft van wat Kuyper eens noemde de oude wereldzee. En bij dit alles komt nu ook, dat Cyprus dit Britse bastion in het Oosten van de Middellandse Zee, zich los wil maken van Engeland en naar Griekenland terug wil. omdat deze bevolking zich veel meer Grieks dan Engels voelt. Het proces gaat snei en met Enge- lands wereldhegemonie gaat het snel bergafwaarts! Vandaar, dat er momenteel in Engeland zulk een grote ongerustheid heerst over de aantasting van het En gelse prestige, want het behoeft wel geen nader betoog, dat juist dit laatste funeste gevolgen heeft. Want al de volkeren» langs deze impsgiale Engelse zeeweg gelegen, menen, dat zij nu ook hun slag kunnen slaan. Ameri ka heeft een tiid lang gemeend, dat al deze beroeringen het noodzakelijk en logisch gevolg waren» van het t.en einde lopen van het koloniale tijdperk en dat Washington dit krachtens de vrijheidsbeginselen van de Amerikaanse republiek eerder moest steunen dan afremmen. De gevolgen van deze politiek hebben ook wij in Indonesië moeten ondervinden. Maar nu men deze week in Washington zag. welke gevaar lijke wendingen deze steun kan aannemen, zoals duidelijk bleek uit de arrogante en strategisch voor het Westen zo gevaarlijke Egyptische eisen, slaat ook Washington enigszins de schrik om het hart en schaart het. zich krachtig achter Engeland, om dit nieuwe Aziatische imperia lisme wat te temperen. En ook Frankrijk, dat nu ziet hoe ook in Afrika de afbrokkelingsbe weging toeneemt en Frankrijk bedreigt, heeft Egypte laten we ten, dat het in deze Engeland krachtig ter zijde zal staan. Zo wordt eindelijk een ge meenschappelijk front gevormd tegen een te snel en gevaarlijk optreden van het ontwakende, maar nog lang niet volgroeide Oosten en zien de Westerse de mocratieën in, dat men hier niet te maken had met moeilijkhe den van één land, maar met een gevaarlijke stroming voor geheel West-Europa. Het is echter de vraag of dit inzicht niet wat a] te laat is doorgebroken. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. J. VAN DER PLOEG Bij de aanvaarding van het hoogleraarsambt in de exegese van het Oude Testament en het Hebreeuws aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen door magister dr. J. van der Ploeg O.P. in de aula der Universiteit was er gis teren grote belangstelling. Bij de aanwezigen merkten wij o.a. op mgr. dr. B. Alfrink, de voorgan ger van prof. van der Ploeg, ver der mgr. prof. dr. Koppens uit Leuven, prof. David en prof. A. de Boer van de Rijksuniversiteit te Leiden en prof. dr. A. de Bondt en dr. Koopmans van de Theologische Hogeschool te Kam pen. 15 OCTOBER: H. Theresia Inwendige zielen moeten een oprechte eerbied en be wondering koesteren voor de Spaanse Carmelites Theresia van Avila, die ondanks haar drukke werkzaamheid voor de hervorming van haar kloosterorde, altijd gekeerd was in God en daardoor de grootste leermeesteres was voor het inwendige en mys tieke leven. De onvergete lijke prof. Brandsma vond in haar leven kracht om de martelingen van de bezetters te doorstaan en in de nauwe beslotenheid van zijn doden cel voltooide hij zijn boek over deze heilige als een lofzang op het inwendige leven. Wij bidden vandaag dat allen die troost in There sia mogen vinden, zodat zij innig gelukkig met haar kun nen verklaren: Mijn leven, hoe hard en bitter het soms ook moge zijn, is verborgen in God. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3